back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce credeti despre constructia noii catedrale?

 


 
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 2/09/2011
Postat pe: 4 Septembrie 2011, ora 03:19

Vi se pare normal ca intr-o perioada in care unii oameni mor de foame in Romania, Patriahia sa construiasca o cladire asa scumpa?

Raporteaza abuz de limbaj
garagatza

26 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 02:56

banii aceia ar putea fi folositi la proiecte legate de oameni nevoiasi, bolnavi etc.

cel mai bun mod de a le arata bunavointa Celui de Sus, daca El exista, este sa ii ajuti pe ei intai. Dar credinta oarba nu are nevoie de ei...

Raporteaza abuz de limbaj
iuly5

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 07:21

subscriu la ce a zis inainte vorbitorul banii pt acea zisa catedrala ar putea fi folositi pt un azil de batrani etc

Raporteaza abuz de limbaj
acv99

7 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 07:23

O aberatie ca tot ce se intampla in Romania.de ce nu au infintat cantine ale saracilor,azile de batrini.Sunt parohi in romania care se zbat sa ajute oameni cu adevart saraci si care duco lipsa acuta de fonduri,Patriarhia nu aloca nici un leu pentru astfel de actiuni,asta in timp ce la nici 2 km de aceasta cantina se afla o manastire unde calugari circula cu masini de lux de zeci de mii de euro.Curata demagogie.Ctedrala aceasta este tichia de margaritar a romanilor.

Raporteaza abuz de limbaj
9am133135

65 mesaje
Membru din: 11/09/2009
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 07:39

Religia de dezbina, credinta ne uneste.

Raporteaza abuz de limbaj
iancumarin2003

43 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 07:41

De la: agassy33, la data 2011-09-05 07:21:55subscriu la ce a zis inainte vorbitorul banii pt acea zisa catedrala ar putea fi folositi pt un azil de batrani etc


Chiar credeti asta,traim in Romania tara cu cei mai multi hoti ,smenari si ipocriti
Daca vrea Sfantul Patriarh sa ramana in analele Bisericii Ortodoxe ca Intemeietor de Catedrala si voi va opuneti?asa blasfemie nu trebuia sa cunoasca si sarmanul popor roman? Oamenii sarmani asa cum spuneati mor de foame,nu au bani de medicamente si unii preotii se lafaie in lux si bunastare,ce morala crestina se aplica FA CE SPUNE POPA NU CE FACE POPA !!!

Raporteaza abuz de limbaj
vilmaristul

15 mesaje
Membru din: 13/01/2010
Oras: Ramnicu Valcea

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 08:11

tara arde si baba se piaptana!

Raporteaza abuz de limbaj
sooop

1 mesaj
Membru din: 3/01/2011
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 08:13

O IDIOTENIE....

Raporteaza abuz de limbaj
o_ibag

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 08:39

preoti tot timpu sau plans ca nu au bani sa-si intretina bisericile si patriarhiile .cu aceasta catedrala pe care iei o sustin si care spun ca este a neamului ne dovedesc contrariu .romanie este in criza da de unde criza este la iei sus .pentru romanu de jos bani nu ecsista dar pentru a construi o imensitate de cladire sint bani apar de peste tot.aciasta este tara noestra si acesta este poporul roman credem tot si aruncam cu bani in stinga si in dreapta ca de ne trebuie catedrala . poporul nu are ce manca si iei constreiesc cotedrale ca de alti au catedrale noi ne avem


anaflorin2005_1

1 mesaj
Membru din: 1/08/2011
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 08:50

Cea mai mare spalare de bani!Nu avem nevoie de asa ceva,dar pe noi cei care contribuim la buget nu ne intreaba nimeni...

Raporteaza abuz de limbaj
floare_de_trandafir

65 mesaje
Membru din: 10/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 09:11

De la: iamarti, la data 2011-09-05 07:41:45
De la: agassy33, la data 2011-09-05 07:21:55subscriu la ce a zis inainte vorbitorul banii pt acea zisa catedrala ar putea fi folositi pt un azil de batrani etc


Chiar credeti asta,traim in Romania tara cu cei mai multi hoti ,smenari si ipocriti
Daca vrea Sfantul Patriarh sa ramana in analele Bisericii Ortodoxe ca Intemeietor de Catedrala si voi va opuneti?asa blasfemie nu trebuia sa cunoasca si sarmanul popor roman? Oamenii sarmani asa cum spuneati mor de foame,nu au bani de medicamente si unii preotii se lafaie in lux si bunastare,ce morala crestina se aplica FA CE SPUNE POPA NU CE FACE POPA !!!

In primul rand Sfantul Patriarh nu poate fi un bun crestin ortodox, intrucat el are grad inalt in masonerie. Ca o paranteza fie spus acea catedrala este "opera" lor, a masonilor.
Patriarhia Romana aloca foarte multi bani pentru construirea acestei monstruozitati...si marea mea uimire este ca un grup de crestini francezi a venit la mine in zona (eu locuiesc in Bucuresti, in partea de sud a orasului) si a construit un camin de batrani... si tot ei se ocupa de ingrijirea acestora. Mai multe nu mai zic, puteti trage singuri concluzia.

Raporteaza abuz de limbaj
LTS
sebaalexandru

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 09:36

Fratilor, nu va cere nimeni sa contribuiti la constructia catedralei. Acest lucru este benevol. Daca vreti, bine, daca nu, iarasi bine.
Nu este normal ca dupa atatea veacuri sa aibe si Romaniao catedrala care sa deserveasca cu adevarat numarul populatiei din capitala,sa fie si o emblema a crestinatatii romanesti?
De cate ori vi s-a intamplat sa fiti turisti in alta tara si sa vizitati biserici frumoase, catedrale etc si sa va spuneti ca la noi nu exista asa ceva.
Impartasiti tot felul de idei care sunt lansate de atei sau oameni fara credinta in Dumnezeu.
De parca trebuie sa contribuiti in mod obligatoriu cu sume de bani.
Aveti habar cate centre de asistenta sociala are si sustine Patriarhia Romana?
Puneti mana si va informati, dezinformatilor.


meugen06

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 10:01

De cand a venit actualul Patriarh, numai astfel de 'bucurii' auzi.Sa da-i 400 de mil. de euro pe o astfel de monstruozitate, cand cu acei bani puteau sa fie ajutati atatia oameni.

Raporteaza abuz de limbaj
adnas

152 mesaje
Membru din: 9/10/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 10:05

Imi este atit de teama ca actiinile Patriarhiei sa nu indeparteze lumea de la credinta,cind eram copil mergeam la biseric Visarion de la ASE,erau doi preoti de toata isprava veneau la noi nu numai la sarbatori ptr bani,asa cum fac acum ,veneau si mama le dadea haine ptr.cei nevoiasi ,ei ii stiau si ii ajutau,stiau sa asculte si sa ofere ajutor,acum sunt niste tigani la cersit de sarbatori si niste negociatori la inmormintari si nunti,mie mi-sa facut scirba si am ramas cu credinta din sufletul meu,nu mai merg la biserica,ma rog acasa in credinta si sufletul meu,ultima data cind am fost cu o coliva de pomenirea parintilor m-au pus sa sting luminarea 'ca afuma picturile'eu si asa sunt foarte dezamagita de preoti,de preturile impuse,la Cernica au afisat preturile pentru acatiste etc ,stau sa ma intreb daca un aurolac vrea sa dea acatist sa se roage ptr. o cutie de carton mai buna ,ce fac daca nu au bani ? Regret dar imi e greata ,eu m-am inchis in mine ,sper sa nu faca si altii ca mine...........dar eu nu ma voi duce nici-o data ,nici macar din curiozitate.

Raporteaza abuz de limbaj
magister2006

34 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 10:14

Nu ne cere nimeni sa contribuim? Dar am contribuit masiv cu o "danie" de 160 mil. Euroi-Guvenul BOOK si..starostele de la Cotroceni au uitat ca acesti bani sunt ai nostri. sau AU CONFUNDAT CATEDRALA CU CU O PISCINA, UN SADION, O PARIE DE SCHIAT; in ficare zi se desfiinteaza o scoala, dispare un spital, mor mii de oameni fara asistentamedicala, fara ajutor,dar in fiecare zi se adauga o noua biserica. Dece nu s-a publicat "PRTENERIATUL GUVERNULUI CU "PATRIARHIA ?

Raporteaza abuz de limbaj
x?
ezisaunoapte

39 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Baia Mare

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 10:25

In Baia Mare sunt zeci de biserici, la tot pasul. Arata orasul de speriat...Te miri unde sunt amplasate.Am citit ca sunt cele mai multe in Baia Mare, plus ca mai bat si clopotele la maxim, de te innebunesc. Catedrala Neamului? Asta avem nevoie? Noi sau popii? Omul de rand se poate ruga si acasa, si la o manastire, si intr-o biserica modesta! Si rolul bisericii ar trebui sa fie cel de a oferi adapost si hrana celor in nevoie , dar ei isi asigura lor traiul si luxul! Uitati-va ce burti au popii si intrebati-va unde e cumpatarea si postul? Trist ca dupa atatia amar de ani nu au inteles ce inseamna sa fii asemeni lui Isus! El nu avea casa, nu avea bani, dar a ajutat mii de oameni sa cunoasca drumul adevarat spre mantuire!
Adnas! Sunt atatea locuri unde te poti duce si sa te rogi! Eu am fost odata in Bucuresti la biserica italiana,daca nu ma insel, in centru, intre Intercontinental si Romana, si am simtit atata liniste si impacare sufleteasca acolo! Vrei sa fii iertat de pacat? Atunci te pui pe genunchi, iti ceri iertare pentru pacatele facute, cu parere de rau, si Dumnezeu e cel care iti iarta pacatele! Simplu si biblic! El a dat pe Fiul Lui pentru viata noastra si e singurul care ne poate ierta cu adevarat, nu are nevoie de ajutor! Rugaciunea sincera, pe genunchi si facuta in camaruta ta, ajunge sigur la El! Chestia asta cu platitul era si pe vremea lui Calvin si alti reformatori! Omul trebuia sa plateasca sa i se ierte pacatele!!!!!! Si atunci jerta Lui Isus la ce a mai fost buna, daca scrie ca fara plata ni s-a dat iertarea si viata? Cititi Biblia mai atent si veti vedea adevarul, daca il cautati cu adevarat!

Raporteaza abuz de limbaj
ing_doroftei_petru

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Deva

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 11:03

Oamenii nu mor de foame pentru ca se construieste Catedrala Neamului !
Daca sunt oameni care mor de foame e pentru ca statul este prost condus si organizat .
Dupa decenii de comunism oamenii nu sunt pregatiti sa traiasca intr-o jungla .
E ca si cum ai lua un leu din Gradina zoologica si l-ai trimite inapoi in jungla .
Noua ordine mondiala se vrea o jungla mai mare in care supravietuiesc doar cei tari .
In Cadedrala Neamului vom invata in primul rand ca suntem oameni si nu animale . Deci orisicat ar costa , intr-o astfel de lume este foarte necesara .
Este foarte adevarat ca foarte multi s-au invatat sa stea cu mana intinsa . Politicieni decat sa ne duca cu zaharelul mai bine ne-ar invata sa pescuim .La fel si unii slujitori ai Domnului . Ei ar trebui sa fie exemplu pentru popor dar cred ca s-au molipsit de politicieni si cauta mai mult la cele materiale dacat la cele spirituale !


ovidiuar

86 mesaje
Membru din: 21/10/2010
Oras: Arad

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 11:06

Ce-i lipsea chelului?!Tichia de margaritar,cu alte cuvinte o catedrala devoratoare de fonduri bugetate un sa vina slehta de babe bigote la imparirea de coliva si apa sfintita cu banii alocati nu numai de la guvern, dar si de la primariile bucurestene se puteau rezolva destule probleme sociale vb romanului "prostul daca nu-i fudul,nu-i prost destul"!


yuppy018190

1 mesaj
Membru din: 5/09/2011
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 11:12

Este o sfidare la adresa acestui popor. Am terminat cu Casa Poporului si incepem alta constructie in vremuri grele.Oare biserica nu trebuie sa se manifeste prin simplitate?De ce nu se implica biserica in situatii sociale, de care tara este plina?Oare nu ar putea ajuta cu banii acestia pentru construirea si finantarea unor cantine sociale sau a unor camine de batrani? De ce nu si niste orfelinate ?
Sau de acolo nu se scot bani?
Numarul preotilor platiti din bugetul tarii este de 45.000 de oameni , mai mult de jumatate din militarii armatei romane.Bisericile obtin o serie de venituri din alte surse, de ce nu se autofinanteaza. Pretentii au cand este vorba de retrocedari, paduri, domenii, etc.
Nici un preot nu se deplaseaza, la un necaz fara sa pretinda bani. Este corect?

Raporteaza abuz de limbaj
FILIPMARIANSANDU

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 11:35

Sunteti jalnici cu totii..
Nici eu nu sunt de acord cu constructia Catedralei, pentru ca in primul rand trebuie contruita o mare Catedrala in sufletele noastre. Biserica intr-adevar contribuie la acest lucru insa din pacate nu atat de jertfelnic cum m-as astepta.
O alta observatie in legatura cu Biserica este ca aceasta nu se implica la obiect in problemele societatii noastre si de multe ori adopta o abordare filosofica pt nu deranja prea mult politicienii.
Clerul este cea mai curata categorie din societatea romaneasca, daca ar mai fi posibil sunt sigur ca o implicare a acestuia in conducerea statului ar conduce la rezultate mult peste ce avem acum.
Nu sunt de acord cu criticile privind constructia acestei catedrale, pentru ca sa nu uitam Biserica, in general, beneficiaza prea putin de fonduri de la buget, deasemeni a ignora partea spirituala si elementele ce contribuie la fiinta nationala a unui popor prin obsevarea stricta doar a cheltuielilor este cel putin incorect.
Deasemeni nu stiu cati dintre voi realizeaza cat de bastarzi am ajuns astazi (rupti total de romanismul adevarat) si ce stat corupt si vulerabi avem; daca am realiza acest lucru am inceca sa prezervam putinele valori care le mai avem, mai ales ca (poate doar) de aici poate veni salvarea noastra.

Raporteaza abuz de limbaj
badita_marian

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 12:06

MEGALOMANIE, la toate nivelurile; poporul asta nu se mai satura de megalomani, smenari, panglicari, etc. sunt bani publici din Bugetul tzarii care se duc la firmele protipendadei; o alta masca de a fura bani publici in numele a ceva nobil, dar care de fapt ascunde un jaf la drumul mare;
-la fel si cu ARENA NATIONALA, care acum s-a descoperit ca are grave carente de proiectare.... CINE plateste!? noi cei multi am platit mult, cu varf si indesat, iar PROTIPENDADA se vaita ca nu sunt bani pentru spitale, invatamant, asistenta sociala, pensii, etc..... RUSINE guvernantilor si parlamentarilor, SILA, GREATA si DISPRET!

Raporteaza abuz de limbaj
garygeorge

27 mesaje
Membru din: 27/10/2009
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 12:12

De la: alexbatyan, la data 2011-09-05 09:36:36Fratilor, nu va cere nimeni sa contribuiti la constructia catedralei. Acest lucru este benevol. Daca vreti, bine, daca nu, iarasi bine.
Nu este normal ca dupa atatea veacuri sa aibe si Romaniao catedrala care sa deserveasca cu adevarat numarul populatiei din capitala,sa fie si o emblema a crestinatatii romanesti?
De cate ori vi s-a intamplat sa fiti turisti in alta tara si sa vizitati biserici frumoase, catedrale etc si sa va spuneti ca la noi nu exista asa ceva.
Impartasiti tot felul de idei care sunt lansate de atei sau oameni fara credinta in Dumnezeu.
De parca trebuie sa contribuiti in mod obligatoriu cu sume de bani.
Aveti habar cate centre de asistenta sociala are si sustine Patriarhia Romana?
Puneti mana si va informati, dezinformatilor.

Un popor care e vai mama lui (pt ca in realitate asa este) nu are nevoie de investitii ¨moarte¨ si cu care sa se faleasca peste hotare , are nevoie de investitii aducatoare de profit, pt ca acest popor sa poate merge inainte cu capul sus si traind mai bine....iar dupa , daca tot se vrea , sa se faca 10 catedrale , nu una , si asa cu siguranta lauda din afara tarii va fi alta ... Degeaba iti faci palate ..daca nu esti in stare sa le intretii... Catedrala asta , costa bani . si se va construii intr.o tara in care omul de rand moare de foame ,intr.o tara in care tinerii ies de pe bancile facultatilor ca sa lucreze in malluri, ca stergatori de mese... intr.o tara in care in anul 2011 noi mergem cu caruta ... DAR DA , O SA AVEM CATEDRALA NEAMULUI ... A NEAMULUI SARAC DAR AL NAIBII DE MANDRU


rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 12:24

De la: agassy33, la data 2011-09-05 07:21:55subscriu la ce a zis inainte vorbitorul banii pt acea zisa catedrala ar putea fi folositi pt un azil de batrani etc


va dau pc-uri si la azil??? dar de zecile de mii de copii bolnavi, fara parinti s.a.m.d..nu se gandeste nimeni...viitorul patriei, pensionarii

Raporteaza abuz de limbaj
rothmans_yuppy

7870 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Oras: Baia Mare

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 12:35

De la: alexbatyan, la data 2011-09-05 09:36:36Fratilor, nu va cere nimeni sa contribuiti la constructia catedralei. Acest lucru este benevol. Daca vreti, bine, daca nu, iarasi bine.
Nu este normal ca dupa atatea veacuri sa aibe si Romaniao catedrala care sa deserveasca cu adevarat numarul populatiei din capitala,sa fie si o emblema a crestinatatii romanesti?
De cate ori vi s-a intamplat sa fiti turisti in alta tara si sa vizitati biserici frumoase, catedrale etc si sa va spuneti ca la noi nu exista asa ceva.
Impartasiti tot felul de idei care sunt lansate de atei sau oameni fara credinta in Dumnezeu.
De parca trebuie sa contribuiti in mod obligatoriu cu sume de bani.
Aveti habar cate centre de asistenta sociala are si sustine Patriarhia Romana?
Puneti mana si va informati, dezinformatilor.


ba desteptule, tu ii fi fiind ruda cu patriarhul, stii cati bani s-au alocat din buget pentru construirea ei? astia sunt niste farisei, nu preoti...ai vazut cu ce masini umbla, ai vazut cum le sunt aranjate chiliile, parca ar fi camere de la ritz...si stau sa ma gandesc...de ce isus avea magar, cand putea sa aiba un cal?


victor_s

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 13:00

Catedrala nu este construita exclusiv din fondurile proprii ale patriarhiei sau/si din donatii ale enoriasilor; terenul l-au primit de la guvern(acesta valoreaza 50 mil de euro)+alte fonsuri tot de la guvern.
Bisericile despre care vb tu din occident au fost construite acum 500 de ani, in evul mediu, consideri ca mai suntem in perioada respectiva??? Acle edificii au o valoare arhitecturala unica fiind construite din blocuri de piatra fara mortar, iar timpul de executie fiind in medie 100 de ani, unele nici nu au fost terminate pana acum. Ce construieste acum patriarhia este din beton armat, la fel ca mall-urile, nu are nici o valoare arhitecturala, nu impresioneaza prin nimic inafara de dimensiunile exagerate asemeni casei poporului.

Raporteaza abuz de limbaj
DanciuMarius

4 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 13:06

in cazul tarii noastre este putin exagterata decizia construirii catedralei mantuirii neamului. mantuirea noastra a tuturor nu consta in acea catedrala. mult mai important ar fi centralizarea salariilor preotilor. preotul de la oras are un venit lunar de multe ori aproape de 5 000 lei iar unul de la tara 400 le sau preotii care traiesc intr-un sat de 50 familii poate sa isi ia salarul numai pentru 5 luni. un preot de la oras face in ianuarie cu sfintirea caselor in 2 saptamani 50 000 lei. iar un preot de la sat 500 lei. unde este dreptatea? va spun eu. cei de la oras impreuna cu preotii din zone rurale intens populate ex 3000 familii sunt impotriva pentru ca nu ar mai putea sa isi cumpere x5, 735 IS Q7. apartamente la fiecare copil etc. imi pare bine ca s-a deschis acest subiect. dar imi pare nespus de rau pentru partinirea care o poarta patriarhul si tot clerul fata de cei cu o parohie extrem de puternica. IN TARA ASTA DE RAHAT SE INTAMPLA TOT FELUL DE NEDREPTATI. DAR BISERICA AR TREBUI SA FIE UN EXEMPLU SI SA CENTRALIZEZE SALARIILE. ATAT. DOAR ATAT. CA FIECARE PREOT DUPA 5 ANI DE LICEU TEOLOGIC, 4 ANI DE FACULTATE SI 2 DE MASTER SA FIE IMPACAT CU SUFLETUL SAU CAND ISI IA BINELE MERITAT SALARIU DE 2000 2500 LEI. ASTFEL S-AR TERMINA SI CU DIVORTURILE IN FAMILILE TINERE DE PREOT CAND O SOTIE DE PREOT MERGE LA TARA CU SOTUL SAU SI NU ISI PERMIT NICI MACAR O RATA LA O AMARATA DE DACIE. FRATILOR ACESTA ESTE ADEVARUL IN FATA LUI DUMNEZEU SI CU SIGURANTA VOM DA SEAMA PENTRU EL.


Beowulf_1

33 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 13:23

vorbesti prostii,Catedrala din Moscova,Catedrala gotica - Lincoln,Catedrala din Milano,Catedrala Notre Dame de Paris si multe altele nu au fost facute pe timp de criza,au o vechime ce dumnezeului,ii sfatuiesti pe altii sa citeasca....ai numarat cumva cate biserici avem in bucuresti?la mine in Dristor sunt in jur de 10 biserici pe 1Km patrat,biserici si banci peste tot,suntem atat de credinciosi incat am uitat cu totii de cele 10 porunci

Raporteaza abuz de limbaj
Beowulf_1

33 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 13:24


Postat de alexbatyan pe 5 Septembrie 2011 la 09:36




Fratilor, nu va cere nimeni sa contribuiti la constructia catedralei. Acest lucru este benevol. Daca vreti, bine, daca nu, iarasi bine.
Nu este normal ca dupa atatea veacuri sa aibe si Romaniao catedrala care sa deserveasca cu adevarat numarul populatiei din capitala,sa fie si o emblema a crestinatatii romanesti?
De cate ori vi s-a intamplat sa fiti turisti in alta tara si sa vizitati biserici frumoase, catedrale etc si sa va spuneti ca la noi nu exista asa ceva.
Impartasiti tot felul de idei care sunt lansate de atei sau oameni fara credinta in Dumnezeu.
De parca trebuie sa contribuiti in mod obligatoriu cu sume de bani.
Aveti habar cate centre de asistenta sociala are si sustine Patriarhia Romana?
Puneti mana si va informati, dezinformatilor
De la: snake, la data 2011-09-05 13:23:06vorbesti prostii,Catedrala din Moscova,Catedrala gotica - Lincoln,Catedrala din Milano,Catedrala Notre Dame de Paris si multe altele nu au fost facute pe timp de criza,au o vechime ce dumnezeului,ii sfatuiesti pe altii sa citeasca....ai numarat cumva cate biserici avem in bucuresti?la mine in Dristor sunt in jur de 10 biserici pe 1Km patrat,biserici si banci peste tot,suntem atat de credinciosi incat am uitat cu totii de cele 10 porunci


Fosta membra 9am.ro

4000 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Cluj

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 13:54

E foarte bine ca ridicam biserici,inchidem scoli si spitale ..totusi trebuie indobitocita populatia pana la cel mai de jos nivel ca sa o poti baga cu miile intr-o constructie megalomana numita si catedrala mantuirii neamului..un kkt cu iz de agheasma si predici spuse de niste farisei care nu au nimic in comun cu divinitatea si singura lor credinta este banul.Cu 600 de milioane de euro ca atat e costul final avand in vedere ca solul e nush cum si trebuie pregatit ,eu cred ca se asigura bugetul pensionarilor pe vreo 2 ani si lasam sa functioneze vre-o 10 spitale unde mai erau salvate vieti.

Pentru dobitocu de mai sus devorator de biserici in occident cineva sa-l anunte ca acele catedrale pe langa ca sunt mari ,sunt si minuni arhitecturale nu monstruozitati grotesti facute de niste popi ce cred ca bigger is better....Am vazut proiectul si arhitectura este o blasfemie adusa adevaratilorctitori de biserici nu gunoaiele astea in sutana.Sper daca tot exista Dumnezeu si tot facem o catedrala a mantuirii neamului sa isi faca datoria si cand o fi plina de adoratori de agheasma si matanii de manturire sa-i mantuiasca cu tavanu calare pe ei ..macar asa avem confirmarea ca isi face efectul....



“You either die as a hero, or live long enough to see yourself become the villain ”
magister2006

34 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Septembrie 2011, ora 14:44

De la: yuppy013114, la data 2011-09-05 10:14:47Nu ne cere nimeni sa contribuim? Dar am contribuit masiv cu o "danie" de 160 mil. Euroi-Guvenul BOOK si..starostele de la Cotroceni au uitat ca acesti bani sunt ai nostri. sau AU CONFUNDAT CATEDRALA CU CU O PISCINA, UN SADION, O PARIE DE SCHIAT; in ficare zi se desfiinteaza o scoala, dispare un spital, mor mii de oameni fara asistentamedicala, fara ajutor,dar in fiecare zi se adauga o noua biserica. Dece nu s-a publicat "PRTENERIATUL GUVERNULUI CU "PATRIARHIA ?

NOTA:
AM CORECTAT ACEST MATERIAL, L-AM DESVOLTAT SI REINTITULAT:"CLONE FEUDALE"-expediat in jurul orelor 11.
A intervenit CENZURA si nu l-a mai publicat.
Ce parere aveti despre CENZURA nedeclarata , insa
omniprezenta si pe FORUM?

Raporteaza abuz de limbaj
x?
Pagini: 1 2 3 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce credeti despre constructia noii catedrale?
Mergi la: