back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Opel corsa, se merita sau nu

 


 
 
9am115579

11 mesaje
Membru din: 26/08/2009
Postat pe: 25 August 2009, ora 10:37

Vreau sa-mi cumpar un Corsa, am auzit ca e o masina cu un confort ridicat, pret si consum scazut. O masina la bani putini care se merita


kutyaaa2001

4 mesaje
Membru din: 23/05/2008
Postat pe: 20 Septembrie 2009, ora 08:01

de confortul nu e impresionant avand in vedere ca face parte din categoria masinilor mici, doar daca le compari cu masinile din aceeasi cat. ca si pret si consum ai dreptate, plus costurile de intretinere, ''consumabilele'', piesele sunt mai ieftine decat la celalate marci. este o masina de bani putini care merita:)))

Raporteaza abuz de limbaj
bogdaal

4 mesaje
Membru din: 14/09/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Septembrie 2009, ora 08:28

Depinde ce intelegi tu prin confort. Adica ce pretentii ai de la masina.Daca te multumesti cu o masina simpla este ok. Daca ai gasit o masina diesel avantajul este consumul de carburant.Dezavantajul este ca la o masina atit de veche daca se strica ceva reparatia costa cit nu face masina.Cind cumperi o masina la mina doua totul tine de noroc si mai ales de cel care o vinde. Daca nu este samsar de masini poate sa-ti vinda masina si sa-ti si spuna de eventualele probleme care ar putea sa apara la ea. Am un amic care si-a luat o corsa din 1998 si este multumit de masina.

Raporteaza abuz de limbaj
cipib72

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 22 Septembrie 2009, ora 11:38

Va salut pe toti!
Avem o Corsa de 1,2 benzina de un an (fabricata in 2008), o folosim mai mult in oras (avem cam 10.000 km) dar am mers si vreo 500 de km pe drumuri forestiere (nu grele). Am luat-o cu programul rabla asa ca nu am putut alege prea mult la dotari pt ca nu mai aveam timp - se incheia programul anul trecut. Oricum are si un scut sub motor care ne-a folosit destul de mult in afara soselei si iarna (la noi ninge destul). Consuma cam 6,8 l/100 km in oras si cam 6,2 combinat - nu conducem sportiv. Revizia de un an a costat 550 lei la dealerul local si a facut-o corect. Am carat si destul de multe lucruri si chiar diverse materiale de amenajari interioare + usi ... - are optiunea cu banchete rabatabile fractionate si incap multe in ea. Am dat pe ea vreo 10.000 de Euro dar acum sunt mai ieftine si am vrut sa iau altceva dar nu am gasit nici o masina second hand care sa merite... E destul de stabila si in curbe la viteze mai mari; iarna (fara cauciucuri de iarna) cam derapeaza desi ABS si ESP isi fac treaba - poate nu suntem nici noi buni soferi! Am lovit-o putin in spate (in parcare) si a iesit protectia din plastic de pe bara dar am bagat-o la loc si a rezistat la soc (plasticul nu e prea rigid si nu s-a crapat decat putin (l-am lipit). Pe scurt e in regula la banii pe care i-am dat pe ea dar nu sunt "fan" Opel Corsa. Depinde cu ce o compari! Masini mai vechi Opel nu am avut deci nu pot sa comentez. Accesoriile la dealer sunt destul de scumpe: potbagaj deasupra (doua bare cu cheie) - 700 lei... etc; dar se gasesc la cei care aduc piese auto sau la service-uri mai ieftine... Nu stiu la revanzare cu merg preturile dar voi vedea la anul cand o vindem.
Succes si drum bun!
Toate bune!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

56 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Resita

Postat pe: 29 Noiembrie 2009, ora 10:09

opel corsa,ultimul model,ford focus,la fel,peugeot 207.....,DAR TOATE CU ECHIPARE TDI////


pumapupa2007

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Ianuarie 2010, ora 08:18

AM EU UN FORD FOCUS 2 SEDAN DIN 2005 ,1.6.BENZINA, DE VAMZARE 7500 MEURO...ARE NUMAI 22.000KM ,,INCHIDERE CENTRALIZATA...OGLINZI ELECTRICE HELIOMATE.110CP...6AIRBAGURI..TORPEDOU REFRIGERAT..VOLAN PIELE..SCHIMBATOR PIELE...SCAUNE SI VOLANUL REGLABILE PE INALTIME..SPALATOR FARURI...AER CONDITIONAT.....CASETEOFON CD....PACHET FUMATOR...PT POZE ID pumapupa2007 Numai pt BUCURESTI

Raporteaza abuz de limbaj
piciu_bv

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Martie 2010, ora 09:39

Eu am o Corsa C model Elegance 2001/11 1.2 benzina , 75 cai.O am de doi ani adusa din Franta si cheltuiala mea cu ea nu se ridica pana acum la 1000 ron in cei 2 ani (ulei,filtre,bielete de directie,placute farna etc.).O masina care pare mica din exterior dar in interior nu se compara de exemplu cu Polo sau Fabia.Pretul consumabilelor la Opel in general este foarte bun si daca motorizarea este pe benzina este mai bine d.p.d.v al costurilor.
Si nu am gasit la modelele de varsta ei asa echipare : comenzi radio-cd pe volan,oglinzi electrice si incalzite,aer conditionat,tapiterie plus,banchete spate fractionabile,trei tetiere pe spate,distributie pe lant,nu pe curea.
Eu zic ca este o masina care merita investitia si mi-a fost recomandata de cineva din urmatoarea lista de masini : Ford Fiesta,Polo,Fabia,206,Punto.
Bafta la "cumparaturi" si alege o echipare de top,merita efortul financiar,sincer.

Raporteaza abuz de limbaj
Far_Cry

305 mesaje
Membru din: 1/01/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 13 Aprilie 2010, ora 09:09

Mai "andrei 1111 " !.. Cumpara-ti un Opel Corsa cu toata increderea ,dar....nou sa fie ! Cineva iti punea pe site o intrebare : Ce intelegi tu prin confort ?!... Fiecare cand vrea sa-si arate CAPUL PATRAT SI MINTEA-NCOLTURI, in loc de raspuns ,pune o intrebare !!! CONFORTUL ESTE RELATIV SI TINE DE PERCEPTIA FIECARUIA ! Daca cineva a stat o viata intr-o Dacie si-l urci apoi intr-un Fiat,o sa zica ca s-a urcat intr-un "jilt de matase regal" !!! OPELUL CORSA este o masina cu un confort destul de sporit ptr clasa lui de mic litraj (1.2 sau 1.4)! SOTTO... ESTE SITE-UL CU CEI MAI RAUTACIOSI SI MAI OPORTUNISTI USERI DIN PACATE !!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am_2637

1 mesaj
Membru din: 18/09/2013
Postat pe: 18 Septembrie 2013, ora 14:14

Se merita! Eu am masina de cativa ani si este impecabila! Acum vreau sa o vand pentru ca am nevoie de mai mult spatiu!

Raporteaza abuz de limbaj
Dezmembraripenet

2 mesaje
Membru din: 4/11/2015
Postat pe: 4 Noiembrie 2015, ora 21:35

Avem dezmembrari auto de aproape toate modelele de opel dar corsa pot zice ca este cea mai vandabila datorita problemelor.1 motoarele de 1000 de ccm si cele de 1200 sunt motoare care se tureaza foarte rau ducand astfel la uzarea uleiului astfel partea grasa care face ungerea se face ca o vaselina in capacul de la axele cu came iar uleiul care circula prin motor si ar trebui sa faca ungerea ramane fara proprietati de lubrifiere .Modelele care au cutie automata au probleme la easytronic sau la motorasele de pe cutie.Bobina de inductie se desfac pipele de vin pe bujii,etc.Acum la partea buna motoarele de 1.3 cdti sunt luate de la fiat se gasesc si pe punto,lancia ypsilon,mussa,grande punto super motoare deci aceasta motorizare este super.Iar la capitolul cutii de viteze manuale pentru orice motorizare sunt super nu se duc niciodata si chiar daca se duc sunt mai ieftine ca la un banal matiz.Totusi si motoarele de benzina cu schimbul facut la timp sunt motoare care merg foarte bine.Pentru cine a facut deja alegerea si a luat un corsa c si are nevoie de piese va asteptam pe siteul de dezmembrari auto www.dezmembraripenet.ro

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Opel Corsa, se merita sau nu
Mergi la: