back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


De ce mi-as lua masina ecologica?

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iulie 2009, ora 15:39

Cum adica alergic la ce e electric?
La curent, cimpuri electromagnetice? sau la aparatura chiar scoasa din priza? Atunci e de fapt la plastic.
Si eu am fost la multe. Era sa ajung si la alergie de contact. Era de fapt o substanta. Chinina. Am devenit si la mucegaiuri, de la chinina. deci antibiotice cu mucegai. Dar acum s-a atenuat f mult. Vitamina C si calciu. Sau legume si fructe in cantitate mare, proaspete.
cauta cauza. Curentul electric e energizant de fapt, nu vad cum ar provoca alergii. Chiar sint curios ce e asta.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
leo_

448 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 13:12

glumeam cu alergia. ma refeream la un sens limfatic :))

curentul nu este deloc energizant. este un flux continuu de electroni din care mai scapa cativa pe langa si realizeaza un camp. ei acest camp electric bombardeaza practic atomii din corpul nostru si mai ales creierul care functioneaza si el cu curent electric (descarcarile care se produc la nivelul lui sunt de natura electrica).

in romania de exemplu este o localitate cu foarte multi oameni bolnavi de cancer pentru ca pe deasupra ei trec niste linii de inalta tensiune.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 13:17

De la: leo_, la data 2009-07-03 13:12:09glumeam cu alergia. ma refeream la un sens limfatic :))

curentul nu este deloc energizant. este un flux continuu de electroni din care mai scapa cativa pe langa si realizeaza un camp. ei acest camp electric bombardeaza practic atomii din corpul nostru si mai ales creierul care functioneaza si el cu curent electric (descarcarile care se produc la nivelul lui sunt de natura electrica).

in romania de exemplu este o localitate cu foarte multi oameni bolnavi de cancer pentru ca pe deasupra ei trec niste linii de inalta tensiune.

Asta e valabil la cimpuri f puternice generate de inalta tensiune.
la auto tensiunea este 48 v (nu mai sint sigur, dar oricum pe acolo). nici nu se pune problema de cimpuri puternice. Tensiunea este cea care face ca sa apara cimpuri la distante mai mari de 10 cm, ceva mai periculoase.
Daca se va dovedi ca sint probleme se pot face ecranari.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 23:38

Haideti sa separam cimpul magnetic de cel electric, ca sa aveti amindoi dreptate....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Iulie 2009, ora 23:44

De la: bb_ess, la data 2009-07-03 23:38:28Haideti sa separam cimpul magnetic de cel electric, ca sa aveti amindoi dreptate....

da fetele sau femeile cuminti de ale mai curvulite cum le separam? uite ca am gasit semnul intrebarii.
luminatima si pe mine sanu mor prost. cucurentul e clar. bagi destu in priza si stii ca acolo e. sau ceva ce iese din tine. dar cu muierile e mai greu. ca este alunecoase, ale naibii.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 05:14

De la: bb_ess, la data 2009-07-03 23:38:28Haideti sa separam cimpul magnetic de cel electric, ca sa aveti amindoi dreptate....

E ca si cum ai vrea sa separi cele 2 parti ale corpului.....


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 05:21

De la: Pul__Dumitru, la data 2009-07-03 23:44:05
De la: bb_ess, la data 2009-07-03 23:38:28Haideti sa separam cimpul magnetic de cel electric, ca sa aveti amindoi dreptate....

da fetele sau femeile cuminti de ale mai curvulite cum le separam? uite ca am gasit semnul intrebarii.
luminatima si pe mine sanu mor prost. cucurentul e clar. bagi destu in priza si stii ca acolo e. sau ceva ce iese din tine. dar cu muierile e mai greu. ca este alunecoase, ale naibii.

Ba idi...., invata sa scrii, ca ne stresezi. Si devenim noi ca tine in loc sa fi tu ca noi.
Mie-mi tremura mausul in mina cind vad ce scrii. Si obrajii de ris. Ce dracu vrei sa fac nevralgii. Mai las-o pe miine.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 16:56

reveniti la subiect???????? masina economica asigurare redusa usor de intretinut etc etc.


leo_

448 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 21:29

De la: gigi_braicovici, la data 2009-07-04 16:56:19 reveniti la subiect???????? masina economica asigurare redusa usor de intretinut etc etc.


nu cred ca un produs mai scump este mai usor si mai ieftin de asigurat. se asigura intotdeauna pe baza vechimii si pretului


artemis

4 mesaje
Membru din: 14/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iulie 2009, ora 22:01

OK. Incep sa se produca anumite 'celule energetice' (fuel cells), pe baza de hidrogen, care sa functioneze pe post de combustibil. Treaba e cam asa, protonu' se duce la oxigen si ies vapori de apa, iar electronu' se duce sa ne scoata energie. 'Combustibilul' (desi e impropriu spus, pentru ca nu arde) poate fi hidrogen lichid (unde merge direct), metanol (unde trebuie intai separat hidrogenul) etc... Intr-adevar, exista si masinute ale caror baterii le incarci la priza sau alte variante, dar acum, din cate stiu eu, se lucreaza la imbunatatirea si eficientizarea acestor celule.
Eu deocamdata n-am nici bani si nici carnet, asa ca pana fac rost de astea, sper sa se produca in serie.
O zi buna! :)


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 00:03

De la: nastasemihail, la data 2009-07-04 05:14:05
De la: bb_ess, la data 2009-07-03 23:38:28Haideti sa separam cimpul magnetic de cel electric, ca sa aveti amindoi dreptate....

E ca si cum ai vrea sa separi cele 2 parti ale corpului.....


Le separam in discutie, bineinteles........


Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 18:11

De la: leo_, la data 2009-07-04 21:29:12
De la: gigi_braicovici, la data 2009-07-04 16:56:19 reveniti la subiect???????? masina economica asigurare redusa usor de intretinut etc etc.


nu cred ca un produs mai scump este mai usor si mai ieftin de asigurat. se asigura intotdeauna pe baza vechimii si pretului
ai dreptate eu ma gandeam cand am scris doar la masini de mic litraj gen : fiat Punto panda seicento matiz/spark i1o etc etc este adevarat un REVA sau ce o mai fii sant mai scumpe decat astea


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2009, ora 20:18

Eu nu stiu la ce masina ecologica se refera cea care a deschis topicul sau voi. Eu m-am referit concret la masini electrice de orice marime si mai mult, alimentate direct de la soare. Cam greu idealul asta. Dar eu sint capos si numai pe asta il vad. Tot ce foloseste petrol sau arunca material in jur, e din start imbatrinit. In mediu eu vad doar caldura sa se arunce.
Ar mai fi cu pile atomice dar imi e ca ma fugariti pe forum, daca mai spun de asta.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

303 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Iulie 2009, ora 19:01

nu mihai cred ca se referea strict la gradul de poluare al masinilor care afecteaza mediul inconjurator de la fabricatie , la utilizare cotidiana si apoi la reciclarea ei , intra toate tipurile de propulsie santem pe subiect doar ca tu esti mai catolic decat papa adica contrarul idealului american pierdut unde ne contram noi doi


mhctin

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Februarie 2010, ora 14:15

pt. leo...

iti pui cam multe probleme existentiale in legatura de cum o sa te afecteze o masina electrica. inafara de faptul ca nu mai mult decat una cu motor cu combustie nu vad ce probleme iti poti face. la una cu ICE mergi si inspiri gazele emise de alte masini. la cele electrice poate esti oarecum afectat de campul electromagnetic insa calitatea vietii tale creste din cauza aerului inspirat (mult mai curat). poluarea sonora este minima in cazul masinilor electrice. toate echipamentele utilizate in masini electrice respectiv, baterii, pile de combustie, convertoare si motoare sunt ecranate electric fata de habitaclul masinii astfel incat sa nu produca campuri electromagnetice nocive. ul alt mare avantaj este ca toate aceste echipamente sunt free mentainance. normativele si standardele de CEM (compatibilitate electromagnetica) nu degeaba sunt in vigoare iar cei ce reusesc sa scoata pe piata masini electrice fi convins ca le respecta.
......
aditional mentionez ca exista masini electrice cu autonomie crescuta (cca. 450-500km). acestea au surse hibride de alimentare care nu fac decat sa maximizeze performantele. Ciclurile de incarcare descarcare la bateriile utilizate in EV sunt de 8000-10000 cicluri complete iar in cazul pilelor de combustie sunt nelimitate. puterile motoarelor electrice sunt mult mai mici (15kW de exemplu) deoarece un motor electric are randament de 80-95% in timp ce unul termic nu trece de 35% (limitarile ciclului carnot). incarcarea nu este o problema deoarece bateriile unui EV se pot incarca la o priza monofazata clasica iar hibridizarea surselor de energie "verzi" face sa nu fie nevoie de incarcari dese. singura mare problema este deocamdata pretul. oricum acesta va ramane ridicat atat timp cat va exista petrol (cele mai puternice companii si toate razboaiele recente s-au bazat pe acest zacamant).

Raporteaza abuz de limbaj
CIPRIOTU

1445 mesaje
Membru din: 9/11/2008
Oras: Odorheiul Secuiesc

Postat pe: 14 Martie 2010, ora 23:18

De la: mariuskey, la data 2009-05-15 22:51:26Momentan nu ne permitem pt ca orice lucru nou aparut in lume e foarte scump ganditiva cam cat facea un automobil cand a fost scos pe piata la inceput dar mai aveti rabdare ca se va ajunge sa le produca in serie si la preturi normale, incat sa ne permitem cu totii sa folosim masini ecologice dar sunt cateva politici legate de producatori care sunt reticenti la schimbari majore si mai sunt tarile g8 mari producatoare de petrol care cam conduc lumea la ora actuala care blocheaza momentan accesul la automobilele cu combustibil alternativ mai e si folosirea energiei solare si eoliene pt locuinte eu sper sa scapam de gaze petrol si curent produs de mari companii care au devenit lacome si le vand la preturi exagerate profitand de necesitatile noastre si de monopolul detinut de ele.zile bune sa aveti
Aia sa o crezi tu pai miliardarii petrolisti ce fac cu rafinariile,cu benzina ,cu motorina,cu deseurile petroliere,pacura,smoala? ai sunt mai tari si nu-i intereseaza mediul ci doar miliardele,pai? iankeii isi pierd obiectul muncii ce fac cu armata, de ce crezi ca au tabarat pe yrak,pe afganistan,si acum vor sa tabare pe iran

Raporteaza abuz de limbaj
adytzubv

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Martie 2010, ora 20:40

ca sa impacam si capra si varza, arunca o privire la o toyota prius, dar motorul diesel de 2.2 parca. e considerata hybrid deoarece are si motoare electrice. la viteze de pana la 80 km/h si accelerari normale merge electric, apoi intra dieselul. cel electric se incarca in mers(la franari, la folosirea dieselului etc) consum undeva la 3.2 l /100 km. taxe ca la un full hybrid. pret undeva la 27000 euro. am facut un calcul acum vreo 2 luni si am constatat ca pe parcursul a 10 ani facand 20000 km pe an ti-ai scoate investitia si inca ceva in plus. mentionez ca am luat in calcul un consum mediu de 6/100 km. la pretul de 4.5 lei /L desi in 10 ani pretul diesel/benzina va sari de 8 lei. asa ca parerea mea e ca ar fi un avantaj chiar si pt buzunarul nostru

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1888 mesaje
Membru din: 24/02/2010
Postat pe: 11 Aprilie 2010, ora 08:23

Ceva nu e in regula cu "masina ecologica" si o sa-mi expun singurul argument. Masina ecologica consuma energie electrica, deci nu e poluanta dar nu se intreaba nimeni cum se produce aceasta energie? Daca s-ar produce numai hidro, ar fi ideal dar ce facem ca folosim si energia produsa pe carbune si pacura unde randamentul nu ajunge nici la 50% iar poluarea depaseste imaginatia! Poate ar fi mai bine ca propulsia masinilor sa consume gaze naturale, poluarea ar fi mai redusa si in principiu nu ar mai fi consumata la producerea energiei electrice. zic si eu!

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2010, ora 05:31

De la: norinmunti, la data 2010-04-11 08:23:48Ceva nu e in regula cu "masina ecologica" si o sa-mi expun singurul argument. Masina ecologica consuma energie electrica, deci nu e poluanta dar nu se intreaba nimeni cum se produce aceasta energie? Daca s-ar produce numai hidro, ar fi ideal dar ce facem ca folosim si energia produsa pe carbune si pacura unde randamentul nu ajunge nici la 50% iar poluarea depaseste imaginatia! Poate ar fi mai bine ca propulsia masinilor sa consume gaze naturale, poluarea ar fi mai redusa si in principiu nu ar mai fi consumata la producerea energiei electrice. zic si eu!
Energia electrica se produce din multe surse. Cele mai rentabile sint inca din surse fosile. Deocamdata.
Dar cind se va sparge conducta cu aceasta aplicatie va fi incomparabil mai bine decit cu actualele motoare cu combustie interna.
En el se produce din
gaze
petrol
carbune
lemne
orice material organic care arde
hidro
nucleara
soare
vint
maree
valuri
direct din plasma
abur terestru
microunde ca mod de transport din cosmos
etc daca or mai fi

Deci nu sursa e problema ci stocarea en electrice.
Se poate stoca in hidrogen, dar e f periculos.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
bluecrissy

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 August 2010, ora 16:08

De la: artemis, la data 2009-07-04 22:01:29OK. Incep sa se produca anumite 'celule energetice' (fuel cells), pe baza de hidrogen, care sa functioneze pe post de combustibil. Treaba e cam asa, protonu' se duce la oxigen si ies vapori de apa, iar electronu' se duce sa ne scoata energie. 'Combustibilul' (desi e impropriu spus, pentru ca nu arde) poate fi hidrogen lichid (unde merge direct), metanol (unde trebuie intai separat hidrogenul) etc... Intr-adevar, exista si masinute ale caror baterii le incarci la priza sau alte variante, dar acum, din cate stiu eu, se lucreaza la imbunatatirea si eficientizarea acestor celule.
Eu deocamdata n-am nici bani si nici carnet, asa ca pana fac rost de astea, sper sa se produca in serie.
O zi buna! :)


Din cate stiu eu au foarte mari probleme cu hidrogenul lichid deoarece nu reusesc sa il tina in stare lichida in masina decat maxim 8 ore(au creat un rezervor special pe care il izoleaza cat pot ei de bine a.i. sa nu devina prea greu si dezavandajos pentru consum), dupa care se incalzeste si trece in stare gazoasa... parca au incercat asta la un BMW...

si eu vreau sa imi iau c.p. un hibrid cand o sa am banutii necesari:)

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2014, ora 04:28

Automobilul electric e mai scump decit auto pe benzina.
Dar in realitate e mult mai ieftin.

Asta oamenii nu stiu.

O spunea un fost director de la GM.

Dar o stiu toti cei de specialitate.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2014, ora 09:02

De la: nastasemihail, la data 2014-01-08 04:28:10Automobilul electric e mai scump decit auto pe benzina.
Dar in realitate e mult mai ieftin.

Asta oamenii nu stiu.

O spunea un fost director de la GM.

Dar o stiu toti cei de specialitate.

Exista masina hibrid care este foarte buna si economica, raspunde tuturor exigentelor.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
9am_4219

8 mesaje
Membru din: 31/07/2014
Postat pe: 8 August 2014, ora 01:44

Mi-as lua o masina ecologica pentru drumurile in oras. Incerc sa nu abuzez de "mama natura" prea mult in tot ce fac. Dar asta ar insemna sa se suplimenteze prizele din oras

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului de ce mi-as lua masina ecologica?
Mergi la: