back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Initiativa lui basescu

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
Unkle

50 mesaje
Membru din: 10/07/2008
Oras: Alexandria

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 10:21

Ce parere aveti de initiativa lui Basescu? 'De maine, va asigur, voi merge cu o masina Dacia si voi cumpara doar produse romanesti'.

Raporteaza abuz de limbaj
miky_yo

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 11:17

Pe mine una ma lasa rece ceea ce Basescu a declarat ...decat sa spun ca va circula cu o dacie si ca va cumpara doar produse romanesti ...si mai mult va face economie energetica ....mai bine ar fi spus ca nu va mai lua salariul timp de un an si va mentine in parlament atatea locuri cat ii sunt necesare ...si mai mult decat atat ar fi fost mai bine sa spuna ca va micsora salariul enorm al deputatilor si le va retrage toate privilegiile de care acestia se bucura .

Si totusi de ce sa nu faca si economie de combustibil renuntand la masina particulara in favoarea transportului in comun ...ar fi mult mai eficient si ar contribui totodata si la diminuarea poluarii.


micyulina

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 11:19

O astfel de initiativa trebuia luata in calcul de mai mult timp. Dar oricum, mai bine acum decat niciodata. Ramane de vazut insa daca toate aceste lucruri se vor intalmpla... Lumea nu este obisnuita sa consume numai produse romanesti si nu este dispusa nici sa scoata mai multi bani din buzunar pentru a le achizitiona. Asa ca, domnule Basescu, credeti ca aceasta initiativa chiar va da roade?


alexmihai19

15 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 11:32

eu sunt total de acord cu el, de ce sa le dam bani strainilor, cand ei se pot intoarce in tara noastra, adica la noi pana la urma. ca doar sunt bune si cele romanesti si uneori chiar mai proaspete si de calitate.


enacheat

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 12:58

O intiativa foarte buna as putea zice daca ar veni din partea lui nea Vasile, un om simplu ca multi alti romani care dupa ce a muncit o viata a reusit sa aibe o casa a lui si o masina destul de veche care merge binisor totusi. Venind aceasta initiativa din parte unui personaj al clasei politice ce s-a aflat in structuri de conducere inca de la caderea comunismului nu o pot vedea decat ca o propaganda politica. Sigur, prinde bine la cei mai multi si ii aduce si popularitate facandu-l sa para un personaj caruia ii pasa de economia romaneasca si chiar de incalzirea globala (vezi utilizarea becurilor; a uitat sa specifice ca va folosi becuri economice(prindea si mai bine)).


daniel_ciulei

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 13:16

Super tare!!!Chiar asa ar trebui sa facem toti.Uitativa numai la Italieni si la Francezi!!!Ei tin foarte mult la lucrurile fabricate in tara lor.De exemplu Fiat ,nu sunt masini mai bune nici pe departe fata de Kia,Honda sau alte masini asiatice!Sau produsele lor facute in italia,recunosc sunt mult mai bune produsele facute in afara decat cele facute la noi in tara,dar daca rabdam putin si incercam sa cumparam doar produse romanesti,poate va creste si calitatea ,avand profit si incestind in calitatea produselor.Dar ma gandesc acum ca ROMANUL este comod , si inganfat in primul rand , si SNOB pe de alta parte!!!Sa speram ca Basescu va putea face ceva in acest fel,cred ca si preturile vor scadea semnificativ in functie de veniturile romanilor.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 13:38


Cine este atat de naiv sa creada ca de maine Base va merge doar cu Dacia si va consuma doar produse romanesti ????????


Asta este praf in ochii romanului de rand .... in esenta criza loveste in primul rand omul obisnuit si nu clasa politica !
Sa vina fratilor cu masuri reale de sustinere a economiei romanesti si nu cu bancuri de genul "am in casa 10 becuri si de maine folosesc doar doua" !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 16:45

Nu-l iubesc pe Basescu deloc , are dreptate de data asta,noi le dam de munca nai mult nemtilor ,cehilor ,francezilor decit romanilor{oricum noua munca la noi in tara ne pute datorita politicienilor care ne fura}.


tati_sorin2000

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 17:04

a vb.cand trebuia sa taca.


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 19:25

Este normal ca romanii sa - si protejeze propria economie . Preferinta pentru bunurile straine , este echivalent cu retezarea cracii de sub picioare !


alexandra_ostafi

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 19:45

eu un lucru am de spus
daca facem economie la cumparaturi si banii nu sunt rulati cum ar putea merge o economie. ce spune el se bate cap in cap.


obliografic

1094 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 19:54

Nu am nimic cu Basescu chiar imi este antipatic, dar va spun sincer ca produse alimentare mai bune ca la noi in tara nu gasiti in toata europa, incepand de la banalii cartofi , fasole si tot ce vreti pana la carne, asa ca va recomand sa le folositi cu toata increderea. Am strabatut toata Europa si nici in prezent nu ma impac cu mancarea de afara are cu totul alt gust chiar de multe ori am probleme cu digestia din cauza chimicalelor. ( o fi umblat si basescu prin europa si a ajuns la aceiasi concluzie ca mine ). La partea cu masina ma abtin de la comentarii ( ma mai gandesc tinand cont de faptul ca in tara am avut 3 masini Dacia................????? ( la mana a doua nu noi stati linistiti )


CELUI MAI BUN PRIETEN Cand tu razi, rad si eu. Cand tu privesti soarele,simt si eu caldura lui. Cand tu plangi, plang si eu. Cand tu hotarasti sa lupti,lupt si eu. Cand tu te arunci in cap... O sa imi fie tare dor de tine , DESTEPTULE!
Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 21:43

Trebuie sa fii cel putin lipsit de tact ca sa nu spun altfel sa spui ca vei merge cu DACIA fiind in vizita la FORD. In rest gargara electorala si demagogie ieftina.Multumim pentru traitul bine din salutul presedintelui !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 07:30

oameni buni nu trebuie sa asteptam decizii marete din partea clasei politice,ele nu vor veni niciodata[doar gargara ieftina cu ceai de musetel sau frectii la picior de lemn cu ulei de masline]trebuie ca noi sa intelegem ceea ce trebuia sa intelegem din '90 si anume ca numai noi ,uniti sau fiecare in parte dupa posibilitati vom putea face ceva in plan economic,in primul rand si abia apoi in politica ,in al doilea rand[trebuiesc legile schimbate,trebuie sa muncim mai cu eficienta dar nu pt.patronii actuali,ci pt.noi,fiecare in domeniul in care se pricepe,sa facem cheltuieli cat mai putine si mai mici pt.lucruri neimportante si sa strangem bob cu bob averea care a mai ramas nefurata de politicienii de tranzitie]se pot face lucruri extraordinare dar ne trebuie timp[marile averi nu se fac peste noapte sau batand din palme]de ce sa nu incepem sa gandim si sa ne concediem patronii si sefii?va urez multa sanatate,spor la gandit si facut avere


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 07:33

iata un site unde puteti gasi informatii utile: www.concediaza-ti-seful.ro s-auzim numai de bine!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 08:24

De la: florin_bad_boy2006, la data 2008-11-19 07:30:23oameni buni nu trebuie sa asteptam decizii marete din partea clasei politice,ele nu vor veni niciodata[doar gargara ieftina cu ceai de musetel sau frectii la picior de lemn cu ulei de masline]trebuie ca noi sa intelegem ceea ce trebuia sa intelegem din '90 si anume ca numai noi ,uniti sau fiecare in parte dupa posibilitati vom putea face ceva in plan economic,in primul rand si abia apoi in politica ,in al doilea rand[trebuiesc legile schimbate,trebuie sa muncim mai cu eficienta dar nu pt.patronii actuali,ci pt.noi,fiecare in domeniul in care se pricepe,sa facem cheltuieli cat mai putine si mai mici pt.lucruri neimportante si sa strangem bob cu bob averea care a mai ramas nefurata de politicienii de tranzitie]se pot face lucruri extraordinare dar ne trebuie timp[marile averi nu se fac peste noapte sau batand din palme]de ce sa nu incepem sa gandim si sa ne concediem patronii si sefii?va urez multa sanatate,spor la gandit si facut avere




Fosta membra 9am.ro

16 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 08:16

asta ar trebui sa facem cam toti dintre noi si asta fara pic de rusine decat sa cumpar made in china mai bine fara si inca ceva sa nu uitam ca multe din automobile au ceva in componenta lor ceva made in romania si oricum e un lucru bun afara multe state incurajeaza lucrul asta


Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 11:50

Nu e nimic nou in initiativa asta. E o copie dupa politica "Buy American"



www.jstor.org/pss/133464



Sa speram insa ca nu e vorba de o Dacie din alea cumparate de Politie.

In cazul ala as prefera ca presedintele sa se plimbe cu Audi sau Mercedes.


Fosta membra 9am.ro

69 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Noiembrie 2008, ora 16:00

Basescu este patriot.
Nu cumparati de la strini ci de la romani.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Noiembrie 2008, ora 18:18

pardon @parhon -dar aproape toata economia romaneasca este deja vinduta strainilor....poate nu stiai ! in alta ordine de idei ,apare insa reversul problemei : de ce electro-casnicele romanesti sunt mai scumpe si de mai joasa calitate decit cele straine,care vin de peste mari si tari ? nu platesc vama; nu platesc taxa de drum....pentru ce sa dau milioane in plus pe ceva mai prost si sa risc sa se strice intr-un an de zile ? de ce sa sustin o industrie submediocra ?!


NESIMTITUL

786 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 07:59

cind esti pe malul apei,este foarte usor sa promiti multimii luata de valuri si sa strigi: sa traiti bineeeeeee !.....!!


vinturi ! vinturi ! vinturi !
leac impotriva balonarii


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 08:56

Bula trage-un vint in clasa atit de puturos,ca-i zapaceste pe toti copiii ...
invatatoarea,enervata,il da afara din clasa ....el iese rizind in hohote ! invatatoarea il ia de urechi intrebindu-l de ce ride ca un nesimtit ce e ?! el raspunde logic :pai, doamna, eu am stricat aerul si ma dati afara la aer curat....voi ramineti sa-l mirositi !


VAM_CIURUIT

426 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Satu Mare

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 07:17

De la: The_Mole, la data 2008-11-20 11:50:55Nu e nimic nou in initiativa asta. E o copie dupa politica "Buy American"

www.jstor.org/pss/133464

Sa speram insa ca nu e vorba de o Dacie din alea cumparate de Politie.
In cazul ala as prefera ca presedintele sa se plimbe cu Audi sau Mercedes.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 18:31

ei,daca vrei sa stii,inainte de initiativa lui Baselu, eu am aplicat-o ! batrinul meu frigider Artic, cumparat in ' 74 a fost schimbat cu un frate de'al lui mai pruncut....acus' vom vedea daca generatia asta e mai breaza ca cea veche si va tine tot 34 de ani ca al batrin !


CHIOMPALIUL

360 mesaje
Membru din: 21/11/2008
Oras: Caransebes

Postat pe: 3 Decembrie 2008, ora 20:28

De la: cifra66, la data 2008-11-28 07:59:14 cind esti pe malul apei,este foarte usor sa promiti multimii luata de valuri si sa strigi: sa traiti bineeeeeee !.....!!


vinturi ! vinturi ! vinturi !
leac impotriva balonarii


http://www.youtube.com/watch?v=kYP5FMAhjeo&feature=related
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 23:07

Nici eu nu cred ca Basescu bea whschi romanesc, desi face o mare greseala ...
Si eu ma refeream tot la ideea de a cumpara produse romanesti atatea cate mai sunt dupa ce le-a venit de hac Iliescu si PSD-ul cel iubit ...
Nu vad ce rau a facut Basescu pentru ca a incercat sa promoveze o idee chiar daca nu merge zi de zi cu Loganul. Si eu cred ca trebuie sa cumparam, mai ales in situatie de criza, produse romanesti, dar ce vrei acum, sa-mi vand pe nimic WV ca sa-mi iau Logan ?
Ideea era sa cumparam de acum incolo, pe cat posibil, produse romanesti.
Unde e crima lui Basescu ? Indiferent de ce face el, ce e rau in faptul ca spus asta si a incercat sa dea un exemplu ?
Am inteles, il urati, foarte bine, e dreptul vostru, dar si eu am dreptul sa va iau la misto cand mi se pare ca sunteti .... deplasati ...



Acum nu e momentul !
Yorick

1014 mesaje
Membru din: 20/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Decembrie 2008, ora 23:11

Lasand la o parte polemica daca e util sa sprijini produsele romanesti prin cumpararea lor strict pe criterii patriotice si ignorand criteriile de calitate si pret, as vrea sa ne gandim putin la urmatoarea chestie:
Taxa auto loveste tocmai in produsele noi (care teoretic sunt la un nivel tehnologic mai ridicat) si favorizeaza cumpararea de masini vechi.
Asta e o aberatie dupa parerea mea , si cata vreme nu e corectata o sa tot aducem harburi in tara , indiferent de cate personalitati politice o sa ne recomande sa luam Loganuri noi.
Nu vreau sa zic ca e bine sau rau sa cumperi un Logan (eu as sustine in mod egal orice masina noua in dauna uneia vechi) , dar cred ca daca vrei sa aiba efect o asemenea recomandare trebuie sa existe un consens la nivel politic. Daca unu trage "hais"' (presedintele) si altu "cea" (guvernul) o sa iasa tot o varza.


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 19:05

nu stiu daca-l urasc -ar fi prea mult spus,dar de dispretuit,il dispretuiesc sigur pentru fariseismul; pentru ipocrizia; pentru smecheria lui de baiat de baiat care "ne-a facut"!


Fosta membra 9am.ro

293 mesaje
Membru din: 13/01/2009
Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 14:42

HAIDETI SA VA SPUN CEVA!
RECENT M-AM INTORS DIN CEHIA, O TARA EUROPEANA UNDE CELE MAI IEFTINE PRODUSE ALIMENTARE DIN RAFTURI ERAU PRODUSELE ROMANESTI IN SPECIAL CARNEA.
CAT AM STAT ACOLO AM INCERCAT MAI INTAI PRODUSELE LOR, MANCAREA LOR SI TOT CE ERA PROVENIT DIN CEHIA DAR POT SA VA SPUN CA TOT CE AM MANCAT ERAU PRODUSE FARA GUST. DESIGUR FIECARE TARA CU OBICEIURILE EI DAR CHIAR SI LA RESTAURANTE SI IN CANTINE MANCAREA ERA GATITA FARA SUFLET, FARA NICI UN GUST. SI NU PENTRU CA NU STIAU SA GATEASCA CI PENTRU CA MATERIA PRIMA ERA DE PROASTA CALITATE. TOTUSI STITI DE CE ERAU PRODUSELE ROMANESTI MAI IEFTINE? PENTRU CA, DATORITA FAPTULUI CA PROVENEAU DINTR-O TARA STRAINA, MAI ALES DIN ROMANIA, NU ERAU CUMPARATE. ERAU CUMPARATE DOAR DE CEI MAI SARACI CARE NU-SI PERMITEAU SA DEA MAI MULTI BANI PE UNELE MAI SCUMPE SI AUTOHTONE. SUNT RECI FATA DE STRAINI PENTRU CA ASA LI SA INSUFLAT, SUNT PATRIOTI SI VOR DOAR CE ESTE AUTOHTON.
AR TREBUI SA INVATAM CEVA DIN ASTA SI ANUME CA SUNTEM FOLOSITI DE STRAINI CA PIATA DE DESFACERE, NI-AU PRINS SLABICIUNILE SI STIU CA SUNTEM INGAMFATI SI CA TANJIM DIUPA LAUDELE DIN RECLAME.
MANCAREA ROMANEASCA, IN SPECIAL CEA PRODUSA IN FERMELE MICI ESTE MANCARE ECOLOGICA. CU ASTA AR TEBIU SA NE OCUPAM NOI ROMANII. CHIAR SI PRINTUL CEARLS CAND A VENIT IN ROMANIA A FOST INCANTAT DE ASTA SI A SPUS CA ROMANII NU STIU SI NU-SI DAU SEAMA CE BOGATI SUNT PENTRU CA INCA MAI PRODUC CHIAR DACA LA SCARA MICA MANCARE CURATA DIN PUNCT DE VEDERE ECOLOGIC.
ROMANI, NU VA FIE RUSINE DE TARA VOASTRA, SUNTEM INVIDIATI PENTRU CA O AVEM, FACETI-O SA FIE MAI BOGATA PRIN MUNCA VOASTRA SI NU VA INGHESUITI SA CUMPARATI PRODUSE DIN IMPORT.
APROAPE TOT CE CUMPARAM DE ACOLO SUNT PRODUSE INFERIOARE CALITATIV DAR CARE ATRAG PRIVIREA PT CA SUNT FRUMOS AMBALATE.
NICIODATA NO SA NE VANDA IEFTIN CEVA CE ESTE BUN.
STITI DE CE ESTE MANCAREA ROMANEASCA ATAT DE SCUMPA LA NOI? PENTRU CEI CE IMPORTA SUNT INTERESATI SA VANDA CANTITATI MARI. EI NU PRODUC NIMIC, NUMAI COMERCIALIZEAZA IAR PRODUCATORII ROMANI FAC O MARE PROSTIE ATUNCI CAND DATORITA PRETULUI SCAZUT LA CEREALE DE EXEMPLU, LE TIN IN SILOZURI PANA CRESTE PRETUL. AICI AR TREBUI SA INTERVINA GUVERNAREA SI SA INGRADEASCA IMPORTAREA PRODUSELOR DE CALITATE INFERIOARA CARE STRICA PIATA. AR TREBUI CA GUVERNUL SA SUSTINA DEZVOLTAREA AGRICULTURII MAI MULT DECAT A COMERTULUI. SINGURUL SECTOR DEZVOLTAT PESTE MASURA LA NOI ESTE COMERTUL PENTRU CA E MULT MAI USOR SA VINZI SI SA CUMPERI DECAT SA PRODUCI.
DE ACEEA NE LOVESTE CRIZA. RPODUCTIA INTERNA NU ESTE PROTEJATA APROAPE DELOC. AM DEZVOLTAT DEALUNGUL TIMPULUI PIATA FINANCIARA MAI MULT DECAT ERA NECASAR, SE FACE SPECULA DIN ORICE. O RECESIUNE N-AR TREBUI SA LOVEASCA O TARA CARE NU ESTE MARE PRODUCATOARE. DAR PE NOI NE LOVESTE PENTRU CA SISTEMUL FINANCIAR SI COMERCIAL ESTE MULT PREA DEZVOLTAT.
INTOARCETIVA LA SATE DRAGILOR,.MUNCITI PAMANTUL, ACOLO VETI AVEA STABILITATE, AIER CURAT, LINISTE SI SA NU MAI VORBIM DE FAPTUL CA IN CURAND VA DEVENI LA MODA, SI UN ADEVARAT LUX SA AI UNDE STA LA TARA. ESTE FOARTE NEVOIE DE ASTA SA NE REDRESAM ECONOMIC SI NU NUMAI.
DACA VOI O CERETI GUVERNAREA VA FACE CE TREBUIE, DAR NU SE POT ACORDA ACESTE FACILITATI ATATA TIMP CAT NU SUNTEM INTERESATI DE AGRICULTURA IN SPECIAL. CA SA NE PUTEM BAZA PE PRODUSELE AUTOHTONE TREBUIE SA PRODUCEM INDEAJUNS CA SA NU TREBUIASCA SA IMPORTAM CI SA EXPORTAM.



stejerean_vasile

672 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bistrita

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 14:54

Suntem intr-o piata comuna, ceea ce sa recunoastem ne-a ajutat la dezvoltarea noastra autohtona. Sa ne gandim bine, politicienii ne spun ca e bine sa vindem Petromul la straini... dar e bine sa ne consumam produsele romanesti. Suna cam machiavelic...


Omerta Vision
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Initiativa lui Basescu
Mergi la: