back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Am sa ma sinucid pentru ca sunt bolnav de scleroza multipla

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 01:05

Cunosc o doamna din Bucuresti care este medic in Medicina Alternativa la Universitatea din Colombo, Sri Lanka si care studiaza si practica de multi ani, cu rezultate deosebite, medicina alternativa.
Printre reusitele dumneaei se numara cazuri de cancer (cum a fost situatia sotului meu), scleroza in placi, paralizii.
Cred ca merita macar sa incerci si tu. Dar atata vreme cat nu crezi ca Dumnezeu te poate ajuta, nu stiu daca intr-adevar ai sanse reale sa scapi.
Cum am putea lua legatura altfel decat pe acest forum?

Raporteaza abuz de limbaj
sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 10:08

Ce legatura are credinta cu vindecarea? Sau dumnezeu nu vede suferinta , trebuie sa i se spuna mereu "DOAMNE AICI ESTE SUFERINTA"? Sau e atat de rau incat nu te vede cand suferi dar in schimb te vede cand gresesti numai cu gandul? Dar copiii care sufera de maladii incurabile la varste atat de fragede incat nu stiu inca sa implore mila sau nu stiu mai ce de la dumnezeu , pe ei dece nu-i vede , sau ca pacate pot avea ei ? Nu ma contrazic cu nimeni ,dar eu nu-s credincios. Nu exista argumente care sa ma convinga. Dumnezeu este o inventie a celor tari si rai . Asta este realitatea stimata doamna. Va rog sa nu mi-o luati in nume de rau ,dar sa stiti ca si eu sunt un om bun chiar si necredincios fiind. Va multumesc ca v-ati aratat interesul , deocamdata nu pot pleca din localitate fiindca sunt angajat si locuiesc cu chirie , n-as putea sa-mi permit sa ma lipsesc de nici un banut fiindca nu as mai avea cu ce sa-mi achit chiria . Si as ajunge pe drumuri am incercat sa obtin de laspatiul locativ o locuinta sociala , dar n-am reusit . N-am incotro sunt nevoit sa locuiesc cu chirie privata . Dece nu e bun acest loc pentru discutii?


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 11:14



Repostez mesajul pe care l-am scris pe topicul ''De ce sa te sinucizi.''

Unii oameni se sinucid din lasitatea, iar alti de frica viitorului .
''Prieten ti-e cel care ghiceste totdeauna cand ai nevoie de el.''
''Traieste pentru a-i ridica pe altii, nu pentru a-i demola ! ''

sulumorudar, problema ta de sanatate nu necesita numai sfaturi, ci si bani .
Nu-i o rusine sa spui acest lucru .
Suntem oameni si cu toti stim ca o boala grava necesita un tratament costisitor, o viata linistita si un trai decent .





necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 13:58


Din punct de vedere al situatiei in care te afli ,s-ar parea ca nu ar mai exista nici-o sansa de reabilitare.
Dar, privind in urma si facand o analiza mai profunda a stilului de viata in special in ce priveste alimentatia vei intelege ca alimentele pe care le-ai consumat pe parcursul vietii sunt principala cauza.
Secretul unei vieti sanatoase se gaseste in: CE MANANCI ,CE BEI, CAT MANANCI, CAND MANACI , SI CUM MANANCI... ACESTA SE NUMESTE STIL DE VIATA.
Scleroza multipla este o boala autoimuna f.dificila ata pt.cei care o au cat si pt.cei ce ingrijesc victimile.
Eu ti-a-si recomanda urmatorul sfat : renunta defintiv la consumarea produselor de origine animala(lapte gras, carne ,unt ,smantana,si branza ...( s-au facut o statistica in Australia in care s-au descoperit ca toti acei care consumau laptele de vaca si carne erau de 100 de ori mai predispusi la scleroza multipla in comparatie cu vegetarieni).
Un alt sfat f.important este rugaciunea cu credinta. Tu trebuie sa-ti faci partea ta in ce priveste schimbarea stilului de viata . Schimbarea stilului de viat impreuna cu rugaciune si credinta ca Dumnezeu iti doreste tot binele din lume (si nu moartea) te va duce pe drumul cel bun. Gandul suicidului vine de la Diavol. El ii conduce pe oameni sa calce legile lui Dumnezeu (in special in alimentatie) iar dupa ce le-a ruinat sanatatea le pune in minte gandul suicidului.
Insa Domnul Isus Hristos a murit ca tu sa traiesti.
Pune in practica ceea ce ti-am scris si vei avea rezultate.

God bless you.


nedelcu_gabriela2000

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 22:15

De la: gabita, la data 2009-01-11 13:58:04
Din punct de vedere al situatiei in care te afli ,s-ar parea ca nu ar mai exista nici-o sansa de reabilitare.
Dar, privind in urma si facand o analiza mai profunda a stilului de viata in special in ce priveste alimentatia vei intelege ca alimentele pe care le-ai consumat pe parcursul vietii sunt principala cauza.
Secretul unei vieti sanatoase se gaseste in: CE MANANCI ,CE BEI, CAT MANANCI, CAND MANACI , SI CUM MANANCI... ACESTA SE NUMESTE STIL DE VIATA.
Scleroza multipla este o boala autoimuna f.dificila ata pt.cei care o au cat si pt.cei ce ingrijesc victimile.
Eu ti-a-si recomanda urmatorul sfat : renunta defintiv la consumarea produselor de origine animala(lapte gras, carne ,unt ,smantana,si branza ...( s-au facut o statistica in Australia in care s-au descoperit ca toti acei care consumau laptele de vaca si carne erau de 100 de ori mai predispusi la scleroza multipla in comparatie cu vegetarieni).
Un alt sfat f.important este rugaciunea cu credinta. Tu trebuie sa-ti faci partea ta in ce priveste schimbarea stilului de viata . Schimbarea stilului de viat impreuna cu rugaciune si credinta ca Dumnezeu iti doreste tot binele din lume (si nu moartea) te va duce pe drumul cel bun. Gandul suicidului vine de la Diavol. El ii conduce pe oameni sa calce legile lui Dumnezeu (in special in alimentatie) iar dupa ce le-a ruinat sanatatea le pune in minte gandul suicidului.
Insa Domnul Isus Hristos a murit ca tu sa traiesti.
Pune in practica ceea ce ti-am scris si vei avea rezultate.

God bless you.


Gabriela Nedelcu cel mai simplu om
nedelcu_gabriela2000

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 22:25

De la: nedelcu_gabriela2000, la data 2009-01-11 22:15:47
De la: gabita, la data 2009-01-11 13:58:04
Din punct de vedere al situatiei in care te afli ,s-ar parea ca nu ar mai exista nici-o sansa de reabilitare.
Dar, privind in urma si facand o analiza mai profunda a stilului de viata in special in ce priveste alimentatia vei intelege ca alimentele pe care le-ai consumat pe parcursul vietii sunt principala cauza.
Secretul unei vieti sanatoase se gaseste in: CE MANANCI ,CE BEI, CAT MANANCI, CAND MANACI , SI CUM MANANCI... ACESTA SE NUMESTE STIL DE VIATA.
Scleroza multipla este o boala autoimuna f.dificila ata pt.cei care o au cat si pt.cei ce ingrijesc victimile.
Eu ti-a-si recomanda urmatorul sfat : renunta defintiv la consumarea produselor de origine animala(lapte gras, carne ,unt ,smantana,si branza ...( s-au facut o statistica in Australia in care s-au descoperit ca toti acei care consumau laptele de vaca si carne erau de 100 de ori mai predispusi la scleroza multipla in comparatie cu vegetarieni).
Un alt sfat f.important este rugaciunea cu credinta. Tu trebuie sa-ti faci partea ta in ce priveste schimbarea stilului de viata . Schimbarea stilului de viat impreuna cu rugaciune si credinta ca Dumnezeu iti doreste tot binele din lume (si nu moartea) te va duce pe drumul cel bun. Gandul suicidului vine de la Diavol. El ii conduce pe oameni sa calce legile lui Dumnezeu (in special in alimentatie) iar dupa ce le-a ruinat sanatatea le pune in minte gandul suicidului.
Insa Domnul Isus Hristos a murit ca tu sa traiesti.
Pune in practica ceea ce ti-am scris si vei avea rezultate.

God bless you.
[/quote
Buna sera!Sunt de acord cu tine ca nu e bine sa se sinuicida si sa isi traiasca viata atat cat are,dar trebuie sa il intelegem si pe el ca are perfecta dreptate!E constient ca va avea o viata grea asa mai ales ca stie exact ce il asteapta!Am un bun prieten care se lupta cu aceasta boala de 6 ani si nu vrea sa cedeze,spera cu tarie ca va trece peste asta,dar nu mai crede in minuni,crede in el atat!Sincer a fost dus la fel de fel de preoti,babe si fel de fel de tamaduitori,toti au spus ca ei au facut tot ce e omenesc posibil restul ramane de la el si de la bunul DUMNEZEU si saracul a ajuns sa nu mai suporte icoanele,nu mai vrea sa la vada,dar credeti-ma se lupta cu boala asa cum noi oamenii sanatosi speram ca noua nu ni se poate intampla!Ce e mai tragic e o boala pacatoasa care se declanseaza cand nu te astepti,la femei am vazut sanse de vindecare sau mai bine spus de stagnare a bolii,dar la barbati e foarte greu!Eu te rog doar sa iti traiesti viata cu demnitate ,sa faci ce iti doreste sufletelul ,sa te bucuri de prieteni si de toti apropiati tie si nu uita sa traiesti clipa!Viata e pentru toti muritorii pregatirea pentru moarte!


Gabriela Nedelcu cel mai simplu om
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 00:10


de la gabriela nedelcu 2000...
Eu te rog doar sa iti traiesti viata cu demnitate ,sa faci ce iti doreste sufletelul ,sa te bucuri de prieteni si de toti apropiati tie si nu uita sa traiesti clipa!Viata e pentru toti muritorii pregatirea pentru moarte!

E un gand f.frumos acesta: viata e pt.toti muritorii pregatirea pt.moarte.
Totusi eu sunt altfel si am alte pareri in ce priveste viata mea:
1. Sa-mi traiesc viata asa cum doreste Dumnezeu si in nici-un caz cum imi place mie.(adica o viata curata si echilibrata in toate lucrurile).
2. Imi traiesc clipa , numai ca clipa nu ne apartine noua( cu alte cuvinte eu nu stiu ce va fi in urmatoarele 10 minute).
3.Eu sunt de alta parere in ce priveste situatia acestui om bolnav de scleroza multipla :a). sa nu renunte niciodata indiferent ce s-ar intampla.
b). Dumnezeu e singurul care poate interveni in situatiile cele mai dificile ,doar atunci cand ne incredem in EL si strigam la EL.
c).daca vom asculta de legile sanatatii (lasa-te de Dumnezeu )nu vom ajunge niciodata in situatiile acestea.

God bless you.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 02:17

De la: sulumorudar, la data 2009-01-11 10:08:07 Ce legatura are credinta cu vindecarea? Sau dumnezeu nu vede suferinta , trebuie sa i se spuna mereu "DOAMNE AICI ESTE SUFERINTA"? Sau e atat de rau incat nu te vede cand suferi dar in schimb te vede cand gresesti numai cu gandul? Dar copiii care sufera de maladii incurabile............


In primul rand tu nu mai esti un copil. Esti un adult si eu si ceilalti ne asteptam ca tu sa iei in calcul toate posibilitatile asa cum fac oamenii maturi. Nici nu ma gandesc sa te las sa te consideri copil si sa te lasi tratat ca atare. Deci - ca adult - chiar daca esti necredincios, nu conteaza, si eu am fost - ca adult, zic, vezi si tu ca toate pe lumea astea sunt construite perfect, ca altfel, la prima greseala a oamenilor, de ex. cum aruncam noi deseuri in ape otravindu-le... ar muri pestii, ar muri animalele care manaca peste fiindca nu mai au peste, am muri noi care mancam animale fiindca ar fi moarte animalele..... Dar nu se intampla asta. Natura e perfecta, se autoregleaza, e atat de inteligenta, parca e facuta de cineva. Radu, dar daca exista Dumnezeu? Nu risca cu sinuciderea. Eu am O VORBA: decat sa ajung acolo si sa constat ca exista si ca trebuia sa fac aia si aia, mai bine sa fac ce trebuie si apoi sa ajung acolo si sa constat ca nu e nimic si am facut degeaba. ASTEAPTA, in medicina se descopera mereu ceva nou, cand nu exista penicilina - oamenii mureau stupid, apoi s-a descoperit medicamentul asta si azi ni se pare ceva asa obisnuit, ca aspirina.

De ce admite Dumnezeu SUFERINTA? Pentru ca te iubeste. Drumul spre El e prin suferinta. Preotii spun ca cei care duc viata linistita si imbelsugata si fara griji si durere - pe aceea i-a abandonat Dumnezeu ca aceia nu se pot indrepta din rautatile pe care le fac si oricum vor suferi dupa moarte, in iad. Calugarii - daca nu au suferinta un timp, zic "Doamne, m-ai uitat?" Caci se zice asa: ori duci o viata sfanta si ajungi in rai, ori atunci iti vine o boala cu care sigur ajungi in rai. "Cancer" - daca il citesti "ca-n cer" - asta sugereaza.

Ca sa lasam acum religia - legile FIZICII spun ca "nimic nu se pierde, totul se transforma". Daca trupul moare, atunci sufletul.... ce crezi ca se intampla cu el? Ajunge acolo unde gandeste? E liber. Ai invatat la fizica - nimic nu se pierde. Sa nu crezi ca mori si gata, totul se termina, nu, treci in alta stare, doar ca nu stii ce e dincolo. Nasol ca nu stim asta. Zici ca vei muri UMILIT de boala?! Nu as spune. Cati crezi ca au taria sa infrunte boala? Nu prea multi, apropo de Dumnezeu care "nu iti da mai mult decat poti duce."
Si atunci - ce e SUFERINTA? E o VIRTUTE, O CALITATE FOARTE MARE, O MARE FORTA A SPIRITULUI TAU, pentru ca, vezi tu, celorlalti li s-a dat altceva ce pot duce - un cancer, un razboi cu tara vecina, un trai cu paralizat sau cu pielea arsa de la un incendiu, de la o bomba, altora li s-a dat sa fie orbi, sa nu vada niciodata ce e pe lumea asta, sa nu se bucure de culori, de soare, de oamenii din jur, altora li s-a dat sa fie in inchisoare tot restul vietii si sa nu mai iasa niciodata din celula lor intunecoasa si umeda in care se imbolnavesc de plamani si mor de singuratate, altii sunt si muti si orbi - mai izolare ca asta nu este, altii aleg ei sa traiasca singuri cu gandul la Dumnezeu, acestia sunt pustnicii.

UMILINTA este a te sinucide si a fi ingropat la marginea cimitirului fara slujba preotului, fara rugaciunile oamenilor, fara flori, fara cuvinte, ca talharii, ca criminalii. Stii ca nicio biserica nu se roaga pentru tine 7 ani daca te sinucizi? Si daca totusi se roaga cineva, Dumnezeu nu aude.Asa e regula. UMILINTA este sa mori si sa constati ca legile FIZICII sunt adevarate si ca "nimic nu se pierde, totul se transforma". Ca s-a deteriorat ambalajul care e corpul nostru si ca sufletul a ramas tanar. Dar dincolo - sufletul fara trup.... ce face el singur? E singur oare? Ce e dincolo? Alte suflete? De care? de oameni, de animale, de insecte, de ingeri? E periculos? Sunt alte reguli ale FIZICII decat pe pamant? Cred ca da. Ce sa zic? Mai gandeste-te si tu si spune, cum ti se pare? Dar nu da raspunsul acum, gandeste-te, maine, poimaine, cand crezi ca ai o idee.


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 19:32

Betty , esti dulce. Deoarece sant matur nu pot sa cred in idei de sorginte ideologica confesionala .Se spune ca dumnezeu iubeste copiii , uitate in jur si spune-mi toti copii sant fericiti , toti copiii sant sanatosi? Vezi , nu exista dumnezeu, sau dumnezeu e tot atat de real ca si mos craciun. Tie ti-e foarte usor sa-mi spui "SUFERA GROAZNIC" , ei bine eu nu sant de acord cu suferinta sub nici o forma si nici drepturile omului nu sant de acord cu suferinta . Eu iti recomand sa citesti drepturile omului nu indobitoceasca biblie scrisa de niste smecheri perfizi si necromani. Iar daca calugarii sant masochisti inseamna ca au o problema psihica . Noi bolnavii indiferent de varsta si sex , nu santem masochisti .Si noi avem dreptul la o viata decenta , iar o viata cu scleroza multipla nu este decenta . In momentele in care voi simti ca se apropie paralizia voi renunta la viata .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 00:56

De la: sulumorudar, la data 2009-01-12 19:32:52 Noi bolnavii indiferent de varsta si sex , nu santem masochisti .Si noi avem dreptul la o viata decenta , iar o viata cu scleroza multipla nu este decenta . In momentele in care voi simti ca se apropie paralizia voi renunta la viata .


Are cineva dreptul zici? Si cui ii spui ca ai drepturi? Mamei natura?! Ca nu iti place sa ii zici Dumnezeu. Si mama natura ce zice? Stie ca tu crezi ca ai drepturi in fata ei? Ca daca imi spuneai ca ai dreptul la munca, fiindca scrie in Constitutie, ok. Puteai sa faci greva la guvern ca nu te lasa cineva sa muncesti. Dar asa.... unde poti sa pui de o greva? In fata unei mari? A unei paduri?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 01:30

Venim pe lume la fel cum plecam: goi si fara sa luam nimic de aici. In afara de ganduri si sentimente, pe alea putem sa le luam cu noi. Care e scopul vietii? Sa ne perfectionam sufletul. Calitatile - perseverenta, rabdarea, intelepciunea - pentru astea se lupta calugarii cu ei insisi, vor sa scpae de obiceiurile lor de oameni si sa obtina calitatile. Este f. greu. Dar trebuie sa te intrebi de ce suferi, adica ce trebuie sa inveti din asta. Nu avem drepturi in fata naturii, dar trebuie sa invatam sa ascultam ce mesaj ne trimite. Ce trebuie sa invatam, din ce ni se intampla. Nu avem drepturi, nu avem dreptul sa stricam ceva ce nu am facut noi. Pe om, de exemplu, e mai complex decat orice computer, sau planta, sau animal de pe planeta. Nu suntem in stare sa il facem, nu avem voie sa il stricam, sa il omoram. Asta e.
Si daca vrem sa ii spunem Dumnezeu... in loc de natura... de ce nu? Nu te repezi sa scrii, nu te repezi sa dai un verdict, ci gandeste-te la toate astea.


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 01:31

Nu cred in nimic ce-mi sugereaza sa accept suferinta. Iar de natura nu ma tem de loc. Asa ca daca natura imi face zile fripte ma sinucid. Intelegi ? Pe cei pare-mi spun mereu : accepta suferinta . Ii consider dusmani. Cred ca i-ar incanta suferinta mea deoarece se vede ca au placere morbida fata de suferintele oamenilor in general . Sant pasionati sa vada suferinta . Nu cred ca sant placute astfel de persoane si au o problema psihica cu de ordin patologic patologic.


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 01:42

De la: sulumorudar, la data 2009-01-13 01:31:34 Nu cred in nimic ce-mi sugereaza sa accept suferinta. Iar de natura nu ma tem de loc. Asa ca daca natura imi face zile fripte ma sinucid. Intelegi ? Pe cei pare-mi spun mereu : accepta suferinta . Ii consider dusmani. Cred ca i-ar incanta suferinta mea deoarece se vede ca au placere morbida fata de suferintele oamenilor in general . Sant pasionati sa vada suferinta . Nu cred ca sant placute astfel de persoane si au o problema psihica cu de ordin patologic patologic.
Cred ca esti putin cam obsedata , nu vezi ca o iei spre fanatism? De aici mai ai mai putin de un pas pana la un atentat terorist. Nu te-ai nascut cu nici un scop ,ci esti rodul dragostei parintilor tai . Restu sant inventii de-ale smecherilor diabolici si perfizi care au inventat religiile ca sa conduca lumea , dar o fac intr-un mod despotic. Mai au o "calitate " sant si maniaci . Gasesc mult mai interesante si mai umane cartile despre drepturile omului decat indobitoceasca biblie scrisa de catre maniacii smecheri care sant depasiti de dezvoltarea culturala mondiala actuala.


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 02:00

De la: Betty, la data 2009-01-13 01:30:09Venim pe lume la fel cum plecam: goi si fara sa luam nimic de aici. In afara de ganduri si sentimente, pe alea putem sa le luam cu noi. Care e scopul vietii? Sa ne perfectionam sufletul. Calitatile - perseverenta, rabdarea, intelepciunea - pentru astea se lupta calugarii cu ei insisi, vor sa scpae de obiceiurile lor de oameni si sa obtina calitatile. Este f. greu. Dar trebuie sa te intrebi de ce suferi, adica ce trebuie sa inveti din asta. Nu avem drepturi in fata naturii, dar trebuie sa invatam sa ascultam ce mesaj ne trimite. Ce trebuie sa invatam, din ce ni se intampla. Nu avem drepturi, nu avem dreptul sa stricam ceva ce nu am facut noi. Pe om, de exemplu, e mai complex decat orice computer, sau planta, sau animal de pe planeta. Nu suntem in stare sa il facem, nu avem voie sa il stricam, sa il omoram. Asta e.
Si daca vrem sa ii spunem Dumnezeu... in loc de natura... de ce nu? Nu te repezi sa scrii, nu te repezi sa dai un verdict, ci gandeste-te la toate astea.
Pai vezi , tocmai asta-ti spuneam si eu , ca prea te-ar incanta sa vezi pe unii suferind. Acum tocmai tu spui ca nu avem voie sa facem ceea ce tu tocmai te zbati sa faci . Eu am drepturi depline asupra mea , nu vad nici un fel de semne care sa-mi induca convingerea ca trebuie sa indur suferintele pe care unii le admira la alti si afirma ca persoanele cu suferinte mari se afla in situatii deosebit de frumoase . Acesti maniaci care prin faptul ca admira cu atata pasiune suferinta unor oameni ridica serioase banuieli ca ar si provoca suferinte unor oameni pentru a-si satisface ei propriile pasiuni bolnave.


dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 02:45

De la: sulumorudar, la data 2009-01-13 02:00:46
De la: Betty, la data 2009-01-13 01:30:09Venim pe lume la fel cum plecam: goi si fara sa luam nimic de aici. In afara de ganduri si sentimente, pe alea putem sa le luam cu noi. Care e scopul vietii? Sa ne perfectionam sufletul. Calitatile - perseverenta, rabdarea, intelepciunea - pentru astea se lupta calugarii cu ei insisi, vor sa scpae de obiceiurile lor de oameni si sa obtina calitatile. Este f. greu. Dar trebuie sa te intrebi de ce suferi, adica ce trebuie sa inveti din asta. Nu avem drepturi in fata naturii, dar trebuie sa invatam sa ascultam ce mesaj ne trimite. Ce trebuie sa invatam, din ce ni se intampla. Nu avem drepturi, nu avem dreptul sa stricam ceva ce nu am facut noi. Pe om, de exemplu, e mai complex decat orice computer, sau planta, sau animal de pe planeta. Nu suntem in stare sa il facem, nu avem voie sa il stricam, sa il omoram. Asta e.
Si daca vrem sa ii spunem Dumnezeu... in loc de natura... de ce nu? Nu te repezi sa scrii, nu te repezi sa dai un verdict, ci gandeste-te la toate astea.
Pai vezi , tocmai asta-ti spuneam si eu , ca prea te-ar incanta sa vezi pe unii suferind. Acum tocmai tu spui ca nu avem voie sa facem ceea ce tu tocmai te zbati sa faci . Eu am drepturi depline asupra mea , nu vad nici un fel de semne care sa-mi induca convingerea ca trebuie sa indur suferintele pe care unii le admira la alti si afirma ca persoanele cu suferinte mari se afla in situatii deosebit de frumoase . Acesti maniaci care prin faptul ca admira cu atata pasiune suferinta unor oameni ridica serioase banuieli ca ar si provoca suferinte unor oameni pentru a-si satisface ei propriile pasiuni bolnave.



Draga sulumorudar, iti raspund tie ( fara suparare, draga Betty! ).

Ai mare dreptate sa gandesti asa. Religia vorbeste prea mult despre moarte, despre suferinta, despre ura, despre superior si inferior, si prea putin despre IUBIRE , despre VIATA, despre FERICIRE, despre LIBERTATE, despre PRIETENIE, si despre tot ce e pozitiv si frumos.

Nu se poate sa daruiesti viata ta altora sau Altcuiva, daca ai primit-o sa o traiesti tu. E a ta si tu ai dreptul sa ti-o faci frumoasa si placuta.

Se pare ca unii foarte indoctrinati vor ca toata lumea sa sufere. Pentru ce? Ca sa auda ca nu sunt singurii care isi fac singuri viata un iad cu scopul de a ajunge in rai? Oare nu isi bat ei joc de viata lor scumpa care zic ei ca au primit-o de la Dumnezeu? Adica, daca tu primesti ceva valoros "sufleteste" de la o persoana pe care o apreciezi f. mult si admiti ca te iubeste , incepi si strici cat mai mult si mai dur acel dar nepretuit? Sau il protejezi si il respecti si il iubesti doar pt. ca provine de la acea persoana.

Nu iti spun sa te sinucizi, ci iti spun sa apreciezi VIATA si sa faci tot posibilul sa fie cat mai bine traita, sa te bucuri cat mai mult de ea.

Bucura-te cat mai poti de picioarele tale, si du-te sa dansezi, du-te sa te plimbi sa vezi frumusetile din jurul tau, du-te si vezi oamenii de la inaltimea ta!

Bucura-te de mintea ta, si i-a o carte care a "scapat" pana acum si citeste-o, savureaz-o, mergi si asista la unele cursuri a unor facultati in care ti-ar fi placut sa inveti, scrie-ti memoriile, scrie scrisori prietenilor, scrie necunoscutilor incurajari, creeaza ceva!

Bucura-te de ochii tai, si vezi toata splendoarea din jurul tau ( si lasa chestiile negative, nu le observa! ), vezi ce poze ai cu familia ta si cu prietenii tai, fa-ti mai multe poze!

etc.
Cu alte cuvinte PROFITA LA MAXIM DE CE AI ACUM! MERITA!





vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 08:15

Pentru sulumorudar:

Degeaba si pe nedrept te revolþi împotriva lui Dumnezeu ridicând "pumnul" spre el. Dumnezeu nu a dat suferinþa. Suferinþa a intrat in lume datoritã pãcatului, deci datoritã folosirii rele a liberului arbitru de cãtre om.
Aici pe pãmânt suferã ºi cei nevinovaþi, dar viaþa aceasta e trecãtoare, e o clipã în comparaþie cu viaþa de dincolo. Dincolo se va face dreptate ºi fiecare va primi ceea ce meritã.

Sunt foarte multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai poti vedea : inregistrari video cu miracole, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.
Poti intra si pe blogul urmator:
www.augustincezar.blogspot.com/
Te rog intra pe bloguri si trimiteti mai departe. Chiar se merita.

Ti-am mai recomandat aceste bloguri inca de doua ori. Ai intrat macar de curiozitate?

Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet!Numai Dumnezeu e stapanul vietii ! Nimeni nu are dreptul sa se sinucida pentru nimic in lume, oricat ar suferi ! Oricum suferinta pamanteasca se va sfarsi, dar suferinta din iad nu are sfarsit !

Spuneam cã necazurile au intrat in lume datorita pacatului omului, datorita folosirii rele a liberului arbitru. In general, necazurile se impart in trei mari categorii : unele pe care ni le provocam singuri, altele pe care ni le provoaca altii in egoismul si rautatea lor, altele care sunt permise ca incercari pentru noi. In legatura cu a treia categorie, a necazurilor care vin ca incercari: Toti suntem incercati pe pamant. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca el nu permite ca cineva sa fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa.

Pe de alta parte, suferinta are si rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii fata de altii. In acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferinta : „Suferinta e prezenta in lume pentru a face sa se descatuseze iubirea, pentru a face sa se nasca fapte de iubire fata de aproapele.”

Necazurile si raul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numita teodicee.

Nu pune religia la un loc cu politica. Religia este lãsatã de Dumnezeu pentru mântuirea noastrã, deci are cu totul alt scop decât politica. Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã « a relega », adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu ºi a-l conduce pe om la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.
Politica manipuleazã, pe când religia este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Domnul Isus Cristos a spus : « Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa » (Ioan 14,6) ªi nu numai cã a spus, dar a ºi dovedit aceasta prin toatã viaþa sa, prin minunile sale, prin învãþãtura sa dumnezeeascã, prin moartea ºi învierea sa . Deci adevãrul nu este relativ ºi subiectiv, ci este absolut ºi obiectiv: întregul Adevãr este în persoana lui Isus Cristos.

Te-am rugat sa ma contactezi pe messenger, la id-ul vieru_cezar_iasi
Stiu multe fundatii, asociatii si ONG-uri care te pot ajuta.


Brandiburu

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 11:55

De la: udarsulumor, la data 2009-01-06 15:03:22 Cred ca este cea mai buna solutie suicidul pentru mine. Sunt bolnav de scleroza multipla iar sansele de vindecare sunt nule . Decat sa indur intreg cortegiul simptomatic al acestei boli , mai bine ma sinucid, asa , vor ramane prietenii mei cu imaginea mea de om normal nu debil cum ma va face boala candva .


Daca stii ca intr-adevar nu ai nici o sansa ... Insa tine cont ca sinuciderea este ca o camera in care odata intrat/a nu mai ai cum sa iesi. Nu poti sa o faci decat odata in viata. Totusi as vrea sa cred ca acest lucru nu se va intampla si ca va fi ca in filme - vei gasi un tratament minune si te vei reface. Alegerea oricum este numai a ta aici.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 11:57

Omul este o trestie, cea mai fragilã din întreaga naturã, dar este o trestie gânditoare


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 18:17

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-01-13 08:15:22Pentru sulumorudar:

Degeaba si pe nedrept te revolþi împotriva lui Dumnezeu ridicând "pumnul" spre el. Dumnezeu nu a dat suferinþa. Suferinþa a intrat in lume datoritã pãcatului, deci datoritã folosirii rele a liberului arbitru de cãtre om.
Aici pe pãmânt suferã ºi cei nevinovaþi, dar viaþa aceasta e trecãtoare, e o clipã în comparaþie cu viaþa de dincolo. Dincolo se va face dreptate ºi fiecare va primi ceea ce meritã.

Sunt foarte multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai poti vedea : inregistrari video cu miracole, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.
Poti intra si pe blogul urmator:
www.augustincezar.blogspot.com/
Te rog intra pe bloguri si trimiteti mai departe. Chiar se merita.

Ti-am mai recomandat aceste bloguri inca de doua ori. Ai intrat macar de curiozitate?

Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet!Numai Dumnezeu e stapanul vietii ! Nimeni nu are dreptul sa se sinucida pentru nimic in lume, oricat ar suferi ! Oricum suferinta pamanteasca se va sfarsi, dar suferinta din iad nu are sfarsit !

Spuneam cã necazurile au intrat in lume datorita pacatului omului, datorita folosirii rele a liberului arbitru. In general, necazurile se impart in trei mari categorii : unele pe care ni le provocam singuri, altele pe care ni le provoaca altii in egoismul si rautatea lor, altele care sunt permise ca incercari pentru noi. In legatura cu a treia categorie, a necazurilor care vin ca incercari: Toti suntem incercati pe pamant. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca el nu permite ca cineva sa fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa.

Pe de alta parte, suferinta are si rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii fata de altii. In acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferinta : „Suferinta e prezenta in lume pentru a face sa se descatuseze iubirea, pentru a face sa se nasca fapte de iubire fata de aproapele.”

Necazurile si raul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numita teodicee.

Nu pune religia la un loc cu politica. Religia este lãsatã de Dumnezeu pentru mântuirea noastrã, deci are cu totul alt scop decât politica. Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã « a relega », adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu ºi a-l conduce pe om la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.
Politica manipuleazã, pe când religia este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Domnul Isus Cristos a spus : « Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa » (Ioan 14,6) ªi nu numai cã a spus, dar a ºi dovedit aceasta prin toatã viaþa sa, prin minunile sale, prin învãþãtura sa dumnezeeascã, prin moartea ºi învierea sa . Deci adevãrul nu este relativ ºi subiectiv, ci este absolut ºi obiectiv: întregul Adevãr este în persoana lui Isus Cristos.

Te-am rugat sa ma contactezi pe messenger, la id-ul vieru_cezar_iasi
Stiu multe fundatii, asociatii si ONG-uri care te pot ajuta.
Te rog sa nu-mi mai spui de isus cristos. Nu cred ca acel om este zeul atotputenic si iubitorul de copii si bla,bla,bla. Nici nu cred ca adam si eva au dat nastere atator rase umane. Nu-mi mai repeta ineptiile dogmatice si nici teoria aparitiei omului pe pamant cea cu adam ca imi vine sa rad si-mi provoaca plictiseala. Eu cred doar in drepturile omului ,in codul penal si in puterea mea de a ma apara de nenorociri . In rest , ma descurc eu cumva.


sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 18:27

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-01-13 08:15:22Pentru sulumorudar:

Degeaba si pe nedrept te revolþi împotriva lui Dumnezeu ridicând "pumnul" spre el. Dumnezeu nu a dat suferinþa. Suferinþa a intrat in lume datoritã pãcatului, deci datoritã folosirii rele a liberului arbitru de cãtre om.
Aici pe pãmânt suferã ºi cei nevinovaþi, dar viaþa aceasta e trecãtoare, e o clipã în comparaþie cu viaþa de dincolo. Dincolo se va face dreptate ºi fiecare va primi ceea ce meritã.

Sunt foarte multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai poti vedea : inregistrari video cu miracole, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.
Poti intra si pe blogul urmator:
www.augustincezar.blogspot.com/
Te rog intra pe bloguri si trimiteti mai departe. Chiar se merita.

Ti-am mai recomandat aceste bloguri inca de doua ori. Ai intrat macar de curiozitate?

Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet!Numai Dumnezeu e stapanul vietii ! Nimeni nu are dreptul sa se sinucida pentru nimic in lume, oricat ar suferi ! Oricum suferinta pamanteasca se va sfarsi, dar suferinta din iad nu are sfarsit !

Spuneam cã necazurile au intrat in lume datorita pacatului omului, datorita folosirii rele a liberului arbitru. In general, necazurile se impart in trei mari categorii : unele pe care ni le provocam singuri, altele pe care ni le provoaca altii in egoismul si rautatea lor, altele care sunt permise ca incercari pentru noi. In legatura cu a treia categorie, a necazurilor care vin ca incercari: Toti suntem incercati pe pamant. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca el nu permite ca cineva sa fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa.

Pe de alta parte, suferinta are si rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii fata de altii. In acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferinta : „Suferinta e prezenta in lume pentru a face sa se descatuseze iubirea, pentru a face sa se nasca fapte de iubire fata de aproapele.”

Necazurile si raul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numita teodicee.

Nu pune religia la un loc cu politica. Religia este lãsatã de Dumnezeu pentru mântuirea noastrã, deci are cu totul alt scop decât politica. Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã « a relega », adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu ºi a-l conduce pe om la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.
Politica manipuleazã, pe când religia este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Domnul Isus Cristos a spus : « Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa » (Ioan 14,6) ªi nu numai cã a spus, dar a ºi dovedit aceasta prin toatã viaþa sa, prin minunile sale, prin învãþãtura sa dumnezeeascã, prin moartea ºi învierea sa . Deci adevãrul nu este relativ ºi subiectiv, ci este absolut ºi obiectiv: întregul Adevãr este în persoana lui Isus Cristos.

Te-am rugat sa ma contactezi pe messenger, la id-ul vieru_cezar_iasi
Stiu multe fundatii, asociatii si ONG-uri care te pot ajuta.
Profit si eu dupa posibilitati .Nu ma simt destul de multumit avand in vedere posibilitatile mele de trai. Si nu cred in nici o mantuire. Si nu cred nicicum ca e scris undeva ca trebuie sa sufar , poate o fi scris de catre maniacii scriitori ai bibliei indobitoceasca pe cine stie ce liste oculte . Natura are procesele ei mecanice , fara predispuneri exacte. Altminteri nu am putea noi sa o infrumusetam sau sa o uratim (cum fac unii).


nedelcu_gabriela2000

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 19:39

De la: sulumorudar, la data 2009-01-13 18:27:55
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-01-13 08:15:22Pentru sulumorudar:

Degeaba si pe nedrept te revolþi împotriva lui Dumnezeu ridicând "pumnul" spre el. Dumnezeu nu a dat suferinþa. Suferinþa a intrat in lume datoritã pãcatului, deci datoritã folosirii rele a liberului arbitru de cãtre om.
Aici pe pãmânt suferã ºi cei nevinovaþi, dar viaþa aceasta e trecãtoare, e o clipã în comparaþie cu viaþa de dincolo. Dincolo se va face dreptate ºi fiecare va primi ceea ce meritã.

Sunt foarte multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai poti vedea : inregistrari video cu miracole, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.
Poti intra si pe blogul urmator:
www.augustincezar.blogspot.com/
Te rog intra pe bloguri si trimiteti mai departe. Chiar se merita.

Ti-am mai recomandat aceste bloguri inca de doua ori. Ai intrat macar de curiozitate?

Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet!Numai Dumnezeu e stapanul vietii ! Nimeni nu are dreptul sa se sinucida pentru nimic in lume, oricat ar suferi ! Oricum suferinta pamanteasca se va sfarsi, dar suferinta din iad nu are sfarsit !

Spuneam cã necazurile au intrat in lume datorita pacatului omului, datorita folosirii rele a liberului arbitru. In general, necazurile se impart in trei mari categorii : unele pe care ni le provocam singuri, altele pe care ni le provoaca altii in egoismul si rautatea lor, altele care sunt permise ca incercari pentru noi. In legatura cu a treia categorie, a necazurilor care vin ca incercari: Toti suntem incercati pe pamant. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca el nu permite ca cineva sa fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa.

Pe de alta parte, suferinta are si rolul de a ne da ocazii pentru a practica iubirea unii fata de altii. In acest sens, papa Ioan Paul al II – lea scria despre suferinta : „Suferinta e prezenta in lume pentru a face sa se descatuseze iubirea, pentru a face sa se nasca fapte de iubire fata de aproapele.”

Necazurile si raul din lume sunt explicate mult mai pe larg de ramura teologiei numita teodicee.

Nu pune religia la un loc cu politica. Religia este lãsatã de Dumnezeu pentru mântuirea noastrã, deci are cu totul alt scop decât politica. Însãºi etimologia cuvântului religie ne aratã scopul acesteia : cuvântul religie provine din verbul latin « religo, religare » ºi înseamnã « a relega », adicã a relega pe om de Dumnezeu, a reface legãtura dintre om ºi Dumnezeu ºi a-l conduce pe om la fericirea adevãratã ºi veºnicã în Împãrãþia lui Dumnezeu.
Politica manipuleazã, pe când religia este calea cãtre adevãr, calea cãtre Dumnezeu. Domnul Isus Cristos a spus : « Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa » (Ioan 14,6) ªi nu numai cã a spus, dar a ºi dovedit aceasta prin toatã viaþa sa, prin minunile sale, prin învãþãtura sa dumnezeeascã, prin moartea ºi învierea sa . Deci adevãrul nu este relativ ºi subiectiv, ci este absolut ºi obiectiv: întregul Adevãr este în persoana lui Isus Cristos.

Te-am rugat sa ma contactezi pe messenger, la id-ul vieru_cezar_iasi
Stiu multe fundatii, asociatii si ONG-uri care te pot ajuta.
Profit si eu dupa posibilitati .Nu ma simt destul de multumit avand in vedere posibilitatile mele de trai. Si nu cred in nici o mantuire. Si nu cred nicicum ca e scris undeva ca trebuie sa sufar , poate o fi scris de catre maniacii scriitori ai bibliei indobitoceasca pe cine stie ce liste oculte . Natura are procesele ei mecanice , fara predispuneri exacte. Altminteri nu am putea noi sa o infrumusetam sau sa o uratim (cum fac unii).

Buna seara si crede-ma ca ma bucur ca am dat peste un om cu asa viziune despre viata.Sper ca ai putere sa treci peste toate problemele si sa iti gasesti curajul sa mergi pana la capat! ai grija de tine si de sufletul tau.


Gabriela Nedelcu cel mai simplu om
sulumorudar

24 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Postat pe: 13 Ianuarie 2009, ora 21:09

Buna seara si crede-ma ca ma bucur ca am dat peste un om cu asa viziune despre viata.Sper ca ai putere sa treci peste toate problemele si sa iti gasesti curajul sa mergi pana la capat! ai grija de tine si de sufletul tau.
Auzi , cum se are grija de cuvantul ala "suflet"? Sper sa ti-l pierzi . Auzi , nu te juca cu mine folosind ineptii deja amendate de mine mai sus. Daca n-ai ce face scrie pe alte topice . Nu-mi maicomenta mie in topic. malitie !


chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 15:09

domnule vieru, sincer, daca vreti sa scrieti carti faceti-o linistit dar nu pe forumuri. e plictisitor si enervant sa derulezi cateva minute toata insiruirea aceea de cuvinte pe care nu le citeste nimeni. pot sa bat pariu cu dumneavoastra ca nimeni nu are rabdarea sa citeasca asa ceva. scrieti mai putin si puteti spera ca vor fi citite si postarile dumneavoastra. o zi buna !


tasa_nuti

182 mesaje
Membru din: 21/12/2008
Oras: Sighetu Marmatiei

Postat pe: 14 Ianuarie 2009, ora 22:29

De la: udarsulumor, la data 2009-01-06 15:03:22 Cred ca este cea mai buna solutie suicidul pentru mine. Sunt bolnav de scleroza multipla iar sansele de vindecare sunt nule . Decat sa indur intreg cortegiul simptomatic al acestei boli , mai bine ma sinucid, asa , vor ramane prietenii mei cu imaginea mea de om normal nu debil cum ma va face boala candva .
De la tasa, stiu ca cuvintele nu iti usureaza situatia in care te afli,dar credema ca si eu ma confrunt cu o boala care sa cronicizat,si imi produe ,durere si stres,dar cu ajutoru lui D-zeu,si pastilelor,api trebuie sa privesti cu optimism m-au facut sa pot trai cu acesta boala de aproape 9 ani .iti doresc sanatate, si sa te rogi la D-zeu sa-ti dea putere sa poti indura .nu peste nult timp toate bolile si suferinta vor disparea sub REGATU LUI D-ZEU! DORESC SA AUD NUMAI DE BINE CITESTE PSALMU 22 ..SUCCES TASA


TASA
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Aprilie 2009, ora 22:32

SALUT!
SA STII CA SI EU AM SM. IMI ESTE GREU DAR SPER CA TOTUL VA FI BINE!
TREBUIE SA TE GANDESTI DOAR CA VEI AVEA O VIATA BUNA, CHIAR SI CU ACEASTA BOALA!CURAJ.


chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Aprilie 2009, ora 14:44

ce ai facut florin bad boy2006? m-ai intristat rau de tot....sunt foarte multi oameni necajiti si nu are cine sa-i ajute ... nu pe toti. ar fi asa simplu daca fiecare roman ar dona un singur euro pentru aceste cazuri disperate ! dar nu toata lumea ar da banii astia, sunt sigura.


chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Aprilie 2009, ora 14:53

asadar, radu romulus, vezi bine ca nu esti singur in suferinta ta. sunt altii mai disperati ca tine, ei nu mai au timpul tau la dispozitie dar macar vor sa faca ceva, nu refuza nici o idee de nicaieri. tu in schimb lansezi un topic cu un titlu exploziv si apoi ii critici pe cei care-ti dau idei. imi pare rau pentru tine dar, ai dreptate, esti mai bolnav decat credeam initial. cred ca te-a inrait suferinta si asta nu e bine. sper sa crezi ca nu toti oamenii sunt rai sau iti vor raul tie. sunt oameni care chiar au crezut ca-ti dau o idee, nu ca te vor supara.
sper sa ti se intample o minune si sa te vindeci definitiv de aceasta boala. minuni se mai intampla.


chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Aprilie 2009, ora 14:59

dupa cum iti spuneam si intr-un alt comentariu al meu in urma cu cateva luni cred, decizia iti apartine si nu te poate impiedica nimeni sa faci ce vrei cu viata ta. dar te-as intreba: ai facut ceva in legatura cu aceasta boala? ai incercat s-o stopezi cumva, sa castigi timp ? ai deschis vreun cont pentru ingrijirea ta cand nu o s-o mai poti face chiar tu?


nenita_dan

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Ianuarie 2010, ora 12:49


Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Am sa ma sinucid pentru ca sunt bolnav de SCLEROZA MULTIPLA
Mergi la: