back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Uite cine ne pacaleste pe noi (fmi)

 


 
 
forte_forte

13 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Pitesti

Postat pe: 24 Ianuarie 2012, ora 12:36

Noi suntem pacalicii si ei hotii,trageti si voi concluzia cu tara noastra.
Argentina denunþã faptul cã FMI aplicã Greciei aceleaºi reþete de austeritate pe care le-a aplicat acestui stat latino-american fãrã a reuºi sã îi împiedice acutizarea crizei, în 2001. Se pare ca Jeffrey Franks a fost „desk economist” pentru Argentina inca din 1997, cu doi ani inainte de izbucnirea crizei economice. Reþeta FMI pentru Grecia „este aceeaºi ca pentru Argentina înaintea prãbuºirii din 2001: scãderea salariilor ºi creºterea impozitelor” afirmã Jorge Remes Lenicov, ministrul argentinian al economiei în 2002, în timpul celei mai grave crize economice din istoria acestei þãri. Un alt fost ministru al Economiei, Roberto Lavagna (2003-2005), artizanul redresãrii þãrii sale, estimeazã cã FMI nu a tras nici un învãþãmânt din criza argentinianã. „FMI nu a învãþat nimic ºi emite pentru Grecia aceleaºi recomandãri ca pentru Argentina în 2002, cele pe care noi le-am respins”.

Directorul general al FMI, Dominique Strauss-Kahn a rãspuns indirect la aceste acuze asigurând cã mãsurile de austeritate decise în Grecia, în schimbul unui ajutor de 110 miliarde de euro din partea UE ºi a FMI, nu privesc persoanele cele mai sãrace. „În Argentina, pentru numeroase persoane, FMI este diavolul ºi existã motive pentru aceste poziþii” recunoºtea Strauss-Kahn în septembrie 2007 când se afla la Buenos Aires. De atunci, instituþia financiarã internaþionalã ºi-a fãcut mea culpa ºi ºi-a recunoscut erorile în gestionarea crizelor trecute.

Prãbuºirea economicã a Argentinei a antrenat la finele anului 2001 o gravã crizã socialã ºi proteste de stradã soldate cu 30 de morþi. A urmat o crizã instituþionalã, între 20 decembrie 2001 ºi 6 ianuarie 2002 succedându-se cinci preºedinþi.

Argentina a revenit spre creºtere economicã cu mari sacrificii, dupã o devalorizare de 65% a monedei sale antrenând sfârºitul paritãþii peso-dolar. În cazul Greciei, sistemul de securitate al zonei euro împiedicã þara sã dea faliment ºi sã treacã la devalorizare, condamnând-o la austeritate.

FMI distrugea Argentina si fara Jeffrey Franks asa cum va distruge si Romania, cu sau fara respectivul personaj. E insa bine de retinut aceasta informatie. Si mai bine ar fi insa sa se aminteasca despre ea si in mass-media.

Raporteaza abuz de limbaj
danutz222dan

147 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 09:13

interesul FMI e sa isi recupereze banii cat mai repede si mai eficient,nu e treaba lor cum vor fi suportate masurile lor de austeritate,impactul asupra economiei si restu
si mai e ceva daca economia este distrusa in statul respectiv asta inseamna ca valoarea banilor unui investitor creste ,chiar daca suma nu este foarte mare,astfel investitorul respectiv poate cumpara cat mai multe cu bani cat mai putini,asa praduirea tarii respective este mai usoara (vezi cazu romaniei),astfel populatia de acolo devine sclava(in contextul modern)si devine fara probleme domeniul cuiva,e simplu


Fosta membra 9am.ro

14 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 10:19

F urata situatia, f urata. Dar nu ai ce face ca esti mic, esti la cheremu lor, din pacate. Partea proasta la noi este ca fiecare trage pt el, aici ma refer la politicieni. Nu conteaza cui vinzi paduri, terenuri, ce se intampla cu ele dupa ce le-ai vandut, dc iese banu nu mai conteaza. Nu e nimeni tras la raspundere, toti sunt mana in mana, la tv se cearta, in particular fac gratar impreuna, este exact ca in fotbalu romanesc si uite unde am ajuns. Pana nu o sa acem oameni cu caracter, nu facem nimic :(
Ce e de facut?...... Sa plece toti si sa vina altii care sa treaca multe teste psihologice ca sa poata intra in parlament, senat, etc


ALEX-MARIUS

14 mesaje
Membru din: 31/01/2015
Oras: Cluj

Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 10:28

pai s-a schimbat sclavia din cea cu oameni in cea economica, si e mai bine pentru ei sa fi consumator decat producator

Raporteaza abuz de limbaj
Razzyy

1194 mesaje
Membru din: 19/03/2013
Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 23:47

De la: ALEX-MARIUS, la data 2012-01-25 10:28:44pai s-a schimbat sclavia din cea cu oameni in cea economica, si e mai bine pentru ei sa fi consumator decat producator


mi imi place pozitia de consumator!! ...dar sa puna la dispozitie si banii necesari!

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Uite cine ne pacaleste pe noi (FMI)
Mergi la: