Prima plantă carnivoră ce se hrănește sub pământ

Cercetătorii au descoperit o plantă carnivoră care se hrînește cu prada capturată sub pământ. În mare parte aceasta reprezintă creaturi subterane precum viermi, larve şi gândaci. Această specie de plantă cu ulcior este singura cunoscută de ştiinţă care se hrănește sub pământ.

Planta de tip ulcior a fost descoperită recent și a fost dezgropată în provincia indoneziană Kalimantan de Nord, pe insula Borneo. Precum alte plante cu ulcior, Nepenthes pudica are frunzele modificate, cunoscute sub numele de capcane cu gropi sau ulcioare, în care este prinsă prada înainte de a fi consumată. Această specie este atât de mare încât poate prinde și şobolani.

Nicio altă specie de plantă cu ulcior nu își vânează prada sub pământ. Planta carnivoră formează lăstari subterani, care au frunze mici, albe și nu conțin clorofilă. Ulcioarele plantei sunt de culoare roșiatică și sunt mult mai mari decât frunzele.


„Această specie îşi plasează ulcioarele cu o lungime de până la 11 cm sub pământ, unde sunt formate în cavităţi sau direct în sol şi prind în capcană animalele care trăiesc sub pământ, de obicei furnici, acarieni şi gândaci”, a declarat autorul principal al studiului, Martin Dančák de la Universitatea Palacký din Olomouc, Republica Cehă, într-un comunicat de presă, citat de CNN.


La moment, se cunosc doar alte trei grupuri de plante carnivore care vânează sub pământ, însă acestea se diferențiază prin mecanismele de captare.


„În mod interesant, am găsit numeroase organisme care trăiesc în interiorul ulcioarelor, inclusiv larve de ţânţari, nematode şi o specie de vierme, care a fost, de asemenea, descrisă ca fiind o specie nouă”, a declarat Václav Čermák de la Universitatea Mendel din Brno, Republica Cehă, care a făcut, de asemenea, parte din echipa de cercetare.

Rolul pozitiv al plantei carnivore pentru pădurile tropicale

Oamenii de știință spun că descoperirea acestei plante a fost un real noroc. Pe muntele pe care îl explorau, cercetătorii au observat câteva plante care semănau foarte mult cu Nepenthes, însă nu produceau ulcioare. În urma unor căutări mai minuțioase, planta avea un ulcior deformat care ieşea din sol.


„La început, am crezut că era un ulcior îngropat din greşeală şi că condiţiile locale de mediu au cauzat lipsa altor ulciori”, a declarat Ľuboš Majeský de la Universitatea Palacký din Olomouc, care a făcut parte din echipa de cercetare. „Cu toate acestea, pe măsură ce am continuat să găsim alte plante fără ulcior de-a lungul ascensiunii spre vârf, ne-am întrebat dacă o specie de plantă de ulcior ar fi putut evolua spre pierderea carnivoriei, aşa cum se observă la alte plante carnivore”.


În timp ce experții făceau poze plantei, unul dintre cercetători a smuls o pernă de muşchi de la baza unui copac, scoțând la suprafață o grămadă de ulcioare cu o nuanţă de maro.

Oamenii de știință spun că descoperirea unei asemenea plante este extrem de importantă pentru soarta pădurilor tropicale, în special pentru conservarea naturii în Borneo indonezian, care este un punct fierbinte al biodiversităţii.


„Sperăm că descoperirea acestei plante carnivore unice ar putea ajuta la protejarea pădurilor tropicale din Borneo, în special la prevenirea sau cel puţin la încetinirea transformării pădurilor virgine în plantaţii de palmieri de ulei”, a declarat Wewin Tjiasmanto de la grupul indonezian de conservare Yayasan Konservasi Biota Lahan Basah din Surabaya, care a ajutat la descoperirea noii specii.