Incidentul a avut loc săptămâna trecută, când insurgenții au intrat în casa lui Qamar Gul, o adolescentă ce trăia alături de părinți într-un sat din provincia centrală Ghor.
Talibanii îl căutau pe tatăl fetei, susținător al guvernului. Când soția acestuia a opus rezistență în fața talibanilor, aceștia i-au dus pe amândoi afară și i-au împușcat în fața casei.
Șeful poliției din zonă, Habiburahman Malekzada, spune că ”Qamar, care era în casă, a pus mâna pe un AK-47 al familiei și i-a ucis pe cei doi talibani care i-au împușcat părinții, apoi a mai rănit alți câțiva din grup.”
Alți luptători au venit la aceeași adresă ceva mai târziu pentru a se răzbuna, dar câțiva săteni și membrii ai miliției locale, pro-guvern, i-au gonit pe aceștia, după o scurtă răfuială armată.
Fata, care are între 14 și 16 ani (mulți afgani nu își cunosc exact vârsta) a devenit eroină pe rețelele sociale, mai ales după apariția fotografiei cu ea înarmată.
In lipsa unui acord scris din partea Internet Corp, puteti prelua maxim 500 de caractere din acest articol daca precizati sursa si daca inserati vizibil linkul articolului O adolescentă i-a ucis pe talibanii ce i-au împușcat părinții în fața casei familiei.