back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Criterii de evaluarea a performantelor didactice

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
9am142082

21 mesaje
Membru din: 25/09/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 16:53

cand se va inventa aparatul care sa exprime dimensiunile sufletului, sau sa masoare viteza gandului, cantitatea iubirii voi crede si eu ca sunt corecte aprecierile dupa acele criterii de performanta... Am fost cadru didactic, educatoare 30 de ani si am trecut prin experiente uimitoare si umilitoare, am crezut in puterea de a oferi copiilor tot ce e posibil si tot ce pot asimila. Am descoperit multe talente si m-am chinuit de multe ori sa indrept si sa corectez atatea deprinderi gresit invatate de acasa, iar multumirea cea mai mare era sa fiu respectata in comunitate pentru ceea ce fac , nu pentru ca eram cineva. Dupa ultimii 10 ani de slujba mi s-a spus : d-na , nimeni nu a mai facut pentru gradinita noastra cata ati facut dvs! Si noi, astia mai batrani, am invatat cate ceva de cand sunteti dvs. aici ! era bunicul unui copil ce terminase gradinita de cativa ani ... In alta ordine de idei, ce nu stiti este ca aceste criterii evalueaza prin apreciere nu prin cotatii clare, ca se tine cont de actiuni si activitati ce nu sunt accesibile oricarui cadru didactic, din cauza locatiei institutiei, din cauza bugetului sau a dotarii insuficiente, neperformante. Sunt prea multe de explicat si nu e spatiu si nici timp, iar unii s-ar plictisi. Diferentele care exista in realitate , intre institutii de acelasi nivel , dar cu dotari diferite, cu programe de functionare si regulamente diferite, cu sisteme de predare diferite, sau amplasate in medii diferite sunt complicate si de nivelul de dezvoltare intelectuala a copiilor, adica sunt atatia factori care actioneaza independent , incat aceste criterii devin o ABERATIE !


9am170724

3 mesaje
Membru din: 10/11/2009
Postat pe: 15 Decembrie 2009, ora 09:17

Esti cumva cadru didactic? Daca da, fa-ne un bine si spune unde 'prestezi', nu cumva sa ajunga copii nostri la clasa ta. Eeee..sau tu esti femeia de serviciu? Asa doar imi pot explica limbajul tau.


9am170724

3 mesaje
Membru din: 10/11/2009
Postat pe: 15 Decembrie 2009, ora 09:21

De la: 9am170724, la data 2009-12-15 09:17:09Esti cumva cadru didactic? Daca da, fa-ne un bine si spune unde 'prestezi', nu cumva sa ajunga copii nostri la clasa ta. Eeee..sau tu esti femeia de serviciu? Asa doar imi pot explica limbajul tau.

Mesajul este adresat userului ctt ioana, scuze, data viitoare o sa am grija cum postez.


Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Septembrie 2010, ora 09:07

De la: 9am038642, la data 2009-04-26 22:01:01Voi,cei care judecati pe altii,v-aiti gandit ca mai intai trebuie sa judecati propria persoana?Voi stiti cat munceste un profesor in afara orelor de curs?Intocmirea planificarilor,pregatirea lectiilor,pregatirea subiectelor pentru testari,pregatirea tezelor,corectarea tezelor,pregatiri la scoala cu elevii,grade didactice,diverse cursuri de perfectionare,activitati extrascolare si altele.Iar la ore,profesorul preda,iar elevii care se uita pe fereastra,sau se gandesc la altceva{ex.la faptul ca tata a batut-o pe mama aseara ca a venit baut,ca l-a inselat prietena etc.}spun ca nu au inteles si spun profesorului sa mai predea odata.Voi,cei care ati ajuns unde ati ajuns,ati trecut prin scoala,sau nu?Daca da,cum?Ca gasca prin apa? Vedeti mai intai barna din ochii vostri si apoi paiul din ochiul altuia.

in alte domenii crezi ca nu este nevoie de studiu si documentare?...crezi ca medicii, juristii, sau inginerii raman cu ce au invatat in facultate? Eu sunt economist... si la cate schimbari in legislatie apar pe secunda, ar trebui sa-mi plang de mila nonstop. Iar cand plec in concediu (...si nu trei luni pe an, plus de Craciun si de Paste) nu-mi tine nimeni locul, tot eu trebuie sa-mi fac lucrarile din acea perioada... Dar nu judec pe nimeni, doar bateam apa-n piua...

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Septembrie 2010, ora 00:18

De la: ctt_ilona, la data 2008-12-20 16:32:32care sistem???? akl idiotzilor???asta-i sistem corect?pt 740 lei care-i da pentru munca profesorului de o luna de zile si la cate indura profesorul de la plodurile voastre prost crescute si needucate inca face treaba!educazi-va plozii acasa si invatza-i tu carte animalo,nu tot zbiera p'aci ca le e frica profilor de sistemul vostru de kakat,o sa plece totzi in spania sau pe unde pot si o sa mai evalueze pe ma-ta!

du-te si te impusca !!!!!! ...

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului criterii de evaluarea a performantelor didactice
Mergi la: