back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Singura sarbatoare a romaniei care a ramas neintinata

 


 
 
titi_van2003

42 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Onesti

Postat pe: 25 August 2013, ora 16:48

De-a lungul istoriei Romania a avut tot felul de sarbatori nationale - de la ziua regelui pana la "ziua unirii". Stim ca majoritatea tarilor isi aleg ca zi nationala ziua independentei. La noi ziua independentei nu se poate sarbatori pentru ca nu mai avem asa ceva de 23 de ani incoace. Ziua regelui? Nici vorba. Pana in `89 a fost 30 Decembrie. S-a dus si asta, acum il pupan in toate gaurile pe rege si pe... toti "regii" si "imparatii" care i-au urmat din `90 incoace, dead or alive. Ziua Marii Uniri, sarbatoarea nationala de dupa `89 a ramas si ea o notiune pur istorica. Mai putem acum sa ne laudam cu asa ceva, tinand cont ca dragii nostri demnitari nu stiu cum sa faca s-o cioparteasca mai repede si mai tare? Trist. Si foarte adevarat. Ne-a ramas ziua de 23 August. Bine, macar, ca nu si-au batut joc si de asta.

Raporteaza abuz de limbaj
9am133135

65 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 31 August 2013, ora 07:25

Bag pusca daca am inteles ce ai vrut sa transmiti...am citit de 2 ori. Ma duc sa beau cafeaua ca una nu a fost suficienta.

Raporteaza abuz de limbaj
nelumarcu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 August 2013, ora 11:59

Subscriu la ce ai spus!

Raporteaza abuz de limbaj
jasonbo

8 mesaje
Membru din: 29/01/2015
Oras: Brasov

Postat pe: 31 August 2013, ora 13:42

Ai dreptate in tot ce ai spus si subscriu!!!

Raporteaza abuz de limbaj
faradan

2 mesaje
Membru din: 13/08/2010
Postat pe: 31 August 2013, ora 19:01

tu ori esti comunist, ori ai ajuns asa de rau incat regreti starpirea acestuia. 23 august reprezinta ziua in care armata romana si-a intors armele impotriva aliatilor germani pentru a fi alaturi de "fratii comunisti". CHIAR VREI SA ANIVERSEZI UN ASTFEL DE EVENIMENT?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

53 mesaje
Membru din: 23/06/2009
Postat pe: 1 Septembrie 2013, ora 09:39

23 august a fost intinata de mult, chiar de ceea ce s-a intamplat atunci. iti sugerez sa vizitezi inchisoarea de la Sighetu Marmatiei (Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței) si Cimitirul Sãracilor (Sighetu Marmației. la Cimitir este un domn care iti poate da relatii. daca nici dupa cele doua vizite nu te schimbi, esti pierdut! comunismul nu a fost bun, dar problema noastra cea mare e ca guvernantii de azi sunt niste impostori, imbecili si hoti!

Raporteaza abuz de limbaj
gelu_florea

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Septembrie 2013, ora 10:56

Pacat, mare pacat, ca a ajuns istoria sa fie judecata astfel! Va invit sa utilizati macar ceea ce are tot romanul la dispozitie:Gooooooogle
Ziua Unirii ramine singura neintinata, daca tot ne aflam in treaba!

Raporteaza abuz de limbaj
arian_tour_pastragus

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Septembrie 2013, ora 07:38

suntem un popor fara istorie.rusii au patruns in tara urmare a unei mari tradari nationale.sunt multe de spus dar astept o trezire nationala. Trebuie
sa dam jos pe toti hotii tarii !

Raporteaza abuz de limbaj
Thorallmighty

36 mesaje
Membru din: 2/02/2015
Postat pe: 19 Septembrie 2013, ora 09:38

De-a lungul istoriei poporul roman s-a remarcat ca fiind unul ospitalier si un pic cam prostut. Dar sa sti ca in vremurile trecute stiam sa aparam ce e al nostru, nu stiu cum de am ajuns asa nepasatori cu propria noastra cultura si religie.
Probabil ca am fost mereu un popor la granita marilor puteri, langa Imperiul Otoman, acum langa Rusia si asta ne-a facut mereu un camp de batalie.
Cert este ca mai avem o sarbatoare care o aparam cu strasnicie, uitati-va la majesticul roman cand vine 1 Mai cum umple padurile de gratare fum, vezi numai burti mari si goale, iar in urma lor ramane ca in urma uraganului Katrina, gramada de mizerie :). Haios dar adevarat, daca nu credeti uitati-va la link-ul asta:

MegaStoon.Com/?share=65238

Daca link-ul de mai nu va trimite unde trebuie dati click pe asta

ref.megastoon.com/sms.php?share=65238

Raporteaza abuz de limbaj
titi_van2003

42 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Onesti

Postat pe: 16 Octombrie 2013, ora 19:33

De la: Aurelia, la data 2013-09-01 09:39:4523 august a fost intinata de mult, chiar de ceea ce s-a intamplat atunci. iti sugerez sa vizitezi inchisoarea de la Sighetu Marmatiei (Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței) si Cimitirul Sãracilor (Sighetu Marmației. la Cimitir este un domn care iti poate da relatii. daca nici dupa cele doua vizite nu te schimbi, esti pierdut! comunismul nu a fost bun, dar problema noastra cea mare e ca guvernantii de azi sunt niste impostori, imbecili si hoti!

"Oare cum s-ar simti un popor care nu si-ar cunoaste istoria? N-ar fi ca un copil care nu si-ar cunoaste parintii...?" (citat dintr-o cuvantare de prin `81)
Dar ce se poate spune de un popor care a ajuns sa-si invete istoria de peste 2000 de ani din filmele americane?

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Singura sarbatoare a Romaniei care a ramas neintinata
Mergi la: