back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


biblioteca europeana ne prezinta ca pe niste handicapti...

 


 
 
juditha

26 mesaje
Membru din: 26/06/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 12:44



...da, cu imaginile astea despre Romania au ramas ei in minte. Daca te uiti pe site-ul Bibliotecii virtuale europene, pe prima pagina dedicata Romaniei apar copii handicapati si bolnavi de SIDA. Asta ne reprezinta pe noi, in opinia lor!!! Sunt imagini reale, postrevolutionare care apartin de lumea comunista si selectiei pe care o facea Ceausescu, dar asta nu inseamna ca ne sunt reprezentative!! ..nu avem noi oare si valori, arta, scritori si chiar si oameni simpli despre care ar trebui sa se scrie...?!!!

puteti vedea imaginile aici (sunt cel putin revoltatoare): www.europeana.eu/portal/brief-doc.html?start=1&view=table&query=...

Raporteaza abuz de limbaj
yo soy el tango
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:37

Sa raspuna I C R in frunte cu-al sau culturnic H.R.P.....refuz sa-i scriu numele acestui filfizon.


OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:45

hmm mai oameni buni de unde va vine ura asta mai fratilor ? biblioteca europeana ia datele din evenimentele legate de Romania...pai ce date sa ia ? ce informatii ? am inventat ceva in ultimii 50 de ani? am scris ceva deosebit ?am facut ceva deosebit ? faptul ca sunt poze cu copii in stare grava ,ESTE O RUSINE A NOASTRA !, daca nu recunoasteti ...asta e


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:53

serios Vasile ?...nu cumva estem nevoie de ceva pesches si-o folclorista doua pe undeva p-acolo prin partile esentiale ?...



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 13:59

De la: Opris_Vasile123, la data 2009-01-09 13:45:46hmm mai oameni buni de unde va vine ura asta mai fratilor ? biblioteca europeana ia datele din evenimentele legate de Romania...pai ce date sa ia ? ce informatii ? am inventat ceva in ultimii 50 de ani? am scris ceva deosebit ?am facut ceva deosebit ? faptul ca sunt poze cu copii in stare grava ,ESTE O RUSINE A NOASTRA !, daca nu recunoasteti ...asta e

Desi mi-ar fi placut sa te contrazic :) (e mai constructiv) vad ca trebuie sa iti dau dreptate si ca sa adaug ceva as zice ca atata timp cat noi ne prezentam ca fiind "vai de noi" oare de ce altzii ne-ar contrazice? Inca nu cred ca exista cineva care sa cunoasca un/o altul(a) (citeste alta=tara) mai bine decat se cunoaste ea pe sine. Daca te uitzi la tv sau vorbesti cu oameni pe strada ai sa vezi ca denigrarea de sine a trecut de stagiul in care era moda a devenit deja traditzie. Gresesc?


Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 14:07

Spuneam pe un alt forum ca poporul unei natiuni face istoria sa.
Tot ce a fost urat in comunism:natalitatea fortata,umilinta femeilor,copiii handicapati,internati in lagare ale mortii,infometarea,dezumanizarea,stergerea creierelor,turnatoria s. a. nu le-a aprobat in cunostinta de cauza sau inconstienta poporul aduland si ovationand un paranoic si clica lui?
Pierderea admiratiei occidentului pentru mamaliga exploadata,ulterior pentru chemarea minerilor,instituirea minciunei,a preluarii puterii sub masca unei revolutii,de catre regimul Iliescu si a acolitilor sai,datorate tot unui popor slab,manipulat care a adulat pe soarele rasare?
Asadar avem oglinda pe care ne-am creat-o. Din pacate occidentalii au cautat realitatile negative mai mult.
Gogol spunea: "cand te uiti in oglinda si nu-ti place mutra ta,nu da vina pe oglinda"


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 14:20

...hai c-ati inceput a-mi devenii simpatici mangafalelor, cosmopolitismul vostru a inceput prin mojicii, a trecut la mofturi, sfarsind prin a devenii obraznic.

Citati din clasicii altora dar p-ai vostrii-i lasati de izbeliste prin colbul hronicilor,...sa-mi fie cu sila-a vstra (...)...ca de, asa-i cool, trendy, Jiiii !....

Nu ne-ajunge noroiul aruncat pe obraz de catre altii, musai trebuie a ne tavalii si noi reciproc prin cocina ramasa dupa ignat.


OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 14:21

Mai vad ca toti ma iau peste picior ca sunt pesimist dar nu ati raspuns la intrebarile mele !!!!! ce am facut in comunism inafara de 20 de mil de locuitori ? haideti ! nu va inghesuiti...


gogata_liviu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 01:33

Parerea mea este ca este necesar sa se faca publicitate pozitiva in exterior, cat mai multa, despre poporul roman si oamenii sai de valoare, ca imaginea exterioara a poporului roman sa fie vazuta din ce in ce mai pozitiv. Lucru care este datoria oamenilor din mass media in principal


smirela73

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 09:40

Suntem prezentati asa pentru ca suntem mai buni ca ei si le e frica de concurenta....
Ar trebui totusi massmedia sa mai prezinte si imagini pozitive cu romani, nu numai crime, violuri, batai, furturi, accidente.Nu aceste fapte ne reprezinta, sa nu sa se mai generalizeze...


Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 15:47

mytcor; e problema d-tale daca vrei sa ingropi rahatul sub nisip ca pisica. Dar a cui-e vina ca si pute? Cineva poate sa omita cu buna stiinta curatenia si lucrurile frumoase din casa si sa constate ca doar acolo pute ceva.
E greu asta de inteles daca esti obisnuit si cu mirosul.
indubitabil avem lucruri deosebite ca popor, cu care ne mandrim,dar si prostia cu care ne mandrim,de a tolera raul facut, de nimeni altii decat, de romanii nostri,culmea asa zisii patrioti-- patriotii lui peste-
pt. mirela73;
Nu cred ca ei ne prezinta asa deoarece sunt constienti de valoarea sau superioritatea noastra,ci mai degraba din necunoastere si putina lor cultura generala,dar mai ales din ce aud sau sunt informati. Senzationalul are si la ei prioritate. Ei,asta imi place. Iata oglinda despre care am vrut sa spun.
Pai,daca eu massmedia dau astfel de stiri,cum vrea mytcor sa preia aia lucruri pozitive? Cand suntem inconstienti si nu ne recunoastem noroiul pe care noi ni-l aruncam in obraz nu putem pretinde altora sa nu ne arate cu degetul. Cel mult bagam capul in nisip ca strutul sau facem practica pisicii.
Este o optica,depinde din ce parte te uiti si mai ales din ce parte faci parte.


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 17:16

popic,popic....dupa cum se vede chestia nu prea esti sigur daca pisica a ingropat sau l-a ascuns pe sub covor, orcum izul ti-a gadilat in mod neplacut olfactivul si ce-ai hotarat,.... sa tragi mita de coada, ba mai mult, placandu-ti mieunatul ce ti-ai spus,...daca tot am prins-o ia s-o mai invartesc si deasupra palariei, ...acum nu stii cum dreaq sa-i dai drumul de frica sa nu te zgarie.
Pai bine dom' popic, n-au si ei rahatii lor, n-au si ei gunoiul pana-n tinda ?...de cate ori au facut romanii pe dr-ii proctologi cu occidentalii pentru a le permite noi lor a-si muia plaivasul de cate ori poftesc in rahatul nostru.?...


unuunu44

25 mesaje
Membru din: 10/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 20:18

Uniunea europeana nu stie sa-si respecte membrii . Cu timpul cand si Romania va avea realizari importante in ceea ce priveste societatea in ansamblul ei , va dobandi o imagine mai buna in fata Europei ,iar atunci pozele vechi (ce ilustreaza insuccesele Romaniei) vor fi inlocuite cu altele noi (ce vor ilustra realizarile despre care am scris ma isus).


Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 22:10

mytcor" sa dea domnul sa fim noi superiori nu numai prin faima inaintasilor
nostri ci prin toate faptele si maretia noastra,sa ne vedem mai intai paiul nostru din ochi si mai ales sa avem mandria de a nu le mai da apa la moara
lor. Fiecare natie are balegarul ei,ca sa preiau expresia,dar noi ca natie ce am facut dupa perioada interbelica ca sa avem cat mai putin?
Nu cumva ni l-am scormonit singuri?
Problema este ca n-am luat pisica de urechi s-o dam afara si sa curatam murdaria ci ne-am complacut si ne mai complacem in ea.


nairam46

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Ianuarie 2009, ora 22:53

nu suntem diferiti de occident ,sunttem putin mai saraci cu duhul ei nu au asa ceva vad doar bani ,cultura nu mai au ,la fel ca amaricanii


costina_timofte

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 11:25

Mytcor,toata consideratia mea.Pentru o parte din ceilalti as vrea sa va atrag atentia ca va inselati amarnic in ceea ce priveste productia culturala a Romaniei in perioada comunista si nu numai.Asa ca daca nu sunteti bine documentati pe subiectul asta,mai bine nu deschideti gura.In tara asta au fost si sunt o mana de oameni extraordinari din toate punctele de vedere.Din pacate am avut la conducere oameni incompetenti(atunci,ca si acum,din pacate,cei cu adevarat destepti si capabili au evitat sa intre in politica). Asadar,aveti grija cum aruncati vorbele despre Romania daca nu aveti habar.Daca vrei sa deschizi gura si sa critici(generic vorbind), macar fa-o in cunostinta de cauza.


OprisVasile

570 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:08

De la: unuunu44, la data 2009-01-10 20:18:05 Uniunea europeana nu stie sa-si respecte membrii . Cu timpul cand si Romania va avea realizari importante in ceea ce priveste societatea in ansamblul ei , va dobandi o imagine mai buna in fata Europei ,iar atunci pozele vechi (ce ilustreaza insuccesele Romaniei) vor fi inlocuite cu altele noi (ce vor ilustra realizarile despre care am scris ma isus).
Vorbesti de uniunea europeana de parca ar fi Dumitru din capu satului cu care ai baut aseara la birt...daca uniunea nu ne respecta ,ai dovezi ? pentru ca biblioteca asta europeana a publicat imaginile din romania care au facut cel mai mult valva in lume ...si din ce stiu eu nu am facut valva cu lucruri bune ..da ..sau ma insel ,daca da ajutama ilumineazama ...


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 16:06

...ne arata asa cum suntem ?...pai atunci haideti sa vi-i arat si eu asa cum sunt ei !...

Teceti va rog dincolo de promo-ul fatadelor occidentale, duncolo de fatadele frumos zugravite ale cladirilor, priviti sub autostrazile si autobezile lor, vizitati-le parintii si bunicii, treceti dincolo de luxoasele usi ale diferitelor azile de batrani , s-aveti sa vedeti adevarata fata a celor ce ne critica, aveti sa vedeti o societate de zombi,parini si bunici abandonati,copii ce printr-o educatie foarte atent dirijata si manipulata, este golita de orice fel e sentimentalism uman capabili oricand a-si privii chiar si proprii parinti ori bunici ca potentiali rivali si-n majoritatea cazurilor privindu-i chiar c-o adversitate dusmanoasa.
Aveti sa vedeti in spatele tuturor poleitelor s-atractivelor reclame promiscuitatile societatii lor pervetiti la orice, de la droguri pana la prostitutie, de la pedofilie pana la homosexualitate.
Pentru ca bua de oxigen oferita de caderea cortinei de fier le au permis inca un respiro in ale pastrarii standardului de trai si-al confortului traditional prin spolierea economiilor estice , permitandusi in acelas timp excomunizarea industriilor energofage cat si impingerea productiilor manufacturiere spre locatii unde costul mainii de lucru sete derizoriu, ei ramanand a se ocupa numai de comercializare, externalizarea profiturilor din spatiile respective, si-au permis a practica un inalt nivel de asistenta sociala asa incat tinerii lor dupa ce-si termina studiile prefera ne munca, se combina-n diferite grupuri si grupulete ca mai apoi cu suma din asistenta sociala stransa-n 3 lunu petrec bine merci inca vr-o 6 prin tarile calde unde isi permit tot felul de obraznicii , nu doresc a continua, ar fi mult prea grav ce-as avea de spus .
Un lucru este sigur.
Dupa ce ne-au devalizat industria cu-ale ei ramuri industriale de baza , dupa ce ne-au daramat agricultura si sectoarele zootehnice dar nu numai
Dupa ce ne-a adus in stare a ne renegavalorile prin diferitele forme de manipulare ale multimilor, tehnici bineunoscute aplicate romanilor si nu numai.
Dupa ce ne-a manipulat "revolutia", si incipienta formarii unei clase politice dupa "89 mituind-o, instigand-o si fortand-o prin dif. mijloace

cred ca-i de-ajuns.....s-ar putea a va plictisii si nu doresc.


oricum, daca persoane cu studii superioare si nu numai au ajuns a pleca din Ro pentru a le ingrijii bunicii, parintii, copii, a le strange capsunile de pe campuri, a le contrui casele....etc.etc....ar trebuii sa le multumeasca cel putin, pentru ca Ei stiu destul de bine de ce si cum au ajuns in aceasta situatie, Ei stiu F.bine.
De ce ne spun si ne arata asa ?...de ce ne-au distrus invatamantul ?..de ce ne hulesc cultura ?
Pentru ca au nevoie de-o forta de munca cat mai ieftina si trebuie musai ca multimea dobitocilor sa sporeasca,si sacconsume produsele lor de cea mai proasta calitate, chimizate si hormonizate pana-n ultima celula componenta,... D-aia !...


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 21:45

ma intorc cu 2 prieteni maine in tara....! britanici amandoi. revin peste 5 ziel sa va spun parerea lor. sunt foarte curiosi sa vada Romania... si sunt destul de .... dezinformati! sper sa`i pot surprinde placut...! ;)

mytcor... occidentalii... sunt lenesi. foarte lenesi! e tot ce pot sa spun despre tineretul lor din ziua de astazi! adica am multe dar timpul e scurt... sia sta e esentialul.


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Ianuarie 2009, ora 09:52

....e-hee ! razvane,...am si eu p-aici cativa,pe care i-am dus prin Ro. sa-si clateasca neuronii , au fost atat de placut impresionati incat se gandesc sa dea At.-ul pe Ro. , dar mai am si p-unul care n-ar venii in Ro nici sa-l "pici cu ceara",....spune ca-i este frica.
Am sa-ti spun de ce-i este frica lui Josef Gxxxxnbauer dupa ce-mi povestesti impresiile albionilor despre Ro......


adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 14:28

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Martie 2010, ora 14:28

www.variantacojocaru.ro 20 000 EURO pt FIECARE roman MAJOR

Raporteaza abuz de limbaj
arhanghel

22 mesaje
Membru din: 5/07/2010
Postat pe: 7 Iulie 2010, ora 23:09

De la: smirela73, la data 2009-01-10 09:40:20 Suntem prezentati asa pentru ca suntem mai buni ca ei si le e frica de concurenta....


Esti ironica sper....

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Biblioteca Europeana ne prezinta ca pe niste handicapti...
Mergi la: