back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Indemnizatia pt. persoanele cu handicap din romania

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 17:55

In ultima vreme am asistat la dezbateri aprinse privitoare la: indemnizatia lunara pe care o vor lua mamele, cumulul salariului cu pensia pentru bugetari, etc, etc. Nu a pomenit nimeni insa nici un cuvintel despre indemnizatia lunara pe care o primesc persoanele cu handicap din Romania. In Legea 448/2006 privind protecþia ºi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicatã in 2008, in art.57, (4), literele (a) si (b)se prevede ca: persoanele cu handicap grav beneficiaza de o indemnizatie lunara de 179 lei plus buget personal complementar lunar de 80 lei, asta insemnand 259 lei; persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de o indemnizatie lunara de 147 lei plus buget personal complementar lunar de 60 lei, in total 207 lei. As vrea sa aflu care este parerea dvs. referitor la acest subiect, credeti ca o persoana cu handicap poate trai cu acesti bani??


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 18:07

De la: Hotea_M, la data 2009-02-09 17:55:29In ultima vreme am asistat la dezbateri aprinse privitoare la: indemnizatia lunara pe care o vor lua mamele, cumulul salariului cu pensia pentru bugetari, etc, etc. Nu a pomenit nimeni insa nici un cuvintel despre indemnizatia lunara pe care o primesc persoanele cu handicap din Romania. In Legea 448/2006 privind protecþia ºi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicatã in 2008, in art.57, (4), literele (a) si (b)se prevede ca: persoanele cu handicap grav beneficiaza de o indemnizatie lunara de 179 lei plus buget personal complementar lunar de 80 lei, asta insemnand 259 lei; persoanele cu handicap accentuat beneficiaza de o indemnizatie lunara de 147 lei plus buget personal complementar lunar de 60 lei, in total 207 lei. As vrea sa aflu care este parerea dvs. referitor la acest subiect, credeti ca o persoana cu handicap poate trai cu acesti bani??

Da, ai dreptate este destul de rãu pentru cei care sunt nevoiþi sã trãiascã doar din acea îndemnizaþie, însã, majoritatea au sprijinul familiei pentru cã nu se pot descurca singuri.
Sora mea, primeºte 279 îndemnizaþie de handicap ºi are pensie de urmaº ( dupã tata) 783 ron. Are aproape la fel de mulþi bani ca ºi mine ºi mult mai mulþi decât mama care a muncit 40 de ani.
Cred cã majoritatea care au aceastã îndeminizaþia aceasta mai au o altã sursã de venit. Eu nu prea i-am auzit sã se plângã, doar cazuri rare fãcând excepþie.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 18:24

Parerea mea este ca e o greseala sa aduci in discutie in aceasta problema, ajutorul familiei, pensia de urmas sau altele de felul asta; corect ar fi ca statul sa asigure persoanei cu handicap o indemnizatie suficienta pentru a-i pemite un trai decent, independent financiar. Categoric, o mama nu-si va lasa niciodata copilul cu handicap sa treaiasca in lipsuri, insa este (zic eu) o ticalosie ca statul sa conteze pe asta.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 18:34

De la: bogdan_c, la data 2009-02-09 18:24:43Parerea mea este ca e o greseala sa aduci in discutie in aceasta problema, ajutorul familiei, pensia de urmas sau altele de felul asta; corect ar fi ca statul sa asigure persoanei cu handicap o indemnizatie suficienta pentru a-i pemite un trai decent, independent financiar. Categoric, o mama nu-si va lasa niciodata copilul cu handicap sa treaiasca in lipsuri, insa este (zic eu) o ticalosie ca statul sa conteze pe asta.

Bogdan, crede-mã nu þi-o spun cu rãutate, nu este aºa. Nu ºtiu de ce nu se trezeºte lumea la realitate. Nu mai trãim de 20 de ani în comunism...acum este democraþie.
De ce trebuie sã dea statul cuiva ceva? Acea îndemnizaþie este consideratã un ajutor în plus.
Statul nu-þi este dator nici þie, nici altuia sã-þi dea bani degeaba.
De ce crezi cã se dã bani la mãmici sã stea acasã? Pentru cã statul este dator sã plãteascã pentru ca tu sau eu sã avem copiii? Îþi spun eu de ce, pentru cã a scãzut natalitatea drastic.
Corect este dacã ai fãcut copii sã-þi creºti copii ºi sã-i educi. Statul nu este dator sã-þi creascã þie sau altcuiva copii gratis.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 19:01

Uite, iti raspund in legatura cu "de ce sa dea statul ceva, pentru ca nu mai suntem in comunism de 20 de ani.." dandu-ti un exemplu: am cunoscut un tanar cu handicap grav din Canada ; statul canadian ii asigura acestui om cu handicap indemnizatie lunara care sa-i permita sa aiba o viata mai mult ca decenta, plus alte facilitati cum ar fi subventionarea chiriei pt a putea sa traiasca independent de familie ; filozofia canadienilor este ca omul cu handicap trebuie sprijinit sa traiasca decent in mod independent de familia sa (ca doar parintii sunt muritori) si nu se pune problema ca el sa fie nevoit sa munceasca (daca o face, lauda lui, insa nu se conteaza pe asta deoarece un om cu handicap astazi poate lucra dar e posibil ca maine sa nu mai poata). Si asta se petrece in Canada, o tara care nu a cunoscut niciodata comunismul, insa in care grija fata de om nu e o vorba in vant.


Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 19:01

Uite, iti raspund in legatura cu "de ce sa dea statul ceva, pentru ca nu mai suntem in comunism de 20 de ani.." dandu-ti un exemplu: am cunoscut un tanar cu handicap grav din Canada ; statul canadian ii asigura acestui om cu handicap indemnizatie lunara care sa-i permita sa aiba o viata mai mult ca decenta, plus alte facilitati cum ar fi subventionarea chiriei pt a putea sa traiasca independent de familie ; filozofia canadienilor este ca omul cu handicap trebuie sprijinit sa traiasca decent in mod independent de familia sa (ca doar parintii sunt muritori) si nu se pune problema ca el sa fie nevoit sa munceasca (daca o face, lauda lui, insa nu se conteaza pe asta deoarece un om cu handicap astazi poate lucra dar e posibil ca maine sa nu mai poata). Si asta se petrece in Canada, o tara care nu a cunoscut niciodata comunismul, insa in care grija fata de om nu e o vorba in vant.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 19:18

Bogdan, nu compara democraþia din România cu Canada. Statul Român nu are resursele financiare pe care le are Canada.
Hai sã nu fim copii, cã de-aia avem raþiune. Tu nu vezi cã PIB-ul nostru este în deficit? Cum poþi sã faci o astfel de comaraþie?
Nici mãcar cei care muncesc nu au un trai decent....adicã, mai pe înþelesul tãu au salarii ºi beneficii destul de mici.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 19:40

Si sa iti mai spun ceva: ai spus ca indemnizatia de persoana cu handicap trebuie privita ca un ajutor in plus; foarte corect, insa cu o conditie: persoana cu handicap sa aiba sansa reala de a fi angajata conform pregatirii. Spui ca ai o sora cu handicap grav care ia pensie de urmas dupa tatal decedat; asta inseamna ca probabil nu a avut niciodata serviciu, asa ca nu stii ce inseamna pentru un om cu handicap sa gaseasca un serviciu cat de cat adecvat pregatirii lui. Exista intr-adevar un act legislativ menit sa stimuleze angajarea oamenilor cu handicap (SC cu peste 50 de angajati trebuie sa aibe angajati cu dizabilitati in proportie de 2%), insa angajatorii prefera sa plateasca amenda decat sa angajeze oameni cu handicap; iar acele locuri de munca disponibile pt. oamenii cu handicap sunt in proportie de 99%: cusator-talpuitor, derulatorist, cismar, manipulant marfa, ingrijitor, etc, etc , ici-colo cate un post de operator de calculator. Daca cumva esti inginer sau ai alta meserie care presupune studii superioare, nu te baga nimeni in seama pentru ca, in sinea lui angajatorul spune: "daca tot e sa angajez un inginer, pai hai sa iau un om valid, nu ma incurc cu asta...". Usor sa filozofezi cand nu esti implicat...


Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 19:55

In privinta "mai pe intelesul tau..." las-o balta, am putere de intelegere suficient de buna...si nu ma aburii pe mine cu povesti desprre PIB, deficit bugetar si altele de astea; daca economia merge asa rau, de ce nu a trecut recenta propunere legislativa de a interzice cumulul pensiei cu salariul la bugetari, astfel incat, un militar ajuns la 50 de ani sa nu ia si salariu de 5000 si pensie de 3000, ci sa opteze doar pentru una dintre ele. Asa ca povestea asta pica...


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 20:02

Bine mãi Bogdan, aºa e cum zici tu! Staul este obligat sã se îngrijeascã de toþi handicapaþii, sã creascã ºi sã educe copiii toþi!
Aºa e bine?
Eu mi-am spus punctul de vedere, nu mã deranjeazã cã tu ai altul.
Fiecare trebuie sã facã ceea ce se pricepe mai bine....o persoanã cu handicap nu are de ce sã studiaze ingineria, pentru cã asta presupune sã fie sãnãtos atât fizic cât ºi psihic. Dacã îi lipseºte o doagã sau o mânã sau un picior...ce naiba cautã pe ºantier???


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 20:58

Nu, ma Dora,
Statul nu e obligat sa ingrijeasca toti handicapatii, cum nu ar fi obligat nici sa plateasca nici bugetarilor si pensie si leafa in acelasi timp; chestia este insa ca pentru pentru primii nu se gasesc (si nu se vor gasi niciodata) fonduri si se dau toti (nici tu nefacand exceptie) cu fundul prin urzici de grija pib-ului, pe cand, pentru cea de a doua categorie...cum sa nu?..... ca doar bugetarii merg la vot, pot iesi in strada, crea probleme... Stii care e problema de fapt? E ca diriguitorii acestei tari (ca si o foarte mare parte din populatie) sunt niste secaturi pe care nu-i intereseaza nici cat negru sub unghie de soarta celor cu probleme. Cel care a scris inaintea mea a schitat foarte pe scurt facilitatile pe care le au handicapatii in Canada; eu cunosc pe cineva in aceasta situatie care traieste in Belgia si se bucura de un tratament asemanator. Bineinteles, vei spune ca si Belgia are o economie puternica, bla,bla, bla,bla; eu zic ca problema de fond nu este cea economica, ci cea de atitudine; cu alte cuvinte, ca sa ma exprim pe intelesul tau, Romania, si daca - printr-o minune- ar avea PIB-ul SUA, tot si-ar neglija oamenii cu probleme sociale (cum sunt handicapatii), pe cand o tara ca Anglia, Olanda, Suedia, Belgia, nici daca ar saraci brusc, nu i-ar abandona. Romanul are un soi de egoism dublat de superficialitate in gandire, adica de ce handicapatul ala sa primeasca bani de la stat moca, ca mie nu-mi da nimeni...dar nu se pune deloc in pielea lui; aceasta invidie se vede cu prisosinta si la tine, draga Dora: si, daca ai putea fi sincera cu tine insuti, ai recunoaste ca esti roasa de invidie pt faptul ca sora ta - handicapata - cumuleaza pensia de urmas cu cea de handicapat si are cu numai un pic mai putini bani decat tine.... asa e omul: avantajele pe care ti le-a harazit viata in comparatie cu sora ta (ca poti merge singura, ca te-ai maritat si ai copiii, ca ai respectul celor din jur) le consideri probabil implicite, ti-au fost date pentru ca esti o fiinta superioara sorei tale, nu-i asa? Dora, Dora


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 21:15

Pentru Lala,
Ascultã femeie, eºti dusã rãu cu pluta! De unde ºti tu ce s-ar da sau ce nu s-ar da de la stat pentru cei defavorizaþi de soartã, în cazul în care am avea o economie strong?
Femeie....nu sunt roasã de invidie, e sora mea! eu o îngrijesc, mama noastrã dã pe-acasã o datã la 6 luni, stã o lunã maxim ºi pleacã!
Eu am salar de bugetar ºi dacã n-aº mai munci extra n-aº putea trãi.
Pe voi vã roade invidia pentru cei care au ºi salar ºi pensie. Pãi normal, cã nimeni nu vrea sã presteze acele munci sau peste tot sunt numai incapabili!
Cã dacã vã uitaþi puþin ºi pe alte topicuri diplomele se cumpãrã, þãranii nu-ºi mai muncesc pãmânturile cã e mai bine la oraº ºi mai bine sã creascã buruieni...
Aºteptaþi sã vã pice din cer dar de muncit ioc!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 21:29

Lala, draga, te inseli in mare parte ....
Persoanele cu dizabilitati sunt la fel de bine asistate in Romania precum sunt si in tarile despre care vorbesti. Proportia, se respecta proportia.
Nu poti sa compari o tara in care salariul minim este de 1100 de $ cu una in care este de 160 $. Nu se poate aloca aceeasi suma in $ pentru o persoana cu dizabilitati.
Nu poti sa-i ceri unei persoane care traieste cu 600 lei/luna sa sustina economic un asistat care sa primeasca o suma comparabila cu cel care munceste !
Chestia cu respectul despre care vorbesti este o obraznicie. Esti pur si simplu nesimtita sa te faci ca nu intelegi aceste lucruri.
Acuzi un popor intreg, acuzi vreo 4 milioane de persoane care sustin inca vreo 15-16 milioane de asistati.
In tarile alea de care vorbesti este proportia asta ?
Ce vei fi vrand tu, ca cei care se duc la munca si produc ceva, sa le dea toti banii lor celor asistati ?
Esti cretina ? Sau doar proasta cu tupeu ?
Tu cate acte de caritate ai facut pentru cei pentru care jelesti aici.
Soarta este cruda pentru toti romanii, in primul rand pentru cei care lupta pentru o bucata de paine si pentru ceilalti in aceeasi masura. Asa este viata.
Daca suntem asa rai cum spui tu in tampenia ta desavarsita, cum se face ca noi avem cam 3 mil de tigani, adica peste 10 % sin populatia tarii, in timp de in Germania, spre exemplu, la 80 mil cat sunt nemtii au vreo 40 de mii de tigani pe care-i tin foarte bine sub obroc. Care popor este mai tolerant ?
Cand mai ai accente de ceea ce crezi tu ca este desteptaciune, vino la tata sa-ti dea vreo doua lopeti pe sira spinarii, ca sa te mai dezmeticesti.
Sunt destui oameni cu bun simt in Romania, credinciosi, milosi, care, din putinul lor isi ajuta, asa cum ii taie capul, semenii aflati in nevoie.
Nu prea ii vad pe cei cu bani multi intorsi din strainataturi sa ajute ca cei saraci de aici, dar, desi exista si din astia, nu se sfiec sa ii traga de urechi tocmai pe cei care fac.
Ca sa ma convingi ca nu e cum spun, povesteste-mi ce fapte bune ai facut pentru neamul tau pe care-l injuri, sau pentru cei de pe meleagurile pe care traiesti....


Acum nu e momentul !
Lala_BM

12 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 10 Februarie 2009, ora 00:31

Mai aatotputernicule,
Vad ca te-ai enervat rau de tot si ti-ai pierdut autocontrolul. Sa stii ca poti polemiza cu cineva si fara a folosi cuvinte ce jignesc: cretina, proasta, etc...etc si sa stii ca metoda cu lopetile peste spinare nu face parte din arsenalul celor prea inteligenti; ma rog, insa pe un forum, unde anonimatul e asigurat, in mod isubconstient omul e mai dezinhibat iar adevaratul caracter iese mai cu usurinta la iveala... Oricum, sfatul meu ar fi sa nu mai jignesti pentru ca faci impresia unui om frustrat si fara autocontrol, iar impresia este sub orice critica...Dar sa revenim la subiectul in cauza: peietena mea din Belgia primeste lunar die la stat o suma de 1400 de euro; daca d-ta spui ca in UE salariul minim este de 1100 Euro, inseamna ca, in Belgia, o persoana cu handicap primeste mai mult de salariul minim, ceea ce nu e cazul la noi; asta pentru ca ai adus vorba de corelarea indemnizaatiei cu salariu minim. De fapt, la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru handicapati, in tarile din occident nu se pleaca de la salariul minim; se pleaca de la urmatoarea premiza: omul cu handicap se afla in acea situatie INDEPENDENT de vointa lui si societatea isi asuma responsabilitatea de a-i asigura un trai decent si demn; el nu intra in aceasi categorie de asistati cu somerii sau cu alti asistati social care au capacitatea fizica de a munci si care, prin urmare, vor fi determinati sa isi caute de lucru.D-ta fie esti incorect , fie esti (si se vede din ceea ce ai scris) intr-o mare nebuloasa: eu nu am adus deloc vorba dee tigani in aceasta discutie; daca a venit vorba despre ei, afla ca eu cred e o mare tampenie sa amesteci persoanele cu handicap cu tiganii sau alte categorii de puturosi care nu au chef sa munceasca; faptul ca romanii se lasa parazitati de tigani nu denota bunatate, ci miserupism (fiecare gandeste "" nu-i treaba mea...); daca s-ar opri ajutorul social neconditionat catre toti acei pierde-vara care n-au chef de munca si s-ar redirectiona acei bani catre cei ce au probleme independent de vointa lor (adevararatii handicapati , adevaratii pensionari de boala, orfanii), viata acestora s-ar inbunatatii putin; si daca s-ar fi luat si masura de bun simt de a nu mai cumula pensia cu salariul pt. bugetari, ar fi fost si mai multi bani.Vointa sa fie...
Si hai sa te mai lamuresc cu o chestie: nu stiu unde crezi d-ta ca traiesc eu, insa eu locuiesc in Baia Mare, sunt persoana cu handicap, sunt absolventa a Facultatii de Asistenta Sociala ,lucrez la o fundatie de ajutorare a persoanelor cu handicap (cu fonduri din Belgia) si sunt uluita cat de multi oameni sanatosi incearca sa ne insele ca sa puna mana pe picul ala de ajutoare cu care incercam sa indulcim viata celor cu disabilitati. Crede-ma


Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Februarie 2009, ora 12:06

Urat spus..."statul trebuie sa ingrijeasca toti handicapatii..."; Nu Dora, o societate, daca se considera civilizata, ar trebui sa asigure acelora care din motive independente de ei nu pot munci, un venit suficient pentru a supravietui. In ceea ce priveste meseria pe care ar trebui sa o aleaga un om cu handicap, sa-ti pun o intrebare: daca tu ai avea un copil care va termina la vara liceul, invata bine, stie matematica, si ati vorbi despre ce ar fi bine sa faca mai departe, ce i-ai spune, "du-te mama sa faci un curs sa inveti si tu sa faci perii sau cutii de carton, ca la asta se pricepe cel mai bine un handicapat"? Ce meserie i s-ar potrivi cel mai bine daca nu are ce cauta la inginerie (si, apropo, a fi iinginer nu presupun implicit sa umbli pe santiere, exista si facultati tehnice cum ar fi automatica sau electronica - la care poti avea un serviciu in laborator). Eu cunosc pe cineva cu handicap care a terminat Stiinte economice (specializarea contabilitate) si pe care nu a vrut sa il angajeze nimeni cu toate ca era intre primii 5 din promotie; cum explici asta, doar ca si contabil nu ar fi trebuit sa mearga pe nici un santier? Parerea mea este ca aici e decat o problema de atitudine.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Februarie 2009, ora 13:22

De la: bogdan_c, la data 2009-02-10 12:06:58Urat spus..."statul trebuie sa ingrijeasca toti handicapatii..."; Nu Dora, o societate, daca se considera civilizata, ar trebui sa asigure acelora care din motive independente de ei nu pot munci, un venit suficient pentru a supravietui. In ceea ce priveste meseria pe care ar trebui sa o aleaga un om cu handicap, sa-ti pun o intrebare: daca tu ai avea un copil care va termina la vara liceul, invata bine, stie matematica, si ati vorbi despre ce ar fi bine sa faca mai departe, ce i-ai spune, "du-te mama sa faci un curs sa inveti si tu sa faci perii sau cutii de carton, ca la asta se pricepe cel mai bine un handicapat"? Ce meserie i s-ar potrivi cel mai bine daca nu are ce cauta la inginerie (si, apropo, a fi iinginer nu presupun implicit sa umbli pe santiere, exista si facultati tehnice cum ar fi automatica sau electronica - la care poti avea un serviciu in laborator). Eu cunosc pe cineva cu handicap care a terminat Stiinte economice (specializarea contabilitate) si pe care nu a vrut sa il angajeze nimeni cu toate ca era intre primii 5 din promotie; cum explici asta, doar ca si contabil nu ar fi trebuit sa mearga pe nici un santier? Parerea mea este ca aici e decat o problema de atitudine.


Societate civilizatã? În România? Cred cã glumeºti!
Nu pot sã scot din context, chiar dacã este vorba despre persoane cu handicap, problema economicã a þãrii. Pur ºi simplu, nu pot. Sunt economistã ºi oricât mi-aº dori sã pot face abstracþie de posibilitãþile financiare ale tãriºoarei noastre dragi, este imposibil.
Nu practic meseria de economist ci pe cea de asistent social. Luându-le împreunã, meseria mea ºi cea pe care o practic, mã crezi sau nu, este peste puterile mele de înþelegere cum vor uni sã scoatã bani pentru alþii din piatrã seacã.
Uitã-te ºi tu la statistici ºi pe urmã fã tu un plan viabil pentru a da aceºti bani la cei care consideri tu cã meritã ºi cât crezi tu cã meritã.
Crezi cã mie nu mi-ar folosi mai mulþi bani, sã nu fiu obligatã sã am douã slujbe? Dar nu pot sta acasã sã îngrijesc de sora mea cu nenorocitul ãla de salar pe care îl dã statul la asistenþii personali. Aºa cã am o doamnã, care vine ºi stã în locul meu, când eu nu sunt acasã.
E adevãrat cã sora mea are peste 1000 de ron/lunã, dar ea are 1,70 ºi 104 kg. Am fost nevoitã sã pun chei pe toate uºile din casã, inclusiv pe bucãtãrie, pentru cã nu poate sã spunã cum o cheamã, pentru cã nu are simþul mãsurii, pentru cã nu foloseºte toaleta..etc. Tu crezi cã nu mi-ar fi mai uºor dacã aº putea gãsi undeva sã cumpãr o saltea cum sunt în spitale? Asta ca sã nu dau în fiecare lunã 300 ron doar pe o saltea. Eeeee! e multe de vorbit! Tu ai impresia cã persoanele cu handicap se pot descurca singure. Poate sunt între ei care se descurcã, dar numãrul lor este foarte mic.
ªi sã-þi rãspund la întrebarea cu : ce aº face dacã fiul meu.....?
Sub nici o formã nu l-aº îndruma într-o specializare în care nu ar avea vreo ºansã. De ce? Ca sã nu sufere de pe urma celor care vãd persoanele cu handicap precum un paaria.
Pentru cã eu ºtiu cât de mult am suferit ( asta pentru cã îmi iubesc sora) atunci când era micã ºi o scoteam la plimbare ºi ceilalþi copii strigau dupã ea "handicapatã!" ºi râdeau de ea. Sora mea nu înþelegea nimic, dar eu eram întreagã la minte ºi înþelegeam.
Aceºtia sunt oamenii de lângã noi, care nu-ºi educã pruncii , practic ei cresc mai mult singuri ºi nu ºtiu sau nu-i intereseazã ce înseamnã suferinþa.
Ei gândesc ceva de genul: " mie sã-mi fie bine, restul trãsneascã-i!!
Aºa cã permite-mi sã închei aºa cum am început:
Societate civilizatã? În România? Cred cã glumeºti!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
marica

4 mesaje
Membru din: 29/07/2008
Oras: Deva

Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 22:29

Asa e ,sa nu ajungi sa fi persoana cu handicap ,indiferent ce fel ar fii,nu poti sa invidiezi ,oricati bani ar lua .Nu stii ce inseamna si cate nevoi are .Un sac de bani si tot nu ar ajunge,cred ca fiecare om cu probleme si-ar da toata averea in schimbul sanatatii .e bine sa fii un om intreg,sanatos si apt de munca si atunci faci bani ...


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 23:47

De la: marica, la data 2009-02-11 22:29:24Asa e ,sa nu ajungi sa fi persoana cu handicap ,indiferent ce fel ar fii,nu poti sa invidiezi ,oricati bani ar lua .Nu stii ce inseamna si cate nevoi are .Un sac de bani si tot nu ar ajunge,cred ca fiecare om cu probleme si-ar da toata averea in schimbul sanatatii .e bine sa fii un om intreg,sanatos si apt de munca si atunci faci bani ...



Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 12:36

Absolut de acord cu d-ta, Marica: sa nu ajungi sa fii handicapat; peroblema este ce ar trebui sa se faca pentru a imbunatatii situatia celor care au dizabilitati (fie din nastere, fie dobandite ulterior). Am urmarit cele scrise in legatura cu acest subiect si as putea sa fac si eu cateva comentarii: Dora Visinescu are in principiu dreptate cand afirma ca statul nu e obligat sa dea bani moca (este un principiu liberal foarte sanatos care stimuleaza progresul unei societati); pe de alta parte, Bogdan (care vorbind despre un ipotetic inginer cu handicap ma face sa cred ca e vorba chiar de el) a semnalizat greutatile pe care le are in a se angaja o persoana cu handicap care are studii (si care, pe buna dreptate, s-ar simti frustrata sa faca o munca foarte slab calificata - asa cum presupun posturile oferite de ''Fortele de munca'' pt. oamenii cu handicap). Asadar societatea nu ofera persoanei cu handicap banii necesar pt. a trai, insa nu ofera nici sansa acelora care au un anume potential, sa se realizeze dupa acel potential. Se pare ca punctul pe i l-a pus Lala_MB care a vorbit despre o anume atitudine a romanilor fata de handicapati (si care a starnit mania ''atotputernicului''). Aceasta atitudine este una de nepasare generala, de nesimtire si de complacere in aceasta stare. Sa explic: am avut sansa sa calatoresc ceva prin Europa de Vest, am fost in Elvetia, Germania, Danemarca.In aceste tari lumea circula mult cu autobuzul, ceea ce face ca la anumite ore autobuzele sa fie suficient de pline ca sa nu mai fie locuri pe scaune;chiar daca sunt multi oameni in picioare pentru ca scaunele sunt ocupate, acele patru scaune din fata care sunt destinate femeilor cu copii in brate, celor cu baston ori celor cu o problema fizica, sunt libere. Deasemenea, parcarea de la supermarket, oricat de tixita ar fi, locurile pentru masinile celor cu handicap sunt libere. Am dat doar doua exemple de situatii privind comportamentul strainilor si cred ca nu mai e necesar sa vorbesc despre cum procedeaza romanii in acele situatii. Prin asta cred ca am reusit sa demonstrez nepasarea si nesimtirea romanilor. Tot aceasta nepasare il face pe angajatorul din Romania sa nu se ''incurce'' cu un inginer sau economist cu handicap (chit ca postul in cauza nu ar presupune decat lucrul la birou), pentru angajator nu merita efortul de a analiza daca omul asta stie ceva, ''mai bine nu, duca-se''. La cele spuse aici, Dora probabil ca mi-ar spune: ''nu compara Romania cu Elvetia, cu Germania, cu Danemarca''; de aici rezulta atitudinea de complacere cu statutul nostru; adica, cu altecuvine astia suntem noi si nu ai ce sa ne faci, romanii sunt romani, elvetienii sunt elvetieni.


Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 13:04

Aaa! si uitasem ceva, referitor chiar la subiectul de baza: dupa cum a amintit Lala MB, intr-adevar, in tarile din vest se porneste chiar de la acea filosofie, care poate fi rezumata in doua cuvinte: individul cu handicap se afla in aceasta situatie independent de vointa sa si de aceea societatea isi asuma efortul de a o scuti de responsabilitatea sociala de a se intretine, ce revine individului valid ; (textul original ne-a fost citit la un seminar organizat in Berna iar formularea originala era mai sofisticata) aceasta este, intr-adevar o forma de discriminare - o discriminare pozitiva, iar statul roman nu discrimineaza pe nimeni....


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 13:15

Hotea M, Dã-mi voie sã-þi spun cã greºeºti. Nu statul este de vinã pentru situaþia persoanelor cu dizabilitãþi ci societatea, populaþia din România.
Cred cã nu ai citit tot ce am scris, doar prima parte ºi þi-ai fãcut o impresie greºitã, cum cã eu nu aº vrea ca totul sã fie OK. Dacã erai atent....am dat ºi exemplu, despre cum nu existã educaþie, ºti, mã refer la cei 7 ani de acasã....


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 14:52

Dora, e posibil sa fi inregistrat ceva din ceea ce a scris, scuze, scuze. In ceea ce priveste cine este de vina pentru situatia oamenilor cu handicap, cred ca ar fi multe de discutat: indiscutabil, la prima vedere populatia este de vina: clar, nu statul ocupa locul de parcare marcat special; insa statul poate sa intervina: 1 elaborand o legislatie clara si fara subterfugii si aplicand pedepse pentru cei ce nu o respecta si 2. facand campanii de constientizare a populatiei; de ex., am vazut si lipite pe cabina soferului in autobuz si pe panourile publicitare si la tv. sloganuri de felul: persoanele cu disabilitati nu sunt inferioare incomparatie cu restul,...intr-un spot care constientiza asupra potentialului pe care il pot avea persoanele cu handicap, aparea Stephen Hawking si se zicea ceva de genul ca daca acest om ar fi fost judecat dupa aspect, omenirea ar fi avut mult de pierdut. Apoi statul e ala care poate aloca fonduri pentru indemnizatii decente, si pentru alte programe de imbunatatire a vietii oamenilor cu handicap; resurse s-ar gasi pentru ca in tara asta se arunca o groaza de banet pe himere (cum ar fi programele pt romi); alta chestie pe care statul roman ar putea este sa faca distinctie clara intre persoanele cu handicap si alte cazuri sociale si sa nu mai acorde certificate de incadrare in categorie de handicap persoanelor care nu au handicap dar nu vor sa munceasca (am citit cu ceva in urma ca,intr-o comuna din Bihor toti tiganii aveau certificat si primeau indemnizatie, iar cineva dintre autoritatile locale, intrebata fiind ce parere are despre asta, a declarat ca s-a obtat pentru aceasta solutie de compromis pentru a dezamorsa o bomba sociala...sau o formulare de felul asta...); asemenea amestecaturi nu ar trebui facute pentru ca se cheltuie inutil bani (care ar fi de mare folos celor cu handicap real) si se creaza in capul omului de rand asocierea handicapatilor cu puturosii. Cam asta ar trebui sa faca statul roman (daca ar exista interesul necesar...).


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Februarie 2009, ora 00:47

Doamna draga, "de ce iti creste statul copiii"? Pentru ca asa e bine si normal, pentru ca acel copil cand va creste imi va plati din leafa lui pensia mea, asa cum eu acum platesc pensia parintilor mei si cresterea lui.
Prefer sa dau bani pentru cresterea lui sanatoasa si armonioasa, pentru ca vreau sa produca cat mai mult si cat mai bine( ca sa aiba leafa mare sa am si eu pensie mare).

In ceea ce priveste handicapatii, din cauza unor vederi de genul "castiga si de acolo si de dincolo" si de genu "mai bine iau unu sanatos" sunt marginalizati iar noi ii facem handicapati ca sa stie ca sunt handicapati si sa se comporte ca niste handicapati.

Am iesit de 20 de ani din comunism.....si atunci macar nu-i bagam in seama, acum ne batem joc de ei.

In tara asta s-au investit mai multi bani in programe pentru handicapati decat in programe pentru olimpici ( ca sa nu mai vorbim de copilul "normal").

De ce hanicapatii au ramas handicapati iar olimpicii sunt bine mersi?
Pentru ca unora li s-a transmis o mentalitate de invingator iar altora de invinsi.

Problemele in tara asta pleaca de la mentalitati.

Daca vreti sa aduceti in discuti PIB-uri si alte probleme economice, solutiile ce vor fi generate sunt solutii pentru efecte nu pentru cauze.




Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 26 Februarie 2009, ora 00:50

De la: eddieluca, la data 2009-02-26 00:47:59Doamna draga, "de ce iti creste statul copiii"? Pentru ca asa e bine si normal, pentru ca acel copil cand va creste imi va plati din leafa lui pensia mea, asa cum eu acum platesc pensia parintilor mei si cresterea lui.
Prefer sa dau bani pentru cresterea lui sanatoasa si armonioasa, pentru ca vreau sa produca cat mai mult si cat mai bine( ca sa aiba leafa mare sa am si eu pensie mare).

In ceea ce priveste handicapatii, din cauza unor vederi de genul "castiga si de acolo si de dincolo" si de genu "mai bine iau unu sanatos" sunt marginalizati iar noi ii facem handicapati ca sa stie ca sunt handicapati si sa se comporte ca niste handicapati.

Am iesit de 20 de ani din comunism.....si atunci macar nu-i bagam in seama, acum ne batem joc de ei.

In tara asta s-au investit mai multi bani in programe pentru handicapati decat in programe pentru olimpici ( ca sa nu mai vorbim de copilul "normal").

De ce hanicapatii au ramas handicapati iar olimpicii sunt bine mersi?
Pentru ca unora li s-a transmis o mentalitate de invingator iar altora de invinsi.

Problemele in tara asta pleaca de la mentalitati.

Daca vreti sa aduceti in discuti PIB-uri si alte probleme economice, solutiile ce vor fi generate sunt solutii pentru efecte nu pentru cauze.



Am impresia cã tu trãieºti ori în altã lume, ori într-un glob de sticlã!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
ina_ro_2006

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 16:21

Bogdan, crede-mã nu þi-o spun cu rãutate, nu este aºa. Nu ºtiu de ce nu se trezeºte lumea la realitate. Nu mai trãim de 20 de ani în comunism...acum este democraþie.
De ce trebuie sã dea statul cuiva ceva? Acea îndemnizaþie este consideratã un ajutor în plus.
Statul nu-þi este dator nici þie, nici altuia sã-þi dea bani degeaba.
De ce crezi cã se dã bani la mãmici sã stea acasã? Pentru cã statul este dator sã plãteascã pentru ca tu sau eu sã avem copiii? Îþi spun eu de ce, pentru cã a scãzut natalitatea drastic.
Corect este dacã ai fãcut copii sã-þi creºti copii ºi sã-i educi. Statul nu este dator sã-þi creascã þie sau altcuiva copii gratis.
Cu tot restpectul ,pune-ti intrebarea cum ar fi daca ai avea tu un copil care nu merge sau nu vede,sau mai stiu eu cum,ce va face , cum se va intretine singur din ajutorul acesta mizer dupa ce tu mori.Multumesc .


ina_ro_2006

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 17:01

Nu ºtiu de ce nu se trezeºte lumea la realitate. Nu mai trãim de 20 de ani în comunism...acum este democraþie.
De ce trebuie sã dea statul cuiva ceva? Acea îndemnizaþie este consideratã un ajutor în plus.
Statul nu-þi este dator nici þie, nici altuia sã-þi dea bani degeaba.
De ce crezi cã se dã bani la mãmici sã stea acasã? Pentru cã statul este dator sã plãteascã pentru ca tu sau eu sã avem copiii? Îþi spun eu de ce, pentru cã a scãzut natalitatea drastic.
Corect este dacã ai fãcut copii sã-þi creºti copii ºi sã-i educi. Statul nu este dator sã-þi creascã þie sau altcuiva copii gratis.

Asta comentariu pt.Dorulet -----------Cu tot restpectul ,pune-ti intrebarea cum ar fi daca ai avea tu un copil care nu merge sau nu vede,sau mai stiu eu cum,ce va face , cum se va intretine singur din ajutorul acesta mizer dupa ce tu mori.Multumesc .


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 18:49

De la: ina_ro_2006, la data 2009-06-10 17:01:15Nu ºtiu de ce nu se trezeºte lumea la realitate. Nu mai trãim de 20 de ani în comunism...acum este democraþie.
De ce trebuie sã dea statul cuiva ceva? Acea îndemnizaþie este consideratã un ajutor în plus.
Statul nu-þi este dator nici þie, nici altuia sã-þi dea bani degeaba.
De ce crezi cã se dã bani la mãmici sã stea acasã? Pentru cã statul este dator sã plãteascã pentru ca tu sau eu sã avem copiii? Îþi spun eu de ce, pentru cã a scãzut natalitatea drastic.
Corect este dacã ai fãcut copii sã-þi creºti copii ºi sã-i educi. Statul nu este dator sã-þi creascã þie sau altcuiva copii gratis.

Asta comentariu pt.Dorulet -----------Cu tot restpectul ,pune-ti intrebarea cum ar fi daca ai avea tu un copil care nu merge sau nu vede,sau mai stiu eu cum,ce va face , cum se va intretine singur din ajutorul acesta mizer dupa ce tu mori.Multumesc .


Dacã vroiai sã ºtii ce aº face eu, ai fi citit toate comentariile pe care le-am fãcut! Deja am dat acest rãspuns!!!!
În plus, medicina a evoluat suficient, încât sã nu fie nevoit nici un pãrinte sã nascã un copil cu handicap!
Nimeni nu obligã o femeie sã nascã un copil cu handicap, dacã o face....o face din inconºtienþã. Ea este cea care ar trebui sã-ºi punã o astfel de întrebare, nu eu!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 18:57

Nimeni nu obligã o femeie sã nascã un copil cu handicap, dacã o face....o face din inconºtienþã. Ea este cea care ar trebui sã-ºi punã o astfel de întrebare, nu eu! dorulet,nu pot sa cred ca vorbele astea sunt spuse de tine! vrei sa-mi explici,te rog frumos[sa nu interpretezi vorbele mele,nu spun ce spun,nici din rautate,nici din ipocrizie,este pur si simplu o curiozitate]


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 19:02

De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-06-10 18:57:03Nimeni nu obligã o femeie sã nascã un copil cu handicap, dacã o face....o face din inconºtienþã. Ea este cea care ar trebui sã-ºi punã o astfel de întrebare, nu eu! dorulet,nu pot sa cred ca vorbele astea sunt spuse de tine! vrei sa-mi explici,te rog frumos[sa nu interpretezi vorbele mele,nu spun ce spun,nici din rautate,nici din ipocrizie,este pur si simplu o curiozitate]


Citeºte penultima paginã de la "avortul este o crimã"...ºi vei înþelege! Acolo am dat rãspuns detailat!


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Iunie 2009, ora 19:19

De la: Dorulet, la data 2009-06-10 19:02:08
De la: ADERP_NIROLF_ERTEP999, la data 2009-06-10 18:57:03Nimeni nu obligã o femeie sã nascã un copil cu handicap, dacã o face....o face din inconºtienþã. Ea este cea care ar trebui sã-ºi punã o astfel de întrebare, nu eu! dorulet,nu pot sa cred ca vorbele astea sunt spuse de tine! vrei sa-mi explici,te rog frumos[sa nu interpretezi vorbele mele,nu spun ce spun,nici din rautate,nici din ipocrizie,este pur si simplu o curiozitate]


Citeºte penultima paginã de la "avortul este o crimã"...ºi vei înþelege! Acolo am dat rãspuns detailat!
iti multumesc frumos pt.raspuns si sigur fug chiar acum la ,,avortul este o crima'',numai bine


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Indemnizatia pt. persoanele cu handicap din Romania
Mergi la: