back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

440 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 06:09

Cica gradinaritul aduce fericirea!Cultivati SALVIA!Cred ca vegetarienii vor fi incantati!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 19:34

De la: AZAZEL, la data 2009-01-31 21:39:30puternici,buni si fericiti !?
ce tema stupida,si comentarii pe masura !
ma adresez in special ,celor care au accesat acest topic ,si l-au comentat raportat la...puterea .bunatatea si fericirea , pretinse , care le anima ...viata personala !?
-ce inseamna omul puternic ? o intamplare nefericita iti cauzeaza pierderea celei mai dragi fiinte din viata ta ! tu ,zici ca supravietuiesti ...esti un om puternic ? eu ma indoiesc .daca esti un om normal ,iti pui streangul de gat !
-esti pus face to face cu omul care ti-a cauzat cea mai mare durere ...iti implora ajutorul...la un moment dat ...trebuie sa fii bun cu el ?
-iti iubesti partenera nespus de mult ,esti un fericit ,la un moment dat ,esti pus in situatia sa constati irefutabil...tradarea ei...esti un fericit ?
s.a.m.d.
pentru curiozitatea voastra ; eu azazel , sunt puternic,bun si ...nespus de fericit !

Mda,impresionant peste masura.Citind postul tau m-a facut sa-mi dau seama ca nu sint nici puternic nici bun nici fericit.Sint doar supravetuitor.In rest,oamenii se inseala crezind ca lucrurile materiale le aduc fericirea.
Nu cred ca devenim mai buni daca facem un bine dezinteresat,mai ales cind ne dam seama ca nu a meritat.Cred doar ca e bine ptr noi si ptr ceilalti sa nu deranjam,daca se intelege ce vreau sa spun.


capolinyrespect_21

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 19:47


mai dily-bily...om puternikca o musca...furios ca un bondar si tradat in dragoste....dute ma si iati un pistol si te impusca direct in cap da direct in cap ca sa nu suferi...stii cei aia suferinta mai berbecule...eu nu stiu si nici nu vreau sa aflu ...binenteles nici nu doresc la cineva...:))


robymanro

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 23:05

E foarte indicat sa cautam fericirea ... adica sa devenim mai constienti de fapt de viata noastra. Fericirea e foarte complicata, asa cum stie oricine incearca sa o caute. Inconstienta (necunoasterea fericirii, necautarea ei adica) e la un nivel jos, e de fapt nefericirea inconstientei, durerea surda si frica de infinit si necunoscut. Aflati ce e fericirea si veti fi fericiti ... usor de zis ... dar cautarea e singura cale de a ne ridica nivelul de intelegere si fericire. Fericirea si inconstienta sunt total opuse, cei saraci cu duhul sunt la mana celor cu adevarat inteligenti si cu adevarat constienti de viata lor reala ... Prostia si fericirea sunt doar aparent impreuna ... de fapt prostia doare profund, inconstienta fata de adevarata ta fiinta e foarte dureroasa... chiar daca ne facem ca nu simtim durerea profunda a necunoasterii. Pana nu devenim mai inteligenti si constienti de tot si toate in jurul noastru ... o sa ne doara ... asa cum ne doare cand votam prosteste oamenii care ii trmitem sa ne conduca, sau cand nu ne ducem la vot si lasam pe altii sa ne aleaga conducatorii (adica pe cei care incearca sa ne croiasca viata - poate doar dupa bunul lor plac, nu si al nostru). Fireste, forta care a creat viata, ii conduce pe toti pana la urma ... si putem sa intelegem cum se manifesta asta, cum (in viitor, nu acum) fiecare e pus acolo unde merita. Cautati sa intelegeti ... sa va ridicati nivelul de intelegere si constientizare a propriei vieti si fiinte ... nu va opriti niciodata. Daca stiti voi alta cale ... urmati acea cale. Fi-ti fericiti, usor de zis ... dar nu va opriti ... povestea merge mai departe ... dintodeauna...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 04:09

Eu cred ca as fi fericit daca cineva mi-ar trage un sut in fund cind trebuie. Problema este ca nu prea sint oamenii de genul asta, merg atit de repede "ca racesc la cap de la curentul din timpul mersului", e real.
M-as considera puternic daca as avea taria sa nu ma uit in spate la "binevoitorul cu sutul".
Bun as fi daca nu l-as injura si as lua partea buna din sut.
Apropo, centrul energetic al fericirii este intre picioare, fara gluma.
Centrul energetic al vointei este in dreptul stomacului iar al bunatatii se pare ca tine de inima. Cine are inima puternica practic rezista la multe rele care i se intimpla.
Deci toate cele 3 elemente nu prea pot fi judecate cu creierul, nu au corespondenta clara pe cele 3 centre energetice ale capului.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Februarie 2009, ora 04:09

Eu cred ca as fi fericit daca cineva mi-ar trage un sut in fund cind trebuie. Problema este ca nu prea sint oamenii de genul asta, merg atit de repede "ca racesc la cap de la curentul din timpul mersului", e real.

M-as considera puternic daca as avea taria sa nu ma uit in spate la "binevoitorul cu sutul".

Bun as fi daca nu l-as injura si as lua partea buna din sut.

Apropo, centrul energetic al fericirii este intre picioare, fara gluma.

Centrul energetic al vointei este in dreptul stomacului iar al bunatatii se pare ca tine de inima. Cine are inima puternica practic rezista la multe rele care i se intimpla.

Deci toate cele 3 elemente din topic nu prea pot fi judecate cu creierul, nu au corespondenta clara pe centrele energetice ale capului care sint 3.



Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 20:48

DE CE VA MAI OBOSITI SA SCRIETI PE TOPICURILE ECESTUI SITE?
TOT CEEA CE NU LE COMVINE SI NU CORESPUNDE POLITICII LOR STERG.
INCLUSIV COMENTARIILE DE LA ARTICOLELE APARUTE PRIN ZIARE. ALEGETIVA UN ALT SITE SI SA MERGEM ACOLO. ASTIA CHIAR SUNT NESERIOSI DEABINELEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 23:18

Imi pare rau pentru degenerarea discutiilor. Am sperat ca cei tari, puternici, fericiti si bogati ne vor da si noua niste sfaturi, retete despre cum au reusit. Dar vad ca nu avem cu cine vorbi. Nu am avut norocul sa avem si astfel de oameni pe FORUM. Se pare ca cei care sunt oameni de succes nu au timp pentru a scrie pe FORUM. Eu sper totusi ca va apare cineva care sa spuna si ceva mai serios. Daca nu, voi incepe eu sa vin cu niste idei. Logos.


geofive2006

64 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 23:22

Cum nu sti cum s-a reusit in Romania? Au facut afaceri , au furat si acum sunt in guvern vechii comunisti, ei si copii lor si sunt cei mai fericiti ca sunt altii mai fraieri care sa munceasca pt ca sa poata ei sa se distreze in afara


sorina_barbie

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 23:31

N-us nici tare si nici puternica,doar optimista.Sper sa furam de la hotii cei mari si sa aplicam in mod decent ceea ce am invatat in domeniul in care ne pregatim.Nu cred sa existe o reteta anume pt. a reusi in viata,depinde de fiecare individ in parte ceea ce anume isi doreste.Totusi...sa furam ca niste ucenici.


robymanro

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 23:42

nimicuri .... multe nimicuri ... Cei bogati si puternic sunt automat fericiti ... :d. Ha ha. La capatul drumului vede fiecare ce e important si ce nu. Mai vedem atunci daca banii si lucrurile sunt asa importante ... sau daca oamenii pe care ii iubim si i-am iubit sunt mai importanti. Pana atunci ... cautati fericirea... Om trai si om vedea ... :d


Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 00:26

De la: marian_bd_rotaru, la data 2008-12-17 10:56:40nu poti fi mai puternic , mai bun si mai fericit , intr - o lume murdara , infectata de homosexuali , tigani , manelisti , infractori si handicapati mintali . Un om este puternic si fericit intr - o societate curata , puternica si fericita , o societate care permite dezvoltarea intelectuala a individului . Nu miorlaiturile si fonfaelile maneliste sau filmele stupide fac oamenii fericiti . Nu poti fi fericit daca esti inconjurat de prosti , inculti si lenesi sau daca vezi barbati mozolindu - se . Lucrurile scarboase , nu aduc fericire sau putere .


ba da poti:) prin simplul fapt ca faci haz de necazurile astea pe care le enumeri tu, te asigur ca poti :)
multa fericire


Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 00:28

De la: vasix, la data 2008-12-18 14:01:06Atotputernicule,dupa cum stii inainte de orice a existat haosulApoi totul este reversibil
S-a creat ordinea noi am trait bine merci intr-o ordine care ne asigura confort,siguranta,perpetuaritate.Acum a inceput.Tot ceea ce se intimpla acum este haotic,apare selectia naturala,lumea lupta ptr supravetuire,deci nu ma mira nimic din ceea ce se intimpla:ne indreptam catre noua ordine.
Cit depspre toleranta...Toleranta ca si orice are o limita.Limita reprezinta spatiul meu in care am tot ce-mi trebuie ptr a-mi oferi un oarecare confort al vietii.Din moment ce din exterior vine ceva care-mi violeaza acest spatiu atunci gata si cu toleranta.
Bine ca cei care au perceptii gresite nu se pot tolera nici pe ei insisi.
Deci da,sint multe care nu le pot tolera si faptul ca le-as putea tolera nu m-ar face un om mai bun.
Mai puternici ,mai buni,mai fericiti?Poate n-o sa creada nimeni dar unii din noi sintem sortiti sa fim fericiti si nimic nu ne poate umbri fericirea.
Ptr unii din noi nimic nu ne poate face sa fim fericiti.
Fericirea este un concept mult discutat si inca ...nu poate fi definita.E o stare deci se bazeaza mai mult pe ceea ce simtim din interior,si nu cred ca ceva material ne poate da aceasta stare.
Oamenii ,in mare parte nu vor sa fie fericiti.Da vrem putere dar nu cred ca ne dorim cu adevarat sa fim mai buni,mai fericiti.
Cit despre...comentariile mele ,Atotputernicule,am vrut doar sa fii mai bun,stiu ca tu poti,e adevarat ca am avut putine informatii.Intentiile mele nu au fost rele.


cred ca totul depinde de un efort de vointa combinat cu o anumita concentratie de serotonina deci liber la banane si aluneeeeeeee:)


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 00:55

De la: gigilipianu, la data 2008-10-11 13:06:51De ce sa discutam numai despre lucruri minore cum ar fi homosexualitatea, manelismul, barfa ieftina, intamplari nefericite si bune doar pentru mass-media ? Hai sa discutam despre cum sa fim mai pozitivi, mai motivati, mai produstivi, mai puternici, mai culti si mai bogati, adica acele insusiri care ne-ar ajuta sa ne sculam in picioare intre natii si am contribui la un viitor fara apocalipsa sau alte vise urate ! Astept orice comentarii de bun simt. Logos.


Bogatia nu este o insusire , dle Lipianu, este o stare de fapt !
Daca am vorbi despre bogatia spirituala , sufleteasca, ar fi altceva !
Sa auzim de bine !


leantonio2003

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 00:55


De la: marian_bd_rotaru, la data 2008-12-17 10:56:40

''nu poti fi mai puternic , mai bun si mai fericit , intr - o lume murdara , infectata de homosexuali , tigani , manelisti , infractori si handicapati mintali . Un om este puternic si fericit intr - o societate curata , puternica si fericita , o societate care permite dezvoltarea intelectuala a individului . Nu miorlaiturile si fonfaelile maneliste sau filmele stupide fac oamenii fericiti . Nu poti fi fericit daca esti inconjurat de prosti , inculti si lenesi sau daca vezi barbati mozolindu - se . Lucrurile scarboase , nu aduc fericire sau putere .''
Ce spui aici este plin de trivial , rasism , homofobie , daca nu ai gandi asa ai fi mai bun intreadevar.Dumnezeu ia creat pe oameni asa cum sunt ,nu poti face nimic in sensul asta.As vrea sa fi chemat si tu TIGAN , HOMOSEXUAL,MANELIST ETC, dar poate ca ar fi prea bine pentru tine ...Pt moment imi lipsesc apelativele la adresa ta , cred ca te pot numii fascist imputit


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 01:05

De la: gigilipianu, la data 2008-10-29 21:51:22Din cele ce s-au scris pana acum se observa usor idei, pareri sau judecati mult mai interesante si mai folositoare decat comentarii despre lucruri neesentiale care nici nu prea ne privesc cum sunt cele pe care le-am dezavuat la inceput.
Noi trebuie sa captam informatii care sa ne ajute sa traim mai bine si nu de acelea din care nici ca divertisment nu ne satisfac. Noi daca reusim sa fim cat mai independenti cu atat vom fi mai puternici a influienta pe cei din jurul nostru in sensul in care dorim. De aceea daca vom avea o minte deschisa permanent pentru lucruri pozitive, idei constructive si solutii atunci vom putea sa ne canalizam energia pentru a materializa ceea ce gandim.
Sa invatam de la cei buni si nu de la cei rai, sa invatam de la cei care au reusit si nu de la cei care n-au facut nimic in viata, sa fim alaturi de cei puternici daca vrem sa fim puternici. Lumea nu o putem schimba noi fiecare singuri dar impreuna putem face mult mai mult daca suntem constructivi, optimisti si sa ne multumim cu ceea ce ne ofera ZEUL Cronos. Caci din pacate noi stim cum sa traim abia atunci cand nu mai avem zile. Mai bine sa murim in picioare decat sa traim in genunchi - spunea cineva.


Nu ! Niciodata nu stim sa traim cu adevarat !
O data pentru ca nu ne permite societatea (cu referire la locul dvds. de munca)!
Si pentru ca nu avem de la cine invata !
De poti sa faci pe prostul, când altul te repede,
Facând-o pe desteptul si c-un cuvânt nu-l certi,
De nu te-ncrezi în nimeni si nimeni nu te crede,
De-ti poti ierta pacatul, dar altora nu-l ierti;

De nu amâni o clipa un rau sa-l împlinesti,
Si daca minti mai tare, când altii nu spun drept,

De-ti place în iubire cu ura sa lovesti,
Si totusi îti pui masca de sfânt si de-ntelept,

De te târasti ca viermii si-n visuri nu-ti iei zborul,
Si numai interesu-ti îl sui la rang de tel,

De parasesti învinsul si treci cu-nvingatorul,
Si-i vinzi, fara sfiala, pe amîndoi la fel;

De rabzi sa-ti afli scrisul si spusa talmacite,
Drept adevar, sa-nsele multimea oarba, si,

Când vorbele si fapta în vânt ti-s risipite,
Tu dîndu-le încolo, poti altele scorni,

De poti sa faci întruna dintr-un cîstig, o mie,
Si patria pe-o carte s-o vinzi la primul semn,

De nu-ti platesti banutul luat ca datorie,
Dar tu sa fii platitul, gasesti ca-i drept si demn,

De poti sa-ti storci si gândul, si inima, si nervii,
Îmbatrânite-n rele, sa faca rele noi,

Si sub nehotarâre, plecându-te ca servii,
Când toti striga: Nainte!, doar tu strigi: Înapoi !,

Daca, stând în multime, te-mpaunezi semet,
Dar lânga cel puternic îngenunchezi slugarnic,

Si pe dusmani sau prieteni, tratându-i cu dispret,
Te faci ca tii la dânsii, dar îi înseli amarnic,

Daca nu pierzi momentul sa faci oriunde-un rau,
Si-n umbra lui te-nlinisti ca-n umbra unui pom,

Al tau va fi Pamântul, cu tot prinosul sau,
Vei fi-ntre Domni întîiul, dar… NICIODATA OM !

de Kostas Varnalis
Invata de la apa sa ai statornic drum

Invata de la flacari ca toate-s numai scrum

Invata de la umbra sa treci si sa veghezi

Invata de la stanca cum neclintit sa sezi

Invata de la soare cum trebuie s-apui

Invata de la vantul ce adie pe poteci

Cum trebuie prin lume de linistit sa treci

Invata de la toate caci toate-ti sunt surori

Cum treci frumos prin viata

Cum poti frumos SA MORI!

Invata de la vierme ca nimeni nu-I uitat

Invata de la nufar sa fii mereu curat.

Invata de la flacari ce-avem de ars in noi

Invata de la ape sa nu dai inapoi

Invata de la umbra sa fii smerit ca ea.

Invata de la stanca sa-nduri furtuna grea.

Invata de la soare ca vremea sa-ti cunosti

Invata de la stele ca-n cer sunt multe osti

Invata de la greier cand singur esti sa canti

Invata de la luna sa nu te inspaimanti

Invata de la vulturi cand umerii ti-s grei

Si du-te la furnica si vezi povara ei

Invata de la floare sa fii gingas ca ea.

Invata de la miel sa ai blandetea sa.

Invata de la pasari sa fii mereu in zbor.

Invata de la toate ca totu-I trecator.

Ia seama fiu al jertfei prin lumea-n care treci

Sa-nveti din tot ce piere cum sa traiesti in veci!
De poti fi calm cand toti se pierd cu firea

In jurul tau si spun ca-I vina ta;

De crezi in tine chiar cand omenirea

Nu crede dar s-o crezi ar vrea;

Daca de asteptare nu ostenesti nicicand ,

Nici de minciuna goala nu-ti clatini gandul drept;

Daca privit cu ura nu te razbuni urand

Si totusi nu-ti pui masca de sfant sau de intelept;

Daca astepti dar nu cu sufletul la gura

Si nu dezminti minciuni mintind,ci drept;

De nu raspunzi la ura tot cu ura

Dar nici prea bun sa pari nici prea-ntelept;

Sau cand hulit de oameni,tu nu cu razbunare

Sa vrei a le raspunde,dar nici cu rugaminti;

De poti visa dar nu-ti faci visul astru;

De poti gandi,dar nu-ti faci gandul tel;

De poti sa nu cazi prada disperarii

Succesul si dezastrul privindu-le la fel;

De rabzi s-auzi cuvantul candva rostit de tine

Rastalmacit de oameni, murdar si prefacut;

De rabzi vazandu-ti idealul distrus si din nimic

Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut;


De poti fi calm cand toti se pierd cu firea

In jurul tau si spun ca-I vina ta;

De crezi in tine chiar cand omenirea

Nu crede dar s-o crezi ar vrea;

Daca de asteptare nu ostenesti nicicand ,

Nici de minciuna goala nu-ti clatini gandul drept;

Daca privit cu ura nu te razbuni urand

Si totusi nu-ti pui masca de sfant sau de intelept;

Daca astepti dar nu cu sufletul la gura

Si nu dezminti minciuni mintind,ci drept;

De nu raspunzi la ura tot cu ura

Dar nici prea bun sa pari nici prea-ntelept;

Sau cand hulit de oameni,tu nu cu razbunare

Sa vrei a le raspunde,dar nici cu rugaminti;

De poti visa dar nu-ti faci visul astru;

De poti gandi,dar nu-ti faci gandul tel;

De poti sa nu cazi prada disperarii

Succesul si dezastrul privindu-le la fel;

De rabzi s-auzi cuvantul candva rostit de tine

Rastalmacit de oameni, murdar si prefacut;

De rabzi vazandu-ti idealul distrus si din nimic

Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut;

De poti risca pe-o carte intreaga ta avere

Si tot ce-ai strans o viata sa pierzi intr-un minut

Si-atunci fara a scoate o vorba de durere

Sa-ncepi agonisala cu calm de la-nceput ;

De poti ramane tu in marea gloata

Cu regi tot tu, dar nu strain de ea;

Dusman,om drag,rani sa nu te poata;

De toti sa-ti pese dar de nimeni prea;

De poti prin clipa cea neiertatoare

Sa treci si s-o intreci gonind mereu;

Daca ajungi sa umpli minutul trecator

Cu saizeci de clipe de vesnicii mereu,

Vei fi pe-ntreg Pamantul deplin stapanitor

Si mai presus de toate ,un OM,iubitul meu.

(Rudyard Kippling)

De te târasti ca viermii si-n visuri nu-ti iei zborul,
Si numai INTERESU-ti îl sui la rang de tel,

De poti sa faci întruna dintr-un cîstig, o mie,
Si patria pe-o carte s-o vinzi la primul semn,

De nu-ti platesti banutul luat ca datorie,
Dar tu sa fii platitul, gasesti ca-i drept si demn,

De poti sa-ti storci si gândul, si inima, si nervii,
Îmbatrânite-n rele, sa faca rele noi,


Daca, stând în multime, te-mpaunezi semet,
Dar lânga cel puternic îngenunchezi slugarnic,

Si pe dusmani sau prieteni, tratându-i cu dispret,
Te faci ca tii la dânsii, dar îi înseli amarnic,

Daca nu pierzi momentul sa faci oriunde-un rau,
Si-n umbra lui te-nlinisti ca-n umbra unui pom,

Al tau va fi Pamântul, cu tot prinosul sau,
Vei fi-ntre Domni întîiul, dar… NICIODATA OM !

Asa ca ...
Imi cer scuze daca m-am repetat !
Dar de fapt :CEI FERICIREA ???


homemarcel0

1937 mesaje
Membru din: 19/12/2008
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 01:16

De la: gigilipianu, la data 2009-02-12 23:18:36Imi pare rau pentru degenerarea discutiilor. Am sperat ca cei tari, puternici, fericiti si bogati ne vor da si noua niste sfaturi, retete despre cum au reusit. Dar vad ca nu avem cu cine vorbi. Nu am avut norocul sa avem si astfel de oameni pe FORUM. Se pare ca cei care sunt oameni de succes nu au timp pentru a scrie pe FORUM. Eu sper totusi ca va apare cineva care sa spuna si ceva mai serios. Daca nu, voi incepe eu sa vin cu niste idei. Logos.




... nea gigi ... EFORT, RABDARE, MOBILITATE, MODESTIE, CORECTITUDINE, AMBITIE, BUN-SIMT, FARA COMPROMISURI, IN TANDEM ... si ajungi unde vrei ... nu putred de bogat dar BINE ...
... si cei bogati nu pleaca decit tot cu un banutz atirnat de deget ... nici unul nu o sa-l vezi renovind un spital si punindu-i numele ... isi inchipuie ca toti vor sa il fure, asa cum a facut si el ... si asta ii face viata tare grea ...


Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 15:34

De la: leantonio2003, la data 2009-03-17 00:55:58
De la: marian_bd_rotaru, la data 2008-12-17 10:56:40

''nu poti fi mai puternic , mai bun si mai fericit , intr - o lume murdara , infectata de homosexuali , tigani , manelisti , infractori si handicapati mintali . Un om este puternic si fericit intr - o societate curata , puternica si fericita , o societate care permite dezvoltarea intelectuala a individului . Nu miorlaiturile si fonfaelile maneliste sau filmele stupide fac oamenii fericiti . Nu poti fi fericit daca esti inconjurat de prosti , inculti si lenesi sau daca vezi barbati mozolindu - se . Lucrurile scarboase , nu aduc fericire sau putere .''
Ce spui aici este plin de trivial , rasism , homofobie , daca nu ai gandi asa ai fi mai bun intreadevar.Dumnezeu ia creat pe oameni asa cum sunt ,nu poti face nimic in sensul asta.As vrea sa fi chemat si tu TIGAN , HOMOSEXUAL,MANELIST ETC, dar poate ca ar fi prea bine pentru tine ...Pt moment imi lipsesc apelativele la adresa ta , cred ca te pot numii fascist imputit


foarte urat si intolerant mesajul tau nu are ce cauta intr o discutie atat de pasnica sincer. am putea incepe sa fim macar mai linisiti daca invatam sa ne cerem scuze fata de cei pe care ii jignim si sa recunoastem sincer cand gresim. asumarea propriilor vini este un prim pas spre libertate iar linistea sufleteasca pe care o da toleranta este prima premisa pentru fericire. daca nu erai de acord cu opinia lui puteai sa ti o exprimi tu pe a ta elegant fara sa il ataci in caz contrar nu esti cu nimic mai buna:)


Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 15:39

De la: lorduljohn, la data 2009-03-17 00:55:02
De la: gigilipianu, la data 2008-10-11 13:06:51De ce sa discutam numai despre lucruri minore cum ar fi homosexualitatea, manelismul, barfa ieftina, intamplari nefericite si bune doar pentru mass-media ? Hai sa discutam despre cum sa fim mai pozitivi, mai motivati, mai produstivi, mai puternici, mai culti si mai bogati, adica acele insusiri care ne-ar ajuta sa ne sculam in picioare intre natii si am contribui la un viitor fara apocalipsa sau alte vise urate ! Astept orice comentarii de bun simt. Logos.


Bogatia nu este o insusire , dle Lipianu, este o stare de fapt !
Daca am vorbi despre bogatia spirituala , sufleteasca, ar fi altceva !
Sa auzim de bine !


Bogatia materiala in foarte multe si nefericite situatii orbeste asa ca nu putem afirma ca cei care au averi mari sunt neaparat mai fericiti decat ceilalti poate doar prin prisma felului in care oamenii mai putin avuti isi reprezinta ideea lor de fericire - prisma unor frustrari. Bogatia este o stare de fapt dar poate sa atraga mai multe neajunsuri decat simplul trai decent. eu cred ca bogatia este ceva ce dobandesti in completarea a ceea ce ai primit la nastere si nu poti pierde, acumulari stiintifice si spirituale in timpul vietii; abilitatea intr o meserie oarecare astea chiar nu ti le poate lua nimeni oricate case si terenuri ai pierde ramai cu lucrurile simple si solide. daca le ai. si atunci asa cum dadea cineva un exemplu cu borcanul cu pietre este bine sa stii ce sa acumulezi in borcan pentru a fi pur si simplu fericit.


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 16:20

De la: monica_savu, la data 2009-03-17 15:39:49
De la: lorduljohn, la data 2009-03-17 00:55:02
De la: gigilipianu, la data 2008-10-11 13:06:51De ce sa discutam numai despre lucruri minore cum ar fi homosexualitatea, manelismul, barfa ieftina, intamplari nefericite si bune doar pentru mass-media ? Hai sa discutam despre cum sa fim mai pozitivi, mai motivati, mai produstivi, mai puternici, mai culti si mai bogati, adica acele insusiri care ne-ar ajuta sa ne sculam in picioare intre natii si am contribui la un viitor fara apocalipsa sau alte vise urate ! Astept orice comentarii de bun simt. Logos.


Bogatia nu este o insusire , dle Lipianu, este o stare de fapt !
Daca am vorbi despre bogatia spirituala , sufleteasca, ar fi altceva !
Sa auzim de bine !


Bogatia materiala in foarte multe si nefericite situatii orbeste asa ca nu putem afirma ca cei care au averi mari sunt neaparat mai fericiti decat ceilalti poate doar prin prisma felului in care oamenii mai putin avuti isi reprezinta ideea lor de fericire - prisma unor frustrari. Bogatia este o stare de fapt dar poate sa atraga mai multe neajunsuri decat simplul trai decent. eu cred ca bogatia este ceva ce dobandesti in completarea a ceea ce ai primit la nastere si nu poti pierde, acumulari stiintifice si spirituale in timpul vietii; abilitatea intr o meserie oarecare astea chiar nu ti le poate lua nimeni oricate case si terenuri ai pierde ramai cu lucrurile simple si solide. daca le ai. si atunci asa cum dadea cineva un exemplu cu borcanul cu pietre este bine sa stii ce sa acumulezi in borcan pentru a fi pur si simplu fericit.


Asa este !
M-ai completat minunat !
Multumesc !


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 17 Martie 2009, ora 20:43

Recunosc ca provocarea mea a fost cam sec definita si nu destul de clara. Recunosc, de asemenea, ca mai usor cobori decat sa urci, ca-i mai usor sa stai decat sa muncesti, e mai usor sa renunti la prima greutate decat sa depasesti n obstacole, ca este mai usor sa vorbesti decat sa faci, ca este mai usor sa mori decat sa traiesti, recunosc, recunosc..... recunosc. Speram sa aud cate ceva despre atitudinea pozitiva, despre obiective si planul de realizare a lor, despre cum intelegem noi fericirea si cum putem ajunge la ea. De fapt cand suntem noi fericiti ? Ce realizari importante pot sa ne asigure multumirea si impacarea cu cele vesnice. Logos.


sorina_barbie

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 22:39

:E mai usor sa cobori atunci cand urci,e mai usor sa sa stai muncind,e mai usor sa taci vorbind,etc.Fericirea si puterea sta in mintea noastra a tuturor,ne lipseste curajul.Ar fi multe de spus vizavi de aceasta tema,depinde si cum inteleg oamenii fericirea,bunatatea sau puterea.


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 23:21

De la: gigilipianu, la data 2009-03-17 20:43:19Recunosc ca provocarea mea a fost cam sec definita si nu destul de clara. Recunosc, de asemenea, ca mai usor cobori decat sa urci, ca-i mai usor sa stai decat sa muncesti, e mai usor sa renunti la prima greutate decat sa depasesti n obstacole, ca este mai usor sa vorbesti decat sa faci, ca este mai usor sa mori decat sa traiesti, recunosc, recunosc..... recunosc. Speram sa aud cate ceva despre atitudinea pozitiva, despre obiective si planul de realizare a lor, despre cum intelegem noi fericirea si cum putem ajunge la ea. De fapt cand suntem noi fericiti ? Ce realizari importante pot sa ne asigure multumirea si impacarea cu cele vesnice. Logos.


Impacarea cu cele vesnice???
Ce intelegeti prin aceasta dle Lipianu ?
Toate cele bune !


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 18 Martie 2009, ora 20:36

Viata noastra, ca timp, inseamna foarte putin fata de timpul de desfasurare a vietii pamantului, sistemului solar sau universului. De aceea acest timp fiind foarte mare in comparatie cu al nostru il numim mai simplu vesnicie, eternitate sau infinit. Timpul nostru fata de timpul de viata la nivel molecular sau atomic este de asemenea imens. In aceasta situatie cand timpul nu costa bani ci este inestimabil trebuie sa ne hotaram, cum traim, cat traim si ce facem in viata ca sa lasam o mica urma din existenta noastra. Pentru aceasta trebuie sa stim cum sa traim, cum sa muncim si cum sa ne bucuram de viata pe care o avem. Noi stim cand pornim la drum in viata (chiar daca nu din primele momente) dar nu stim niciodata unde terminam. De aceea nu avem timp de pierdut. Pentru a fi fericiti, trebuie sa fim sanatosi, puternici, activi si bogati sufleteste si materialiceste cat este necesar. Aceasta suma de impliniri sau neimpliniri in viata nu este o valoare intamplatoare ci depinde mult de vointa noastra, atitudine, plan, scop, vis ma rog cum vrem sa-i spunem. Pentru a reusi cat mai bine este necesar sa avem idei. Aceasta este si rostul intrebarii din topic. Indiferent cum socotim noi ca-i mai bine, conteaza rezultatele in fata carora ne supunem neconditionat. Logos.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Martie 2009, ora 23:10

Cititi "Micul Print" de Antoine de Saint-Exupery..si gasim un raspuns cum dobandim fericirea.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Martie 2009, ora 23:16

De la: mari_uka, la data 2009-03-18 23:10:10Cititi "Micul Print" de Antoine de Saint-Exupery..si gasim un raspuns cum dobandim fericirea.


adica..pe scurt..imblanzindu-ne ca pe o floare...


lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Martie 2009, ora 23:57

De la: gigilipianu, la data 2009-03-18 20:36:33Viata noastra, ca timp, inseamna foarte putin fata de timpul de desfasurare a vietii pamantului, sistemului solar sau universului. De aceea acest timp fiind foarte mare in comparatie cu al nostru il numim mai simplu vesnicie, eternitate sau infinit. Timpul nostru fata de timpul de viata la nivel molecular sau atomic este de asemenea imens. In aceasta situatie cand timpul nu costa bani ci este inestimabil trebuie sa ne hotaram, cum traim, cat traim si ce facem in viata ca sa lasam o mica urma din existenta noastra. Pentru aceasta trebuie sa stim cum sa traim, cum sa muncim si cum sa ne bucuram de viata pe care o avem. Noi stim cand pornim la drum in viata (chiar daca nu din primele momente) dar nu stim niciodata unde terminam. De aceea nu avem timp de pierdut. Pentru a fi fericiti, trebuie sa fim sanatosi, puternici, activi si bogati sufleteste si materialiceste cat este necesar. Aceasta suma de impliniri sau neimpliniri in viata nu este o valoare intamplatoare ci depinde mult de vointa noastra, atitudine, plan, scop, vis ma rog cum vrem sa-i spunem. Pentru a reusi cat mai bine este necesar sa avem idei. Aceasta este si rostul intrebarii din topic. Indiferent cum socotim noi ca-i mai bine, conteaza rezultatele in fata carora ne supunem neconditionat. Logos.


Chiar exista rezultate in fata carora ne supunem neconditionat ??
Oare nu e mai dulce razbunarea ??
Ce parere aveti :sunt situatii cand merita sa ne razbunam fara a tine seama de perceptele societatii ?
Nu va inteb de percepte religioase pentru ca sunt ateu convins . Asa ca....


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 19 Martie 2009, ora 00:07

Johnny boy, cu ce ne-ar ajuta rãzbunarea? Eu sunt de pãrere cã dacã cineva se rãzbunã....nu face decât sã-i arate celeilalte persoane cã îi pasã!

Exemplu pozitiv.....pãþit pe pielea mea:

Am avut nevoie de ajutorul cuiva care eu, credeam cã era îndreptãþit ( într-un fel) sã mã urascã. Mare mi-a fost mirarea, atunci când persoana respectivã mi-a oferit ajutorul necondiþionat. A fãcut pentru mine mult mai mult decât am cerut!!!

ªi-a "spãlat" toate pãcatele faþã de mine ( din punctul meu de vedere ) ºi a câºtigat, pe lângã iubirea ce o aveam pentru el, respectul meu...for ever!



Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
lorduljohn

499 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Martie 2009, ora 00:39

De la: dora_visinescu, la data 2009-03-19 00:07:48Johnny boy, cu ce ne-ar ajuta rãzbunarea? Eu sunt de pãrere cã dacã cineva se rãzbunã....nu face decât sã-i arate celeilalte persoane cã îi pasã!
Exemplu pozitiv.....pãþit pe pielea mea:
Am avut nevoie de ajutorul cuiva care eu, credeam cã era îndreptãþit ( într-un fel) sã mã urascã. Mare mi-a fost mirarea, atunci când persoana respectivã mi-a oferit ajutorul necondiþionat. A fãcut pentru mine mult mai mult decât am cerut!!!
ªi-a "spãlat" toate pãcatele faþã de mine ( din punctul meu de vedere ) ºi a câºtigat, pe lângã iubirea ce o aveam pentru el, respectul meu...for ever!

Dora,
Ceece ce nu stii tu, este faptul ca eu si cu dl lipianu ne cunoaste de peste 20 ani , am fost mult timp colegi de seviciu , am efectuat impreuna expertize judciare extem de grele ! Pot spune ca suntem , chiar , foarte buni prieteni !
Acum ne desparte o idstnata de cca 350 de km. E posibil sa ne vedem probabil peste vreo 20 ca sa rezolvam o asemenea problema.
Insa obisnuim sa mai discutam si altfel de probleme decat cele tehnice, iar uneori ne mai si tachinam !
Asta asa ... ca sa mai treaca timpul !
Poate vreodata voi scrie pe vreu topic "povestea" care m-a facut sa plec departe de famile si sa merg o data pe luna acasa !
Sa auzim de bine !


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Martie 2009, ora 03:24

De la: crist_che, la data 2009-02-01 06:09:30Cica gradinaritul aduce fericirea!Cultivati SALVIA!Cred ca vegetarienii vor fi incantati!


Asa e, gradinaritul te face sa te simti foarte bine si sa uiti de toate, deci happy.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Mergi la: