back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Flotari...

 


 
 
ovidiu23mar

7 mesaje
Membru din: 3/12/2010
Oras: Onesti

Postat pe: 27 Septembrie 2011, ora 22:52

Salut...!vreau sa ma pregatesc pentru un concurs unde trebuie sa fac cel putin 30 in cel mult 40 de secunde si nu pot reusi sa fac mai mult de 10 pana la 15 flotari!si mi-am propus sa fac tractiuni in speranta ca poate ma va ajuta intr-un fel sa fac mai multe flotari...!
Voi ce parere aveti ma puteti ajuta intr-un fel..?

Raporteaza abuz de limbaj
Bodhi

48 mesaje
Membru din: 3/12/2010
Postat pe: 27 Septembrie 2011, ora 23:01

Cand te obosesti la flotari te poti odihnii facand genoflexiuni...ajuta la triceps..

Raporteaza abuz de limbaj
I've stopped checking for monsters under my bed when i realized they were inside me.
cili_br

49 mesaje
Membru din: 24/01/2009
Postat pe: 6 Octombrie 2011, ora 11:59

Incearca cu semiflotari la marginea patului cu spatele

Raporteaza abuz de limbaj
id
hudreaadi

10 mesaje
Membru din: 10/03/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 14 Octombrie 2011, ora 08:08

salut; eu tocmai am facut 30 de flotari in 26 de secunde; faza e sa ai antrenament si sa ai forta sa te ridici repede; incearca sa mergi la sala si sa antrenezi putin pieptul si tricepsul cu greutati mai mari;
nu stiu cat esti de dezvoltat, dar eu zic sa faci la piept cu 30-40 de kg 2 serii a cate 8 repetari; apoi pui pe bara niste greutati pe care le ridici relativ usor; si mai faci 2-3 serii de cate 8 repetari; dupa vreo 2-3 sedinte de genu asta( repetarile se fac lin, nu repede) incepi si faci exercitile cu o viteza mai mare) iti zic eu, dupa prima sedinta, dak faci asa la piept, si mai combini cva exercitii pt piept nu o sa mai poti face nici o flotare makr; dar nu e problema, se odihnesc mushii apoi ai forta si rapiditate; eu cred k pot sa sscot mai putin de 26 de secunde cu 30 de flotari; oricum, am incercat pt ca eram curios; sper sati fooseasca sfatul meu;

Raporteaza abuz de limbaj
hudreaadi

10 mesaje
Membru din: 10/03/2009
Oras: Cluj

Postat pe: 14 Octombrie 2011, ora 08:09

a, si sa incerci sa faci exercitii pt respiratie; e esentiala respiratia cand faci flotarile repede;

Raporteaza abuz de limbaj
Arekusa

6 mesaje
Membru din: 17/10/2011
Postat pe: 17 Octombrie 2011, ora 00:58

Ovidiu, lasa k deja faci poti sa faci destule flotari bafta la sala

Raporteaza abuz de limbaj
bro_silvi

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2011, ora 01:05

nu prea ti-as recomanda sala! mai degarba alegare sau innot pt forta si rezistentza....
- baga flotari pe serii in fiecare zi sau la 2 zile , in functie de tine...

Raporteaza abuz de limbaj
predescudaniel

9 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2011, ora 09:04

Pai trebuie sa faci multe flotari. Eu as face iste calcule cu privire la timpul pe care il ai pana la concurs. Pe seama acestuia, as incepe cu serii de cate 5-6 flotari/ serie. Mai intai cu vreo 3-4 serii. Proportional cu timpul pe care il ai, cresti numarul repetarilor pe serie. Atentie ca flotarile sa fie corecte. Daca te antrenezi regulat si constiincios, o sa treci proba. Timpul de 40 de secunde este suficient. Un tip bine antrenat poate ajunge si la 60 de "bucati" lejer.
Nu uita de incalzirea grupelor musculare inainte sa te apuci de "treaba". Ar fi bune si niste exercitii de refacere, ulterior.

La concursul tau, cred ca mai trebuie sa faci si altceva inafara de flotari. Incearca sa faci un "circuit" care sa cuprinda toate probele. Faci mai putine repetari si mai multe serii pentru inceput.

Raporteaza abuz de limbaj
ovidiu23mar

7 mesaje
Membru din: 3/12/2010
Oras: Onesti

Postat pe: 18 Octombrie 2011, ora 09:33

Multumesc tutoror pentru sfaturile si raspunsurile voastre...eu am de dat concurs la anu dar vreau ca pana atunci sa fie totul ok...da am 3 probe mari si late..Flotari in 30 de secunde,viteza 50 maxim 7 secunde,si rezistenta 1000 metri 3,49 plus ceea ce trebuie sa invat mersi mult tuturor...imi sunteti de un real folos...nu am vrut sala deoarece vreau a ma axez foarte mult pe flotari...

Raporteaza abuz de limbaj
bro_silvi

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 18 Octombrie 2011, ora 16:31

sala este cu totu asta poveste! dak ai timp mai bine un sport ceva... chiar si un fotbal cu baietzii , este mult mai ok... ma gandesc asha pt ce te preg... cerintele nu sunt mari deloc la probele fizice si chiar dak nu esti gen. sportiv ai timp f mult.... bafta!

Raporteaza abuz de limbaj
Nik_Ninu_1

9 mesaje
Membru din: 9/09/2012
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 18 Octombrie 2011, ora 17:55

De la: brosilviu, la data 2011-10-18 01:05:05nu prea ti-as recomanda sala! mai degarba alegare sau innot pt forta si rezistentza....
- baga flotari pe serii in fiecare zi sau la 2 zile , in functie d e tine...
mai, ai facut vreodata CULTURISM ???!!!...BAIATUL ASTA VREA SA PARTICIPE LA UN CONCURS..DE CE-L INCURCI ??
LASA PE ALTI SA-L PREGATEASCA...BN CA NUI ZICI SA SALTE...HALBERE.

Raporteaza abuz de limbaj
bro_silvi

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Octombrie 2011, ora 19:45

de ce te contrazici sau vrei , cu mine aiurea!!? ai habar ce inseamna culturism si ce inseamna sa faci sau sa practici un sport!!? eu fac sport de la 6 ani! nu vrei cumva sa ma invetzi sa alerg ?!
- baiatu asta ce intreaba aici nu vrea sa se "unfle" vrea rezistenta si forta ca sa poate face flotarile alea pt o admitere... probabil in mintea ta , de culturims , desi ma indoiesc ; trebe sa faca sala ;) ...
sala te ajuta sa cresti si forme dar sunt alte lucruri care le pierzi ( rezistenta ; flexibilitate , esti mai rigid etc.... )
--- eu recomand fotbal , innot sau un sport ( de 2-3 pe sapt sau macar o data pe sapt la un fotbal cu baietzi.. nu stim cat timp poti aloca..) si in zilele libere flotari pe serii ( 100 de flotari le imparti in 4-5 serii, cum poti... ideea e ca dak poti sa faci 10 max... baga 7-8 repetari si 4-5 serii si in 2 sapt o sa vezi diferenta) ... el trebuia sa-si intareasca corpul si sa nu creasca in greutate , chiar dimpotriva...

Raporteaza abuz de limbaj
Estetica-Medicala-Goskin

20 mesaje
Membru din: 12/07/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 August 2013, ora 16:15

Ar trebui sa incerci mai multe tipuri de flotari si sa le faci intr-un numar mai mare, in timp normal, apoi sa maresti viteza.

Raporteaza abuz de limbaj
www.goskin.ro
| Varianta pentru tiparire a topicului Flotari...
Mergi la: