back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Bolnavii incurabil nu vor mai avea acces la terapie intensiva

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
Unkle

50 mesaje
Membru din: 10/07/2008
Oras: Alexandria

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 14:47

Asa se economisesc banii statului (adica ai nostri), luandu-i pacientului dreptul la viata??

Raporteaza abuz de limbaj
valentinas29

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 09:23

Este inadmisibil asa ceva in conditiile in care platim o avere taxe la stat, este incalcarea drepturilor omului la viata; daca acceptam asa ceva ne meritam soarta


artemis

4 mesaje
Membru din: 14/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 11:09

este o tampenie mai mare ca cei care au propus-o.. incalca drepturile omului si lasa loc de multe interpretari. este un nou prilej de abuzuri si de a pretinde spaga in spitale. cum sa decida un medic daca mai meriti sau nu sa traiesti??!!


sarahgrecea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Baia Mare

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 14:07

Nu mi-am imaginat vreodata ca asa ceva se poate intampla nici macar in "eterna, fascinanta Romanie". Guvernul, cheltuie milioane de € pentru promovarea, in afara granitelor, a unei imagini false despre tara si locuitorii ei. De ce spun falsa? Pentru ca proiectele de promovare se acorda unor companii fara nici un fel de experienta, nou infiintate, avand ca unic criteriu de selectie patronul si originea sau relatiile lui.
Astfel proiectele sfarsesc intr-un ridicol total ( vezi prezentarea standului Romaniei la expozitia dedicata apei in Spania).... Cu siguranta ca un catalog care ar cuprinde printre altele si acest "proiect de ordin" ar avea un mare rasunet international.


spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 17:47

nicolescu e un BOU . ... ce pretentii aveti de la un bou???


razvankyokushin

288 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Sibiu

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 04:45

Sunt plecat din tara si inca nu am vazut chestia asta! Insa daca e adevarat... si nu ma indoiesc ... ca nimeni nu a negat ... e o tampenie incredibila. cuma zis cineva.. daca nu facem nimic.. ne meritam soarta!


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 10:36

O barbarie medievala . Acest Eugen Nicolaescu , ar trebui judecat pentru genocid - crima impotriva umanitatii inprescriptibila


Highlander

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Piatra Neamt

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 11:16

Pe Eugen Nicolaescu il intereseaza cati bani poate intra zilnic/ora in buzunarul lui


Fosta membra 9am.ro

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 14:46

Dar daca EUGEN NICOLAESCU poate deveni intr-o buna zi bolnav incurabil??????Sau copii lui?????????


ASR

88 mesaje
Membru din: 23/10/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 15:02

Prieteni.

este mult prea greu sau poate nu …poate frica este cea care ne tine sau poate spalarea creierului uman(la nivel mondial)….mai multe nu spun …pentru mine a fost de ajuns sa vad asta :
www.zeitgeistmovie.com sau variantele traduse(Zeitgeist)…

Crezi ce vrei sau nu crede! Spune mai departe despre el sau nu spune!
Au fost gasite contra argumente:poti sa le crezi sau nu! Poti sa spui mai departe despre ele sau nu!

Cand reusesti sa stai intre doua adevaruri si sa-ti creezi propriul adevar atunci,este doar parerea mea,ti-ai gasit identitatea,constiinta si demnitatea!
Totdeauna este Raul si Binele ...de ce nu exista nimic intre??!!

Este un film interzis(?!) Este un Adevar bun sau rau!! Dar este un adevar!…cred ca asta ar trebui sa dea de gandit…
Dar oare mai putem gandi??

(si daca stresez cu postarile mele,imi cer scuze! Cei care pot gandi isi vor da seama de ce fac acest lucru! )


spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:23

adevarul este unul singur... nu exista adevarul meu si adevarul tau....
intre rau si bine este zoaia societatii, deci nu poate fi acceptata.
in rest, numai bine!


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:30

Nu e chiar atit de rau precum pare.Aveti macar idee cite zeci de mii de euro sint cheltuiti pe bolnavi care nu au nici o sansa de supravetuire?Bani care ar putea fi investiti in tratamente care pot salva vieti omenesti.Eu chiar nu vad de ce un bolnav al carui corp e invadat de metastaze care nu mai are nici un organ sanatos sau macar recuperabil ,de ce acel bolnav ar trebui sa fie ingrijit in continuare in terapia intensiva?De i-ar prelungi suferinta?Sa nu va inchipuiti ca-l vor lasa pur si simplu sa moara in chinuri,va primi medicatie acasa dar macar statul nu va mai cheltui bani degeaba,va investi acei bani ptr a salva vieti nu ptr a prelungi o agonie a mortii.




spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:38

vaxis, ii duci tu medicamentele acasa??? de la tine din buzunar??
pai tu stii ca numai in primele zile ale lunii gasesti medicamente compensate??
tu ai parinti in varsta?
si apoi, suferinta celor cu boli incurabile, nu poate fi cuantificata...
as putea spune ca tu iti cladesti cariera pe cadavre, dupa cum gandesti..
ESTI UN BOU!


spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:38

vaxis, ii duci tu medicamentele acasa??? de la tine din buzunar??
pai tu stii ca numai in primele zile ale lunii gasesti medicamente compensate??
tu ai parinti in varsta?
si apoi, suferinta celor cu boli incurabile, nu poate fi cuantificata...
as putea spune ca tu iti cladesti cariera pe cadavre, dupa cum gandesti..
ESTI UN BOU!


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 19:28

Vorbesti in necunostinta de cauza.Pentru acesti bolnavi se dau tranchilizante direct din spital,ptr ca morfina nu se da pe reteta,si injectiile le face asistenta de la cabinetul familial ,crede-ma stiu despre ce vorbesc.Am spus doar ca aceasta lege are multe paragrafe si pina acum se facea asta .In multe cazuri in evolutii avansate ale boli se renunta la terapie intensiva si se trimitea bolnavul acasa.


pink

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 20:19

sunt convinsa ca nu ai trecut printr-o experienta similara. ori ca depasesti usor pragul de 16 anisori, si vrei sa asezi lucrurile in societate.
calmeaza-te... daca vrei sa salvezi planeta de la o criza financiara ... poti sa incepi cu altceva. daca nu s-ar investi in tratamente chiar si pentru cei cu boli incurabile , cum crezi ca ar fi posibil sa se combata aceste boli.
tic-tac o sa fi si tu curand un mosulet ...


pink

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 20:20

scuze, pentru vasi era mesajul.


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 21:02

Am 46 de ani,sint vaduv de 5 ani si sotia mea a murit de cancer pancreatic.Ti se pare ca sint in afara subiectului?


spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Noiembrie 2008, ora 20:36

vasix,

nu comentez nenorocirea care te-a lovit...
asta-i viata, dar intrebarile pe care ti le-am pus sunt corecte.
nu vine nimeni de la spital sa-ti aduca acasa medicamentele, ba mai mult , in multe spitale pacientii isi cumpara medicamentele de care au nevoie de la farmacii din afara spitalului...aceasta in cazul cand au pe cineva sa alerge pentru ei...
iar chestia, cu asistenta de la medicul de familie este ceva de domeniul sf...
poti muri de zece mii de ori in casa, fara sa vina nimeni la tine...


uran_cher

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Noiembrie 2008, ora 21:59

Ai dreptate ASR .





maditzu

3 mesaje
Membru din: 18/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Noiembrie 2008, ora 10:46

Consider ca e o mare nedreptate, cu atat mai mult cu cat stiu foarte bine situatia fratelui meu, cand niste imbecili de doctori i-au spus ca va muri -avea o boala de plamani, il externeaza, il trimit acasa fara sa-i prescrie tratament, iar dupa un an, revenind la ei pentru analize, nu i-au mai gasit nici macar o urma a bolii respective....Cum hotarasc ei cine moare si cine nu?!!


jazzman62

22 mesaje
Membru din: 2/09/2008
Oras: Ramnicu Sarat

Postat pe: 23 Noiembrie 2008, ora 11:11

Suferinta sotiei tale(scuza-ma ca am deschis subiectul) si a celor care sunt ca ea in prezent nu poate fi si a celor din jurul lor....decat sufleteste....dar fizic e cumplit sa te doara si sa stii ca nu mai ai ce sa iei sau ce injectie sa mai faci ca nu mai ai bani....un strigat de ajutor in van....tu nu stii,dar e cumplit. Nu doresc sa mai intru in amanunte,dar nu e corect sa lasi un semen de-al tau sa sufere , asa cu sange rece cum o fac cei cu pareri similare cu a ministrului asta destept si in frunte cu el. Omul cu multe idei se cheama idiot.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Decembrie 2008, ora 22:37

Vasix stie ce spune si iubeste oamenii mai mult decat ipocritii de serviciu. E si patit.
Cred ca stiu ce simti Vasix si sper ca mie sa mi se intample cat mai tarziu...

Pentru ceilalti, situatia se refera la cei pentru care nu se mai poate face nimic, doar calmante. Sau am inteles gresit ?
E vorba de alocarea resurselor pentru cei care mai au o sansa si nu de irosirea lor cu cei care nu mai asteapta altceva decat sfarsitul ...
Ca sunt medici tembeli care te pot evalua aiurea, e adevarat, dar asta se intampla si acum.
Aici nu e vorba de mila ci de folosirea banilor pentru cei care sa mai pot face bine.
Cand e vorba de Nicolaescu asta mai toata lumea il injura, dar el a introdus analizele alea gratuite care ne-ar putea ajuta sa depistam mai din vreme daca a debutat vreo boala in corpul nostru si nu prea ne inghesuim sa facem acele analize si eventual sa mai si platim cateva, odata pe an, sa ne verificam starea de santate si sa incercam se prevenim bolile...
In afara de faptul ca niste firme se imbogatesc si niste doctori, mei nimeni nu vrea sa vada partea buna a acestei masuri.
La fel si acum. Majoritatea jeleste de mila celor pentru care nu se mai poate face nimic dar nu se prea sinchiseste de faptul ca banii sunt limitati, cei care contribuie sunt tot mai putini, cuantumul contributiilor scade din motive electorale, iar banii cheltuiti in zadar pe cineva care nu mai are nici o sansa ar putea fi folositi pentru ati bolnavi pentru care mai exista sanse...
Problema e complicata si asa ...
Iar pe Vasix, chiar daca s-ar insela, nu mi se pare corect sa-l faceti bou sau in alte feluri doar pentru ca a avut curajul sa spuna un alt punct de vedere decat ale celorlalti. Dar ... probabil ca asta mi se va intampla si mie ...
Mai ganditi-va !


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 10:28

Mda,cineva a inteles mesajul meu.Cam asta era ideea Atotputernicule.
Bine ideea in sine e sumbra dar multi nu stiu despre ce este vorba.
Sotia mea a refuzat sa mai stea la terapie intensiva,a refuzat orice medicatie in afara de sedative mai precis de morfina ca sa nu mai simta durerea.
Sint altii care au sanse si au nevoie de tratamente costisitoare,sint atitea boli care-si asteapta vindecarea,medicii nu au ajuns inca sa eutanasieze.Evalueaza si apoi trimit acasa.
Sint de acord la multi bolnavi sistemul sanitar a dat gres.Dar hai sa nu generalizam.
Mai mult nu pot vorbi despre bolile incurabile.Nu doresc nimanui sa vada pe cineva apropiat cum se stinge de o boala incurabila.Dar daca eu as fi bolnav si mi s-ar spune ca nu am sanse de vindecare nu as mai vrea ca statul sa cheltuiasca pe pielea mea,as vrea sa mor linistit acasa.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 14:49

De la: vasix, la data 2008-12-09 10:28:14Mda,cineva a inteles mesajul meu.Cam asta era ideea Atotputernicule.
Bine ideea in sine e sumbra dar multi nu stiu despre ce este vorba.
Sotia mea a refuzat sa mai stea la terapie intensiva,a refuzat orice medicatie in afara de sedative mai precis de morfina ca sa nu mai simta durerea.
Sint altii care au sanse si au nevoie de tratamente costisitoare,sint atitea boli care-si asteapta vindecarea,medicii nu au ajuns inca sa eutanasieze.Evalueaza si apoi trimit acasa.
Sint de acord la multi bolnavi sistemul sanitar a dat gres.Dar hai sa nu generalizam.
Mai mult nu pot vorbi despre bolile incurabile.Nu doresc nimanui sa vada pe cineva apropiat cum se stinge de o boala incurabila.Dar daca eu as fi bolnav si mi s-ar spune ca nu am sanse de vindecare nu as mai vrea ca statul sa cheltuiasca pe pielea mea,as vrea sa mor linistit acasa.


Si eu la fel...
Pe mine ma enerveaza si ipocrizia multora dintre semenii nostri care tin mortis ca, la orice tema, fara sa inteleaga prea mult despre ce e vorba, sa se arate milosi, omenosi, plini de insusiri pozitive, lucru care nu le iese deloc, dar absolut de loc ...


Acum nu e momentul !
dirlo1964

167 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Medias

Postat pe: 9 Decembrie 2008, ora 15:32

Din pacate un sambure de adevar exista in cea ce spuneti!eu am avut o cumnata(Dumnezeu s-o odihneasca!)la Cluj care-n 6 luni s-a curatat!Au ramas doi copii mici in urma ei.Cine poate hotari cine sa mai beneficieze de CITOSTATICE?Nu suntem noi sau doctorul DUMNEZEU,atunci?Trebuie facut tot ce este omeneste posibil pentru salvarea unui bolnav,chiar daca presupune cheltuieli materiale mari!!Sa reduca dl.contabil MINISTRU din alta parte:de exemplu din cheltuielile ptr. protocol facute de guvernele post revolutie!Din cheltuielile ptr. campania electorala!Au furat destul onor alesi nostri 18 ani,sa-si mai plateasca si din buzunar campaniile!Si aceia care au fost alesi sa-si plateasca hotelul sau chiria,benzina,deplasarea ori masa ca au salari mari!!!Noi astia mai necajiti platim totul,ei de ce nu?Toata Europa stie ca Romania este o tara saraca,credeti ca ambasadori ori ministri care vin in Romania au nevoie de protocolul lor?Sa mai mearga si cu metroul,troleu,bicicleta sau pe jos!E austeritate numai ptr.noi?Pana cand?


spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 19:39

atotputernicule,
daca medicii ar fi dumnezeu, ar sti sigur cand un bolnav incurabil nu mai are nicio sansa.
dar nu sunt.... si atunci pot condamna un OM care daca ar fi ingrijit corespunzator ar mai avea o sansa...
si sa-ti mai zic una... eu am contribuit cu foarte multi bani la asigurarile de sanatate (lunar,poate cu o suma echivalenta cu salariul minim pe economie..)
si nu am beneficiat de niciun tratament gratuit pana acum.
si daca, doamne fereste, voi avea vreodata nevoie si un idiot de medic (ca aia buni sunt plecati deja in strainatate) va considera ca am o boala incurabila si in realitate nu o am???
si tot pentru tine: boala incurabila e si diabetul si cardiopatia ischemica si ciroza si mai sunt si altele care nu imi vin acum in minte..
dupa tine ar insemna ca ar trebui sa lasam sa moara toti bolnavii care au bolile enumerate anterior, ca tot nu se mai vindeca niciodata....
pfui, piei drace!!!


Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 13 Decembrie 2008, ora 09:47

SPROMETEU...esti o cauza pierduta. Tu chiar nu intelegi ca legea asta are o multime de paragrafe si explica pe larg cu lux de amanunte in ce conditii se renunta la administrarea de tratamente in sectia de terapie intensiva?
Diabetul...nu e o boala incurabila ,ciroza la fel in anumite cazuri.Un bolnav de cardiopatie ischemica isi duce boala pe picioare cu medicatie pina la adinci batrineti.Nu dai exemple concludente.Doar nu-ti inchipui ca daca un bolnav de diabet face o criza cei de la spital il lasa sa moara?! Sau daca ciroza i-a facut ficatul inutilizabil si pacientul are pina in 60-70 de ani nu-l trece pe lista ptr a-i face transplant?!
Cum am mai spus vorbesti ni necunostinta de cauza


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 07:15

De la: spprometeu, la data 2008-12-12 19:39:08atotputernicule,
daca medicii ar fi dumnezeu, ar sti sigur cand un bolnav incurabil nu mai are nicio sansa.
dar nu sunt.... si atunci pot condamna un OM care daca ar fi ingrijit corespunzator ar mai avea o sansa...
si sa-ti mai zic una... eu am contribuit cu foarte multi bani la asigurarile de sanatate (lunar,poate cu o suma echivalenta cu salariul minim pe economie..)
si nu am beneficiat de niciun tratament gratuit pana acum.
si daca, doamne fereste, voi avea vreodata nevoie si un idiot de medic (ca aia buni sunt plecati deja in strainatate) va considera ca am o boala incurabila si in realitate nu o am???
si tot pentru tine: boala incurabila e si diabetul si cardiopatia ischemica si ciroza si mai sunt si altele care nu imi vin acum in minte..
dupa tine ar insemna ca ar trebui sa lasam sa moara toti bolnavii care au bolile enumerate anterior, ca tot nu se mai vindeca niciodata....
pfui, piei drace!!!


E foarte bine, roaga-te sa nu ai niciodata nevoie de banii aia cu care contribui.
Se pare ca nu intelegi cum sta treaba ...
Toate bolile sunt incurabile pentru ca murim de ele daca nu le tratam. Dar, in aceasta lupta, la un moment dat vine un moment in care nu mai exista cale de intoarcere si nici speranta dar organismul inca mai rezista, nu mult dar mai rezista. Au existat cazuri cand s-au tinut in viata, cu aparate, oameni care murisera de fapt dar mai existau daor pentru prelevarea de organe sau pentru ca o ruda se incapatana sa inteleaga ca persoana iubita nu mai exista. Si se irosesc astfel sume, in mod inutil, sume care ar putea fi utilizate tocmai pentru cei despre care vorbesti tu.
Zici ca n-ai incredere in medici. Sa fi sanatos ! Dar cine ai vrea sa decida pentru cine s-a terminat speranta de viata ? Sa votam ? Sau cum ?
Am impresia ca-ti cam place, daca ti se da importanta, sa mergi pana in panzele albe cu presupunerile si cu negarile la orice despre orice. Lucru care ma plictiseste ...
Nimeni nu pledeaza aici pentru ca cineva sa fie omorat, dar mie mi se pare ca este vorba despre folosirea mai eficienta a resurselor si asa limitate. Pentru ca asta e de fapt cauza pentru care pleaca medicii aia buni despre care spui tu, pentru ca din lipsa resurselor pacientii cu sanse de vindecare sau supravietuirie sunt tratati mai prost (nu numai din cauza incompetentei medicilor).


Acum nu e momentul !
spprometeu

24 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Decembrie 2008, ora 17:24

atotputernicule, eu nu citez decat clasicii, chiar si in viata....
vad ca tu ma citezi... si mai zici ca vreau sa mi se dea importanta...

eu nu fac decat sa-mi spun parerea, asa cum o faci si tu.

zici ca daca organismul nu mai rezista decat putin timp, nu mai este cazul sa se cheltuie bani cu bolnavul respectiv. dar cine poate cuantifica cat mai poate rezista organismul respectiv??? eu cred ca unui om trebuie sa i se acorde toate sansele din lume pentru a se vindeca, chiar si atunci cand sunt minime...
si zici ca se cheltuie sume de bani care ar putea fi folosite pentru alt bolnav, dar cine poate face diferenta dintre ei care merita mai mult sa mai traiasca??
si ma intorc si zic, daca bolnavul ala incurabil are un orgasnism care mai lupta pentru viata si el nu a mai beneficiat niciodata de ajutor gratuit pentru tratamente, dar a contribuit o viata cu sume de bani pentru asigurari de sanatate, de ce nu ar avea si el dreptul ca din sumele cu care a contribuit el, o parte sa fie folosita si pentru tratamentul lui??? atunci de ce a mai contribuit cu acele sume? numai sa fie folosite la altii?

si ultimul aspect, medici buni nu au plecat din tara pentru ca au fost ingrijiti bolnavii incurabili si s-au cheltuit sume de bani pentru aceste ingrijiri. bolnavii incurabili au fost ingrijiti din contributiile de asigurari de sanatate. contributiile mele, ale tale si ale tuturor salariatilor...
iar medicii de la spitalele publice(de stat) ar trebui sa fie platiti de la bugetul de stat, iar salariile de mizerie le-au fost acordate de guvernanti...
deci nu este corecta consideratia ta.


Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Bolnavii incurabil nu vor mai avea acces la terapie intensiva
Mergi la: