back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Viata in multinationale-un cosmar?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 11 Noiembrie 2008, ora 20:12

Salutare tuturor! Dupa ce am acumulat experienta vreo sase ani in cateva companii care mi-au oferit sansa de a acumula o paleta de cunostinte economice si sociale, am ales sa ma alatur echipei dintr-o multinationala... Care credeti ca e impresia despre mediul de munca? Nasoala,credeti-ma! Ce dinamism? ce profesionalism? Unde sa-ti dezvolti abilitatile si sa-ti folosesti aptitudinile si pregatirea? E nasol,fratilor... Debandada... Oameni slabuti in functiile executive... Au doar functii, atat... Voi ce parere aveti? O sa dau si numele multinationalei mai incolo...


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 10:47

mi se pare normal intr-o lume controlata de un fel de mafie.
nu au nevoie de profesionalism si nici nu au interes ca tu sa te dezvolti profesional, pentru ca vanzarile, clientii si furnizorii se aranjeaza in culise, iar functiile de conducere sunt ocupate de executanti obedienti.


Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 14:57

VA DUCETI LA VOT? PE CINE VOTATI?PE MAFIOTI,SI MAI NOU PE UNGURI SI TIGANI.......


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 11:04

nu e un cosmar, dak iti faci treaba, vorbesti frumos oamenilor si le dai ce au nevoie, o duci bine.


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 20:10

da...probabil lucrezi in multinationala Fornetti...


ocian_dan

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 11:36

eeeeeeeeee... uite exact aici e problema: sa le dai ce au nevoie. adica sa dai "raportul" sefilor, daca se poate cat mai informal. adica , pe romaneste, sa torni, sa lingusesti si sa fii obedient. cam de asta au nevoie si atunci sigur o duci bine.


kadar_tibor_sandor

1 mesaj
Membru din: 13/11/2008
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 17:30

Nu inteleg de ce se condamna atata minoritatile...Si daca ungurii sunt reprezentati in parlament, si daca tiganii au drept de vot, CE? Ati uitat probabil ca traim intr-o lume care urmareste globalizare in toate planurile, economic, politic, mental... Facem parte din Uniunea Europeana, ne mandrim cu apartenenta la un grup de nationalitati, culturi, traditii diferite...Atunci, daca asta e directia pe care o urmam, de ce ne impiedicam de mentalitati discriminatorii si soviniste?
Nu inteleg...macar de la oamenii destepti ma asteptam sa inteleaga, ca indiferent de culoare, sex, nationalitate, convingeri politice, in primul rand suntem OAMENI, si ca oameni, credeti-ma pe cuvant, ca suntem atat de mici si neinsemnati...incat, nu avem dreptul de a judeca pe nimeni...si suntem atat de vulnerabili...daca vine un cutremur peste noi, nu va ma conta ca suntem bogati sau saraci, buni sau rai, romani sau unguri...toti vom avea aceleasi sanse de a supravietui sau nu, de a ne reface vietile sau nu...pentru ca si cu 1 milion de euro in buzunar s-ar putea sa murim de sete daca n-ar mai fi strop de apa...sau s-ar putea, ca un ungur sau un tigan sa ne scoata de sub daramaturi...asa ca, lasati la o parte gandirea asta meschina si atat de °mica°...putem mult mai mult de atat!


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 11:35

Depinde de multinationala...depinde de masura in care patrunde si se aplica politica multinationalei in entitatea din Romania... daca sefii de aici sunt fosti absolventi de "Stefan Gheorghiu"..."no way". In general cand spui multinatioanala te gandesti la un management cel putin civilizat dar in multe cazuri nu e asa din motivele aratate mai sus "manager romani" formati in scoli ca cea amintita de "trista amintire" si "crunta deformatie morala". Altfel, e de dorit sa lucrezi intr-o multinationala daca ai ocazia. La interviu pune cat mai multe intrebari ca sa te dumiresti "cu cine stai de vroba in Romania". Pentru nimic in lume nu merita sa "obediezi" in fata nimanui la un loc de munca. Trebuie doar sa-ti indeplinesti sarcinile de serviciu in mod eficient si sa fii platit pentru ceea ce faci, sa respecti si sa fi respectat.


All Things Grow With Love
summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 20:26

cred ca ai perfecta dreptate. managerul e roman neaos. si ca sa fie mai nasol, e femeie...


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 16:40

Angajatii mai si mor de epuizare din lipsa de discernamant in normarea activitatii acestora si a dozarii cu discernamant a efortului. Angajatii sunt considerati "carne de tun" de catre acesti manageri despre de care facem vorbire. II exterminam pe unii, mor sau pleaca in concedii sau pensii medicale ca avem de unde lua altii. Cam asta se intampla in societatea noastra,nu vorbim doar de multinationale. Dspre fenomenul "burn out" n-au uzit si n-au vazut si nici nu se vrea. Necugetarea lor o platim noi toti pe altarul imbogatirii nefondate si rapide a unora.


All Things Grow With Love
summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 10 Decembrie 2008, ora 21:06

De acord 100%


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 10:27

nici vorba de fornetti, sunt in industria farma. salutare si la mai mare, da-i cu linsul!


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 15 Decembrie 2008, ora 18:32

N-ai inteles treaba cu linsul, am facut si eu cateva zile ceea ce faci tu de cand existi. A fost un experiment reusit! Spor TIE la lins!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 14:29

hai sa vedem daca ai facut ce fac io... munca in multinationala vreo 3 ani, pe cont propriu de vreo alti 3, profesie liberala adica. ce zici? ne potrivim?


Lucyan

2 mesaje
Membru din: 10/10/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 21:14

acum incepem sa ne jucam precum copiii ... vbim kestii serioase .. nu va mai certati aiurea


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 22:19

Lucrez intr-o multinationala de aproape 2 ani.
Sefii s-au schimbat in acest timp, organigrama la fel (de vreo 3 ori).
Multi colegi au plecat, au venit altii noi si tineri.
Uneori stau pana noaptea tarziu.
In departamanetul meu eu am studii, experienta, muncesc. Colega mea nu are studiile terminate, are o experienta minima si se joaca. Avem acelasi salariu.
Lipseste cat poate, vine la 11- 12, pleaca sa fumeze , apoi pleaca 2 ore la masa. La ora 16 a plecat. Fostul sef o luase in colimator si o "chinuia" , asa cum se vaita ea.
De fapt avea pretentia sa-si faca treaba in timp util.
In scurtul "ragaz" pe care il are la serviciu sta pe Hi5 si se joaca.
Este nemultumita ca nu i-a crescut salariul (acelasi cu al meu).
In ultima perioada am inceput sa-i cer sefului (mai mare, pe care nu prea il intereseaza) sa-i dea sarcini. Multe dintre ele sunt sarcini pe care i le cedez eu. Pe seful il informez. A inceput sa fie extrem de nervoasa si sa aiba o atitudine urata fata de mine.
Cu toate acestea voi continua sa-i dau sarcini in aceasta maniera (de colegialitate nu mai poate fi vorba, atat timp cat ea chiulea si eu munceam).
I-am cerut sefului sa ma treaca pe alta pozitie.
Mi-a spus ca eu sunt un pic cam dura si ca pe acea pozitie ar trebui sa ling (am reprodus intocmai vorbele unui manager).
I-am raspuns ca nu am lins si nu voi linge niciodata.
A ramas ca "mai vorbim".
Asadar, cat timp sunt la serviciu muncesc, insa evit sa stau peste program.
Cand se intampla am grija sa-mi iau orele libere.
Acum lucrez direct cu oameni din toata Europa.
E o mare diferenta intre managerul roman si manageri din alte parti. Ma refer la modul de lucru cu subordonatii. In privinta ideilor, se mai intampla ca si cei din urma sa aiba idei cretze.
Asadar in multinationale, daca chiar ai chef de munca, te poti zbate sa faci ceva, si , daca chiar reusesti, e o experienta foarte valoroasa pentru ...a pleca. Ai multe de invatat, interactionezi cu multi oameni, cu multe culturi. Asta te face mai puternic.
In privinta colegei, asa de usor cum face banii, asa ii si cheltuie. Este foarte tanara si viata trece pe langa ea.


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 19:32

Avand in vedere ca esti constiincioasa, muncesti in buna credinta, este greu de gasit alta persoana sa faca acest lucru. De-aia nu te promoveaza. Colega ta are alta reteta. Intr-adevar e frustrant sa vezi ca ea sta si tu muncesti. Dar e treaba ei... Daca ceri sarcini sefilor pentru ea, vad ca ai ceva cu ea, se bucura, stiind ca
o sa-ti faci treaba in conditiile in care ai rezerva... Poate nu o sa promoveze curand,dar daca tot faci treaba buna, poate ceri tu o marire de salariu cu niste argumente pe care colegat ta nu le are. Asa ar fi normal,nu? In rest, ai caracterizat atmosfera din multinationale: INVIDIE SI RANCHIUNA !!! s-auzim de bine!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 02:49

fratele meu lucreaza la o bine cunoscuta multinationala,de vreo 4 ani.a fost promovat de 4 ori pana acum.dar numai el stie cat de mult s-a chinuit.au fost saptamani cand dormea numai 2 ore pe noapte pentru ca nu aveau oameni la un punct de lucru si mai erau si ture de noapte(care nu au fost trecute in nici un contract de munca,nu s-au incasat sporuri ).nu va spun de cate ori a venit salvarea sa-i transporte pe colegii lui la spital.noroc ca fratele meu a fost trimis la un alt punct de lucru (normal a practicat linsul)si a fost trimis in alta parte,de nu cred ca se imbolnavea rau de tot.numai spun ca sa isi atraga clientii o gramada de oferte si la angajati de sarbatori nimicccccccccccccccccccc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!intr-un an au primit din partea conducerii 1 sticla de bere la 2 litri cea mai ieftina dupa piata.fratele meu i-a spus managerului ca mai bine bea urina decat sa bea berea pe care le-au facut-o cadou.s-a scris undeva despre asta?????????stie cineva despre magariile care se fac in spate??????????? ii controleaza cineva pe nenorocitii astia????????????camera de munca,opc-ul samd?????????????nimeni!!!!!!!e carrefour si toata lumea tace..........................................


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 14:01

Intr-adevar,asta e realitatea


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Decembrie 2008, ora 21:06

Va spun ceva nostim : anul trecut la masa de Craciun, seful firmei l-a apostrofat la modul serios, pe Directorul de Vanzari ca si-a comandat o inghetata la desert. Asta de fata cu toti angajatii. A fost un moment penibil si am facut tot posibilul sa ne ajutam colegul sa treca peste rusinea momentului, fiecare cum ne-am priceput. Putea sa-i spuna intr-un mod mai discret, dar sigur asa ceva nu se face la masa de Caciun,in nici un mod. Am multe perle si va mai spun doar una: m-am dus sa-mi renegociez salariul in urma unui val de plecari fiindca fisa postului meu s-a dublat in responsabilitati, i-am spus foarte politicos acelui "aparent domn" ca am inteles foarte bine ce voi avea de facut si imi asum noile responsabilitati dar ca nu mi-a spus nimic despre re-evaluarea salariului meu care si asa era cel mai mic din firma si acum e o foarte buna ocazie sa discutam despre asta. (fiindca timp de doi ani tacusem in speranta ca am de a face cu oameni de bun simt si vor aprecia decenta mea in acest sens). Mi-a raspuns: DE CE ? NU TI-AM CERUT SA MA SPELI PE PICOARE FATA DE CE AVEAI DEJA DE FACUT. A considerat firesc sa lucrez din spirit de sacrificiu.
Acum gata cu gluma. Asa se face ca la 42 de ani am decis sa nu ma mai pun la discretia niciunui angajator. De la revolutie am lucrat in patru firme de top, timp in care atunci cand am avut probleme grave de sanatate a trebuit sa-mi salvez viata pe mila familiei. Cand te imbolnavesti esti bun de dispret si atat, de parca o faci intentionat. Ce vina au ei ca tu te-ai imbolnavit? Bilantul la ultimul loc de munca intr-o multinationala : datorii, trei masele extrase, un copil in clasele primare total neglijat. N-am asteptat continuarea ca nu-mi mai permit. Mi-am permis asta pana sa am un copil. Acum reactionez mai inscurt. Abia la aceasta varsta am invatat ca trebuie sa le spun: "BANII SUNT LA FEL DE IMPORTANTI SI PENTRU MINE, CUM SUNT SI PENTRU DVS". Daca in firme de top am intalnit fel si fel de specimene, ma intreb care e situatia intr-un "Gica s.r.l." fiindca legislatia nu le ptretinde nimic cu privire la gestionarea resurselor umane, pastrarea sanatatii si integritatii angajatilor (controale medicale, tratamente stomatologie, pachete de sigurare). Ei ne consuma fara discernamant si societatea plateste tratamente, concedii medicale, pensii medicale, etc. Daca iti dai demisia,nu plateste nici societatea, ca dupa 20 de ani de cotizatii la toate fondurile, mori cu zile daca nu ai adeverinta de salariat. Ajungi la mila familiei ca sa-ti salvezi viata. Cu riscul sa ma repet tot spun aceste lucruri fiindca "sunt Stan Patitul". Sunt mari lacune legislative si in acest domeniu.
Deasemenea am mai invatat ca: " Nimeni nu te poate dispretui fara acordul tau". Pretuiti-va asa cum trebuie inainte sa ajungeti fara dinti in gura. Nimeni nu va fi vreodata recunoscator ca ti-ai anulat programarea la dentist de nenumarate ori sau ca ti-ai neglijat copiii care uneori pe nestiute ajung sa aiba diverse probleme. Vad pe la TV cazuri infricosatoare. Tot ei vor spune ca nu ai stiut sa-ti educi copilul, nu ca il vezi doar o ora pe seara sau nici atat ca sa-ti castigi painea. Ma repet: "Pretuiti viata voastra si a celor din jur!"


All Things Grow With Love
summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 21 Decembrie 2008, ora 19:47

Pfoaaaa, cata dreptate ai... " Nimeni nu te poate dispretui fara acordul tau"-cate dreptate ai! In rest, iti doresc sa fii fericita alaturi de familie!


super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 20:30

De la: summerremy, la data 2008-12-21 19:47:53Pfoaaaa, cata dreptate ai... " Nimeni nu te poate dispretui fara acordul tau"-cate dreptate ai! In rest, iti doresc sa fii fericita alaturi de familie!


Multumesc la fel si tie. Va doresc tuituror "Sa fiti sanatosi, sa fiti iubiti, sa aveti prieteni asa cum va doriti iar in anul care vine sa fim capabili sa gasim resurse si solutii pentru a trece cu succes prin toate barierele vietii!"


All Things Grow With Love
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 15:15

Craciun fericit tuturor, pe model national sau multi, cum preferati! BR, M.


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 19:19

Toate cele bune tie si tuturor! Am fost cei mai buni la treaba, sa fim cei mai fericiti si personal! Craciun Fericit tuturor!


eastside

179 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 03:02

Salutare tuturor,
ca unul care e patit nu ma rabda inima sa nu zic si eu (macar atita sa le fac). Am lucrat 5 ani (pina in 2005) intr-o multinationala de top, una de-aia cu reclame familiste si alte chestii ce tin de sufletel, si credeti-ma - nu exista respectul fata de cel care-ti munceste nici macar cit tii la o roata de masina , ca n-ai decit una de rezerva... La inceput a fost ok, eram entuziast si dornic sa-mi fac loc (apropo, pina sa primesc decizia definitiva am lucrat 5 luni in doua locuri), colectivul nu era primitor dar nici suturi n-am luat, managementul era usor diferit de cel cu care eram obisnuit. "Veteranii", adica cei care lucrau inca de pe vremea in care managementul era strain (asa cum se obisnuieste, la inceput bossul isi trimite oameni de incredere sa puna afacerea pe picioare, ca mai apoi sa recruteze si sa formeze inlocuitori), traiau nostalgia acelor vremuri, pentru omenia si respectul pe care strainul se simtea dator sa ti-l arate, dupa ce-a ramas romanul sef....... ia ghiciti. Ca un nou venit am luat lucrurile ca atare, vrajit si de salariul dublu si ceva fata de vechiul loc de munca, partea proasta a fost ca am nimerit fix in perioada in care mincarimea era maxima, la orice nivel. Nu puteai sa tragi un vint sa nu se auda ca ai facut altceva, competenta si implicarea nu mai erau unitate de masura, in schimb agaricii parveniti pe functii si pe bani (ohohooooo si ce bani - seful meu direct avea cu 5 ani mai putina scoala decit mine si un salariu cam de tot atitea ori mai mare) faceau orice sa te stoarca. Romanul - spurcata natie..... Eram mic si prost, nu prea le stiam eu cam cu ce se maninca, asta pina in ziua in care m-am gindit eu ca sint dator fata de propria persoana sa-mi creez alternativa. Si asa dupa citeva luni am constatat ca puteam cistiga mai mult in doua ore dupa program decit in 10-12 ore de serviciu. Nu mai zic de mizeriile care au urmat, zic doar ca dupa 5 ani de strins surubul am ajuns sa cistig mai putin decit cistigam atunci cind m-am angajat . Pina la urma pentru bani ma trezeam in fiecare dimineata..... Cineva spunea ca nu se mai pune in viata la dispozitia vreunui angajator, sa fim realisti, depinde de angajator, dar eu personal nu am timp in viata asta sa-l caut pe cel care sa-mi placa. Acum nu cistig cit sa ma imbogatesc, dar traiesc, traiesc mai aproape de sensul cuvintului decit inainte, desi contextul este aproximativ acelasi - cel care are banul face regulile jocului. Macar nu trebuie sa mai suport toti dobitocii si daca se intimpla sa mai intilnesc vreunul ma simt liber sa-l ignor....... Ca o concluzie, pentru toti cei care viseaza posturi bine platite in superfirme - asa ceva nu exista - asta doar daca nu esti dispus sa stai capra 60 de ore pe saptamina , sa uiti de conditia ta umana, de familie, prieteni, sanatate etc. Sa-mi spuneti mai tirziu ce-ati facut cu banii........... Hai ca se poate............


savulescuandreea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 15:37

Nu cred ca daca lucrezi intr-o companie multinationala esti mai avantajat. Doar din punct de vedere al experientei si al cunostintelor managerilor din strainatate.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 18:15

in multi-bla-bla-ul in care am lucrat managementul era dupa cum urmeaza: romanii au luat cele mai proaste obiceiuri de la straini iar strainii s-au jigodit rapid, pe model romanesc. in rest, cum spuneam la inceput, zambiti profesional clientilor (fornetti, da, da) si toate or sa va mearga struna...


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 19:07

Tare si povestea ta, bb ess. Eu zic ca PUTEM, noi, romanii mult mai mult decat facem. Dar avem talentul de a fi supusi... Istoria ne arata ca asa am fost destul de mult timp, dar bineinteles ca ne-am revenit din cand in cand!


summersummer

50 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 29 Decembrie 2008, ora 19:10

Pai cam asa e, Andreea. Dar nu mai prea sunt manageri straini care sa formeze echipa profesionista. Managerii romani, tot cu biciul...


mechanicalmind

13 mesaje
Membru din: 30/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 17:07

ca s varza majoritatea dintre ei aveti dreptate
eu nu prea am situatii din astea ptr ca s cam singurul roman prin sucursala asta
dar mediul de lucru a fost civilizat si este civilizat.asta mai ales dupa ce li se mai topeste superioritatea si vad ca au nevoie de tine
dupa asta se poarta ca si cu oul sa nu te supere



Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Viata in multinationale-un cosmar?
Mergi la: