back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Intrebare catre soferi

 


 
 
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Martie 2009, ora 01:01

de ce daca sunt pe scuter si las 10 metri fata de masina din fata se gaseste mereu cineva sa creada ca nu sunt normal si se baga in fata mea ca la curse.

Cat costa metrul de asfalt?

Raporteaza abuz de limbaj
pauldumitrescu

8 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Mai 2009, ora 11:26

Pentru ca in romania nu exista respect de aia se baga. te considera un intrus pe soselele lor . Ca sa nu mai ai probleme cu soferii din romania i-ati un tanc sa vezi cum nu se mai baga niciunu.:)))). Multa bafta in trafic

Raporteaza abuz de limbaj
so_mad13

14 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Iunie 2009, ora 20:29

Salutare. Eu cred ca unul din motive este ca tu circuli in Bucuresti, iar ca o sugestie eu ti-as recomanda sa mergi pe mijlocul benzii de circulatie si nu pe marginea ei. Indiferent ca esti cu scuterul sau cu motorul trebuie sa iti ocupi bucatica ta de asfalt ca si cand ai fi cu masina. Dar, pana la urma totul tine de nivelul de civilizatie al participantilor la trafic, care nivel, stim cu totii este foarte scazut. Bafta


ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 23 Iulie 2009, ora 20:27

din pacate multa lume nu a auzit si nici nu cunoaste cat este de importanta distanta fata de cel din fata.cei care o au mica cred ca pot frana de la orice fel de distanta si de aceea se produc accidente. cel din fata franeaza brusc, cel din spate se uita la radio-cd, aprinde o tigara, nu mai are cum sa opreasca in siguranta, nu are banda de rezerva pentru a evita si de aici distractia.
cand masina va decide automat distanta fata de cel din fata vom deveni si noi civilizati si vom lasa loc de buna ziua chiar si pe strada.
pana atunci bafta multa.

Raporteaza abuz de limbaj
dpurice

13 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 August 2009, ora 10:14

mai civilizatie de cand se merge cu scuterul pe mijlocul strazii? halal sfaturi

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 2 August 2009, ora 21:24

pai daca mereu ii trage scuterul stanga cum ai vrea sa mearga? merge fiecare cum poate dar noi nu avem deocamdata strazi pentru bicilete si scutere asa ca recomandarea mea este ori sa va luati macar o dacia ieftina ori sa va lasati de scutere si biciclete daca va pasa de voi pana face si tara noastra ceva drumuri corespunzatoare.
si chiar daca nu va trebuie permis pentru un scuter va rog sa cititi si sa invatati si voi regulile de circulatie ca veti intelege atunci multi dintre voi de ce masinile va claxoneaza.
:)

Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2009, ora 01:07



masinile din bucuresti claxoneaza singure absolut aiurea.

cu exceptiile rare si normale in care este necesar un claxon obisnuit de atentionare

"masinile" adica "mecanismul din capul soferilor" claxoneaza ca la "debili", le suna soneria in cap

si de ce trebuie sa mergi cu 100 prin bucuresti?, mergi in spatele scuterului cu 40-50, e bine si pentru tine ca "mecanism care e in cap"

adica pe mijlocul strazi nu poti sa mergi cu scuterul
dar prin oras brusc ai voie cu 80-100?
auzi gluma

ia uite regula noua aici: mergi tu pe marginea drumului, ca sa merg eu cu 80 prin localitate, ca asa scrie: prin localitate se merge cu 80 km/h.

de ce sa merg pe marginea drumului?
1) e localitate
2) ce e strada ta?
3) codul rutier e neschimbat si a ramas comunist cu mersul cu scuterul pe partea dreapta a drumului. - ceea ce cred / banuiesc ca e greseala, chiar daca asa a ramas scris in carti de pe vremea lui ceausescu, si trebuia sa se schimbe intre timp.
dar nu s-a schimbat special pentru capete cu mecanisme la care da in clocol ceaiul din sistemul nervos.
claxonul e foarte bun, dar atunci cand trebuie si e indispensabil, oridecate ori este indispensabil, "le fierb matele din neuroni"

ce spune domnul, de care m-am legat, numai condus preventiv nu e,
dar hai sa il lasam sa claxoneze ca atata stie:
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta

Oare asta era problema ca merg pe partea dreapta cu scuterul sau pe mijloc: nu tot strada e?

Problema sunt soferii in general si scuteristii in particular.

Dar renunt sa am pretentii de la soferi ca sunt educati in sensul bun al claxonului.

Cat costa metru de asfalt, domnu sofer, in localitate?
Cat costa metru de asfalt?
Cat costa metru de asfalt?


Tu daca vezi o baba pe scari o impingi ca sa mearga mai repede?
Asta rezolva problema soferilor?
Luati 20 de metri distanta de orice scuter
si hai cu bunul simt mai gros, ca daca esti mare in volum nu trebuie sa fii si inteligent

scoate neamule bunul simt din portbagaj


Raporteaza abuz de limbaj
macovei2000

39 mesaje
Membru din: 30/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2009, ora 01:13

De la: dpurice, la data 2009-08-02 10:14:09mai civilizatie de cand se merge cu scuterul pe mijlocul strazii? halal sfaturi


si as mai zice ceva despre "civilizatia" civilizatiilor : dupa ce ca masinile poleaza de nu mai pot , te intrebi care e civilizatia , din moment ce scuterel poleaza mai putin

care e asa-zisa "civilizatie" in a polua cat mai mult?

sa ziceti mersi ca in prezent scuterele polueaza mai putin, domnilor care sunteti cu civilizatia in gura sus si tare.




Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 3 August 2009, ora 20:50

De la: macovei2000, la data 2009-08-03 01:07:59

masinile din bucuresti claxoneaza singure absolut aiurea.

cu exceptiile rare si normale in care este necesar un claxon obisnuit de atentionare

"masinile" adica "mecanismul din capul soferilor" claxoneaza ca la "debili", le suna soneria in cap

si de ce trebuie sa mergi cu 100 prin bucuresti?, mergi in spatele scuterului cu 40-50, e bine si pentru tine ca "mecanism care e in cap"

adica pe mijlocul strazi nu poti sa mergi cu scuterul
dar prin oras brusc ai voie cu 80-100?
auzi gluma

ia uite regula noua aici: mergi tu pe marginea drumului, ca sa merg eu cu 80 prin localitate, ca asa scrie: prin localitate se merge cu 80 km/h.

de ce sa merg pe marginea drumului?
1) e localitate
2) ce e strada ta?
3) codul rutier e neschimbat si a ramas comunist cu mersul cu scuterul pe partea dreapta a drumului. - ceea ce cred / banuiesc ca e greseala, chiar daca asa a ramas scris in carti de pe vremea lui ceausescu, si trebuia sa se schimbe intre timp.
dar nu s-a schimbat special pentru capete cu mecanisme la care da in clocol ceaiul din sistemul nervos.
claxonul e foarte bun, dar atunci cand trebuie si e indispensabil, oridecate ori este indispensabil, "le fierb matele din neuroni"

ce spune domnul, de care m-am legat, numai condus preventiv nu e,
dar hai sa il lasam sa claxoneze ca atata stie:
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta

Oare asta era problema ca merg pe partea dreapta cu scuterul sau pe mijloc: nu tot strada e?

Problema sunt soferii in general si scuteristii in particular.

Dar renunt sa am pretentii de la soferi ca sunt educati in sensul bun al claxonului.

Cat costa metru de asfalt, domnu sofer, in localitate?
Cat costa metru de asfalt?
Cat costa metru de asfalt?


Tu daca vezi o baba pe scari o impingi ca sa mearga mai repede?
Asta rezolva problema soferilor?
Luati 20 de metri distanta de orice scuter
si hai cu bunul simt mai gros, ca daca esti mare in volum nu trebuie sa fii si inteligent

scoate neamule bunul simt din portbagaj





aici gresesti amice, daca limita este de 50 si eu ma grabesc undeva imi asum riscurile unui radar dar ajung acolo. tu daca mergi pe mijloc in fata mea nu dai dovada de civilizatie ca respecti tu regulile, dai dovada de proprietar de drum, cei pe care ii condamni tu.toti folosim drumul si corect trebuie sa circuli cat mai pe partea dreapta nu pe mijloc. mai ales ca scuterul e mult mai ingust decat o masina.drumul nu este numai al tau sau al meu este al tuturor si tu nu esti politist sa stabilesti cu ce viteza are dreptul sa mearga fiecare.
nu cred ca tu porti mereu corect casca de protectie, uneori o porti asa in gluma, si oricum cu sau fara scuter nu salvezi tu singur planeta.
in Ro nu exista nici o grija fata de mediu dovada gunoaiele de peste tot, iar poluarea e doar o gluma sa iti ia statul banii daca vrei si tu o masina.

Raporteaza abuz de limbaj
tanasegheorghe99

154 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 August 2009, ora 10:12

De la: macovei2000, la data 2009-03-12 01:01:52de ce daca sunt pe scuter si las 10 metri fata de masina din fata se gaseste mereu cineva sa creada ca nu sunt normal si se baga in fata mea ca la curse.

Cat costa metrul de asfalt?


Poti sa fii si cu TANCU daca lasi 5 metri nu 10 metri tot se va gasi un DOBITOC sa ITI TAIE FATA.

Raporteaza abuz de limbaj
9am16526

60 mesaje
Membru din: 20/03/2009
Postat pe: 9 August 2009, ora 10:01

Haideti sa nu mai discutam de civilizatei pentru ca nu-si are rostul, Pentru ca tocmai cei care vorbesc cu atata inflacarare de civilizatie tocmai ei sunt cei mai necivilizati Toti vorbim de civilizatie dar nu facem nimic. Vrem ca celalat sa dea dovada de civilizatie.In rest doar fiecare crede ca este mai smecher si are tot dreptul.Cat depre problema pusa de persoana cu scuterul se pare ca el este cel vinovat. Trebuie sa mearga pe partea dreapta cat mai aproape de acostament nu pentru ca strada este a celor cu masini,ci pentru siguranta lui.Ferestete tu, nu sa te fereasca altul.Daca o atingere chiar si tangentiala intre 2 masini nu se lasa decat cu ceva zgaraieturi ,o atingere a unui mobil pe 2 roti se alege cu urmari grave si pentru conducatorul de scuter(in speta) cat si pentru conducatorul auto.Daca un conducator de mobil pe 2 roti ce se afla intre 2 masini merge pe mijlocul benzii risca sa nu fie vazut de cea dea 3 masina care executa o depasiere. Pentru ca are vederea opturata de masina pe care o depaseste si cand incearca sa se replieze pe banda lui este prea tarziu si atunci s-ar putea sa se suie pe tine. Totul are logica. Problema este ca mai trebuie sa si gandim.Si sa nu aitam, codul rutier se bazeaza pe bun simt si logica.Codul rutier a fost conceput atat din punct de vedere al bunului simt cat si pentru cei care merg pe strada cu capul in nori,care nu stiu pe ce lume traiesc Le e greu sa gandeasca. Problema este cand o aparea un cod de circulatie pe trotuare, prin piete,pe sub balcoanele blocurilor care au magazine la parter,unde risti sa-ti scuipe unul in cap sa te trezesti cu praful si cu faramiturile de la masa unuia de la etaj sau cu un ghiveci de flori. In piete sau pe trotuarele aglomerate si inguste nu ai loc sa treci de nesimtiti care se opresc sa discute unde este locul mai ingust.iar tu daca te grabesti la serviciu sau oriunde nu poti sa circuli de ei pentru ca altfel ar trebui sa-i darami(poate s-r invata minte) Deci cine vorbeste de civilizatie.Toti suntem o apa si-un pamant.Cel mai bine ar fi sa facem. Nu sa discutam si sa dam lectii la altii.lectii care nu sunt valabile pentru noi insine.Da dovada intai tu de civilizatie si de bun simt si atunci se vor alatura si ceilalti.Dac astepti la celalalt nu faci nimic.Esti la fel.Un NECIVILIZAT

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 23:03

Am o intrebare catre soferii cunoscatori - cine stie unde pot face o polisare la masina ca lumea , in bucuresti si cit costa.
mulumesc

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 23 August 2009, ora 22:31

polisharea este ceva temporar mai ales daca masina este zgariata serios nu te ajuta prea mult.
daca este matuita ii da putin luciu dar in cateva luni masina revine la starea initiala.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Postat pe: 24 August 2009, ora 15:15

Multumesc de raspuns ,dar este matuita si se albeste dupa ce se usuca cind vin de la spalatorie si mi a facut o proba de polishare si se vede intradevar lucios; nu stiu cit ar tine dupa polishare si ceruire; mi sa recomandat sa i dau o mina de lac la vopsitor, dar mai bine poate ar arata vopsita; trbuie sa consult si un vopsitor mai ales ca, culoarea rosie este pretentioasa, nu am stiut;astept o informatie de la cunoscatori.
mulumesc

Raporteaza abuz de limbaj
jackie_zeus_88

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Septembrie 2009, ora 18:13

rapuns la prima intrebare: pentru ca are loc, si orasele sunt aglomerate, si u daca ai loc te bagi, nu? evident acum depinde si cu ce viteza mergi ca daca mergi cu 10 km la ora si eu m-as baga daca mergi cu 50km/h si ai 10 metri distanta nebun sa fii sa tai cuiva calea.chiar ma enerveaza cei care pleaca dupa 5 secunde dupa ce sa pus verde. si voi cu scuterul :1 purtati casca si nu mai depasiti p dreapta, si mai cititi si codul rutier, macar asa din cand in cand, ca ma trezesc din senin cu cate unu ca apare din dreapta mea, stanga e pentru depasire
referitor la ce sa mai spus, da educatie nu exista cat politia va inghide ochii cand unu cu un q7 era sa-mi de-a aripi nu poti cere mai mult.
mai putin de 5% dintre soferii de pe drumurile noastre stiu sa conduca bine,

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

132 mesaje
Membru din: 4/09/2009
Postat pe: 18 Septembrie 2009, ora 19:58

la noi inca responsabilitatea si bunul sint nu s-au dezvoltat destul.mai e timp totusi.si sincer sa fiu daca ai scuter nu-mi spune ca nu te bagi iresponsabil printr-e masini la stop sau oriunde altundeva.da aia l-ai luat nu?sa poti fenta traficul din bucuresti.k parca din buc esti nu?oricum ar fi bn daca ar fi benzi speciale destinate biciclistilor,scuteristilor,carutelor,cailor etc.k numai Dumnezeu stie ce mai circula la noi p sosele tu poti tine distanta fata de cel de dinaintea ta dar daca vine un ghiolban din spate nai rezolvat nik.oricum scuterul e bun pt deplasari in oras dar si ffff periculos.tu dak esti dispus sati asumi riscuri tb ta.la cum se circula la noi.....eu ma multumesc cu 4 roti.si nici asa nu ma simt p deplin in siguranta(chiar si in alte tari)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22 mesaje
Membru din: 25/03/2009
Postat pe: 19 Septembrie 2009, ora 17:51

Cine cunoaste in Drumul Taberei o spalatorie auto buna sa o recomande
multumesc

Raporteaza abuz de limbaj
9am149761

3 mesaje
Membru din: 10/10/2009
Postat pe: 9 Octombrie 2009, ora 13:54

Multi dintre voi sunt posesori de permise auto si nicidecum soferi . Un sofer profesionist poate merge si pe scuter , bicicleta , motocicleta etc. E participant la trafic si trebue respectat ca atare . Da-l in masa cu dacia lui nu vede ca eu am BMW ? Asa gandesc uni ...... gresit. Domnule daca tu te grabesti eu nu trebue sa mai circul pe sosea ? Daca ai fi sofer ai depasi , pastrand distanta regulamentara , fara sa stanjenesti pe ceilalti participanti la trafic . Esti de acord ?
In romania esti respectat in trafic doar daca ai masina straina . Sunt sofer profesionist si am mers cu multe autovehicule ( cu scuter nici nu te vad , cu dacia mai veche de 15 ani te vad dar te claxoneaza ca pastrezi distanta fata de cel din fata si te mai injura ce mergi pe drum , cu un BMW se schimba treaba merg si ei in spatele tau spunand uite ma ce sofer prudent . Sa nu uitam ca sunt motoare si cu 360 km/h Acestia pe unde ar trebui sa mearga tot cat mai pe dreapta drumului ? Cand tu nu esti in stare sa pastrezi banda de circulatie la 200 km/h , te duci chiar pe mijlocul drumului , ai pretentii la un scuter sa mearga cat mai pe dreapta .

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 9 Octombrie 2009, ora 15:29

De la: macovei2000, la data 2009-08-03 01:07:59

masinile din bucuresti claxoneaza singure absolut aiurea.

cu exceptiile rare si normale in care este necesar un claxon obisnuit de atentionare

"masinile" adica "mecanismul din capul soferilor" claxoneaza ca la "debili", le suna soneria in cap

si de ce trebuie sa mergi cu 100 prin bucuresti?, mergi in spatele scuterului cu 40-50, e bine si pentru tine ca "mecanism care e in cap"

adica pe mijlocul strazi nu poti sa mergi cu scuterul
dar prin oras brusc ai voie cu 80-100?
auzi gluma

ia uite regula noua aici: mergi tu pe marginea drumului, ca sa merg eu cu 80 prin localitate, ca asa scrie: prin localitate se merge cu 80 km/h.

de ce sa merg pe marginea drumului?
1) e localitate
2) ce e strada ta?
3) codul rutier e neschimbat si a ramas comunist cu mersul cu scuterul pe partea dreapta a drumului. - ceea ce cred / banuiesc ca e greseala, chiar daca asa a ramas scris in carti de pe vremea lui ceausescu, si trebuia sa se schimbe intre timp.
dar nu s-a schimbat special pentru capete cu mecanisme la care da in clocol ceaiul din sistemul nervos.
claxonul e foarte bun, dar atunci cand trebuie si e indispensabil, oridecate ori este indispensabil, "le fierb matele din neuroni"

ce spune domnul, de care m-am legat, numai condus preventiv nu e,
dar hai sa il lasam sa claxoneze ca atata stie:
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta
mergi pe partea dreapta

Oare asta era problema ca merg pe partea dreapta cu scuterul sau pe mijloc: nu tot strada e?

Problema sunt soferii in general si scuteristii in particular.

Dar renunt sa am pretentii de la soferi ca sunt educati in sensul bun al claxonului.

Cat costa metru de asfalt, domnu sofer, in localitate?
Cat costa metru de asfalt?
Cat costa metru de asfalt?


Tu daca vezi o baba pe scari o impingi ca sa mearga mai repede?
Asta rezolva problema soferilor?
Luati 20 de metri distanta de orice scuter
si hai cu bunul simt mai gros, ca daca esti mare in volum nu trebuie sa fii si inteligent

scoate neamule bunul simt din portbagaj





aici gresesti stimabile.
nu este vorba de cat costa metrul de asfalt ci de cat ai tu nevoie din acest metru ca sa te deplasezi.
aici e vorba de lipsa de bun simt a motocilistului care chiar daca nu ocupa mai mult de 0,5 m vrea sa mearga pe mijlocul drumului de 4 m, fara sa se gandeasca o clipa la singuranta lui si la faptul ca daca merge pe partea dreapta a drumului masinile trec mai usor pe langa el si nu incurca traficul.
daca merge cineva cu bicicleta in fata ta cu 10 km/h prin localitate pe mijlocul drumului si tu ai posibilitatea si/sau ai nevoie sa mergi cu 30 km/h te bucuri ca mergi din cauza lui doar cu 10 km/h?
aici e intrebarea, iar daca tu te simti incomodat de pe scuter asa se simte si unul cu un bmw seria 7 sau un audi r8, si de aici privirea amabila cand reusim sa trecem pe langa tine.
si asta pentru ca noi avem putin respect fata de tine, chiar daca tu nu ai, altfel te-am determina noi imediat sa folosesti atat cat ai nevoie din drumul public.
e vorba de respectul reciproc aici, si daca exista doar la scuterist si/sau la sofer, nu se rezolva nimic.
crezi ca daca un sens de mers are 10 m cineva isi va permite sa mearga cu masina cum vrei tu sa mergi cu scuterul, adica pe mijloc?
intai citeste codul circulatiei rutiere si apoi ai dreptul sa te superi in trafic pe toata lumea.
daca viteza ta maxima este 60 km/h si a mea 220 km/h tu nu esti agent de circulatie sa ma obligi si pe mine sa merg prin localitate cu viteza legala.
eu singur imi aleg acea viteza si organele abilitate sunt obligate daca ma vad sa ma amendeze.
e un risc pe care mi-l asum eu si nu am nevoie de 'amabilitatea' ta
de a ma ajuta sa pastrez viteza legala?
ok?

toti trebuie sa circulam pe drum, indiferent daca suntem destepti sau prosti, frumosi sau urati, relaxati sau stresati, si de aici aceste mici probleme, dar cert este ca daca fiecare are grija de drumul lui si respecta cat de cat pe cei din jur (aflati in spate, fata, lateral) soselele noastre nu se vor mai numi soselele mortii sau ale groazei.
depinde de noi toti, conducatori auto, moto, bicilisti, carutasi, pietoni sa ajungem de fiecare data cu bine acasa, iar daca cineva greseste din diferite motive ca merge prea repede sa ii lasam pe cei abilitati sa se ocupe de asta si sa nu devenim noi fiecare un stat in stat.

toate bune!

Raporteaza abuz de limbaj
9am149761

3 mesaje
Membru din: 10/10/2009
Postat pe: 9 Octombrie 2009, ora 15:55

Soselele morti in Romania sunt din cauza acelor posesori de permise auto care nu pot stapani fiara de sub capota , Vezi tu iubito ce tare sunt...... daca te bag in pomul ala nu o sa mai recunasca astia capul tau dintre capatinile de varza , da asta nu conteaza .

Raporteaza abuz de limbaj
edy_sword

166 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Decembrie 2009, ora 20:14

asa se intimpla cind umbla bizoni in trafic incearca sa ti pazesti pielea ca impung bafta

Raporteaza abuz de limbaj
fliosch18

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2010, ora 14:14

Sunt fel si fel de oameni,uni iti cedeaza trecerea alti nu,sa fim seriosi am vazut scutere care tai calea,am vazut cum nu semnalizeaza,daca u sti ca ai facut asa ceva las-ate de scuter ca ai sa mori in curand.

Raporteaza abuz de limbaj
gerard

1100 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 1 August 2010, ora 15:49


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

12 mesaje
Membru din: 22/11/2010
Oras: Drobeta Turnu Severin

Postat pe: 22 Noiembrie 2010, ora 10:07


Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului intrebare catre soferi
Mergi la: