back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Multi romani nu-si vor mai permite strictul necesar de hrana credeti ca vor supravietui?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 16:25

De la: 9am038113, la data 2010-05-30 17:24:53pai ...de fapt problema asta e de mai demult...de multi ani...sunt destui care de abia supravietuiesc..de pe o zi pe alta...desi muncesc din greu si au facut destul de multe compromisuri cu ei insisi in viata asta...renuntand la o gramada de activitati care obliga la cheltuirea banului...cum ar fi iesirile in oras sau la iarba verde...concediile la munte sau la mare...si chiar a fi in pas cu moda...adica in trend sau a reinoi garderoba...fiind deja un lux la care nici nu se mai gandesc ca o si/l mai permita prea curand!!!....



Scuza-ma era raspunsul pentru Luter !


Vested tanar !
9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 16:37

De la: luter, la data 2010-05-30 15:03:16MERGI INCET DAR SIGUR SPRE O DEPRAVARE a intelectul tau si a celor care nu puteti posta o tema de discutie fara sa-l injurati pe base .am mai scris si o sa ma repet ,principalii vinovati sunt alti pe care voi cu barna in ochi nu -i prea vedeti .si acestia de acum au partea lor de vina dar aceasta tara s-a dus p... de suflet de multi ani si cei care platesc suntem noi cei multi si fara zid in fata casei.topic fara chermeza .

Pentru luter !
Imi pari, curios de prost ! Pe cine ai " invinui mai mult " - daca vina ar avea grade de comparatie sau ar mai conta a cui este, in contextul ca tu mi-ai urat sa traiesc bine si, in schimb, ma futi acum cu pula-ndoita - pe cel care te-a adus pe marginea prapastiei sau pe cel ce-ti face vant in ia !?
Si tu ce vrei !? Imi iei painea de la gura copiilor si a mea, imi iei banii prin toate mijloacele, si vrei sa-mi iei si dreptul de a injura !? L-ai citit pe Cosbuc !? Ai grija !!
Ciocoi pribeag, adus de vant,
De ai cu iadul legamant,
Loveste-n noi, rabdam poveri, rabdam nevoi
Si ham de cai si jug de boi....
... Sa nu dea dumnezeu cel sfant, sa vrem noi sange nu pamant,
Cand foamea ne va rascula, Hristos sa fiti, nu veti scapa nici in mormant ...

Raporteaza abuz de limbaj
Vested tanar !
9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 16:45

De la: adiuc, la data 2010-05-28 16:57:53
De la: 9am134815, la data 2010-05-28 16:33:08Cum nu mor romancele de futai,nu mor nici romanii de foame,asta-i parerea mea.Cu dumnezeu inainte si cu dracu in spate...


esti tare, amm auzit eu ca in america se moare din asta..mai nou si in spania, dar au cerut romance la adunat de capsuni...


Mintea ta pula mea, pai tu compari fierul cu otelul !?

Raporteaza abuz de limbaj
Vested tanar !
9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 16:50

De la: 9am038113, la data 2010-05-30 17:31:22ca in viitorul apropiat se intrevede ca o sa o ducem shi mai rau...asta e posibil...nu stiu unde e greseala...si nu stiu daca e corect sa ii judecam numai per cei de la conducerea oficiala a statului...vinovatii niciodata nu se vad...iar tapii ispasitori sunt de obicei aceia mai putin vinovati...care pica la mijloc cum se zice!!
....ce vreau sa spun e ca mi se pare gresit sa il invinovatim numai pe presedintele statului....totusi nu el e cel ce taie si spanzura cu 30 de milioane de romani deodata....ocupa o functie oficiala si atat...


Imi pari, curios de prost ! Pe cine ai " invinui mai mult " - daca vina ar avea grade de comparatie sau ar mai conta a cui este, in contextul ca tu mi-ai urat sa traiesc bine si, in schimb, ma futi acum cu pula-ndoita - pe cel care te-a adus pe marginea prapastiei sau pe cel ce-ti face vant in ia !?
Si tu ce vrei !? Imi iei painea de la gura copiilor si a mea, imi iei banii prin toate mijloacele, si vrei sa-mi iei si dreptul de a injura !? L-ai citit pe Cosbuc !? Ai grija !!
Ciocoi pribeag, adus de vant,
De ai cu iadul legamant,
Loveste-n noi, rabdam poveri, rabdam nevoi
Si ham de cai si jug de boi....
... Sa nu dea dumnezeu cel sfant, sa vrem noi sange nu pamant,
Cand foamea ne va rascula, Hristos sa fiti, nu veti scapa nici in mormant ...

Raporteaza abuz de limbaj
Vested tanar !
stelepecer

16 mesaje
Membru din: 24/10/2009
Oras: Braila

Postat pe: 2 Iunie 2010, ora 22:29

eu cred ca ne audeeeeeeeeeeeeeeee cineva draga vero.. e destula comunicare si prin intermediul internetului..cat desprea f....i s-.au cam saturat romancele.. cat si romanii de saracie si9 balamuc. de ce scrieti pomelnice? le citeste cineva? pe scurt si loa obiect ....

Raporteaza abuz de limbaj
9am178165

4580 mesaje
Membru din: 14/12/2009
Postat pe: 4 Iunie 2010, ora 16:48

In conditiile in care se ajunge sa se aplice masurile de austeritate, multi romani vor muri de foame.
Probabil ca basescu asteapta pentru a se convinge sa primeasca prin posta poze de la inmormantare!!!!!!!!!!!!!!!
De aceea trebuie sa-l azvarlim cu forta pe basescu de la Cotroceni in inchisoare, sa arestam guvernul si capii PDL. Iar, UDMR-ul trebuie scos in afara legii deoarece se comporta nedemn cu calitatea sa de partid etnic, pentru ca prin votarea motiunii de cenzura de catre parlamentarii sai, dovedeste ca ignora total interesele etnicilor maghiari. Oare Marko Bela, Gyorgy Frunda , Kelemen Hunor, ministrul Cseke si Borbely Laszlo vor plati bugetarilor si pensionarilor maghiari diferenta de 25% si 15% pe care guvernul o taie de la oameni?

Raporteaza abuz de limbaj
VALENTIN_STAN64

45 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Iunie 2010, ora 21:50

mai fratilor!!!!!!!!!!dar mai puneti si osul la treaba, ca in tara asta doar despre prosti se spune ca mai muncesc.......citi dintre noi mai producem ceva la locul de munca......numai ne vaitam intr-una ca o sa murim de foame, da numai stam cu mina intinsa la stat-ADICA TOT LA NOI-sa ne dea el (STATUL) de pomana...pe timpurile apuse se dadeau 5 lei pe zi la C A P, acum ne da JUMATATEA LUI CINCI, CA E RECESIUNE......NU STITI SAU VA FACE-TI CA UITATI CA STRAMOSII NOSTRI AU LUPTAT IN RAZBOAIE, AU FOST PRIZONIERI IN LAGARE, AU TRECUT PRIN FOAMETE SI MARI LIPSURI, AU LUCRAT LA CANALE, MINE, SANTIERE, FABRICI SI UZINE......ACUMA PE TOATE COCLAURILE DAI PESTE VILOAIE, CASOAIE, PALATE, IAR PE STRAZI NU GASESTI UN LOC DE PARCARE SI DACIA 1300 A DEVENIT O RARITATE rara........TOTI AM VREA SA MUNCIM CA IN COMUNISM SAU CHIAR MAI PUTIN SI SA TRAIM CA IN CAPITALISM--PAI ASA E POSIBIL DOAR IN BASME...........IN TARILE CALDE SE LUCREAZA DE LA 15 ANI, LA NOI TERMINA OMU FACULTATEA LA23 DE ANI SI STA ACASA SA IA SOMAJ DE LA STAT- ADICA DE LA NOI-MAI FACE UN MASTERAT SI IAR MAI IA UN SOMAJ DE LA STAT-ADICA TOT DE LA NOI........DUPA CE TERMINA SOMAJUL PLEACA DUPA UN TRAI MAI BUN IN OCCIDENT- CA AICI NU ARE CONDITII DE REALIZARE SI MAI IA MASA SI TATSU PENSIE DIN PARTILE.......LATERALE, CA EL SE IMPUIAZA PE ACOLO SI UITA DE TARA CARE L-A FACUT MARE, CU MARI CHELTUIELI SI L-A TINUT IN SCOALA PE BURSA SI CU INVATAMINT SI ASISTENTA MEDICALA GRATUITE ......ASA CA NE MERITAM SOARTA DIN PLIN SI TREBUIE SA NE FIE SI MAI RAU CA NU NE TREZIM ODATA SA VEDEM IN CE RAHAT SUNTEM SI SA PUNE-M OSU LA TREABA...................SPOR LA MUNCA.....TOVARASI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


9am125241

235 mesaje
Membru din: 29/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 01:05

De la: VALENTIN_STAN64, la data 2010-06-04 21:50:29 mai fratilor!!!!!!!!!!dar mai puneti si osul la treaba, ca in tara asta doar despre prosti se spune ca mai muncesc.......citi dintre noi mai producem ceva la locul de munca......numai ne vaitam intr-una ca o sa murim de foame, da numai stam cu mina intinsa la stat-ADICA TOT LA NOI-sa ne dea el (STATUL) de pomana...pe timpurile apuse se dadeau 5 lei pe zi la C A P, acum ne da JUMATATEA LUI CINCI, CA E RECESIUNE......NU STITI SAU VA FACE-TI CA UITATI CA STRAMOSII NOSTRI AU LUPTAT IN RAZBOAIE, AU FOST PRIZONIERI IN LAGARE, AU TRECUT PRIN FOAMETE SI MARI LIPSURI, AU LUCRAT LA CANALE, MINE, SANTIERE, FABRICI SI UZINE......ACUMA PE TOATE COCLAURILE DAI PESTE VILOAIE, CASOAIE, PALATE, IAR PE STRAZI NU GASESTI UN LOC DE PARCARE SI DACIA 1300 A DEVENIT O RARITATE rara........TOTI AM VREA SA MUNCIM CA IN COMUNISM SAU CHIAR MAI PUTIN SI SA TRAIM CA IN CAPITALISM--PAI ASA E POSIBIL DOAR IN BASME...........IN TARILE CALDE SE LUCREAZA DE LA 15 ANI, LA NOI TERMINA OMU FACULTATEA LA23 DE ANI SI STA ACASA SA IA SOMAJ DE LA STAT- ADICA DE LA NOI-MAI FACE UN MASTERAT SI IAR MAI IA UN SOMAJ DE LA STAT-ADICA TOT DE LA NOI........DUPA CE TERMINA SOMAJUL PLEACA DUPA UN TRAI MAI BUN IN OCCIDENT- CA AICI NU ARE CONDITII DE REALIZARE SI MAI IA MASA SI TATSU PENSIE DIN PARTILE.......LATERALE, CA EL SE IMPUIAZA PE ACOLO SI UITA DE TARA CARE L-A FACUT MARE, CU MARI CHELTUIELI SI L-A TINUT IN SCOALA PE BURSA SI CU INVATAMINT SI ASISTENTA MEDICALA GRATUITE ......ASA CA NE MERITAM SOARTA DIN PLIN SI TREBUIE SA NE FIE SI MAI RAU CA NU NE TREZIM ODATA SA VEDEM IN CE RAHAT SUNTEM SI SA PUNE-M OSU LA TREABA...................SPOR LA MUNCA.....TOVARASI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mai stane ! ....cand ajungi in Bucuresti, un oras cu oameni care, mai fura din buzunare, ai grija sa n-o patesti...! Apoi, acum pricep... deci tu esti statul si inca cativa limbrici portocalii, unguri, tatari, greci, etc. si, deci, cand statul da somaj, de la voi da ! Si daca pe tine te da afara patronul, tu de la cine iei somaj !? Atunci o sa-ti dau eu din fata, nu din laterale ! Pai barosane, unde ai vazut tu, in tarile calde, ca liceul sau mai apoi facultatea, sa se termine la 15 ani !? Sau pentru tine, "munca"este doar la sapa, roaba, tarnacop, ciocan si pila !! Ai facut vreo facultate sa vezi cum este !? Iar daca ai muncit la CAP pe cinci lei, inseamna ca atat te- dus bibilica, n-ai invatat nici o meserie, sa castigi si tu un ban
mai mult !


Vested tanar !
vlad_639

489 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 12:00

DLE COSTEL CORNEA ,MAI SLABITI-NE CU TEXTELE ASTEA CARE ,UITE ASA,AU APARUT IN MAILBOXUL DVS.SI NU MAI PUTEATI DE GRIJA NOASTRA TRANSMITANDU-LE SI NOUA.ASA SA NU MURIM PROSTI.
DAR DVS CE PARERE AVETI??
CHIAR NU MAI PUTEM AVEA IDEILE NOASTRE PROPRII? TREBUIE SA PRIMIM "INDICATII PRETIOASE" DE LA UNII SAU ALTII??!!
POT ACCEPTA IDEI PRO SAU CONTRA GUVERNANTILOR CARE SA FIE BINE SI DECENT FORMULATE,SUSTINUTE DE FAPTE.SUNT SATUL DE PROPAGANDA ASTA IEFTIUNA CARE NE SI JIGNESTE CU PILULELE ASTEA PLINE DE OTAVA CARE INCEARCA SA NE DUCA PE UN DRUM SAU ALTUL.
DOMNILOR POLITICIENI ,LASATI MACAR INTERNETUL LIBER.SUNTEM SATUI DE VOI PANA IN GAT.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

720 mesaje
Membru din: 3/06/2010
Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 12:53



Cei care nu vor supravietui sunt chiar cei care au ales prost in ultimii 20 de ani ... As fi curios sa stiu daca le-a venit mintea la cap...daca au inteles ca vina le apartine...


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23 mesaje
Membru din: 13/08/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 21:14

De la: KARP0V, la data 2010-06-05 12:53:30

Cei care nu vor supravietui sunt chiar cei care au ales prost in ultimii 20 de ani ... As fi curios sa stiu daca le-a venit mintea la cap...daca au inteles ca vina le apartine...


hai lasa ca nici cu psd-ul nu mie frica ... CE MIS AIA CE MIS AIA ,ADEVARUL E CA NU AM AVUT PE CINE SA ALEGEM , BASE NU A AVUT CU CINE SA CONCUREZE , SAI IA DRACU PE TOTI !!!!!!!
CAT DESPRE CEI CARE NU VOR SUPRAVIETUI , POATE VOR SCAPA DA NUMA EI STIU CUM ...

Raporteaza abuz de limbaj
Celina

180 mesaje
Membru din: 7/09/2009
Oras: Baia Mare

Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 21:23

Buna seara! Nu inteleg de ce trebuie sa va jigniti unii pe altii??!! Este ;;mascaratie;;; ((democratie)) fiecare om este liber sa si exprime opinia, de ce trbuie mereu sa se gaseasca ;destepti; sa comenteze??!! Deci; am muncit 35 ani, din greu,la serviciu si acasa, am o pensie sub; 700lei ((678lei)).Tata avea in ;1972, 750 lei,si a muncit in agricultura la un ;I.A.S, apoi la o fabrica, eu am muncit mult am avut salarii mari, categoria a ;VI,- a de salarizare, in 1989 aveam un salariu de ;2800lei salariul minim atunci ;era; de 2000 lei si ,,,urma,, Ceausescu sa ne mai dea 200lei, dar n-a mai apucat!! Deci de atunci salariul minim a urcat in jos de la 2000 la 600 lei. Eu nu cred ca acest Guvern; v-a ajunge anul nou!!Nu se poate! Sa ne condamne la ; moarte sigura prin imfometare;!Nu le voi permite sa si bata joc de mine! Am sa ma adresez la Strasbourg, pt, ca mi se incalca dreptul de a trai!! Decent??? Niciodata in Romania mizera de dupa 1989!! Sunt ;scarbita;!! Am muncit, mult, am fost platita bine, le-am oferit celor 2 fii totul! Daca ne taie 15% din 678-107 lei=571lei din acesti bani iarna nu pot achita nici darile,,,scumpe, gaz, curent tv, apa gunoi,, medicamente,,,,,,,,,, nooooooooo, haine??? De la second hand,mancare????!! paine apa margarina!! :sml-Trebiue sa strangem cureaua sa traiasca ei bine!!Doar asa ne-a spus;;Marineru,,,, Sa traiti ;;ei;; bine!! Siiiiiiiiiiiii Ca vom vedea noi! Bravoooooooooo!!! Acum vedem noi!!!!!!!!!!!! Rusine voua nesimtitilor!! --Unde esti tuuuuuuu ...Tepes Doamne?????!!!


-
Fosta membra 9am.ro

1159 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 21:30

NU
raspuns la intrebare

Raporteaza abuz de limbaj
DanubianKnight

746 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iunie 2010, ora 21:45

Este in interesul nostru, al tuturor romanilor, fie ca traim in Romania sau in strainatate, ca tara si civilizatia noastra sa devina mai bine cunoscute in plan mondial, pentru ca astfel nu vom mai fi confundati cu altii, nu se va mai crede ca suntem cu totii o natie de cersetori si de hoti, si cand vom reusi sa inlocuim dispretul cu respect, fiecare dintre noi nu va avea decat de castigat. Asta au facut si alte natii, dispretuite in trecut, precum evreii, polonezii si irlandezii. Iar pentru promovarea in lume a propriei culturi orice mijloc, oricat de bizar, trebuie incercat. Prin urmare, va invit sa semnati petitia de la linkul urmator, in incercarea de a obtine ca una din noile planete descoperite in sistemul solar (conform definitiei oficiale din 2006, care omologheaza in sistemul solar opt planete, de la Mercur la Neptun, si cinci planete pitice, inclusiv Pluto, numarul acestora din urma fiind in crestere) sa poarte numele zeului geto-dac Gebeleizis: www.petitieonline.ro/petitie-p06606049.html. Nu va costa decat cateva minute, si cu putin noroc orice copil de oriunde va invata la scoala ceva ce are legatura cu Romania.

Raporteaza abuz de limbaj
Ezie dele mezenai (inscriptie pe un inel tracic, secolul V I.Ch.)
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 7 Iunie 2010, ora 09:47

De la: KARP0V, la data 2010-06-05 12:53:30

Cei care nu vor supravietui sunt chiar cei care au ales prost in ultimii 20 de ani ... As fi curios sa stiu daca le-a venit mintea la cap...daca au inteles ca vina le apartine...


Le apartine ca nu au pus mana pe putere si sa instaureze dictatura militatra si in acelasi timp sa decreteze Lega Martiala

Raporteaza abuz de limbaj
9am090624

1 mesaj
Membru din: 3/07/2009
Postat pe: 7 Iunie 2010, ora 13:43

buna, vor supravietui pt ca dinpacate sunt obisnuiti cu greul,dar asta e un fel de test pe noi cat mai pot sa reziste oamenii de rand ,fara nimic ca doar pt ce, vor incepe sa cumpere lucrurii pe nasturii poate primesc ceva,va fi foarte greu ,dar de ce nu se ia egal de la fiecare din primele de vacanta si alte cele altii nu au vazut atatia banii intr-un an si ei cheltuiesc intr-o sapt sau cateva zile nu prea e normal ,la cati sunt 250 de la fiecare 25% ar iesi tara din criza asta sau ce mai e,nu mai am cuvinte,dar suntem optimisti ca va fi mai bine ,


Raporteaza abuz de limbaj
VALENTIN_STAN64

45 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Iunie 2010, ora 13:59

De la: 9am125241, la data 2010-06-05 01:05:47
De la: VALENTIN_STAN64, la data 2010-06-04 21:50:29 mai fratilor!!!!!!!!!!dar mai puneti si osul la treaba, ca in tara asta doar despre prosti se spune ca mai muncesc.......citi dintre noi mai producem ceva la locul de munca......numai ne vaitam intr-una ca o sa murim de foame, da numai stam cu mina intinsa la stat-ADICA TOT LA NOI-sa ne dea el (STATUL) de pomana...pe timpurile apuse se dadeau 5 lei pe zi la C A P, acum ne da JUMATATEA LUI CINCI, CA E RECESIUNE......NU STITI SAU VA FACE-TI CA UITATI CA STRAMOSII NOSTRI AU LUPTAT IN RAZBOAIE, AU FOST PRIZONIERI IN LAGARE, AU TRECUT PRIN FOAMETE SI MARI LIPSURI, AU LUCRAT LA CANALE, MINE, SANTIERE, FABRICI SI UZINE......ACUMA PE TOATE COCLAURILE DAI PESTE VILOAIE, CASOAIE, PALATE, IAR PE STRAZI NU GASESTI UN LOC DE PARCARE SI DACIA 1300 A DEVENIT O RARITATE rara........TOTI AM VREA SA MUNCIM CA IN COMUNISM SAU CHIAR MAI PUTIN SI SA TRAIM CA IN CAPITALISM--PAI ASA E POSIBIL DOAR IN BASME...........IN TARILE CALDE SE LUCREAZA DE LA 15 ANI, LA NOI TERMINA OMU FACULTATEA LA23 DE ANI SI STA ACASA SA IA SOMAJ DE LA STAT- ADICA DE LA NOI-MAI FACE UN MASTERAT SI IAR MAI IA UN SOMAJ DE LA STAT-ADICA TOT DE LA NOI........DUPA CE TERMINA SOMAJUL PLEACA DUPA UN TRAI MAI BUN IN OCCIDENT- CA AICI NU ARE CONDITII DE REALIZARE SI MAI IA MASA SI TATSU PENSIE DIN PARTILE.......LATERALE, CA EL SE IMPUIAZA PE ACOLO SI UITA DE TARA CARE L-A FACUT MARE, CU MARI CHELTUIELI SI L-A TINUT IN SCOALA PE BURSA SI CU INVATAMINT SI ASISTENTA MEDICALA GRATUITE ......ASA CA NE MERITAM SOARTA DIN PLIN SI TREBUIE SA NE FIE SI MAI RAU CA NU NE TREZIM ODATA SA VEDEM IN CE RAHAT SUNTEM SI SA PUNE-M OSU LA TREABA...................SPOR LA MUNCA.....TOVARASI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Mai stane ! ....cand ajungi in Bucuresti, un oras cu oameni care, mai fura din buzunare, ai grija sa n-o patesti...! Apoi, acum pricep... deci tu esti statul si inca cativa limbrici portocalii, unguri, tatari, greci, etc. si, deci, cand statul da somaj, de la voi da ! Si daca pe tine te da afara patronul, tu de la cine iei somaj !? Atunci o sa-ti dau eu din fata, nu din laterale ! Pai barosane, unde ai vazut tu, in tarile calde, ca liceul sau mai apoi facultatea, sa se termine la 15 ani !? Sau pentru tine, "munca"este doar la sapa, roaba, tarnacop, ciocan si pila !! Ai facut vreo facultate sa vezi cum este !? Iar daca ai muncit la CAP pe cinci lei, inseamna ca atat te- dus bibilica, n-ai invatat nici o meserie, sa castigi si tu un ban
mai mult !
dragul meu.....ESTI MULT MAI VARZA DECIT POATE FI O ....VARZA!!!!!!!!!!!!!PAI MATAMARE SI CU TACTUMARE CE FACULTATI AU ABSOLVIT? (NU AU FACUT-ASA CUM ZICI TU).PROBABIL CA NU AU ABSOLVIT FACULTATI DAR AU MUNCIT SI AU CRESCUT COPII SI AU FACUT TARA CA O FLOARE SA VINA UNII CA TINE SA O DEA PE DEGEABA SA SE ALEAGA PRAFUL SI PULBEREA DE TARISOARA ASTA MINUNATA, CA VOI DACA V-ATI PIERDUT TIMPUL PRIN LICEU SI FACULTATE PE BANII PARINTILOR SI AI STATULUI (ADICA AI NOSTRII- CA NU STII NICI MACAR DEFINITIA STATULUI) VA CREDETI MARI INVATATI SI VA BATATI JOC DE CEI NASCUTI INAINTEA VOASTRA, CARE V-AU FACUT MARI CU MULTA TRUDA SI SUDOARE......DACA SUNTETI ASA INVATATI DECE NU VA PUNETI MINTEA SI BRATELE VINJOASE LA TREABA, SA FACETI DIN TARA ASTA MACAR CE A FOST ACUM 20 DE ANI!!!!!!!!!!!!!! VA SPUN TOT EU- PT. CA NU VA DUCE MINTEA LA NIMIC BUN..........PAI CE PRODUCI TU CONCRET, PT. BINELE TAU, AL PARINTILOR TAI SI AL SOCIETATII IN GENERAL????????????ABSOLVIREA UNEI FACULTATI (NU TERMINAREA EI) ESTE UN MIJLOC DE A TRAI SI DE A PRODUCE MAI BINE, ASTFEL INCIT INDIVIDUL SI SOCIETATEA SA PROSPERE SI SA POATA PROGRESA,NICIDECUM NU ESTE UN SCOP IN SINE....BAG DE SEAMA CA CU CIT AVEM MAI MULTI ABSOLVENTI, CU ATIT TRAIM MAI PROST SI MAI MIZER, PT CA PE LINGA CEILALTI PARAZITI SOCIAL(PARLAMENTARI, EUROPARLAMENTARI,REVOLUTIONARI, SOMERI , ASISTATI SOCIALI, JUSTITIABILI, BANCARI, PENSIONARI PE LEGI SPECIALE, ETC. , TREBUIE SA SUPORTAM DIN BANII NOSTRI PUTINI SI CASTA STUDENTILOR-SEMIANALFABETI, PE CARE SI TU O REPREZINTI CU CINSTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


9am176825

19 mesaje
Membru din: 9/12/2009
Postat pe: 7 Iunie 2010, ora 15:02

D-apoi, nu-i bai... Dupa ce noi romanii am compromis socialismul, acum o sa compromitem definitiv si capitalismul... O sa ne intoarcem inapoi la "legea junglei".

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 7 Iunie 2010, ora 15:23

De la: 9am176825, la data 2010-06-07 15:02:35D-apoi, nu-i bai... Dupa ce noi romanii am compromis socialismul, acum o sa compromitem definitiv si capitalismul... O sa ne intoarcem inapoi la "legea junglei".

Ba,o sa ne intoarcem inapoi in rai

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

42 mesaje
Membru din: 15/03/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 03:26

VREI BANI???
SIMPLU!!!
SOLUTIA???
www.afacereamroglobalgrup.info
$UCCE$$$!!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am189316

9 mesaje
Membru din: 8/06/2010
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 05:36

De la: trendana, la data 2010-05-26 15:26:12Datorita situatiei financiare precare a multor romani ,ei nu-si vor mai putea asigura minimul de subzistenta,credeti ca vor rezista mult timp?Ar fi utile cantine sociale (strict supravegheate)care sa le asigure minimul de hrana sau e mai bine sa scape cine poate?

Se vor schimbamentalitatile,vor trece multi oameni la munca serioasa pentru un salariu serios.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 08:57

De la: 9am189316, la data 2010-06-08 05:36:50
De la: trendana, la data 2010-05-26 15:26:12Datorita situatiei financiare precare a multor romani ,ei nu-si vor mai putea asigura minimul de subzistenta,credeti ca vor rezista mult timp?Ar fi utile cantine sociale (strict supravegheate)care sa le asigure minimul de hrana sau e mai bine sa scape cine poate?

Se vor schimbamentalitatile,vor trece multi oameni la munca serioasa pentru un salariu serios.

Defineste munca serioasa!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1507 mesaje
Membru din: 26/05/2010
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 09:03

De la: 9am176825, la data 2010-06-07 15:02:35D-apoi, nu-i bai... Dupa ce noi romanii am compromis socialismul, acum o sa compromitem definitiv si capitalismul... O sa ne intoarcem inapoi la "legea junglei".



trist dar... adevarat...suntem "la legea junglei", numai mafiotii nu recunosc asta...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 18/03/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 09:37

Ieri, (opt iunie), am ascultat si raportul lui Boc si toate comentariile ce au urmat de tot felul de catre politicieni si mesaje trimise de populatie. Ceea ce am retinut a fost propunerea lui Ponta care, pentru a-si face popularitate si sa minta si el cum se pricepe mai bine populatia, a propus ca numai pensiile peste 1.000 sa fie impozitate! Dar de ce numai ele? Unii care au muncit aproape 40 de ani si si-au platit toate darile (inclusiv CASS), sa li se micsoreze pensiile cu 15% iar cei care s-au strecurat cum au putut pe langa munca sa fie scutiti! Daca mai este in vigoare Legea pensiilor dupa care s-a calculat punctul de pensie, de ce sa nu se respecte? Eu cunosc "doamne" care stateau acasa pe timpul lui Ceausescu, azi primesc ajutoare de urmasi si se plang ca nu le ajung banii! Care bani? Care le vin fara sa fi muncit macar o zi si sa-si plateasca si ceea ce acum le-ar fi ajutat sa aiba o pensie cat de cat decenta? Sunt atatea inadvertente in tot ce se intampla ca si guvernantii si ceilalti care vor sa revina la putere, nu o fac de grija noastra ci pentru ca au descoperit ca inca se mai poate fura cate ceva in tara asta! Cei care au totusi viziuni pentru a mai repara cate ceva nu au loc tot din cauza lor: trebuie sa fie membri intr-un partid si sa capete vechime ca nu incap de cei care ne-au jecmanit cum s-au priceput mai bine creind legi care sa le satisfaca pofta de inavutire.


Nimic nu e imposibil pana nu devine imposibil!
Fosta membra 9am.ro

1507 mesaje
Membru din: 26/05/2010
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 09:44

De la: Agatha88_Codrut, la data 2010-06-08 09:37:26Ieri, (opt iunie), am ascultat si raportul lui Boc si toate comentariile ce au urmat de tot felul de catre politicieni si mesaje trimise de populatie. Ceea ce am retinut a fost propunerea lui Ponta care, pentru a-si face popularitate si sa minta si el cum se pricepe mai bine populatia, a propus ca numai pensiile peste 1.000 sa fie impozitate! Dar de ce numai ele? Unii care au muncit aproape 40 de ani si si-au platit toate darile (inclusiv CASS), sa li se micsoreze pensiile cu 15% iar cei care s-au strecurat cum au putut pe langa munca sa fie scutiti! Daca mai este in vigoare Legea pensiilor dupa care s-a calculat punctul de pensie, de ce sa nu se respecte? Eu cunosc "doamne" care stateau acasa pe timpul lui Ceausescu, azi primesc ajutoare de urmasi si se plang ca nu le ajung banii! Care bani? Care le vin fara sa fi muncit macar o zi si sa-si plateasca si ceea ce acum le-ar fi ajutat sa aiba o pensie cat de cat decenta? Sunt atatea inadvertente in tot ce se intampla ca si guvernantii si ceilalti care vor sa revina la putere, nu o fac de grija noastra ci pentru ca au descoperit ca inca se mai poate fura cate ceva in tara asta! Cei care au totusi viziuni pentru a mai repara cate ceva nu au loc tot din cauza lor: trebuie sa fie membri intr-un partid si sa capete vechime ca nu incap de cei care ne-au jecmanit cum s-au priceput mai bine creind legi care sa le satisfaca pofta de inavutire.



in afara faptului ca scrii din viitor, nu pot reprosa nimic...


9am186813

6 mesaje
Membru din: 1/05/2010
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 10:28

nu inteleg....supravietuire....ce d-zeu,nucred ca e asa de grava problema....exagerati d-lor.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 18/03/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 10:37

De la: adiuc, la data 2010-06-08 09:44:52
De la: Agatha88_Codrut, la data 2010-06-08 09:37:26Ieri, (opt iunie), am ascultat si raportul lui Boc si toate comentariile ce au urmat de tot felul de catre politicieni si mesaje trimise de populatie. Ceea ce am retinut a fost propunerea lui Ponta care, pentru a-si face popularitate si sa minta si el cum se pricepe mai bine populatia, a propus ca numai pensiile peste 1.000 sa fie impozitate! Dar de ce numai ele? Unii care au muncit aproape 40 de ani si si-au platit toate darile (inclusiv CASS), sa li se micsoreze pensiile cu 15% iar cei care s-au strecurat cum au putut pe langa munca sa fie scutiti! Daca mai este in vigoare Legea pensiilor dupa care s-a calculat punctul de pensie, de ce sa nu se respecte? Eu cunosc "doamne" care stateau acasa pe timpul lui Ceausescu, azi primesc ajutoare de urmasi si se plang ca nu le ajung banii! Care bani? Care le vin fara sa fi muncit macar o zi si sa-si plateasca si ceea ce acum le-ar fi ajutat sa aiba o pensie cat de cat decenta? Sunt atatea inadvertente in tot ce se intampla ca si guvernantii si ceilalti care vor sa revina la putere, nu o fac de grija noastra ci pentru ca au descoperit ca inca se mai poate fura cate ceva in tara asta! Cei care au totusi viziuni pentru a mai repara cate ceva nu au loc tot din cauza lor: trebuie sa fie membri intr-un partid si sa capete vechime ca nu incap de cei care ne-au jecmanit cum s-au priceput mai bine creind legi care sa le satisfaca pofta de inavutire.



in afara faptului ca scrii din viitor, nu pot reprosa nimic...


Domnule Adiuc, multumesc, desi am putea dezvolta subiectul in asa fel ca sa nu apara ca reprosuri ci ca un dialog: fiecare cu argumentele lui contra argumentelor celuilalt! Vedeti ca nu am scris parerile mele proprii despre masurile care se iau si cat sunt de afectati unii si cat de grozavi sunt cei cu salarii "nesimtite" care se vor bucura inca cel puti sase luni pana va aparea o lege si pentru ei, fara sa li se taie 25% din ele. Sunt consternata de tot ceea ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani dar nu vreau sa polemizez cu nimeni pentru ca suntem impartiti de-o bariera care ne fereste sa ne luptam in cuvinte :care au dreptate pe de-o parte si cei care au argumente dar nu pot sa le exprime. La mine la tara, cred ca mai mult de 20% din cei apti de munca au reusit sa se pensioneze pe caz de boala si li s-a acordat pensii chiar si daca au muncit cel mult cinci ani si mai ales ca muncesc nu numai la camp dar si pe la Statiuea de cercetari agricole, ca zilieri sau in constructii. Acum astept sa vad rezultatul motiunii si ca in "Apocalipsul" scris de Stephen Kinga, pot sa parafrazez : "daca starea noastra devine o depresie care se transforma intr-o obsesie cronica, s-ar putea ca unii sa ajunga sa se sinucida!". Si ca un sfarsit: Lovercraft a scris despre King ca si-a plasat ororile in decoruri contemporane, relevand cosmarul civilizatiei noastre.


Nimic nu e imposibil pana nu devine imposibil!
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 18/03/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 10:47

De la: 9am186813, la data 2010-06-08 10:28:40nu inteleg....supravietuire....ce d-zeu,nucred ca e asa de grava problema....exagerati d-lor.

Este grava dar fiecare are spiritul supravietuirii in gena, deci fiecare va gasi solutii, ba chiar unii vor incepe sa si munceasca. Este atata pamant nemuncit si multi care nu mai aveau serviciu si s-au retras la tara vanzandu-si apartamentele si constrindu-si case cu etaj, (unul si-a facut o casa mai mare in suprafata decat biserica), dar nu-si lucreaza pamantul ci asteapta ajutorul de la proimarie. Ar trebui sa se abroge toate legile care le-au franat romanilor dorinta sa caute sa si munciasca si atunci toti vor supravietui, iar parte din ei chiar se vor trezi si vor spune: "Ce bine o duc! Doamne, asta-i mintea de pe urma! Nu puteai sa mi-o dai de la inceput?" Vedeti ca nu tratez "starea natiunii" ci doar dau secvente din viata reala pe care o observ "cu ochiul liber!"

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pana nu devine imposibil!
Fosta membra 9am.ro

1507 mesaje
Membru din: 26/05/2010
Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 10:49

De la: Agatha88_Codrut, la data 2010-06-08 10:37:42
De la: adiuc, la data 2010-06-08 09:44:52
De la: Agatha88_Codrut, la data 2010-06-08 09:37:26Ieri, (opt iunie), am ascultat si raportul lui Boc si toate comentariile ce au urmat de tot felul de catre politicieni si mesaje trimise de populatie. Ceea ce am retinut a fost propunerea lui Ponta care, pentru a-si face popularitate si sa minta si el cum se pricepe mai bine populatia, a propus ca numai pensiile peste 1.000 sa fie impozitate! Dar de ce numai ele? Unii care au muncit aproape 40 de ani si si-au platit toate darile (inclusiv CASS), sa li se micsoreze pensiile cu 15% iar cei care s-au strecurat cum au putut pe langa munca sa fie scutiti! Daca mai este in vigoare Legea pensiilor dupa care s-a calculat punctul de pensie, de ce sa nu se respecte? Eu cunosc "doamne" care stateau acasa pe timpul lui Ceausescu, azi primesc ajutoare de urmasi si se plang ca nu le ajung banii! Care bani? Care le vin fara sa fi muncit macar o zi si sa-si plateasca si ceea ce acum le-ar fi ajutat sa aiba o pensie cat de cat decenta? Sunt atatea inadvertente in tot ce se intampla ca si guvernantii si ceilalti care vor sa revina la putere, nu o fac de grija noastra ci pentru ca au descoperit ca inca se mai poate fura cate ceva in tara asta! Cei care au totusi viziuni pentru a mai repara cate ceva nu au loc tot din cauza lor: trebuie sa fie membri intr-un partid si sa capete vechime ca nu incap de cei care ne-au jecmanit cum s-au priceput mai bine creind legi care sa le satisfaca pofta de inavutire.



in afara faptului ca scrii din viitor, nu pot reprosa nimic...


Domnule Adiuc, multumesc, desi am putea dezvolta subiectul in asa fel ca sa nu apara ca reprosuri ci ca un dialog: fiecare cu argumentele lui contra argumentelor celuilalt! Vedeti ca nu am scris parerile mele proprii despre masurile care se iau si cat sunt de afectati unii si cat de grozavi sunt cei cu salarii "nesimtite" care se vor bucura inca cel puti sase luni pana va aparea o lege si pentru ei, fara sa li se taie 25% din ele. Sunt consternata de tot ceea ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani dar nu vreau sa polemizez cu nimeni pentru ca suntem impartiti de-o bariera care ne fereste sa ne luptam in cuvinte :care au dreptate pe de-o parte si cei care au argumente dar nu pot sa le exprime. La mine la tara, cred ca mai mult de 20% din cei apti de munca au reusit sa se pensioneze pe caz de boala si li s-a acordat pensii chiar si daca au muncit cel mult cinci ani si mai ales ca muncesc nu numai la camp dar si pe la Statiuea de cercetari agricole, ca zilieri sau in constructii. Acum astept sa vad rezultatul motiunii si ca in "Apocalipsul" scris de Stephen Kinga, pot sa parafrazez : "daca starea noastra devine o depresie care se transforma intr-o obsesie cronica, s-ar putea ca unii sa ajunga sa se sinucida!". Si ca un sfarsit: Lovercraft a scris despre King ca si-a plasat ororile in decoruri contemporane, relevand cosmarul civilizatiei noastre.


putem dialoga, mai ales ca sunt de acord cu ce a-ti scris, cunosc situatia pe care o prezentati, ba mai mult, pot sa va spun ca in educatie sunt salarii de peste 3000 lei ca educatoare, este un haos total...
revin, comentariul meu se referea doar la ieri, 8 iunie... sau poate gresesc eu, nici macar nu ceai nu am apucat sa beau...


Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 18/03/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 8 Iunie 2010, ora 11:01

putem dialoga, mai ales ca sunt de acord cu ce a-ti scris, cunosc situatia pe care o prezentati, ba mai mult, pot sa va spun ca in educatie sunt salarii de peste 3000 lei ca educatoare, este un haos total...
revin, comentariul meu se referea doar la ieri, 8 iunie... sau poate gresesc eu, nici macar nu ceai nu am apucat sa beau...
Nu m-a deranjat nimic si abia acum inteleg rostul frazei, dar in clipa cand am vrut sa scriu m-am agatat de raspuns pentru a-l folosi ca o introducere in ceea ce voiam sa continui. Si eu merg sa servesc "micul dejun" si apoi la treaba ca reducerea pensiei imi da avant si imi impune sa las PC-ul pentru ore la care s-ar cuveni sa ma odihnesc!

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pana nu devine imposibil!
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Multi romani nu-si vor mai permite strictul necesar de hrana credeti ca vor supravietui?
Mergi la: