O suprafață de aproximativ 10 hectare de vegetație din Delta Dunării a fost cuprinsă de flăcări, care s-au răspândit cu repeziciune. Zona în care a izbucnit incendiul este înconjurată de canale. Autoritățile însă anunță că nu există vreun pericol de existendere a flăcărilor către locuințele din apropiere. În momentul în care pompierii au ajuns la fața locului au constatat că incendiul este destul de violent, iar flăcările sunt extrem de periculoase.
Din această cauză, flăcările au produs pagube în ceea ce privește vegetația din zonă, dar și viețuitoarele care se află acolo. Pompierii nu au putu interveni pentru a potoli incendiul deoarece vântul bătea cu putere, iar astfel salvatorii și-ar fi pus propria viață în pericol. ISU spune că este pentru prima oară când apar astfel de incendii de vegetație în zona Deltei Dunării. Cel mai probabil, stuful din acea zonă va arde până când focul se va stinge de la sine.
„Deoarece zona este înconjurată de canale, nu există nici un pericol de propagare a focului la obiective economice sau locuințe. Se intervine pentru monitorizarea și localizarea acestuia, intervenția directă asupra focului nefiind posibilă din cauza intensității și a vitezei mari de propagare, punând în pericol siguranța salvatorilor”, spun pompierii care au intervenit la fața locului.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului Incendiu de proporții în Delta Dunării. Pompierii nu pot interveni.