back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Si-a castigat dreptul la moarte

 


 
 
cristina_rdlsc

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 12:36

O fetita din Marea Britanie in varsta de 13 ani, bolnava de inima in faza terminala, a castigat in justitie dreptul de a muri cu demnitate, dupa ce doctorii au incercat sa o forteze sa faca un transplant de inima.

Decat sa stai o viata prin spitale si sa te chinui mai bine sa mori in patul tau acasa alaturi de familie....asta e parerea mea. Voi ce ziceti?


loca_yoyo

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 13:42

Mi se pare normal k a refuzat transpantul si nu ar trebuii s fie invinovatita pt.asta.A suferit deja prea mult.Nu scapa d leucemie si inima p kre o primeste se poate deteriora din nou din cauza medicamentelor.Sa aiba parte de cele mai frumoase clipe alaturi d famil;ie atat kt ia mai ramas.


iuliapaunescu1

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 13:52

m-a impresionat povestea fetitei.
si ma dezgusta reactia parintilor ei, eu as face orice pentru copilul meu. un copil la 13 ani nu trebuie sa fie lasat sa aleaga singur.
dupa parerea mea acei parinti ar trebui controlati la cap


ionut_mura

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 18:27

Pacat de ea, eu m-as fi agatat si de ultima speranta. Sunt sigur ca viata poate oferii si lucruri mai frumoase decat moartea in propria casa, cred ca cel mai rau lucru este sa renunti fara lupta


iulius_sabo

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 18:57

Eu cred ca parintii nu au nici o vina. Cred ca fata aceasta este destul de matura pt a putea sa ia decizii singura. O viata ca aceasta nu este simpla, deci cred ca ceea ce fetita a decis, este ceva nobil, sa stea acasa cu ai sai, pana la ultimul ceas. Nu m-ai dati vina pe parinti, voi nu stiti ce inseamna sa ai o fetita bolnava de leucemie.


dorys82

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 20:46

cred ca nici o persoana nu s-a gandit sa-i acorde un suport psihologic, astefel incat fetita sa depaseasca aceasta perioada. Cred ca cel mai bine ar fi sa dicscute cu un psoholog si nu in ultimul rand parintii sa incerce sa o convinga de sansa care i se acorda, pentru ca este o sansa, nu oricum poti sa faci un transplant de inima.


dianet

202 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 09:11

Cei care dau vina pe parinti habar n-au ce inseamna sa fii bolnav de leucemie. Nici macar nu va puteti face idee ce dureri infioratoare sufera copilul ala, in fiecare clipa de viata. Nici un suport psihologic sau de alta natura din lumea asta nu-i poate lua durerile. Nu s-a inventat inca asa ceva pentru leucemie, cu atat mai mult ca e o forma rara. Sa se opereze de ce? Sa-si prelungeasca zilele nesfarsit si cutremurator de dureroase? Asta nu mi se pare a fi viata frumoasa. Cand iubesti pe cineva, gandeste-te la el, nu la tine, ca vrei copil, bla bla bla. Daca il iubesti intr-adevar, vrei sa nu mai sufere, si suferi tu dupa deznodamant (fericit pentru suferind, nefericit pentru cei ramasi). Asta e viata, si fiecare are dreptul sa decida ce face cu propria viata. Nu cred ca unui om sanatos la cap i-ar placea sa se chinuie in agonie prin spitale luni/ani in sir. Bineinteles, e doar parerea mea.


"Vanity! Definitely my favourite sin."(John Milton) Work Shall Set You Free!
ancaghilic

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 13:03

"Si-a castigat dreptul la moarte"?!!!!?Ce titlu tampit e asta!!!!????Fiecare dintre noi ne nastem liberi cu drept de viata si de moarte (care este inevitabil si firesc)nu ni le castigam!!!!Cu privire la decizia fetitei asta e DREPTUL de ei!!!DE A ALEGE!!!!parerile sunt impartite si fiecare judeca!!Pot afirma doar atat!!Dintr-un punct obiectiv se dau unele sfaturi iar dintr-un punct subiectiv altele!!Desi e o situatie tragica E DREPTUL EI DE DECIZIE!!!


opris_anna_maria

228 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:26

Dragii mei toti ati fost copii. Ganditi la frumoasa varsta de 5 ani si pe mai departe la prima zi de scoala in clasa l a , serbarea abecedarului si alte evenimente din viata acelui copil la care numai ea si d-zeu stiu in ce stare de sanatate si psihica era ea. Acum stati voi sa analizati daca a facut bine sau nu cu refuzul de transplant ? Copilul asta a fost bolnav 7 ani din 13 de viata , dupa transplant { daca-l accepta } tot 5 ani de sanatate are pentruca dupa un transplant de inima numai sanatos nu esti. Ti se imbunatateste starea de sanatate dar tot cu pumnu iei medicamentele , controale la medici in nestire , monitorizare si nu ai un viitor stralucit mai ales ca femeie .


opris_anna_maria

228 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:28

De la: opris_anna_maria, la data 2008-11-13 14:26:56 Dragii mei toti ati fost copii. Ganditi la frumoasa varsta de 5 ani si pe mai departe la prima zi de scoala in clasa l a , serbarea abecedarului si alte evenimente din viata acelui copil la care numai ea si d-zeu stiu in ce stare de sanatate si psihica era ea. Acum stati voi sa analizati daca a facut bine sau nu cu refuzul de transplant ? Copilul asta a fost bolnav 7 ani din 13 de viata , dupa transplant { daca-l accepta } tot 5 ani de sanatate are pentruca dupa un transplant de inima numai sanatos nu esti. Ti se imbunatateste starea de sanatate dar tot cu pumnu iei medicamentele , controale la medici in nestire , monitorizare si nu ai un viitor stralucit mai ales ca femeie .


tanimanea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 14:43

De la: opris_anna_maria, la data 2008-11-13 14:28:37
De la: opris_anna_maria, la data 2008-11-13 14:26:56 Dragii mei toti ati fost copii. Ganditi la frumoasa varsta de 5 ani si pe mai departe la prima zi de scoala in clasa l a , serbarea abecedarului si alte evenimente din viata acelui copil la care numai ea si d-zeu stiu in ce stare de sanatate si psihica era ea. Acum stati voi sa analizati daca a facut bine sau nu cu refuzul de transplant ? Copilul asta a fost bolnav 7 ani din 13 de viata , dupa transplant { daca-l accepta } tot 5 ani de sanatate are pentruca dupa un transplant de inima numai sanatos nu esti. Ti se imbunatateste starea de sanatate dar tot cu pumnu iei medicamentele , controale la medici in nestire , monitorizare si nu ai un viitor stralucit mai ales ca femeie .

Aveti mare dreptate, doamna,acest copil si-a petrecut copilaria numai prin spitale.Cei care au stat numai o luna intr-un spital si au avut o experienta traumatizanta, oricat de bine ar fi fost tratati. Se spune ca speranta moare ultima, dar boala ei de baza, leucemia, nu a fost rezolvata, asa ca problema transplantului de inima era doar o prelungire a agoniei prin care trecea de ani de zile.Parerile pot fi impartite, ca parinte sa stii ca nu-ti vei mai avea copilul alaturi peste putin timp , este f. dureros,dar si a-i lua acestui copil ultimele clipe de fericire adevarata pe care le-ar fi putut petrece alaturi de cei dragi...


iulius_sabo

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 17:46

Sa iti petreci viata prin spitale din cauza unei boli incurabila nu este usor. Este dreptul ei sa accepte sau nu. Si, da putem zice expresia ca ea si-a castigat dreptul sa moara, pt ca pt ea este usurare faptul de a murii. Deci eu cred ca trebuie sa respectam deciza ei si sao lasam sa petreaca ultimele clipe din viata ei cu familia. Voi credeti ca mama ei nu si-ar dorii sa aiba fetita langa ea inca ceva timp? Va zic sigur, ca mama ei ar dori-o langa ea pt eternite, pt ca asa este o mama. Dar ea stie, ca lasand-o sa ieie decizia singura si lasand-o sa moara ii scurteaza din suferinta chiar cu riscul sa nu o mai aiba langa ea. Sunt mandru de o astfel de mama. Trebuie sa fii foarte puternic pt a putea face un asemenea lucru.


costinionnicolae

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Calarasi

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 20:48

cred ca ar fi trebuit sa mearga cu ultima sansa pana la final. Asi vrea sa stiti ca a accepta voit sa mori este nu o demnitate ci teama da progres si iertare dar asta este o lasitate a firii umane.


alincaba

138 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 18:29

Si eu cred ca parinti nu ar trebui sa se lase....... Nu sti niciodata ce minune se poate intampla.......... ce prostie mare ii asta.. is bolnav.. ii greu.. hai sa mor ca doar asta e.... Fiecare sansa.. oricat de mare ar fi .. trebuie sa te prinzi de ea pana la ultima speranta...! Ce parinti prosti.. sa se consoleze ca fetita lor mor! dar cine stie?..

Eu am avut un frate care a avut distrofie musculata 19 ani si la 20 de ani a murit... parinti mei ii dedicau 60 % din zi doar lui, si toti ne-am agatat de orice sansa.... si asa el a murit.. dar noi suntem linistit ca am facut tot ce s-a putut.......

Cine lauda decizia fetitei sau parinti acelei fete.. inseamna ca is niste oameni lasi.. care nu is in stare sa lupte pt ceea ce vor.. Urata gandire!

O zi buna la toti


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 10:00

Nu ma grabesc sa-i judec ... este mult prea dureros.
Nu sunt de partea celor ce renunta la viata ... dar ... sa ne fereasca Dumnezeu pe noi toti si sa nu ajungem sa fim obligati sa alegem !
Lucrez in sanatate si am vazut multa suferinta si multa durere. Cand un copil este atat de bolnav si sufera atat de mult te doare sufletul ... te doare pana si ultima particica din suflet. Va marturisesc sincer ca de multe ori in fata unui copil bolnav ma rugam sa ma doara pe mine si nu pe el. Si mai este ceva ce doare foarte tare .... suferinta unei mame ! Te ard lacrimile unei mame ce plange pentru copilul sau ce sufera intre viata si moarte !
Este mai bine deci, sa nu-i judecam !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 10:04

Alincaba ai dreptate: trebuie sa lupti cu boala ... daca te lasi coplesit esti pierdut de cele mai multe ori.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 14:53

Nu cred ca e treaba noastra ....
Nu ne priveste pe noi ce face fetita sau parintii ei, cu viata ei ...
Majoritatea dintre noi nu suntem in stare sa luam o decizie in ceea ce ne priveste dar ne dam cu parerea cu atata usurinta despre soarta altora...


Acum nu e momentul !
chandramuki_md

173 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 15:55

fiindca topicul este deschis tuturor celor care doresc sa-si spuna parerea o sa mi-o spun si eu pe a mea. asa cum spunem ca avem lucrurile si viata noastra, tot asa avem si ideile, parerile si deciziile noastre. si astea ar trebui sa conteze inainte de orice crede altul despre noi.

in nici un caz nu avem dreptul sa judecam decizia fetitei sau a familiei ei.

din cate am inteles, chiar daca fata ar fi facut transplantul, deznodamantul era acelasi in scurt timp. nimeni nu stie calvarul fetitei si daca ea a decis sa-si curme suferinta atunci a stiut ce face.

ca persoana eu sunt pro-viata, cu toate astea sunt de parere ca nu trebuie judecati ca niste oameni lasi nici parintii ...dar mai ales fetita.

sa de-a dumnezeu sa nu cunoastem niciodata durerea unei asemenea decizii.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Februarie 2009, ora 14:57

În primul rîn nu cunosc articolul cum vine asta și-a cîștigat dreptul la moarte? și nu la viațã?-probabil este vorba de moarte asistatã nu e bie sã judecãm -dar fiecare avem dreptul sã alegem pt viața noastrã


Fosta membra 9am.ro

84 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Aprilie 2009, ora 22:20

Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro


poinar_daniel

23 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Iulie 2009, ora 15:42

De la: ancaghilic, la data 2008-11-13 13:03:17"Si-a castigat dreptul la moarte"?!!!!?Ce titlu tampit e asta!!!!????Fiecare dintre noi ne nastem liberi cu drept de viata si de moarte (care este inevitabil si firesc)nu ni le castigam!!!!Cu privire la decizia fetitei asta e DREPTUL de ei!!!DE A ALEGE!!!!parerile sunt impartite si fiecare judeca!!Pot afirma doar atat!!Dintr-un punct obiectiv se dau unele sfaturi iar dintr-un punct subiectiv altele!!Desi e o situatie tragica E DREPTUL EI DE DECIZIE!!!


Sunt exact de aceasi parere!!


Fosta membra 9am.ro

273 mesaje
Membru din: 26/04/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Septembrie 2009, ora 23:38

De la: cristina_rdlsc, la data 2008-11-12 12:36:23O fetita din Marea Britanie in varsta de 13 ani, bolnava de inima in faza terminala, a castigat in justitie dreptul de a muri cu demnitate, dupa ce doctorii au incercat sa o forteze sa faca un transplant de inima.

Decat sa stai o viata prin spitale si sa te chinui mai bine sa mori in patul tau acasa alaturi de familie....asta e parerea mea. Voi ce ziceti?

..n/as indrazni sa condamn pe cineva la a muri in patul de acasa...da nici chinul in spital o viatza nu e bun...probabil ca tre sa existe o cale de mijloc...care intotdeauna va nedreptati pe cineva..din pacate.


Fosta membra 9am.ro

49 mesaje
Membru din: 21/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 11:56

am decis noi sa ne nastem?!!!!! libera alegere?!!!!!


Celina

180 mesaje
Membru din: 7/09/2009
Oras: Baia Mare

Postat pe: 24 Septembrie 2009, ora 13:14

Parerea mea este ca, nu trebuie sa ne castigam dreptul la moarte! Poate acest copil mai avea o sansa ;cu transpantul! Dar,,,, sunt multe cazuri cand eti imobilizat la pat, o leguma, te chinui tu si pe restul familiei!Atunci zic eu ar tebui sa l lasi pe individ sa decida, daca vrea sa se chinuie sau sa moara! Eu,, as alege varianta nr;2!


-
alicemarce_yahoo_com

9 mesaje
Membru din: 27/11/2009
Postat pe: 27 Noiembrie 2009, ora 18:31

eu cred ca e pacat sa iei viata cuiva chiar si asa ,noi muritori sintem dator sa dam viata daca putem dar sa no luam la nimeni


Fosta membra 9am.ro

3915 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Postat pe: 2 Februarie 2010, ora 15:58

Oricand, si-n orice situatie--alege VIATA

Raporteaza abuz de limbaj
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Februarie 2010, ora 13:26

Fiecare este stãpân pe viaþa lui!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
| Varianta pentru tiparire a topicului Si-a castigat dreptul la moarte
Mergi la: