back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


miscarea ---------- kinetoterapia !

 


 
 
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 3 Februarie 2011, ora 14:38


Ar fii mobilizator cu sosirea primaverii o abordare a subiectului
Miscarea --- kinetoterapia .

lansez ideea
ZP- yloz
Expert in kinetoterapie si motricitate speciala

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 3 Februarie 2011, ora 14:47

De la: Zoltan, la data 2011-02-03 14:38:18
Ar fii mobilizator cu sosirea primaverii o abordare a subiectului
Miscarea --- kinetoterapia .

lansez ideea
ZP- yloz
Expert in kinetoterapie si motricitate speciala


Vin in ajutorul celor care doresc sa se miste si sa nu ajunga neaparat la kinetoterapeut (de la noul nascut pana la sportivi si cei de varsta a treia .)

Termenul modern de kinesiologie are in zilele noastre o triplã circulaþie ca înþeles :
1. ca ºtiinþã;
2. ca disciplinã;
3. ºi ca profesie.
Porind de la una din definiþiile kinesiologiei , sau particular a kinesiologiei medicale ( evident exista o serie de specialitãþi care se preocupã de kinetologia nemedicalã studiind aspectele motricitãþii umane fãrã relaþia cu boala si kinetoterapia. ) vom afla cã „studiazã structurile ºi mecanismele neuromusculare ºi articukare care asigurã omului activiti motrice normale, înregistrând , analizând ºi corectând mcanismele deficitarea – disfuncþionale ”.
Stricto sensum, kinesiologia are în studiu aparatul locomotor sau mai corect neuro-mio-artro-kinetic .
Fiind cea mai reprezntativã ºi complexã specialitate care abordeazã activitatea fizicã ( miºcarea) ataât la indivizi sãnãtoºicât ºu la ci cu imfirmitãþi, incapacitãþi, ºi handicapuri.
Kinesiologia ºi-a dezvoltat o serie de abordãri interdisciplnare pe problema miºcãrii.
Acestea sunt :
• „Miºcarea” ºi ºtiinþele biologice ;
• „Miºcarea” ºi cordonarea – echilibru;
• „Miºcarea” ca element de legãturã în dualism ( cartezian ) „corp” ºi „minte ”;
• „Miºcarea” ºi medicina;
• „Miºcarea” în contextul societãþii ºi culturii .
• „Miºcarea” ºi robotica , etc.
In concluzie : se acordã o tot mai largã importanþã studierii aprofundate a fiziologiei exerciþiilor terapeutice, abordarea problemelor de biochimie a miºcãrii biomecanica corectã a miºcãrii, componentele neurofiziologice , conceptul unitãþii fizice ºi psihice pe baza cãruia se realizeazã programele de kinetoterapie , terapie ocupaþionalã, activitãþi fzice adaptate, preocuparea pentru stilul de viaþã pentru nivelul de fitness.
În cele de mai sus, s-a putut vedea cu uºurinþã multitudinea de activitãþi umane care au la bazã ca element esenþial „miºcarea” . Empirismul ºi diletantismul ( încã persistã din pãcate !!) în practica acestor activitãþi umane începe sã disparã sau mai bine zis este pe cale sã disparã ( cu organizarea cursurilor de formare profesionalã de cãtre centre de perfecþionare profesionale , cu cadre foarte bine pregãtite ) considerîndu-se cã ãn lumea modernã orice activitate poate beneficia de pregãtire corectã ºi mai eficientã.
Treptat acest rol de educare ºi pregãtire practicã ( care incã nu este destul ) , a fost preluat în special de kinetologie ca „ºtiinþã a miºcãrii” ºi dus la îndeplinire de kinetoterapeuþi dar dupã o pregãtire specialã a acestora .
Aºa au apãrut cursurile masterale, sau alte cursuri postuniversitare în colaborare cu alte universitãþi prin acorduri de colaborare sau cu asociaþii profesionale din strainãtate ( Bobath; Vojta, Kineziotaping; Stretching activ global – posturologia met Souchard , PNF Kabat, si multe altele )

ZP /Yloz

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 5 Februarie 2011, ora 14:09



Nu cred ca cei care navigheaza la 9 AM News , sunt impotriva miscarii , a sportului sub alta forma , si a terapiei prin miscare adica kinetoterapia vindecatoare de multe ori !
Asa ca >>
Astept intrebari , sugestii, priviind colaborarea pentru a fii sanatos , de a folosii profilaxia kinetorterapeutica in viata de zi cu zi , sau daca deja aveti unele disfunctii, probleme , mici majore sau din claificare IDH ( infirmitate, incapacitate/ disabilitate sau handicap ), impreuna sa rezolvam ceea ce nu stiti sau nu cunoasteti .
Yloz


Fosta membra 9am.ro

1715 mesaje
Membru din: 8/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Februarie 2011, ora 11:43

Eu ma misc printre tomberoane

Raporteaza abuz de limbaj
Decat batran si sarac mai bine tanar si bogat!
Fosta membra 9am.ro

1715 mesaje
Membru din: 8/02/2011
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Februarie 2011, ora 11:43

Eu ma misc printre tomberoane

Raporteaza abuz de limbaj
Decat batran si sarac mai bine tanar si bogat!
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 9 Februarie 2011, ora 14:02


< E mai bine dacat sa stai la TV ! > indiferent din care parte a baricadei ne aflam !


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 15 Februarie 2012, ora 14:06

De la: Zoltan, la data 2011-02-03 14:38:18
Ar fii mobilizator cu sosirea primaverii o abordare a subiectului
Miscarea --- kinetoterapia .

lansez ideea
ZP- yloz
Expert in kinetoterapie si motricitate speciala


Lumea e perfect sanatos asa se vede din acest Forum .
Numai bine !
ZP

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

115 mesaje
Membru din: 6/09/2009
Postat pe: 15 Februarie 2012, ora 14:08


Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Miscarea ---------- kinetoterapia !
Mergi la: