back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Oina sportul national al romanilor

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 16:09

MAI POATE FI CONSIDERATA OINA SPORTUL NATIONAL AL ROMANILOR?CATI DINTRE DUMNEAVOASTRA AU PRACTICAT,PRACTICA SAU STIU SA PRACTICE ACEST SPORT?CATE TERENURI DE OINA CUNOASTETI IN TARA NOASTRA?

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 03:25

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-02-07 16:09:00MAI POATE FI CONSIDERATA OINA SPORTUL NATIONAL AL ROMANILOR?CATI DINTRE DUMNEAVOASTRA AU PRACTICAT,PRACTICA SAU STIU SA PRACTICE ACEST SPORT?CATE TERENURI DE OINA CUNOASTETI IN TARA NOASTRA?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 03:26

exact cum mi-am inchipuit,oina nu ne mai reprezinta de mult


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 03:27

romanii prefera sporturi pt.agitati gen fotbal,k1 sau alte batai


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Februarie 2009, ora 19:04

atunci poate schimbam sportul national,oina cu turca,ce ziceti?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
waky

49 mesaje
Membru din: 20/01/2009
Oras: Sinaia

Postat pe: 19 Februarie 2009, ora 00:38

oina ne reprezinta numai atunci cand ne chinuim sa gasim ceva care sa ne reprezinte ca popor, ceva unic, al nostru. din pacata cati din noi au vazut vreun meci de oina? poate ca nu e el un sport deosebit de spectaculos, dar macar din respect pentru poporul nostru ar trebui sa-l promovam, macar atat cat sa avem habar ce e si cu ce se mananca. copiii nostri cred ca nici nu au mai auzit de el.

si cred ca multi dintre noi stiu ca numai ca e un baseball mai romanesc si noroc ca ne mai uitam la filmele americane ca sa avem macar o parere despre jocul nostru national.

stim sa facem din nimic un spectacol, dar nu suntem in stare sa facem din cand in cand un show dintr-un joc de oina, cu vedete, cu tot tacamul, care sa dea savoare jocului, sa ne si distram si sa si avem cate un contact cu oina pe care altfel o amintim numai de 1 decembrie.

mai ales ca nu prea mai avem cu ce ne mandri ca specific. nu stiu daca mamaliga ne-a mai ramas 'a noastra' , dar am inteles ca 'ne-au luat' tuica si o serie de produse traditionale 'romanesti' din porc, branzeturile....

dar cand sa mai avem timp de lucrurile bune ale neamului nostru roman cand ne preocupam de 20 de ani cu circul asta politic?


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Februarie 2009, ora 05:54

De la: waka, la data 2009-02-19 00:38:02oina ne reprezinta numai atunci cand ne chinuim sa gasim ceva care sa ne reprezinte ca popor, ceva unic, al nostru. din pacata cati din noi au vazut vreun meci de oina? poate ca nu e el un sport deosebit de spectaculos, dar macar din respect pentru poporul nostru ar trebui sa-l promovam, macar atat cat sa avem habar ce e si cu ce se mananca. copiii nostri cred ca nici nu au mai auzit de el.

si cred ca multi dintre noi stiu ca numai ca e un baseball mai romanesc si noroc ca ne mai uitam la filmele americane ca sa avem macar o parere despre jocul nostru national.

stim sa facem din nimic un spectacol, dar nu suntem in stare sa facem din cand in cand un show dintr-un joc de oina, cu vedete, cu tot tacamul, care sa dea savoare jocului, sa ne si distram si sa si avem cate un contact cu oina pe care altfel o amintim numai de 1 decembrie.

mai ales ca nu prea mai avem cu ce ne mandri ca specific. nu stiu daca mamaliga ne-a mai ramas 'a noastra' , dar am inteles ca 'ne-au luat' tuica si o serie de produse traditionale 'romanesti' din porc, branzeturile....

dar cand sa mai avem timp de lucrurile bune ale neamului nostru roman cand ne preocupam de 20 de ani cu circul asta politic?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Februarie 2009, ora 05:54



Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Februarie 2009, ora 05:56

este perfect adevarat tot ceea ce ai scris mai sus cu singura specificatie ca baseballul este oina romaneasca dusa peste ocean de primii emigranti romani si modificata conform specificului american,asta e,ne-au luat-o si pe asta,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 20 Februarie 2009, ora 23:33

sall ma numesc silviu am 15 ani sunt din ramnicu sarat judetul buzau si in prezent joc la echipa luceafarul ramnicelu cu care am castigat campionatul national de juniori si juniori 2 si turneul international de oina de la chisinau cu nationala de seniori. ne e o lauda dar pt mine e o foarte mare mandrie mi-as dori ca mai multi elevi si studenti sau de ce nu si oameni mai in varsta sa se apuce de oina. nu este un joc foarte complicat mie asa mi se pare doar ca aici toata treaba este sa inevti bine regulile si restul depinde de tine sa muncesti foarte mult prin multe antrenamente pt a-ti forma o mana buna si sa ai reflexe la aparat va sfatuiesc daca sunteti dornici sa cunoasteti sportul nostru national sa intrati pe www.oina.ro si sa vedeti care sunt regulile si cum se joaca un joc va rog sa ajutati sportul nostru national prin interesul vostru si de ce nu sa va apucati sa jucati


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Februarie 2009, ora 10:11

De la: silviudinamo93, la data 2009-02-20 23:33:23sall ma numesc silviu am 15 ani sunt din ramnicu sarat judetul buzau si in prezent joc la echipa luceafarul ramnicelu cu care am castigat campionatul national de juniori si juniori 2 si turneul international de oina de la chisinau cu nationala de seniori. ne e o lauda dar pt mine e o foarte mare mandrie mi-as dori ca mai multi elevi si studenti sau de ce nu si oameni mai in varsta sa se apuce de oina. nu este un joc foarte complicat mie asa mi se pare doar ca aici toata treaba este sa inevti bine regulile si restul depinde de tine sa muncesti foarte mult prin multe antrenamente pt a-ti forma o mana buna si sa ai reflexe la aparat va sfatuiesc daca sunteti dornici sa cunoasteti sportul nostru national sa intrati pe www.oina.ro si sa vedeti care sunt regulile si cum se joaca un joc va rog sa ajutati sportul nostru national prin interesul vostru si de ce nu sa va apucati sa jucati


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Februarie 2009, ora 10:14

in sfarsit a aparut un copil extraterestru,bravo,poate ne spui si noua mai multe,cum va desfasurati antrenamentele,cine vine la meci,cine va plateste echipamentul si altele,astept cu interes,s-auzim numai de bine!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 7 Martie 2009, ora 23:30

sall poi ce sa spun noi ne desfasuram pe un teren mai mare asa cam cat cel de fotbal si campionatele de seniori juniori 1 si juniori 2 sau scolari se desfasoara in anumite orase in care se practica oina si aceste campionate se desfasoara pe durata a cateva zile si toate echipele inscrise vin in acel oras pt a se desfasura campionatul si echipa cu cele mai multe puncte castiga.de ex la juniori 1 si 2 echipa ramnicelu acolo unde joc eu am luat locul 1 pe tara la ambele categorii iar la seniori am luat locul 3 dupa echipa constanta cea mai buna din tara si echipa dinamo. antrenamentele le incepem in vara si facem cam 1 luna 2 inaintea campionatului.echipamentele ni le da echipa la care jucam si pt a cumpara echipamente trebuie gasiti sponsori si acestia ne ajuta cu bani si echipaente mingii bastoane(bate).am observat ca pe unde am fost pe stadioane sau unde am jucat lumea este interesata de oina si unii spun ca au mai vazut meciuri de oina si ca le place in general vin destui oameni la un meci 300 400 cam asa.antrenamentele le facem pt a invata mana sa arunce cat mai repede si cat mai tare si pt a ne apara sa avem reflexe.ekementele de baza pt un jucator de oina sunt:mana puternika rapida. reflexe bune si gandire rapida in timpul jocului aceste sunt esentiale.eu pot spune ca acum 1 an cand mam luat de oina nu imi placea deloc dar fostul meu profesor caruia acum ii multumesc ma amenintat in gluma ca daca nu mai vin la oina ma lasa repetent:D si de frika am venit.pe timp de iarna nu putem juca oina pt ca ni se strika mana cu timpul daca aruncam pe frig si noi atunci faceam in sala si jucam doar pase si ne pune la zid pt a ne dezvolta reflexele.cu timpul miau fost benefice.si vara cand sa incalzit neam dus pe teren sa invatam jocul si practic am facut 1 amical cu echipa la care joc acum si acolo mam indragostit enorm de oina cand am invatat jocul.acum sunt de nedespartit de el.iarna eu ma plictisesc si abia astept sa vina vara sa joc oina iar:X:X:X mai e putzin. cam atat am avut de zis pt acum.am rasp la intrebarile tale daca mai sunt curiosi punetimi intrebari si raspund.pt a vedea secvente dintr-un joc de oina intrati pe www.oina.ro www.federatiaromanadeoina.ro sau www.oinaconstanta.ro dar pe www.oina.ro sunt secventele acum o sa explic in mare asa pe intelesul tuturor cam cum se joaca oina


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 00:00

AICI O SA EXPLIC CUM SE JOACA OINA IN MARE. un meci incepe cand arbitrul arunca bastonul(bata) la capitanul unei echipe si acesta trebuie sa prinda bastonul de la jumate in jos si celalalt capitan de la echipa adversa va pune mana peste mana capitanului care a prins bastonul si tot asa pana ce unul dintre capitani va pune mana in varful bastonului iar acela va alege ori terenul adika echipa lui sa stea pe cercuri si sa traga in adversari ori bataia adika echipa sa sa bata la baston.de preferat e mai bn sa alegi bataia pt a vedea ce poate adversarul tau si pt a sti in mare ce scor va fi la pauza pt a te mobiliza cat mai bn pt a incerca sa castigi. sa zicem ca tu esti la echipa a carui capitan a castigat la baston si u esti asezat de antrenor un numar din echipa ta adika ordinea de bataie in ce ordine dai la baston si sa zicem de exemplu ca u ai fi numarul 7 sa dai la baston. priului jucator din ordinea de bataie ii serveste cel cu numarul 2 celui cu nr 2 ii serveste cel cu nr 3 si tot asa pana ajunge la numarul 6 caruia ii servesti u mingia.mingia se arunca in sus si u daca ii gresesti serva nr 6 daca nu schiteaza vreun gest ca ar fi vrut sa dea in mingie mai are dreptul la o lovitura obligatorie.acesta dupa ce da la baston poate castiga maxim 2 puncte pentru echipa daca da bar adika daca mingia depaseste careul 2 si poate castiga si un punct daca da dupa careul 1. acesta dupa ce da la baston iti da tie bastonul si urmeaza sa dai u la baston. la fel si in cazul tau ai dreptul la un refuz al mingiei daca ti se pare ca a gresit serva si a 2a oara trebuie sa dai in ea si u poti gastiga 2 puncte 1 punct sau nimik daca mingia nu trece de careul 1. dupa ce ai dat la baston trebuie sa intri in careuri sa te aperi cu palmele in fata adversarilor.acestia vor trage in tince nu mingia si vor incerca sa te loveasca.daca te lovesc in orice parte a corpului in afara de palme arbitrul te considera lovit si te da afara din joc si echipa ta pierde 2 puncte.scopul tau este sa ajungi la capat fara sa fii lovit.dupa ce toti jucatorii din echipa ta termina de dat la baston se incheie repriza si urmeaza randul echipei tale sa intre pe cercuri acolo unde veti trage voi in adversari.scopul vostru este sa loviti cati mai multi adversari pt a strange puncte.si la fel adversarii vor bate la baston in ordine cum ati batut si voi.la fel si ei vor incerca sa dea bar adika 2 puncte sau un punct si voi trebuie sa prindeti mingiile pe care acestia le dau cu bastonul. la sfarsit dupa ce termina si ei sa dea la baston arbitrul anunta scorul final si anunta echipa castigatoare. cam acesta e in mare regulamentul oinei.nu este complet vam zis doar ce e de baza formulat de mine.o sa incerc sa dau regulamentul complet de la A la Z. cam atat am avut de zis daca este ceva ce va intereseaza intrebatima si va raspund:D


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 00:02

Pentru a vedea secvente din meciurile de oina intrati pe www.oina.ro si acolo va arata video cum se traseaza un teren cum se joaca oina un meci din oina si va explica si regulamentul.


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 00:04

daca vreti sa ma intrebati ceva personal legat de oina dati add la id de mess: silviudinamo93


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 01:21

Aici este un link in care veti vedea tot regulamentul cap coada si sper sa il intelegeti nu e complicat dar daca va puneti minte putzin la contributie il intelegeti acesta e un sport in care daca nu judeci poti sa ai u cea mai buna mana din lume daca nu judeci esti fix degeaba:D asa ca incercati sa il intelegeti si dc nu daca sunteti dintr-un oras in care se practica oina sa incercati sa va duceti la antrenamente ca o sa va placa sigur ca nici mie nu mia placut iar acum nu pot sa traiesc fara.daca ma credeti fac naveta timp de 3 luni pe an in fiecare zi cate 15 km sa fac antrenamente asta rezulta ca imi place atat de mult incat sunt dispus sa merg oricat sa il joc e ceva bestial e ca un sport extrem:D merita incercat daca vreti sa vedeti secvente din joc intrati pe www.oina.ro si veti vedea acolo iar pe linkul asta e regulamentul complet:D si mai este si unul comentat:D nu evitati dati clik sa vedeti ca nu va cade mana sau daca nu merge sa dati clik intrati pe google wi scrieti www.oina.ro si vedeti totul despre oina. "pentru gloria sportului romanesc inainte" asa spun arbitrii la inceperea unu meci asa va spun si eu:D www.oina.ro/pags/image/prod_8.jpg


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 13:27

De la: florin_bad_boy2006, la data 2009-02-13 19:04:00atunci poate schimbam sportul national,oina cu turca,ce ziceti?


Nu poti schimba sportul national al romanilor dintr-un singur motiv: si la propriu si la figurat la asta ne pricepem cel mai bine, sa aruncam unii dupa altii fie cu pietre fie cu vorbe fie cu etc...


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 14:17

Sa va spun ince ceva OINA se pare ca nu va disparea deoarece un sponsor mare care a ajutat multe echipe de fotbal handbal si alte sporturi(ARTIMEX SPORT) cu fonduri se pare ca va investi o suma de bani si in oina si va incerca sa ajute oina sa reinvie cum era odata si se pare ca va reusi pt ca am vazut multe persoane care sunt interesate de oina si asta ma bucura .Acest sponsor a fost gasit datorita domnului presedinte al oinei NICOLAE DOBRE caruia personal ii multumesc si ii doresc tot binele din lume ca daca nu era el poate oina nu mai era azi si le mai multumesc celor de la ARTIMEX pt ca sunt dornici sa ajute oina.Deci parerea mea e ca OINA isi va reveni .Si inca ceva persoanele care sunt implicate in oina si jucatorii nu joaca pentru bani joaca din placere asa cum o fac si eu asta inseamna ca odata ce tia intrat in sange si inveti jocul bine nu te vei satura niciodata de el nush dc dar asa e.Eu nu joc din interese si cred ca nici ceilalti nu o fac pentru bani pt ca in oina nu prea se castiga si daca jucau pentru bani se lasau demult de oina.Ar fi bine sa vedeti secvente dintr-un joc de oina pe www.oina.ro acolo va arata tot jocul.e bestial.daca aveti intrebari punetimi si va raspund


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Martie 2009, ora 14:19

De la: silviudinamo93, la data 2009-03-08 14:17:04Sa va spun ince ceva OINA se pare ca nu va disparea deoarece un sponsor mare care a ajutat multe echipe de fotbal handbal si alte sporturi(ARTIMEX SPORT) cu fonduri se pare ca va investi o suma de bani si in oina si va incerca sa ajute oina sa reinvie cum era odata si se pare ca va reusi pt ca am vazut multe persoane care sunt interesate de oina si asta ma bucura .Acest sponsor a fost gasit datorita domnului presedinte al oinei NICOLAE DOBRE caruia personal ii multumesc si ii doresc tot binele din lume ca daca nu era el poate oina nu mai era azi si le mai multumesc celor de la ARTIMEX pt ca sunt dornici sa ajute oina.Deci parerea mea e ca OINA isi va reveni .Si inca ceva persoanele care sunt implicate in oina si jucatorii nu joaca pentru bani joaca din placere asa cum o fac si eu asta inseamna ca odata ce tia intrat in sange si inveti jocul bine nu te vei satura niciodata de el nush dc dar asa e.Eu nu joc din interese si cred ca nici ceilalti nu o fac pentru bani pt ca in oina nu prea se castiga si daca jucau pentru bani se lasau demult de oina.Ar fi bine sa vedeti secvente dintr-un joc de oina pe www.oina.ro acolo va arata tot jocul.e bestial.daca aveti intrebari punetimi si va raspund


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Martie 2009, ora 14:22

Sincer nici nu-mi doresc disparitia oinei,vroiam sa stiu daca mai este practicat acest sport,stiut fiind faptul ca este considerat sportul national al romanilor,oricum are parte de o slaba mediatizare in raport cu alte sporturi,si asta-i dureros pt.noi ca natiune.


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 8 Martie 2009, ora 21:46

Ai dreptate in ceea ce ai spus ca oina nu este ata de mediatizata ca celelalte sporturi dar tiam zis ca s-a gasit un sponsor important si Domnul presedinte NICOLAE DOBRE a promis ca va ajuta oina foarte mult sa nu piara.in aceasta incercare a sa se va implica si octavian belu. si sper ca sa faca un lucru bun.app se face echipa de oina si la fete:D si in ultimul an au mai aparut vreo 3 sau 4 echipe de seniori.ce-i drept nu sunt extrem de buni ca am jucat noi cu echipa de juniori a noastra cu una dintre echipele de seniori de la braila si i-am batut dar cu timpul se vor invata.si inca ceva aproape in toate judetele aproape gasesti cate o echipa de oina daca nu 2 sau chiar 3.acestea se bat intre ele pt calificarea pe tara la olimpiata nationala de scolari unde am participat si eu cu scl nr 6 din ramnicu sarat si am luat locul 2 pe tara:D inca odata oina se pare ca va reinvia.oricum cei care joaca acum oina o fac din placere au asta in sange de la parintii sau bunicii lor dar eu nu am de la nimeni pur si simplu m-a atras atat de tare incat nu pot sa traiesc fara oina e ca un drog pentru mn si odata ce ii simti gustul nu te poti lasa de el. si sper ca mai multe persoane sa incerce acest "drog" si nu cred ca se mai lasa de el.oina este pe un drum bun.si acum se fac echipe de oina si in licee de anul acesta deci eu consider ca este bine asa.daca vr sa ma intrebati altceva nu evitati raspun la orice:D


marianarosca61

24 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Postat pe: 9 Martie 2009, ora 10:37

trebuie sa fim mandri : oina romaneasca a devenit sport national in sua. se numeste baseball. a fost candva un roman istet iar americanii au preluat ideea ducand oina in top. daca vrem sa ne reamintim cum se joaca oina comutam televizorul pe canale americane de sport.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 19:35

Buna!
Nu ai dreptate intr-u totul si pe de alta parte ma intriga faptul ca parca ai o bucurie ascunsa ca intradevar oina este declasata din categoria de ,,prioritate nationala,, din cadrul strategiilor guvernantilor de a promova ce este specific in cultura si traditiile noastre.
Totusi apreciez faptul ca starnesti niste discutii vizavi de acest subiect. Cea ce ignori moare incet.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 17 Martie 2009, ora 19:59

De la: marianarosca61, la data 2009-03-09 10:37:22trebuie sa fim mandri : oina romaneasca a devenit sport national in sua. se numeste baseball. a fost candva un roman istet iar americanii au preluat ideea ducand oina in top. daca vrem sa ne reamintim cum se joaca oina comutam televizorul pe canale americane de sport.



Chiar daca americanii au preluat jocul de basebal de la emigrantii europeni, respectiv romani, sa stiti ca oina care audus-o ei in america nu era cea jucata azi ci erau jocurile precursoare oinei. Acum 30-40 de ani mai jucau copii un joc la noi in Voivodeni numit ,,De-a una si fuga,, care este aproape identic cu baseballul. Oina s-a dezvoltat prin noi regulamente devenind mai complexa, mai rapida, mai spectaculoasa si un joc de echipa formidabil. La oina totul este echipa. Un meci nu poate fi castigat de un jucator ca la Baseball sau fotbal uneori. Spiritul de echipa este totul.
Un dezavantaj la oina este ca meciurile transmise la televizor nu au convins deoarece privitorul neavizat nici nu vede mingea cum este pasata de la un jucator la altul si nu intelege mare lucru.
Nu ocoliti oina si aveti rabdare sa o intelegeti si apoi nu o s-o mai considerati o cenusareasa a sportului numai pentru faptul ca nu are un Becali care sa iasa pe posturi cu scandaluri pentru popularizare.
Silviu ai facut o buna pledoarie pentru oina.


silviudinamo93

17 mesaje
Membru din: 20/02/2009
Postat pe: 19 Martie 2009, ora 00:31

Iti multumesc frumos danaluas:) sa stii ca si u ai vb foarte frumos.iti spun eu ca ai mare dreptate ca oamenii la tv nu au cum sa invete ca nu se vede mingia :)) dar daca esti atent si stii ce se face in teren orice persoana la tv poate vedea mingia.daca vrei sa vb da add la id meu de mess silviudinamo93. iar daca vrei sa vezi interviul meu si sa afli mai multe despre oina intra pe situl www.sportlocal.ro si vezi ca sus scrie alege sportul si cauti oina si acolo vezi interviul meu si alte chestii interesante.merita citite toate chestiile dupa acel site si in colaborare cu alte persoane importante din oina dorim sa facem oina mai cunoscuta sa punem in tema orice se misca in oina. transferuri interviuri date orice si sper sa o facem dar avem putin de munca dar asta nu conteaza pentru mine ca iubesc prea mult oina si as face orice sa nu se piarda.ti-am zis daca vrei intra pe www.sportlocal.ro si nu numai tu poate intra mai multe persoane si sa imi lasati si mie un comentariu la interviu:) va astept acolo sa cititi


Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Martie 2009, ora 13:35

Am o mare rugaminte,incearca sa faci public cat mai multe despre oina,este pacat sa moara sportul nostru stramosesc!


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Martie 2009, ora 13:44

Nene, toate bune si frumoase cu oina asta, o fi sport national, dar mie nu pre mi se pare a fi asa cum ziceti voi ....
Poate unde n-am vazut pe nimeni jucand oina, n-am vazut nici un stadion de oina, n-am auzit de nici o echipa de oina, antrenor, jucator, ceva legat de jocul asta.
S-a creat o obisnuinta in a se vorbi despre oina ca ceva "traditional romanesc" si toata lumea repeta ineptia asta cu mare sarg si mandrie patriotica ca si cand ar fi cine stie ce de pastrat sa nu moara ...
Oameni buni, a murit de mult, daca o fi fost vreodata viu jocul asta ....
De ce sa mai fim ipocriti ? La ce ne ajuta ?
Ati auzit de cineva care vrea cu disperare sa fie finantatorul acestui joc "traditional" ?
Daca e "traditional" de ce dracu' nu-l joaca nimeni ?

Altfel Florinache, sa fii sanatos si bengos cand ne-om intalni sa ne luam in coarne. D-abia astept sa te vad in carne si oase ...


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Martie 2009, ora 13:47

nene,in ce preferi mai mult in carne sau in oase?


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Martie 2009, ora 14:20

Te pomenesti c-oi fii obez ...
sau vreun mancau ...


Acum nu e momentul !
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului OINA SPORTUL NATIONAL AL ROMANILOR
Mergi la: