back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Wrestling

 


 
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Mai 2010, ora 07:48

As vrea sa stiu si eu in ce constau regulile? Ca nu se spune. Si am impresia ca mai are si reguli.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2010, ora 03:50

De la: nastasemihail, la data 2010-05-14 07:48:40As vrea sa stiu si eu in ce constau regulile? Ca nu se spune. Si am impresia ca mai are si reguli.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2010, ora 14:42

Eu nu ma uit la wrestling atat timp cat stiu ca sunt trucaje, nici nu stiu daca au vreo lovitura adevarata. In afara de box restul mi se par de spectacol. poate la k1 mai e ce mai e, dar wrestling-ul...
Reguli nu prea sunt, din moment ce intra aia in arena cand vor si cu cine vor, lupte pe echipe, 3 contra 2, si din cate aud, cei sub 14 ani, alcatuiesc o mare parte din fani.
Probabil regula e sa nu lovesti cu adevarat

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Mai 2010, ora 16:18

De la: Sandel, la data 2010-05-22 14:42:47Eu nu ma uit la wrestling atat timp cat stiu ca sunt trucaje, nici nu stiu daca au vreo lovitura adevarata. In afara de box restul mi se par de spectacol. poate la k1 mai e ce mai e, dar wrestling-ul...
Reguli nu prea sunt, din moment ce intra aia in arena cand vor si cu cine vor, lupte pe echipe, 3 contra 2, si din cate aud, cei sub 14 ani, alcatuiesc o mare parte din fani.
Probabil regula e sa nu lovesti cu adevarat

Daca consideri ca sint numai trucaje, incearca o singura figura de wrestling sa faci, si vezi ce patesti.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Mai 2010, ora 16:19

Si decit sa lovesti cu adevarat mai bine trucaje realizate profesionist.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
BOBITA

638 mesaje
Membru din: 8/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Mai 2010, ora 05:22

De la: nastasemihail, la data 2010-05-14 07:48:40As vrea sa stiu si eu in ce constau regulile? Ca nu se spune. Si am impresia ca mai are si reguli.

FETE SEXY sexy, fantezii ascunse, muzica in surdina, lumanari parfumate, sampanie, masaj, doar noi doi cat timp vrem fara sa fim deranjati, ce zici, suna bine? Daca da, suna-ma, lux, zona centrala, non-stop, 30 May 02:33
0731805285/ 0762145865/ 0730215919 Pret 100L/ora



Si totusi tata va pacaleste inca odata ca romanii uita repede !
9am188899

13 mesaje
Membru din: 31/05/2010
Postat pe: 31 Mai 2010, ora 08:43

De la: nastasemihail, la data 2010-05-14 07:48:40As vrea sa stiu si eu in ce constau regulile? Ca nu se spune. Si am impresia ca mai are si reguli.

8 domnisoare de vis,care iti ofera pasiune, extaz si senzualitate.Vino in lumea lor si nu vei uita niciodata timpul petrecut alaturi de ingerasii nostri.Te asteptam sa te convingi!!! 30 May 21:32
0762.913.112/ 0725.482.605/ 0751.321.438 0751.321.438
Email: office@angelsmassage.ro
www.angelsmassage.ro

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 31 Mai 2010, ora 16:16

De la: nastasemihail, la data 2010-05-29 16:18:00
De la: Sandel, la data 2010-05-22 14:42:47Eu nu ma uit la wrestling atat timp cat stiu ca sunt trucaje, nici nu stiu daca au vreo lovitura adevarata. In afara de box restul mi se par de spectacol. poate la k1 mai e ce mai e, dar wrestling-ul...
Reguli nu prea sunt, din moment ce intra aia in arena cand vor si cu cine vor, lupte pe echipe, 3 contra 2, si din cate aud, cei sub 14 ani, alcatuiesc o mare parte din fani.
Probabil regula e sa nu lovesti cu adevarat

Daca consideri ca sint numai trucaje, incearca o singura figura de wrestling sa faci, si vezi ce patesti.

Daca nu ar fi trucaje, erau aia cu gatul rupt demult. Asta e meseria lor, cum nici noi nu putem face treaba unui cascador, e riscant, insa pt el e o nimica toata, la fel cu pilotii de formula 1, etc. Intocmai d-ai anu patesc nimic, pt ca stiu cum sa loveasca astfel incat sa nu pateasca nimic. De exemplu in momentul in care-l buseste de cevasi tre sa-i curga sange; foarte rapid, asta se taie intr-un loc unde se vindeca usor si apoi arata ca ia uite ce i-a dat sangele. Si mai e faza cu masa, cand il arunca de rupe masa cu el, de zici ca i-a rupt spatele lu ala. Turcajul e ca el cade in asa fel incat sa rupa masa si sa nu pateasca nimic. Iar daca astea nu-s trucaje....

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 1 Iunie 2010, ora 05:29

De la: Sandel, la data 2010-05-31 16:16:24
De la: nastasemihail, la data 2010-05-29 16:18:00
De la: Sandel, la data 2010-05-22 14:42:47Eu nu ma uit la wrestling atat timp cat stiu ca sunt trucaje, nici nu stiu daca au vreo lovitura adevarata. In afara de box restul mi se par de spectacol. poate la k1 mai e ce mai e, dar wrestling-ul...
Reguli nu prea sunt, din moment ce intra aia in arena cand vor si cu cine vor, lupte pe echipe, 3 contra 2, si din cate aud, cei sub 14 ani, alcatuiesc o mare parte din fani.
Probabil regula e sa nu lovesti cu adevarat

Daca consideri ca sint numai trucaje, incearca o singura figura de wrestling sa faci, si vezi ce patesti.

Daca nu ar fi trucaje, erau aia cu gatul rupt demult. Asta e meseria lor, cum nici noi nu putem face treaba unui cascador, e riscant, insa pt el e o nimica toata, la fel cu pilotii de formula 1, etc. Intocmai d-ai anu patesc nimic, pt ca stiu cum sa loveasca astfel incat sa nu pateasca nimic. De exemplu in momentul in care-l buseste de cevasi tre sa-i curga sange; foarte rapid, asta se taie intr-un loc unde se vindeca usor si apoi arata ca ia uite ce i-a dat sangele. Si mai e faza cu masa, cand il arunca de rupe masa cu el, de zici ca i-a rupt spatele lu ala. Turcajul e ca el cade in asa fel incat sa rupa masa si sa nu pateasca nimic. Iar daca astea nu-s trucaje....

Asta spun si eu. Un om obisnuit nu poate face fara antrenament ani de zile. Incearca sa rupi o masa cazind pe ea, si mai vorbim.
eu ma refeream la reguli. Nu le stiu. Doar le banui. Sint stiute. dar nu sint prezentate, ca la alte sporturi, ca se strica magia.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 August 2010, ora 18:17


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Octombrie 2010, ora 19:06


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Aprilie 2011, ora 07:01

Ce inghesuiala sa se dea explicatii.
Chiar nu stiu mai nimic de sportul asta.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 August 2011, ora 13:36


Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 25 August 2011, ora 13:37

De la: Sandel, la data 2010-05-31 16:16:24
De la: nastasemihail, la data 2010-05-29 16:18:00
De la: Sandel, la data 2010-05-22 14:42:47Eu nu ma uit la wrestling atat timp cat stiu ca sunt trucaje, nici nu stiu daca au vreo lovitura adevarata. In afara de box restul mi se par de spectacol. poate la k1 mai e ce mai e, dar wrestling-ul...
Reguli nu prea sunt, din moment ce intra aia in arena cand vor si cu cine vor, lupte pe echipe, 3 contra 2, si din cate aud, cei sub 14 ani, alcatuiesc o mare parte din fani.
Probabil regula e sa nu lovesti cu adevarat

Daca consideri ca sint numai trucaje, incearca o singura figura de wrestling sa faci, si vezi ce patesti.

Daca nu ar fi trucaje, erau aia cu gatul rupt demult. Asta e meseria lor, cum nici noi nu putem face treaba unui cascador, e riscant, insa pt el e o nimica toata, la fel cu pilotii de formula 1, etc. Intocmai d-ai anu patesc nimic, pt ca stiu cum sa loveasca astfel incat sa nu pateasca nimic. De exemplu in momentul in care-l buseste de cevasi tre sa-i curga sange; foarte rapid, asta se taie intr-un loc unde se vindeca usor si apoi arata ca ia uite ce i-a dat sangele. Si mai e faza cu masa, cand il arunca de rupe masa cu el, de zici ca i-a rupt spatele lu ala. Turcajul e ca el cade in asa fel incat sa rupa masa si sa nu pateasca nimic. Iar daca astea nu-s trucaje....

Daca e ranit vreunul grav e in regula?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 August 2011, ora 14:24

Wrestlingul este un sport spectacol de origine americanã, cunoscut în Statele Unite sub numele de pro wrestling (prescurtare pentru professional wrestling).

În România, în anii '90 pentru definirea wrestlingului era folosit și termenul de catch (provenit de la expresia "catch as can", care denumește forma inițialã de luptã din care se trage wrestlingul modern).

Wrestlingul este o disciplinã înruditã cu sporturile de contact. Dacã în luptele greco-romane și în luptele libere, protagoniștii sunt doi sportivi amatori a cãror scop este acela de a prevala și a-și învinge adversarul, în wrestling sunt implicați doi sau mai mulți atleți a cãror principalã preocupare e aceea de a crea spectacol și de a menține interesul publicului la cote ridicate prin practicarea unei game vaste de tehnici și manevre spectaculoase. Aceastã disciplinã este foarte popularã în Statele Unite și Marea Britanie precum și în alte țãri din întreaga lume și cunoaște diferite stiluri: Japonia (Puroresu), Mexic (Lucha Libre), Canada, Germania sau Italia.

În prezent, în România transmisiunile de wrestling pot fi urmãrite pe posturile Sport.ro, Eurosport și Eurosport 2.






Wrestlingul își are originile la sfârșitul secolului al XIX-lea - începutul secolului al XX-lea, când în cadrul companiilor de circ erau organizate diferite spectacole de lupte. Modul de desfãșurare al luptelor era cu mult diferit de cel din zilele noastre, rezultatul nu era predeterminat, iar reprezentațiile nu erau atât de spectaculoase. Atleții implicați utilizau tehnici provenite din diferite stiluri de luptã și arte marțiale. În primii ani ai secolului XX, wrestlingul parcurge o primã etapã pe scara evoluției sale și adoptã o structurã similarã cu cea prezentã în pugilismul actual.

Însã acest tip de wrestling, datoritã lipsei de patos și a duratei foarte mari a meciurilor dispare odatã cu apariția televiziunii. Se observã cã o astfel de competiție are o mai mare prizã la public în cazul în care rezultatul este prestabilit, putând deveni astfel o afacere profitabilã. Meciurile cu rezultate prestabilite devin predominante, dar timp de zeci de ani, wrestlerii și organizatorii decid sã pãstreze secret acest lucru, negând existența rezultatelor decise la "masa verde" (în argoul wrestlingului, decid sã pãstreze kayfabe-ul).

O schimbare de atitudine în acest sens se produce la mijlocul anilor '80, când Vince McMahon, patronul celei mai mari promoții de wrestling din lume, World Wrestling Federation, declarã cã federația sa promoveazã sportul-spectacol ("sports-entertainment"). În acest mod, magnatul reușește sã ocoleascã jurisdicțiile forurilor sportive din diferite state, asigurându-și astfel o modalitate mult mai facilã de promovare. Cu timpul, "mirajul" kayfabe-ului începe sã disparã, totul culminând în 1997 cu declarația fãcutã de McMahon pe parcursul emisiunii Monday Night RAW, acesta promițând cã "nu va mai insulta inteligența fanilor" prin negarea kayfabe-ului. În aceeași linie, în anul 2002, dupã un proces intentat de World Wildlife Fund pentru folosirea inițialelor WWF, compania își schimbã numele în World Wrestling Entertainment, evidențiind astfel rolul central al spectacolului în cadrul wrestlingului.

În ziua de azi, se poate spune cã wrestlingul este "regizat", în sensul cã rezultatul meciului este prestabilit și efectul manevrelor efectuate este exagerat pentru a spori spectaculozitatea. Totuși este important de fãcut precizarea cã deși meciurile nu constituie într-o competiție în sensul tradițional al cuvântului, tehnicile și manevrele executate în ring sunt dureroase, forta manevrelor si gradul mare de risc facand aproape imposibila evitarea coliziunilor dureroase, iar executarea lor implicã multe riscuri dacã nu sunt efectuate corect. Aspectul "simulat" al unei manevre de wrestling consta in faptul ca ambii luptatori incearca sa evite consecintele majore, cum ar fi ranile interne sau ruperea oaselor, si nu incearca neaparat evitarea durerii, durere imposibil de eliminat, in cazul majoritatii manevrelor. Nu trebuie în nici un caz subestimat aspectul sportiv al wrestlingului și condiția fizicã a participanților, care sunt capabili sã facã adevãrate demonstrații de forțã și mãiestrie sportivã pe parcursul unui meci.

Concluzionând, într-un meci de wrestling doar rezultatul final și anumite momente de vârf ale meciului sunt predeterminate și repetate de wrestleri pe parcursul antrenamentelor, restul partidei fiind improvizate. Pe parcursul meciului, wrestlerii implicați în acțiunea din ring comunicã folosind gesturi sau termeni specifici pentru a informa adversarul în legãturã cu manevrele care urmeazã sã le execute. Și arbitrul are rolul sãu, semnalând uneori momentele în care trebuie sã aibã loc evenimentele prestabilite sau care implicã un grad de risc ridicat.[necesitã citare]
[modificare] Mod de organizare

Spre deosebire de alte sporturi, în wrestling nu existã federații naționale sau internaționale (cum sunt FIFA,UEFA sau FRF în cazul fotbalului) care sã reuneascã în cadrul lor toți practicanții acelei activitãți. În cazul wrestlingului, atleții își desfãșoarã activitatea în cadrul unor companii (federații) independente aflate în competiție unele cu altele. În afara federațiilor mari, cu bugete impresionante care de cele mai multe ori își asigurã televizarea meciurilor, existã foarte multe federații cu bugete limitate care supraviețuiesc organizând spectacole în fața unui public care se reduce la câteva sute de oameni și care poartã numele de indy (prescurtare de la "independent promotion").

Cea mai importantã organizație de wrestling din lume este în momentul de fațã World Wrestling Entertainment. Compania americanã deține supremația mondialã atât din punctul de vedere al popularitãții, cât și ca influențã și putere financiarã. Alte organizații de wrestling importante sunt TNA Wrestling (SUA), Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL, Mexic), New Japan Pro Wrestling (NJPW, Japonia).


Un roster reprezintã totalitatea wrestlerilor care își desfãșoarã activitatea în cadrul unei promoții de wrestling. De regulã, fiecare federație de wrestling are la dispoziție un singur roster, excepție fãcând World Wrestling Entertainment, care fiind organizatã în trei divizii ( RAW, SmackDown! și NXT) are la dispoziție trei rostere. În promoțiile indy, sunt des întâlnite situațiile în care un wrestler apare în show-urile mai multor federații. Acest lucru are motivații economice, wrestlerul neavând încheiat un contract de exclusivitate cu o anumitã companie. Wrestlerii unui roster se împart, în funcție de importanțã, astfel :

Jobber: este un wrestler care pierde toate meciurile pe care le disputã, având rolul de a-și pune în valoare adversarii. Este folosit și la antrenamentul wrestlerilor tineri, neexperimentați.
Low carder: similar unui jobber, cu excepția faptului cã în atribuțiile acestuia nu intrã munca alãturi de wrestlerii tineri.
Mid carder: apare de cele mai multe ori în luptele de la mijlocul showului, având rolul de a întreține interesul publicului în așteptarea meciurilor importante.
Upper carder: apare în partide ce se disputã înainte de main event (adicã meciul cel mai important al show-ului). Foarte rar se întâmplã ca acesta sã fie folosit pe post de jobber. Un upper card poate primi title shots, adicã șanse de a lupta pentru o centurã de campion.
Main eventer: este un wrestler de top care apare în meciul cel mai important al show-ului. Disputã deseori meciuri pentru centurile de campion.

Fiecare promoție de wrestling are o echipã de booking, formatã din bookeri. Bookerii sunt persoane care decid structura unui show de wrestling, iau decizii asupra meciurilor și asupra rezultatelor și creeazã storyline-uri. În atribuțiile echipei de booking (numitã Creative Team în cadrul WWE) intrã și alte aspecte deosebit de importante, cum ar fi gimmick-ul wrestlerilor.

Un gimmick reprezintã personajul pe care fiecare wrestler îl interpreteazã. Gimmick-ul contribuie la impactul pe care un anumit wrestler îl are asupra publicului. Ca exemplificare, îl putem aminti pe Hulk Hogan, reprezentativ pentru tipul wrestlerului-erou, sau pe Undertaker, al cãrui gimmick de mort-viu s-a dovedit a fi unul din cele mai puternice din istoria wrestlingului.

O altã hotãrâre importantã ce revine bookerilor este cea cu privire la rolul de Face sau de Heel al unui wrestler.

Un wrestler Face (sau babyface) este un wrestler considerat ca fãcând parte din rândul wrestlerilor "buni", care respectã regulile, atrãgând aprobarea și simpatia publicului. Când luptã în echipã cu alți wrestleri este loial partenerilor sãi. Exemple de wrestleri face din prezent sunt Shawn Michaels, Jeff Hardy sau John Morrison în WWE și Shark Boy în TNA.

Un wrestler Heel personificã wrestlerul "rãu", care încalcã permanent regulile luptei apelând la tot felul de trucuri pentru a trișa. O categorie aparte de wrestleri heel sunt wrestlerii Monster Heel, care sunt performeri înfãțișați ca fiind de neînvins. Exemple de wrestleri heel din prezent sunt Edge sau The Miz, iar ca monster heel îi putem aminti pe The Great Khali sau Umaga.

O categorie specialã de wrestleri sunt wrestlerii Tweener. Comportamentul și acțiunile acestora atât în ring cât și în afara lui fac sã fie greu de stabilit dacã sunt heel sau face. Chiar dacã nu respectã tot timpul regulile, ei se bucurã în continuare de simpatia publicului. În aceastã categorie pot fi încadrați wrestleri ca Vampiro, Raven, Undertaker sau Sting.


Spectacolele se împart în trei categorii: House Show, Tv Show și Pay-per-view.
[modificare] House Show
Un House show al World Wrestling Entertainment

Un house show este un spectacol care de obicei nu este transmis la televizor, multe din promoțiile mici limitându-se doar la aceste tipuri de spectacole. În cazul federațiilor mari sunt rare cazurile în care pe parcursul unui House Show are loc vreo schimbare de titlu. Din categoria acestor situații rare, putem aminti victoria lui Christian asupra lui Booker T pentru centura intercontinenetalã sau meciul pentru centura WWE Heavyweight desfãșurat la Madison Square Garden (New York), în care Diesel (Kevin Nash) l-a învins pe campionul Bob Backlund în 8 secunde.


Tv show-ul reprezintã spectacolul de wrestling transmis la televiziune, care de obicei are o frecvențã sãptãmânalã. În cadrul acestora apar mid carderi, upper carderi și main eventeri. Pe parcursul acestor show-uri se dezvoltã storyline-urile și feudurile dintre wrestleri care pregãtesc terenul pentru meciurile de maximã importanțã desfãșurate în cadrul pay-per-view-urilor.

Pay-per-view-urile reprezintã cele mai importante spectacole de wrestling ale anului și pot fi vizionate prin satelit sau prin cablu tv contra cost. Aceste gale reprezintã punctul culminant al feudurilor și storyline-urilor create de-a lungul show-urilor tv sãptãmânale, cuprinzând cele mai așteptate meciuri. Deseori, pay-per-view-urile conțin meciuri contând pentru diverse titluri ale promoției respective. Cele mai cunoscute pay-per-view-uri sunt Royal Rumble, WrestleMania, SummerSlam și Survivor Series.

Wrestlerii pot fi împãrțiți în douã categorii, în funcție de greutate : Cruiserweight și Heavyweight.

Categoria Cruiserweight, sau categoria ușoarã cuprinde wrestlerii cu o greutate sub 100 kg (220 lbs). În general, aceștia sunt luptãtori care utilizeazã manevre și tehnici ce se bazeazã pe agilitate.

Categoria Heavyweight, sau categoria grea, cuprinde wrestleri cu o greutate peste 100 kg (220 lbs). Acești wrestleri utilizeazã frecvent tehnici ce se bazeazã mai mult pe forța fizicã.

Wrestlerii pot fi atât de sex masculin cât și de sex feminin și se pot grupa în tag team-uri, adicã echipe formate din doi wrestleri sau pot forma un stable, adicã un grup de luptãtori între care existã o alianțã.

Un wrestler care a reușit sã devinã cât de cât cunoscut câștigã în medie 200-250.000 de dolari pe an, în aceastã sumã nefiind incluse cheltuielile de transport și alte posibile cheltuieli medicale.

Wrestlerii de top au salarii ce pot ajunge la câteva milioane de dolari pe an, cu cheltuielile medicale și de transport plãtite de federația de care aparțin, care le poate oferi și alte privilegii. Wrestlerii care lucreazã pentru promoții mai mici sunt forțați sã apeleze și la o a doua slujbã pentru a se întreține. În general, federațiile mici nu au contracte exclusive cu aceștia și nu au o sumã fixã prevãzutã pentru salarii, plãțile fiind efectuate pentru fiecare prestație în parte.

Pentru detalii, vezi: Tipuri de meciuri de wrestling.

Existã un numãr foarte mare de tipuri de meciuri de wrestling, fiecare cu propriile particularitãți. Meciurile clasice de wrestling, disputate între doi sau mai mulți wrestleri pot fi încheiate prin urmãtoarele modalitãți :


Pinfall-ul (numãrãtoarea pânã la trei) este cea mai întâlnitã modalitate de câștigare a unui meci. Pentru a câștiga prin pinfall, un wrestler trebuie sã-și aducã adversarul la podea, cu ambii umeri lipiți de suprafața ringului, timp în care arbitrul meciului efectueazã o numãrãtoare pânã la trei. Sunt mai multe metode de a efectua un pinfall, cea mai utilizatã fiind aceea în care wrestlerul se alungește deasupra adversarului și-și trece un braț pe sub unul din picioarele acestuia, așteptând numãrãtoarea arbitrului.

Pentru ca un pinfall sã fie valabil, întreg corpul wrestlerului pus la podea trebuie sã fie în interiorul ringului. Un picior sau o mânã puse pe una din corzi de exemplu, duce automat la invalidarea pinfall-ului. Existã și manevre neregulamentare ce pot apãrea în cadrul unui pinfall (cum ar fi de exemplu sprijinirea de corzile ringului).


Câștigarea unui meci prin aceastã modalitate presupune aplicarea de diverse tehnici ("submission holds") menite a-l face pe adversar sã abandoneze.

Abandonul poate fi echivalat cu un knockout. Pentru a stabili dacã wrestlerul mai este în mãsurã sã continue meciul, arbitrul ridicã de trei ori mâna celui prins în manevra de submission. Dacã mâna wrestlerului cade de fiecare datã dupã ce arbitrul îi dã drumul, se considerã cã luptãtorul a pierdut meciul prin abandon. Deasemenea, wrestlerul poate indica abandonul prin lovirea repetatã a ringului cu palma. Dacã în timpul submission-ului, wrestlerul supus manevrei reușește sã se prindã de una din corzile ringului, adversarul sãu este obligat sã renunțe la acțiunea de submission, în caz contrar riscând descalificarea.

Pierderea unui meci prin countout are loc atunci când un wrestler se aflã în afara ringului, caz în care arbitrul începe o numãrãtoare pânã la zece. Dacã arbitrul ajunge la zece și wrestlerul se aflã încã în exteriorul ringului, performerul pierde meciul prin countout.

Când ambii wrestleri implicați în luptã se gãsesc în afara ringului, numãrãtoarea îi vizeazã pe amândoi. Dacã unul din wrestleri revine în ring, numãrãtoarea va continua pentru cel rãmas afarã. În cazul în care niciunul din wrestleri nu revine la timp în ring, avem o situație de dublu countout iar meciul ia sfârșit, fãrã a avea vreun câștigãtor.

Atunci când ambii wrestleri sunt la podea și nici unul din ei nu se ridicã, arbitrul poate începe o numãrãtoare pânã la zece. Numãrãtoarea este întreruptã în momentul în care unul dintre wrestleri se ridicã. Dacã niciunul din wrestleri nu reușește acest lucru, meciul este considerat remizã și se poate spune cã avem un knockout dublu (un alt termen, incorect folosit pentru aceastã situație este "countout în ring").

În anumite promoții, arbitrul nu pornește numãrãtoarea, chiar dacã wrestlerii se aflã în afara ringului. De obicei acest lucru se întâmplã atunci când între cei doi atleți a avut loc o loviturã puternicã și ambii se aflã la podea. Explicația deciziei de a nu porni numãrãtoarea este cã numãrãtoarea nu ar fi în favoarea niciunuia din wrestleri, ambii aflându-se în stare de inconștiențã. În realitate, acest lucru are loc pentru a crește suspansul în rândul publicului și pentru a le permite wrestlerilor sã-și revinã dupã manevrele executate.

Descalificarea poate interveni în urmãtoarele cazuri :

Practicarea de tehnici și manevre neregulamentare, refuzul de a termina o manevrã de submission în momentul în care adversarul a ajuns la corzile ringului, mușcarea, sufocarea sau lovirea repetatã cu pumnul. Aceste situații se supun de obicei unei numãrãtori pânã la cinci, în cazul în care atenționarea arbitrului este ignoratã rezultând descalificarea.
Intervenția unei persoane neimplicate în meci, care lovește sau imobilizeazã un wrestler. De obicei, dacã un wrestler încearcã sã intervinã dar este înlãturat din ring de cãtre un alt wrestler sau de cãtre arbitru, înainte de a acționa în ring, nu se apeleazã la descalificare.
Lovirea adversarului cu un obiect strãin (de la aceastã regulã se exclud meciurile care prevãd explicit folosirea diferitor obiecte strãine)
Folosirea de lovituri sub centurã (doar în cazul în care regulile meciului permit acest lucru)
Lovirea intenționatã a arbitrului
Diferite acțiuni menite sã vãtãmeze ochii adversarului.

În practicã, regulile luptei sunt deseori încãlcate. În WWE, arbitrul trebuie sã vadã personal abaterea de la regulament pentru a decide sfârșitul meciului prin descalificare, iar decizia acestuia este de cele mai multe ori cea finalã. Se întâmplã destul de frecvent ca arbitrii sã fie doborâți la podea accidental în timpul meciurilor, momentele respective fiind prilejul sãvârșirii neregularitãților. Deasemenea, se întâmplã ca pe perioada în care arbitrul zace "inconștient", unul dintre wrestleri sã facã un pinfall valabil care i-ar aduce câștigarea meciului, dar din cauzã cã arbitrul nu este prezent pentru a efectua numãrãtoarea, victoria nu este omologatã. Se pot folosi și obiecte strãine, dar doar în unele cazuri.

Spectatorii și fanii wrestlingului se împart în douã categorii: spectatori Mark și spectatori Smark.

Un spectator mark urmãrește wrestlingul ca și orice alt sport, interpretând tot ceea ce se întâmplã în ring și în afara lui ca fiind real: de la storyline și gimmick-uri pânã la conflictele dintre wrestleri. Adevãratã "sevã" vitalã pentru industria wrestlingului, formând majoritatea publicului din arenele de wrestling, spectatorii mark sunt tot timpul de partea wrestlerilor face, care, conform credinței lor, reușesc sã obținã victoriile în ring datoritã susținerii pe care ei le-o acordã; spectatorii mark influențeazã și promovarea wrestlerilor heel, care este decisã și în funcție de cât de detestat este respectivul wrestler de câtre acești suporteri.

Termenul de smark a fost obținut din prescurtarea cuvintelor "smart mark". Un spectator smark precum, pe , întâlnit mai ales pe internet, este conștient de natura înscenatã a show-ului și urmãrește wrestlingul ca pe un spectacol. Aceastã categorie de spectatori urmãrește dificultatea și modul de execuție a diferitelor manevre și tehnici efectuate în ring, apreciind wrestlerii în funcție de calitãțile tehnice, atletice și actoricești de care dau dovadã.


Americane:

World Wrestling Entertainment (WWE)
Extreme Championship Wrestling (ECW) (actualmente brand WWE)
Combat Zone Wrestling (CZW)
Wrestling Society X (WSX)
Total Nonstop Action (TNA)
Ring Of Honor (ROH)
Pro Wrestling Guerrilla (PWG)
Independent Wrestling Association Mid-South (IWA-MS)
Ohio Valley Wrestling (OVW)
Deep South Wrestling (DSW)

Japoneze:

New Japan Pro Wrestling (NJPW)
All Japan Pro Wrestling (AJPW)
Dragon Gate (DGPW)
Pro Wrestling ZERO1-MAX (ZERO1-MAX)
Pro Wrestling NOAH (NOAH)

Mexicane:

Asistencia Asesoria y Administracion (AAA)
Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL)
International Wrestling Revolution Group (IWRG)

Europene:

European Wrestling Federation (EWF)
Frontier Championship Wrestling (FCW)
Italian Championship Wrestling (ICW)
Italian Wrestling Entertainment (IWE)

Federații defuncte (cele mai celebre)

World Championship Wrestling (WCW)
Frontier Martial-arts Wrestling (FMW)
Xtreme Italian Wrestling (XIW)


Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, sã îþi faci lectura pe vapor decât sã faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Octombrie 2011, ora 01:08

Multumim.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
| Varianta pentru tiparire a topicului Wrestling
Mergi la: