Halep s-a calificat în turul II la Roma

Halep (30 ani, 21 WTA) a adăugat încă o victorie după o oră şi 25 de minute de joc. Ambele jucătoare au comis câte 4 duble greşeli, însă Halep a servit mai bine decât Cornet (32 ani, 39 WTA). Halep a încheiat cu 15 mingi câştigătoare, în comparație cu cele 14 adunate de adversara sa.

Primul set a început cu trei break-uri, după care tenismena română a preluat controlul a ajuns la scorul de 5-1. Halep nu a reuşit să încheie setul imediat, Cornet câștigând trei ghemuri la rând, impunându-se cu un scor de 6-4.

În a doua repriză, debutul a fost echilibrat, ambele având două ghemuri, după care Halep a mărit scorul la 5-2, însă nici de această dată nu a încheiat imediat setul. Halep a bătut cu scorul de 6-4, după ce a lăsat-o pe adversara sa aproape să egaleze.

Halep a mai câștigat 60 de puncte WTA

Cornet are acum 4-2 în meciurile directe cu Halep, după ce le câştigase pe ultimele trei, inclusiv anul acesta în optimi la Australian Open, cu 6-4, 3-6, 6-4.

Halep s-a ales cu un cec de 13.176 de euro şi 60 de puncte WTA, iar în următorul tur se va confrunta cu americanca Danielle Collins (28 ani, 9 WTA), cu care are egalitate în meciurile directe, 1-1.

Românca Simona Halep are deja un titlu la Roma, în 2020, dar şi finale jucate în anul 2017 şi 2018.