back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Maghiarii sunt in agonie de ziua romaniei

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 12:15


Sigur cei ca femeia asta... kali 13, sa se abtina. Destul ca ne-au facut rromii de rusine in toata Europa.

Fato, ar fi bine sa nu iesi nici din Ferentari. Si acolo, fa o groapa mare si te ascunde.


[/quote



BRAVO!!! BRAVO !!! BRAVO!!!

In sfarsit cineva pe gustul meu!


kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 12:26

Ar fi bine sa-ti vezi de treaba ta,rromii sunt peste tot in lume,am avut nesansa sa se stabileasca cei mai multi aici(ptr ca suntem popor tolerant cu toate jegurile).M-as bucura sa emigreze toti rromii in ungaria si sa ceara autonomie ,si spre stiinta ta nu locuiesc in ferentari dar se pare ca tu cunosti cartierul foarte bine


kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 12:52

Spre stiinta ta nicio alta minoritate din Romania nu a agonizat de 1Decembrie,rromii nu au cerut nici autonomie nici ca limba lor sa fie a doua limba in stat,si nu cred ca ai avut curajul sa vorbesti romana in budapesta.
Nu contest ca budapesta este o capitala curata si oamenii sunt asa civilizati dupa cum spui tu,tocmai de aceea m-am gandit la "finetzea "maghiarilor,ei nu ar trebui sa locuiasca intr-o tara asa necivilizata ca a noastra(si nici sa se impuie aici ca gandacii de bucatarie)sunt liberi sa plece spre patria lor.
Am fost in budapesta,am vorbit romaneste si nu pot reproduce pe acest forum ce mi-au auzit urechile asa ca lasa-ma cu "civilizatia" lor fatza de romani(cred ca ai vorbit in engleza cand ai fost acolo )


totiomis

4 mesaje
Membru din: 4/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 15:09

katicarmen, ti-am citit mesajele. . Ar fi bine daca mai multi romani si unguri ar gandi ca tine. Din pacate, ai vazut ca nu este asa. Din acest punct de vedere ai vazut la ce nivel ne situam. Sa nu mai vorbim de vocabularul infect al unora!!!
De ce mi se pare sau simt la tine o aversiune fata de bucuresteni. Sa stii ca bucuresteni nu sunt sovini sii chiar nu ii intereseaza in mod deosebit subiectul. Bine, vorbesc aici de cei normali la cap.
Oricum, primeste un sfat de la mine: incearca sa o ignori pe ametita aia, oricum niciodata o ardeleanca nu va putea face fata inventivitatii unei bucurestence.
Si ma refer aici strict la disponibilitatea lor de a lasa la o parte orice urma de bun simt si de a-si ridica poalele in cap.


elred

5 mesaje
Membru din: 19/11/2008
Oras: Tg Mures

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 16:41

am deschis un forum la raspunsul cu o tema care ar putea fi o rezolvare pt. probelemele din acest forum. ttp://www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19363/O-lume-mai-bu...


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 21:31

frati romani,nu va mai bateti capul sa le raspundeti bozgorilor astia care posteaza mesaje timpite pe forum.....primul articol din constitutia Romaniei precizeaza clar ca Romania este stat suveran,unitar si indivizibil....!!!!!!pot sa ceara ei cata autonomie vor...nu o vor avea niciodata...simpatizantii UDMR-ului sa-si aminteasca ce a patit in 1924 PCR-ul fiindca ataca integritatea statului roman si sustinea dezmembrarea lui...asta va fii si soarta UDMR-ului dak mai comenteaza mult....asa k maghiarii au doua solutii....ori raman in Romania si traiesc in pace cu romanii(respectandui ca oameni si nepretinzand mai multe drepturi decat ei),ori pleaca in Ungaria...alta cale nu mai e...aaaa ba mai e o cale...pot pleca in orice alta tara vor...tara in care nu se vor mai simti asa de discriminati cum se simt aici.....1 decembrie e pentru romani o zi sfanta si maghiarii trebuie sa inteleaga asta !


Fosta membra 9am.ro

6987 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 21:32

aoleu ce timpenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! o religie,o limba si o natiune.....cea ami mare idiotenie....nu am citit articolul ca m-am speriat de titlu....cine naibii vrea asa ceva?


Fosta membra 9am.ro

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 17:05

Multumesc, totiomis. Dar sa stii ca aceste rabufniri de ura ma lasa rece. Intr-o vreme ma deranjau, pentru ca am avut parte de ele si de la romani si de la unguri. Important este sa stii sa cerni raul de bine si sa dai deoparte mizeria. Iar acest subiect... intotdeauna va agita spiritele. O seara linistita. Tuturor.


Kaarrp

45 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 21:13

Oameni buni,

Inteleg ca este un subiect cotoios, dar va cam faceti de kk prin ura, agersivitate, ignoranta si alte ''calitati'' pe care trag nadejde ca doar pasiunea starnita de tema discutiei le-a starnit, voi fiind de altfel caracterizati, in zilele voastre bune, doar de cele mai inaltatoare simtamante creshtine...
Evident, ma refer doar la cei care o comit, imi cer scuze de la cei care s-au exprimat cu bun simtz.

Ca urmare:

Pentru ROMANI (Olasz):

Aveti dereptate sa va simtiti ofensati de boul de Bela cand zice ca tine doliu de ziua Romaniei, este o mitocanie, probabil un raspuns la afirmatiile unor tribuni de ai nostri, care in anii '90 au afirmat ca pentru romani (ardeleni, mai ales) ziua de 15 martie este o zi de doliu; ungurii din Ardeal au rezolvat diferendul declarand ziua de 15 martie nu numai ziua nationala a statului ungar, ci ca fiind ziua maghiarimii. Un singur lucru NU VOR SA INTELEAGA: ei fac asta in Romania, in calitate, inclusiv, de cetateni romani, chiar daca aceasta calitate ii deranjeaza, si se viseaza in continuare DOAR maghiari.
As vrea sa intelegeti, dragi romani, ca faptul ca se cred mai cu motz decat alte etnii vine din istorie, ei inca nu s-au dezmeticit dupa marea trauma prin care au trecut in 1918-1919; ca alte popoare din imperiu ala de kk au trecut prin traume similare timp de vreo 900 de ani, nu-i intereseaza si au si ''explicatii'' istorice pentru asta.
Cei dintre voi care zic precum ca Bela este un prost politician, aveti si nu aveti dreptate: pare ca reprezinta opiniile ungurimii din RO, pentru ca recunoasteti ca in HR & CV va simtiti nashpa, dupa cum sunteti tratati prin magazine si restaurante, dar si pe unguri ii tzepuieste, le ia voturile si pe urma se lasa ''manjit'' de valahii de la Bucuresti, sa prinda si el si Atila Verstoy si altii ceva fellii de jefuit din RO, in cazul lor zona HarCov.
Nu va intrebati de ce romanii din B le permit circul asta? nu credeti ca ii prefera ca interlocutor celor din Consiliul National Secuiesc? va mai amintiti 15 martie 1990, la Targu Mures? ati uitat Yugoslavia? astea au fost ratiunile atunci....
Acum, aveti dreptate, suntem in NATO, in UE, si ar trebui sa ne conformam acelor legi, nu la ce viseaza unii noaptea dupa ce au mancat prea multi carnatzi si au baut prea multa palinca...
Dar m-am lungit la vorba....dragi ROMANI, daca vreti sa schimbati lumea, Europa, sau macar pe ungurii din RO, sau macar pe secuii din HarCov, incepeti prin a va schimba pe voi. Fiti vigilenti, taxati-i pe magari, aparati demnitatea neamului nostru si a statului pe care l-am construit, dar NU VA MAI PORCAITZI PE FORUM, este vulgar, nedemn si inutil - mai atrageti si parteneri pe masura, cum ca cine se asemana se aduna...

Pentru MAGHIARI (Unguri):

Singurele circumstante atenuante pe care le aveti pentru vorbele grele pe care l-am citit aici scrise de voi vin din faptul ca si ''altera pars'' adica partea romana s-a exprimat foarte vulgar si agresiv.
Acuma, incercati de va puneti in locul lor (chiar daca nu va face placere...): Bela zice ca ziua nationala a Romaniei este pt. el si ai lui doliu (dar o respecta....ce sa zic....ne-a facut o favoare....cam cum poti respecta ceva care ti-a cauzat doliu....se crede politicos Bela, dar nu reuseste decat sa fie ipocrit)
Iar ziua asta nationala a noastra, se intampla (sau nu se intampla) sa fie ziua in care s-a intregit acest stat, prin eliberarea tuturor romanilor din cele 2 imperii vecine - Austriac (Austro-Ungar dupa 1867, cand ungurii i-au prins pe austrieci cu chilotii in vine dupa ce luasera bataie de la prusaci in 1866) si Tzarist. Amu, e drept ca fericirea unora este uneori nefericirea altora (v. Maurice Druon), nu toate situatiile au fost win-win.
Eu chiar incerc sa va inteleg: dupa ce stapanesti 800 de ani o tara, sa vezi cum aia declara la tine in Parlament "Separare totala, definitiva"'si dupa aia o si infaptuiesc, normal sa te apuce nervii.
Si situatia asta ingrata - pentru maghiarime - sa dureze si 90 de ani....
Dar va supun respectuos atentiei faptul va valahii in imperiul dualist nu aveau voie sa poarte haine de postav, sa umble calare, sa poarte arme, sa vorbeasca romaneste, etc. Cetateni de mana a doua, sau sub-oameni?
Si totusi, ca pondere, Stefan Ludwig Roth se adreseaza Dietei in subiectul limbii oficiale a Ardealului: avem deja una si nu este nici maghiara, nici saseasca, ci valaha, "lingua franca " in Ardeal, pe care o inteleg chiar toti....

Acuma, sa revenim la drepturile pe care ungurii le au in RO, si alaturi de ei si celelalte etnii.....ce se mai doreste?

Se pare ca noi romanii putem acorda multe drepturi - am dovedit-o deja, chiar prea multe, dupa unii dintre noi...- ce nu putem acorda este impertinenta si tupeu nesanctionate, mai ales de ziua nationala.

Si, evident, nu putem acorda Ardealul celor care inca il mai revendica (sau altora...), pentru motive care nu ma obosesc sa le enumar, desi sunt dispus sa o fac, la rigoare.

Pentru Subsemnatu 1, roman din Cluj:

Apreciez echilibrul si bunul simtz din postarea te pe forum, dar tin sa iti spun ca nu sunt de acord cu ideea ca Ardealul ar sta mai bine independent si de Budapeste si de Bucuresti, ca platiti taxe de care beneficiaza altii - olteni, moldoveni (vesnic pomeniti) si altii.
Ca sa ma intelegi corect: n-am sa pomenesc de Burebista, ca altii anterior, nici de Mihai Viteazul, nici de bunicul meu moldovean care a fost grav ranit la Marasti, nici de bunul din Bihor care a participat la campania din Ungaria in vara lui 1919 (dupa ce servise 4 ani de razboi in armata chezaro-craiasca).
Nu, am sa ma intreb doar cand au romanii ardeleni nevoie de ceilalti ( cunoscuti indeobste ca Vechiul Regat, sau ragatzeni...) atunci cand dupa 1867 floarea intelectualitatii romane din Ardeal a facut presiuni si in Ungaria, si in Romania si in toata Europa pentru promovarea cauzei de eliberare nationala a romanilor din Imperiu si dupa 1914 au facut de asemenea mari presiuni pentru intrarea noastra in razboi alaturi de Antanta........sau acum cand ......se pare ca doar banul vorbeste......nu mai vrem in RO, ca acum suntem oricum in UE, si ungurii la fel, si austriecii la fel.
Ce tehnica este asta, cand toata lumea se uneste, unii vor separare...
Cand s-au considerat romanii ardeleni frati cu ceilalti? numai cand vroiau sa scape de unguri? moldovenii au fost buni numai la bataie, la pace sunt o povara pentru Ardeal?
Cred ca devin trist si ma intreb daca nu cumva ne meritam soarta; prietene din Cluj, uita-te la maghiari ce uniti si perseverenti pot fi....tot asa trebuie sa fi cucerit si Ardealul, acum 1000 de ani.
Noroc cu moroshenii fugiti in Molova si noroc cu Stefan, si inaintea lui cu Basarab ca altfel era toata RO un mare Ardeal, cucerit de unguri...sau, dupa opinia unora, ce pacat...
Noua ne-au luat exact 1912 de ani sa refacem tara lui Decebal, nu a lui Burebista, (ca trebuia sa fim pe la Viena si Praga acum) si ne intebam daca nu cumva am facut o greseala...
Oricum, te asigur ca o tzara ca Ardealul nu se abandoneaza, nici de romanii ardelenii, nici de ragatzenii astia nervosi si cu 3 c...e, nici de corcituri ca mine; si nu a fost abandonata nici de dacii ramasi brusc fara binefacerile Imperiului Roman, cum icearca sa ne convinga istoriografia maghiara - noi ii intelegem incearca si ei sa isi faca viata mai usoara.......

Aaa....sa nu uit.....felicitari pentru katicarmen si totiomis, se poate sta de vorba cu voi, chiar si cand va contraziceti, o faceti civlizat, cu bun simtz.

Apropos....katicarmen, zice totiomis ca pari a avea o parere gresita despre bucuresteni; sunt de acord cu el: eu, de exemplu, sunt bucurestean de 43 de ani, chiar daca m-am nascut si am crescut la Oradea, acum ma consider bucurestean, si mai sunt multi ca mine (sa bage mana in foc ala care zice ca are amandoi bunicii bucuresteni...)
N-am pierdul legatura cu Ardealul, am acolo mama, sora, etc; ne vedem des, merg acolo des, stiu exact ca subsemnatu 1 are dreptate, si tu la fel, cand afirmati ca multi ragatzeni bat campii despre felul cum traiesc oamenii impreuna in Ardeal. Tocmai de aceea, pe mine ma intereseaza mai ales opiniile unora ca voi, pentru ca observ obiectivitate...
Si pe ceilalti amici ai nostri de pe forum ii citesc, si romani si unguri, dar realmente ma intristeaza
1) lipsa de educatie si
2) ignoranta
unora, nu e valabil pentru toti.

In incheiere, o urare din Moldova:

Toata lumea sa traiasca, numa' noi sa nu murim!!!



kali13

233 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 22:54

totiomis,ai vrut sa tastezi...tot eu sunt si nu ti-a iesit?
Cred ca aveti probleme de cecitate,subiectul este"maghiarii agonizeaza de 1 Decembrie"le recomand sa agonizeze de 15 Martie pentru ca mama lor(ungaria) i-a abandonat de la nastere cat mai departe intr-un orfelinat(transilvania) dar bastarzi cum sunt au muscat mana care i-a hranit,si ce s-au gandit orfelinii sa-i macelareasca pe romani in 1990,sa le ia casele,ei vor autonomie(pagubele)au cerut scris ,dar la proba asta au picat si a urmat proba orala la care ei se pricep de minune,de 18 ani tot presteaza si tot nimic
Sarbatori fericite tuturor romanilor...si maghiarilor din Romania le doresc sa agonizeze perpetuu si spirit de echipa


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 17:25

Pot si eu scris ceva la forumu asta?:) hahahahaha

Deci.. in primul rand sunt de parerea ca ungurii au dreptul la legi doar in tara lor! Cand il vad pe marko asta asta ca face vre-o declaratie chiar mi se intoarce stomacu in toate partile posibile.... Ma bucur ca psd-ul a conditionat iesirea udmr-ului din parlament.. deja prea mult s-au simtzit sefi in tara noastra.... deja sunt disperati... le rekomand streangul!:)
In fine.... doresc din suflet numai bine romanilor... si o ungaria linistita pt TOTI unguri .... doar in ungaria!:))


O seara minunata:) (romanilor binentzeles) :)


bodo986

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 11:59

Eu unul nu am nimic cu nici o natie de om, dar.....sa vina la noi in tzara si apoi sa inceapa sa-si ceara drepturile,sa ceara pur si simplu ca limba lor sa fie a doua limba din Romania si sa fie invatzata obligatoriu la scoala sau ca o parte Romaniei sa le "apartina" lor, daca nu pot sa se integreze printre noi sau nu vor si isi cer incontnuare asa zisele lor drepturi pai eu "mas transforma in Hittler si ias impusca numai fiindca au indraznit sa ceara acest lucru"......un comment rau din patea mea dar vam zis nu am nimic cu nimeni dar atat timp cat nu vrei sa stai la locul tau si nu vrei sa faci parte din romani nu ai ce cauta aici...............Sa va dau un exemplu...in Miercurea Ciuc a fost un prieten si a mers la magazin sa cumpere o paine si nu ia dat respectiva vanzatoare fiindca romanul nu stia ungureste !!!!!!!!!!!!...stau in romania sunt roman si mie imi spui ca nu imi dai paine ca nu stiu ungureste, pai ei sunt la noi in Tara nu invers.


only_a_virus

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 12:05

sunt foarte deacord cu tine, e romania, eu am patit chestia cu painea in harghita, eu unu sunt ardelean si am boala mare pe ei. cand mi-a zis pe ungureste ca nu stie ce zic m-am enervat, chiar ne-am luat la bataie. ei n-au numai dorinta de-asi impune limba si vor placute bilingve, in scoli sunt clase speciale de unguri si acu vor scoli intregi. nu e corect. scoli in maghiara la ei acas nu in romania


angola97

7 mesaje
Membru din: 8/02/2009
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 20:26

UNGURII SUNT PROGRAMATI GENETIC SA NE URASCA!!!
IAR CHESTIA CU AUTONOMIA, E UN FEL DE PORTITA DE SCAPARE, DE DISTRAGERE A ATENTIEI DE LA PROBLEME REALE.
EX:FABRICA DE INGRASAMINTE AZOMURES ARE PATRON TURC, AM AUZIT MUNCITORI UNGURI, CARE CIRTEAU IMPOTRIVA TURCULUI, SI STIAU CA ROMANII IAU BATUT TARE PE TURCI, SI SE BUCURAU.
UNGURII URASC ORICE SI SUNT FOARTE INCAPATINATI,PARCA TOATA LUMEA LII DATOARE.
IN AEROPORTUL DIN BUDAPESTA GEANTA MEA A FOST TAIATA, NU MIAU LUAT DECITCEVA SAPUNURI SI DEODORANTE, AFTER SHAVE, CRECA VROIAU SA SE SPELE.,
AVEAM TRICOLORUL LEGAT DE MINERUL GENTII, DOAR ASA CA SA O RECUNOSC USOR.


dont_tRY_to_be_Louie

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Februarie 2009, ora 20:48

Nu imi vine sa cred unde sa ajuns !!!! Noi romani am ajuns sa fim calcati in picioare de unguri ,tigani ,romi ,turci, mai nou si bulgari .Da aveti dreptate , vina este a celor de la putere ca sa ajuns aici ,in ziua de astazi nimeni nu mai gandeste cu sufletul ci cu mintea la bani , daia sa ajuns unde sa ajuns din toate punctele de vedere !!!!! Traiesc intr-un oras unde turci sunt la putere , mama mea a lucrat pe un vas unde erau unguri foarte inputiti si retardati mintal ,astea sunt urmasii lui hitler .Noi romani nu suntem uniti dar din cate am vazut sa-i fereasca Dumnezeu pe straini astea care ne terorizeaza prin faptele lor sa ne UNIM !!Ne unim foarte greu dar cand ne-am unit si acum se vb despre asta ( Ceausescu)
Ar mai fi anumiti oameni care se zbat pentru tara asta !!!!! NOUADREAPTA.


Pagini: << 1 2 3 4 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Maghiarii sunt in agonie de ziua Romaniei
Mergi la: