back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Renault symbol, fiabilitate si calitate?

 


 
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
 
patrik

34 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Craiova

Postat pe: 3 Martie 2010, ora 16:55

De la: Ygi_17, la data 2010-03-02 09:51:38ultima data cand postez aici. pentru cine are urechi sa auda ( ochi sa citeasca) cine vrea sa creada bine cine nu sa fie sanatos.
Symbol are limitele ei nu o poti compara cu Ford Focus sau alte masini care costa cu 5000 euro mai mult.
am condus-o 40000 km in 3 ani si pot spune ca a, mers pe toate drumurile ( oras, drum judetean, european, autostrada, drum forestier, la munte pe serpentine) nu am avut nici o problema.
daca ii cunosti limitele mergi in siguranta.
pe un drum judetean ingust si chinuit de recomandat 90-100 km/h
pe autostrada la 130 chiar mergi lejer fara sa fortezi motorul, pe la 150 km/h se simte ceva instabilitate + consumul creste.
e adevarat ca fata de producatorii germani sau japonezi Renault nu straluceste la fiabilitate poti cumpara o masina noua Symbol si sa ai parte de defectiuni, dar poti avea ghinion si la o marca cu renume.
fiecare cumpara masina functie de buget, daca faci si credit pentru ea cat platesti in plus la dobanzi pentru o masina mai scumpa poti platii pentru eventuale defectiuni.
pana la urma fiecare hotaraste pe banii lui.



Pai man, de "limitele" astea poti sa ai alta masina. eu asta incerc sa-ti (tot) explic. ia-ti tu masina noua,"limitata", fara dotari si tinuta de drum, in care nu sinti decat gropile, in care sa nu ai vreo nadejde, in care sa nu te simti foarte confortabil, masina care sa nu-ti transmita niste trairi benefice(siguranta sau confort), ca unu ca mine isi ia un audi, un ford, un vw, la aceiasi bani dar cu multe (muulte ) plusuri. de fapt, in afara de dacia 1320, olcit si cateva logan-uri sau un fiat panda sau alta biluterioara de masina, cam toate sunt cel putin la acelasi nivel cu clio.Insa cei cu masini low-cost nu se lauda cu ele asa rau. Pana si fiat-ul e mai fiabil pe termen scurt.Si inca ceva: dupa 1-2 ani, o sa mai stie suleea spataru' de masina ta noua. Din seria "ambitia, prostia si luxul se platesc", eu masina asta noua o incadrez si la ambitie, si la prostie dar mai ales la lux... Dar daca vine vorba de "masini" gen clio, panda sau alte elea, problema se rezolva si ai o demonstratie de toata frumusetea.


bafta frate!! bafta si minte. extrem de multa minte. :))

P.S. nu am vrut sa te supar cum nu am vrut sa supar pe nimeni cu posturile mele, insa mi se pare firesc sa vrei mai mult la aceiasi bani, in detrimentul faptului ca o baliga e noua sau ca plasticele din ea miros a nou... cu 100-150 ron platiti la spalatorie orice masina o sa-ti miroase a nou, nu e nevoie sa dai 8-10000E pentru un miros de plastic vreo 2 saptamani. cine alege asa ceva, isi merita soarta. consolati-va cu gandul ca e noua...


spawn_icg2

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 8 Martie 2010, ora 14:18

Corect spus! Nu vorbiti de masini pe care nu le-ati condus!! observ ca majoritatea care posteaza nu au niscai experienta in sofat, da-ti si voi din clanta dupa auzite! Am si eu un siymbol 1.4 16 v si merge rezonabil pt banii pe care i-am dat pe el/ scz ca sunt mai putin patriot dar logan in aceeai bani e un cosmar pt un sofer ce face 50000km pe an:)),iar cand vine vorba de siguranta lasati-o balta cu masini ca ford=)) bune doar in linie dreapta pana la 70km/ h..am condus de toate genurile. mai posed si suzki sx4 si peugeot 407 si bmw 330xd si dacia 1300....insa serios symbol e cea mai buna alegere low cost!

Raporteaza abuz de limbaj
surubel

7 mesaje
Membru din: 24/01/2010
Postat pe: 8 Martie 2010, ora 16:40

buna .. eu nu vreau sa te supar ,mai vorbeste si tu cu vreon mecanic vezi ce-ti zice de renault? nu vreau sa zic rau despre el ca si eu am avut citiva ani dar mi-a ajuns. Intradevar este o masina comoda dar cind trebuie sa-ti bagi banii in ea iti goleste buzunarele.si la proprietati nu poti s-o compari nici cu FIATUL si nici CU FORDUL ca sa nu mai zic de vw. iar motorul de 1.5 dci care sint echipate si cliourile sint destul de pretentioase dupa 200.000km parcursi si suna la fel ca si tractoarele fiat in trei cilindri.scuze daca te-am jignit cu ceva dar sa stii ca nu a fost cu rea intentie .

Raporteaza abuz de limbaj
patrik

34 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Craiova

Postat pe: 10 Martie 2010, ora 11:33

De la: spawn_icg2, la data 2010-03-08 14:18:07Corect spus! Nu vorbiti de masini pe care nu le-ati condus!! observ ca majoritatea care posteaza nu au niscai experienta in sofat, da-ti si voi din clanta dupa auzite! Am si eu un siymbol 1.4 16 v si merge rezonabil pt banii pe care i-am dat pe el/ scz ca sunt mai putin patriot dar logan in aceeai bani e un cosmar pt un sofer ce face 50000km pe an:)),iar cand vine vorba de siguranta lasati-o balta cu masini ca ford=)) bune doar in linie dreapta pana la 70km/ h..am condus de toate genurile. mai posed si suzki sx4 si peugeot 407 si bmw 330xd si dacia 1300....insa serios symbol e cea mai buna alegere low cost!



Inca unu' care posteaza si scrie din auzite, de nu a avut ce sa-si cumpere din banii de branza decat un symbol. Zici ca ai condus toate modelele de ford? ai condus toate genurile de ford sau de masini. Frate, fordul are niste standarde extrem de inalte fata de renault. masina echivalenta clio de la ford e fiesta. masina buna,dar e de oras. dar pana sa spui ca fordul nu are masini care sa mearga in siguranta decat pana la 70km/h si aia in linie deapta, e caale lunga frate. si daca ne amagesti ca ai masinile enumerate de tine,orice om normal s-ar pune pe ras... un om normal, cand s-ar da jos de la volanul uneia din masinile enumerate de tine,(afara de dacia) s-ar pune cu barosul pe clio...sau hai sa-ti usurez eu munca de a explica. dacia e a stra-bunicului, fordul e al sotiei care a trecut de pe automata pe automatadeci nu stie decat 3 viteze. peugeot-ul e al mamei iar celelalte masini sunt ale tale,una de oras si alta de mers pe la rude,la tara.
inca ceva din istoria recenta a unor marci auto: ford a acizitionat in urma cu vreo 7 ani pachetul majoritar volvo. deci au facut schimb de experieta pe toata durata acestei achizitii.
Acum imi dau eu seama de ce volvo nu e o masina sigura!! Nici volvo nu rluleaza i siguranta decat pana pe la 80-90 km/h. ai dreptate frate, ma dau batut!! (nu va puneti cu prostii ca va trag acolo jos la nivelul inteligentei lor si va bat cu experienta!)

dar ia mai spunene noua astora novici in masini. cum e sa conduci un 330xd(care are tractiune integrala tinuta de drum excelenta, o gramada de cai putere(231)si multe alte lucruri bune) si sa te pui intr-un clio care cu putin noroc are ac. si servo, basca tractiune fata si tendinta sigura de subvirare dupa 60km/h?
Ce vis frumos ai avut cu acele masini? visul a fost numai frumos sau a fost si umed?

Raporteaza abuz de limbaj
tzepelin

48 mesaje
Membru din: 18/02/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2010, ora 11:39

patrick foarte tare mai ales partea cu visul de la final

Raporteaza abuz de limbaj
Mondeo
patrik

34 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: Craiova

Postat pe: 10 Martie 2010, ora 21:43

De la: tzepelin, la data 2010-03-10 11:39:39patrick foarte tare mai ales partea cu visul de la final


pai acu pe bune: cand cineva iti spune ca are bmw 330 xd si alta masina tot 4x4, iti vine sa-l crezi cand spune ca symbolu' e bun si ca se simte bine in el?? acu logic vorbind... nici sa minta nu stiu. se adevereste faptul ca cine nu a condus decat dacia 1300, ea fiind renault 12 TL, tot la renault se gandeste ca fiind cea mai buna masina.
asta e viata. Bafta fratilor bafta si minte. muulta minte va doresc(unora)...

Raporteaza abuz de limbaj
Balu_Mircea

4 mesaje
Membru din: 12/04/2010
Oras: Bacau

Postat pe: 21 Iunie 2010, ora 01:34

S-o luam pe rand... Clio nu a fost prevazut de francezi pentru a fi fabricat cu enormul portbagaj de 500L asa cum au facut de la bun inceput alti producatori (ex. Skoda Fabia Sedan) si din acest motiv masina are mari probleme de stabilitate la viteze ridicate, inclusiv pe perioadele de franare puternica. Portbagajul ar fi incapator, dar esti limitat de deschiderea mica a capotei, care nu permite incarcarea obiectelor voluminoase. Motoarele pe benzina sunt destul de fiabile, mai pica doar din cand in cand cate o bobina de inductie, iar la diesel pompa de injectie, care doare destul de tare la buzunar. Interiorul e construit din niste materiale de iti vine sa vomiti si care incep sa scartaie destul de timpuriu (aici intra si scaunele). Ocupantii locurilor din spate daca au peste 1,75m stau cu capul in tavan, dar nici cei mai putin inalti nu vor fi scutiti de niste cucuie in cap, la trecerea peste anumite denivelari. Citeam mai sus ca spunea cineva ca nu a avut nici o problema cu masina din cauza gopilor, eu doar pot sa spun ca am fost la service cu unul la care pur si simplu s-a indoit tija telescopului, iar mecanicii au concluzionat ca asta se intampla dattorita proastei proiectari a suspensiei. Piesele costa nesimtit de mult pentru categoria din care face parte masina. Una peste alta cred ca mai potrivit e un Logan care e mult mai practic si ceva mai ieftin, asta ca sa nu fac referire la alte marci mai bune dar care sunt si ceva mai scumpe

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Iulie 2010, ora 13:03

Cea mai buna masina e aia pe care o ai. Fiecare isi ia ce poate, nu ce zice celalalt. Patrick, iti inteleg inversunarea fata de acest model, daca nu aveai ceva impotriva nu mai comentai dupa orice interventie. Ca un sh la 9000 euro are mai multe dotari ca symbol (topicul este despre symbol, nu clio, asa ca fapt divers) e adevarat, insa la asta noua mai ai ceva ce se numeste garantie. La sh daca ti-a picat ceva (si oricine are nenumarate exemple de probleme la sh) ala esti, poti sa vii apoi sa-mi argumentezi ca nu pica o masina buna, dar n-o sa te cred in veci (stiu cazuri concrete in care le-au cumparat din Germania si dupa 3 luni le-au vandut la mai putin de jumatte de pret,ca ori nu le dadeau de cap, ori ii costau reparatia cat masina). Costurile de intretinere sunt mari? Adica exagerat de mari? In comparatie cu altele, nu sunt, depinde unde te duci. intretinerea la un passat tdi sh e mai ieftina decat la un symbol? la ford e mai ieftina? La cine e mai mare prostia? La cel care isi ia o masina noua cu motor 1.2, 1.4 si merge cu ea, sau la cel care isi aduce motor de 1.8, 2.0 si nu are bani de asigurare si carburant? ( Un caz in jud Vrancea, si-a adus porche cayenne din italia si merge doar prin comuna cu el, ca n-are bani sa plateasca asigurarea). Pt ce sa-mi iau motor de peste 100 cp, sau ma rog, sa atinga 220 km/h cand nu ai pe unde sa mergi cu viteza aia? Daca vreau o masina puternica mi-as alege megane rs (250 cp) cu car eiti fac ce ford vrei tu). Nemtii de ce isi iau logan nou, cand isi pot lua de la ei un passat, audi, bmw sh? tot din prostie nu?
Asa ca ia-ti tu linistit si maybach sh, sa te bucuri de luxul oferit iar ceilalti, mai prosti isi iau o masina pt ce e necesar, nu pt curse sau sa dormi in masina.
Sper ca esti de acord ca masina e un mijloc, nu un scop. Daca crezi altfel, atunci postarile tale nu au niciun rost pe acest topic. La altele da

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
9am_1446

1 mesaj
Membru din: 31/01/2013
Postat pe: 31 Ianuarie 2013, ora 17:21

moamaa cand citesc unele mesaje... imi vine sa rad ...=))
stiti care e problema ... multi isi cumpara renault ca e ieftin... dc ? ca romanu nare bani ... ca neamtu...
In toata romania a ajuns deja vb ,,baaa nu va luati renault ca e scump la intretinere"...
Nu e adevarat ... cum poti sa crezi ca la vw,bmw,audi...etc e mai ieftin :))) si sa nu dam comparatie (renault 10.000 euro si vw 20.000 euro) ....
NU LAUD RENAULTU ... da asta e adevaru...
SI App ca motorizari nu vb prostii
Dati jos scutu la LOGAN si dati Jos scutu la Symbol 2006 o sa observati ceva ...
nu trb multa scoala :)) e vb de cateva suruburi ....
La Logan nu ai ce sa vezi ...
In schimb la Symbol o sa vezi frumos ca scrie Nissan !
Mai multe nu are rost sa discutam ....

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1780

3 mesaje
Membru din: 17/03/2013
Postat pe: 17 Martie 2013, ora 14:33

De la: 9am_1446, la data 2013-01-31 17:21:48moamaa cand citesc unele mesaje... imi vine sa rad ...=))
stiti care e problema ... multi isi cumpara renault ca e ieftin... dc ? ca romanu nare bani ... ca neamtu...
In toata romania a ajuns deja vb ,,baaa nu va luati renault ca e scump la intretinere"...
Nu e adevarat ... cum poti sa crezi ca la vw,bmw,audi...etc e mai ieftin :))) si sa nu dam comparatie (renault 10.000 euro si vw 20.000 euro) ....
NU LAUD RENAULTU ... da asta e adevaru...
SI App ca motorizari nu vb prostii
Dati jos scutu la LOGAN si dati Jos scutu la Symbol 2006 o sa observati ceva ...
nu trb multa scoala :)) e vb de cateva suruburi ....
La Logan nu ai ce sa vezi ...
In schimb la Symbol o sa vezi frumos ca scrie Nissan !
Mai multe nu are rost sa discutam ....

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1780

3 mesaje
Membru din: 17/03/2013
Postat pe: 17 Martie 2013, ora 14:35

asa

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1780

3 mesaje
Membru din: 17/03/2013
Postat pe: 17 Martie 2013, ora 14:42

salut are sotia mea symbol 1.5dci 82cp 215.000 km foare multumit de ea tine cu casa bineinteles amandoua in afara de shimbat carbuni servo 30 lei discuri f .150 lei road hause si supape injectoare 1250 ron reparate personal stricate din cauza motorinei ....intelegeti voi nu am vut nici o problema cel mai silentios motor diesel din clasa cel mai economic am reusit la 110 km /ora 3.5l/100km

Raporteaza abuz de limbaj
9am_1504

101 mesaje
Membru din: 10/02/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Martie 2013, ora 15:10

De la: 9am_1780, la data 2013-03-17 14:42:00salut are sotia mea symbol 1.5dci 82cp 215.000 km foare multumit de ea tine cu casa bineinteles amandoua in afara de shimbat carbuni servo 30 lei discuri f .150 lei road hause si supape injectoare 1250 ron reparate personal stricate din cauza motorinei ....intelegeti voi nu am vut nici o problema cel mai silentios motor diesel din clasa cel mai economic am reusit la 110 km /ora 3.5l/100km

Si eu am un Symbol 2007 diesel si sunt foarte multumit.
Consum imfim , piese relativ ieftine si usor de procurat .
Am avut si consum de 3,2 iar in oras nu depasesc 4,3 la 100km.

Raporteaza abuz de limbaj
raluca_white

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2013, ora 00:04

De la: amariucaidorel, la data 2010-02-28 22:46:53Am un Renault Clio din anul 2003.
Nu am avut probleme de motor si sunt foarte multumit de consum.
Daca vrei sa ai un Renault care sa nu iti faca nici o problema, trebuie sa faci toate reviziile la service+uri specializate si sa mergi constant cu 80-90 la ora.
Daca ii vei face proba pe autostrada peste suta de km. si daca te vei ambitiona sa depasesti orice masina care iti iese in cale fortand motorul, va creste consumul de carburant si uzura pieselor.
Este o masina buna, chiar daca se numeste "Expression" sau "Simbol" ... au aceeasi capacitate, fiind compatibile.

Raporteaza abuz de limbaj
raluca_white

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2013, ora 00:10

Si eu am avut un Clio fratilor in 3 ani jumate am fãcut 18 000km
Probleme minore la cit mi -am bãtut joc de ia.insa va spun ca am fost super mulțumit de ia


Raporteaza abuz de limbaj
raluca_white

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2013, ora 00:10

De la: raluca_white, la data 2013-07-04 00:10:07Si eu am avut un Clio fratilor in 3 ani jumate am fãcut 18 000km
Probleme minore la cit mi -am bãtut joc de ia.insa va spun ca am fost super mulțumit de ia


Raporteaza abuz de limbaj
raluca_white

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iulie 2013, ora 00:17

Consuma foarte puțin este înaltã portbagaj mare insa dacã ai curaju sa ii pui un tule marilor va spun ca peste 125km /ora nu prea reușiți sa mergeți.am un mic sfat; nu bogați motorina din canistra.imediat se simt injectoarele si se defecteaza
Pentru mine a fost mașina cea mai ieftinã de întreținere

Raporteaza abuz de limbaj
9am_4219

8 mesaje
Membru din: 31/07/2014
Postat pe: 8 August 2014, ora 01:56

Am mers cu un Renault Symbol si zdranganea din toate suruburile si balamalele. Ma simteam ca intr-o Dacie. Proprietarul se lauda ca e bine intretinut...eu stiu?

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Renault Symbol, fiabilitate si calitate?
Mergi la: