back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Care este importantza culturii in relatiile internatzionale?

 


 
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 20:08

Intrebare:
P.S. Incercati sa nu va uitati in cartzi, ca sa raspundetzi:

Raporteaza abuz de limbaj
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 09:49

Bine spus ! Cartile sunt depozitarul culturii si stiintei ! O lume cultivata spiritual , nu poate fi decat o lume mai buna .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 17:42

Iti multumesc, Marian, ca esti unul dintre acei(care din ei??) care au inteles mesajul.
Am inchis repede computerul, desi eram datoare cu inca o explicatie pentru..parasutistii care merg maine la vot, sa ii voteze pe acei care le seamana.
Astfel: daca aveti de gand sa raspundeti la acest topic, permiteti-mi sa va citez din memorie ce am invatat pe la scolile de diplomatie si relatii internationale(nota 10 cu felicitari):
Asadar, raspunzand sincer intrebarii mele, respectati va rog cateva lucruri de bun simt:
* alegeti unul dintre sensurile 'culturii"(puteti si din DEX, nu e o problema) so explicati de ce ati ales aceasta semantica, apoi dezvoltato subiectul, in intregime(introducere, cuprins, incheiere si concluzii)
* incercati sa nu va abateti de la subiect si sa nu dati exemple de personaje de pe forum
*gasiti solutii pt. rezolvarea problemei interculturale, bazandu-va si pe experientele proprii
* exprimati-va exclusiv civilizat, chiar daca, ascunzandu-va identitatea pe forum, Codul Penal nu va pedepseste pt. cum vorbiti(injuraturile, chiar daca le auzim pe la televizor si la politicieni, in piatza si pe forumuri etc. sunt pedepsite de mcatre justitie, in orice societate-in a noastra, numai pe hartie insa).
* pierdeti-va timpul inca cateva sec. si raportati-i pe toti violatorii si pe borfasii so gloabele roz, care intra pe site ca sa ne arate ca au inteles gresit cum sta cu 'dreptul la exprimare'. Raportsti-i so hao sa le facem vant, daca vrem sa traim intr-o lume mai buna. Punct.
P.S. Asa cum unii dt. voi m-au ghicit, prin poza mea de la avatar, ca sunt 'oncrezuta/sau/ sogura pe mine(va las sa alegeti, din amandoua acestea): si noi putem sa ne dam seama cu ce fel de persoane avem de a face, dupa fotografiile lor pe post de 'avataro'(chiar daca sunt poze cu..frigidere autobipografice..cu masini la fel de autobiografice si poze cu men dressed in black). Asa ca, haide sa ii dam afara pe impostori, ca sa traim noi bine, astia care suntem seriosi.
Salutari si hai sa discutam acum despre importanta culturii, on relatiile internationale:
& In conditiile in care nu inteleg de ce


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 29 Noiembrie 2008, ora 18:00

Si ai dreptate, Marian: mai ales in contextul in care cultura obtinuta prin studiu sistematic(scoli, carti, chir si scoala vietii): transpare din cuvintele tuturor celor ce scriu pe acest web site.
Caci altfel..cum i-am putea verifica daca ceea ce spun este adevarat, in contextul in care numai copiii mici se lauda cu frigidere, cu 'bunatatzi' si ca fac schimb de sacose si pungi, cat sunt 'in strainatate'. Haideti sa fim seriosi..copii cu 'sotzii si cu copii', lasati-ne sa ne facem treaba de cetateni romani, inzestrati cu simtz si cu educatzie civica..plecatzi de pe acest site. Punct.


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 28 Decembrie 2008, ora 13:13



Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
| Varianta pentru tiparire a topicului Care este importantza culturii in relatiile internatzionale?
Mergi la: