back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Despre relatia cu un copil

 


 
 
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Decembrie 2013, ora 17:51

Buna,numele meu este Darius si as vrea sa va povestesc o intamplare care nu-mi da pace de cateva zile.
Sunt casatorit de un an si jumate cu o femeie care atunci cand am cunoscut-o avea un copil de sapte ani... relatia decurge normal, eu ma ocup de educatia ei, temele le face cu mine, merg la sedinte la scoala pentru ca mama este la munca si intamplarea de care vreau sa va povestesc se petrece cand ne intorceam de la serbare... eram cu ea de mana si din vorba in vorba ma intreaba cand vine mama de la munca... i-am spus ca seara tarziu si rapunsul care mi l-a dat m-a socat, nici acum nu-mi revin, a fost... tata blestemat ce esti!
Am scris in ideea ca poate s-a mai confruntat cineva pe forum cu asa ceva si cum a trecut peste... i-am povestit sotiei intamplarea si ei i-a zis ca e o gluma care a auzit-o la scoala... nu stiu ce sa mai cred, dar sunt necajit ca o cresc ca si pe copilul meu, cu scoala merge bine, dar vorba asta ma macina si nu stiu cum sa trec peste.

Raporteaza abuz de limbaj
oldhunter

18 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 7 Ianuarie 2014, ora 12:35

relatia cu un copil este pedepsita de lege !! gluuuumaaaa

Raporteaza abuz de limbaj
crisew

1 mesaj
Membru din: 30/01/2015
Postat pe: 23 Ianuarie 2014, ora 16:28

Cine spune ca este usor sa creasca un copil cu siguranta nu are copii si nu stie nimic despre copii!
Si eu sunt divortata si intampin multe probleme.

Dar ceea ce pot sa-ti spun este ca :
1. la 8 ani am observat ca un copil nu are convingeri, ci imita , de exemplu foloseste expresii auzite la televizor, la scoala etc, fara sa inteleaga despre ce este vorba sau sensul real al cuvintelor.
Stai de vorba cu copilul referitor la " ce a vrut sa spuna".
2. Copii trec de la o emotie la alta repede- daca nu o lasi la tv iti va spune ca te uraste, daca ii iei o jucarie -ca te iubeste, dar astea nu sunt emotii adevarate ci stari.
3. Daca era mare in momentul divortului parintilor sunt sigura ca este afectata si va trebui sa treaca o vreme sa nu mai doara lipsa tatalui natural.

Sfatul meu este sa nu "pui la suflet" pentru ca ce este greu inca nu a inceput. O sa vina adolescenta cu razvratirile , negarile si cautarile de sine.
Drept urmare trebuie sa ai multa, multa, multa, multa, multa, multa, multa, multa, multa, multa, multa rabdare, pentru ca tipetele, certurile, sau mai rau bataia sunt triumful incompetentei asupra iubirii!


Raporteaza abuz de limbaj
mamciuc_ionela

10 mesaje
Membru din: 26/10/2010
Oras: Suceava

Postat pe: 27 Ianuarie 2014, ora 06:56

Normal ar fi sa intrebi copilul la cine s-a referit,sau ce a vrut sa spuna,sau sa intelegi daca acel copil te iubeste sau te uraste,asa ai sa intelegi daca s-a referit la tine sau la tatal natural.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Despre relatia cu un copil
Mergi la: