back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum profitam de reducerile la taxa auto?

 


 
 
ion_gabriel2001

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 12 Iulie 2009, ora 20:27

salut.

vreau sa iau o masina de 4000 cmc, euro 3 din 2003 si taxa de inmatriculare este de 9.700 euro. am tot studiat legea si am vazut ca scutiri de taxe au persoanele cu handicap cu conditia ca masina sa fie adaptata pentru handicapul persoanei (ceea ce iese din discutie) si ONG-urile.

intrebarile mele sunt:
- daca iau masina prin donatie pe o fundatie ce urmeaza sa o fac cum o transfer ulterior pe numele meu (nu stiu daca este legal si care ar fi procedura)?
- am intalnit persoane ce s-au oferit contra cost sa-mi faciliteze o reducere de 50% din aceasta taxa. prin ce metode? ca de la ei nu am aflat nimic.
- stie cineva o baza a zvonurilor precum ca s-ar scoate aceasta taxa introducandu-se in impozitul masinii?

multumesc,


Raporteaza abuz de limbaj
psd

2 mesaje
Membru din: 20/11/2008
Postat pe: 4 Septembrie 2009, ora 18:28

Ar fi bine sa mergi la fisc sa te informezi cat ar fi impozitul anual daca presupunem ca ai avea-o deja si totul ar fi rezolvat (eu am radiat un Mercedes 500 sel, an 1986 ....ca ar fi "masina de lux", si trebuia sa platesc peste 3600ron/an; asa ca informeazate bine daca nu cumva ai scapa de impozit daca ramane pe numele aceluia care nu plateste nici taxa de inmatriculare) BAFTA!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am163483

3 mesaje
Membru din: 10/11/2009
Postat pe: 10 Noiembrie 2009, ora 21:53

De la: Ion_Gabriel, la data 2009-07-12 20:27:17salut.

vreau sa iau o masina de 4000 cmc, euro 3 din 2003 si taxa de inmatriculare este de 9.700 euro. am tot studiat legea si am vazut ca scutiri de taxe au persoanele cu handicap cu conditia ca masina sa fie adaptata pentru handicapul persoanei (ceea ce iese din discutie) si ONG-urile.

intrebarile mele sunt:
- daca iau masina prin donatie pe o fundatie ce urmeaza sa o fac cum o transfer ulterior pe numele meu (nu stiu daca este legal si care ar fi procedura)?
- am intalnit persoane ce s-au oferit contra cost sa-mi faciliteze o reducere de 50% din aceasta taxa. prin ce metode? ca de la ei nu am aflat nimic.
- stie cineva o baza a zvonurilor precum ca s-ar scoate aceasta taxa introducandu-se in impozitul masinii?

multumesc,


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

37 mesaje
Membru din: 9/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Noiembrie 2009, ora 00:49

Eu mi-am cumparat Toyota Prius din Germania.. am platit 400RON toate taxele de inmatriculare. E hibrida si consuma 5.2 in Bucuresti!


| Varianta pentru tiparire a topicului cum profitam de reducerile la taxa auto?
Mergi la: