back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cresterea salariilor profesorilor, strategie de campanie?

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
florin_ghiban

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 10:26

Din pacate este o strategie de campanie a celor din Camera Deputatilor si a Senatorilor. Cand citesti zilnic stiri economice pe net, si vezi ca tot mai multe fabrici isi opresc temporar activitatea, sau ca isi reduc drastic productia....ar cam trebui sa te intrebi, oare chiar este normal ca "noi" a se citi bugetarii sa cerem o astfel de marire ?!?! Adica ....mai mult decat convins veniturile la bugetul de stat se vor diminua in urmatoarea perioada, asa ca singura sansa ca aceste salarii sa creasca ar fi ca sistemul bugetar cresterea eficientei executiei bugetare si a randamentului angajatilor! Din bugetul educatiei s ar putea acoperi aceste mariri de salarii dar asta ar insemna o reducere a bugetului pentru investitii Altfel doar din marirea impozitelor se vor putea obtine venituri suplimentare :((
Asadar, mai ganditi-va inainte de a cere asa ceva sau....de ce nu...schimbati sectorul!!!! unde daca muncesti si ai perfomante, vei avea si recompense pe masura!
Ps. Un fost angajat in invatamant pe linie economica!


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 10:47


Mai fetitza tatii mai....
Daca esti in clasa a 12-a, ar trebui sa stii ca profesorii nu lucreaza 4 ore pe zi, sau atit stai tu pe la ore.....
Munca privind elevul, intr-adevar, nu dureaza 8 ore...LA CLASA. Insa dupa orele de curs, cind vlastarele tarii, ca tine de exemplu, pleaca spre casa, trecind pe la o cafelutza, coniac, sau pe la "vreo colega", cadrul didactic merge acasa sa-si pregateasca lectiile pentru a doua zi. (proiecte de lectii, planuri de lectii, fise psihologice, fise de lucru, materiale pentru comisiile metodice, materiale pentru comisiile din care fac parte la nivelul scolii, s.a.m.d.
Lucruri facute in timpul cit sta acasa, si pe care elevii nu au cum sa le vada.
Nu spun ca nu exista si in corpul didactic uscaturi....ca peste tot...insa de aici si pina la a afirma ca toti profesorii sunt niste timpiti, au IQ regretabil, sunt alcoolici (cum afirma un alt frustrat)...e cale lunga, scurtata vad, totusi, de entitati umane discutabile, care au ei...asaaa....o chestie viscerala pe corpul didactic al tarii...
Tu cum ai reusit sa scrii aici, pe acest forum ? Ai invatat literele, acordurile gramaticale, gramatica in general, si altele ce tin de activitatea scolara singura acasa ?? Uita-te in urma si analizeaza investitia facuta pentru ca tu sa ajungi acum sa poti posta aici, si atunci vei putea observa (nu e obligatoriu) ca s-a muncit cu tine, iar tu esti acel "produs" ce poti dezvolta economia tarii.
Invatamantul nu poate niciodata produce plusvaloare beneasca, ci ii produce pe aceia care vor produce bani.
Poti tu pune pe un muncitor cu 10 clase sa construiasca blocuri, sa te vindece de boli, sa tina o evidenta contabila, sa proiecteze ceva ???? Nu poti, pentru ca in oamenii care realizeaza ceea ce am scris mai sus, s-a investit munca de scolarizare si de indrumare, si asta o face NUMAI cadrul didactic.
Nici eu nu sunt de acord cu cresteri salariale majore si bruste, nu sunt cadru didactic, insa ma deranjeaza sa observ un piciulica ce nu-si observa mucii de la nas, care pina acum nu a produs nimic pentru tara, insa presupun ca se pregateste sa faca asta in viitor, cum spuneam, ma deranjeaza sa vad cum tu bagi prin intromisiune introductiva pe toti profesorii in aceeasi oala.
Toata elita, crema, spuma si smintina intelectuala a Romaniei ESTE PRODUSUL SCOLII ROMANESTI, adica munca acelora care "nu produc nimic pentru dezvoltarea tarii" cum iti place tie sa afirmi.
Ai destul timp sa te destupi la neuron, esti tinara mai ai foarte multe de invatat, invata (fara profesori, ca astia sunt niste lichele), fii tu sfertodocta, si dupa ce vei mai acumula cunostinte despre politicile macro si micro economice aplicate, abia atunci sa mai vii sa mai postezi aici....altfel, te faci de ris degeaba.
Viata usoara copile...


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 10:51

postul de mai sus se adreseaza lui Isis23 si celor ca ea...


LYLYKAE

309 mesaje
Membru din: 11/08/2008
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 11:38

si profesorii si profesoarele corup elevele si elevii la activitati sexuale ,la program vin din cind in gind si nepregatiti la cursul zilnic spunind aberatii la elevi,nu mai este scoala de pina in 1989,directiva a trasato chiar Basescu


http://www.youtube.com/watch?v=0a9a9W96ac0
mihai_suhani

68 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Satu Mare

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 12:28

DA,FARA INDOIALA ,MARIREA SALARIILOR PROFESORILOR CU 50% ESTE O STRATEGIE DE CAMPANIE ELECTORALA IAR MODUL IN CARE EA A FOST VOTATA IN PARLAMENTUL ROMANIEI,IN UNANIMITATE,INTR-UN MOMENT DE CRIZA ECONOMICA MONDIALA ESTE CEL PUTIN O DOVADA DE LIPSA DE PROFESIONALISM. EU AS PLUSA SI AS SPUNE CA E VORBA MAI DEGRABA DE UN POPULISM PAGUBOS CA SA NU ZIC DE PROSTIA PARLAMENTARILOR.SI DINTRE TOTI POLITICIENII ACTUALI CEA MAI CREDIBILA SI REALISTA POZITIE IN ACEASTA CHESTIUNE O ARE PRIMUL MINISTRU,CARE SE OPUNE ACDESTEI CRESTERI ABERANTE,CARE AR ATRAGE DUPA EA ALTE CRESTERI,JUSTIFICATE DE ALTFEL SI CARE AR PUTEA DUCE IN FINAL LA O CRESTERE GALOPANTA A INFLATIEI. CEA MAI LOGICA SOLUTIE IN MOMENTUL ACTUAL AR FI INGHETAREA SALARIILOR SI MASURI DE AUSTERITATE. DE ALTFEL UNGARIA CARE ORICUM STA MULT MAI BINE CA NOI DIN MULTE PUNCTE DE VEDERE A ANUNTAT RECENT ASTFEL DE MASURI DE AUSTERITATE IN TIMP CE NOI,SUPERINCREZATORI MARIM SALARIILE CU PROCENTE ALARMANTE SI NESUSTINUTE DE O ECONOMIE CARE SE PREVEDE A SCADEA DATORITA CRIZEI CARE NE AFECTEAZA DEJA.IN REST TOTI POLITICIENII NOSTRI SE DUC PRIN TARA LA PUPAT DE MOASTE DE SFINTI,PENTRU CA ASTA DA BINE SI VOR MAI STRANGE NISTE VOTURI


NESIMTITUL

786 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: Cluj

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 22:40

VAD IN SFIRSIT O MEDITATIE SANATOASA Ai dreptate Tariceanu sta cu picioarele pe pamint,spre deosebire de BASESCU CARE ESTE UN AVENTURIER,omul care profitind de naivitatea celor saraci cu duhul a vrut sa vada daca merge smecheria la prostime ,si a reusit corect ! pai daca vine Stolojan si mai produce o inflatie ca in 1992-1993 ,vai de izmenele noatre,daca tara ar fi lasata pe mina lui Basescu ,Boc,Buldogul SI bILBIITUL ,se umple de cadavre eletorale


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 08:58

De la: florian_remus, la data 2008-11-06 10:47:17
Mai fetitza tatii mai....
Daca esti in clasa a 12-a, ar trebui sa stii ca profesorii nu lucreaza 4 ore pe zi, sau atit stai tu pe la ore.....
Munca privind elevul, intr-adevar, nu dureaza 8 ore...LA CLASA. Insa dupa orele de curs, cind vlastarele tarii, ca tine de exemplu, pleaca spre casa, trecind pe la o cafelutza, coniac, sau pe la "vreo colega", cadrul didactic merge acasa sa-si pregateasca lectiile pentru a doua zi. (proiecte de lectii, planuri de lectii, fise psihologice, fise de lucru, materiale pentru comisiile metodice, materiale pentru comisiile din care fac parte la nivelul scolii, s.a.m.d.
Lucruri facute in timpul cit sta acasa, si pe care elevii nu au cum sa le vada.
Nu spun ca nu exista si in corpul didactic uscaturi....ca peste tot...insa de aici si pina la a afirma ca toti profesorii sunt niste timpiti, au IQ regretabil, sunt alcoolici (cum afirma un alt frustrat)...e cale lunga, scurtata vad, totusi, de entitati umane discutabile, care au ei...asaaa....o chestie viscerala pe corpul didactic al tarii...
Tu cum ai reusit sa scrii aici, pe acest forum ? Ai invatat literele, acordurile gramaticale, gramatica in general, si altele ce tin de activitatea scolara singura acasa ?? Uita-te in urma si analizeaza investitia facuta pentru ca tu sa ajungi acum sa poti posta aici, si atunci vei putea observa (nu e obligatoriu) ca s-a muncit cu tine, iar tu esti acel "produs" ce poti dezvolta economia tarii.
Invatamantul nu poate niciodata produce plusvaloare beneasca, ci ii produce pe aceia care vor produce bani.
Poti tu pune pe un muncitor cu 10 clase sa construiasca blocuri, sa te vindece de boli, sa tina o evidenta contabila, sa proiecteze ceva ???? Nu poti, pentru ca in oamenii care realizeaza ceea ce am scris mai sus, s-a investit munca de scolarizare si de indrumare, si asta o face NUMAI cadrul didactic.
Nici eu nu sunt de acord cu cresteri salariale majore si bruste, nu sunt cadru didactic, insa ma deranjeaza sa observ un piciulica ce nu-si observa mucii de la nas, care pina acum nu a produs nimic pentru tara, insa presupun ca se pregateste sa faca asta in viitor, cum spuneam, ma deranjeaza sa vad cum tu bagi prin intromisiune introductiva pe toti profesorii in aceeasi oala.
Toata elita, crema, spuma si smintina intelectuala a Romaniei ESTE PRODUSUL SCOLII ROMANESTI, adica munca acelora care "nu produc nimic pentru dezvoltarea tarii" cum iti place tie sa afirmi.
Ai destul timp sa te destupi la neuron, esti tinara mai ai foarte multe de invatat, invata (fara profesori, ca astia sunt niste lichele), fii tu sfertodocta, si dupa ce vei mai acumula cunostinte despre politicile macro si micro economice aplicate, abia atunci sa mai vii sa mai postezi aici....altfel, te faci de ris degeaba.
Viata usoara copile...


Mai florian remus ....cum sa-ti spun...stiu sistemul asta de invatamant mai bine decat tine cred desi pari a fi relativ informat...poate chiar parte din sistem...
OK stiu ca snt de facut planuri de lectie care se fac odata pe an, iar daca n u se schimba programa sunt valabile muulta vreme...stii fizica, matematica, geografia nu prea se schimba de la an la an sa ai nevoie de planuri de lectie noi.... Cati profesori din aceiasi catedra au aceleasi planuri de lectie ?:) probabil toti... Vlastarele tarii care pleaca la coniac, cafeluta si colege sunt exact produsul scolii romanesti, cum zici tu, ca si "crema intelectualitatii"...ia cugeta tu cu capul tau...ce a produs mai mult invatamantul? "vlastare" sau "crema"???
Eu nu vorbesc de uscaturi in sistem...pentru ca alea ar fi exceptii. Eu vorbesc de un sistem care nu incurajeaza performenta, care nu are stabilite criteriile de performanta, in care plata cadrelor se face pe baza de 2 lucruri: vechime si grade. Gradele presupun vechime si examen. Examenul este ca o teza, sunt testate CUNOSTINTELE PROFESORILOR IN DISCIPLINA PE CARE O PREDAU si nu capacitatea profesorului de a preda. Nu ma lua acum cu texte de genul "este si o lectie deschisa", "sunt si subiecte de pedagogie si metodica" pentru ca poti lua o nota mica la subiectele de pedagogie si metodica iar lectia deschisa e de fapt un chiolhan "sa mancam, sa bem, sa ne simtem bine"
Faqptul ca eu reusesc sa scriu poat esa fie oare un criteriu de performanta?!!!
Pot sa si vobesc, si sa mananc, si sa ma spal....pune pe lista de reusite ale invatamantului....
Oare faptul ca 16% din elevii de clasa a 5-a nu inteleg un text scris nu e un exemplu destul de clar de cum functioneaza sistemul????
De ce nu vad la TV profesori care sa zica "vreau sa functionam liber...sa ne prezentam cu proiect de curs pe materie la 30 de scoli si sa o alegem pe cea care ne plateste cel mai bine...de ce trebuie sa fie legati de scoala, sa fie "titulari"???
ca sa fie locul caldut, linistit, din care daca nu te vezi la stiri batut sau beat nu poti fi dat afara...


Fosta membra 9am.ro

33 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 12:07

pentru raduporubiu...

Planurile de lectii (observi pluralul, nu ?) se fac acasa pentru FIECARE lectie urmatoare. Cel putin asa cam e necesar....
Asa e...disciplinele 5-8 nu se schimba anual, deci nici proiectele sau planurile de lectii, insa cele de la I-Iv se schimba anual, si nu cred ca e cineva care mai are ce a lucrat acum 4 ani.Vlastarele nu le produce cadrul didactic, ci mama si tata lui, cu care sta pe acasa dupa orele de curs, si pe care ii cam dor in dos de vlastarul lor, pentru ca de aia e scoala, nu ??? Chestia cu plecatul la cafeluta sau coniac, adica treaba cu disciplina elevului dupa orele de curs mai tine si de parinti....cam 80%....Pe parinti ii intereseaza pe unde umbla haimanaua dupa ore, nu pe altcineva.
De acord cu tine ca slarizarea se face prost in sistem, dupa vechime si grade. Despre ceea ce vorbesti tu, ca examenele de grad nu se axeaza EXCLUSIV pe stiinta de a preda, adica pe metodica si pedagogie, AI PERFECTA DREPTATE ! Degeaba stiu eu sa scriu, daca nu sunt in stare sa-i invat ca lumea si pe altii.
Faptul ca reusesti sa scrii, DA, ESTE O PERFORMANTA! A minca sau a te spala nu fac parte din performantele scolare ci sunt deprinderi elementare acumulate prin imitare, ce au legatura directa cu informatia captata de catre copil din mediul exterior, cu toti care il ocupa, deci nu prin activitate cognitiva si exercitiu cognitiv.
Nu stiu daca 16% dintre elevii din a 5-a nu inteleg sa scrie sau sa citeasca...insa 16% nu reprezinta un procent pentru a pune o eticheta unui sistem. De ceilalti 84% nu stii nimic ? sau aia nu sunt reprezentativi pentru acelasi sistem....Apropo, SISTEM=CADRUL DIDACTIC+PARINTE !!! In invatamant se face educatie si invatamint, insa la asta trebuie sa participe cadrul didactic, elevul si parintii. Din pacate, parintii nu prea participa, pentru ca "copilul lor e la scoala, de aia e scoala', elevul nu stie cum sa scape de ore (in general), iar cadrul didactic e blamat pentru toate astea.
Daca tu ca elev nu vrei, cu toate mijloacele moderne de convingere, sa inveti, nu-ti poate nimeni turna cu pilnia in cap. Cineva care te invata unele lucruri si te formeaza, nu te constringe pentru asta daca tu nu vrei.
Cu treaba cu titularizarea...PERFECT DE ACORD CU TINE. Insa mai e un aspect...eu merg sa-mi depun modalitatile mele de predare , pe care le consider excelente, la 30 de scoli...POTI TU, CU CAPUL TAU, ca sa te citez, SA MA ASIGURI CA ACEIA CARE MA EVALUEAZA PE MINE SUNT CEL PUTIN LA FEL DE BUNI CA SI MINE ???? Ce te faci daca dai peste un director care habar nu are de pedagogie sau metodica sau psihologia copilului, si majoritatea habar nu au, pentru ca in facultate NU SE INVATA DESTUL ACESTE DISCIPLINE ESENTIALE IN PROCESUL DE FORMARE ?
Despre cadre didactice baute, cu psihoze sexologice sau alte cadre didactice care nu sunt ei in primul rind oameni....astia ar trebui dat afara la prima abatere disciplinara !!!
Sa auzim de bine ficior...


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 10:23

De la: ralph_uhr, la data 2008-11-01 14:00:08aoleu....

sau facut cateva confuzii p forumul asta....
1..profesor NU este=intelectual
2 profesor NU este egal elita
3 daca ar fii...nu ar fii profesor
4 daca iar duce capu....ar face altcv
5la cate spagii(mici atentzii) shi meditatzii facetzi....ar trebui sa ceara elevii marirea alocatziei..
6dupa ce ca sunt vai de capu lor....ii strica si pe elevi
7 vii sa dat mult prea mult ptr ceea ce facetzi..shi vatzi luat-o in cap...
8 stie vre-un profesor catzi oameni din romania au MINIM pe economie????
9 dupa cum mirositzi la 7 dimineatza a bautura mai rau ca elevii dupa un majorat...va fac shi mai rau daca va maresc salariile
10 orcum o facetzi din placere...ptr copii....banii sunt un fapt divers



asha ca dragi profesori INTELECTUALI...ELITE ale acestui stat...OAMENI DE MARCA..DE O CALITATE SUPERIOARA>>>punetziva cateva intrebari...daca un parinte care are minim pe econimie...reusheste sa traiasca ...shi sa va plateasca shi ca sa ii trecetzi copilul prin scoala...voi dc nu putetzi...???????

cine e de acord cu mine sa ridice mana....


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 10:24

De la: ralph_uhr, la data 2008-11-03 15:05:27draga DM3334...ETC...

1 nu am zis niciodata ca sunt tata.....
2 nu am zis niciodata ca am minim p economie...
3 am studii superioare
4 daca am facut cateva greseli gramaticale te rog sa ma scuzi...
5.nu am zis ca elevii sunt ushi de biserica...
6...elevii nu sunt intelectuali...daia se shi duc la scoala...


da.... am o intrebare...esti profesoara sau profesor cumva?shi daca da, te regasesti printre cele spuse de mine?....
-stiiai ca in jur de 60-70% din profesori sunt alcoolici?
sa nu mai vb de cei corupti...
dute la o scoala la alegere shi vezi cine le preda celora care osa trebuiasca sa ne intretina in viitor...
vad ca tzie itzi place mizeria in care traim....ok...viatza frumoasa in continuare...

PS:mai am o intrebare......esti fosta securista ????


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 10:29

MAESTRE AVETI DREPTATE IN PROPORTIE DE 99,99% EU RIDIC DOUA DESTE SI MA CER LA TOALETA,PT.CA IN CAZUL DUMNEAVOASTRA AS PUTEA SA COMENTEZ DAR DEOCAMDATA MA ABTIN DEOARECE NU VREAU SA COMBAT UN OM CARE SPUNE ADEVARURI ATAT DE RAR SPUSE DE ALTII,IN REST GAOZARILOR,SA TRAITI BINE,DOMNULE,HA,HA,HA,CE-MI PLAC GLUMELE MELE!


gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 16:51

oare ar fi prea mult sa-i cer lui Geoana sa-si asume responsabilitatea acestei nebunii declansata la modul cel mai inconstient cu putinta si SA -Si CEARA SCUZE profesorilor,guvernului, tarii intregi ,intr-o conferinta de presa ,la o ora de virf si maxima audienta ? si sa-si dea demisia ,caci trage la fund si ce-a mai ramas din PSD.ul ala ? ....o sa spuneti ca-i bine; sa se duca pe apa simbetei ! o fi,dar este necesara si o stinga modernizata intro tara democratica,asa cum ne pretindem c-am fi !


va_ciuruim

225 mesaje
Membru din: 10/11/2008
Oras: Turnu Magurele

Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 20:23

adevarul este ca Gioana a cazut si el in plasa lui Basescu care ia promis ca-l face prim-ministru daca loveste in Guvern mare ar fi surpriza sa cistige PSDul alegerile si sa-l vedem pe Gioana pe unde scoate camasa La noi la pd-l sperantele scad,am scazut in sondaje,mai mult cei de la OTV au mai dat pe post si situatia cu apa de la Arcuda,care vine in casele populatiei cu fecale si nitrati,situatie lasata de Basescu CIND ERA PRIMARUL CAPITALEI ,lumea simte si taxeaza la VOT


conform cercetarilor facute sa stabilit ca black-friday și silver9am ,apartin aceluiaș ID,,o persoana care vrea sa compromita PDL ul prin prezentarea de afirmații oneroase și injuri ,cautași sa-l izolați.
rinso54

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 22:17

50% MARIRE, 100% NESIMTIRE.
DERBEDEII CARE SE MAI NUMESC lideri sindicali, IACA AU MAI PUS-O DE O JMECHERIE IMPUTITA. 4 ANI AU STAT CA STRUTII SI S-AU GASIT ACUM SA-L PUPE-N DOS PE GEOANA. SI PE base SI ACOLITII LUI.
IDIOTUL DE GEOANA NU A FACUT VALURI CAT A FOST "NEPOTUL lu` TAMARA" PRIM MINISTRU SI DACA-MI ADUC BINE AMINTE ERAU ACEIASI lideri sindicali, CARE LIGEAU ACELEASI GAUAZE, CA SI ACUM!

DA, DA, DA... 50% PENTRU DEBUTANTI SI PENTRU PROFESORII DE LA TARA. NU,NU,NU CELOR DE GRADU 1. NU SUNT DESTUI 1500 PENTRU 4 ORE DE MUNCA????????? 4ZILE PE SAPTAMANA???????? 31 SAPTAMANI PE AN??????????

PAI LASATI-O DRACU!!!!!!!!!!


Fosta membra 9am.ro

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Noiembrie 2008, ora 19:31

De la: florian_remus, la data 2008-11-06 10:47:17

Mai fetitza tatii mai....

Daca esti in clasa a 12-a, ar trebui sa stii ca profesorii nu lucreaza 4 ore pe zi, sau atit stai tu pe la ore.....

Munca privind elevul, intr-adevar, nu dureaza 8 ore...LA CLASA. Insa dupa orele de curs, cind vlastarele tarii, ca tine de exemplu, pleaca spre casa, trecind pe la o cafelutza, coniac, sau pe la "vreo colega", cadrul didactic merge acasa sa-si pregateasca lectiile pentru a doua zi. (proiecte de lectii, planuri de lectii, fise psihologice, fise de lucru, materiale pentru comisiile metodice, materiale pentru comisiile din care fac parte la nivelul scolii, s.a.m.d.

Lucruri facute in timpul cit sta acasa, si pe care elevii nu au cum sa le vada.

Nu spun ca nu exista si in corpul didactic uscaturi....ca peste tot...insa de aici si pina la a afirma ca toti profesorii sunt niste timpiti, au IQ regretabil, sunt alcoolici (cum afirma un alt frustrat)...e cale lunga, scurtata vad, totusi, de entitati umane discutabile, care au ei...asaaa....o chestie viscerala pe corpul didactic al tarii...

Tu cum ai reusit sa scrii aici, pe acest forum ? Ai invatat literele, acordurile gramaticale, gramatica in general, si altele ce tin de activitatea scolara singura acasa ?? Uita-te in urma si analizeaza investitia facuta pentru ca tu sa ajungi acum sa poti posta aici, si atunci vei putea observa (nu e obligatoriu) ca s-a muncit cu tine, iar tu esti acel "produs" ce poti dezvolta economia tarii.

Invatamantul nu poate niciodata produce plusvaloare beneasca, ci ii produce pe aceia care vor produce bani.

Poti tu pune pe un muncitor cu 10 clase sa construiasca blocuri, sa te vindece de boli, sa tina o evidenta contabila, sa proiecteze ceva ???? Nu poti, pentru ca in oamenii care realizeaza ceea ce am scris mai sus, s-a investit munca de scolarizare si de indrumare, si asta o face NUMAI cadrul didactic.

Nici eu nu sunt de acord cu cresteri salariale majore si bruste, nu sunt cadru didactic, insa ma deranjeaza sa observ un piciulica ce nu-si observa mucii de la nas, care pina acum nu a produs nimic pentru tara, insa presupun ca se pregateste sa faca asta in viitor, cum spuneam, ma deranjeaza sa vad cum tu bagi prin intromisiune introductiva pe toti profesorii in aceeasi oala.

Toata elita, crema, spuma si smintina intelectuala a Romaniei ESTE PRODUSUL SCOLII ROMANESTI, adica munca acelora care "nu produc nimic pentru dezvoltarea tarii" cum iti place tie sa afirmi.

Ai destul timp sa te destupi la neuron, esti tinara mai ai foarte multe de invatat, invata (fara profesori, ca astia sunt niste lichele), fii tu sfertodocta, si dupa ce vei mai acumula cunostinte despre politicile macro si micro economice aplicate, abia atunci sa mai vii sa mai postezi aici....altfel, te faci de ris degeaba.

Viata usoara copile...




uite de exemplu profesorul meu de mate sta la scoala de la 8 la 12 si cu asta a terminat. nu zic ca e asa in fiecare zi, dar nu lucreaza 8 ore pe zi in fiecare zi a saptamanii 100% si la fel sunt mai multe exemple, dar asta mi-a venit acum in minte, + ca stiu sigur.

sunt si exceptii, unii profesori chiar merita mai mult, dar nu cred ca sunt prea multi. chiar as fi de acord cu aceasta marire daca unii profesori incompetenti ar primi cu 50% mai putin. ar fi bine sa se organizeze mai des niste examene pentru ei, sa fie evaluati sa zicem din 3 in 3 luni, si sa primeasca salariu in functie de rezultate-asta ar fi ceva, +sunt sigura ca nu ar afecta PIB-ul fiindca sunt foarte multi profesori nepregatiti.

"Poti tu pune pe un muncitor cu 10 clase sa construiasca blocuri, sa te vindece de boli, sa tina o evidenta contabila, sa proiecteze ceva ???? Nu poti, pentru ca in oamenii care realizeaza ceea ce am scris mai sus, s-a investit munca de scolarizare si de indrumare, si asta o face NUMAI cadrul didactic."

poti pune un profesor sa faca asa ceva? nu cred, doamne fereste. cei care ajung sa fie arhitecti sau doctori isi doresc asta cu adevarat si nu depinde numai de profesori. uite de ex.eu am diploma CAE si pot sa spun ca nu m-a ajutat nici un profesor de la scoala, am facut asta platind meditatii la o scoala privata de limbi straine, fiindca in clasa a 10-a cand am dat acel examen profa ne invata numerele si animalele, fiindca unii din clasa nu stiau absolut nimic si profa nu se ocupa de ceilalti. ce zici, e corect? si la fel fac multi profesori.

si nu te lega de mine, pentru ca

1.nu sunt nici pe departe asa cum tu ma descrii, sau ma rog, faci apropo. dupa cursuri ma duc la meditatii, si dupa aceea acasa, iar in timpul in care imi ramane (nu prea mult) ma priveste pe mine ce fac.

2.nu poti sa judeci pe cineva fara sa cunosti persoana

Deci cred ca nu eu m-am facut de ras.

p.s. sunt zile in care stau 8 ore la scoala din cauza orelor gen istorie, filozofie si chimie-ore care nu imi folosesc la nimic.

scuza-ma daca te-am jignit, poate ai studii superioare si stii mai mult decat stiu eu in anumite teme, dar n-are rost sa ne certam ca niste ratati. mai bine o cale de mijloc.





mateiu3ms

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 17:00

Prea pune suflet acest profesor in a apostrofa un elev care are curajul de a spune adevarul.
Apoi,ar trebui sa intreb,unde isi desfasoara activitatea profesorii?Banuiesc ca intr-o scoala.Daca cei care au construit aceste lacasuri de invatamant pentru voi nu ”SANTAJEAJA”pe nimeni,voi de ce trebuie sa o faceti mereu?
Daca elevii nu fac greva ca trebuie sa plateasca manualele,voi de ce va bateti joc de ei.
Daca elevii nu primesc decontul contravalorii abonamentelor de calatorie(naveta),de ce nu-i ajutati sa primeasca acest drept?
Sunteti prea preocupati de a va bate joc de invatamant,elevi,parintii elevilor,In general de toata lumea.!!!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 08:03

va mai amintiti ?PE BASESCU-L DUREAN'COT DE PROFESORI,acum a gasit ca sint utili in locul minerilor sa produca degringolada economica daca vreti mai multe relatii sint dispusa sa comentam contact@mariananedelcu.ro
VREM SA FORMAM UN GUVERN Securisto-Comunist-Democrat,


zmfrion

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Targoviste

Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 08:23

catre voi,cei ce ati intrat pe forum....nu sint profesor ...nu sustin pe nimeni si nu fac campanie...nu discutam de masa de manevra...fiti va rog seriosi si intelegeti mersul lucrurilor !!!!!!!!!! nu este posibil ca in romania de azi ce se intimpla sa fie real si totusi este.ginditi:nu mai sintem in comunism......ne facem ca muncim ei se fac ca ne platesc.oriunde in exterior se plateste dupa cum lucrezi...la ora...categoric ca nu vom avea un punct comun niciodata dar.....legea este lege si daca nu o respectam(a se vedea..tariceanu)dam nastere la anarhie.cei ce intrati pe forum...dati si solutii.daca nu hai sa nu o mai lovim...mai bine ne vedem de treaba...aveti alte pareri?astept.p.s(am folosit litere mici pentru toti desteptii care stiu sa scrie dar au uitat sa fie oameni)zamfir...........................................................................................


adriana_bialis

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Noiembrie 2008, ora 18:36

PT.Isis
Sper ca glumesti!!! Cum ai ajuns TU la concluzia ca TOTI profesorii sunt niste nulitati?


Inginerii sunt TOTI genii?


Politicienii sunt toti buni judecatori ai " natiunei " noastre?


Cred ca toate ramurile au parti slabe si parti fff bune.


Cert e ca nu acceptam sa fim marginalizati !





Pe tine cine te-a invatat sa scrii si sa vorbesti? ai facut toate aceste lucruri singur? Nu ai nici un pic de respect fata de oamenii care s-au chinuit cu tine personal sa acumulezi intelepciune?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 14:47

De la: adriana_bialis, la data 2008-11-14 18:36:47PT.Isis
Sper ca glumesti!!! Cum ai ajuns TU la concluzia ca TOTI profesorii sunt niste nulitati?
Inginerii sunt TOTI genii?
Politicienii sunt toti buni judecatori ai " natiunei " noastre?
Cred ca toate ramurile au parti slabe si parti fff bune.
Cert e ca nu acceptam sa fim marginalizati !

Pe tine cine te-a invatat sa scrii si sa vorbesti? ai facut toate aceste lucruri singur? Nu ai nici un pic de respect fata de oamenii care s-au chinuit cu tine personal sa acumulezi intelepciune?


Inginerii nu sunt toti genii, dar TOTI sunt pe banii lor, adik nu pe bugetul statului


maria_liliana1982

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Noiembrie 2008, ora 15:09

EU CRED CA PROFESORI NU MERITA SALARILE MAI MARI,SUNT FOARTE MULTI CARE NU ISI FAC MESERIA CUM TREBUIE DIN CAUZA ACEST LUCRU SE POATE VEDEA CU OCHIUL LIBER MULTI OAMENII ANALFABETI SAU CARE NU AU PIC DE CULTURA GENERALA SI SITII DE CE PT CA SI PROFESORI SUNT ANALFABETI BINE NU GENERALIZEZ NU TOTI DAR SUNT DESTUI PROFESORI CARE HABAR NU AU DE NIMIK, IN INVATAMANT NU VIN PERS COMPETENTE PT CA ESTE SALARIUL PREA MIC SI ESTE SI BATAIE DE CAP .EU CRED CA AR TREBUI SA SE FACA CEVA IN PRIVITA ACEASTA PT ATRAGEREA PROFESORILOR BUNI LA CATEDRA,SUNT MULTI PROFESORI CARE AU FOST BUNI DAR AU PLECAT DIN CAUZA SALARILOR SA LUCREZE IN ALTE DOMENII, SI FIE VORBA INTRE NOI NICI NU MAI SUNT RESPECTATI PROFESORI LE ESTE FRICA DE ELEVII ASA S-A AJUNS IN ZIUA DE AZI PROFESORUL TREBUIE SA STIE DE FRICA ELEVULUI, VIITORI PROFESORI MERITA 50% DACA LE VOR DA ATUNCI MA GANDESC CA O SA FIE SI PROFESORI BUNI SI IESE PLEAVA DE ACUM


dan_persinaru

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 21:05

strategie facuta in campanie!
in alta ordine de idei cei ce suntetzi impotriva de fapt aprobatzi fara sa vreti: cum sa improspatezi colectivul de dascali daca nu atragi altii mai competenti cu un salariu mai bun? cum sa ajungi la o economie mai sanatoasa daca nu ai absolventi mai performeri/ cum sa faci toate astea fara sa maresti salariile?
cu un singur lucru as fi deacord: de ce sa investim in scoli si in profesori daca nu reusim sa capacitam elevii? cum sa faci performanta cu elevi abramburiti?


dan_persinaru

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Decembrie 2008, ora 21:09

ete ca ma gasii si eu sa postez si-mi bagara astia automat profil de muiere


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 5 Decembrie 2008, ora 14:44

Eu sunt impotriva pentru ca este indecent ca in sectorul de stat sa se castige mai bine decat in sectorul privat. Sectorul de stat se alimenteaza cu bani din impozitele platite de ghici cine? exact, sectorul privat!!!
Colac peste pupaza mai este vorba si de sistemul de invatamant...care nu are o evaluare corecta a muncii. Daca in sanatate se poate zice "au murit cu 1% mai putini oameni datorita ingrijirilor medicale (de fapt in Romania e "din cauza" nu datorita), in invatamant nu avem criterii obiective de evaluare. Duc paralela mai departe: doctorul bun presteaza si la o clinica privata, mai deschide un cabinet etc...nu este "legat de glie" asa ar trebui si cu profesorii...sa-si prezinte planurile (proiectele) de lectii, sa vina cu metode noi d epredare etc si sa fie lasata o anumita libertate scolilor in ceia ce priveste plata...de exemplu: inainte de inceperea anului scolar se pot audia 5-10 profesori pe disciplina si se aleg de acolo...discuta si de pret etc...Dar la noi nuuuu...se ascund toti in spatele "
titularizarii" de nu mai pot fi dati afara decat daca-i vedem pe youtube/....


misha1411

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 18:25

salariile celor din sanatate au crescut cu 20%. s-a marit cumva pretul painii cu 20%?


adriana_bialis

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Decembrie 2008, ora 19:46

Imi pare rau sa te contrazic: si sistemul de invatamant de stat este intesat de ingineri/ inginere!! Deci , si ei sunt " prosti" pentru ca nu profeseaza meseria ci o "predau" - asemenea profesorilor!!!
Insa ceilalti ingineri sunt NULITATI pentru ca ei nu dau mereu examene ca noi ci ... se duc la lucru
Noi trebuie sa ne aprgadam mereu ca odraslele voastre sa nu fie dezamagite!!! Ei nu mai spune!
Noi de ce am face efortu?
Pot merge la scoala si sa-i las pe toti corigenti ... ca oricum nu invata!! Atunci? Ce mai zici acum?


adyhd1969

773 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 Martie 2010, ora 09:23

www.variantacojocaru.ro scoate tabelul , aduna semnaturi de la vecinii tai , apoi trimite lista cu semnaturi la OTV urmareste in fiecare dupaamiaza OTV daca NOI nu ne SALVAM NIMENI NU O VA FACE

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cresterea salariilor profesorilor, strategie de campanie?
Mergi la: