Irina Begu nu a mai repetat evolutiile bune din meciurile cu Sabine Lisicki si Kristina Pliskova. Begu si Keys si-au castigat fiecare serviciul, pana in game-ul sase, cand sportiva din Statele Unite a facut break iar Begu nu a mai reusit sa revina, pierzand setul cu 6-3. In actul secund, Irina Begu nu s-a regasit si a cedat la 1. Partida a durat o ora si cinci minute, informeaza MEDIAFAX.

Irina Begu a obtinut pentru prezenta in optimi, cea mai buna performanta din cariera la competitia din Florida, 67.590 de dolari si 120 de puncte WTA.
Monica Niculescu - Johana Konta, scor 2-6, 2-6
Meciul dintre cele doua combatante a durat o ora si 22 de minute. In primul set, Konta a inceput mai bine si a condus-o pe reprezentanta noastra, scor 4-0. Monica a reusit sa modifice zeroul din dreptul numelui sau abia in urmatorul game, cand a reusit sa-si faca serviciul pentru prima data in meci.

In actul secund, Monica Niculescu a inceput la fel de slabt, nereusind sa mai castige vreun game pana la scorul de 5-0 pentru adversara din Marea Britanie. ROmanca a reusit un break si a mai castigat un game, iar scorul a luat proportii mai mici. In final, Monica a fost eliminata, nereusind sa-si ridice nivelul jocului, iar Konta a castigat si setul doi, scor 6-2.
Simona Halep - Timea Bacsinszky, marti, nu inainte de ora 20.00 (ora Romaniei)
Simona Halep, numarul 5 mondial, este singura jucatoare din Romania ramasa in competitie si va juca, marti, nu inainte de ora 20.00, cu elvetianca Timea Bacsinszky, in sferturile de finala. In 2015, Halep a ajuns in semifinalele turneului de la Miami si are de aparat 390 de puncte, castigate anul trecut.