back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum pot sa radiez o masina pe care am vandut-o cu acte

 


 
 
yuppy003280

5 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 18 Ianuarie 2012, ora 09:41

sallut...in'95 am vindut o dacia cu tot cu cartea masinii...de atunci nu am mai stiut nimic de ea si o tot platesc la impozit la primarie ...stie cineva cum as putea sa o radiez sau sa scap de ea sa nu mai platesc?


scarlatcristi

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2012, ora 06:34

Cu câțiva ani in urma era asa: te duceai cu ce dovada aveai in legãtura cu masina la judecatorie sau tribunal - in funcție de valoarea declaratã a mașinii, spui cãtre cine ai vândut-o iar instanța va da o decizie de radiere cu care treb sa mergi la politie. Dureazã câteva termene, se judeca si in lipsa partilor dar treb sa platesti taxa de timbru care e in funcție de valoarea declaratã a mașinii. Dovada e consideratã chiar si zgurã ta de la administratia financiara. Dacã ai fãcut si un contract e bun. Succes


scarlatcristi

3 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2012, ora 06:37

M-am referit la chitanta dar mã corecteaza telefonul.....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7124 mesaje
Membru din: 7/02/2013
Postat pe: 21 Ianuarie 2012, ora 16:32

De la: yuppy003280, la data 2012-01-18 09:41:29sallut...in'95 am vindut o dacia cu tot cu cartea masinii...de atunci nu am mai stiut nimic de ea si o tot platesc la impozit la primarie ...stie cineva cum as putea sa o radiez sau sa scap de ea sa nu mai platesc?


Iei actul de vanzare-cumparare cu care dovedesti ca ai vandut masina, te duci la finante si depui o declaratie ca masina cu datele respective nu iti mai apartine si ca apartine actualului proprietar, cu datele sale .
Logic asa ar trebui sa functioneze.
Daca ai vandut-o fara acte, tre' sa fie mai complicat, intelege-te cu actualul proprietar sa faceti o hartie .
Si vezi ca pana si amenzile pe care le ia actualul proprietar iti pot aparea in datoria ta la finante, trebuie sa iei masuri, ca altfel te trezesti in interdictie cand vrei sa faci vreun imprumut pe la vreo banca
Bafta ca ai nevoie!

Raporteaza abuz de limbaj
''Un bun si sigur prieten e constiinta ta: n-o ucide, ci las-o sa moara odata cu tine.'' – Nicolae Iorga
_ser

100 mesaje
Membru din: 9/01/2012
Postat pe: 22 Ianuarie 2012, ora 17:06

cred ca esti deja pensionar, daca dupa aproape 20 ani te-ai trezit ca nu mai vrei sa platesti impozit...

Raporteaza abuz de limbaj
amgiN

264 mesaje
Membru din: 3/11/2011
Postat pe: 22 Ianuarie 2012, ora 17:10

De la: _ser, la data 2012-01-22 17:06:36cred ca esti deja pensionar, daca dupa aproape 20 ani te-ai trezit ca nu mai vrei sa platesti impozit...

Ficior ceteste-ti mesajele

Raporteaza abuz de limbaj
‎Orice este are o ratiune de a fi..
lorela33

181 mesaje
Membru din: 15/02/2010
Postat pe: 25 Ianuarie 2012, ora 16:57

Ar fi fost foarte bine daca pe Certificatul de inmatriculare al masinii ai fi completat,pe verso, rubrica ,,Instrainat catre....la data de.... ,, In acest caz, la un control de rutina, afectuat de catre politie,ar fi fost avertizat sa-si faca demersurile pentru inmatriculare si ulterior chiar sanctionat. Exista varianta, conform Codului Fiscal, sa te prezinti la Primaria de care apartii si sa dai o Declaratie de radiere la care enexezi copia Contractului de vanzare-cumparare. Asta te scapa de plata impozitului pentru autovehiculul respectiv, dar nu-ti rezolva definitiv problema! Exista varianta, asa cum spunea cineva mai sus, sa primesti amenzi pentru depasirea limitei de viteza, sau altele. Cea mai buna solutie este sa-l dai in judecata pe cumparator! Contractul de vanzare-cumparare intocmit intre dvs. si cumparator este inceput de proba scrisa. Instanta de judecata v-a dispune radierea acestuia si-l v-a obliga pe cumparator sa faca demersurile pentru inmatriculare. Cert este ca, cu ajutorul sentintei judecatoresti ve-ti reusi sa o scoateti din evidentele fiscale ale Primariei si apoi sa o radiati de pe numele dvs.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy003280

5 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 30 Ianuarie 2012, ora 07:58

problema este ca nu mai am chitanta de mana care sa dovedeasca vanzarea si nici masina nu o mai gasesc ptr.ca tipul caruia i-am vandut-o a dat-o mai departe fara sa faca chitanta sau contract de vanzare-cumparare....cum pot sa ma duc la judecatorie cu mainile in buzunar

Raporteaza abuz de limbaj
tamos_tamy

49 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Bacau

Postat pe: 5 Februarie 2012, ora 16:47

daca inca mai platesti impozit pe masina poti sa dai masina ca furata chiar daca ai vanduto pt ca masina ficureaza in documente tot pe numele tau
si uite asa o sa apara si ala cu masina ta cand il vei la fata
il intrebi ma masina asta e amea
de ce ai furato
o sa zica ca a cumparato de la tine
si spui foarte bine hai sa ma ajuti sa o radiez daca nu la politie spui ca tia furat masila sil lasi sa raspunda in fata legi

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

65 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 5 Februarie 2012, ora 19:54

De la: yuppy003280, la data 2012-01-30 07:58:07problema este ca nu mai am chitanta de mana care sa dovedeasca vanzarea si nici masina nu o mai gasesc ptr.ca tipul caruia i-am vandut-o a dat-o mai departe fara sa faca chitanta sau contract de vanzare-cumparare....cum pot sa ma duc la judecatorie cu mainile in buzunar



prietene...e nasoala rau pt tine.(daca era pt cumparator nu ma sfiam sa spun)...daca ai vandut masina cu contract de mana(n-are nici o valabilitate...atata doar ca arata interesul partilor cica in bunul simt),ar fi trebuit sa pastrezi cartea masinii,iar el ramanea cu masina si talonul....apoi oricand ti se punea pe radiere...il anunta-i si de aici totul venea de la sine.din pacate esti pasibil pt toate evenimentele pe care le-a avut succesorul.Tu ai agreat!...sorry!Cauta-l,si vezi la ce intelegere poti sa ajungi!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy003280

5 mesaje
Membru din: 5/07/2009
Postat pe: 7 Februarie 2012, ora 11:49

e prea tarziu ca sa o mai dau furata ...dupa atatia ani rade si mamaie de mine, am sa incerc sa o dau in urmarire ptr perfectarea actelor ,asta daca mai circula,daca nu ,o sa ma rog la d-zeu sa o platesc caaaaaaaaaat mai multi ani...oricum va multumesc ptr.ajutor...numai bine.


Raporteaza abuz de limbaj
ezisaunoapte

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Baia Mare

Postat pe: 8 Februarie 2012, ora 09:29

Nu esti singurul! Exact asa a patit si tatal meu, a dat-o la unul pentru niste bani, ala a vandut-o tot fara forme legale, si el (tata) plateste de 10 ani impozit. La el problema este ca s-a vandut masina la n persoane si nu mai e functionala si cred ca ultimul proprietar, adica la care sunt actele si masina, a dat-o la casat, dar nu dam de el sa poata scapa tata de platitul impozitului. Asa ca, scoate bani in fiecare an pentru impozit!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy_dnm

18 mesaje
Membru din: 5/05/2010
Postat pe: 8 Februarie 2012, ora 18:30

De la: chrystall, la data 2012-02-08 09:29:06Nu esti singurul! Exact asa a patit si tatal meu, a dat-o la unul pentru niste bani, ala a vandut-o tot fara forme legale, si el (tata) plateste de 10 ani impozit. La el problema este ca s-a vandut masina la n persoane si nu mai e functionala si cred ca ultimul proprietar, adica la care sunt actele si masina, a dat-o la casat, dar nu dam de el sa poata scapa tata de platitul impozitului. Asa ca, scoate bani in fiecare an pentru impozit!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy_dnm

18 mesaje
Membru din: 5/05/2010
Postat pe: 8 Februarie 2012, ora 18:34

De la: chrystall, la data 2012-02-08 09:29:06Nu esti singurul! Exact asa a patit si tatal meu, a dat-o la unul pentru niste bani, ala a vandut-o tot fara forme legale, si el (tata) plateste de 10 ani impozit. La el problema este ca s-a vandut masina la n persoane si nu mai e functionala si cred ca ultimul proprietar, adica la care sunt actele si masina, a dat-o la casat, dar nu dam de el sa poata scapa tata de platitul impozitului. Asa ca, scoate bani in fiecare an pentru impozit!


pt tine Domnita ,daca masina a fost data la casat e inregistrata undeva ,dar nu poate sa o radieze
radierea unei masini se face doar de cate proprietar cu semnatura
deci la politie este in evidenta
iar daca e in evidenta la politie nu pote sa folosesca voucerul de la casare
vacerul devine o hartie cu care te poti sterge in dos

Raporteaza abuz de limbaj
lorela33

181 mesaje
Membru din: 15/02/2010
Postat pe: 29 Februarie 2012, ora 11:55

De la: yuppy003280, la data 2012-01-30 07:58:07problema este ca nu mai am chitanta de mana care sa dovedeasca vanzarea si nici masina nu o mai gasesc ptr.ca tipul caruia i-am vandut-o a dat-o mai departe fara sa faca chitanta sau contract de vanzare-cumparare....cum pot sa ma duc la judecatorie cu mainile in buzunar


Ar mai fi urmatoarea varianta:
pas 1: dai actele masinii pierdute
pas 2: obtine o dovada ca ai predat-o la fier vechi (de la o societate care colecteaza fier vechi)
pas 3: ia un Certificat de atestare ficala de la Primarie din care sa reiasa ca figurezi in evidenta cu acea masina si ca ai achitat impozitul pentru ea
pas 4: mergi la serviciul de inmatriculari si radieri auto, din cadrul Prefecturii si ti-o radiaza!
pas 5: cu adeverinta de radiere mergi la Primarie si ti-o scoate din evidenta!
Succes!

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy_686

1 mesaj
Membru din: 29/01/2015
Postat pe: 28 Martie 2013, ora 14:54

la varianta cu cei 5 pasi, societatea care colecteaza fierul iti do dovada doar pentru fier, nu pentru masina avand numarul de inmatriculare respectiv? e valabila dovada asta?

Raporteaza abuz de limbaj
cosarium

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Martie 2013, ora 23:47

declari pierdute cartea de identitate, placutele de inmatriculare , pe rand , trebuie gandita ordinea in functie de actele care se cer, si astfel refaci din nou actele masinii ( e drept ca cu ceva cheltulala) , apoi cu o declaratie de la cineva care detine o curte o radiezi din circulatio cu mentiunea ca masina va sta la respectivul iin curte cu acordul sau bineinteles, apoi se sterge de la impozit.

Raporteaza abuz de limbaj
cosarium

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Martie 2013, ora 23:48

si talonul declarat pierdut si refacut am uitat sa mentionez

Raporteaza abuz de limbaj
epsilon_461

37 mesaje
Membru din: 1/04/2010
Postat pe: 10 Aprilie 2013, ora 08:34

Te duci la un notar public ,platesti 25 de lei si iti face un act din care rezulta ca masina nu mai este in circulatie ,apoi duci acel act la impozite si taxe!Nu mai platesti impozit!

Raporteaza abuz de limbaj
base73

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 10 Aprilie 2013, ora 11:10

Este rau ca nu mai sti pe unde este ,ca asa te dueai luat numerele de pe masina ,dadeai actele pierdute ,si cu nr la politie rezolvai treaba.am auzit pe cineva ca a rezolvat asa,sau varianta cu finantele la fel trebuie sa functioneze 100%.daca nu ai nici un act e mai grav nu vei putea dovedi nimic va fi un proces lung de abuz de incredere,trebuie martori si pana la urma vei avea castig de cauza dar poate dura in functie de avocatul tau.totul este sa ai datele corecte ale celui ce a cumparat masina de la tn.BAFTA

Raporteaza abuz de limbaj
eduard_cadar

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Aprilie 2013, ora 15:20

Salut,
iti spun cum am procedat eu, am fost in aceeasi situatie ca si tine, masina a fost revanduta pana i s-a pierdut urma. Te duci la un notar si dai o declaratie pe proprie raspundere in care spui ca auto marca nr de inmatriculare (daca ai si alte date ale masinii le mentionezi pe toate) a fost predata unui centru de colectare fier vechi dar nu mai detii actele de proprietate si chitanta pe care ai primit-o (le-ai pierdut). Cu aceasta declaratie am fost la directia de impozite si venituri, iar in baza ei masina a fost scoasa din evidenta fiscala. Asta daca vrei doar sa scapi de plata impozitului, ca sa o scoti din circulatie de la Politie e mai complicat, iti trebuie toate actele (talon, carte, numere si chitatnta de la fier vechi sau alte declaratii dupa caz), mare lucru daca nu a fost predata intre timp la fier vechi. Inca un lucru, poti intreba la directia de impozite cum o poti scoate din evidenta in cazul de mai sus sa vezi totusi daca functioneaza, stii cum e la noi in tara, fiecare oras cu regulile lui. Sper sa-ti fie de folos, mult succes.
PS: In situatia ta se afla foarte multi proprietari, reglementari in aceasta situatie nu vor fi atata timp cat statul doar incaseaza acesti bani de la populatie si nu ofera nimic in schimb, asta-i Romania!

Raporteaza abuz de limbaj
Perju_Liviu_Catalin_1

1 mesaj
Membru din: 8/01/2014
Postat pe: 8 Ianuarie 2014, ora 11:35

buna ziua!vreau sa va prezint acum opusul acestei situatii si anume eu am cumparat o masina de la un proprietar si de care ma rog de 1 an de zile sa imi dea certificatul fiscal pt a o transcrie pe mine dar fara rezultat acum nu imi ramane decat sa circul asa cu ea ori sa o dezmembrez si sa plateasca el toate darile la stat toata viata.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy_176068

1 mesaj
Membru din: 12/12/2014
Postat pe: 12 Decembrie 2014, ora 18:26

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu o situatie destul de incurcata. Tatal meu decedat in 2001 a vandut o masina in anul 1999, fara sa-i faca actele de vanzare cumparare.( a facut un contract de vanzare cumparare dar toate exemplarele au ramas la cumparator). Pana in anul 2007 eu nu am stiut de existenta acestei masini deoarece proprietarul platea impozitul anual. Mentionez ca dupa decesul tatalui meu mi-am schimbat domiciliul. Primul proprietar , cel caruia tatal meu i a vandut masina , a vandut o mai departe in anul 2007. Intamplator m-am intalnit in anul 2014 cu un vecin care mi-a spus ca vin niste informari de la DITL pe numele tatalui meu. Asa am aflat ca masina nu a fost vanduta cu acte si ca impozitul nu a fost achitat din 2007. Am fost la DITL sector 2, am prezentat aceasta situatie si nu mi-a s-a oferit nici un raspuns care sa ma ajute sa rezolv problema Cei de la DITL vor o dovada de la politie cum ca masina a fost radiata , altfel nu vor sa o scoata din evidenta lor.Le-am propus sa fac o delclaratie pe propria raspundere ca masina nu mai exista , insa nici un gest de bunavointa nimic. In cele din urma am reusit sa fac rost de numarul de telefon al primului prorietar, care m-a indrumat catre cel de -al doilea proprietar, un om in varsta insensibil di de o rautate incredibila. Acesta a inceput sa tipe la mine si sa -mi spuna ca mi-a dat teapa si ca e problema mea ca nu l interereseaza. Am resuit sa intru in posesia cartii masinii , a talonului si a numerelor de inmatriculare.Din ce am inteles a vandut masina la fier vechi insa nu mi-a dat o dovada in acest sens. Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a putea scoate masina de la DITL? Va multumesc anticipat.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului cum pot sa radiez o masina pe care am vandut-o cu acte
Mergi la: