Egalul de la Piatra Neamt pare sa fi fost mai mult decit un accident, pentru ca si aseara stelistii s-au chinuit mai bine de o ora cu Apulum. Fara stralucire si fara Dica, ros-albastrii au aratat un fotbal crispat, doboriti de oboseala si de presiunea la care sint supusi de patronul lor. Thereau a fost cel care a dat startul chinuielii, ratind incredibil din doar trei metri. A continuat in minutul 30, insiri nd alta ratare pe nervii si asa subtiati ai patronului.

La faza urmatoare, Ghionea a marcat al treilea gol al sau pentru Steaua, tot cu o lovitura de cap, ca si precedentele doua. Lucrurile pareau a instaura o stare de normalitate in Ghencea, numai ca Marincean a tinut mortis sa faca ceea ce jucatorii lui Real Madrid n-au reusit, si anume sa inscrie in poarta lui Cernea. 1-1 si surpriza se despacheta incet, incet, din staniol.

Dupa pauza nimic nu s-a schimbat, jocul fiind in continuare diluat ca o supa instant. Noroc cu Vasilica Cristocea, reintrat dupa o luna si juma- tate, cel care a marcat dintr-o lovitura libera de la 23 de metri. Si Steaua e in sferturile Cupei dupa patru ani.

Au reintrat accidentatii

Mihaita Nesu a revenit aseara in formula de baza a ros-albastrilor. Fundasul stinga a aparut cu un bandaj pe genunchiul drept, cel cu probleme, insa dupa 20 de minute de joc a renuntat la el. De asemenea, Saban a revenit si el cu Apulum, ca si Vasilica Cristocea, autorul golului de 2-1. Altfel, Badea a acuzat o intindere in momentul in care a fost inlocuit.

Dica, nici macar pe banca

Recenta iesire a lui Gigi Becali la adresa lui Nicolae Dica, pe care l-a acuzat dupa meciul de la Piatra Neamt ca "joaca la misto", s-a materializat aseara in neconvocarea decarului stelist. Olaroiu si-a justificat decizia prin faptul ca mijlocasul a resimtit o oboseala acuta, precizind totodata ca Dica va juca duminica, in partida cu FC National.