back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum vedeti voi fericirea???

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 20:01

De la: sad_eyes, la data 2010-02-07 19:48:42
si tu nesuferita in devenire


Din simplul considerent ca ma respect, nu imi permit sa te jignesc, dar totusi...

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 20:04

De la: piubesc, la data 2010-02-07 20:01:57
De la: sad_eyes, la data 2010-02-07 19:48:42
si tu nesuferita in devenire


Din simplul considerent ca ma respect, nu imi permit sa te jignesc, dar totusi...


Si impui respect cu atitudinea ta...Bravo!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

521 mesaje
Membru din: 3/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 20:12

De la: piubesc, la data 2010-02-07 20:01:57
De la: sad_eyes, la data 2010-02-07 19:48:42
si tu nesuferita in devenire


Din simplul considerent ca ma respect, nu imi permit sa te jignesc, dar totusi...

dar ironik esti.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

521 mesaje
Membru din: 3/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 20:14

on topic cata fericire e pe topicul asta? supunem la vot ?

Raporteaza abuz de limbaj
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 20:58

De la: daria_ta, la data 2010-02-07 20:04:09
De la: piubesc, la data 2010-02-07 20:01:57
De la: sad_eyes, la data 2010-02-07 19:48:42
si tu nesuferita in devenire


Din simplul considerent ca ma respect, nu imi permit sa te jignesc, dar totusi...


Si impui respect cu atitudinea ta...Bravo!


Draga Daria, te invit sa ne spui si parerea ta in legatura cu tema acestui topic, cand ai timp

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
D_robert

28 mesaje
Membru din: 7/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:05

astept sa mai zic ceva ... insa nu vad nimic interesant ca sa intru in discutie ... piubesc mai zii ceva si lasa puiul ala de om impace ca oricum nu are nici o inclinatie fata de subiectul asta ... asa ca da putina vlaga subiectului asta ;)

Raporteaza abuz de limbaj
Nu cauta pietre atunci cand detii un diamant !
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:12

De la: D_robert, la data 2010-02-07 22:05:25astept sa mai zic ceva ... insa nu vad nimic interesant ca sa intru in discutie ... piubesc mai zii ceva si lasa puiul ala de om impace ca oricum nu are nici o inclinatie fata de subiectul asta ... asa ca da putina vlaga subiectului asta ;)

Uite, pentru ca vad ca esti deschis unei dezbateri... cum ai defini fericirea? O consideri un ideal, dincolo de tot ce ai zis mai devreme?

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:23

De la: piubesc, la data 2010-02-07 22:12:18
De la: D_robert, la data 2010-02-07 22:05:25astept sa mai zic ceva ... insa nu vad nimic interesant ca sa intru in discutie ... piubesc mai zii ceva si lasa puiul ala de om impace ca oricum nu are nici o inclinatie fata de subiectul asta ... asa ca da putina vlaga subiectului asta ;)

Uite, pentru ca vad ca esti deschis unei dezbateri... cum ai defini fericirea? O consideri un ideal, dincolo de tot ce ai zis mai devreme?


Fericirea nu poate fi un ideal, fericirea este o stare de fapt, se traieste, se simte, iar pt asta nu iti trebuie neaparat cine stie ce! E suficient, uneori, un zambet, o privire...poti fi fericit si cand te trezesti...doar pt ca te trezesti!

In seara asta nu prea am chef de discutii profunde!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:28

De la: daria_ta, la data 2010-02-07 22:23:11

Fericirea nu poate fi un ideal, fericirea este o stare de fapt, se traieste, se simte, iar pt asta nu iti trebuie neaparat cine stie ce! E suficient, uneori, un zambet, o privire...poti fi fericit si cand te trezesti...doar pt ca te trezesti!

In seara asta nu prea am chef de discutii profunde!


Sa stii, Daria, ca te invitasem mai devreme sa ne spui si parerea ta in legatura cu acest subiect... si chiar ma bucur ca ai postat si tu

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:36

Am auzit, persoane sustinand ca se face confuzie intre fericire si starea de multumire, afirmand ca multumirea este doar o mica parte din ceea ce inseamna fericirea, pe cand altii spun ca cele doua notiuni aduse in discutie sunt sinonime... Voi ce parere aveti?

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:40

De la: piubesc, la data 2010-02-07 22:28:11
De la: daria_ta, la data 2010-02-07 22:23:11

Fericirea nu poate fi un ideal, fericirea este o stare de fapt, se traieste, se simte, iar pt asta nu iti trebuie neaparat cine stie ce! E suficient, uneori, un zambet, o privire...poti fi fericit si cand te trezesti...doar pt ca te trezesti!

In seara asta nu prea am chef de discutii profunde!


Sa stii, Daria, ca te invitasem mai devreme sa ne spui si parerea ta in legatura cu acest subiect... si chiar ma bucur ca ai postat si tu


Tocmai vroiam sa iti raspund plecand exact de la invitatia de mai sus...Acest subiect a mai fost discutat, insa mereu va fi de actualitate, pt ca fericirea este acel "ceva" ce tine de speranta omului de mai bine, este ceea ce toti ne dorim, insa notiunea in sine are multe intelesuri, atatea intelesuri cati oameni sunt! Pt unii inseamna bani, putere, pt altii inseamna o situatie materiala deosebita (casa, masina, piscina, etc.), pt unii inseamna sa aiba o familie, copii, pt altii inseamna sa poata calatori, pt unii sa aiba o cariera de succes, si cate si mai cate intelesuri...dar linistea, linistea interioara este,de fapt, esenta, pt ca poti avea orice, si oricat, daca nu iti gasesti acel echilibru interior care sa te multumeasca si sa te impace cu tine insuti, inseamna ca nu ai cunoscut fericirea!

Noapte buna!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
D_robert

28 mesaje
Membru din: 7/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 22:54

piubesc mi-a placut cum a descris fericireasi daria dar eu am zis o definitie sa zic asa a fericirii mai devreme din viziunea mea. In ideea ca fericirea este un ideal ... nu, nu cred ca fericirea este un ideal ci doar un lucru propus care ar putea aduce fericirea ar putea fi considerat un ideal; dar conceptia de ideal este punctata foarte diferit din perspectiva fiecaruia. Un exemplu venit din partea mea ar fi cariera, aceste pentru mine ar putea fi considerat un ideal care mi-ar aduce fericire nu deplina dar o parte mare a ei.

Raporteaza abuz de limbaj
Nu cauta pietre atunci cand detii un diamant !
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 23:02

De la: D_robert, la data 2010-02-07 22:54:47piubesc mi-a placut cum a descris fericireasi daria dar eu am zis o definitie sa zic asa a fericirii mai devreme din viziunea mea. In ideea ca fericirea este un ideal ... nu, nu cred ca fericirea este un ideal ci doar un lucru propus care ar putea aduce fericirea ar putea fi considerat un ideal; dar conceptia de ideal este punctata foarte diferit din perspectiva fiecaruia. Un exemplu venit din partea mea ar fi cariera, aceste pentru mine ar putea fi considerat un ideal care mi-ar aduce fericire nu deplina dar o parte mare a ei.


Daca e sa tinem cont de definitia data idealului, ajungem la o problema, deoarece acesta nu poate exista decat in mintea noastra, a oamenilor, perfectiunea nu exista intre noi, de aceea cred ca indeplinirea aspiratiilor tale pe plan profesional nu poate fi considerata un ideal, dar intr-adevar, iti va aduce acea stare de multumire... sau fericire? Intreb asta, pentru a atinge si o alta discutie propusa de mine putin mai devreme

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
D_robert

28 mesaje
Membru din: 7/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 23:12

De asta am si zis ca nu e o fericire totala ci partiala vezi tu cariera pentru mine e o piesa foarte importanta in alcatuirea imaginii finale. Dupa ce se pune cariera "pe roate" este loc si de cuvantul familie, dupa ce le voie avea pe amandoua ... atunci voi fi fericit pe deplin ;)

Raporteaza abuz de limbaj
Nu cauta pietre atunci cand detii un diamant !
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 23:14

De la: daria_ta, la data 2010-02-07 22:40:57

Noapte buna!


Noapte buna si tie, Daria!

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 23:15

De la: D_robert, la data 2010-02-07 23:12:20De asta am si zis ca nu e o fericire totala ci partiala vezi tu cariera pentru mine e o piesa foarte importanta in alcatuirea imaginii finale. Dupa ce se pune cariera "pe roate" este loc si de cuvantul familie, dupa ce le voie avea pe amandoua ... atunci voi fi fericit pe deplin ;)


Am inteles asta, dar totusi astept un raspuns la intrebarea "stare de multumire sau stare de fericire?"

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
D_robert

28 mesaje
Membru din: 7/02/2010
Postat pe: 7 Februarie 2010, ora 23:30

Bine ... sa-ti raspund si aici. Din perspectiva mea starea de multumire este cea care cauzeaza fericirea. Eu vad acest sentiment de fericire dus mult mai departe decat cel de multumire. Dupa cum vine si din DEX MULȚUMÍRE - compensare, compensație, daune, despãgubire, rãsplatã, recompensã, reparație. Nu cred ca dupa aceasta definitie fericirea poate fi dusa la acelasi nivel cu starea de multumire. Pentru mine este ceva mult mai profund.

Raporteaza abuz de limbaj
Nu cauta pietre atunci cand detii un diamant !
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 00:01

De la: D_robert, la data 2010-02-07 23:30:14Bine ... sa-ti raspund si aici. Din perspectiva mea starea de multumire este cea care cauzeaza fericirea. Eu vad acest sentiment de fericire dus mult mai departe decat cel de multumire. Dupa cum vine si din DEX MULȚUMÍRE - compensare, compensație, daune, despãgubire, rãsplatã, recompensã, reparație. Nu cred ca dupa aceasta definitie fericirea poate fi dusa la acelasi nivel cu starea de multumire. Pentru mine este ceva mult mai profund.


Apreciez mult implicarea ta in postarea parerilor tale aici... iti multumesc pentru ca esti on topic cu tot ce spui sa ai o seara placuta in continuare!!!

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
D_robert

28 mesaje
Membru din: 7/02/2010
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 00:06

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti. De asemenea o seara superba si tie ;)

Raporteaza abuz de limbaj
Nu cauta pietre atunci cand detii un diamant !
alx_bejan

947 mesaje
Membru din: 23/01/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 02:33

Eu vad fericirea departe de mine...cel putin deocamdata...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

521 mesaje
Membru din: 3/02/2010
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 08:07

De la: Azzido, la data 2010-02-08 02:33:38Eu vad fericirea departe de mine...cel putin deocamdata...

si de mine la fel de departe este. as fi fericita dak nu mi-ar mai umbla nimeni aiurea prin pc. and if I could have some privacy.I WISH....... : (

Raporteaza abuz de limbaj
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 09:18

De la: Azzido, la data 2010-02-08 02:33:38Eu vad fericirea departe de mine...cel putin deocamdata...


Prin simplul fapt ca ai spus "deocamdata", imi dau seama ca in mintea ta exista speranta ca intr-o zi se va apropia si de tine fericirea, la modul in care o percepi tu...

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
Fosta membra 9am.ro

537 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 12:54

Gandindu-ma acum la fericire mi-am dat seama ca a mea sta in ochii fericiti ai celorlalti. In ochii unei bunici fericite cand, dupa o serie de replica acide, ne apuca pe amandoua rasul pentru ca ne dadeam seama cat de tare semanam si cat de mult ne iubim. In ochii tatalui meu care se uita la mine cu inima mare si plina de zambet si gandea – fata mea e cea mai desteapta. Sau in ochii unui prieten drag care sclipesc pentru ca e indragostit sau pentru ca i-a reusit ceva. Sau in ochii “lui” care imi spun ca nu are nevoie de nimic altceva decat de iubirea mea.

Se mai intampla ca fericirea sa fie si altfel. Un fel de stare de gratie cand, desi imi e greu si sunt apasata de tot felul de dureri sau tristeti, mi se lumineaza sufletul. Se intampla pe neasteptate si dureaza doar cateva clipe. O zi insorita cu o anumita stralucire, marea linistita sau rasul rasunator al vreunui necunoscut. Si atunci sunt recunoscatoare intregului univers.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 13:36

De la: canalia, la data 2010-02-08 12:54:31Gandindu-ma acum la fericire mi-am dat seama ca a mea sta in ochii fericiti ai celorlalti. In ochii unei bunici fericite cand, dupa o serie de replica acide, ne apuca pe amandoua rasul pentru ca ne dadeam seama cat de tare semanam si cat de mult ne iubim. In ochii tatalui meu care se uita la mine cu inima mare si plina de zambet si gandea – fata mea e cea mai desteapta. Sau in ochii unui prieten drag care sclipesc pentru ca e indragostit sau pentru ca i-a reusit ceva. Sau in ochii “lui” care imi spun ca nu are nevoie de nimic altceva decat de iubirea mea.

Se mai intampla ca fericirea sa fie si altfel. Un fel de stare de gratie cand, desi imi e greu si sunt apasata de tot felul de dureri sau tristeti, mi se lumineaza sufletul. Se intampla pe neasteptate si dureaza doar cateva clipe. O zi insorita cu o anumita stralucire, marea linistita sau rasul rasunator al vreunui necunoscut. Si atunci sunt recunoscatoare intregului univers.




pt lacrimile pe care mi le-ai provocat...Am avut aceeasi reactie ca la prima ta compunere despre mare...iti mai amintesti?!...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

537 mesaje
Membru din: 24/04/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 13:43

Of Daria! Gataaaa!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 13:51

De la: canalia, la data 2010-02-08 13:43:28Of Daria! Gataaaa!


"...tie si marii nu va voi cere niciodata inima inapoi!"...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 14:00

Unde naiba o fi "dracul ala gol" de Harlequin?...Si unde au disparut toti cei care postau pe topicul cu compuneri?
Da, stiu, traiesc in RL, dupa cum imi explica Lucian, insa acum cred ca as fi fericita daca i-as "revedea"! Vedeti cat de putin e nevoie, uneori, pt a fi fericit?!...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
XavY

3163 mesaje
Membru din: 17/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 14:09

Aduc eu servetelele...
@ Daria & Canalia

Raporteaza abuz de limbaj
Can`t get enought of you...
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 14:13

De la: XavY, la data 2010-02-08 14:09:36Aduc eu servetelele...
@ Daria & Canalia



Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
piubesc

509 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Postat pe: 8 Februarie 2010, ora 14:36

De la: canalia, la data 2010-02-08 12:54:31Gandindu-ma acum la fericire mi-am dat seama ca a mea sta in ochii fericiti ai celorlalti. In ochii unei bunici fericite cand, dupa o serie de replica acide, ne apuca pe amandoua rasul pentru ca ne dadeam seama cat de tare semanam si cat de mult ne iubim. In ochii tatalui meu care se uita la mine cu inima mare si plina de zambet si gandea – fata mea e cea mai desteapta. Sau in ochii unui prieten drag care sclipesc pentru ca e indragostit sau pentru ca i-a reusit ceva. Sau in ochii “lui” care imi spun ca nu are nevoie de nimic altceva decat de iubirea mea.

Se mai intampla ca fericirea sa fie si altfel. Un fel de stare de gratie cand, desi imi e greu si sunt apasata de tot felul de dureri sau tristeti, mi se lumineaza sufletul. Se intampla pe neasteptate si dureaza doar cateva clipe. O zi insorita cu o anumita stralucire, marea linistita sau rasul rasunator al vreunui necunoscut. Si atunci sunt recunoscatoare intregului univers.


Intr-adevar, foarte frumos redata perceptia ta asupra fericirii, chiar superb, pot spune... iti multumesc pentru interventie...

Raporteaza abuz de limbaj
"Cat de fericiti ar trai multi oameni, daca s-ar ocupa de treburile altora la fel de putin pe cat se ingrijesc de ale lor."
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum vedeti voi fericirea???
Mergi la: