back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ti-ai cumpara un mini laptop?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Unkle

50 mesaje
Membru din: 10/07/2008
Oras: Alexandria

Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 11:04

PlugIn ne arata ca oferta este ispititoare: noile modele Asus EeePC, MSI Wind, Acer Aspire One si in foarte scurt timp, Dell Inspiron Mini. Ti-ai cumpara un asemenea laptop in locul unuia 'normal'?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 15:04

Doar ca hobby. Sa ma chinui sa vad ceva pe ecran nu e ceva de dorit.


Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 8 Septembrie 2008, ora 20:43

..PROBABIL !...


nfsmanthegreatest

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Septembrie 2008, ora 21:35

yo da :D


adrianflorin_almasan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Septembrie 2008, ora 16:52

eu am unul care arata ca un eee dar e 'adevarat' . e cea mai buna combinatie . altfel un 'hard' de numai 4 GB e extrem de incomod acum cand poti gasi fara prea mari eforturi un flash de 16 GB . tot ce e sub 50-80 GB nu e de dorit


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 15:10

nu merita banii, mai bine fac altceva cu ei.


meemee

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 11 Septembrie 2008, ora 16:31

io de abea mi-am luat un laptop normal si credeam ca-s si eu "mai in pas cu lumea" dar vad ca iar am furat-o...
ok acuma, dar sincer, ala e pt cei cu ochi buni...care vor sa si-i strice...cred...


barna_simon

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Septembrie 2008, ora 10:52

Minilaptopurile sunt o alegere ispititoare, mai ales ca au si pretul mai mult decat accesibil, pentru multi, atita timp insa cat nu incerci sa inlocuiesti PC-ul clasic cu ele. Au performantele unor laptopuri normale de acum 3-4 ani (HDD-uri relativ mici, procesoarea idem).


andrewjrro

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 10:27

Eu tocmai mi-am luat unul cu manivela. Dar are probleme la caseta de directie. Probabil ca as opta si eu pentru 'yo da' si obi.

Cea mai culmea intrebare si cel mai belit raspuns posibil, ia d'aci:

Da ce te intereseaza daca mi-as lua sau nu, ha?
Treaba mea!... no ghine?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 13:08

Daca nu te intereseaza jocurile sau procesarea de imagine, etc, chestii care au nevoie de resurse la greu, si daca te intereseaza portabilitatea, un mini laptop e solutia ideala. Eu am unul aproape mini (Acer Aspire 2920Z, cu monitorul de 12 inch, sper ca nu voi fi acuzat ca fac reclama), dar deja ma gandesc serios sa-mi iau altul si mai mic (Aspire One, monitor 8,9 inch, greutate sub 1 kg). Si chiar nu ma deranjeaza ca e ecranul mic.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 15:51


am cumparat un laptop sunt foarte multumit este cumparat la promotie
www.onestore.ro/notebookmsi-gx610px-turion64-x2-tl60-20ghz-2gb-3... cateva jocuri si pt mn cei care au idee ai astept cu pareri


adrianflorin_almasan

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Septembrie 2008, ora 09:58

steel , ce ti-ai luat tu nu are nimic in comun cu assus EEE . ala e o jucarie care nu are nici macar 10% din resursele pe care le are aparatul tau .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 09:24

Da pentru dimensiunile reuse si peretu accesibile,sti cum e dupa posibilitati !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 09:25

da este adevarat cam mic dar portabil oricum nu este folosit zilnic doar pentru deplasari


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 09:27

parerile sunt impartite si nu sunt adresate persoanelor care isi doresc performanta ,sunt facute pt un job care necesita depalasare


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 09:31

De la: udrea_georgiana, la data 2008-09-11 16:31:54io de abea mi-am luat un laptop normal si credeam ca-s si eu "mai in pas cu lumea" dar vad ca iar am furat-o...
ok acuma, dar sincer, ala e pt cei cu ochi buni...care vor sa si-i strice...cred...


inainte sa cumperi un produs incerca sa verfici tote caracteristicile dar cum suntem preocupati doar de "achizitie "nu ne mai uitam la produs am facut o greseala asemanatoare la inceput cand am cumparat primul calculator

O zi superba si Weekend placut !


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Octombrie 2008, ora 09:35

De la: iulidan2, la data 2008-09-11 15:10:10nu merita banii, mai bine fac altceva cu ei.

Pai ce ai vrea sa faci? ce este de facut daca esti pasionat de informatica sau ai un job care necesita un asemenea produs.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 11:37

;;;;;;;;Cat costa;;??????????/ Unul??????!!!!!! Plec in ;;Spania si mi-ar ;;trebui;;!!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Octombrie 2008, ora 12:36



iulian_miu

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 13 Octombrie 2008, ora 15:03

e super ok daca faci deplasari si doar ai de prezentat ceva pe el..
pentru mine unu e super tare, ca si web designer pot s-l aiu cu mine oriunde, e usor, practic si super util


Razi, pana nu rade ea de tine http://www.gauraneagra.com
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 17:58

Nu !


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 15:47

Categoric DA! De fapt deja am un ASUS Eee PC cu diagonala de 7''.
IL folosesc atat acasa cat si in deplasarile pentru lucru. Sunt extrem de multumita de el. Are sistemul Linux Xandros inclus si este totul OK. Este foarte comod in transferuri, pentru ca este usor de purtat, nu este greu si nu ocupa prea mult loc. In plus, este cu mult mai rapi decat multe altele in cele aparute pe piata acum 1-2 ani. E drept ca are un hard-disk de numai 4 Gb dar aceasta problema se poate rezolva folosind card USB sau hard-disk extern.
Sistemul operativ Xandros este cel care nu ma satisface prea mult,fiind un sistem comercial inchis, deci nu ineajuns de cunoscut si utilizat. Studiez posibìlitatea de instalare a sistemului Linux Ubuntu, care ofera mult mai multe programe si actualizari. Oricum, pentru cine nu exige necesitatea de a descarca, ci doar de a naviga in internet si a lucra cu varii programe, in special in deplasare,este o afacere buna.


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 16:25

Categoric DA! De fapt deja am un ASUS Eee PC cu diagonala de 7''.
IL folosesc atat acasa cat si in deplasarile pentru lucru. Sunt extrem de multumita de el. Are sistemul Linux Xandros inclus si este totul OK. Este foarte comod in transferuri, pentru ca este usor de purtat, nu este greu si nu ocupa prea mult loc. In plus, este cu mult mai rapi decat multe altele in cele aparute pe piata acum 1-2 ani. E drept ca are un hard-disk de numai 4 Gb dar aceasta problema se poate rezolva folosind card USB sau hard-disk extern.
Sistemul operativ Xandros este cel care nu ma satisface prea mult,fiind un sistem comercial inchis, deci nu ineajuns de cunoscut si utilizat. Studiez posibìlitatea de instalare a sistemului Linux Ubuntu, care ofera mult mai multe programe si actualizari. Oricum, pentru cine nu exige necesitatea de a descarca, ci doar de a naviga in internet si a lucra cu varii programe, in special in deplasare,este o afacere buna.


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
teufelssohn

26 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 18:56

Da, mi-as lua un notebook mini, dar nu acum. Mai astept, precis ca peste nici un an de zile or sa fie mult mai performante la aceiasi bani sau chair mai ieftine, cu SSD mult mai mare, cu DVD sau blue ray sau cine stie?


http://img.userbarz.com/1/116.png
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 18:59

In niciun caz, dxoar cu o singura conditie:daca ar avea touchscreen!


Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 19:02

..si inca ceva: autonomie 6-7 ore si in loc de harddisc clasic ar fi deja foarte necesar flash memory fara astea la ora actuala sunt bani aruncati pe fereastra.


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 23:12

Draga plavanvali, ASUS Eee PC are flash memory de 4/12. In ceea ce priveste touchscreen, personal cred ca este un gadget pe care il consider putin util pentru majoritatea aplicatiilor. Ce faci cu touchscreen daca ai mult de scris? ( texte lungi)? daca folosesti Excel, ar fi -poate-necesara tastatura numerica separata... Vreau sa-ti spun insa,ca are in schimb comenzi vocale de gestiune a computerului. De curand au aparut si alte modele, de 9'', chiar si de la ACER, care folosesc Windows XP.


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
Fosta membra 9am.ro

11 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 23:44

hey..touchscreen in loc de mouse..nu in loc de tastatura, e ok? ;) si flasz de 4 sau de 8 e prea putin fata de hardurle dein acest moment..


Fosta membra 9am.ro

152 mesaje
Membru din: 21/09/2008
Oras: Timisoara

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 15:25

:).... Plec acum sa -mi cumpar unul de de 8,9", cu 1 Gb de RAM si hard-disk de 160 Gb. Sunt inca indecisa intre un ACER si un SAMSUNG. Primul are inclus ssitemul Windows iar al doilea are Linux . Diferenta de pret este de aprox 50 euro,in sensul ca unul costa 399 iar altul 349. Cand voi gasi iar timp,liber, revin cu informatii.
P.S..- Touchscreen, in afara de faptul ca duce la un pret mult mai elevat, nu este prea folosit: Sotul meu l-a avut pe laptopul Institutului, dar, nu s-a dat in vant sa-l foloseasca.


*Per la Scienza il Calabrone non potrebbe volare perché il suo corpo e troppo grande rispetto alle ali. Il Calabrone questo non lo sa, e vola !* *Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.* *Spesso, la verità più profonda, si trova grazie ad una piccola storia* *Vulturul poate zbura mai jos decat gainile, dar gainile nu se vor putea ridica niciodata pana la nori* *"Ca urmare a asezarii geografice, a resurselor naturale si, mai ales a celei mai mici densitati (populationale) din Europa, Romania n-a fost niciodata un stat absolut independent. Tipul de Roman repudiat de toate puterile tutelare este nationalistul cu convingeri imposibil de corupt si patriotul refractar la operatii transactionale. Aceste insusiri de intelect si de caracter sunt considerate a fi periculoase si deci o vinovatie cu care nu se colaboreaza si care se pedepseste daca iese din anonimat. Exact invers, tipul de Roman agreat de toate puterile straine care au tutelat si care au controlat Romania: fara convingeri politice, caldicel in comportament si adaptabil in colaborari cameleon in politica, tranzactionist in afaceri oportunist in relatii si, intotdeauna, de partea Puterii si cu folosinta pentru Putere." (Serban Milcoveanu)**
mystery

17 mesaje
Membru din: 27/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Noiembrie 2008, ora 18:23

Categoric NU
Mai bine mai pun ceva si-mi iau un lectoc mai puternic,ca sa pot inlocui desktop-ul actual.
Un "gadget"(slabut la banii astia) - doar de dragul unui gadget nu mi-ar tine de cald.
Prefer categoric un Notebook cu memorie video dedicata,NumPad,cu HDD mare,care sa nu necesite upgrade cel putin 3 ani.


Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ti-ai cumpara un mini laptop?
Mergi la: