back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ordonanta lui boc: pro sau contra

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
9am_admin

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:15

Cum comentati decizia Curtii Constitutionale? Este sau nu constitutionala ordonanta care interzice cumulul pensiei cu salariul de la stat?

Raporteaza abuz de limbaj
cornydinca

3 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: Pitesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:35

nu cunosc prea multe persoane care sunt in aceasta situatie,decat un profesor universitar, care ia si pensie si salariu---ganditi-va cati bani mananca oameni de felul acesta de la stat,tinand cont de faptul ca nici macar meseria lui nu aduce vreun ban statului. Eu sunt pro ordonantei. Probabil ca exista si situatii care m-ar putea determina sa fiu partial contra


Ionela_Ionik

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:49

Tinerii n-au locuri de munca si pensionarii au dreptul sa lucreze si sa-si i-a pensiile...rusine!!!!!!!!


albastrel_ro

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 15:56

sunt de acord cu decizia CC. Pentru rezolvarea problemei ar putea limita salariile mari din institutiile bugetare. Sta in puterea lor, oare de ce nu o fac???


anghel_alexandra2000

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:01

Rusine...am 25 de ani...nu am un loc stabil de munca deoarece peste tot mi se spune ca nu sunt locuri...m am saturat sa bad la institutiile statului si sa mi se spuna acelasi lucru. Sunt foarte multe persoane care au pensie foarte mare si mai si lucreaza...rusineca nu ne dau si noua dreptul acesta, cand voi avea dreptul la un loc de munca....cand ajung si eu la pensie..atunci...pai in ritmul acesta cred ca asa va fi.ca mine mai sunt multi tineri care au o facultate terminata si stau acasa deoarece nu mi se pare drept sa ma duc sa lucrez ca vanzatoare sau alte posturi de genul asta...Afara cu voi!!!


bubu2002a

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:06

Nu sunt deloc de acord cu decizia CC. Iar din pacate, cunosc asemenea cazuri... Cum este posibil ca la un "cumul" un profesor pensionar sa aiba un venit de 3000 - 5000 ron iar un amarat de debutant sa "cumuleze" doar 800-850 ron? Este drept asa? Este corect ca o parte din acei pensionari (ma refer la mediul rural) sa isi comaseze orele in maxim 2 - 3 zile; iar un profesor sa fie obligat sa mearga toate cele 5 zile, chiar si la 60-80 km de resedinta sa? Este corect sa se citeasca presa in timpul orelor sau sa se povesteasca diverse intamplari hazlii? Lista poate continua.... din pacate.


georgedia20

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:12

buna in intentie dar prost facuta.


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:12

da..si eu cunosc persoane..din pacate si o mare artista...ideea e ca NU A LOVIT IN MAHARII NOSTRI, aceasta ORDONANTA A LUI BOC, ci in NOI, astia mici care au salarii mizere, la pensionarii nostri care au pensiile mici si pentru o bucata de paine in plus, mai castiga pe unde pot si un salariu! ESTE NECONSTITUTIONALA!


cdmihailescu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:14

Normal ca magistratii nu au votat pentru aceasta ordonanta deoarece si ei sunt beneficiari ai acestor avantaje. Sunt multi care sunt abonati la aceste resurse: militari ( armata, jandarmerie - vezi gardieni publici), politie iesiti la pensie la 38 de ani si angajati din nou pe aceleasi posturi dar ca civili ( se spune ca sunt fonduri separate de la buget), profesori universitari ce nu au mai schimbat cursul in ultimii 20 de ani, justitie..... Nimeni nu pune problema ca acestia se pot angaja la particular. Avocatul poporului nu este deranjat de preturile dictate de ANRE la energie, gaze....pe el il deranjeaza direct aceasta ordonanta.


cornydinca

3 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: Pitesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:18

nu cred k ai inteles prea bine la ce se refera aceasta ordonanta. nu este vorba de pensionarii care mai muncesc pe ici pe colo, ci de cei care mai au si salariu de la stat, pe langa pensie(care tot de la stat e).....


cornydinca

3 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: Pitesti

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:21

ma adresam lui mariaoprea75


masievicis

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Vaslui

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:28

oameni buni, utilizatori de net!!!!, unde traiti?intr-un stat , asa-i?
vi se pare normal ca toti vietasii acestui stat sa astepte de la stat sa ii plateasca!
pt ca statul e cel mai boier angajator! te plateste sa stai, mai mult sau mai putin, la stat. e maxima siguranta posibila sa fii 'la stat"?
nu copii, sunt atatea alte variante de a-ti asigura existenta.
doar ca plata de la stat e cea mai comoda. nu trebuie sa-ti bati capul cu declarartii, cu plati de impozite, etc. e cea mai zgarbavnica umilinta, sa faci asemenea targ cu statul.
daca va place, mancati in continuare din palma lui.


ivan_rodik

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:32

e iandmisibil!!! daca e atat de corect si daca toata lumea e impotriva acestei ordonante ..atunci sa se legalizeze in toate domeniile sa nu se mai faca diferentele acestea . ..nu cred c-ar avea cineva ceva impotriva...nu?? adica pentru unii muma ..pentru altii ciuma? sau nu inteleg? unora nu le mai ajunge .. altii ... nici nu au ce sa la ajunga!!!! nu va mai intrebati de ce pleaca oamenii in afara... aveti raspunsurile in fiecare zi .. la indemana tuturor .. nu exista nicio lege pentru noi, oamenii de rand ci numai pentru "capeteniile diverselor institutii". rusine!! demareti campanii sa vedeti ce opiniaza si populatia, exceptandu-i pe cei in cauza!!! nu pot sa cred! o iei de nebun pe strada cu oamenii nostri...ilustrii nostri!!! R U S I N E!!


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:33

De la: cornydinca, la data 2009-01-15 16:18:39nu cred k ai inteles prea bine la ce se refera aceasta ordonanta. nu este vorba de pensionarii care mai muncesc pe ici pe colo, ci de cei care mai au si salariu de la stat, pe langa pensie(care tot de la stat e).....


da..cunosc actori care sunt pensionari, si au contract de munca cu Teatru de Stat..nu intru in detalii prea multe..dar scuza-ma la un salariu de 1600 ron, ca artist de mare valoare...sa alegi intr-o pensie de 400 ron si un salariu de 1600 ron care e oricum f mic la valoarea unui mare artist...scuza-ma ..eu asa ataca-o din start. Insa trebuie pusa altfel problema! Revizuirea salariilor la marii mahari din institutiile de stat, nu la cei amarati...ma refer la functionarii amarati...ca sunt si de astia...!


Underworld

6 mesaje
Membru din: 14/08/2008
Oras: Galati

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:35

Oameni buni ,


Fosilele comuniste din institutiile statului sug de la 2 tate iar tinerii sunt nevoiti sa plece in strainatate pentru a munci.

Este criza mondiala , nu ar trebui ca jegurile astea de mosi sa ne lase pe noi tinerii sa muncim ?

Nu ar trebui ca fiecare sa lasam de la noi cate putin pentru a fi bine tuturor ?

DEFAPT : noi suntem romani , nu germani ;) fiecare cu ce-l doare .

Sa ma frec pe ea de tzara chinuita si pe lumea de 2 lei care locuieste in ea.

CRUCEA ROMANILOR este foarte mare si grea iar drumul pana la mantuire si iertarea pacatelor este foarte lung .

O ardeti aiurea la biserici si va rugati la Dumnezeu , FALS


marin_30f

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:46

In tara asta este un pacat sa incerci sa schimbi ceva.
Bine ca sau pus unii la adapostul acestei mici chichite din legislatie si acuma cand vrei sai dai afara constati ca nu nai ai cum sa reusesti.Pacat ca la noi o data ce faci o lege,una la mana,ca este facuta prost si lasa loc de interpretari iar a doua la mana sunt multi care profita de aceste interpretari si se agata de ele mai ceva ca lepra,si constati ca nu mai ai loc de ei.


nicking2007

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:55



nicking2007

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:55



rus_david1970

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 16:58

nu mi se pare corect ca cineva sa primeasca si pensie si salar din bani publici , ca doar nu la fortat nimeni sa scrie raportul de ordonanta , a fost decizia lor sa plece in pensie cu ordonante de sute de milioane si pensii de zeci de milioane au semnat cu manuta lor asa ca sa stea la pensie daca asta siau dorit si sa lase gura mai mica , vrea sa lucre sa mearga la patron , problema e alta ca astia sau tras de manuta unul dupa altul si acuma nu mai ai loc de ei la institutiile statului


rus_david1970

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 17:00

ar trebuii sa se uite cei din guvern ca toate sediile politiei comunitare sunt invadate de burtosi (pensionari ) care au pensii enorme si mai iau si salarii de mii de lei


hyppieme

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 17:08

propun sa facem o rascoala ...o greva...sa strangem multi oameni si sa ne rasculam...doar e democratie si avem dreptul sa ne spunem parerea!


aug_1977

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 17:14

De acord cu hotararea C.C. Ordonanta de guvern data de domnul Boc era una anticonstitutionala si mai ales una populista. In schimb sant de acord cu faptul ca trebuie schimbata legislatia in domeniul pensiilor, in sensul ca fiecare pensionar viitor ar trebui sa primeasca o suma de bani (pensie) care sa fie in concordanta cu impozitele platite in timpul vietii.


shirokami

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 17:26

AM CITIT MESAJELE DE MAI JOS CEL PUTIN O PARTE DIN ELE MA ROG. CEEA CE AM OBSERVAT:
MAJORITATEA CONSIDERA CA PENSIA ESTE UN VENIT ACORDAT DE STAT....TOTAL GRESIT:PENSIA ESTE UN DREPT AL CELUI IN CAUZA CARE ZECI DE ANI A COTIZAT O PARTE DIN VENITUL SAU TOCMAI PT A AVEA ACEST DREPT. NU ESTE UN VENIT PE CARE STATUL TI-L OFERA PLOCON CI O PARTE DIN CEEA CE PERSOANA A DAT ANI DE ZILE. DE LA UN MOMENT DAT PERSOANA RESPECTIVA INDEPLINESTE CRITERIILE DE PENSIONARE DECI A COTIZAT O SUMA INDESTULATOARE PT A BENEFICIA DE EA.CONSTITUTIA ROMANIEI SPUNE CA AVEM DREPTUL LA A MUNCI INDIFERENT CA ASTA SE INTAMPLA LA O INSTITUTIE A STATULUI SAU LA UNA PARTICULARA. BANII PRIMITI IN URMA UNEI O ASTFEL DE ACTIVITATI SUNT BANI MUNCITI . ACEEASI SITUATIE CA IN CAZUL UNUI AL DOILEA JOB.
INTRADEVAR STIU CA SUNT CAZURI DE BURTOSI CARE AU VENITURI IMENSE DIN CUMULAREA ACESTOR DOUA DREPTURI DAR EXCEPTIILE SUNT IN ORICE DOMENIU. CAZURILE DE INVIDIE POT APARE ORIUNDE SI ORICAND. AM 29 DE ANI UN VENIT DE 1500 RON SI TOTUSI CONSIDER CA DESI POT APARE CAZURI ABERANTE ESTE O SITUATIE NORMALA. DACA PRIN APLICAREA HG S-AR INCALCA DREPTURILE UNUI SINGUR OM ATUNCI EA NU AR TREBUI APLICATA.SI APOI VENITURILE IMENSE SUNT IMENSE PT UNII PT ALTII SUNT VENITURI NECESARE. DACA NU AM ACCEPTA ASTA AM TRAI IN COMUNISM. DE CE SA NE UITAM IN GRADINA ALTORA SI SA STRIGAM CA ALTII O DUC PREA BINE. TREBUIE SA FACEM IN ASA FEL INCAT SA O DUCEM SI NOI LA FEL DE BINE. PROBLEMA NU E IN CUMUL DE VENITURI CI IN MODUL DE EXEMPLU IN CARE UNUL SAU ALTUL OCUPA O FUNCTIE NEPOTISMUL SAU MITA. ACESTEA TREBUIESC ATACATE. ODATA ELIMINATE DACA UN PENSIONAR OCUPA O FUNCTIE IN DETRIMENTUL UNUIA TANAR ATUNCI AR FI PT PURUL MOTIV CA E MAI POTRIVIT IN FUNCTIA RESPECTIVA CACI NIMENI NU VREA SA DEA UN SALARIU DE ORICE FORMA UNUIA MAI PUTIN EXPERIMENTAT MAI PUTIN CALIFICAT CAND AR AVEA CA OPTIUNE CONTRARIUL.DUR DAR CORECT NU?


criss_tatar

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 17:41

Sunt intru totul pro. Aceasta hotarare este impotriva tinerilor. Asa ca nu va mai mirati cand tinerii capabili pleaca din tara...iar cei mai putin capabili nu au nici o sansa si ajung pe strazi.


quasar

73 mesaje
Membru din: 7/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 18:04

De la: hyppieme, la data 2009-01-15 17:08:15propun sa facem o rascoala ...o greva...sa strangem multi oameni si sa ne rasculam...doar e democratie si avem dreptul sa ne spunem parerea!


ca la 1907?

sau decembrie 1989?

hotarestete ori revolutie,ori rascoala,ori greva?

sa stim si noi cu ce venim(coase,furci,topoare in cazul rascoalei;pietre,mitraliere,tab-uri in cazul revolutiei;pancarte spanzurate de gat si jalbe-n protap,in cazul grevei)

eu as opta pt.greva(doar sa nu fie japoneza)


afara este trist si cenusiu.........
Fosta membra 9am.ro

255 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 18:07

Daca e adevarat ca pe forum ne dam parerea fiecare si nu sar zece sa te injure,risc sa-mi spun si eu parerea mea.
Sistemul de salarizare al bugetarilor este extrem de discriminator in primul rand pentru tinerii platiti la stat cu salarii modeste,pentru artistii de toate profesiile,pentru restul de functionari.
Extrem de avantajos,sfidator chiar la adresa celor de mai sus pentru toate structurile privilegiate,si cred ca le cunoasteti.
Sa luam cea mai mica pensie si cea mai mare de peste 20000 roni.
Cat ii trebuie ca hrana,cheltuieli de existenta celui cu pensie mica si celuilalt?
Omeneste,la limita bunului simt,diferenta ar trebui data doar pe competente si produs social,pe un raport de maxim 1 la 10.
Asadar trebuie o lege ca sa elimine aceste mari discrepante.
Pensia sa ramana pensie,iar pentru orice prestare de serviciu in special pentru pensionari de orice profesie sa fie o retributie cumulata cu pensia,dar nu mai mare de 2000 roni.
Aceasta remunerare s-ar duce mai ales in avantajul celor cu pensii mici.
Incadrarile in diferite functii,alte activitati, sa se faca strict pe competenta si rezultate obtinute.
Toata aceasta retributie sa se faca transparent fara sporuri ascunse,care cumulate ating nivelul de salarizare.
Sporurile transparente adaugate la salariu sa se mentina in meseriile sau serviciile care prezinta grad de periculozitate si de periclitate a sanatatii.
Ce grad de pericol au tovarasii nostri de la Electrica,distrigaz,justitie,armata,procuratura,magistratura,armata,politie etc.si serviciile lor auxiliare? Nu sunt remunerati prin salarii mari in acest scop?
In concluzie este necesara o lege echitabila,fara discriminare pentru toti cetatenii Romaniei. Ordonanta respinsa,denota inca odata apararea privilegiilor abuziv aprobate de ei insisi.


lissa_mira

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 18:19

e de rasul curcilor ce le mai poate trece prin minte acestor marionete de prost gust si de proasta calitate;nu ma mira o asa aberatie de ordonanta,atata timp cat parlamentarii au cerut pensii sau (si mai rau)salarii compensatorii;nu conteaza varsta la care prestezi un serviciu,important este ca doresti sa faci ceva,sa lucrezi,sa fii activ;dar ei cum ar putea intelege acest lucru cand doar stau si dormiteaza ca boii pe coada in parlament si in camere(ale deputatilor)?pai cine ar putea dormi acolo decat ei?ca doar nu ne-om duce noi sa dormim.........si cand mai au o tresarire,mai dau o ordonanta, ceva........
in loc sa creeze locuri de munca pt tineret si sa incurajeze pe cei mai in varsta sa fie activi,pt ca,sa fim sinceri,o mana de lucru in plus nu strica nimanui,ei fugaresc tineretul in sclavie in alte tari,iar pe cei care inca mai vor sa munceasca,ii leaga de maini;nu conteaza cat ar avea de castigat cei mai in varsta;si daca au sansa sa castige mai multi bani,nu e nimic rau in asta,insa portitele prin care se pot castiga bani in plus tot de alesii nostri au fost create;sau nu le mai convine ce au creat?RUSINE LOR!


office10_8

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 18:19

PRO.
In nici un stat european nu se poate sa ai si pensie (de la stat-nu privata) si salar intr-o institutie de stat.


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Focsani

Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 18:54

Sunt "foarte" PRO aceasta ordonanta. Nu mi se pare corect ca un pensionar care a hotarat sa isi exercite dreptul constitutional de a munci sa fie dublu recompensat pentru lucrul acesta. Daca tot e vorba de drepturi constitutionale dreptul meu la egalitate unde este? Mie care muncesc alaturi de pensionari, nu imi ofera statul nicio "pensie" pentru aceeasi munca.


elena_huminiuc

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Ianuarie 2009, ora 19:13

PRO ordnanta. Nu se interzicea munca in general doar munca la stat. Nu este corect sa ceara conditii de varsta pentru a se pensiona altele decat toti ceilalti romani si apoi sa ramana in sistem. Ordonanta a fost cu intentie buna insa trebuia mai bine gandita, pe domenii de activitate astfel incat sa nu fie afectate anumite categorii de pensionari (ex.asistentii maternali), si corelata cu celelalte prevederi din legislatia romaniei astfel incat sa nu poata fi atacata de toti cei care vreau osul cat mai mare si eventual lasat mostenire.
In general se poate aplica sistemul din invatamantul preuniversitar. Dupa ocuparea locurilor prin concurs daca mai raman locuri vacante sa poata fi cupate si de pensinari.


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ordonanta lui Boc: pro sau contra
Mergi la: