back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Sunt geloasa pe copilul prietenului meu

 


 
 
yuppy_482

1 mesaj
Membru din: 28/12/2012
Postat pe: 28 Decembrie 2012, ora 14:47

Sa fiu sincera mie cam rusine sa scriu acest mesaj,mie teama ca o sa spuneti ca sunt egoista si rasfatata.Incerc sa ma tratez eu singura de aceasta boala dar nu reusesc de aceea apelez la voi poate reuseste cineva sa ma ajute!O sa va povestesc pe scurt:am o relatie cu un barbat cu 10 ani mai mare ca mine care este divortat si are un baiat de 9 ani,suntem impreuna de 4 ani.Copilul nu locuieste cu noi dar vine la noi cam de 2 ori pe saptamana,aproape de fiecare data ne certam din cauza lui.Este prost crescut,rasfatat si pe mine acest lucru ma deranjeaza.Copilul nu ma suporta asa cum nu-l suport nici eu pe el,mi-am dat seama de acest lucru dupa felul cum ma priveste.Este si el gelos si de fiecare data cand taicasu imi da mie atentie el incearca sa-i distraga atentia cu fel si fel de nimicuri ca sa fie el in centrul atentiei si sa nu ma mai bage pe mine in seama.Daca eu stau in bratele prietenului vine si el si se baga peste mine cum ar veni ca sa ma dea la o parte.Mama copilului este plecata in stainatate de un an si ceva el sta cu bunica lui,dar aceasta nu are nici un fel de autoritate asupra lui,el face ce vrea cu dansa.Nu stiu daca sunt eu nebuna spuneti-mi ce parere aveti voi dar nu credeti ca un copil la 9 ani ar trebui sa stie sa se imbrace,sa-si lege sireturile(asta a invatat de abia cand avea 8 ani),sa fie cat de cat independent(ma refer la lucrurile astea simple)nu sa stea toata ziua cineva dupa fundul lui sa i le faca!Poate sunt eu prea tanara,sau am fost crescuta altfel pt ca multi spun ca vremurile sau schimbat si copiii din ziua de azi nu sunt cum eram noi(generatia cu cheia la gat)dar astept sa-mi spuneti voi ce parere aveti despre problema asta e mea pt ca m-am gandit de multe ori sa ma despart de prietenul meu dar nu pot pt ca il iubesc prea mult dar nu pot sa-l vad cum sufera pt ca vad ca sufera pt ca nu pot sa-i accept copilul si imi spune de fiecare data ca nu stie cum sa faca sa fie bn ca nu poate sa impace si varza si capra!ast sfaturile voastre va multumesc.

Raporteaza abuz de limbaj
cosminjo

1 mesaj
Membru din: 30/01/2015
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Decembrie 2012, ora 23:53

Avand in vedere circumstantele situatia nu imi pare deloc atipica. La o varsta frageda orice copil tinde sa respinga o relatie pe care o are tatal sau divortat. Deci probabil nu e ceva personal. Momentan as cauta sa fac ceva diferit cand vine micutul (cumparaturi, o vizita scurta, etc) sau pur si simplu il evit. Si pana la urma care e problema?! Vine de doua ori pe saptamana si probabil sta o ora sau doua, e ok sa stea in brate la tata, in restul saptamanii vei sta tu. O fi ceva egoism si gelozie de ambele parti dar daca il iubesti cu adevarat vei vedea ca situatia nu e imposibila, trebuie sa lasi un pic de la tine, ca doar nu vrei sa lase pustiul. Poti incerca sa ii cumperi ceva ce isi doreste, dar sa te atepti la un refuz Bafta!

Raporteaza abuz de limbaj
dargos_gioana

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Decembrie 2012, ora 00:37

Trebuie sa cadeti la pace, daca-l eviti nu rezolvi nimic...
Incearca sa te imprietenesti cu el, sa ii faci pe plac; ofera-i la randul tau atentie cand tatal este in preajma, daca nu o poti face sincer macar prefa-te, el nu va sti.
Cu timpul o sa il accepti si poate o sa aveti o relatie de mama-fiu, succes...hic!


Raporteaza abuz de limbaj
yuppiy_ta

1297 mesaje
Membru din: 25/09/2010
Postat pe: 20 Ianuarie 2013, ora 02:35

Pai daca spui ca il iubesti, atunci demonstreaza asta si fii mai toleranta si mai intelegatoare cu acel copil doar esti femeie!Eu chiar nu va inteleg pe unele...de ce va legati la cap daca nu va doare ? Stiai de la inceput ca are un copil, deci ti-ai asumat niste lucruri. Ori sa stii asta si sa privesti cu atata detasare cum prietenul tau sufera pentru ca tu nu te intelegi cu baiatul, cum baiatul sufera si el in lipsa mamei si a unui suflet aproape de el- care sa il inteleaga ...si desigur cu siguranta nici tu nu te simti confortabil intr-o asa situatie ( altfel, banuiesc nu ne-ai relata viata ta aici, pe forum ), mi se pare o atitudine masochista cel putin, pana la urma suferiti toti 3! Pai fata mea, tu astepti SFATURI pe forum in loc sa discutati toti 3, sa comunicati cu baiatul, sa ii explici cu rabdare si fermitate cum stau lucrurile intre voi si ca tatal lui va iubeste in mod egal atat pe tine cat si pe el, deci nu are motive sa fie gelos...dar sa-i si arate acest lucru si multe altele. Copilul acela este un copil foarte inteligent, el are nevoie doar de ATENTIA , TIMPUL, COMUNICAREA ta si a tatalui, si nu neparat dragostea ta daca nu esti capabila de asa ceva. Si cum adica stai in bratele lui in prezenta copilului ??? Iti dai seama ce greseala faci ? Incearca sa ai o atitudine decenta draga mea in fata baiatului, doar asa ii vei castiga simpatia si respectul...asta daca iti doresti armonie in cuplu. In rest antevorbitorii mei ti-au dat sfaturi destule, chiar nu ar mai fi nimic de adaugat. Decat...sa te gandesti ca vei si tu mama candva si....sa nu cumva sa ai parte de acelasi tratament din partea copiilor tai .. tu sa fii cea care sa isi doreasca dragostea lor si ei sa nu ti-o ofere.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Sunt geloasa pe copilul prietenului meu
Mergi la: