back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Noile tunuri pdl labanul public

 


 
 
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:49

„PD-L a dat un tun de 150 de milioane de euro, într-o singurã lunã, numai la nivelul Bucurestiului. Prejudiciul a fost fãcut prin 4 firme: Euroconstruct Trading (Mircea Bãsescu), Tehnologica Radion (Vasile Blaga), Eurovia Construct (Radu Berceanu) si Delta ACM (Elena Udrea)”. Totul se numește, în Codul Penal al României: DETURNARE DE FONDURI! Cum s-a ajuns la o asemenea gaurã în Bugetul Bucureºtilor? Simplu. „Activitãþile de lucrãri publice în Capitalã au fost organizate ºi împãrþite discreþionar numai între firmele aflate sub controlul celor mai sus-menþionaþi, sub coordonarea lor nemijlocitã, prin interemediul lui Gheorghe Udriºte, fostul director general la Direcþia Transporturi, Drumuri ºi Sistematizarea Circulaþiei Primãriei Municipiului Bucureºti (PMB), precum ºi a lui Claudiu Bãlan, fostul director al Administraþiei Strãzilor.


Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:52

Trebuie precizat faptul cã fostul director adjunct al Administraþiei Strãzilor din mandatul lui Videanu, Cristian Olteanu, s-a sinucis în luna iunie 2008” – Raport SRI.

Cele 4 firme bucureºtene aflate sub controlul baronilor PD-L care ºi-au umflat conturile din banii pompaþi de la Primãria Generalã, cu sprijinul nemijlocit al lui Oprescu sunt: "Euroconstruct Trading 98" SRL , condusã de cãtre "gemenii" de la Golden Blitz - Dan Besciu ºi Sorin Vulpescu, dar controlatã, printr-o firmã adiacentã, de fratele lui Traian Bãsescu; "Tehnologica Radion" SRL, care îl are ca patron pe Theodor Barna, este abonatã ºi la fondurile Primãriei Sectorului 3, unde primar este pedelistul Liviu Negoiþã, finul lui Adriean Videanu și în care este acționar nimeni altul decât ministrul de Interne, Vasile Blaga; "Eurovia Construct International" SA, care este condusã de familia fostei senatoare PD-L, Cornelia Cazacu și controlatã, prin alte societãți, de cãtre ministrul Transporturilor, Radu Berceanu; "Delta ACM" are ca acþionari pe Florea Diaconu, iar director general este chiar fratele deputatului PD-L - ªtefan Pirpiliu

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:54

ªtefan Pirpiliu, un personaj foarte apropiat și el de primarul Sectorului 3 - Liviu Negoiþã, iar alt acționar este firma NiroGrup, la rândul ei controlatã de Udrea – Cocoș.

„Toate pachetele de întreþinere a strãzilor din Bucureºti au fost împãrþite celor 4 firme, cu caiete de sarcini fãcute cu «dedicaþie» acestora ºi cu preþuri exorbitante, astfel explicîndu-se, de exemplu, frezarea inutilã a asfaltului în bunã stare de pe principalele bulevarde bucureºtene pentru sume impresionante, dar cu un efort material sub pretextul aºa-ziselor "microfisuri" în covorul asfaltic

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:55

De asemenea, toate pachetele de reabilitare strãzi, pasaje, artere de penetraþie, strãpungeri ºi supralãrgiri scoase la licitaþie de PMB au fost împãrþite celor 4 firme sus-menþionate în aceleaºi condiþii.
Majoritatea lucrãrilor au fost începute fãrã contracte ºi autorizãtii, sau chiar înainte de a fi licitate, ulterior simulîndu-se îndeplinirea formalitãþilor legale”, spun analiștii Servicului Român de Informații.

Un aspect foarte grav, care este evidenþiat de raportul SRI, vizeazã unele inginerii de amploare din sectorul pãstorit de Liviu Negoiþã.

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:56

În Sectorul 3 al Capitalei, toate lucrãrile de parcãri ºi alei dintre blocuri au fost fãcute cu bani de la Primãria Capitalei (ceea ce constituie deturnare de fonduri), lucrãri executate de aceleaºi firme, prin încredinþãri directe, fãrã licitaþii ºi autorizaþii, pe baza relaþiei "naº-fin". O oarecare "prioritate" la atribuirea acestor contracte au avut-o "Tehnologica Radion" SRL ºi "Euroconstruct Trading 98" SRL, susþinute în mod special de secretarul general al PD-L, Vasile Blaga.
Astfel, dacã "Tehnologica Radion" SRL, de exemplu, era, pînã acum 3 ani, o firmã de apartament, cu o cifrã de afaceri derizorie ºi fãrã lucrãri similare, aceasta a ajuns în prezent, în condiþiile relatate, la o cifrã de afaceri anualã de 200-250 milioane de euro.

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:57

Pentru exemplificarea aspectelor de mai sus, va prezentam numai cîteva exemple, din care rezultã fãrã echivoc un prejudiciu de peste 150 milioane de euro produs Bugetului Primãriei Municipiului Bucureºti. Prin Hotãrîrea nr. 25 a Consiliului General al Municipiului Bucureºti (CGMB) din 1/02/2009 se aprobã indicatorii tehnico-economici pentru "Supralãrgirea Gh. Ionescu Siseºti - Ion Ionescu de la Brad", cu valoare totalã de 22.138.038 de euro, rezultînd o diferenþã în plus de 58.510.200 de euro, "fãrã nici o schimbare a indicatorilor tehnico-economici", executantul acestei lucrãri fiind "Tehnologica Radion SRL". Practic, lucrarea constã în supralãrgirea a 4,6 km de stradã, în condiþiile în care, cu acest buget, se puteau realiza 16 km de autostradã (calculate la un preþ mediu de 5 milioane de euro/km).

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:58

Mai mult, pe data de 25.02.2009, Primãria Municipiului Bucureºti, condusã de Sorin Oprescu, mai dã firmei lui Theodor Bîrnã, "printr-un act adiþional nr. 2 la contract nr. 3151/2006 privind execuþia lucrãrilor suplimentare", tot la obiectivul "Supralãrgirea Gh. Ionescu Siseºti - Ion Ionescu de la Brad", nici mai mult, nici mai puþin decît 29.330.819,37 RON, adicã vreo 7 milioane de euro. Practic, prin acest "supliment" financiar al lui Oprescu, cei 4,6 km de stradã au ajuns sã coste 87 milioane de euro. Prin Hotãrîrea nr. 22 a CGMB din 11/02/2009 se aprobã indicatorii tehnico-economici pentru "Reabilitarea unicã pe Calea Moºilor, inclusiv Terminalul între ªos. Mihai Bravu ºi Str. Bãrãþiei", cu valoare totalã de 39.220.068 de euro, iar în Hotãrîrea nr. 189 din 26/02/2009 apar indicatori tehnici "noi" (de fapt aceiaºi din studiul de fezabilitate iniþial), cu valoare totalã de 57.831.833 de euro. Mai mult, prin Hotãrîrea nr. 5713/02/2009 se eliminã un indicator tehnic (managementul de trafic), dar valoarea totalã rãmîne aceeaºi, de 57.831.833 de euro, executantul lucrãrii fiind "Tehnologica Radion SRL", cu o diferenþã în plus de 18.611.765 de euro

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 21:59

Cu toate cã studiul de fezabilitate iniþial, în baza cãruia s-au aprobat indicatorii tehnico-economici, cuprinde ºi "amenajare terminal multimodal Sfînta Vineri", PMB mai "naºte" un proiect nou, distinct, cu denumirea "amenajare terminal multimodal Sfînta Vineri", cãruia i se aprobã indicatorii tehnico-energetici prin Hotãrîrea Nr. 182 a CGMB din 27/02/2009. Lucrarea a fost "cîºtigatã" prin licitaþie tot "Tehnologica Radion SRL", cu suma suplimentarã, faþã de studiul iniþial, de 29.028.934.78 de euro, adicã 8.911.144 de euro. Dupã acelaºi model aplicat pe Calea Moºilor, s-a fãcut ºi "Reabilitarea unicã pe ªos. Olteniþei, între Piaþa Eroii Revoluþiei ºi limita administrativã a Municipiului Bucureºti". Prin Hotãrîrea nr. 22 a CGMB din 15/02/2009 se aprobã indicatorii tehnico-economici cu valoare totalã de 45.739.999 de euro, prin Hotãrîrea nr. 23/02/2009 se modificã indicatorii tehnico-economic, ajungîndu-se la valoarea totalã de 72.606.005 de euro.

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 22:00

Ulterior, prin Hotãrîrea nr. 57 din 25/02/2009, prin care se eliminã un indicator tehnic (managementul de trafic), se ajunge la valoarea totalã finalã de 69.946.981 euro, cu o diferenþã în plus faþã de studiul iniþial de 24.206.982 de euro, executantul lucrãrii fiind "Euroconstruct Trading 98 SRL". Menþionãm cã indicatorii tehnici "noi" se referã în special la lucrãrile din Intersecþia Piaþa Sudului, intersecþia de la ªura Mare ºi bucla de întoarcere de la Romprim, fiind de fapt aceeaºi din Studiul de fezabilitate iniþial ºi Certificatul de Urbanism nr. 517031 din 24/01/2009.


Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 22:03

Iata ce-i INTERESEAZA pe Guvernantii PD-L !!


„PD-L a dat un tun de 150 de milioane de euro, într-o singurã lunã, numai la nivelul Bucurestiului. Prejudiciul a fost fãcut prin 4 firme: Euroconstruct Trading (Mircea Bãsescu), Tehnologica Radion (Vasile Blaga), Eurovia Construct (Radu Berceanu) si Delta ACM (Elena Udrea)”. Totul se numește, în Codul Penal al României: DETURNARE DE FONDURI

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 22:04

De la: 9am243318, la data 2010-10-30 22:03:25Iata ce-i INTERESEAZA pe Guvernantii PD-L !!


„PD-L a dat un tun de 150 de milioane de euro, într-o singurã lunã, numai la nivelul Bucurestiului. Prejudiciul a fost fãcut prin 4 firme: Euroconstruct Trading (Mircea Bãsescu), Tehnologica Radion (Vasile Blaga), Eurovia Construct (Radu Berceanu) si Delta ACM (Elena Udrea)”. Totul se numește, în Codul Penal al României: DETURNARE DE FONDURI

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1563 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 22:06

De la: 9am243318, la data 2010-10-30 21:49:26„PD-L a dat un tun de 150 de milioane de euro, într-o singurã lunã, numai la nivelul Bucurestiului. Prejudiciul a fost fãcut prin 4 firme: Euroconstruct Trading (Mircea Bãsescu), Tehnologica Radion (Vasile Blaga), Eurovia Construct (Radu Berceanu) si Delta ACM (Elena Udrea)”. Totul se numește, în Codul Penal al României: DETURNARE DE FONDURI! Cum s-a ajuns la o asemenea gaurã în Bugetul Bucureºtilor? Simplu. „Activitãþile de lucrãri publice în Capitalã au fost organizate ºi împãrþite discreþionar numai între firmele aflate sub controlul celor mai sus-menþionaþi, sub coordonarea lor nemijlocitã, prin interemediul lui Gheorghe Udriºte, fostul director general la Direcþia Transporturi, Drumuri ºi Sistematizarea Circulaþiei Primãriei Municipiului Bucureºti (PMB), precum ºi a lui Claudiu Bãlan, fostul director al Administraþiei Strãzilor.




Citat de pe forum prm, unde cei care posteaza sunt la fel de inteligenti ca si tri(ne)bunul reales VCT:

Euroconstruct Trading 98" SRL , controlatã de cãtre "gemenii" de la Golden Blitz - Dan Besciu ºi Sorin Vulpescu;
* "Tehnologica Radion" SRL, care îl are ca patron pe Theodor Barna, este abonatã ºi la fondurile Primãriei Sectorului 3, unde primar este pedelistul Liviu Negoiþã, finul lui Adriean Videanu;
* "Eurovia Construct International" SA, care este patronatã de familia fostei senatoare PD-L, Cornelia Cazacu;
* "Delta ACM" are ca acþionar majoritar pe Florea Diaconu, iar director general este chiar fratele deputatului PD-L - ªtefan Pirpiliu, un personaj foarte apropiat de primarul Sectorului 3 - Liviu Negoiþã;


Medicamenteeeee!

Raporteaza abuz de limbaj
9am243318

12 mesaje
Membru din: 30/10/2010
Postat pe: 30 Octombrie 2010, ora 22:07

De la: 9am243318, la data 2010-10-30 22:03:25Iata ce-i INTERESEAZA pe Guvernantii PD-L !!


„PD-L a dat un tun de 150 de milioane de euro, într-o singurã lunã, numai la nivelul Bucurestiului. Prejudiciul a fost fãcut prin 4 firme: Euroconstruct Trading (Mircea Bãsescu), Tehnologica Radion (Vasile Blaga), Eurovia Construct (Radu Berceanu) si Delta ACM (Elena Udrea)”. Totul se numește, în Codul Penal al României: DETURNARE DE FONDURI

noi vrem la presidentie si la guvernare ,nu la inchisoare !

Raporteaza abuz de limbaj
9am243321

10 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Postat pe: 31 Octombrie 2010, ora 06:36

Banul strins,trebuie sa circule,altfel se blocheaza politica

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 31 Octombrie 2010, ora 11:25

De la: 9am243321, la data 2010-10-31 06:36:06Banul strins,trebuie sa circule,altfel se blocheaza politica


Din seria pãrerea altuia de care mie îmi place:
Promotie Nescafe - ori e ori nu e?
Va dau un Copy Paste de la care daca-l cititi printre randuri sau nu tot eu zic ca aveti ce invata,si va mai luati si portia de incultura zilnica.Nu-i bai ca si eu mi-am luat-o.Nu stiu daca am voie sa-i fac publicitate ca v-as da si blogul.Warning: array_map() [function.array-map]: Argument #2 should be an array in /home/jorjel/public_html/blog/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/magic.php on line 287

Warning: join() [function.join]: Invalid arguments passed in /home/jorjel/public_html/blog/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/magic.php on line 27

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/jorjel/public_html/blog/wp-content/plugins/yet-another-related-posts-plugin/magic.php on line 54

In pauza dintre doua cursuri foarte interesante, simteam nevoia acuta de a bea o cafea. Merg la automatul de pe holul institutiei de invatamant superior, ma asez la rand si, pentru ca cel din fata mea se tot chinuia cu monede de 10 bani si cu mai multe cafele, ma apuc sa citesc despre noua promotie de la Nescafe. Mi-au sarit in ochi urmatoarele: castiga, trimite cod prin sms, pahar gri, deci anuntul promotiei a fost conceput foarte bine. Realizarea, in schimb, e sublima, dar lipseste cu desavarsire.

In automatul respectiv nu erau pahare gri cu cod, ci pahare albe, fara niciun fel de inscrisuri sau desene. Ati observat ca in ultimul timp nici nu-si mai branduiesc paharele? Nu ca ar avea 3in1 alt gust din pahar colorat, dar parca se pierde din marca. Revenind la paharele gri, ma intreb daca nu cumva cel ce se ocupa de intretinerea automatului incearca sa isi faca siesi un bine, ca toti cei care lucreaza in “alimentatia publica” si strang capace, etichete si cutii.

Si ca promotia sa fie cu finalizare, in cazul in care da norocul peste tine – in primul rand cu paharul codat, abia apoi sa si castigi un premiu – trebuie sa pastrezi paharul pentru validare. Si atunci iti dai seama cat de aiuriti sunt cei de la marketing. Pai cum dracu’ sa pastrez paharul din care tocmai ce am baut cafeaua pe holul univeristatii, in statia de autobuz sau la sediul Politiei?! Il bag in buzunar si astept sa ajung acasa, unde il pun in vitrina? Eventual fac un robotel si il pun langa ala din pachete de tigari. Inteleg ca va e frica sa nu bage lumea coduri la nimereala, sau sa se prinda cineva de algoritmul care genereaza codul, oricat de aleator ar fi, dar asta e de-a dreptul pur si simplu idiotenie!

Cam asa sta treaba si cu banul public.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

136 mesaje
Membru din: 23/07/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Noiembrie 2010, ora 05:10

Doar cu o finalizare?

Raporteaza abuz de limbaj
http://www.youtube.com/watch?v=rzORw7-RLCs&feature=related
Fosta membra 9am.ro

975 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Craiova

Postat pe: 1 Noiembrie 2010, ora 10:17

De la: circotas, la data 2010-11-01 05:10:14Doar cu o finalizare?


Ar fi bine una si buna,decat doua rele si proaste.Acum tu intelegi ce vrei,ca oricum eu nu am inteles nimic.Pur si simplu a fost o proiectie instinctiva a ceea ce mi-a trecut prin ca,adica a gandurilor ce-mi trec prin creier.Ca o fi bine sau nu.Asta nu mai stiu.De ce mi-a trecut?Nici asta nu stiu.As avea cateva variante ajutatoare,dar si alea daca le trec prin filtrul gandirii mele logice,nu le inteleg si le inteleg in acelasi timp.Concluzi:Cele mai bune decizii sunt cele luate dupa instinct.Parerea mea.
Bonus:La concluzia asta au ajunsesera si americanii,nu mai stiu daca s-au razgandit intre timp.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului NOILE TUNURI PDL LABANUL PUBLIC
Mergi la: