Incepand cu minutul 55 golurile au asaltat poarta macedonenilor ducandu-i pana la disperare. Scor final: 34-29. Rezultat: calificare in semifinalele Challenge Cup, un rezultat de care romanii nu s-au mai bucurat de mai bine de 16 ani.

Imediat dupa meci, desi asaltat de telefoane, vedeta meciului, Andrei Cian a acceptat sa acorde un interviu in exclusivitate pentru cititorii Yuppy.

Reporter: Cum a fost meciul?
Andrei Cian: Echilibrat, a fost dificil, dar a fost super!

R: Si echipa adversa? Consideri ca a fost un joc agresiv?
A.C Nu, nu agresiv, dar meciul a fost maxim din toate punctele de vedere � fizic si psihic.
Iulian Stamate � coechipier Echipa macedonenilor a fost foarte bine pusa la punct, au luptat pana in ultimul moment, dar noi am castigat! ( zambeste mandru)

Desi afirma ca jocul nu a fost dur, baietii incep sa isi numere vanataile si loviturile... pana la sfarsitul interviului nu terminasera...

R Cum ti s-a parut galeria?
A.C. Nu ma gandeam ca o sa fie atat de multa lume, dar am fost uimiti si fericiti sa vedem ca sunt peste 5000 de oameni in sala.

R: Care a fost secretul acestei victorii?
A.C. Schemele de moment au fost foarte eficiente, dar nici munca de la antrenamente nu a fost mai prejos. Am castigat si pentru ca am fost inventivi si am actionat ca o adevarata echipa.

R:Ce te motiveaza cel mai mult?
Baietii incep sa rada toti. Ii intreb ce se intampla.
A.C Radem pentru ca ieri psihologul ne-a spus sa ne repetam permanent �Sunteti tigri!� . Tigrii am fost!

A.C.Cresterii valorii clar! Adversarii au fost foarte buni. Din punctul meu de vedere, aveau sanse sa castige cupa.

R: V-a motivat faptul ca fetele s-au clasat pe locul doi la campionatele mondiale din Rusia?
A.C. Locul doi al fetelor a fost un impuls, o motivatie in plus, o certitudine ca putem castiga si noi. E legat clar si de rezultatul fetelor.

R: Ai dat goluri in momente dificile ale meciului, in special in a doua repriza. Ai avut nevoie de prima repriza pentru a te acomoda?
A.C.: Se poate spune si asa. De obicei joc mai bine in a doua repriza. Imi trebuie timp sa intru in ritm, sa cunosc adversarul. In a doua repriza jucam in functie de ce am facut bine sau rau in prima, noi, dar si adversarul.

R: Atat in meciul de la Skopje, cat si la Bucuresti, finalul v-a apartinut. Care este explicatia?
A.C.:In ultimul timp am reusit sa facem meci de meci un joc bun, dar la Skopje, am pierdut pentru ca am jucat prost la finalul primei reprize.

R: Desi esti aruncator de mana stanga, cu aproximativ 4 minute inainte de final ai inscris unul dintre goluri pe postul de interstanga. Cum ai reusit asa ceva?
A.C. A fost un impuls. Nu am avut timp sa ma gandesc la asa ceva. Dar a fost bine pentru ca nimeni nu se astepta, nici macar eu. Norocul meu a fost ghinionul lor.

R: Prin urmare, poti spune ca ai avut si noroc. Spre exemplu, cu trei minute inainte de final, la o aruncare care a fost in bara, a lovit portarul si a intrat in poarta. Poate ca a fost golul decisiv...
A.C.: N-a fost golul decisiv, dar a fost cel care ne-a adus linistea pentru ca in acel moment am stiut ca ne-am calificat. Cat despre noroc, in ultimele 5 minute, a avut noroc toata echipa.

R: Acum, ca v-ati calificat, ce urmeaza?
A.C.: Semifinalele in care vor juca Elvetia, Portugalia, Croatia-Zagreb si noi.

R: In incheiere, practicarea acestui sport este o mostenire de familie? Ce rol a avut in alegerea carierei faptul ca si tatal tau a fost un handbalist de succes?
A.C.: Am inceput cu inotul si tenisul. Cred ca tata nu-si dorea sa joc handbal, dar in tenis si inot imi lipsea nebunia de pe teren. Daca ar fi sa aleg alt sport, as alege hochei. Dar se poate spune ca a fost si o mostenire de familie. Poate ca nu jucam handbal daca nu l-as fi vazut pe tata.

Le dorim mult succes jucatorilor de la Steaua si le tinem pumnii la meciurile ce vor urma!