Romanul Horia Tecau si partenerul sau, olandezul Jean Julien Rojer, au pierdut, in runda inaugurala a turneului Masters de la Monte Carlo, scor 2-6,3-6, in fata cuplului Henri Kontinen/John Peers, aceasta fiind a treia eliminare consecutiva pentru liderii mondiali in meciul de debut.

Principalii favoriti ai turneului de la Monte Carlo, Horia Tecau si Jean Julien Rojer au fost eliminati dupa o ora de joc, de Henri Kontinen si John Peers. Castigatorii de la Turneul Campionilor au inceput slab meciul si le-au oferit posibilitatea adversarilor sa se desprinda la 3-0. Perechea romano-olandeza nu a avut replica si a cedat primul set, scor 6-2, informeaza MEDIAFAX.

Setul secund a semanat cu primul, dupa ce Kontinen si Peers s-au desprins la 3-0 si nu si-au mai cedat serviciul pana la final, pentru a se impune cu 6-3. Infrangerea din primul tur la turneul Masters 1000 de la Monte Carlo este a treia la rand pentru Tecau si Rojer in aceasta faza a competitiei, dupa esecul, scor 6-7, 6-3, 6-10 in fata cuplului Kubot / Matkowski, la Indian Wells si infrangerea cu 6-7, 6-7 contra perechii Chardy/Martin, la Miami.

Horia Tecau va fi prezent, in perioada 18-24 aprilie, la turneul BRD Nastase-Tiriac Trophy, unde va face pereche cu Florin Mergea. In 2015, perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer, s-a retras de la turneul din Romania, din cauza unor probleme la bratul drept, pe care le-a acuzat jucatorul roman.