back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum ar trebui sa decurga "prima intalnire"?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
 
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 12:14

@marylena,

"baetii" mint in general ;)... pentru ca atata inteleg ei din "a face impresie buna".. si astia mici de inaltime sunt complexati. :D imagineaza-ti ca mergi la nunta unei prietene cu unu care e mai mic decat tine, si tu esti nevoita sa mai porti si tocuri... :)) cand apari la brat cu el, majoritatea se vor gandi la un singur lucru cand il vad: mucea.

tu sa fi fericita cu logodnicul/sotul tau ;)


daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
SkyFlame

4 mesaje
Membru din: 22/09/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 08:37

buna dimineata



parerea mea este ca baietzii sunt interesati de aspectul fizic al partenerei pe cand, majoritatea fetelor sunt interesate de intelectul partenerului



1. localul ar tb sa fie ales de comun acord si sa fie ceva cat de cat iesit din tipar

2. e bine ca baiatul sa se ofere sa achite consumatia (de cele mai multe ori asa se si finalizeaza), dar sa nu devina "cocos" cand primeste o varianta de 50/50

3. in functie de locul intalnirii se alege si vestimentatia (nu ma duc la o piesa de teatru ca la cafeneaua de la coltul strazii)

4. la prima intalnire fiecare o sa incerce sa para mai bun decat este si inevitabil ajung sa apara si scaparile de genul ("si eu") - conteaza cum stii sa te "demasti" in intrevederile ulterioare

5. rar, EXTREM de rar, vezi o fata care sa aiba initiativa pt ca majoritatea dintre ele considera acest gest ca fiind unul nepotrivit... ele se vor cucerite... nu sa cucereasca... :P

6. nu sunt de acord cu discutia despre fostele/fostii la prima intalnire (daca vreau sa ma laud sau sa-mi plang de mila o fac la psiholog)



in rest... fiecare face ce simte pe moment, dar fara a uita care ii este scopul



cristi

Raporteaza abuz de limbaj
Live your every day like it's your last day.
gorgovan_dragos

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 08:42

sal erikamih
am citit shi eu ce ai postat shi am observat k te-ai contrazis la o chestie...ai spus p la jumatatea "comentariului" u k nu itzi place k baiatul sa fie deschis,iar knd ai inchis citatul la sfarshit ai spus citez: "dar principiul de baza sa fie deschis".deci pana la urma cum tzi-ar place baiatul...deschis sau nu?

Raporteaza abuz de limbaj
lonenly_wolf2007

40 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 08:58

Sunt de acord cu SkyFlame.....dar important este perioada pregatirii primei intalniri , este o adevarata arta de a ajungel prima intalnire , si apoi locatia trebuie aleasa in asa fel incat sa fie pe gustul ambilor parteneri in asa fel incat sa ofere si subiecte de discutie in cazul in care in conversatia dintre cei doi protagonisti apar niste sincope

Raporteaza abuz de limbaj
alexe_codec

6 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:23

salutare tuturor.legat de subiect,in general la prima intalnire,bineinteles daca chiar pleci cu ganduri serioase,nu doar cu gandul la o simpla aventura,tu,ca barbat,trebuie sa fii sincer(mai ales daca iti place fata,nu numai fizic,ci si modul cum gandeste).am experienta destula in aceste,prime intalniri....am intalnit multe fete fiecare cu gandirea si cu "orientarea ei".am fost si respins dar si apreciat.a fost un fel de experiment.veneam dupa o relatie destul de lunga in care m-am implicat destul de mult sufleteste si nu imi mai doream o relatie stabila,nu stiu poate cautam doar sa ma razbun pe femei...(fosta ma inselase cu un bun prieten la vremea aceea).stiu ca a fost o prostie,si ca poate am trecut pe langa o alta iubire dar asa am simtit nevoia sa fac.deci,niciodata la o prima intalnire sa nu vorbesti despre fostele iubiri,sau sa te dai rotund cu cate femei ai fost pana atunci,ca fuge fata ca dracu de tamaie inainte de intalnire e bine sa vorbesti cu fata despre cum vine imbracata la intalnire,pentru a evita partea penibila in care ea vine imbracata elegant si tu vii in trening sau invers .la intalnire trebuie sa fii pregatit financiar.altfel nu mai ai ce cauta acolo.intotdeauna barbatul plateste(la prima intalnire) .bine ar fi sa aiba si o floare la el.un trandafir alb...de acord cu locul de intalnire.un loc in aer liber.aproape si de el si de ea.la jumatatea drumului...alegeti impreuna unde mergeti sa beti ceva,pentru a sta de vorba.daca si fata isi doreste ca si tine o relatie stabila,atunci lucrurile vor decurge usor.vb despre ceea ce va place si daca descoperiti cel putin 50% lucruri comune atunci e ok.atentie daca sunteti 100%de acord nu va merge.va veti plictisi repede unul de celalalt.barbatul trebuie sa fie respectuos,galant,sa isi aleaga cuvintele cu grija(vorba tatalui meu,sa gandeasca de doua ori si sa vorbeasca o data).dar cu toate astea sunt singur .nu se stie niciodata,poate va iesi si soarele pe strada mea.ma cheama george am 30 de ani,scorpion(9 noie).1.87/85

Raporteaza abuz de limbaj
inti

3 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:25

dar de cand s-o fi format moda asta sa plateasca neaparat baiatul? de ce nu aud si eu odata,"e obligatia fetei sa plateasca, sau se simte fata sa plateasca", ca pana la urma vreti egalitate in toate fetelor ...

Raporteaza abuz de limbaj
alexe_codec

6 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:47

daca vrei sa faci impresie buna in fata unei fete,asta trebuie sa faci,sa achiti si consumatia ei,ca doar nu "dai faliment" daca ii platesti si ei sucul consumat

Raporteaza abuz de limbaj
fantassy

630 mesaje
Membru din: 24/10/2008
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:57

De la: gorgovan_dragos, la data 2008-11-04 08:42:27sal erikamih
am citit shi eu ce ai postat shi am observat k te-ai contrazis la o chestie...ai spus p la jumatatea "comentariului" u k nu itzi place k baiatul sa fie deschis,iar knd ai inchis citatul la sfarshit ai spus citez: "dar principiul de baza sa fie deschis".deci pana la urma cum tzi-ar place baiatul...deschis sau nu?


buna... ai inteles gresit, am spus ca "nu accept sub nici o forma la prima intalnire sa NU fie deschis" deci, da, vreau sa fie deschis si relaxat...

(mi-am schimbat nick-ul )

Raporteaza abuz de limbaj
fantassy

630 mesaje
Membru din: 24/10/2008
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 09:59

De la: alexe_codec, la data 2008-11-04 09:23:10salutare tuturor.legat de subiect,in general la prima intalnire,bineinteles daca chiar pleci cu ganduri serioase,nu doar cu gandul la o simpla aventura,tu,ca barbat,trebuie sa fii sincer(mai ales daca iti place fata,nu numai fizic,ci si modul cum gandeste).am experienta destula in aceste,prime intalniri....am intalnit multe fete fiecare cu gandirea si cu "orientarea ei".am fost si respins dar si apreciat.a fost un fel de experiment.veneam dupa o relatie destul de lunga in care m-am implicat destul de mult sufleteste si nu imi mai doream o relatie stabila,nu stiu poate cautam doar sa ma razbun pe femei...(fosta ma inselase cu un bun prieten la vremea aceea).stiu ca a fost o prostie,si ca poate am trecut pe langa o alta iubire dar asa am simtit nevoia sa fac.deci,niciodata la o prima intalnire sa nu vorbesti despre fostele iubiri,sau sa te dai rotund cu cate femei ai fost pana atunci,ca fuge fata ca dracu de tamaie inainte de intalnire e bine sa vorbesti cu fata despre cum vine imbracata la intalnire,pentru a evita partea penibila in care ea vine imbracata elegant si tu vii in trening sau invers .la intalnire trebuie sa fii pregatit financiar.altfel nu mai ai ce cauta acolo.intotdeauna barbatul plateste(la prima intalnire) .bine ar fi sa aiba si o floare la el.un trandafir alb...de acord cu locul de intalnire.un loc in aer liber.aproape si de el si de ea.la jumatatea drumului...alegeti impreuna unde mergeti sa beti ceva,pentru a sta de vorba.daca si fata isi doreste ca si tine o relatie stabila,atunci lucrurile vor decurge usor.vb despre ceea ce va place si daca descoperiti cel putin 50% lucruri comune atunci e ok.atentie daca sunteti 100%de acord nu va merge.va veti plictisi repede unul de celalalt.barbatul trebuie sa fie respectuos,galant,sa isi aleaga cuvintele cu grija(vorba tatalui meu,sa gandeasca de doua ori si sa vorbeasca o data).dar cu toate astea sunt singur .nu se stie niciodata,poate va iesi si soarele pe strada mea.ma cheama george am 30 de ani,scorpion(9 noie).1.87/85


george, esti sweet, sunt sigura ca o sa vina si EA pana la urma... mai e un pic pana la ziua ta, ma bucur ca esti scorpion, si eu sunt, pe 10 nov
ai grija de tine

Raporteaza abuz de limbaj
fantassy

630 mesaje
Membru din: 24/10/2008
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 10:00

De la: SkyFlame, la data 2008-11-04 08:37:38buna dimineata

parerea mea este ca baietzii sunt interesati de aspectul fizic al partenerei pe cand, majoritatea fetelor sunt interesate de intelectul partenerului

1. localul ar tb sa fie ales de comun acord si sa fie ceva cat de cat iesit din tipar
2. e bine ca baiatul sa se ofere sa achite consumatia (de cele mai multe ori asa se si finalizeaza), dar sa nu devina "cocos" cand primeste o varianta de 50/50
3. in functie de locul intalnirii se alege si vestimentatia (nu ma duc la o piesa de teatru ca la cafeneaua de la coltul strazii)
4. la prima intalnire fiecare o sa incerce sa para mai bun decat este si inevitabil ajung sa apara si scaparile de genul ("si eu") - conteaza cum stii sa te "demasti" in intrevederile ulterioare
5. rar, EXTREM de rar, vezi o fata care sa aiba initiativa pt ca majoritatea dintre ele considera acest gest ca fiind unul nepotrivit... ele se vor cucerite... nu sa cucereasca... :P
6. nu sunt de acord cu discutia despre fostele/fostii la prima intalnire (daca vreau sa ma laud sau sa-mi plang de mila o fac la psiholog)

in rest... fiecare face ce simte pe moment, dar fara a uita care ii este scopul

cristi


ooooooooooo... mi-a placut asta!!! "nu sunt de acord cu discutia despre fostele/fostii la prima intalnire (daca vreau sa ma laud sau sa-mi plang de mila o fac la psiholog)"

Raporteaza abuz de limbaj
roberto_tiriac

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 10:16

De la: erikamih, la data 2008-09-14 17:13:14Acum… ca sa imi prezint si eu parerea… atat din punctul meu de vedere, ce as face eu la prima intalnire, cat si cum as dori sa se comporte partenerul meu…

Ce vroiam cel mai tare este sa lamuresc problema banilor, din start, ca tot vroiati si o parere feminina in chestiunea pusa in discutie…
Ce mi s-a intamplat mie: nu am fost pusa in situatia in care a trebuit sa-mi platesc consumatia la prima intalnire, niciodata. Acum cred ca asta depinde si de fata... de cum „apare” ea, dar si de baiat, de cum e el in general in chestiuni de genul, cat si de cat de mult ii place fata la prima vedere... nu pot sa spun ca sunt de acord sau nu cu 50/50 la prima intalnire. Nu sunt nesimtitoare, de multe ori m-am oferit sa-mi platesc, din bun simt daca nu de altceva, „sucul” ca sa zic asa, dar reactia a fost de fiecare data o privire dura si un refuz scurt din cap din partea partenerului.

La prima intalnire, ca fata... as alege (radule, fata alege locul si tu ziua si ora , rushinik! pentru ca ea se decide astfel si cum se imbraca, tu – voi – va hotarati mai usor, dar eu stiu ca tu esti genul „dominant” ), in functie de baiat desigur (trebuie tinut cont si de gusturile lui), o cafenea, o terasa sau un restaurant fara pretentii (cum ar fi Cafeneaua Actorilor, recomand, care le are pe toate). Din principiu, nu as decide sa ne vedem direct acolo, ci undeva la metrou sau pe aproape... ca sa mai facem si cativa pasi si ca sa nu intru, daca ajung mai devreme (ceea ce se intampla de obicei), si sa astept singura inauntru, mi se pare cam aiurea .
Sincer, nu m-as documenta cu nimic si as astepta ca nici el sa nu o faca, imi plac surprizele, imi plac noutatile... imi place spontaneitatea... In mod sigur am mai vb cu el inainte sa ne intalnim propriu-zis, deci stiu cate ceva despre persoana altfel nu ma intalneam in veci... asa ca pe langa ce an vb pe mess sau pe mail sau pe ce vrei... acum astept sa-i vad reactiile, mimica, ochii... si mai ales sa vad daca ce-mi spusese inainte a fost doar un „speech”... chiar eu deschid subiecte vb inainte, intr-un fel (daca imi si place baiatul) ca sa ii arat ca am retinut ce mi-a spus si ca m-a interesat si ca inca ma intereseaza sa-mi spuna mai multe. Eu am o memorie fantastica, sincer, tin minte tot... si asta e un plus intr-o conversatie ca sa observ si daca se incurca in cuvinte si deci minte. Am un dispozitiv intern hi-fi pentru detectarea fisurilor, minciunilor, inselaciunilor… ca sa stiu daca si cand sa ma retrag… desi de obicei, daca exista nepotrivire fizica, daca nu simt o oarescare atractie, ma retrag inaintea sarutului… nu iau totul dramatic, daca persoana de la prima intalnire nu e cum ma asteptam (fizic), nu ii dau cu tifla in cap din prima ca nu mai am 16 ani… stam, vedem, vorbim, discutam, poate aflam ceva nou, ceva interesant… uneori, cand te intalnesti cu un tip aratos, genul de “hunk”, poate nu ai parte si de o discutie inteligenta, ci de mai multe subtilitati de seductie... nu ca ar fi ceva rau in asta... dar eu personal prefer sa stiu dinainte daca am si ceva de vorbit cu cineva (daca tot caut mai mult decat discutie, asta ca sa dau un exemplu) inainte sa ajungem si la „body language”
Deci... ne vedem, facem cativa pasi, vorbim diverse, ajungem in locul intalnirii, bem un ceai, cafea, suc etc. si sa speram ca de aici descoperim mai multe, vorbim despre noi insine, despre ce ne place, ce nu ne place, intamplari haioase, scopuri in viata... etc. Asta pentru ca e normal sa vezi daca te potrivesti... nu accept sub nici o forma la prima intalnire urmatoarele (in primul rand pt ca le simt, in al 2lea pt ca le consider nepotrivite asa din prima): sa nu-si inchipuie ca ma va duce direct la el acasa dupa intalnire indiferent cat de bine ne-am inteles, nu accept sa vina cu povesti fabricate despre el insusi, sa nu fie deschis, sa nu fie deschis subiectului sex (daca ma atrage foarte tare vreau sa stiu pe unde a mai „umblat” inainte, daca vreau ca undeva in timp sa ajung si in pat cu el – nu atat pentru protectie „corporala”, cat si pentru protectie „psiho-sociala”, nu vreau sa ajung in „gura targului” doar pentru ca mi-a placut cineva si am „mers pana la capat”), sa ma aprobe in tot ce zic (e fals si habar n-are pe ce lume traieste), sa nu-mi spuna nimic nou, sa nu pot avea cu el o discutie in contradictoriu pe o tema interesanta, controversata si care sa nu fie decaderea lui Britney Spears („cearta” de care zicea radhookoo), mai exact ca sa citez pe altii mai destepti ca mine : „Sa n-ai pareri sau idei/ Sa nu-ti doresti/ Sa nu vrei/ Sa fi bun/ Sa ai o conduita inalta/ Asteptand vacanta/ De pe lumea aialalta/ O arzi in halul asta/ Esti o victima indoctrinata”.

Vreau sa fie galant, dar chiar nu trebuie sa-mi traga scaunul cand ma asez, sa fie relaxat si deschis fatza de mine, dar nu atat de mult incat sa-si aseze „relaxat” mana pe genunchiul meu, sa fie vorbaret dar sa ma lase si pe mine sa scot 2 vorbe, sa ma asculte fara sa ma intrerupa dar sa ma completeze sau sa-si spun aparerea fara a o pune pe a mea intr-o lumina proasta, sa fie intuitiv cand vine vorba de subtilitati, sa priceapa o metafora, sa pastreze o doza de mister despre el, sa spuna ce vrea nu ce crede ca vreau eu sa aud... si lista ar fi lunga, dar principiul de baza e sa fie deschis...

Atat din partea mea...
cei mai destepti ca tine pe care i-ai citat spre final sunt trupa parazitii corect...sau ma insel?scz ca sunt offtopic

Raporteaza abuz de limbaj
fantassy

630 mesaje
Membru din: 24/10/2008
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 10:21

De la: roberto_tiriac, la data 2008-11-04 10:16:30
De la: erikamih, la data 2008-09-14 17:13:14Acum… ca sa imi prezint si eu parerea… atat din punctul meu de vedere, ce as face eu la prima intalnire, cat si cum as dori sa se comporte partenerul meu…

Ce vroiam cel mai tare este sa lamuresc problema banilor, din start, ca tot vroiati si o parere feminina in chestiunea pusa in discutie…
Ce mi s-a intamplat mie: nu am fost pusa in situatia in care a trebuit sa-mi platesc consumatia la prima intalnire, niciodata. Acum cred ca asta depinde si de fata... de cum „apare” ea, dar si de baiat, de cum e el in general in chestiuni de genul, cat si de cat de mult ii place fata la prima vedere... nu pot sa spun ca sunt de acord sau nu cu 50/50 la prima intalnire. Nu sunt nesimtitoare, de multe ori m-am oferit sa-mi platesc, din bun simt daca nu de altceva, „sucul” ca sa zic asa, dar reactia a fost de fiecare data o privire dura si un refuz scurt din cap din partea partenerului.

La prima intalnire, ca fata... as alege (radule, fata alege locul si tu ziua si ora , rushinik! pentru ca ea se decide astfel si cum se imbraca, tu – voi – va hotarati mai usor, dar eu stiu ca tu esti genul „dominant” ), in functie de baiat desigur (trebuie tinut cont si de gusturile lui), o cafenea, o terasa sau un restaurant fara pretentii (cum ar fi Cafeneaua Actorilor, recomand, care le are pe toate). Din principiu, nu as decide sa ne vedem direct acolo, ci undeva la metrou sau pe aproape... ca sa mai facem si cativa pasi si ca sa nu intru, daca ajung mai devreme (ceea ce se intampla de obicei), si sa astept singura inauntru, mi se pare cam aiurea .
Sincer, nu m-as documenta cu nimic si as astepta ca nici el sa nu o faca, imi plac surprizele, imi plac noutatile... imi place spontaneitatea... In mod sigur am mai vb cu el inainte sa ne intalnim propriu-zis, deci stiu cate ceva despre persoana altfel nu ma intalneam in veci... asa ca pe langa ce an vb pe mess sau pe mail sau pe ce vrei... acum astept sa-i vad reactiile, mimica, ochii... si mai ales sa vad daca ce-mi spusese inainte a fost doar un „speech”... chiar eu deschid subiecte vb inainte, intr-un fel (daca imi si place baiatul) ca sa ii arat ca am retinut ce mi-a spus si ca m-a interesat si ca inca ma intereseaza sa-mi spuna mai multe. Eu am o memorie fantastica, sincer, tin minte tot... si asta e un plus intr-o conversatie ca sa observ si daca se incurca in cuvinte si deci minte. Am un dispozitiv intern hi-fi pentru detectarea fisurilor, minciunilor, inselaciunilor… ca sa stiu daca si cand sa ma retrag… desi de obicei, daca exista nepotrivire fizica, daca nu simt o oarescare atractie, ma retrag inaintea sarutului… nu iau totul dramatic, daca persoana de la prima intalnire nu e cum ma asteptam (fizic), nu ii dau cu tifla in cap din prima ca nu mai am 16 ani… stam, vedem, vorbim, discutam, poate aflam ceva nou, ceva interesant… uneori, cand te intalnesti cu un tip aratos, genul de “hunk”, poate nu ai parte si de o discutie inteligenta, ci de mai multe subtilitati de seductie... nu ca ar fi ceva rau in asta... dar eu personal prefer sa stiu dinainte daca am si ceva de vorbit cu cineva (daca tot caut mai mult decat discutie, asta ca sa dau un exemplu) inainte sa ajungem si la „body language”
Deci... ne vedem, facem cativa pasi, vorbim diverse, ajungem in locul intalnirii, bem un ceai, cafea, suc etc. si sa speram ca de aici descoperim mai multe, vorbim despre noi insine, despre ce ne place, ce nu ne place, intamplari haioase, scopuri in viata... etc. Asta pentru ca e normal sa vezi daca te potrivesti... nu accept sub nici o forma la prima intalnire urmatoarele (in primul rand pt ca le simt, in al 2lea pt ca le consider nepotrivite asa din prima): sa nu-si inchipuie ca ma va duce direct la el acasa dupa intalnire indiferent cat de bine ne-am inteles, nu accept sa vina cu povesti fabricate despre el insusi, sa nu fie deschis, sa nu fie deschis subiectului sex (daca ma atrage foarte tare vreau sa stiu pe unde a mai „umblat” inainte, daca vreau ca undeva in timp sa ajung si in pat cu el – nu atat pentru protectie „corporala”, cat si pentru protectie „psiho-sociala”, nu vreau sa ajung in „gura targului” doar pentru ca mi-a placut cineva si am „mers pana la capat”), sa ma aprobe in tot ce zic (e fals si habar n-are pe ce lume traieste), sa nu-mi spuna nimic nou, sa nu pot avea cu el o discutie in contradictoriu pe o tema interesanta, controversata si care sa nu fie decaderea lui Britney Spears („cearta” de care zicea radhookoo), mai exact ca sa citez pe altii mai destepti ca mine : „Sa n-ai pareri sau idei/ Sa nu-ti doresti/ Sa nu vrei/ Sa fi bun/ Sa ai o conduita inalta/ Asteptand vacanta/ De pe lumea aialalta/ O arzi in halul asta/ Esti o victima indoctrinata”.

Vreau sa fie galant, dar chiar nu trebuie sa-mi traga scaunul cand ma asez, sa fie relaxat si deschis fatza de mine, dar nu atat de mult incat sa-si aseze „relaxat” mana pe genunchiul meu, sa fie vorbaret dar sa ma lase si pe mine sa scot 2 vorbe, sa ma asculte fara sa ma intrerupa dar sa ma completeze sau sa-si spun aparerea fara a o pune pe a mea intr-o lumina proasta, sa fie intuitiv cand vine vorba de subtilitati, sa priceapa o metafora, sa pastreze o doza de mister despre el, sa spuna ce vrea nu ce crede ca vreau eu sa aud... si lista ar fi lunga, dar principiul de baza e sa fie deschis...

Atat din partea mea...
cei mai destepti ca tine pe care i-ai citat spre final sunt trupa parazitii corect...sau ma insel?scz ca sunt offtopic


exact, roberto... ei sunt!!!

Raporteaza abuz de limbaj
alexe_codec

6 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 10:37

mersi mult scorpiuto si iti urez LA MULTI ANI! in avans,multa sanatate si fericire

Raporteaza abuz de limbaj
basasteanucosmin

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 11:24

Fenomenul ,,stai k platesc eu'' este un fenomen de injosire din partea baiatului , care , crezandu-se insuficient in fata fetei incearca sa compenseze partea nesatisfacatoare prin a-si arata situatia materiala acceptabila. In concluzie ,parerea mea personala , ca barbat , consider ca o femeie ar trebui sa ma placa , iubeasca , adore etc. pt ceea ce sunt , ceea ce reprezint . O fata care isi plateste consumatia la prima intalnire este o fata matura care intelege termenul sacrificiu , responsabilitate , empatie. Suntem egali cu totii. V-am pupat

Raporteaza abuz de limbaj
raul777yu

7 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Timisoara

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 11:51

De la: alexe_codec, la data 2008-11-04 09:47:42daca vrei sa faci impresie buna in fata unei fete,asta trebuie sa faci,sa achiti si consumatia ei,ca doar nu "dai faliment" daca ii platesti si ei sucul consumat


Nu, nu faci impresie buna si nu, nu este bun simt, este felul barbatilor de a compensa lipsa de caracter si originalitate; este felul in care baieti spun: "Nu sunt sigur pe mine, asa ca o sa fac extra efort ca tu sa ma placi si sa ma aprobi..."
Este la fel de gresit ca si cand baiatul agata fata cu replica: "Pot sa-ti iau ceva de baut ?". Nu incercati sa cumparati atentia fetei, nu o aprobati doar ca sa va placa, nu va temeti sa va spuneti parerea doar fiind ca va este frica ca ea nu va fi de acord.
Asta nu inseamna ca trebuie sa fii nepoliticos. Daca TU ai INSISTAT sa mergeti undeva (sa nu zic ai insistat sa o duci undeva), atunci probabil ar trebui sa fii si pregatit sa platesti. Dar, daca a-ti stabilit impreuna unde mergeti mi se pare foarte normal ca sa platiti 50/50 (ok, poate eu 51, ea 49, dar mai mult nu las)...

Acum, as spune si parerea mea despre cum ar trebui sa fie o fata la prima intalnire...
Avand in vedere ca am ajuns la intalnire, inseamna ca fata este draguta si cu stil, ceea ce inseamna ca nu mai fac restrictii legate de aspect fizic si de exteriorul ei... Ceea ce ramane si conteaza foarte mult este personalitatea. Preferintele mele ar fi urmatoarele:
- nu insist ca fata sa fie super inteligenta si experta in fizica cuantica (desi nu m-ar deranja, ar fi o provocare), dar nici nu mi-ar placea sa port discutii despre cat de mult o enerveaza colega de servici sau despre alte 38 de lucruri "super importante" in viata ei; mai, exact putem discuta despre aproape orice, atat timp cat este distractiv si nu se vorbeste doar ca sa se vorbeasca
- prefer o fata care stie sa aprecieze muzica. Daca asculta manele, este ok, doar ca in acel caz nu vom discuta despre muzica niciodata si tot asa niciodata nu vom asculta muzica imprueuna si nu prea vom iesi undeva impreuna... cred ca se observa unde merge asta...
- nu vreau sa fiu nevoit sa fiu eu cel care vorbeste tot timpul, iar in alta extrema, daca as vrea doar sa ascult, as sta acasa si m-as uita la TV (macar as putea sa dau volumul mai incet, sau sa schimb canalul)
- sunt perfect constient ca intr-o conversatie poate interveni moment de tacare si acest lucru nu ma deranjeaza foarte mult; nu o sa zic ceva doar sa umplu tacerea, o sa zic ceva daca intradevar am ceva de zis. Ma astept la acelasi lucru de la fata...
- nu tolerez prejudecata, personalitate falsa si minciuna
- sunt destul de amuzant, cam indraznet si cateodata sarcastic; daca fata nu are sensul umorului, greu vom face conversatia interesanta
- mi-ar placea daca o fata m-ar face sa rad; asta este optional, fiind ca se intampla cam rar, dar este un mare plus

Ar mai fi multe de scris, dar deocamdata... aceasta este parearea mea. Sunt curios daca fetele sunt de acord (o parte de baieti sunt convins ca nu vor fi... dar nu parerea lor ma intereseaza) ;)

Raporteaza abuz de limbaj
Raul B.
raul777yu

7 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Timisoara

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 11:59

De la: basasteanucosmin, la data 2008-11-04 11:24:48Fenomenul ,,stai k platesc eu'' este un fenomen de injosire din partea baiatului , care , crezandu-se insuficient in fata fetei incearca sa compenseze partea nesatisfacatoare prin a-si arata situatia materiala acceptabila. In concluzie ,parerea mea personala , ca barbat , consider ca o femeie ar trebui sa ma placa , iubeasca , adore etc. pt ceea ce sunt , ceea ce reprezint . O fata care isi plateste consumatia la prima intalnire este o fata matura care intelege termenul sacrificiu , responsabilitate , empatie. Suntem egali cu totii. V-am pupat


Asta... ;)

Raporteaza abuz de limbaj
Raul B.
Fosta membra 9am.ro

500 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Ploiesti

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 12:41

...inainte de toate vreau sa imi cer scuze daca repet anumite chestii (nu am citit chiar totul,am "rasfoit" putin)...

cu totii stim teorie...
lucrurile stau in felul urmator (indrazniti sa ma contraziceti daca nu am dreptate):

1.Baietii isi doresc inainte de toate sex, indiferent ca asteapta o relatie serioasa sau nu...
2.Cine plateste...irelevant...concluziile si invataturile le tragi din alte situatii mai delicate...Zic eu totusi ca barbatul trebuie sa asigure femeii toate cele necesare (bani,casa,masina...asa e frumos).Pana mea daia esti barbat, sa te zbati si sa faci totul pt aleasa inimii tale...
3.Fiti voi insiva (valabil in orice situatie pt. ambele sexe,chiar si pt. hermafroditi)...fiti spontani,copii si oameni maturi in acelasi timp.
4.Pt. baieti: nu dati totul pe tava, nu fiti pussycry-eri (oricat de buna o fii tipa)...veti sfarsi tragic...
5.Pt. fete: Daca ati fost jignite vreodata ori mai rau agresate (lovite),musai trebuie sa puneti punct relatiei...daca va respectati si doriti totusi un gentleman

6.Toate cele de mai sus nu trebuie sa le luati de bune...v-a vorbit un tip fara gagica :)

Raporteaza abuz de limbaj
words!
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 15:59

am avut ceva de citit de la ultimul meu post :))

1) bravo AZAGARD pt raspunsul dat MARYLENEI

2) prima intalnire am evitat sa ajung la genul asta de date-uri in ultima vreme... sincer...
din experienta spun, mi s-a intamplat sa plateasca fie el consumatie, fie jumi-juma (eu sunt PENTRU jumi-juma)

locatia? prefer sa ma surprinda el cu locatia aleasa deoarece nu's deloc pretentioasa, de un singur lucru ma cam feresc si anume intalnirea pe o banca intr-un parc. = 4kids

florile? nu, mie nu imi place sa primesc flori, pur si simplu nu-mi plac.

vestimentatia? sincer, nu am avut de'a face cu pers cu o vestimentatie ciudata, de ex, prea elegant sau prea in trening. ci doar lejeritate, comoditate, si bine aseazat pe persoana respectiva.

conversatie? despre absolut orice, in afara de:
a) foste si fosti
b) "uite ce dragut e ala micu! tie iti plac copiii??" NO WAY
c) fotbal (in afara de steaua prefer sa nu vorbesc despre sport :)))
d) prima experienta sexuala HAHA
si in rest.... conversatia ar treb sa fie cat se poate de degajata, de sincera, de libera, si sa fie RECIPROCA! mi s-a intamplat sa fac vreo gluma si sa nu se inteleaga, sau sa vorbesc de una singura si sa primesc doar "aha, asa e" / "mda, nu stiu ce sa zic" / "si ce mai zici??"

mmh.... cred ca mi s-a facut dor de o prima intalnire! :D :))

si.... pt mine, un sarut e A MUST la sfarsitul intalnirii...
daca ti se raspunde, atunci e super... restul.. numa' zambete

ps: apropo, cum faci sa saruti o tipa la prima intalnire??? si ce pareri aveti despre asta?? sau sunteti si d'astia care prefera sa iasa cu fata si la a doua intalnire, si la a treia... pana sa o sarute???

salutaaaaari!!!

Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 16:01

Da.

intr-un final au mai aparut pe forum oameni care sa fie de aceeasi parere cu mine!

alex_codec, mi se pare normal sa-ti doresti sa ii construiesti taj-mahal-ul iubitei tale, dar de asemenea trebuie sa te contrazic. o relatie in care tu muncesti de-ti sar dintii si ea sta degeaba pentru ca are senzatia ca se cuvine, e o relatie in care tu vei fi profund nefericit, iar ea va fi cumplit de plictisita. Eu lucrez, prietena mea nu. Suntem studenti amandoi. In timpul anului scolar totul e ok, dar vai de vacante. Eu in vacanta ma duc la serviciu, ea sta acasa. Isi gaseste de facut cate ceva, dar nu e fericita pentru ca e singura (fara mine, si cu mult timp liber). si o mai ia razna cateodata.

si inca nici n-am scos in evidenta faptul ca unei tipe careia tu ii platesti sucul (sucul = metafora), pierde simtul banului. fa un calcul cat muncesti pentru sucul ala. eu am facut un calcul si pentru un bilet de autobuz lucrez 6 minute si 15 secunde.

daca ea nu munceste pentru ceva bani de care sa se bucure, nu o sa puna pret nici pe super-masina pe care o primeste sau pe minunata vacanta in tarile calde si mult mai calde.

Excludem totusi o categorie de fete care inca nu au job, dar vor sau castiga mult mai putin decat iubitul lor.

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
Cristinel37

2 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 16:03

cel mai bine nu se consuma nimic sau consumam toata energia

Raporteaza abuz de limbaj
radhookoo

1009 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 16:17

De la: squishy, la data 2008-11-04 15:59:37am avut ceva de citit de la ultimul meu post :))

1) bravo AZAGARD pt raspunsul dat MARYLENEI

2) prima intalnire am evitat sa ajung la genul asta de date-uri in ultima vreme... sincer...
din experienta spun, mi s-a intamplat sa plateasca fie el consumatie, fie jumi-juma (eu sunt PENTRU jumi-juma)

locatia? prefer sa ma surprinda el cu locatia aleasa deoarece nu's deloc pretentioasa, de un singur lucru ma cam feresc si anume intalnirea pe o banca intr-un parc. = 4kids

florile? nu, mie nu imi place sa primesc flori, pur si simplu nu-mi plac.

vestimentatia? sincer, nu am avut de'a face cu pers cu o vestimentatie ciudata, de ex, prea elegant sau prea in trening. ci doar lejeritate, comoditate, si bine aseazat pe persoana respectiva.

conversatie? despre absolut orice, in afara de:
a) foste si fosti
b) "uite ce dragut e ala micu! tie iti plac copiii??" NO WAY
c) fotbal (in afara de steaua prefer sa nu vorbesc despre sport :)))
d) prima experienta sexuala HAHA
si in rest.... conversatia ar treb sa fie cat se poate de degajata, de sincera, de libera, si sa fie RECIPROCA! mi s-a intamplat sa fac vreo gluma si sa nu se inteleaga, sau sa vorbesc de una singura si sa primesc doar "aha, asa e" / "mda, nu stiu ce sa zic" / "si ce mai zici??"

mmh.... cred ca mi s-a facut dor de o prima intalnire! :D :))

si.... pt mine, un sarut e A MUST la sfarsitul intalnirii...
daca ti se raspunde, atunci e super... restul.. numa' zambete

ps: apropo, cum faci sa saruti o tipa la prima intalnire??? si ce pareri aveti despre asta?? sau sunteti si d'astia care prefera sa iasa cu fata si la a doua intalnire, si la a treia... pana sa o sarute???

salutaaaaari!!!



o secunda, ca raspund.

cristinel amice, e caldura mare.. mon cher... caldura mare.. d-asta face snowboard musca pe langa circumvolutiunea aia mica...



squishy: o sarut pur si simplu.. mi se pare ca am mai povestit undeva pe aici despre cum saruti fata la prima intalnire. oricum depinde muuuuult de fata. daca tipa e degajata, sunt sanse foarte mari sa o sarut construind un adevarat plan dramatic. o scena de exempu:

(eu sunt din Tirgu-Mures, student in Bucuresti si ma asigur ca ea afla la un moment dat, pentru ca e relevant in constructia a ceea ce urmeaza)

Eu: Am invtat o chestie foarte misto in timpul liceului.
Ea: Ce chestie?
Eu: E o smecherie pe care am invatat-o de la o gagica unguroaica. Am invatat sa sarut fara sa imi folosesc buzele si limba.

varianta 1:
Ea: haha! nu cred. (bla bla)
Eu: Hai sa facem pariu pe inca o bere. Daca imi iese, imi dai o bere, daca nu iti cumpar eu o bere.
Ea: Ok..
---- ideea e sa pierzi pariul.

varianta 2:
Ea: arata-mi.
Eu: nu stiu daca imi mai iese. (si o sarut)


In alta situatie, am profitat de faptul ca ea vroia dar era timida si i-am spus ca vreau sa o sarut. si cand m-a intrebat de ce, i-am raspuns ca sunt curios, si am sarutat-o.

Asadar, depinde de tipa cu care ai iesit. nu se poate face o reteta de succes care sa rezolve problema sarutului. ;)

Raporteaza abuz de limbaj
daca m-am obosit sa-ti raspund, inseamna ca ai scris o imbecilitate.
piticu1981

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 19:18

Esti cam analfabeta. Stai prost cu "geografia".

Raporteaza abuz de limbaj
igge

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 19:18

salutare tuturor, interesante pareri. intotdeauna mi-au placut primele intalniri, sunt unice, emotii puternice, asteptari mari si presupuneri multe. la mine cam primele 30 min au fost in general decisive, cam asta e timpul in care mi-am format primele idei dc suntem complementari (gandire, personalitate, preocupari etc) sau nu. dc inceputul e fain, necomplicat, fara discutii banale, atitudinea fiecaruia relativ fireasca, iar umorul si decenta completeaza peisajul atunci sansele sa fie placut pana la sfarsit sunt mari. personal n-am tinut mortis sa aleg locul, de obicei l-am lasat pe el, (sa vad unde se simte el bine si ce-i place) cat despre consumatie prefer 50-50, e cel mai sigur. in cazul in care nu iese nimic, nimeni n-are de pierdut! seara buna!

Raporteaza abuz de limbaj
c_suzi_20

31 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 19:26

buna, am citit si eu comentariile voastre pana aici, sincer nu ma asteptam sa gasesc niste opinii si convingeri atat de interesante. Ma bucur ca se mai gasesc si oameni cu capul pe umeri. Nu vreau sa insir ideile mele, pt ca in genere sunt aceleasi cu cele spuse majoritar aici. Vreau doar sa va intreb daca este corect sa fiu acuzata ca NU AM CEI 7 ANI DE ACASA pt ca am iesit cu un tip si nu mi-am platit consumatia (pur si simplu nu aveam destui bani atunci, el m-a invitat si na...) - aah, mentionez ca tipul avea vila cu 2 etaje, taica'su era patron, etc etc...

Raporteaza abuz de limbaj
SkyFlame

4 mesaje
Membru din: 22/09/2008
Oras: Constanta

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 19:54

De la: anazus, la data 2008-11-04 19:26:58buna, am citit si eu comentariile voastre pana aici, sincer nu ma asteptam sa gasesc niste opinii si convingeri atat de interesante. Ma bucur ca se mai gasesc si oameni cu capul pe umeri. Nu vreau sa insir ideile mele, pt ca in genere sunt aceleasi cu cele spuse majoritar aici. Vreau doar sa va intreb daca este corect sa fiu acuzata ca NU AM CEI 7 ANI DE ACASA pt ca am iesit cu un tip si nu mi-am platit consumatia (pur si simplu nu aveam destui bani atunci, el m-a invitat si na...) - aah, mentionez ca tipul avea vila cu 2 etaje, taica'su era patron, etc etc...


El era un parvenit si nu merita sa-ti bati capul... atata tot.

Raporteaza abuz de limbaj
Live your every day like it's your last day.
Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 20:49

Draga Erika,
In mare parte sa stii ca ai facut o descriere foarte corecta a modului in care ar trebui sa decurga prima intalnire. Cu anumite chestiuni nu sunt de acord, probabil si datorita faptului ca sunt de ,,partea cealalta''.Cu consumatia de exemplu eu unu m-as simti prost sa plateasca fata insa daca ea asa doreste ii respect dorinta.Oricum sunt putine care procedeaza asa.Ce nu inteleg este de ce Cafeneaua Actorilor? Nu ca ar fi scumpa dar cam toti se intalnesc acolo si exista un alt risc care nu pot sa-l detaliez.

Raporteaza abuz de limbaj
mauinboots

92 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 22:09

BRAVO BRAVO!!FOARTE TARE TOPICUL ASTA!
acu hai sa zic si eu o chestie in legatura cu platitu asta ca vad ca toata lumea isi bate capul!Eu zic sa urmam bunele maniere totusi si dupa cum spun ele :cel care invita plateste clar!Eu invit un tip la suc ii platesc clar,doar nu o sa ma astept cu fitze si fonfleuri ca sunt eu vai domne domnisoara in situatzia data si tre sa plateasca el barbatul,nu no way !!Asa-i cel mai corect,inviti platesti!Te invita,plateste!
Si da RADOOKO stiu ca daca un prieten spune hai ma la o bere nu are sa plateasca el consumatia dar foarte urat din partea lui sincer!Pentru ca in momentul in care spui hai la o bere clar inviti tu,deci platesti!Daca formulezi altfel si ii explici omului Stii eu am chef sa beau o bere si i dai de intzeles ca na daca vrea sa si cumpere e cu totul altceva!
Si faza cu sarutul ala la sfarsitul intalnirii chiar tare faza,zicea cineva pe aici ca i un must have HMM DEPINDE DE CUM PRIVESTI LUCRURIILE,DACA TI PLACE TIPUL DA ESTE UN MUST HAVE INSA INNAINTE DE TOATE TRE SA TE GANDESTI UN PIC DACA SI EL TE PLACE PE TINE SI DACA EL TE PLACE SI TU NU LA FEL IAR NU MAI E UN MUST HAVE!asa ca si cu sarutul asta i cu dus si intors!
Mie personal nu prea imi place sa ma sarut de la prima intalnire,daca tipul insista sau vad ca vrea neeaparat sa ma sarute si mi place ok ii raspund,dar nu stiu imi place sa prelungesc momentul asta si sa raman asa cu intrrebarea asta oare cum saruta!E mai incitant daca nu afli din prima
ACU FIECARE CU PARERIILE LUI !!N-AM DAT CU PARU :p

Raporteaza abuz de limbaj
kokalardbucuresti

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 00:34

braooooo,bine gandita si spusa problema

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 10:47

mauinboots! eu spuneam de sarut ca e MUST! :))
ok, am avut o relatie de un an si ceva, la un moment dat, l-am intrebat pe el
"daca nu te sarutam eu la prima intalnire, cand m-ai fi sarutat?"

el: "la a doua, as fi incercat"
eu: "stii, eu nu mai ma intalneam cu tine a doua oare. stii de ce? pt ca aveam impresia apoi ca e ceva in neregula cu mine daca nu ai vrut sa ma saruti prima oara.."


bineinteles ca e cu dus si intors chestia cu sarutul...
dar poti incerca nu?? de ce sa treci si pe la a doua intalnire cu tipa si apoi sa incerci si sa aflii ca de fapt, tipa zice ceva de genu "stai putin, ce faci??" si tu ramai

so.. se risca daca vrei ceva ! parerea mea! hac!hac!

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 11:08

De la: radhookoo, la data 2008-11-04 16:01:22Da.

intr-un final au mai aparut pe forum oameni care sa fie de aceeasi parere cu mine!

alex_codec, mi se pare normal sa-ti doresti sa ii construiesti taj-mahal-ul iubitei tale, dar de asemenea trebuie sa te contrazic. o relatie in care tu muncesti de-ti sar dintii si ea sta degeaba pentru ca are senzatia ca se cuvine, e o relatie in care tu vei fi profund nefericit, iar ea va fi cumplit de plictisita. Eu lucrez, prietena mea nu. Suntem studenti amandoi. In timpul anului scolar totul e ok, dar vai de vacante. Eu in vacanta ma duc la serviciu, ea sta acasa. Isi gaseste de facut cate ceva, dar nu e fericita pentru ca e singura (fara mine, si cu mult timp liber). si o mai ia razna cateodata.

si inca nici n-am scos in evidenta faptul ca unei tipe careia tu ii platesti sucul (sucul = metafora), pierde simtul banului. fa un calcul cat muncesti pentru sucul ala. eu am facut un calcul si pentru un bilet de autobuz lucrez 6 minute si 15 secunde.

daca ea nu munceste pentru ceva bani de care sa se bucure, nu o sa puna pret nici pe super-masina pe care o primeste sau pe minunata vacanta in tarile calde si mult mai calde.

Excludem totusi o categorie de fete care inca nu au job, dar vor sau castiga mult mai putin decat iubitul lor.



RADUCU, gagica ta e cam comoda :)))
parerea mea.... se plictiseste rau fara tine ce'i drept!
so, sa inteleg ca esti nefericit??? si atunci de ce mai tragi de o astfel de relatie?

sa revenim.. e normal sa se comporte asa.
de ce? pt ca asa eram si eu cand nu lucram, si mergeam sa'l iau de la munca doar ca stau cat mai mult cu el, desi era obosit imi facea pe plac..
apoi s-au schimbat rolurile, a urmat o vreme, cand eu imi cautam de lucru, in cele din urma mi-am gasit, dar in acelasi timp, a renuntat el la serviciu pt a se duce la facultate mai mult.. si atunci timpul a luat o intorsatura destul de drastica.
de data asta eu nu mai aveam timp in afara de munca si facultate, si el statea mai mult p'acasa si ma sms-uia intr-una plictisindu-se si spunandu-mi ca vine sa ma ia de la munca sa ne vedem :)))
deci..... mai sunt cazuri d'astea prin care treci si tu, e perfect normal.
a trecut ceva timp de atunci,
eu simt nevoia constanta sa lucrez, sa merg la facultate, sa am programul pe care il am si sa nu mai am timp nici sa stau pe ganduri, ma delectez doar fugind pe weekend la munte cateva zile in pustietate si intr-o delicioasa evadare!


Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum ar trebui sa decurga "prima intalnire"?
Mergi la: