back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Domnule presedinte, cer sa mor!

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
nicicandva

28 mesaje
Membru din: 9/07/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 10:52

Premiera tragica in Romania: un tanar de numai 29 de ani, crescut la orfelinat, solicita presedintelui Basescu sa ii aprobe eutanasierea. Internat la spitalul din Constanta si fiind in imposibilitate de a se mai deplasa, Eugen cere acum autoritatilor statului dreptul sa moara...


credeti ca ar trebui legalizata aceasta practica pentru a curma suferinta unor oameni? pentru ca e foarte trist ce se intampla...

Raporteaza abuz de limbaj
brunocastellano

4 mesaje
Membru din: 27/08/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 11:32

Nu trebuie adoptata o asemenea lege. Fiecare avem o cruce de purtat si trebuie sa o purtam pina la capit. Daca nu mai suporta durerea sa se roage la Domnul pt ai alina suferinta. Domnul are grija de noi toti si da fiecaruia cit poate sa duca...


c_atalina10

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 11:55

Nu cred k trebuie adoptata o astfel de lege... Dumnezeu ne-a dat viata si numai El are dreptul sa ne-o ia...Imi pare rau de acesti oameni care sufera, dar trebuie sa aiba incredere k lucrurile se vor schimba....


nissl2001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 11:55

Da, cred ca ar fi oportuna adoptarea unei legi referitoare la eutanasie; insa ar fi nevoie de o comisie si de oameni cu judecata care sa decida daca se aproba sau nu eutanasierea pacientului respectiv.
Nu cred ca omul suferind, care nu mai are nicio sansa de recuperare trebuie sa fie obligat sa isi duca "crucea" [cum scria cineva mai devreme]. Traim cu picioarele pe pamant si trebuie sa acceptam realitatea oricat de cruda ar fi ea.


nissl2001

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 11:56

Ce s-ar putea schimba? Cu increderea poti trai in suferinta pana la moarte; si uite ca ti s-a dus viata...


ana_maria_sirbu

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 12:04

Am vazut acum ceva timp un reportaj la o televiziune nemteasca tocmai despre o societate care isi are sediul in Elvetia si care ajuta contra cost oamenii sa isi puna capat zilelor. In mare parte cei care aleg aceasta cale sufera ingrozitor si ii inteleg deoarece de multe ori m-am gandit ce as face daca as avea o boala care sa ma imobilizeze sau sa am dureri insuportabile...sunt sigura ca mi-as dori sa imi fie curmata suferinta.


fredy_junioru

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Husi

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 12:34

sa spun drept cred ca ar fi bine sa fie adoptata aceasta lege. Dar in primul rand ar trebui adoptata acea lege cu donarea organelor persoanelor care se afla in moarte clinica si abia apoi sa vorbim despre asta. Probabil ca acest tanar sufera foarte mult si poate ii e mai usor daca moare :( cine stie :(


malinicigheorghe

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 12:52

Pentru oameni in situatia lui nu exista cale de intoarcere, pacat ca se pare ca are constiita lucrurilor si durerea lui o inteleg foarte bine, intrucit am si eu o fetita cu hepatita cronica autoimuna si se chinuie de ff. mult timp.
Te doare sufletul de iti vine sa mori cind vezi cum se chinuie. Nu mai vorbim de banii caqre se duc pe medicamente.
Cu toate astea daca el sau ea a ajuns la concluzia asta finala , atunci trebuie respectata vointa lui sau a ei.
Un parinte nu poate sa o faca dar societatea treb=uie sa aleaga ce e mai bun pentru ea si sa mearga mai departe.
Cind scriu astea, sa stiti ca imi curg lacrimile de durere , gindindu-ma la el si la a mea.
Cu toate acestea consider corecta aceasta masura de eutanasiere la cererea pacientului. !!!
Olandezii au legiferat de mult acest lucru.


maditzu

3 mesaje
Membru din: 18/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 13:18

Parerea mea este ca avem nevoie de o astfel de lege. Uneori exista prea multa suferinþã. Deºi este trist, asta consider eu. Daca boala este incurabilã, iar suferinþa este mare, atunci omul poate sã hotãrascã dacã mai poate îndura sau nu. Iar noi, cei din jurul lui, trebuie sã acceptãm asta, sã acceptãm cã acolo unde merge, o sa-i fie mai bine.


ella_kosta

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 13:20

De ce sa fie adoptata o lege in acest sens? Cel care vrea asta n-are decat sa se sinucida, pe raspunderea sa, nu sa puna alti oameni in situatia de a avea ceva pe constiinta.
Implicatiile legale si psihologice sunt prea complexe.


deep_myllenium

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 13:44

DADADADADADADADADADADADADADADADADADADADADADADA.......

PT CA VIATA E DURA... SI NIMENI SI NIMIC NU TE POATE OBLIGA SA O TRAIESTI!!!!!... AR TREBUI ADOPTATA.. PT CA NIMENI SA NUTI HOTARASCA TIE SOARTA


dana_rosc

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 14:12

da o asemenea posibilitate trebuie sa existe .Sunt de acord sa se dea o astfel de lege ptr ca este o situatie disperata si cale de recuperare nu exista .
De de sa se chinuie ?



alina_morosan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 14:22

cine ar avea tupeul sa eutanasieze un om?...eu una nu as avea tupeul...iar cat despre cei care se chiunuie..asta este...viata trebuie traiata pana la capat...de ce nu se omoara el singur si sa fie sinucidere?(daca tot vrea sa moara)...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 14:40

NU ASEMENEA LEGE NU TREBUIE APROBATA,DUMNEZEU NE-A DAT VIATA SI TOT EL DECIDE CAND SA NI-O IA



gabi_prund

87 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 15:19

O asemenea lege ar fi o aberatie majora! Cum isi poate imagina cineva ca o persoana cu o mare responsabilitate si mai ales raspundere de vietile altora, va putea cantari corect o asemena decizie?
Pentru asta iti trebuie o mare calitate care din pacate lipseste cam tuturor si anume INTELEPCIUNEA. Cine ar fi acel intelept sa aibe drept de viata si de moarte asupra oamenilor? Un asemena "judecator" nu exista printre muritorii de rand. Si ca sa o luam biblic, cum se face in astfel de cazuri, Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru. Deci... Atat timp cat cineva hotaraste cine sa moara si cine nu, om fiind, asa bine putem hotara noi insine cat si cum traim si mai ales cand sa terminam cu viata. Ca o concluzie, ar fi bine sa lasam viata sa-si urmeze cursul asta asa cum este lasat pentru ca vor exista mereu oameni care sufera si vor suferi.


oana_elektra

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 15:50

DA!!!Ar trebui legalizata o asemenea lege ptr unele cazuri.Sant Situatii in care nu doresc sa ajunga nimanui,sa nu simti niciodata acel gol,acea neputiinta,acea singuratate si saracie.Cand nu mai exista speranta,se traieste in disperare,simti iadul pe pamant.Daca ajunge sa ceara asa ceva cred ca este constient de pacatul ce-l face,dar poate pentru o persoana cu o asemenea viata frica de D-zeu este ultima grija pe care o are. Dumnezeu sa-l ajute,caci doar El mai poate face un miracol sau in cel mai disperat caz sa-l ierte!!!


lolitasucarsugar

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 16:37

Da!!!! Animalele care sufera au dreptul la eutanaziere. Oamenii de ce sa nu aiba acest drept???


clara_make_fun

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 16:48

da... sunt de acord... uneori suferinta si durerea sunt pea mari pentru a fii suportate si sa lupti cu ele


july

563 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 17:17

Da, trebuie legalizata! Nimeni nu are voie sa hotareasca in locul tau! Cand stii ca nu ai nici o sansa de ce sa suferi?


validinca

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 21:24


Die with Dignity: Swiss Clinic Specializes in Assisted Suicides
Travel to Switzerland if you are terminally ill and wish to "die with dignity." Robert and Jennifer Stokes took their trip to a euthanasia clinic, Dignitas, where they were helped to killed themselves. Their deaths a year ago has sparked much controversy. They were not terminally ill but have suffered from years of mental illness. Under Swiss law, assisted suicide is legal only is patients have a terminal illness and be of sound judgement. The Stokes didn't have a terminal illness and cannot be considered to have sound judgement. Dying is not an easy or pretty process. Euthanasia is a controversial issue. Whether I agree with it or not, it's an option open to those who wish to die on their own terms. Of course, it's also a business. I think that death is one of the more stable businesses


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 23:03

Eu unul nu sunt de acord cu o asemenea lege.
Dar daca era un miliardar si tot in aceasi situatie de bolnav cu ciroza ar mai fi cerut oare eutanaziere?????????????????
Presedintele nui va aproba aceasta cerere in schimb cred ca se va oferi sa-l sprijine ca doar e campanie fratilor.
Pun pariu ca e ceva la mijloc aici, dar sa lasam ca timpul sa curga si mai discutam pe acest subiect peste cateva zile, sa vedeti ce se intampla.


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 23:52

si daca vreti sa vorbiti de eutanasiere, eu zic sa ne uitam si la alte tari exp. sua sa chinuit din 1967 cu un proiect de lege privind eutanasierea si abia in timpul manadatului lui Clinton a fost aprobata, si mai sunt si alte state Olanda......
Dar vati intrebat care oare care parerea bisericii cu eutanasierea??????
cititi va rog referatul EUTANASIA lucare a sfantului sinod al bisericii romane ortodoxe care a plecat de la legendar caz TANACU ( cred ca nu ati uitat acel incident petrecut la o manastire din Vaslui, pana si britanicii nu sunt de acord cu o asemenea lege. Iar noi de ce am fi oare, Clara,Blaqaiulia,Lolita,oana.?


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
eby_sz

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 09:07

un cal isi rupe piciorul - e impuscat.....un caine are probleme mai serioase e adormit.......
noi cu ce am gresit????????????
am inteles, Dumnezeu ne-a dat viata dar de ce sa ne chinuim, cand nu avem nici o sansa de revenire?, de ce sa ajungem sa purtam pampersi?,de ce sa urlam de durere?, de ce sa ne chinuim rudele?......:(


alina_morosan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 14:32

mie rusine cu unii dintre romani...si in special suceveni...

dar voi credca nu ganditi normal...consultati pe cineva mey...

cum naiba sa te omoare cineva....daca vrea sa moara...sa se sinucida...ca are puterea asta....

suntem oameni nu animale...toti cei care spun de animale ca e normal sa le eutanasieze...ok sunt animale si ele nu se pot omora...dar oameni sunt oameni...nu animale...

asa ca PTR TOTI CEI CARE SUNT DEACORD CU EUTANASIEREA OAMENILOR>>>AM SAI ROG SA SE PUNA IN LOCUL UNUI OM IN SUFERINTA>>>>UN OM NORMAL NU AR SPUNE NIMANUI CA VREA SA FIE EUTANASIAT>>>MAI BINE ISI IA VIATA SINGUR SI GATA>>>

sa faca cu mana lui cea sa moara nu sa scrie scrisori presedintelui sa fie eutanasiat...

CLAR!!!


Fosta membra 9am.ro

27 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 15:02

din punctul meu de vedere raspunsul este simplu: daca respectivul este declarat sanatos psihic atunci are dreptul sa aleaga, SI NUMAI EL. pt cei care nu sunt de acord cu eutanasierea(eu nu i-as zice asa dar ma rog...), stau si ma intreb cat de bolnavi sunteti, va bucurati cand il vedeti pe unu ca lesina de durere??? , e viata lui, e durerea lui, ati accepta sa o impartasiti??? ma indoies...


ilascristi

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 25 Noiembrie 2008, ora 20:42

ma doare sufletul cand ma gandesc la asa ceva. si asa romania se confrunta cu un val de sinucideri. trebuie sa gasim o solutie,


alina_morosan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Suceava

Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 14:18

unii dintre voi care scrieti pe acest farum aveti trame grave...

nu e de mirare numarul de sinucideri, ar mai fi si eutanasierea in romania ...si am avea de toate....BRAVO ROMANI....mentalitate de toata jena....

sunt persoane care lupta cu boala pana in ultima clipa...sau cei care nu mai pot se omoara singuri...nu mai cer altora sa ii omoare sa faca altii pacatul luarii unui suflet...


vieru_cezar_iasi

247 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 17:05

Numai Dumnezeu e stapanul vietii. Cine se sinucide ajunge in iad, pentru ca moare cu acest pacat pe suflet. Baiatul trebuie asistat si ajutat pe cat se poate, dar in nici un caz nu trebuie eutanasiat! Oricum suferinta sa pamanteasca se va sfarsi intr-un fel sau altul. Toti suntem incercati pe pamant in diferite moduri. Dar Dumnezeu ne spune in Biblie ca El nu permite ca cineva sã fie incercat peste puterea sa, chiar daca, atunci cand pierdem sau suferim in viata, noua ni se pare ca necazurile noastre sunt prea mari pentru noi. Nici un om nu e incercat peste puterea sa, nici cei cu handicap, boli incurabile sau diferite deficiente mai mult sau mai putin grave. Un om e incercat mai mult, altul mai putin, pentru ca unul e capabil sa suporte incercari mai mari, altul e capabil sa suporte incercari mai mici, dar nimeni nu este incercat peste puterea sa. Sunt multe argumente si dovezi ca exista Dumnezeu si viata de dincolo de moarte. Unele dintre ele sunt redate pe scurt pe blogul urmator:
www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog mai puteti vedea: bara video, inregistrari video cu miracole, bara video, videoclipuri, legaturi cu numeroase site-uri deosebit de interesante (unele dintre ele contin si posturi TV on-line si posturi de radio), carti foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fara a necesita descarcare in propriul calculator), articole, adrese, numere de telefon si site-uri ale unor asociatii care ofera servicii gratuite, etc.
In legatura cu acest blog puteti deschide si blogul urmator:
augustincezar.blogspot.com/
Va rog intrati pe bloguri si trimiteti-le mai departe. Chiar se merita.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Noiembrie 2008, ora 22:15

... ce atita tevatura ... vrea sa moara ? ... deschide fereastra si aleluia ... simplu ... nu e vina nimanui ...
... dar cred ca acel tinar s-a explicat destul de bine ... nu avea probleme cu familia care l-a lasat singur ... rautatea in viata iau creat-o cei care erau platiti sa il creasca si care ii fura mincarea, banii, sperantele ... si totusi dorea o familie, copii ... a ajuns in spital si iarasi a dat de ''doctorii'' romani care iau admministrat o hepatita si multa indiferenta si cinism ... plus bolile pe care le avea ... cine a urmarit, a putut observa, ca acel tinar era scirbit de ''cruditatea lumii'' ... adica a celor de care a avut nevoie in ultimul timp ... doctorii ...


adycucu_85

259 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 11:34

Eu sunt de acord cu eutanasierea desi este vazuta ca un pacat capital. Ma gandesc cum ar fi sa ma pun in locul acelui baiat care e tintuit in scaunul cu rotile pt. toata viata. Sa ii vad pe ceilalti din jurul meu ca se plimba, alearga, se dau cu rolele, se bucura de viata iar eu sa stiu ca nu POT sa fac nimic, e TRAGIC ! As muri resemnat si as cere sa fiu si incinerat. AMIN !


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Domnule Presedinte, cer sa mor!
Mergi la: