back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum ar trebui sa decurga "prima intalnire"?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Septembrie 2008, ora 16:00



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Septembrie 2008, ora 17:13

Acum… ca sa imi prezint si eu parerea… atat din punctul meu de vedere, ce as face eu la prima intalnire, cat si cum as dori sa se comporte partenerul meu…

Ce vroiam cel mai tare este sa lamuresc problema banilor, din start, ca tot vroiati si o parere feminina in chestiunea pusa in discutie…
Ce mi s-a intamplat mie: nu am fost pusa in situatia in care a trebuit sa-mi platesc consumatia la prima intalnire, niciodata. Acum cred ca asta depinde si de fata... de cum „apare” ea, dar si de baiat, de cum e el in general in chestiuni de genul, cat si de cat de mult ii place fata la prima vedere... nu pot sa spun ca sunt de acord sau nu cu 50/50 la prima intalnire. Nu sunt nesimtitoare, de multe ori m-am oferit sa-mi platesc, din bun simt daca nu de altceva, „sucul” ca sa zic asa, dar reactia a fost de fiecare data o privire dura si un refuz scurt din cap din partea partenerului.

La prima intalnire, ca fata... as alege (radule, fata alege locul si tu ziua si ora , rushinik! pentru ca ea se decide astfel si cum se imbraca, tu – voi – va hotarati mai usor, dar eu stiu ca tu esti genul „dominant” ), in functie de baiat desigur (trebuie tinut cont si de gusturile lui), o cafenea, o terasa sau un restaurant fara pretentii (cum ar fi Cafeneaua Actorilor, recomand, care le are pe toate). Din principiu, nu as decide sa ne vedem direct acolo, ci undeva la metrou sau pe aproape... ca sa mai facem si cativa pasi si ca sa nu intru, daca ajung mai devreme (ceea ce se intampla de obicei), si sa astept singura inauntru, mi se pare cam aiurea .
Sincer, nu m-as documenta cu nimic si as astepta ca nici el sa nu o faca, imi plac surprizele, imi plac noutatile... imi place spontaneitatea... In mod sigur am mai vb cu el inainte sa ne intalnim propriu-zis, deci stiu cate ceva despre persoana altfel nu ma intalneam in veci... asa ca pe langa ce an vb pe mess sau pe mail sau pe ce vrei... acum astept sa-i vad reactiile, mimica, ochii... si mai ales sa vad daca ce-mi spusese inainte a fost doar un „speech”... chiar eu deschid subiecte vb inainte, intr-un fel (daca imi si place baiatul) ca sa ii arat ca am retinut ce mi-a spus si ca m-a interesat si ca inca ma intereseaza sa-mi spuna mai multe. Eu am o memorie fantastica, sincer, tin minte tot... si asta e un plus intr-o conversatie ca sa observ si daca se incurca in cuvinte si deci minte. Am un dispozitiv intern hi-fi pentru detectarea fisurilor, minciunilor, inselaciunilor… ca sa stiu daca si cand sa ma retrag… desi de obicei, daca exista nepotrivire fizica, daca nu simt o oarescare atractie, ma retrag inaintea sarutului… nu iau totul dramatic, daca persoana de la prima intalnire nu e cum ma asteptam (fizic), nu ii dau cu tifla in cap din prima ca nu mai am 16 ani… stam, vedem, vorbim, discutam, poate aflam ceva nou, ceva interesant… uneori, cand te intalnesti cu un tip aratos, genul de “hunk”, poate nu ai parte si de o discutie inteligenta, ci de mai multe subtilitati de seductie... nu ca ar fi ceva rau in asta... dar eu personal prefer sa stiu dinainte daca am si ceva de vorbit cu cineva (daca tot caut mai mult decat discutie, asta ca sa dau un exemplu) inainte sa ajungem si la „body language”
Deci... ne vedem, facem cativa pasi, vorbim diverse, ajungem in locul intalnirii, bem un ceai, cafea, suc etc. si sa speram ca de aici descoperim mai multe, vorbim despre noi insine, despre ce ne place, ce nu ne place, intamplari haioase, scopuri in viata... etc. Asta pentru ca e normal sa vezi daca te potrivesti... nu accept sub nici o forma la prima intalnire urmatoarele (in primul rand pt ca le simt, in al 2lea pt ca le consider nepotrivite asa din prima): sa nu-si inchipuie ca ma va duce direct la el acasa dupa intalnire indiferent cat de bine ne-am inteles, nu accept sa vina cu povesti fabricate despre el insusi, sa nu fie deschis, sa nu fie deschis subiectului sex (daca ma atrage foarte tare vreau sa stiu pe unde a mai „umblat” inainte, daca vreau ca undeva in timp sa ajung si in pat cu el – nu atat pentru protectie „corporala”, cat si pentru protectie „psiho-sociala”, nu vreau sa ajung in „gura targului” doar pentru ca mi-a placut cineva si am „mers pana la capat”), sa ma aprobe in tot ce zic (e fals si habar n-are pe ce lume traieste), sa nu-mi spuna nimic nou, sa nu pot avea cu el o discutie in contradictoriu pe o tema interesanta, controversata si care sa nu fie decaderea lui Britney Spears („cearta” de care zicea radhookoo), mai exact ca sa citez pe altii mai destepti ca mine : „Sa n-ai pareri sau idei/ Sa nu-ti doresti/ Sa nu vrei/ Sa fi bun/ Sa ai o conduita inalta/ Asteptand vacanta/ De pe lumea aialalta/ O arzi in halul asta/ Esti o victima indoctrinata”.

Vreau sa fie galant, dar chiar nu trebuie sa-mi traga scaunul cand ma asez, sa fie relaxat si deschis fatza de mine, dar nu atat de mult incat sa-si aseze „relaxat” mana pe genunchiul meu, sa fie vorbaret dar sa ma lase si pe mine sa scot 2 vorbe, sa ma asculte fara sa ma intrerupa dar sa ma completeze sau sa-si spun aparerea fara a o pune pe a mea intr-o lumina proasta, sa fie intuitiv cand vine vorba de subtilitati, sa priceapa o metafora, sa pastreze o doza de mister despre el, sa spuna ce vrea nu ce crede ca vreau eu sa aud... si lista ar fi lunga, dar principiul de baza e sa fie deschis...

Atat din partea mea...


radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 15 Septembrie 2008, ora 18:44

o sa dau copy-paste la ce am scris eu pe un alt topic... dar un pic mai tarziu. Promit ca o sa comentez ce-ai scris :)

Radu

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Septembrie 2008, ora 15:00

In primul rand topicul asta e o idee foarte buna :)
Si acum sa imi zic si eu varianta . Locul unde o duc pe fata la prima intalnire il precizez eu tot timpul , lucru ce se intampla si la restul primelor 7-8-9-10 intalniri ,depinde de relatie. Acum daca fata imi zice ca vrea sa mergem in alta parte binenteles ca mergem acolo unde vrea ea , dar eu intodeauna vin cu varianta mea .In teorie e foarte bine sa aleaga fata locul intalnirii ,dar in practica daca o lasi pe ea sa aleaga in cele mai multe cazuri ajungi la un dialog din ala in care o intrebi unde sa mergeti ea iti zice ca ei ii e indiferent si sa mergem unde vreau eu , eu insist unde ar vrea ea , ea la fel ... etc ,etc ,etc
Dar mai rar se intampla sa dau si de fete care vor ele o locatie anume ,de obicei in cazul fetelor astea ajung cumva sa imi ramana datoare cu o bere un suc o chestie de genul asta , si cum ele imi fac cinste le pun sa si aleaga locatia .
In legatura cu cine plateste , e un fel de test aicia , ca daca fata se face ca ploua , e un semn bun ca e mai mult interesata de partea financiara , sau daca ma trezesc ca vine si cu o prietena , de obicei in cazuri de genul asta ma fac ca mia-m uiat portofelul acasa ,caci deja nu ma mai intereseaza nici cat negrul sub unghie , daca fata se ofera sa isi plateasca partea ei e foarte bine , nu mai trebuie neaparat sa si plateasca (gestul conteaza ) cateodata tot eu platesc pentru amandoi cateodata o las sa isi plateasc ea partea , depinde cum ma simt pe moment .
Locatia unde o duc depinde foarte mult de personalitatea fetei , daca se intampla sa nu am timp destul sa imi dau seama cam ce fel de fata este , aleg o cafenea mai interesanta . Dar in cele mai multe cazuri obtin id-ul de mess ,asa ca am timp sa o cunosc putin cat sa imi fac o idee despre ea , si aleg o locatia care sa imi placa si mie si ei ,alegand (depinde de fata ) fie o plimbare prin parc , fie o expozitie mai interesanta , fie un biliard , fie la patinoar ..., etc ,etc , chesti de genul asta unde sa mai poti face ceva pe langa discutie . Pentru ca nu sti niciodata cum se blocheaza discutia ... Acum ca si discutie nu pot sa zic ca vin pregatit de acasa cu un carnetel in care am scrise niste subiecte , ca sa vorbim despre ultima barfa media, despre campania lu raduleasca ... etc . Deobicei incerc sa o cunosc pe ea evitand sa transform intalnirea intr-un interviu cu intrebari stass , iar daca incepe ea cu asa ceva (de unde esti ? la ce liceu ai invatat ?la ce facultate inveti ? cu ce te ocupi ?ce ai facut in ultimi 5 ani ) o iau putin peste picior : "ca mai bine ias da un cv " Iar ca subiecte de discutie pot sa apelez la chesti legate de drama , ca stiu ca fetele sunt la fel de interesate de drama precum barbati sunt de sport spre exemplu Pot sa vb cu ea despre mancaruri exotice , sa ii povestesc depsre un desert precum laptele de pasare : ca este in principiu un lapte ( de vaca in care plutesc niste bulgarasi ca niste norisor moi, albi, parfumati si catifelati impreuna cu niste bulgarasi crocanti si aurii de zagar caramelizat ... (daca o intereseaza ii dau si reteta ) despre o mancare iute si picanta precum puiul tailandez ... , sau despre un fel de mancare , ca o traditie , de origine japoneza de a manca caracatite vii , si cateodata mananci caracatita , cateodata de sufoca ea obturandu-ti canalul respirator ... .Depinde foarte mult de fata , de cheful pe care il am eu si de situatie , de obicei aleg o situatie in care sa nu mai ai nevoie sa te gandesti la subiecte de discutie prea mult ,si care sa includa un anumit nivel de interactiuni fizice ( precum a invata-o cum sa joace biliard ) .Eu nu apelez la gesturi tipice unui gentleman sa ii trag scaunul cand se aseaza ( ) , pardon sa ii tin scaunul si alte lucrurii de genul asta , singura chestie pe care o fac e ca de obicei cand mergem pe trotuar merg eu pe partea cu strada sau daca apare vreo interferenta , precum un caine mai nervos ,cersator mai baut si nebun , o trec pe ea asfel incat sa fiu eu intre ea si cainele resprectiv, etc . Iar daca la sfarsit , ma facut interesat de ea, imi trec mana prin parul ei ,sa vad cum reactioneaza si daca reactioneaza bine o sarut , sau pur simplu ma uit in ochii ei..., adanc ...si o intreb daca vrea sa ma sarute ....

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Septembrie 2008, ora 13:55

Daca o fata nu se ofera sa isi plateasca partea nu inseamna ca este interesata de partea materiala, eu de obicei ma ofer sa imi platesc consumatia, dar multe prietene de-ale mele nu o fac pentru ca ele considera normal ca baiatul care le-a invitat sa plateasca, si nu sunt interesate de partea materiala, e vorba doar de felul cum vede fiecare lucrurile.

Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 18 Septembrie 2008, ora 16:01

hahaha!

dar daca iesi cu fetele in oras si propune una dintre voi, plateste ea? ca eu daca ies la bere cu prietenii sigur nu plateste cel care vine si zice "mergem ba la o bere?"...


Asadar, de ce daca baiatul invita in oras o fata ar trebui sa plateasca el? nu pricep eu?!


daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Septembrie 2008, ora 17:02

De la: radhookoo, la data 2008-09-18 16:01:21hahaha!

dar daca iesi cu fetele in oras si propune una dintre voi, plateste ea? ca eu daca ies la bere cu prietenii sigur nu plateste cel care vine si zice "mergem ba la o bere?"...


Asadar, de ce daca baiatul invita in oras o fata ar trebui sa plateasca el? nu pricep eu?!


nu e general valabil ca baiatul sa plateasca la prima, a 2a sau a 9a intalnire... e o chestie distincta a fiecarui baiat... cei pe care i-am cunoscut eu pana acum, chit ca mi-au fost iubiti sau doar prieteni... in marea lor majoritate, la o intalnire mai restransa au platit ei (adica daca eram eu cu o prietena si un alt prieten de-al nostru, se intampla ca el sa plateasca, pentru ca asa ii era firea... era bucuros ca ne impartim timpul cu el si ii placea sa stea de vorba cu noi, dar de fiecare data am vrut si am INSISTAT sa ne platim consumatia, desi de multe ori fara folos... bine, acest tip era mai deosebit din mai multe puncte de vedere )

Raporteaza abuz de limbaj
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Septembrie 2008, ora 15:36

De la: erikamih, la data 2008-09-19 17:02:59
De la: radhookoo, la data 2008-09-18 16:01:21hahaha!

dar daca iesi cu fetele in oras si propune una dintre voi, plateste ea? ca eu daca ies la bere cu prietenii sigur nu plateste cel care vine si zice "mergem ba la o bere?"...


Asadar, de ce daca baiatul invita in oras o fata ar trebui sa plateasca el? nu pricep eu?!


nu e general valabil ca baiatul sa plateasca la prima, a 2a sau a 9a intalnire... e o chestie distincta a fiecarui baiat... cei pe care i-am cunoscut eu pana acum, chit ca mi-au fost iubiti sau doar prieteni... in marea lor majoritate, la o intalnire mai restransa au platit ei (adica daca eram eu cu o prietena si un alt prieten de-al nostru, se intampla ca el sa plateasca, pentru ca asa ii era firea... era bucuros ca ne impartim timpul cu el si ii placea sa stea de vorba cu noi, dar de fiecare data am vrut si am INSISTAT sa ne platim consumatia, desi de multe ori fara folos... bine, acest tip era mai deosebit din mai multe puncte de vedere )



Din moment ce tu te-ai oferit sa iti platesti partea , cum gestul conteaza , nu mai e important deloc sa plateasca fiecare jumi ,juma , iar daca baiatul vrea neaparat sa plateasca treaba lui ...


burn baby, burn ...
gica_florentin2000

32 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 21 Septembrie 2008, ora 21:40

in legatura cu platitul...e oarecum normal sa plateasca baiatu',k asa e frm...am int fete kre se bateau q mn sa plateasca...si kiar dak ziceam nu,tot insistau...

kt despre prima intalnire...k baiat,dar si k fata...tb s fi oarecum perfect...si la qm esti imbracat (nu neaparat la costum,dar nici in trening q teneshi),si la qm te porti, si asta conteaza cel mai mult,sa nu te dai la ea din prima k te poate considera nesimtit,sa nu faci pe mascariciu,u crezand k esti amuzant,dar riscand sa pari,prea copil...si aici intra si intrebarea "ce'si doresc de fapt femeile?" (vezi cealalta discutie dp forum)...






Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Septembrie 2008, ora 13:38

De la: The_Gicone, la data 2008-09-21 21:40:45in legatura cu platitul...e oarecum normal sa plateasca baiatu',k asa e frm...am int fete kre se bateau q mn sa plateasca...si kiar dak ziceam nu,tot insistau...

kt despre prima intalnire...k baiat,dar si k fata...tb s fi oarecum perfect...si la qm esti imbracat (nu neaparat la costum,dar nici in trening q teneshi),si la qm te porti, si asta conteaza cel mai mult,sa nu te dai la ea din prima k te poate considera nesimtit,sa nu faci pe mascariciu,u crezand k esti amuzant,dar riscand sa pari,prea copil...si aici intra si intrebarea "ce'si doresc de fapt femeile?" (vezi cealalta discutie dp forum)...







ha ha ha...
hai ca asta a fost tare...

dragutzule, ideea este sa mearga bine intalnirea din punctul amandurora de vedere... adicatelea, eu sunt curioasa cum ati vrea voi sa se poarte femeia la prima intalnire, cum sa vina imbracata, cat de "deschisa" sau nu sa fie... pana acum ne-am exprimat mai mult din punctul vostru de vedere... cum sa fiti voi ca sa ne faceti noua pe plac... dar cred ca e important si acest aspect.

deci astept indicatii si sugestii!

pup.

p.s. raduuu... daca nu mai intri si tu ma supar pi tini...

Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 15:42

am fost plecat o vreme.. :) m-am distrat bine, si mi-am adus aminte de ce urasc eu sauna...

anyway.. on topic:

nu e normal sa plateasca baiatul. si eu o sa stau pe baricadele mele si nu las de la mine cu chestia asta. Singurul lucru mai nasol decat sa te oferi tu sa platesti, este sa te oferi sa-i cumperi ceva de baut. Eu cand povestesc lucrurile astea, ma refer la cum trebuie sa mearga treaba cand tinta ta principala nu e o relatie lunga cu fata.

cu cat te incadrezi mai mult in tiparele pe care le face toata lumea, cu atat ai sanse mai mici sa te lipesti. pentru ca incepe sa conteze tot mai mult cat de mult te place ea.

hai sa va povestesc cum am agatat eu doua tipe.

prima tipa era cu o prietena la doua mese distanta de mine, intr-o noapte (pe la 11 jumate). langa ele era un tip (stateam in triungi cele trei mese, eu il vedeam pe el si pe ele, si fiecare ma vedea pe mine). eu eram cu un prieten, iesisem la o bere dupa serviciu... ala, incepe sa se dea in stamba, sa se dea la ele, cu metode clasice de "baiat numa-bun-de-cuplat". intra in vorba cu ele, avea ceva talent omu' da-i lipsea creativitatea. le zicea tot felu de lucruri pe care ele le mai auzisera. tipele erau: una blonda, foarte draguta (mai micuta de inaltime, ochi sclipitori, imbracata cu muuult bun gust) si una bruneta foarte spectaculoasa (par cret lung, decolteu normal, zambet "de milioane"). tipu era interesat de bruneta, si tot incerca sa o flateze, sa-i spuna tot felul de lucruri, sa o invite la el la masa etc. tipele zambeau, intrasera in vorba cu el dar foarte politicoase. Asta vede ca nu-i merge treaba bine si in loc s-o lase balta, pune muzica la telefon. o manea. eu priveam spectacolul si ma distram.. ele au inceput sa vorbeasca incet si sa rada... probabil discutau despre el. cand am auzit maneaua, mi-am scos telefonul si am pus si eu muzica (precizez ca telefonul meu urla daca-l dai la maxim si se aude bine). eu am pus DragonForce, o trupa de speed metal, pentru ca asta ascult eu. Reactia lor a fost sa rada de sa se sparga si sa ma intrebe cine canta piesa de la telefonul meu. le-am zis, am mai flecarit noi vre-un minut si am revenit la discutia cu prietenul meu. ele au revenit la discutiile lor, si tipu, a oprit maneaua ca sa puna alta, si mai infecta si a dat-o si mai tare (probabil ca sa se razbune, sa-mi arate el mie ce e muzica adevarata). ele nu l-au mai bagat in seama si nici noi. a mai incercat el cate ceva, ele i-au taiat aripile repede si tipul s-a carat intr-un final cu coada intre picioare. am ramas doar noi patru. dupa vre-o juma de ora, cand am termiat berea, prietenu asta al meu a plecat si eu am rupt o floare din gardul terasei si am dus-o la fete zicandu-le: "stiu ca probabil daca nu va dadeam floarea asta, cand as fi ajuns acasa si as fi pus capul pe perna as fi regretat.." ele au luat floarea, si au pus-o pe masa. le-am intrebat daca sunt la politehnica si mi-au zis ca nu sunt la poli. nu le-am intrebat unde sunt, am motivat intrebarea cum ca trebuie sa duc o tema la electronica digitala si poate ca o aveau ele. in momentul acela, blonda mi-a raspuns: pai mie-mi trebuie o lucrare de licenta pe resurse umane.. daca faci rost de ea, intreb si eu de tema ta le ED. am ras, si-mi era clar ca daca vreau sa ma cuplez, trebuie sa ma cuplez cu blonda, pt ca merg la sigur. i-am zis ca sapt viitoare ma duc sa-mi caut o rama noua de ochelari si am intrebat-o daca vrea sa vina, pentru ca mi-ar prinde bine parerea unei fete, ca in baieti n-am incredere ca se pricep. ea a acceptat. ne-am intalnit vreo luna..

pe a doua tipa, de care vroiam sa va povestesc, am agatat-o in tren. statea fata in fata cu mine. eu citeam si ascultam muzica. din primul moment cum am vazut-o i-am zambit si am salutat-o. (s-a urcat intren o statie dupa mine). n-am prea interactionat, dar ne uitam din cand in cand unul la altul si mai faceam moace referitoare la cei din compartiment. pe la ploiesti, i-am intins telefonul meu, care era in meniul de scris mesaj, unde scrisesem eu "telefonului meu ii place de telefonul tau, poti sa-i dai numarul ei de telefon? scrie-l aici: " a zambit si l-a scris. cu ea nu m-am intalnit pentru ca n-am reusit sa ne punem programul la comun, dar am vorbit de mai multe ori la telefon.

eu pledez pentru iesitul din tipar. acu' daca ea nu schiteaza nici un gest cum ca ar plati consumatia ei, eu platesc tot, dar nu ma mai vad cu ea sigur!


numai bine,

radu

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 15:52

De la: Azgard, la data 2008-09-16 15:00:46In primul rand topicul asta e o idee foarte buna :)
Si acum sa imi zic si eu varianta . Locul unde o duc pe fata la prima intalnire il precizez eu tot timpul , lucru ce se intampla si la restul primelor 7-8-9-10 intalniri ,depinde de relatie. Acum daca fata imi zice ca vrea sa mergem in alta parte binenteles ca mergem acolo unde vrea ea , dar eu intodeauna vin cu varianta mea .In teorie e foarte bine sa aleaga fata locul intalnirii ,dar in practica daca o lasi pe ea sa aleaga in cele mai multe cazuri ajungi la un dialog din ala in care o intrebi unde sa mergeti ea iti zice ca ei ii e indiferent si sa mergem unde vreau eu , eu insist unde ar vrea ea , ea la fel ... etc ,etc ,etc
Dar mai rar se intampla sa dau si de fete care vor ele o locatie anume ,de obicei in cazul fetelor astea ajung cumva sa imi ramana datoare cu o bere un suc o chestie de genul asta , si cum ele imi fac cinste le pun sa si aleaga locatia .
In legatura cu cine plateste , e un fel de test aicia , ca daca fata se face ca ploua , e un semn bun ca e mai mult interesata de partea financiara , sau daca ma trezesc ca vine si cu o prietena , de obicei in cazuri de genul asta ma fac ca mia-m uiat portofelul acasa ,caci deja nu ma mai intereseaza nici cat negrul sub unghie , daca fata se ofera sa isi plateasca partea ei e foarte bine , nu mai trebuie neaparat sa si plateasca (gestul conteaza ) cateodata tot eu platesc pentru amandoi cateodata o las sa isi plateasc ea partea , depinde cum ma simt pe moment .
Locatia unde o duc depinde foarte mult de personalitatea fetei , daca se intampla sa nu am timp destul sa imi dau seama cam ce fel de fata este , aleg o cafenea mai interesanta . Dar in cele mai multe cazuri obtin id-ul de mess ,asa ca am timp sa o cunosc putin cat sa imi fac o idee despre ea , si aleg o locatia care sa imi placa si mie si ei ,alegand (depinde de fata ) fie o plimbare prin parc , fie o expozitie mai interesanta , fie un biliard , fie la patinoar ..., etc ,etc , chesti de genul asta unde sa mai poti face ceva pe langa discutie . Pentru ca nu sti niciodata cum se blocheaza discutia ... Acum ca si discutie nu pot sa zic ca vin pregatit de acasa cu un carnetel in care am scrise niste subiecte , ca sa vorbim despre ultima barfa media, despre campania lu raduleasca ... etc . Deobicei incerc sa o cunosc pe ea evitand sa transform intalnirea intr-un interviu cu intrebari stass , iar daca incepe ea cu asa ceva (de unde esti ? la ce liceu ai invatat ?la ce facultate inveti ? cu ce te ocupi ?ce ai facut in ultimi 5 ani ) o iau putin peste picior : "ca mai bine ias da un cv " Iar ca subiecte de discutie pot sa apelez la chesti legate de drama , ca stiu ca fetele sunt la fel de interesate de drama precum barbati sunt de sport spre exemplu Pot sa vb cu ea despre mancaruri exotice , sa ii povestesc depsre un desert precum laptele de pasare : ca este in principiu un lapte ( de vaca in care plutesc niste bulgarasi ca niste norisor moi, albi, parfumati si catifelati impreuna cu niste bulgarasi crocanti si aurii de zagar caramelizat ... (daca o intereseaza ii dau si reteta ) despre o mancare iute si picanta precum puiul tailandez ... , sau despre un fel de mancare , ca o traditie , de origine japoneza de a manca caracatite vii , si cateodata mananci caracatita , cateodata de sufoca ea obturandu-ti canalul respirator ... .Depinde foarte mult de fata , de cheful pe care il am eu si de situatie , de obicei aleg o situatie in care sa nu mai ai nevoie sa te gandesti la subiecte de discutie prea mult ,si care sa includa un anumit nivel de interactiuni fizice ( precum a invata-o cum sa joace biliard ) .Eu nu apelez la gesturi tipice unui gentleman sa ii trag scaunul cand se aseaza ( ) , pardon sa ii tin scaunul si alte lucrurii de genul asta , singura chestie pe care o fac e ca de obicei cand mergem pe trotuar merg eu pe partea cu strada sau daca apare vreo interferenta , precum un caine mai nervos ,cersator mai baut si nebun , o trec pe ea asfel incat sa fiu eu intre ea si cainele resprectiv, etc . Iar daca la sfarsit , ma facut interesat de ea, imi trec mana prin parul ei ,sa vad cum reactioneaza si daca reactioneaza bine o sarut , sau pur simplu ma uit in ochii ei..., adanc ...si o intreb daca vrea sa ma sarute ....


___________

sa nu intrebi gagica "ai vrea sa ma saruti?" ca te alegi cu ciu-ciu!
doar o fata te poate intreba pe tine "sunt curioasa cum saruti"

haha... hai sa termin si restul comenturile :D poate ma bag si eu la unul..

Raporteaza abuz de limbaj
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Septembrie 2008, ora 09:58

Pai poate ar trebuie sa incerci sa vezi ce se intampla squishy , dar eu mai folosesc cateodata replici pe care le folosesc fetele ,ca in cazul asta ,(depinde de situatie fie in gluma fie in serios ,depinde ff mult de situatie , nu intru in amanunte , ca nu prea am timp sa iti scriu povesti despre mine ...),si chiar daca zici tu ca primesc ciuciu ,mie mi-a mers de fiecare data

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 25 Septembrie 2008, ora 20:18

De la: radhookoo, la data 2008-09-24 15:42:07am fost plecat o vreme.. :) m-am distrat bine, si mi-am adus aminte de ce urasc eu sauna...

anyway.. on topic:

nu e normal sa plateasca baiatul. si eu o sa stau pe baricadele mele si nu las de la mine cu chestia asta. Singurul lucru mai nasol decat sa te oferi tu sa platesti, este sa te oferi sa-i cumperi ceva de baut. Eu cand povestesc lucrurile astea, ma refer la cum trebuie sa mearga treaba cand tinta ta principala nu e o relatie lunga cu fata.

cu cat te incadrezi mai mult in tiparele pe care le face toata lumea, cu atat ai sanse mai mici sa te lipesti. pentru ca incepe sa conteze tot mai mult cat de mult te place ea.

hai sa va povestesc cum am agatat eu doua tipe.

prima tipa era cu o prietena la doua mese distanta de mine, intr-o noapte (pe la 11 jumate). langa ele era un tip (stateam in triungi cele trei mese, eu il vedeam pe el si pe ele, si fiecare ma vedea pe mine). eu eram cu un prieten, iesisem la o bere dupa serviciu... ala, incepe sa se dea in stamba, sa se dea la ele, cu metode clasice de "baiat numa-bun-de-cuplat". intra in vorba cu ele, avea ceva talent omu' da-i lipsea creativitatea. le zicea tot felu de lucruri pe care ele le mai auzisera. tipele erau: una blonda, foarte draguta (mai micuta de inaltime, ochi sclipitori, imbracata cu muuult bun gust) si una bruneta foarte spectaculoasa (par cret lung, decolteu normal, zambet "de milioane"). tipu era interesat de bruneta, si tot incerca sa o flateze, sa-i spuna tot felul de lucruri, sa o invite la el la masa etc. tipele zambeau, intrasera in vorba cu el dar foarte politicoase. Asta vede ca nu-i merge treaba bine si in loc s-o lase balta, pune muzica la telefon. o manea. eu priveam spectacolul si ma distram.. ele au inceput sa vorbeasca incet si sa rada... probabil discutau despre el. cand am auzit maneaua, mi-am scos telefonul si am pus si eu muzica (precizez ca telefonul meu urla daca-l dai la maxim si se aude bine). eu am pus DragonForce, o trupa de speed metal, pentru ca asta ascult eu. Reactia lor a fost sa rada de sa se sparga si sa ma intrebe cine canta piesa de la telefonul meu. le-am zis, am mai flecarit noi vre-un minut si am revenit la discutia cu prietenul meu. ele au revenit la discutiile lor, si tipu, a oprit maneaua ca sa puna alta, si mai infecta si a dat-o si mai tare (probabil ca sa se razbune, sa-mi arate el mie ce e muzica adevarata). ele nu l-au mai bagat in seama si nici noi. a mai incercat el cate ceva, ele i-au taiat aripile repede si tipul s-a carat intr-un final cu coada intre picioare. am ramas doar noi patru. dupa vre-o juma de ora, cand am termiat berea, prietenu asta al meu a plecat si eu am rupt o floare din gardul terasei si am dus-o la fete zicandu-le: "stiu ca probabil daca nu va dadeam floarea asta, cand as fi ajuns acasa si as fi pus capul pe perna as fi regretat.." ele au luat floarea, si au pus-o pe masa. le-am intrebat daca sunt la politehnica si mi-au zis ca nu sunt la poli. nu le-am intrebat unde sunt, am motivat intrebarea cum ca trebuie sa duc o tema la electronica digitala si poate ca o aveau ele. in momentul acela, blonda mi-a raspuns: pai mie-mi trebuie o lucrare de licenta pe resurse umane.. daca faci rost de ea, intreb si eu de tema ta le ED. am ras, si-mi era clar ca daca vreau sa ma cuplez, trebuie sa ma cuplez cu blonda, pt ca merg la sigur. i-am zis ca sapt viitoare ma duc sa-mi caut o rama noua de ochelari si am intrebat-o daca vrea sa vina, pentru ca mi-ar prinde bine parerea unei fete, ca in baieti n-am incredere ca se pricep. ea a acceptat. ne-am intalnit vreo luna..

pe a doua tipa, de care vroiam sa va povestesc, am agatat-o in tren. statea fata in fata cu mine. eu citeam si ascultam muzica. din primul moment cum am vazut-o i-am zambit si am salutat-o. (s-a urcat intren o statie dupa mine). n-am prea interactionat, dar ne uitam din cand in cand unul la altul si mai faceam moace referitoare la cei din compartiment. pe la ploiesti, i-am intins telefonul meu, care era in meniul de scris mesaj, unde scrisesem eu "telefonului meu ii place de telefonul tau, poti sa-i dai numarul ei de telefon? scrie-l aici: " a zambit si l-a scris. cu ea nu m-am intalnit pentru ca n-am reusit sa ne punem programul la comun, dar am vorbit de mai multe ori la telefon.

eu pledez pentru iesitul din tipar. acu' daca ea nu schiteaza nici un gest cum ca ar plati consumatia ei, eu platesc tot, dar nu ma mai vad cu ea sigur!


numai bine,

radu


"Eu cand povestesc lucrurile astea, ma refer la cum trebuie sa mearga treaba cand tinta ta principala nu e o relatie lunga cu fata."

De curiozitate... tu nu crezi ca de la o simpla "lipeala" te poti "implica" mai mult? (folosesc ghilimele, nu ca sa para mai putin serioasa intrebarea, dar... cred ca tu stii de ce )

Deci...?


Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 16:38

haha! ba da, de la o simpla lipeala te poti combina pe lunga durata.. asta e cazul meu actual. doar ca tocmai din cauza ca nu era nimic sigur la inceput, ne-a facut pe noi sa fi mai degraba "parteneri de joaca" si nu cuplu.. ceea ce a oferit o baza sexuala solida in relatie.. restul lucrurilor implicate le-am descoperit pe parcurs traindu-le senin (sa ne cunoastem parintii, sa plecam in concediu, sa ne facem cumparaturile impreuna, sa impartim niste sume de bani pentru cheltuieli comune, etc).

dar am observat ca o fata singura (mai rar si cuplata) e mai dispusa sa se combine pentru joaca decat pentru chestii serioase.. ceea ce inseamna ca daca vrei sa te lipesti de cineva e ca si cum ti-ai lua o pereche de pantofi.. intai o probezi si dup-aia o cumperi..

(sa-mi scuzati exemplul, e o zi grea la munca :))))) )

eu n-am "cerut prietenia" niciodata, pentru ca mi se parea un soi de contract. daca treaba merge bine o simti si o duci la un alt nivel.. plus ca am profitat din plin de jocul cu sticluta pentru ca puteam sa sarut fete, si dupa joc sa le sarut din nou si din nou la petrecerea respectiva. a doua zi le plimbam prin parc... si cred ca simplul fapt ca am "navalit" peste ele si le-am luat direct fara sa le intreb, le-a facut si pe ele sa nu refuze... o nemultumire pe care nu o verbalizezi, intr-un timp relativ scurt o uiti, sau o iei ca pe ceva normal. ori daca ele nu apucau sa-mi spuna nu cand le-as fi cerut prietenia, in capul lor cred ca-si dadeau singure raspunsul "da"... nu pot eu foarte bine sa explic treburile astea pentru ca le aplic intuitiv in proportie foarte mare si din observatii restul (eh... si-au aratat utilitatea si anii de teatru facuti.. am deventi mai atent la om si la reactii), dar am citit pe undeva de o chestie care explica bine fenomenele astea (cum e reflexul pavlovian) si se numea NLP.

addenda:
mai fac o treaba (relativ marlaneasca dar foarte usor de facut).. nu stiu daca v-am povestit, dar obisnuiesc sa trag fetele de par (usor, nu tare) cand sunt fericite sau bine-dispuse. cand se supara sau au o zi proasta, e destul sa le trag un pic de par ca sa revina la starea de buna-dispozitie... nu stiu de ce se construieste "intrerupatorul" asta, cert e ca functioneaza... d-asta nu ma cert urat cu prietena mea, pentru ca am grija sa nu o las sa se tureze excesiv.

din acelasi motiv, nu o iau in brate cand e suparata sau a avut o zi proasta.. pentru ca imbratisarea aia se lipeste in capul ei cu trairi naspa. prefer sa o strang de mana, sa ma uit in ochii iei si sa-i spun ca o sa fie bine pt ca eu sunt acolo ca sa o ajut si sa ne sfatuim.

raaaaaaaaaaaaaaaaaduuuuuuuuuuuuuuuuu

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 11:42

In primul rand ,radhookoo cand zici ca o tragi de par, te referi la faza aia cand iti bagi mana in parul ei de pe ceafa si o tagi de par ? ( pentru cei ce nu cunosc la ce ma refer asta e un "mecanism " prezent si la restul mamiferelor spre exemplu cand tigroaica isi ia puiu de ceafa ,lucru ce il calmeaza ,il opreste din plans si ii face sa se simta bine
Si in al doilea rand sa imi zic si eu parea la cum mi-ar place mie sa se poarta fata , ca vad ca nu i-a rsspuns nimeni lu erikamih.
Pai in principiu ideeia e sa ma simt si eu si ea bine , nu pot sa zic ca trebuie sa faca aia si aia .Dar o sa zic niste chestii care imi vin in aminte pe momnet, in primul rand ca si haine ,ideia e sa se aramjeze cat de cat si sa arate bine , cum se imbraca mai exact, depinde ,de unde o duc si de ce gusturi are ea .Un alt lucru ar mai fi chestia cu platitul dar nu ma mai repet .Sa aiba un simt al umorului (foarte important ) ca am intalnit si fete la care le ziceam un banc ( si ziceam ca e banc ), spre exemplu :cu iepurasi si fata aveau o reactie de genul : "dar iepurasi nu pot sa vb " .Sa fie relaxata si cam ata imi vin in minte pe moment, caci restul (daca nu am scapat ceva ) depinde de mine , ca sa iasa bine intalnirea

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 15:40

De la: Azgard, la data 2008-09-29 11:42:27In primul rand ,radhookoo cand zici ca o tragi de par, te referi la faza aia cand iti bagi mana in parul ei de pe ceafa si o tagi de par ? ( pentru cei ce nu cunosc la ce ma refer asta e un "mecanism " prezent si la restul mamiferelor spre exemplu cand tigroaica isi ia puiu de ceafa ,lucru ce il calmeaza ,il opreste din plans si ii face sa se simta bine
Si in al doilea rand sa imi zic si eu parea la cum mi-ar place mie sa se poarta fata , ca vad ca nu i-a rsspuns nimeni lu erikamih.
Pai in principiu ideeia e sa ma simt si eu si ea bine , nu pot sa zic ca trebuie sa faca aia si aia .Dar o sa zic niste chestii care imi vin in aminte pe momnet, in primul rand ca si haine ,ideia e sa se aramjeze cat de cat si sa arate bine , cum se imbraca mai exact, depinde ,de unde o duc si de ce gusturi are ea .Un alt lucru ar mai fi chestia cu platitul dar nu ma mai repet .Sa aiba un simt al umorului (foarte important ) ca am intalnit si fete la care le ziceam un banc ( si ziceam ca e banc ), spre exemplu :cu iepurasi si fata aveau o reactie de genul : "dar iepurasi nu pot sa vb " .Sa fie relaxata si cam ata imi vin in minte pe moment, caci restul (daca nu am scapat ceva ) depinde de mine , ca sa iasa bine intalnirea


pt faza cu bagatul mainii pe la ceafa si a trasului de par... JEEZZ.. sa stii ca pt unele fete e insuportabil si unele sunt f sensibile la chestia cu trasului parului... cel putin nu e o idee buna pt first date sa incerci asta, u should know the girl better than that...
chiar asa,
cum e sa ai o prima intalnire? nu mai stiu... nu am mai avut o intalnire de la A la Z de pe la inceputul anului...... nu cred ca as mai fi in stare pt asta.. am cateva retineri legate de asta, personal...
sau poate depinde si de tip.. habar n-am.
am incetat sa mai imi pun intrebari de genul asta; doar actionez dupa instinct si dupa mijloce...

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 19:49

De la: Azgard, la data 2008-09-29 11:42:27In primul rand ,radhookoo cand zici ca o tragi de par, te referi la faza aia cand iti bagi mana in parul ei de pe ceafa si o tagi de par ? ( pentru cei ce nu cunosc la ce ma refer asta e un "mecanism " prezent si la restul mamiferelor spre exemplu cand tigroaica isi ia puiu de ceafa ,lucru ce il calmeaza ,il opreste din plans si ii face sa se simta bine
Si in al doilea rand sa imi zic si eu parea la cum mi-ar place mie sa se poarta fata , ca vad ca nu i-a rsspuns nimeni lu erikamih.
Pai in principiu ideeia e sa ma simt si eu si ea bine , nu pot sa zic ca trebuie sa faca aia si aia .Dar o sa zic niste chestii care imi vin in aminte pe momnet, in primul rand ca si haine ,ideia e sa se aramjeze cat de cat si sa arate bine , cum se imbraca mai exact, depinde ,de unde o duc si de ce gusturi are ea .Un alt lucru ar mai fi chestia cu platitul dar nu ma mai repet .Sa aiba un simt al umorului (foarte important ) ca am intalnit si fete la care le ziceam un banc ( si ziceam ca e banc ), spre exemplu :cu iepurasi si fata aveau o reactie de genul : "dar iepurasi nu pot sa vb " .Sa fie relaxata si cam ata imi vin in minte pe moment, caci restul (daca nu am scapat ceva ) depinde de mine , ca sa iasa bine intalnirea


heeeyyy, vreau si eu detalii... sau chestii de genul... daca va propune sa mergeti la ea acasa (sau la tine) din prima seara, ce ziceti??? sau daca va mangaie "fermoarul pantalonilor" pe sub masa (cu mana sau cu piciorul), ce ziceti??? sau daca e cam distrata si nu prea atenta la ceea ce-i spuneti, ce faceti? o lasati balta sau incercati sa vedeti ce e cu ea, sa aflati mai mullte? daca e prea timida, daca e prea deocheata, daca e prea galagioasa, daca e prea ne-feminina, daca e prea frumoasa ca v-au picat plombele in chiloti... ce faceti???

hmm?


Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 30 Septembrie 2008, ora 12:53

Azgard: nu bag mana in par :)). o suvita e destul.. si nu e necesar sa o tragi de sa ii smulgi un smoc! :)

squishy: eu am un avantaj pentru ca sunt cret si am parul destul de lung (cam ca al lui slash de la GnR) si se joaca fetele cu buclele mele primele... asa ca eu nu fac decat sa raspund la ceea ce fac ele, DAR ai dreptate... nu poti sa faci asta fara sa fi interactionat cu ea mai pe indelete.. :D

erikamih: s-o luam pe rand:

1. e ok la mine, la ea e mai dubios pt ca e pe terenul ei. am fost invitat de mai multe ori in prima seara, uneori am acceptat alteori nu. depinde de fata. am acceptat sa ma culc in prima seara cu fosta prietena a unui amic de-ai mei. stiam de ea din auzite si a fost ok.

2. depinde in ce context ma mangaie.. e ok.. nu o sa-i dau mana la o parte.

3. daca e distrata nu e bine. probabil o deranjeaza ceva.. chiar si o problema de familie poate sa o arunce in lumea ei.. daca e asa, inainte sa termin intalnirea, o duc altundeva. poate o aduce din nou cu picioarele pe pamant. Totusi sa tinem minte ca asta e PRIMA intalnire si nu ai istoric de care sa te legi, nu poti sa o iei in brate etc. asadar, "cut your losses" si caut alta

4. daca e prea timida e dubioasa treaba. dar e bine ca a iesit in oras cu mine si ca a aparut la intalnire (e indeajuns de indrazneata daca am ajuns in punctul asta...). daca nu vorbeste si e TIMIDA, nu INCOMODATA, las sa mearga toate cum sunt planuite, intentionez sa o sarut la sfarsit, iar daca ea refuza nu o presez si o sun mai tarziu sa-i spun noapte buna. o sa ies cu ea peste cateva zile dar IESIM IN GRUP. daca mai e o prietena de-ale ei pe acolo, se va simti mai bine. (si vin si eu cu un prieten si aplicam strategia copilotului >:) o sa va zic si de asta...)

5. ce inseamna PREA deocheata ?! :)))

6. daca e prea galagioasa se rezolva usor.. oamenii cand discuta au tendinta de a se imita.. daca vrei vorbeasca mai incet poa' sa vorbeasca cat de tare ca daca ridici si tu volumul la nivelul ei si dup-aia il scazi o sa il scada si ea... (asa faceam cu mama in liceu cand mai urla la mine... >:) )

7. una prea ne-feminina nu ajunge cu mine la intalnire. macar un strop de femeie sa fie in ea!

8. daca e prea frumoasa e foarte posibil sa fie timida pentru ca multi se feresc de fetele foarte frumoase (de frica unei respingeri cred...) si ea dezvolta pe parcurs tot soiul de complexe pentru ca le vede pe pitipoance cum schimba baietii o data pe luna si ea nu reuseste sa se cupleze pentru ca nimeni nu o cheama in oras.. (nu generalizez...dar in principiu asa e)

9. acu e randul tau erika sa ne spui ce ai face daca ar fi baiatul cu toate trasaturile propuse de tine.

RADU

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 10:22

De la: erikamih, la data 2008-09-29 19:49:45
De la: Azgard, la data 2008-09-29 11:42:27In primul rand ,radhookoo cand zici ca o tragi de par, te referi la faza aia cand iti bagi mana in parul ei de pe ceafa si o tagi de par ? ( pentru cei ce nu cunosc la ce ma refer asta e un "mecanism " prezent si la restul mamiferelor spre exemplu cand tigroaica isi ia puiu de ceafa ,lucru ce il calmeaza ,il opreste din plans si ii face sa se simta bine
Si in al doilea rand sa imi zic si eu parea la cum mi-ar place mie sa se poarta fata , ca vad ca nu i-a rsspuns nimeni lu erikamih.
Pai in principiu ideeia e sa ma simt si eu si ea bine , nu pot sa zic ca trebuie sa faca aia si aia .Dar o sa zic niste chestii care imi vin in aminte pe momnet, in primul rand ca si haine ,ideia e sa se aramjeze cat de cat si sa arate bine , cum se imbraca mai exact, depinde ,de unde o duc si de ce gusturi are ea .Un alt lucru ar mai fi chestia cu platitul dar nu ma mai repet .Sa aiba un simt al umorului (foarte important ) ca am intalnit si fete la care le ziceam un banc ( si ziceam ca e banc ), spre exemplu :cu iepurasi si fata aveau o reactie de genul : "dar iepurasi nu pot sa vb " .Sa fie relaxata si cam ata imi vin in minte pe moment, caci restul (daca nu am scapat ceva ) depinde de mine , ca sa iasa bine intalnirea


heeeyyy, vreau si eu detalii... sau chestii de genul... daca va propune sa mergeti la ea acasa (sau la tine) din prima seara, ce ziceti??? sau daca va mangaie "fermoarul pantalonilor" pe sub masa (cu mana sau cu piciorul), ce ziceti??? sau daca e cam distrata si nu prea atenta la ceea ce-i spuneti, ce faceti? o lasati balta sau incercati sa vedeti ce e cu ea, sa aflati mai mullte? daca e prea timida, daca e prea deocheata, daca e prea galagioasa, daca e prea ne-feminina, daca e prea frumoasa ca v-au picat plombele in chiloti... ce faceti???

hmm?



Pai depinde in primul rand cam de personalitatea ei per ansamblu daca nu e destul de feminina , galagioasa sau nu are simtul umorului etc , iar ea se da la mine sa ma culc cu ea de la prima intalnire ,ii ofer o noapte de pura pasiune si atata , ca nu o mai sun a doua oara .
Daca in schimb ma intereseaza ceva mai mult cu fata aia ,la sfarsitul primei intalniri nu fac decat sa o sarut nimic mai mult .
Daca e prea timida , nu pot sa zic ca ma deranjeaza , in cazul ala doar incerc sa ma cenzurez la glumele deocheata , timiditata sa zic ca ma-r deranja daca persista si pe la intalnirea a 5-7-a
Daca e prea frumoasa foarte bine , nu vad nici o problema aicia .
Daca incepe sa imi atinga "fermoarul pantalonilor" pe sub masa , ma fac ca nu s-ar intampla nimica , ii ofer un zambet si ma bucur de moment continuand conversatia .
Daca face alte lucuri similare cu cel mai de sus cenzurate intr-un fel sau in altul de fata de masa ..,etc .am aceasi reactie.
Daca in schimb incepe sa ma atinga putin cam mult si cam des intr-un mod mai interesant , as putea sa ii zic sa o ia mai incet ca avem destul timp , sau sa glumesc in felul urmator : mai usor cu atinsul, ca e 5 lei per minut

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 6 Octombrie 2008, ora 09:48

De la: radhookoo, la data 2008-09-30 12:53:54Azgard: nu bag mana in par :)). o suvita e destul.. si nu e necesar sa o tragi de sa ii smulgi un smoc! :)

squishy: eu am un avantaj pentru ca sunt cret si am parul destul de lung (cam ca al lui slash de la GnR) si se joaca fetele cu buclele mele primele... asa ca eu nu fac decat sa raspund la ceea ce fac ele, DAR ai dreptate... nu poti sa faci asta fara sa fi interactionat cu ea mai pe indelete.. :D

erikamih: s-o luam pe rand:

1. e ok la mine, la ea e mai dubios pt ca e pe terenul ei. am fost invitat de mai multe ori in prima seara, uneori am acceptat alteori nu. depinde de fata. am acceptat sa ma culc in prima seara cu fosta prietena a unui amic de-ai mei. stiam de ea din auzite si a fost ok.

2. depinde in ce context ma mangaie.. e ok.. nu o sa-i dau mana la o parte.

3. daca e distrata nu e bine. probabil o deranjeaza ceva.. chiar si o problema de familie poate sa o arunce in lumea ei.. daca e asa, inainte sa termin intalnirea, o duc altundeva. poate o aduce din nou cu picioarele pe pamant. Totusi sa tinem minte ca asta e PRIMA intalnire si nu ai istoric de care sa te legi, nu poti sa o iei in brate etc. asadar, "cut your losses" si caut alta

4. daca e prea timida e dubioasa treaba. dar e bine ca a iesit in oras cu mine si ca a aparut la intalnire (e indeajuns de indrazneata daca am ajuns in punctul asta...). daca nu vorbeste si e TIMIDA, nu INCOMODATA, las sa mearga toate cum sunt planuite, intentionez sa o sarut la sfarsit, iar daca ea refuza nu o presez si o sun mai tarziu sa-i spun noapte buna. o sa ies cu ea peste cateva zile dar IESIM IN GRUP. daca mai e o prietena de-ale ei pe acolo, se va simti mai bine. (si vin si eu cu un prieten si aplicam strategia copilotului >:) o sa va zic si de asta...)

5. ce inseamna PREA deocheata ?! :)))

6. daca e prea galagioasa se rezolva usor.. oamenii cand discuta au tendinta de a se imita.. daca vrei vorbeasca mai incet poa' sa vorbeasca cat de tare ca daca ridici si tu volumul la nivelul ei si dup-aia il scazi o sa il scada si ea... (asa faceam cu mama in liceu cand mai urla la mine... >:) )

7. una prea ne-feminina nu ajunge cu mine la intalnire. macar un strop de femeie sa fie in ea!

8. daca e prea frumoasa e foarte posibil sa fie timida pentru ca multi se feresc de fetele foarte frumoase (de frica unei respingeri cred...) si ea dezvolta pe parcurs tot soiul de complexe pentru ca le vede pe pitipoance cum schimba baietii o data pe luna si ea nu reuseste sa se cupleze pentru ca nimeni nu o cheama in oras.. (nu generalizez...dar in principiu asa e)

9. acu e randul tau erika sa ne spui ce ai face daca ar fi baiatul cu toate trasaturile propuse de tine.

RADU



ok...

1. eu, ca fata, i-as zice PAS!!! adica, ce naiba, atractie-atractie, dar ia-o mai usor sau nu crede despre mine ceva ce nu sunt... nu ma culc cu el din prima... chiar daca ma atrage, sunt multe altele care mai conteaza pe langa o partida buna.
2. daca mi-ar baga mana pe sub fusta, intre picioare sau pe sub bluza... cred ca nu l-as lasa din start, ar fi prea ciudat asa cu una cu doua... ce naiba, suntem oameni sau animale???
3. daca e neatent la conversatie, l-as intreba ce are pe suflet si daca poate sa-mi spuna... dar subtil, fara sa insist prea mult... pana la urma, suntem oameni si ne mai lasam subjugati de probleme chiar si atunci cand nu vrem.
4. nu-mi plac baietii prea timizi... dar stau sa vad daca pana la urma se mai dezgheata in fatza mea.
5. deocheat e ok ptr un barbat, dar idem punctul 2.
6. daca e prea galagios folosesc aceeasi tehnica ""daca vrei vorbeasca mai incet poa' sa vorbeasca cat de tare ca daca ridici si tu volumul la nivelul ei si dup-aia il scazi o sa il scada si ea...""
7. o sa iau varianta inversa aici, daca e prea "feminin"... ma amuz si o iau drept o simpla intalnire cu un viitor amic
8. daca arata fooaaaarteee bine... no problem, ce?! si eu arat bine...

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 00:16

buna!
sunt noua aici sper sa ma primiti !!!
am citit topicul. foarte interesant subiectul si raspunsurile in acelasi timp.
ma intreb totusi ce conteaza pentru un barbat la prima intalnire: frumusetea fizica, cea interioara, felul femeii de a se imbraca, felul de a vorbi...sau ce facem cand ne intalnim cu cineva si nu gasim persoana pe care ne asteptam sa o gasim ci una cu totul diferita???
vreau sa zic ca eu, cu catva timp in urma vorbeam cu un barbat fara sa il vad, fara sa ne cunoastem, o perioada foarte frumoasa a vietii mele, mi-a aratat cateva poze, intr-adevar un barbat frumos, vreau sa zic cu toata modestia ca nu sunt de lasat nici eu...dupa vreo luna de zile, i-am dat numaraul de telefon, pe langa faptul ca aveam aceleasi idei, gandeam la fel era sa zic sufletul pereche, avea si o voce de te-nnebunea...
in sfarsit...am hotarat sa ne intalnim desi in viata mea nu am facut asa ceva, apoi am si logodnic, nu sunt singura, nu cautam pe nimeni sa imi complice viata...

cum nu este din oras, am stabilit eu locul intlnirii, dat fiind si ca sunt logodita, nu vroiam sa ma vada cineva si apoi nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
am ales sa ma intalnesc cu el intr-un parc destul de retras si frumos, cu carare pentru plimbat...superb...
a venit bineinteles...la ora stabilita, inca inainte ca m-a asteptat el pe mine
am parcat masina langa a lui, si din prima gestul care m-a nelamurit e ca m-a invitat in masina lui. am zis ok, stiam ca e mandru de masina lui,un bmw nu stiu ce tip, banuiesc ultimul, imi spusese, dar eu din pacate nu sunt interesata de masini incat sa am complimente si pentru ea ... si l-am vazut ....
mi se parea ca mi se joaca o festa, adica in momentul in care vorbesti cu o persoana si iti spune ca...apoi vazusem pozele...era el, dar cred ca in momentele cele mai bune ale vietii lui...semana tare dar era divers, imi facusem o imagine a lui in minte, dar cel care imi statea in fata simteam ca nu e cel cu care eu vorbeam,
m-a pupat pe obraz si bineinteles mi-a facut complimente pe care eu cu parere de rau nu am putut sa i le intorc, si i-am sugerat sa iesim sa ne plimbam,
cel mai oribil moment a fost cand a iesit din masina eu nu sunt foarte inalta, am 166, el spusese ca are 175,.... dar avea 150 cred...ne-am plimbat, am vorbit, nu vroiam s apar interesata de aspectul fizic, niciodata nu am fost, dar de data asta m-a lovit faptul...jumatate de ora mai tarziu
cand am plecat m-a intrebat daca ne vom revedea sau nu, i-am raspuns ca da, dar sigur nu...
a fost o greseala sa il vad, am pierdut un prieten, inainte de a-l vedea era frumos dulce si tandru, un om care ma asculta si ma intelegea, acum nu mai pot vorbi cu el...nu-mi iese... :

Raporteaza abuz de limbaj
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 10:22

De la: marylena, la data 2008-10-10 00:16:01buna!
sunt noua aici sper sa ma primiti !!!
am citit topicul. foarte interesant subiectul si raspunsurile in acelasi timp.
ma intreb totusi ce conteaza pentru un barbat la prima intalnire: frumusetea fizica, cea interioara, felul femeii de a se imbraca, felul de a vorbi...sau ce facem cand ne intalnim cu cineva si nu gasim persoana pe care ne asteptam sa o gasim ci una cu totul diferita???
vreau sa zic ca eu, cu catva timp in urma vorbeam cu un barbat fara sa il vad, fara sa ne cunoastem, o perioada foarte frumoasa a vietii mele, mi-a aratat cateva poze, intr-adevar un barbat frumos, vreau sa zic cu toata modestia ca nu sunt de lasat nici eu...dupa vreo luna de zile, i-am dat numaraul de telefon, pe langa faptul ca aveam aceleasi idei, gandeam la fel era sa zic sufletul pereche, avea si o voce de te-nnebunea...
in sfarsit...am hotarat sa ne intalnim desi in viata mea nu am facut asa ceva, apoi am si logodnic, nu sunt singura, nu cautam pe nimeni sa imi complice viata...

cum nu este din oras, am stabilit eu locul intlnirii, dat fiind si ca sunt logodita, nu vroiam sa ma vada cineva si apoi nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
am ales sa ma intalnesc cu el intr-un parc destul de retras si frumos, cu carare pentru plimbat...superb...
a venit bineinteles...la ora stabilita, inca inainte ca m-a asteptat el pe mine
am parcat masina langa a lui, si din prima gestul care m-a nelamurit e ca m-a invitat in masina lui. am zis ok, stiam ca e mandru de masina lui,un bmw nu stiu ce tip, banuiesc ultimul, imi spusese, dar eu din pacate nu sunt interesata de masini incat sa am complimente si pentru ea ... si l-am vazut ....
mi se parea ca mi se joaca o festa, adica in momentul in care vorbesti cu o persoana si iti spune ca...apoi vazusem pozele...era el, dar cred ca in momentele cele mai bune ale vietii lui...semana tare dar era divers, imi facusem o imagine a lui in minte, dar cel care imi statea in fata simteam ca nu e cel cu care eu vorbeam,
m-a pupat pe obraz si bineinteles mi-a facut complimente pe care eu cu parere de rau nu am putut sa i le intorc, si i-am sugerat sa iesim sa ne plimbam,
cel mai oribil moment a fost cand a iesit din masina eu nu sunt foarte inalta, am 166, el spusese ca are 175,.... dar avea 150 cred...ne-am plimbat, am vorbit, nu vroiam s apar interesata de aspectul fizic, niciodata nu am fost, dar de data asta m-a lovit faptul...jumatate de ora mai tarziu
cand am plecat m-a intrebat daca ne vom revedea sau nu, i-am raspuns ca da, dar sigur nu...
a fost o greseala sa il vad, am pierdut un prieten, inainte de a-l vedea era frumos dulce si tandru, un om care ma asculta si ma intelegea, acum nu mai pot vorbi cu el...nu-mi iese... :



Pai in primul rand , ca tu ai intrebat de prima intalnire , nu mai conteaza daca barbatul te place sau nu , ca din moment ce se intalneste cu tine logic ca te place , ce conteaza e sa te aranjezi cat de cat.Pentru ca noi barbati punem mai mult accent pe aspect in antiteza cu fetele care pun mai mult accent pe caracter , barbatii sunt in anumite lucruri opusul femei , (femiea ii place drama , barbatului sportul ) si de aia se potivesc asa bine (barbatului ii place sa inbratiseze ,fetei sa fie inbratisata ) .Referitor la personalitate , depinde de fiecare barbat , spre exemplu in cazul meu cu cat fata are simtul umroului mai desvoltat , cu atat mai bine.
Acum parea mea , este ca marea majoritate a relatiilor , nu functioneaza prea mult , caci la inceput fiecare incearca sa fie cea ce nu este (nu e greu sa zici "si eu" cand vezi ca cealalta persoana este pasionata foarte mult de ceva ), iar in timp masca cade ,incetul cu incetul ,ca nu poti sa fi ceea ce nu esti si observi cu dezamagire cum persoana cealalta nu e cine credeai ca este .Spre exemplu cazul tau , el a mintit in legatura cu inaltimea lui , tu nu iai zis ca esti logodita (tot minciuna este )etc .Acuma toata lumea minte la fel de mult si barbatii si femeile ,diferenta , este ca atunci cand o femeie face o bocana , o tine secret , barbatul tinde sa se laude cu prostia (spre exemplu o aventura cu o alta femeie ) .

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 22:30

eh nu
de regula nu mint decat in cazuri de maxima securiatate, eu nu am mintit in legatura cu fptul ca sunt logodita, el stia asta, eu nu am mintit cu nimic, el ...

Raporteaza abuz de limbaj
AlinaAD

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 06:53


Raporteaza abuz de limbaj
emanuel_iliescu

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 12:34

sal.
Ma gandesc ca daca el stia ca esti logodita, si-a inchipuit ca poate tu vrei "altceva" inainte sa-ti urmezi "logodirea" ca sa zic asa...
In rest ce sa mai..., gafa mare..., sa aiba 1,50 si sa zica ca are 1,75, dar poate cum ti-am zis a crezut ca vrei altceva si atunci s-a gandit ca inaltimea nu mai conteaza.

Iar cu minciunile asta e, depinde cum definesti...

Raporteaza abuz de limbaj
adrian_bv71

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 17:26

regula de baza si bun simt: baiatul plateste> (punct)
a 2-a regula de baza si bun simt: fata alege locul(este normal asa, sa se simta in largul ei si sa nu fie tensionata si......restul il stiti)
a 3-a regula de bun simt: baiatul alege ora,(rezonabila, in functie de locatie si caracterul "presupus al fetei")
a 4-a regula de bun simt: nu minti(o intalnire inceputa cu o minciuna este din start un fiasc-o), dar nu spuneti nici tot adevarul, lasa-ti o umbra de mister
a 5-a si cea mai importanta regula de bun simt: baieti fiti putin romantici si cumparati un buchetel mic si cochet de flori(in nici un caz trandafiri), sau o singura floare[trebuie sa para ca a fost cumparata ca si punte de conversatie nu invitatie in pat]
Si nu sariti calul, de obicei fiti modesti in toalete si la fel cu parfumul doar atat cat sa il simta cel de langa tine nu sa lasi un iz dupa tine!

Raporteaza abuz de limbaj
adrian_bv71

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 17:31

UITASEM
fiecare trebuie sa incerce sa comunice prin modul in care simte ca se poate face inteles1
fata nu trebuie sa fie prea"deschisa", ci "cumintica", curioasa cu adevarat si interesata, putin timida si cel mai important sa nu porti o discutie MONO!
PUTINA CULTURA GENERALA SI DE CE NU PERSONALITATE IN COMPORTAMENT, IMBRACAMINTE SI IDEI!
ORICUM DACA NICI UNUL NU E SINCER SI SE VA CONTINUA CU O NOUA INTALNIRE INCET VA IESI LA IVEALA ADEVARUL

Raporteaza abuz de limbaj
Azgard

657 mesaje
Membru din: 28/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 22:54

De la: marylena, la data 2008-10-11 22:30:57eh nu
de regula nu mint decat in cazuri de maxima securiatate, eu nu am mintit in legatura cu fptul ca sunt logodita, el stia asta, eu nu am mintit cu nimic, el ...

Hmm, foarte interesant , mi se pare putin suspect , ca de la tipul perfect pe care il vedeai ,(incat sa mergi cu el la o intalnire cand erai deja logodita ) sa se transforme in cu totul alta persoana , doar ca era cu 20 de cm mai scurt , poate te-ai mintit pe tine insu-ti transformandul in mintea ta intr-o persoana care nu era ...

Raporteaza abuz de limbaj
burn baby, burn ...
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 12:09

De la: adrianmarcu, la data 2008-10-12 17:26:01regula de baza si bun simt: baiatul plateste> (punct)
a 2-a regula de baza si bun simt: fata alege locul(este normal asa, sa se simta in largul ei si sa nu fie tensionata si......restul il stiti)
a 3-a regula de bun simt: baiatul alege ora,(rezonabila, in functie de locatie si caracterul "presupus al fetei")
a 4-a regula de bun simt: nu minti(o intalnire inceputa cu o minciuna este din start un fiasc-o), dar nu spuneti nici tot adevarul, lasa-ti o umbra de mister
a 5-a si cea mai importanta regula de bun simt: baieti fiti putin romantici si cumparati un buchetel mic si cochet de flori(in nici un caz trandafiri), sau o singura floare[trebuie sa para ca a fost cumparata ca si punte de conversatie nu invitatie in pat]
Si nu sariti calul, de obicei fiti modesti in toalete si la fel cu parfumul doar atat cat sa il simta cel de langa tine nu sa lasi un iz dupa tine!


bai adrianmarcu... eu zic ca gresesti in unele privinte. mi se pare aiurea sa aleaga neaparat ea locul... plm, daca ea nu se simte bine unde ma simt eu bine, sa fi sigur ca nu ies cu ea. si poate ca vreau sa o duc la o expozitie de fotografie sau la opereta ca e un spectacol misto, si nu in aceeasi carciuma pe care o frecventeaza ea. Pentru mine prima intalnire nu e in Club si nici "la o cafea". asta apropo de originalitate. asadar daca eu cred ca trebuie sa aleg locul, am sa-l aleg.

Cat despre platit, din nou revin la ceea ce am scris mai sus, nu e de bun simt sa plateasca baiatul. de bun simt este sa se faca jumi-juma. (asta nu inseamna ca la sfarsitul intalnirii scoti carnetelul si fac calcule pana la ultimii 10 bani). Intrebarea care se pune este: isi va plati ea vreodata ceva?! pana mea... eu nu vreau una pe care sa o intretin.


daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum ar trebui sa decurga "prima intalnire"?
Mergi la: