back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cresterea salariilor profesorilor, strategie de campanie?

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
cristina_rdlsc

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 11:57

Alegerile se apropie cu pasi repezi si acum care mai de care adopta ultimele strategii. Scandalurile pe scena politica se tin lant iar noi "poporul" ramanem cu ochii in soare. Suntem de acord ca profesorii merita o marire de salariu dar 50% nu e cam mult pentru "saracuta economie" ?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 02:21

;;;;;;;;Daca s-ar reduce;;3/4 din ;;somnambulii din ;guvern, daca, nu s-ar plati ,unele datorii, din banii nostri,, daca,, ar plati maagistratii, din buzunarul lor, banii care-i da statul ,la unele ;cauze, judecate prost,,atunci ar fi ;;bani pt, ;toate ,ar si ramane! ;;Dar cum avem ;;gestionari prosti pe buzunarele d-vs,,, ,,nu sunt ;;bani pt, cei care ,muncesc,,sunt pt, cei care ;;dorm, sau se plimba,fiind ;turisti, platiti bine din ;bani publici!!


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 10:39

Evident ca da ! Esentialul este salariul real , adica puterea de cumparare . Mai mult simplu fapt ca un cetatean este profesor , nu este suficient . Trebuie ca acel profesor sa fie si compentent , sa obtina rezultate si sa indeplineasca o serie de criterii de performanta . Poate fi pus semnul egal intre un profesor a cariui elevi obtin rezultate stralucite , care desfasoara activitate stiintifica ori publicistica , cu un asa numit profesor care traieste din mita si fumeaza pe hol cu elevii ? Nu !


adriana_bialis

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 12:27

Sunt profesoara de 12 ani . Cea mai mare durere a noastra nu este faptul ca salariile sunt mici in comparatie cu ai domnilor "bucuresteni" ci faptul ca suntem paria in ceea ce priveste creditele imobiliare. De ce altii pot obtine de la banci aceste " luxuri" doar profesorii nu?! Vom ajunge sa stam cate doua-trei familii de profesori intr-o locuinta?Cu ce am gresit noi elitei de nu sunt in stare sa ne satisfaca necesitatile? Le e teama de intelectuali? De aceea vor sa ne " tina din scurt" prin lipsa banilor? Oare ale noastre odrasle sunt mai prejos decat ale lor? Daca noi nu i-am educa pe odraslele lor, ce ar devenii ei?

MAI GANDITI! MAI CALCULATI!!!


beatris_petrariu

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 15:43

cum de s-au gandit ca tocmai acum, inainte, sa mareasca salariile?
pana acum nu le-au vazut, n-au stiut ca sunt mici?
cu toate ca, fie vorba intre noi, sunt mai mari decat la alte categorii de personal, si daca s-ar implica la scoala si i-ar invata pe copii, n-ar trebui sa mai scoatem bani din buzunar sa le mai dam si pregatire.
eu am copil in clasa a XII si deja ii dau pregatire la 2 obiecte si inca n-am terminat!
nici toate orele nu le face macar!
halal invatamant!
la urma urmei au salarile care le merita. bine, banuiesc ca sunt si profesori de buna credinta, dar cam putini!
fiecare profesie are importanta ei si la urma urmei toti trebuie sa duca o viata decenta.


modarel

4 mesaje
Membru din: 23/08/2008
Oras: Deva

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 15:43

si restul prostimii care nu sunt bugetari ci angajati ai firmelor multinationale, sau alti patroni lipsiti de scrupule, noi la cine sa mergem cu jalba in protap???
ce mai egalitate e si asta?


roxafoxa

34 mesaje
Membru din: 14/09/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Octombrie 2008, ora 08:26

parerea mea este o marire mai mica si in etape dar sa o dea la totii bugetarii.apoi din primavara sa calculeze cat si cum sa le mai dea. aici este problema tuturor bugetarilor nu numai a cadrelor didactice pe care de altfel le stimez.


istoria

57 mesaje
Membru din: 19/10/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 30 Octombrie 2008, ora 10:06

ERA CIT PE CE SA MAI FACA O MINERIADA BASESCU ,CU AMBITIILE LUI DE DICTATOR. MARIREA SALARIILOR CU 50 % RIDICA PRETUL PIINI LA 50 RONI BUCATA,GINDITI LOGIC NU CU FUNDUL CA BASESCU! EL PRIMESTE FOLOASELE NESTIINTEI ROMANILOR


vasyy1971

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 09:26

De la: adriana_bialis, la data 2008-10-28 12:27:36Sunt profesoara de 12 ani . Cea mai mare durere a noastra nu este faptul ca salariile sunt mici in comparatie cu ai domnilor "bucuresteni" ci faptul ca suntem paria in ceea ce priveste creditele imobiliare. De ce altii pot obtine de la banci aceste " luxuri" doar profesorii nu?! Vom ajunge sa stam cate doua-trei familii de profesori intr-o locuinta?Cu ce am gresit noi elitei de nu sunt in stare sa ne satisfaca necesitatile? Le e teama de intelectuali? De aceea vor sa ne " tina din scurt" prin lipsa banilor? Oare ale noastre odrasle sunt mai prejos decat ale lor? Daca noi nu i-am educa pe odraslele lor, ce ar devenii ei?

MAI GANDITI! MAI CALCULATI!!!


MARE DREPTATE AI IN CEEA CE SPUI..LE ESTE TEAMA MARE DE INTELECTUALI....IN CEEA CE PRIVESTE ODRASLELE LOR AU EI DE GRIJE SA-I TRIMITA AFARA SA SE PREGATEASCA PENTRU MOSTENIREA CARE O SA O AIBA ...SAU SCOS 4 ANI DE GUVERNARE LE AJUNG


vasyy1971

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 09:31

De la: istoria, la data 2008-10-30 10:06:46 ERA CIT PE CE SA MAI FACA O MINERIADA BASESCU ,CU AMBITIILE LUI DE DICTATOR. MARIREA SALARIILOR CU 50 % RIDICA PRETUL PIINI LA 50 RONI BUCATA,GINDITI LOGIC NU CU FUNDUL CA BASESCU! EL PRIMESTE FOLOASELE NESTIINTEI ROMANILOR


MAI ISTORICULE SE VEDE CA NU ESTI INFORMAT ...LEGEA NU A FACUTO BASESCU A FOST O ORDONANTA DE URGENTA PE CARE COMISIA PARLAMENTARA A MODIFICATO ...CE VINA ARE BASESCU IN TOATA CHESTIA ASTA...EL POATE DOR SA DEA AVIZUL SAU SA NU AL DEA...INFORMEAZATE ISTORICULE DUPA ACEEA DA-TI CU PAREREA...DEFAPT CRED CA-TI CER PREA MULT


vasyy1971

28 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 09:37

De la: roxafoxa, la data 2008-10-30 08:26:29parerea mea este o marire mai mica si in etape dar sa o dea la totii bugetarii.apoi din primavara sa calculeze cat si cum sa le mai dea. aici este problema tuturor bugetarilor nu numai a cadrelor didactice pe care de altfel le stimez.


ASA ESTE ETAPIZAT SI SA SE PUNA STANDARDE NU SE POATE MERGE CA PANA ACUM ASA LA GRAMADA...PERFORMANTA TREBUIE SA FIE RASPLATITA...TOTI BUGETARII AR TREBUI RETRIBUITI PE CRITERII DE PERFORMANTA...

STITI CE MA DERANJEAZA FFF MULT ASTIA NE INSULTA INTELIGENTA UNA INTRUNA SPUN CA NU SUNT BANI LA BUGET DAR NU APUN NIMIK DESPRE ECONOMIA "GRI" ACOLO SE INVART BANII MULTI...CREDETI CA VILOAIELE SI SUV-URILE VIN ASA PE BANI IMPOZABILI...VRAJEALA DE 2 BANI


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 07:51

Raspunsul meu este urmatorul : DA, cresterea salariilor profesorilor este strategie de campanie, de fapt face parte din strategiile in care vom fi "prinsi".
Noi romanii suntem foarte receptivi la tot ce inseamna 'circoteca".
Ne place sa urmarim spectacole live de "circoteca" dar si mai interesant este sa jucam in rolul principal , iar pentru a prinde unul din milioanele de roluri principale (desigur) ne calcam in picioare unii pe altii .
Nu suna mai frumos sa spunem ca SISTEMUL e de vina ?
Nu numai ca este mai frumos dar asta ne da o si stare de liniste , linistea de care de altfel avem nevoie .
EU nu sunt vinovat, SISTEMUL este vinovat .
Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
mihailadoina

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 11:13

NU va obliga nimeni sa va dati copilul la pregatire.Daca copilul este interesat sa invete va spun eu ca poate sa reuseasca fara sa aiba nevoie de pregatire.
Si apoi treaba cu pregatirile nu este valabila pentru toti profesorii. Vi se pare normal ca un profesor cu 25 de ani vechime, cu doua facultati terminate, cu carti publicate cu articole publicate cu elevi la fazele nationale, sa aiba un salar de 1500 lei? Si ce te faci daca amandoi sotii sunt in invatamant si mai ai si doi copii la facultate si mai ai si rate?


mateiu3ms

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 13:59

Acesti profesori care au tupeul sa ceara majorari salariale de 50%in 2008,iar probabil in 2009 vor mai cere inca o majorare de50%,nu pot intelege ca exista invatamant si privat.Daca considera ca salarul lor e prea mic pot sa mearga sa lucreze in invatamantul privat,sau,pot sa se recalifice in alte meserii,cum de altfel au facut-o milioane de romani care si-au pierdut de mai multe ori locurile de munca.


ralph_uhr

8 mesaje
Membru din: 14/09/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 14:00

aoleu....

sau facut cateva confuzii p forumul asta....
1..profesor NU este=intelectual
2 profesor NU este egal elita
3 daca ar fii...nu ar fii profesor
4 daca iar duce capu....ar face altcv
5la cate spagii(mici atentzii) shi meditatzii facetzi....ar trebui sa ceara elevii marirea alocatziei..
6dupa ce ca sunt vai de capu lor....ii strica si pe elevi
7 vii sa dat mult prea mult ptr ceea ce facetzi..shi vatzi luat-o in cap...
8 stie vre-un profesor catzi oameni din romania au MINIM pe economie????
9 dupa cum mirositzi la 7 dimineatza a bautura mai rau ca elevii dupa un majorat...va fac shi mai rau daca va maresc salariile
10 orcum o facetzi din placere...ptr copii....banii sunt un fapt divers



asha ca dragi profesori INTELECTUALI...ELITE ale acestui stat...OAMENI DE MARCA..DE O CALITATE SUPERIOARA>>>punetziva cateva intrebari...daca un parinte care are minim pe econimie...reusheste sa traiasca ...shi sa va plateasca shi ca sa ii trecetzi copilul prin scoala...voi dc nu putetzi...???????

cine e de acord cu mine sa ridice mana....


dm334433

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Medias

Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 16:54

Daca un profesor nu este considerat intelectual, atunci cel care nu stie sa scrie corect romaneste cu siguranta ca este.

Voi, cei care va plangeti ca profesorul va obliga sa va meditati copilul, cu siguranta ca aveti adevarate genii (eventual neintelese).Iar profesorul nu face decat sa il "coboare" la nivelul lui.

Profesorul nu face performanta.Care ar fi gradul de performanta la care s-ar putea ajunge atunci cand elevii au serioase carente de educatie, au devieri de comportament? Si acestea intretinute de familie, de tatal alaturi de care elevul fumeaza si mai "serveste una mica" , asa de incurajare, ca de, nu trebuie sa-i spuna el vreo doua profesorului aluia care a indraznit sa-i ceara sa invete?
Iar voi, cei care dati lectii profesorilor, daca sunteti atat de capabili ,de ce ati ramas doar la nivelul salariului minim pe economie?


tb_bu

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 21:45

1500 Ron este prea mult - are un job sigur, nu ca in sectorul privat, iar "articole" fara valoare practica poate scrie si publica oricine cu studii suparioare! De fapt, ma intreb de ce-mi pierd timpul cu polemici inutile pe subiectul asta "politic"?


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Noiembrie 2008, ora 07:33

dar cred c-ati uitat de un amanunt fff.important : asa cum sunt de suparati acum pe guvern ,spuneti-mi cum vor numara voturile din 30 noe.,intrucit ei-profesorii- sunt de obicei implicati in sectiile de votare ?! cu alte cuvinte : cit de corect va fi rezultatul alegerilor ? ca nu conteaza uneori cu cine votezi,ci cine numara !


cristina_aldea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Noiembrie 2008, ora 13:20

Cu siguranță este strategie de campanie, și dintr-o parte și din cealaltă. Profesorii sunt pe post de "măgar" cand cei din conducere iși aruncă mingea de la unul la altul. Iar noi cu toții le facem jocul fiind fie de-o parte, fie de cealaltă, fie la mijloc. Cine oare va câștiga până la urmă? Țărișoara noaaastră!!! România are numai de câștigat pe tema polemicilor pro sau contra marire salariu. Ce frumos ar fi dacă toți profesorii și-ar da demisia. După cum se pare nu contează, oricum copiii învață numai din meditații, nu-i așa? Toată lumea ar fi fericită. Părinții arfi fericiți, profesorii ar fi fericiți s-ar ocupa exclusiv de meditații, guvernanții și mai fericiți.


marinela_diana

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Noiembrie 2008, ora 14:25

Cresterea salariilor profesorilor este o strategie de campaniedar cred ca merita o marire pentru ca isi bat capul cu elevii care sunt viitorul tarii.Pentru a se prezenta in fata clasei si a face performanta au nevoie de bani pentru carti,pentru haine si pentru a-si intretine familia pentru a se putea concentra la ora de clasa .


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 10:21

@marinela diana- asa este : salariile TUTUROR ( sau,aproape,ale tuturor ) sunt mici si trebuiesc marite ! de altfel,profesorii au primit in oct 9%,conform unui program deja acceptat si pus in practica....problema e ca s-a aruncat pe piata aceasta bomba cu fitilul scurt ,acum in prag de alegeri si nu s-a facut acest lucru,deloc intimplator !


NESIMTITUL

786 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 11:43

pai ce zicea minerul,are dreptate,seful are experienta,ataca odata si loveste mai multe flancuri daca Stolojan a desfiintat economia in 1993,acum vor sa o ia gata facuta praf povestea cu mostenirea pe urma la umbra mostenirii,liber la imbogatire ca poporul are de unde ,in 2009 Base mai vrea un mandat si tot asa catre DEMOCRATIE,si cu nenea TALPES


ralph_uhr

8 mesaje
Membru din: 14/09/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 15:05

draga DM3334...ETC...

1 nu am zis niciodata ca sunt tata.....
2 nu am zis niciodata ca am minim p economie...
3 am studii superioare
4 daca am facut cateva greseli gramaticale te rog sa ma scuzi...
5.nu am zis ca elevii sunt ushi de biserica...
6...elevii nu sunt intelectuali...daia se shi duc la scoala...


da.... am o intrebare...esti profesoara sau profesor cumva?shi daca da, te regasesti printre cele spuse de mine?....
-stiiai ca in jur de 60-70% din profesori sunt alcoolici?
sa nu mai vb de cei corupti...
dute la o scoala la alegere shi vezi cine le preda celora care osa trebuiasca sa ne intretina in viitor...
vad ca tzie itzi place mizeria in care traim....ok...viatza frumoasa in continuare...

PS:mai am o intrebare......esti fosta securista ????


Fosta membra 9am.ro

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 16:35

De la: adriana_bialis, la data 2008-10-28 12:27:36Sunt profesoara de 12 ani . Cea mai mare durere a noastra nu este faptul ca salariile sunt mici in comparatie cu ai domnilor "bucuresteni" ci faptul ca suntem paria in ceea ce priveste creditele imobiliare. De ce altii pot obtine de la banci aceste " luxuri" doar profesorii nu?! Vom ajunge sa stam cate doua-trei familii de profesori intr-o locuinta?Cu ce am gresit noi elitei de nu sunt in stare sa ne satisfaca necesitatile? Le e teama de intelectuali? De aceea vor sa ne " tina din scurt" prin lipsa banilor? Oare ale noastre odrasle sunt mai prejos decat ale lor? Daca noi nu i-am educa pe odraslele lor, ce ar devenii ei?



MAI GANDITI! MAI CALCULATI!!!




voi educati? nu va e rusine? nu stiu cum va permiteti sa vorbiti depre educatie, cand invatamantu roman e pe ultimele locuri din lume. oare de ce? pentru ca avem profesori atat de "competenti si bine pregatiti".

de exemplu daca luam un taran simplu sau un om care lucreaza la o fabrica sau magazin si il punem la catedra sa faca acelas lucru pe care il face un profesor nu intampina nici un fel de dificultate (aici sunt exclusi unii profesori de matematica, informatica, bilogie, chimie si limbi straine, ca aia chiar stiu ceva). deci oricine poate sa faca ceea ce face un profesor.

problema e ca unii oameni muncesc in fiecare zi 8 ore sau 12 (nu 4 ca unii profesori care iau dublu fata de ceilalti) ca sa plateasca taxe. un procent din aceste taxe reprezinta chiar salariul profesorilor care sunt 80% incompetenti. +fiecare parinte trebuie sa mai plateasca si meditatii pentru ca profesorii nu isi fac treaba. atunci de ce sa mai lucreze oamenii "de rand"? ca sa plateasca saraiile unor oameni cum sunt profesorii?

oamenii de rand care mai contribuie si ei la dezvoltarea economica a tarii mai mult sau mai putin primesc bani pentru haine? ei nu, dar profesorii da. oamenni de rand au masini de lux, isi permit vacante in strainatate, isi renoveaza casele in fiecare an, ca profesorii? sigur ca nu, doar ei sunt priviti ca o carpa, ca doar traim in romania, o tara in care profesorii sunt pe primul loc. nu conteaza conditiile din untiatile sanitare, nu conteaza starea licelor, a scolilor. Important ca niste oameni de nimic ca profesorii, sa aiba salar de 2000ron pe luna.

si se mai intreaba unii de ca pleaca tinerii din romania. normal ca nu stau sa lucreze intr-o banca sau intr-un spital si sa se uite ca un betivan sau un prost cu un IQ egal cu temperatura de afara sta 4 ore pe zi la locul de munca si ia mai mult ca el, care contribuie mai mult sau mai putin la economie si dezvoltarea tarii.

si am uitat de protocoale, de care eneficiaza stimatii profesori. sunt in clasa a 12-a, si la prima sedinta cu parintii principala tema a fost protocolul. rusine. sa nu mai zic ca taxa pe elev e de 150 ron. si e vb de un oras mai mic, imi imaginez cat platesc cei de la bucuresti.

nu stiu cum se poate compara doamna profesoara cu "domnii bucuresteni". poate doarme la fel de mult ca domnii, sau are foarte mult tim liber si ea, evident, pentru ca e profesoara.


Fosta membra 9am.ro

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 16:36

De la: ralph_uhr, la data 2008-11-01 14:00:08aoleu....

sau facut cateva confuzii p forumul asta....
1..profesor NU este=intelectual
2 profesor NU este egal elita
3 daca ar fii...nu ar fii profesor
4 daca iar duce capu....ar face altcv
5la cate spagii(mici atentzii) shi meditatzii facetzi....ar trebui sa ceara elevii marirea alocatziei..
6dupa ce ca sunt vai de capu lor....ii strica si pe elevi
7 vii sa dat mult prea mult ptr ceea ce facetzi..shi vatzi luat-o in cap...
8 stie vre-un profesor catzi oameni din romania au MINIM pe economie????
9 dupa cum mirositzi la 7 dimineatza a bautura mai rau ca elevii dupa un majorat...va fac shi mai rau daca va maresc salariile
10 orcum o facetzi din placere...ptr copii....banii sunt un fapt divers



asha ca dragi profesori INTELECTUALI...ELITE ale acestui stat...OAMENI DE MARCA..DE O CALITATE SUPERIOARA>>>punetziva cateva intrebari...daca un parinte care are minim pe econimie...reusheste sa traiasca ...shi sa va plateasca shi ca sa ii trecetzi copilul prin scoala...voi dc nu putetzi...???????

cine e de acord cu mine sa ridice mana....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 17:02

De la: Isis23, la data 2008-11-03 16:36:21
De la: ralph_uhr, la data 2008-11-01 14:00:08aoleu....

sau facut cateva confuzii p forumul asta....
1..profesor NU este=intelectual
2 profesor NU este egal elita
3 daca ar fii...nu ar fii profesor
4 daca iar duce capu....ar face altcv
5la cate spagii(mici atentzii) shi meditatzii facetzi....ar trebui sa ceara elevii marirea alocatziei..
6dupa ce ca sunt vai de capu lor....ii strica si pe elevi
7 vii sa dat mult prea mult ptr ceea ce facetzi..shi vatzi luat-o in cap...
8 stie vre-un profesor catzi oameni din romania au MINIM pe economie????
9 dupa cum mirositzi la 7 dimineatza a bautura mai rau ca elevii dupa un majorat...va fac shi mai rau daca va maresc salariile
10 orcum o facetzi din placere...ptr copii....banii sunt un fapt divers



asha ca dragi profesori INTELECTUALI...ELITE ale acestui stat...OAMENI DE MARCA..DE O CALITATE SUPERIOARA>>>punetziva cateva intrebari...daca un parinte care are minim pe econimie...reusheste sa traiasca ...shi sa va plateasca shi ca sa ii trecetzi copilul prin scoala...voi dc nu putetzi...???????

cine e de acord cu mine sa ridice mana....




necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 17:07

De la: gabigabi, la data 2008-11-02 07:33:50dar cred c-ati uitat de un amanunt fff.important : asa cum sunt de suparati acum pe guvern ,spuneti-mi cum vor numara voturile din 30 noe.,intrucit ei-profesorii- sunt de obicei implicati in sectiile de votare ?! cu alte cuvinte : cit de corect va fi rezultatul alegerilor ? ca nu conteaza uneori cu cine votezi,ci cine numara !


iar mare adevar...
nu stiu de ce nimeni nu vrea sa se schimbe ceva in sistem... Sa se incurajeze performanta...de aici vin banii intr-o societate normala...Eventual sa existe concurenta...Sunt convins ca sunt profesori pentru care scolile s-ar bate sa-i aiba...Uite concurenta, uite cum vin banii...Repet , daca apare concurenta


zmfrion

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Targoviste

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 01:49

de multe ori prin sticla ferestrei nu vezi adevarul...in ce stat sintem cind un prim ministru..nu vrea muschii lui sa aplice o lege...legat si la racoare .cine dracu crede ca este ?sintem o tara de prosti? nu cred de aceea sper...


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 11:30

am o prietena prof.dr.doc. in sociologie ; ieri am vorbit cu ea si,cu toata jena,am intrebat-o pina la urma cum sta treaba cu aceste mariri si ce spun cei ca ea ? mi-a spus cam asa : ca nu toti profesorii sunt de acord cu acest tambalau ; sunt constienti ca sunt folositi ca masa de manevra ,dar cu liderii lor- unii dintre ei,este o problema !...i-am spus si eu ca,daca ei -ca oameni informati,pregatiti ,capabili sa inteleaga niste manevre electorale,se lasa atrasi in acest joc, atunci noi,astialalti ,cum am putea sa ne opunem ? si cui sa ne opunem,devreme ce toti sunt implicati- mai mult sau mai putin- in el !?


minerul

50 mesaje
Membru din: 22/10/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 05:04

MANEVRA LUI bASE,electorala cu marirea salariilor ,asa cum am patit si noi minerii si pe urma Stolojan a provocat o inflatie vertiginoasa,dar lumea uita repede


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cresterea salariilor profesorilor, strategie de campanie?
Mergi la: