Info
x
Vrem tva de 25%?
|
Fosta membra 9am.ro 1449 mesaje Membru din: 2/11/2009 Oras: Buzau |
Postat pe: 8 Mai 2010, ora 13:11
SI DACA I-AM IZGONII NOI PE TOTI "BOIERII TRADATORI", SI AM TRAI "LINISTITI', 'IZOLATI" ,PUNIND PE PICIOARE AGRICULTURA, ZOOTEHNIA, INDUSTRIA "CU PRODUSE APRECIATE DE TARILE ARABE, SI FARA "TEHNOLOGIZAREA' CARE MAI RAU[CONTROLEAZA ABSOLUT TOTUL], NE-A DAT IN URMA CU CITEVA SUTE DE ANI, ASTA FIIND O "ANTIKITATE MODERNA", IN CARE SE PLATESC BIRURI ,VASALI FIIND[TOT TARILE MICI] CATRE MARILE PUTERI CE CONDUC DIN UMBRA, REVENDICINDU-SE "DREPTUL" DE MARI CIVILIZATII![ DAR S-AR MAI PUTEA? CRED CA NU!]
IMPERIUL ROMAN A FOST ,UN IMPERIU CE STAPINEA LA UN MOMENT DAT CEA MAI MARE PARTE A LUMII.ATUNCI CIND 'LI SE TERMINAU REZERVELE", PORNEAU LA ATACURI SI JAFURI SUPRIMIND ORICE OPONENTA, INVOCIND CA SUNT CIVILIZATOIRI, LASIND IN URMA ARMATELOR SALE MOARTE ,SUFERINTA SI BIRURI........SI EXEMPLELE CONTINUUA ....PINA IN ZILELE NOASTRE...... SUA,ANGLIA,GERMANIA,FRANTA.... Raporteaza abuz de limbaj
Kosty.Prietenii la nevoie se cunosc! Nimeni nu este mai presus de restul ,doar un procent infim din ADN-ul nostru ne diferentiaza! Si asta creeaza "starea in care ne aflam".
|
|
9am040840 3 mesaje Membru din: 25/07/2009 |
Postat pe: 8 Mai 2010, ora 14:12
Nu avem una din cele mai mari cote TVA!20%au au Italia,Austria,PortugaliaSlovenia,Cehia,Bulgaria;21%Belgia,Grecia,Irlanda;22%Polonia;25%Danemarca,Ungaria,Suedia.
Asa ca ,sa nu ne mai plangem de mila cum ne-am obisnuit de-a lungul istoriei.Sunt masuri normale care se iau in astfel de periaode.Aud multi care spun ca nu-i criza,ca n-o simt...ei acum o sa iceapa s-o simta si ei si altii... Raporteaza abuz de limbaj |
|
radu_garcia 3 mesaje Membru din: 26/03/2010 |
Postat pe: 8 Mai 2010, ora 16:56
Nu cred ca PD-l-ul este devina. Sunt toti ce care au fost pasat respponsabilitatea luarii acestor decizi de ani de zile. sunt toti cei care au praduit acerasta tara de in momentul de fata nu mai avem industrie.S.A.M.D.
Raporteaza abuz de limbaj |
|
zico74 1 mesaj Membru din: 8/05/2010 Oras: Suceava |
Postat pe: 8 Mai 2010, ora 18:12
FMI nu vrea sa creasca nimic.ELvrea sa vada doar solutii credibile ca isi primeste banii inapoi nu conteaza cum pentru el.Cine creste? Conducerea noastra.
Raporteaza abuz de limbaj |
|
blueali208 110 mesaje Membru din: 23/01/2009 Oras: ALTA LOCALITATE |
Postat pe: 8 Mai 2010, ora 23:25
Raporteaza abuz de limbaj |
|
nastasemihail 47672 mesaje Membru din: 3/11/2008 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 9 Mai 2010, ora 02:01
De la: zico74, la data 2010-05-08 18:12:49FMI nu vrea sa creasca nimic.ELvrea sa vada doar solutii credibile ca isi primeste banii inapoi nu conteaza cum pentru el.Cine creste? Conducerea noastra. Bine spus. Nu vrea sa creasca nimic. Vrea banii inapoi, necrescind nimic in tara respectiva. In anii trecuti a pus guvernele sa desfiinteze intreprinderi, pe motiv ca sint nerentabile. In schimb se pastreaza intreprinderi care secatuiesc intreaga tara. Incalzirea. Un exemplu doar. Politica FMI, e fundamental gresita. Ptr a se returna acei bani ceruti de statul respectiv, e nevoie de credtere economica. Ei pe unde au venit, nu auy dat voie la crestere economica, de frica investirii abnilor lor in ceva nerentabil sau chiar pierderea lor. Iese ce vede oricine. Accentuarea recesiunii in statul respectiv. Ei nu au dreptul sa puna conditiii economice ci doar cum sa fie cheltuiti doar banii lor. Si nu prea au mecanisme de verificare. Deci sint mai degraba amatori in domeniu. Este a treia oara cind sint solicitati. Ceausescu, guvernele postrevolutionare si cei de acum. Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
|
|
broscuta_super_verde 1273 mesaje Membru din: 30/11/-0001 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 9 Mai 2010, ora 15:19
De la: 9am186273, la data 2010-05-08 12:18:48Daaaaaaaaaaaaa! Prefer o crestere a TVA-ului cu 6%,decat o scadere a salariului cu 25% .Oricum nu scapam de aceasta crestere a tva-ului si de disponibilizari ! NU AVEM NOI BANI LA CAT POT ASTIA SA FURE !! 1. Nici o legatura. 2. Chiar daca ar creste TVA, procentul este mult prea mare. Ne-ar trayi pe toti si implicit economia. Toate masurile trebuie sa fie ponderate, super ponderate dar pentru asta e necesar un minim de discernamant si nu s-a vaut din moment ce s-a stat cu mainile in san pana ne-a ajuns cutirul la os. 3. Din cate am inteles informatia despre diminuarea salariilor e una generica. Procentul de 25 % se aplica la fondul de salarii. Ca atare depinde de buna credinta si creativitatea celor care urmeaza sa aplice masura. Pachetul de masuri trebuie deasemenea sa fie luate cu discernamant. NU e corect ca numai o parte a populatiei sa suporte dezechilibrul bugetar dar nici cu masuri radicale nu rezolvam situatia. 4. Cat despre diminuarea fondului de pensii cu 15 % este trigator la cer. este un domeniu despre care nici nu trebuia sa faca vorbire la redresarea bugetara. Intr-o tara in care pensionarii si asa sunt muritori de foame iar tarifele la utilitati sunt de nesuportat si necorelate cui nivelul de trai. Lipsesc 500 milioane. Pai sa renunte la site-ul e-guvernare sau cu s-o numi. S-o amane dupa trecerea crizei. tara arde si baba se piaptana. Dra cum sa dai o firma la o parte de la ciolan ? Mai bine mai sugrumi niste bieti pensionari si mai eutanasiezi niste caini...asa din dragoste pentru tara si pentru OM. 5. Un lucru e clar. Cei mai bogati romani NU deconteaza factura la aceasta criza. Ei stiu sa "se fereasca" unii pe altii. 6. Nu sunt economist sau finantist dar ma intreb daca nu ar fi posibila infiintarea unui fond de redresare la care sa contribuie toata populatia cu un procent modic, ponderat, raportat la venituri. Ceva care sa nu ne jupoaie si sa nu cada numai asupra unei categorii sociale.Am fi putut acoperi toti gaura iar daca ar functiona, restul banilor ar putea fi directionati in investitii transparente nu alea pe care le stim si noi si ei. Este execrabila orientarea criminala catre persoanele defavorizate ale tarii si dijmuirea lor nerusinata si fara discernamant. O adevarat rusine in timp ce ei guvernantii inca nu au renuntat la "bunele obiceiuri" de trai opulent. Raporteaza abuz de limbaj
Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
|
|
cicikov 8 mesaje Membru din: 16/11/2008 Oras: Timisoara |
Postat pe: 9 Mai 2010, ora 16:10
Pai, mie mi se pare ca este o falsa problema. Chestia este ca nu vad cum putem reusi sa iesim din situatia in care am fost adusi... Se spune ca trebuie sa reducem sistemul administrativ de stat central si local de stat . Total de acord. Ca aparatul de stat a crescut an de an. Perfect de acord. Asta este un efect. Cauza este insa alta. S-au votat de catre parlament legi si -au emis n OG si OUG-uri prin care s-au infiintat tot atatea institutii responsabile cu tot atatea invartiri de hartii si colectare de taxe. Ce cere sistemul privat si noi toti la o adica? Mai putine taxe. Daca nu putem sa reducem valoarea lor (si acum chiar nu prea avem cum), macar sa reducem numarul lor. Veti spune ca nu este mare branza. E si nu e. Daca sunt mai putine taxe, se petrece mai putin timp stand la cozi pentru plata acestora. Va fi insa nevoie de mai putini oameni pentru colectarea lor. Vor fi nevoie de mai putine agentii de tot felul care ar trebui la randul lor comasate. S-ar reduce numarul functionarilor publici si spaga pe care ar trebui sa o platim acestora. Am totusi o intrebareȘ A raspuns Domnul Basescu Traian, fost ministru al transporturilor, actual presedinte si premier unde au fost dusi toti bani de la FMI? S-a constrit si altceva decat fabuloasa autostrada Gilau- Turda? Personal as fi de acord sa se mareasca TVA-ul dar sa stim si noi ce se face cu banii adunati. P.S. Isi pune cineva intrebarea de unde o sa platim cele 20 de miliarde inapoi la FMI? Grecia macar mai are turism? Noi ce mai avem? Sa traiesti...racoros, Marinar de uscat, tu si toata camarila ta. Traiasca pururi tampenia poporului roman. Sa ne traiasca bine coducatorul mult iubit si cei care l-au votat. MI-e rusine ca sunt concetatean cu ei. Nu. nu sustin nici PSD-ul, nici PNL-ul, nici pe altii. Dar cine a pus botul la toate ineptiile basesciene isi merita soarta. Inteleg daca erau beneficiari ai regimului, regi ai asfalturilor, PDL-isti, functionari pusi politic in functii pe care nu le meritau dar restul? Nu inteleg cum l-au putut vota. P.P.S. Acest mesaj de fapt nu exista. Este doar o facatura ordinara a lui Patriciu. Vedeti are mii de pixeli. Rusine sa-ti fie Dinule ca uneori mai spui si adevarul.
Raporteaza abuz de limbaj |
|
|
|
|
cicikov 8 mesaje Membru din: 16/11/2008 Oras: Timisoara |
Postat pe: 9 Mai 2010, ora 16:19
Nu. Este Sfantul Duh, comunistii si Iliescu si cu mineriadele. Plus filmele trucate de Patriciu. Da, toti sunt vinovati. Doar ca cei care au votat pe marinar sunt cei mai vinovati. Imi este rusine de rusinea pe care nu o aveti. Imi pare rau ca prostia nu doare.
Raporteaza abuz de limbaj |
|
nastasemihail 47672 mesaje Membru din: 3/11/2008 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 11 Mai 2010, ora 00:32
Nu stium cine a scos ca daca creste tva cu 5%, cresc preturile de 2-3 ori. Ne iau de timpiti. Cresc cu 5%.
Oricum scaderea cheltuielilor bugetare trebuie facuta in conditii de criza. Cui nu-i convine sa munceasca in domeniul particular. Tva va prelua toate impozitele, chiar daca ne place sau nu. Cu cresterea lui trebuie sa scada celelalte. Dar nu se face asa. Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
|
|
nastasemihail 47672 mesaje Membru din: 3/11/2008 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 11 Mai 2010, ora 00:50
De la: nastasemihail, la data 2010-05-11 00:32:50Nu stium cine a scos ca daca creste tva cu 5%, cresc preturile de 2-3 ori. Ne iau de timpiti. Cresc cu 5%. Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
|
|
Fosta membra 9am.ro 70 mesaje Membru din: 30/11/-0001 Oras: Pitesti |
Postat pe: 11 Mai 2010, ora 02:30
De la: munteanu_elena, la data 2010-05-04 16:54:18Se pare ca FMI vrea ca Romania sa creasca taxa pe valoare adaugata la 25% (in prezent este "doar" 19%)... Un motan si o pisica. Motanul: Vrrrrrrrei? Pisica: Nu vrrrrrrreau... Motanul: Vrrrrrrrrrei??? Pisica: NU VRRRRRREAU!!!! Motanul: Vrrrrei nu vrrrrei, eu tot ti-o varrrrrrrrr... Te-ai prins?
Raporteaza abuz de limbaj
Cea mai buna metoda de a nu mai crede in Dumnezeu este sa citesti Biblia.
|
|
9am180130 2 mesaje Membru din: 8/01/2010 |
Postat pe: 11 Mai 2010, ora 08:54
De la: Bruneta, la data 2010-05-05 09:13:30Da, bravo tara este in criza si se majoreaza TVA cu 25%, dar pensiile, salariile.....scad:) bineinteles atunci cand era timpul sa faca onoratul guvern ceva mai bine, a furat, caci ei sunt hotii si din cauza lor a ajuns tara intr-o situatie penibila. Diferente, pensii de sute de milioane si de 1,2,3 milioane, salarii numai la unii euro cu duiumul si nu face nimic pt. banii respectivi, economia, agricultura la pamant, sa numai vorbim de restul. Eu una cred ca trebuie o minune sa apara un om capabil si mai ales care se gandeste si la altii nu numai la el insusi. O situatie jalnica si deplorabila, sincer , nu as vrea sa fiu copil in lumea de azi, si ma doare sufletul cand ma gandesc ce va fi cu copilul meu, cum va creste si la viitorul lui. Nu e nici o problema se majoreaza TVA, se va fura si mai mult, se scumpeste benzina, alimentele, toate serviciile. Un mare adevar romanesc "Caracterul fara inteligenta e prea mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic..........." Raporteaza abuz de limbaj |
|
9am180130 2 mesaje Membru din: 8/01/2010 |
Postat pe: 11 Mai 2010, ora 09:02
de ce nu avem solutii pentru crestere economica?singura sulutie pentru guvernul boc a fost sa-si bage mainile in buzunarul nostru!dar pentru ce conduce un guvern?de ce nu ne sunt la indemana fondurile ue ca si banca din colt de strada?cosul zilnic de suzistenta nu mai exista pentru un reper limita? mai mult nu se mai poate!!!!!!!!!!!
sau tu nu poti trai in tara ta din cauza unui stat hot?atunci ,dati-va demisia si nu ne mai amarati zilele! Raporteaza abuz de limbaj |
|
caiustimar 46 mesaje Membru din: 30/11/-0001 Oras: Timisoara |
Postat pe: 12 Mai 2010, ora 14:04
Romania e patria hotilor! Imprumuturile au fost luate ca excrocii sa umple conturile iar nota de plata sa o plateasca poporul.Sint tari in care TVA-ul e mai mare ca la noi si alimentele aproape la jumate de pret.Un exemplu de linga noi: Ungaria.Acolo toate alimentele sint mai ieftine, la fel detergentii si hainele....de ce la ei se poate si la noi nu??? ca la noi e patria hotilor la toate nivelele in institutiile statului.Practic la noi nu exista o democratie ,sintem doar un stat mafiot si corupt.
Raporteaza abuz de limbaj |
|
9am7510 2 mesaje Membru din: 12/03/2009 |
Postat pe: 13 Mai 2010, ora 03:30
maine poimaine ne baga impozit pe aer...vaiasamar de ea tara....d.ar sincer numa la noi....asa ca....presedintele......sa nu zic;) vaisamar de ea romanie...aceasta tara s-a nascut in criza:)) si va muri tot in criza:)):))
Raporteaza abuz de limbaj |
|
9am7510 2 mesaje Membru din: 12/03/2009 |
Postat pe: 13 Mai 2010, ora 03:31
De la: 9am7510, la data 2010-05-13 03:30:37 Raporteaza abuz de limbaj |
|
Fosta membra 9am.ro 42 mesaje Membru din: 15/03/2010 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 13 Mai 2010, ora 14:42
Raporteaza abuz de limbaj |
|
Fosta membra 9am.ro 206 mesaje Membru din: 11/11/2009 Oras: ALTA LOCALITATE |
Postat pe: 14 Mai 2010, ora 10:34
e mult prea putin 25 %, corect ar fi tva-ul pe la 75-80 %, fara alte taxe si impozite...
s-ar rezolva foarte mult si cu economia subterana... dar la ce analisti si economisti avem in tara, slabe sanse... Raporteaza abuz de limbaj |
|
caiustimar 46 mesaje Membru din: 30/11/-0001 Oras: Timisoara |
Postat pe: 14 Mai 2010, ora 13:59
SALARII NERUSINATE PE CARE LE SUSTINEM NOI!!!
VEST Topul salariilor barosane ale func�ionarilor din prim�rii care sfideaz� criza Daniel Dancea 4009 afi��riVineri 14 mai 2010 TIMISOARADeclara�ia de avere a Doinei Popa arat� un salariu lunar de 5.000 de lei Func�ionarii angaja�i �n administra�ia public� local� r�d �n nas crizei �n toate ora�ele mari din Vestul ��rii. Sumele lunare �ncasate la Timi�oara, Arad, Oradea, Deva �i Re�i�a sfideaz� efectele recesiunii. �n acest timp taxele locale apas� tot mai greu pe majoritatea locuitorilor ora�elor mari. �n timp ce veniturile mici ale pensionarilor sunt b�gate la ap�, angaja�ii prim�riilor nu au niciun stres. Salariile lor sunt frumu�ele. Unele prim�rii vor s� ridice taxele locale pentru a asigura �n continuare bani pentru salariile babane. Pe Aceea�i Tem� Vacanțe luxuriante de mii de euro pentru consilierii și angajații CJT, pl�tite din banii noștri Cum se pierd banii timi�orenilor �n h�rtiile plimbate de func�ionari prin prim�rie Angaja�ii Prefecturii Timi� nu vor s� fie iradia�i pe gratis �i dau �n judecat� guvernul Veniturile �efilor din Poli�ia Comunitar� s-au umflat din amenzi, premii �i stimulente Cum s-a umflat leafa �efilor din prim�rie TAGURI adevarul de searasalarii din primariitaxe locale Citi�i �i: Top salarii bugetare/ Secretarul Consiliului local Gala�i, ia un salariu lunar de 7.729 de lei Lux �n capitala Banatului E criz�, nu sunt bani, trebuie scumpite taxele �i impozitele locale, dar e nevoie �i de o majorare a pre�ului la gigacalorie. Acesta este filozofia dup� care func�ioneaz� Prim�ria Timi�oara. �Prin plata real� a costurilor lucr�rilor publice s-ar economisi mult mai mul�i bani dec�t prin cre�terea impozitelor", sus�ine unul din cei mai importan�i investitori din Banat, Ovidiu �andor. Declara�iile de avere ale func�ionarilor publici din prim�rie arat� o criz� doar de fa�ad�, �n realitate unele lefuri ale bugetarilor sunt de-a dreptul nesim�ite. Un consilier oarecare, la una din direc�iile prim�riei, ajunge s� c�tige 4.000 sau chiar 5.000 de lei lunar. Cel mai mare venit lunar, din cei 350 de func�ionari publici �simpli" care au declara�ii de avere pe site-ul, Prim�riei Timi�oara �l are Doina Popa, consilier la Serviciul de Publicitate �i Comer�: 5.000 de lei. Cite�te �i: Dinozaurii Moldovei de la stat sfideaz� criza TOP SALARII MEDII �N VEST 1. Prim�ria Timi�oara: 2.100 de lei 2. Prim�ria Arad: 1.200 de lei 3. Prim�ria Re�i�a: 1.200 de lei 4. Prim�ria Deva: 1.160 de lei 5. Prim�ria Oradea: 1.100 de lei Controleaz� comer�ul pentru 5.000 de lei lunar Potrivit ultimei declara�ii de avere postate pe site, Doina Popa (foto) a �ncasat din salariu 60.000 de lei �ntr-un an. �ntrebat� cum justific� salariul, func�ionara nu a g�sit o explica�ie pertinent�. �Am pus salariul brut, sau m� rog, nu �tiu ce e. O s� verific declara�ia fiscal�", a spus Doina Popa. Referitor la activitatea pe care o desf�oar�, c��i bani prime�te �n m�n� �i ce face practic, func�ionara s-a eschivat. �Sunt consilier la Serviciul de Publicitate �i Comer� �i m� ocup cu controlul comer�ului. �n afar� de asta mai am �i alte activit��i. Restul informa�iilor le g�si�i la Personal", a mai spus Popa. Marius Ovidiu Duma lucreaz� Direc�ia de Patrimoniu �i declara�ia de avere a lui arat� o leaf� anual� de 54.000 de lei. �E vorba de venitul din 2008. Atunci ocupam o func�ie de conducere. Acum sunt simplu consilier �i cu noile m�suri o s� ajung la 1.500 de lei pe lun�", a spus Duma. Un alt salariu baban are Simina Dumitra�cu, care lucreaz� la Direc�ia de Urbanism. Ultima declara�ie de avere arat� c� a �ncasat 55.360 de lei pe an, ceea ce �nseamn� un salariu lunar de peste 4.600 de lei. �Sunt de 15 ani �n prim�rie �i sunt actual �ef de birou", a spus Dumitra�cu, care a refuzat s� explice ce face concret pentru banii cu care o pl�tesc timi�orenii. Vox Timi�oara: �Salariile ar trebui s� scad� de sus �n jos, nu invers. S� �nceap� cu parlamentarii, cu cei de la prim�rie", Dorel Moiese - l�c�tu�. Familii abonate la bani publici Documentul citat arat� c� nu numai Simina Dumitra�cu �mulge" de la stat, ci �i so�ul acesteia, Victor Dumitra�cu, �ef de sec�ie la Spitalul Jude�ean �i profesor la Medicin�. Din cele dou� slujbe medicul c�tig� lunar 5.600 de lei, abia reu�ind s� o echivaleze la salariu pe so�ia sa, angajat� a prim�riei. Dac� Simina �i Victor Dumitra�cu iau salarii de la institu�ii publice diferite, nu pu�ine sunt cazurile �n care familii �ntregi �se �nfrupt�" numai din banii timi�orenilor. Analiz�nd declara�iile de avere se poate constata foarte u�or c� sunt cazuri �n care so�-so�ie iau bani frumo�i de la institu�ia de pe Loga. Adrian-Amedeo �i Iudit Bere-Semedi sunt so�-so�ie �i lucreaz� la Direc�ia de Mediu din Prim�ria Timi�oara. Ultimele declara�ii de avere arat� c� familia Bere-Semedi �ncaseaz� lunar peste 7.500 de lei. Ca �i cum ace�ti bani nu ar fi suficien�i, Adrian Bere mai �ncaseaz� anual 6.000 de lei ca secretar al Sindicatului Liber din Prim�ria Timi�oara. TOP SALARII BABANE LA TIMI�OARA 9.647 lei - Ioan Cojocari, secretarul Consiliului Local (foto jos) 7.684 lei - Gheorghe Coriolan Ciuhandu, primar 7.065 lei - Sorin Grindeanu, viceprimar 6.441 lei - Nicu�or Miu�, �ef Direc�ia Patrimoniu, 5.800 lei - Smaranda Haracicu, �ef� Direc�ia Economic� (surse: ultimele declara�ii de venit depuse) ARAD Cel mai mare salariu din prim�rie ia city-managerul: 7.000 de lei �n bugetul pentru acest an al Prim�riei Municipiului Arad, 17.560.000 lei au fost prev�zu�i pentru cheltuielile de personal. Suma cea mai mare, adic� peste zece milioane de lei reprezint� salariile celor 673 de angaja�i ai Prim�riei Arad. Circa 1.250 de lei este salariul mediu al angaja�ilor din prim�ria Arad. Prime de vacan��: 800.000 de lei Tot pentru acest an, prim�ria a pus deoparte al�i 800.000 lei pentru primele de vacan�� ale angaja�ilor, 600.000 de lei premiile din fondul de salarii �i dou� milioane lei alte drepturi salariale. �Bugetul pentru acest an a fost adoptat �nainte s� se ia �n discu�ie reducerile drastic �i impunerile FMI. O modificare a tuturor acestor categorii de cheltuieli se poate face prin rectificare bugetar�", a declarat Corina Dr�ghici, purt�tor de cuv�nt al prim�riei Arad. Vox Arad: �P�n� la urm� economia se face tot din banii no�tri, ai tuturor" - Rare� Danciu, agent de v�nz�ri. "La privat" e deja criz�: 650 de lei salariu Ar�denii sunt de p�rere c� a sosit �i r�ndul bugetarilor s� str�ng� cureaua. �Eu lucrez �n privat �i nu mai primim bonurile de mas� de circa cinci luni din cauza crizei. Pur �i simplu nu mai putem reduce tot noi", a declarat Simina Popa, o ar�deanc� de 43 de ani. La r�ndul s�u, Rare� Danciu, 38 de ani, agent de v�nz�ri, spune: �Nu �in neap�rat s� le taie din salarii, c�ci unii dintre ei chiar c�tig� doar 650-700 de lei, dar p�n� la urm� economia se face tot din banii no�tri, ai tuturor". (Claudia Adjudeanu, Adev�rul de Sear� Arad) TOP SALARII BABANE LA ARAD 7.000 lei - Claudia Macra, city manager (foto jos) 6.400 lei - R�zvan Popa, director tehnic 6.300 lei - T�ma� Petru, director economic 4.100 lei - Lilioara Step�nescu, �efa secretariatului tehnic 4.000 lei - Pavel Neam�iu, director direc�ia fiscal� DEVA Primarul este cel mai bine pl�tit: 3.361 de lei Potrivit statelor de plat� aferente lunii aprilie 2010, cel mai bine pl�tit salariat al Prim�riei Deva este primarul re�edin�ei de jude�, Mircia Muntean. Acesta a ridicat de la casieria institu�iei luna trecut� 3.361 de lei. �ntre cel mai mare �i cel mai mic salariu exist� la Deva un raport de unu la 6,5. Astfel cel mai mic salariu �ncasat �n luna aprilie de un func�ionar al prim�riei Deva a fost de 512 lei. Potrivit lui Nu�u Silviana, �ef-serviciu contabil �n Prim�ria Deva, salariul mediu net �n institu�ie este de 1.160 de lei. Fondul de salarii bugetat pentru acest an este de 2,7 milioane de lei, cu 27 la sut� sub cel de anul trecut. Vox Deva �Dac� ne uit�m c� ora�ul e plin de c�ini, nu mai exist� trotuare, salariile de top de prim�rie par mari", Gheorghe Grun, pensionar Pentru contribuabilul Gheorghe Grun, salariile din Prim�ria Deva par mari din perspectiva realiz�rilor din ora�. �Dac� ne uit�m c� ora�ul e plin de c�ini vagabonzi, nu mai exist� trotuare, f�nt�nile arteziene sunt toate o ruin�, cur��enia las� de dorit la periferie salariile de top de prim�rie par �ntr-adev�r mari". (Adrian S�l�gean, Adev�rul de Sear� Deva) TOP SALARII BABANE LA DEVA 3.361 lei - Mircia Muntean, primar (foto jos) 3.020 lei - Augustin Socol, secretarul consiliului local 2.868 lei - Cosmin Costa, viceprimar 2.868 lei - Corina Opri�iu, viceprimar 2.553 lei - Viorica Nicula, director economic ORADEA. Salariu mediu de 1.100 de lei �n Prim�ria Oradea salariul mediu pe 2010 este de 1.100 lei, potrivit purt�torului de cuv�nt al institu�iei, Mirela Macra. Potrivit aceleia�i surse, fondul de salarii al municipalit��ii este de 7,7 milioane de lei pentru acest an, �n condi�iile �n care num�rul de angaja�i este de 300, din care 22 sunt �n concediu de maternitate. Vox Oradea �La privat, asemenea venituri sunt posibile doar dac� alergi de diminea�a p�n� seara. Acolo nu e program", Lauren�iu Dorel, agent comercial "Majoritatea bugetarilor lucreaz� opt ore pe zi. Pentru ei, la ora 16.00 s-a �nchis programul. A� da orice s� v�d lumina soarelui c�nd ies de la serviciu. Eu n-am �ansa asta dec�t �n cele trei luni de var�. Dac� bugetarii ar avea ritmul de lucru impus la privat, nu m-ar deranja s� aib� salarii mari", este de p�rere or�deanca Stela Ilea, 52 de ani, economist. �Salariile mari ale bugetarilor sunt escrocherie pe fa��. Eu abia mi-am g�sit loc de munc�. Mi s-a oferit un salariu de �apte milioane �i o s� muncesc pe ture. Dar �mi permit s� refuz ? ", se �ntreab� retoric Camelia Popescu, 40 de ani, mam� a doi copii. (Georgiana Anghel, Adev�rul de Sear� Oradea) TOP SALARII BABANE �N PRIM�RIA ORADEA 5.100 lei - Ioan Vila, secretarul Consiliului Local (foto jos) 4.426 lei - Miculescu T�nase, director economic 4.250 lei - Eduard Florea, director adjunct al Direc�iei Economice 4.100 lei - Lucia Iacob, arhitect-�ef al ora�ului 3.700 lei - Diana Bir�u, directorul adjunct al Direc�iei Juridice RE�I�A. Cel mai mare salariu: 4.000 de lei Cel mai mare salariu din Prim�ria Re�i�a este de 4.000 de lei, �n timp ce cel mai sc�zut venit le revine debutan�ilor �n administra�ie, care c�tig� �n jur de 600 de lei. Suma lunar� alocat� pentru salariile angaja�ilor din Prim�rie este de 180.000 de lei. �Salariile din Prim�rie mi se par enorme. Ar trebui s� vad� �i ei cum e s� tr�ie�ti din minim pe economie", a spus Maria Rotea, �nv���toare. (Oana Bejenariu, Adev�rul de Sear� Re�i�a) TOP SALARII BABANE �N PRIM�RIA RE�I�A 4.000 lei - Maria Uzun, director economic al Prim�riei Re�i�a (foto jos) 3.600 lei - Dorel Iano�i, director adjunct la Administrarea Domeniului Public 3.500 lei - Florin Nedelea, director adjunct al ADP 3.500 lei - Lucian Bucur, secretarul prim�riei 3.350 lei - Liviu Timofte, director ADP IMPOZITE �I TAXE �N VEST Prim�ria Timi�oara vrea s� majoreze impozitele �i provoac� scandal La Timi�oara s-a constituit un grup de consiliere, cu care reprezentan�ii prim�riei se sf�tuiesc pe marginea fiec�rui proiect important pentru ora�. Format din oameni incontestabili �n diferite domenii a�a-numitul �Guvern al Timi�oarei" reac�ioneaz� dur la proiectul de m�rire �i cre�tere a impozitelor locale. La dezbaterea public� de joi seara, secretarul �guvernului", Ovidiu �andor, a prezentat punctul de vedere al Consiliului Consultativ. �Problemele de balansare a bugetului local se pot rezolva prin alte metode aflate la �ndem�na executivului prim�riei, cum ar fi renegocierea contractelor p�guboase �i cre�terea gradului de colectare a impozitelor", a spus Ovidiu �andor. Ideea cre�terii impozitelor �i introducerea unei taxe de habitat a fost contestat� vehement. �Din modul �n care este conceput acest demers nu putem �n�elege dec�t, fie o lips� de respect fa�� de modul de afaceri, fie o lips� de profesionalism �n privin�a politicilor fiscale", a mai spus secretarul �guvernului". ARAD. Majorare cu 20 la sut� a taxelor Impozit pe Logan: 67 de lei Majorarea cu 20 la sut� a birurilor locale str�nge cureaua contribuabililor. Dac� anul trecut ar�denii pl�teau 192,67 de lei impozitul pe cl�diri pentru construc�ii care de�in toate utilit��ile, 2010 scoate din buzunarele acestora 232,19 de lei pentru o sut� de metri p�tra�i. �Pl�tim de ne usc�m. Anul trecut am pl�tit impozit pe apartament circa 300 de lei, iar acum va trebui s� dau aproape 350 de lei. Nu e o diferen�� foarte mare, dar dac� e s� tragi linie se adun�", spune Codrin Or�dan, un ar�dean. Nici proprietarii de autovehicule nu au sc�pat de v�n�toarea dup� biruri. Impozitul pentru o Dacia Logan, cu capacitatea cilindric� de 1.390 de cmc a ajuns, de la 58,8 de lei c�t era anul trecut, la 67,2 de lei. �n ceea ce prive�te �ncas�rile la bugetul local, �n primul semestru a anului �n curs s-au adunat peste 35 de milioane de lei, cu circa 15 la sut� mai mult dec�t �ncas�rile din aceea�i perioad� a anului trecut. (Adrian Todor) TAXELE PENTRU MA�IN� TOP 3 IMPOZIT PE LOGAN 1. Arad - 67 de lei 2. Timi�oara - 60 de lei 3. Oradea - 56 de lei ORADEA: Nu s-au majorat taxele locale Impozit pe Logan: 56 de lei Impozitele �i taxele au r�mas acelea�i pentru or�deni, �n 2010. Au crescut u�or doar impozitele pe terenuri, at�t �n cazul persoanelor fizice, c�t �i �n cazul persoanelor juridice. �n 2010, pentru o Dacie, un or�dean pl�te�te un impozit de 56 de lei, iar pentru un apartament cu dou� camere, situat �n cea mai bun� zon� a ora�ului, impozitul este de 111,85 de lei. �Poate impozitele nu sunt mari, dar salariile noastre sunt prea mici pentru ele", a spus or�deanul Tudor Vasile, de 56 de ani. ��n lunile �n care �mi pl�tesc impozitele nu-mi mai permit s� cheltui mare lucru. �i nu am multe propriet��i. Am un apartament cu trei camere, un teren la ie�irea din ora�, unde nu este ap� �i canalizare, deci nu e cotat foarte bine, �i un autoturism", m�rturise�te Manuela Popan, de 38 de ani. Anul trecut, din impozitele pe terenuri, case �i ma�ini, Prim�ria Oradea a adunat la bugetul local peste 52 de milioane de lei. (Georgiana Anghel) DEVA Taxele �i impozitele r�m�n neschimbate momentan Au adunat din taxe 110 milioane de lei De�i bugetarii se pl�ng c� le vor sc�dea veniturile, administra�ia public� local� din re�edin�a de jude� nu-�i va recupera banii pierdu�i de pe spinarea devenilor. Taxele �i impozitele pe anul �n curs r�m�n neschimbate. �D�rile c�tre prim�rie se modific� doar dac� se schimb� legisla�ia, prin Hot�r�re de Guvern. Av�nd �n vedere c� p�n� la ora actual� nu s-a anun�at nicio schimbare, impozitele �i taxele locale r�m�n acelea�i chiar �i pentru anul 2011", a declarat Carla Popa, �efa Serviciului de Taxe �i Impozite. Potrivit datelor existente la aceast� or�, �n anul 2009 devenii au pl�tit taxe �i impozite locale �n valoare de aproximativ 110 milioane de lei. Se a�teapt� ca majorarea cu 20 la sut� a d�rilor de la 1 ianuarie 2010 s� aduc� �n acest an un spor de 22 de milioane de lei la buget. Devenii ce de�in apartamente cu dou� camere pl�tesc un impozit de circa 78 de lei, iar cei de la trei camere 132 de lei. (Adrian S�l�gean) RESITA Impozite prea mari �i venituri mult prea mici Impozit pentru dou� camere: 80 de lei Un re�i�ean cu un salariu de 630 de lei care locuie�te �ntr-un apartament cu dou� camere pl�te�te 80 de lei impozit pe cas�. �Anul acesta mi-am pl�tit impozitul. Nu �tiu ce va fi la anul", spune Victor Constantin, taximetrist. Ale�ii locali din Re�i�a nu au aplicat alte major�ri la impozite, �n plus fa�� de cele impuse de Guvern. �Suntem printre singurele ora�e din �ar� care nu am majorat impozitele. �i a�a ele sunt prea mari, dac� ne raport�m la nivelul de trai al oamenilor. Ele ar trebui mic�orate, dar nu ne st� �n putere s� facem asta", a declarat Tudori�a Nicula, consilier local. De aceea�i p�rere este �i consilierul Tiberiu P�durean. �Raportat la veniturile re�i�enilor, impozitele sunt exagerate. Sunt �i familii care pl�tesc circa 300 de lei impozitul pentru cas� �i ma�in�", subliniaz� alesul. Ca s� �i ajute pe re�i�eni, ale�ii au eliminat termenul limit� de plat� a impozitelor pentru persoanele fizice. (Oana Bejenariu) TOP IMPOZITE APARTAMENT DOU� CAMERE 50 metri p�tra�i 1. Arad - 115 lei 2. Oradea - 111 lei 5. Timi�oara - 98 de lei 3. Re�i�a - 80 de lei 4. Deva - 78 de lei TIMI�OARA Revolta�i de impozitele mai mari Impozitul pe Logan: 60 de lei Prim�ria Timi�oara a colectat, anul trecut, din taxele timi�orenilor, peste 383 de milioane de lei. Anul acesta, de�i este criz�, administra�ia local� are de g�nd �s�-i jupoaie" pe timi�oreni de o sum� cu aproape 20 la sut� mai mare. �Suma din veniturile proprii, f�r� cotele defalcate din TVA, este de 383 de milioane pentru anul 2009. Anul acesta am prev�zut �ncasarea a 442 de milioane de lei", a declarat Adrian Bodo, directorul Direc�iei Fiscala a PMT. Impozitul datorat pentru un apartament cu dou� camere, cu o suprafa�� sub 50 mp, �ntr-un bloc comunist, este acum de circa 98 de lei pe an. �i posesorii de autoturisme vor scoate mai mul�i bani din buzunar. Pentru unii dintre timi�oreni, sumele sunt destul de mari. �Normal c� mi se pare mult, de abia m� descurc cu pensia. Nu este logic s� scumpe�ti impozitele c�nd veniturile scad", a declarat Elena Sere, din Timi�oara. (Mirela Vl�du�i) TOP 10 SALARII BABANE �N PRIM�RIILE DIN VEST 9.647 lei - Ioan Cojocari, secretarul Consiliului Local Timi�oara 7.684 lei - Gheorghe Coriolan Ciuhandu, primar Timi�oara 7.065 lei - Sorin Grindeanu, viceprimar Timi�oara 7.000 lei - Claudia Macra, city manager Arad 6.441 lei - Nicu�or Miu�, �ef Direc�ia Patrimoniu Timi�oara 6.400 lei - R�zvan Popa, director tehnic Arad 6.300 lei - T�ma� Petru, director economic Arad 5.800 lei - Smaranfei Haracicu, �ef� Direc�ia Economic� Timi�oara 5.100 lei - Ioan Vila, secretarul Consiliului Local Oradea 5.000 lei - Doina Popa, func�ionar serviciul Comer� Timi�oara Raporteaza abuz de limbaj |
|
nastasemihail 47672 mesaje Membru din: 3/11/2008 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 15 Mai 2010, ora 03:22
De la: 9am171158, la data 2010-05-14 10:34:01e mult prea putin 25 %, corect ar fi tva-ul pe la 75-80 %, fara alte taxe si impozite... Mi-ai luat vorba din gura. Nu chiar atit. Vreo 45% rezolva tot. Dar trebuie eliminate impozite intregi. Altfel e nefunctional. Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
|
|
taniafloroiu 1 mesaj Membru din: 30/11/-0001 |
Postat pe: 15 Mai 2010, ora 18:27
De la: munteanu_elena, la data 2010-05-04 16:54:18Se pare ca FMI vrea ca Romania sa creasca taxa pe valoare adaugata la 25% (in prezent este "doar" 19%)... ce bime imi pare? sa muriti de foame toti cei care l-ati votat pe basescu. sa dea dumnezeu sa ramaneti fara serviciu ca l-ati votat pe imbecil. Raporteaza abuz de limbaj |
|
Fosta membra 9am.ro 946 mesaje Membru din: 2/04/2010 |
Postat pe: 15 Mai 2010, ora 21:49
Citate mereu actuale:
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner. (Winston Churchill) Ajutorul extern trebuie inteles ca un transfer de bani de la oamenii saraci din tarile bogate catre oamenii bogati din tarile sarace. (Douglas Casey) Daca tu crezi ca sistemul de sanatate este scump acum, stai sa vezi cit va costa cind o sa fie gratuit! (P.J. O'Rourke) Nici o viata, libertate sau proprietate nu este in siguranta, atita timp cit aparatul legislativ este in sesiune. (Mark Twain (1866)) Raul inerent al capitalismului este impartirea neechitabila a bogatiilor. Bunul inerent al socialismului este impartirea echitabila a saraciei. (Winston Churchill) Un guvern suficient de mare, incat sa-ti dea tot ce ai nevoie, este suficient de puternic sa-ti ia tot ce posezi. (Thomas Jefferson) De ce are nevoie tara asta: mai multi politicieni fara loc de munca. (Edward Langley) Raporteaza abuz de limbaj
"Daca poti ajuta, atunci ajuta. Dar daca nu poti face asta, cel putin nu face rau."
|
|
Fosta membra 9am.ro 206 mesaje Membru din: 11/11/2009 Oras: ALTA LOCALITATE |
Postat pe: 19 Mai 2010, ora 11:55
De la: nastasemihail, la data 2010-05-15 03:22:23De la: 9am171158, la data 2010-05-14 10:34:01e mult prea putin 25 %, corect ar fi tva-ul pe la 75-80 %, fara alte taxe si impozite... nu am facut o analiza detaliata, dar nu cred ca 45 % rezolva tot... acum tva este de 20 %, daca adaugam toate dandanalele pe care le plateste un salariat si unitatea 52 %... ca idee eu cred ca este cea mai buna pentru a reduce evaziunea fiscala, toata lumea consuma... mai trebuiesc gandite cateva masuri de protejare a pensionarilor, pentru a se putea pastra puterea de cumparare (eventual cresterea pensiilor cu 50 %- recuperata lunar din incasarea tva), eliminarea scutirilor de tva, eliminarea asistatilor sociali sau schimbarea modului de acordare (sunt destui care stau in case -palat, au masini, tablouri, etc,. dar nu au la finante nici un venit, adica dupa ce ca nu platesc impozite la stat, tot statul le da ajutoare)... ca masura o considera cea mai eficienta, rapida, simpla, etc..., dar nu se doreste acest lucru, sunt prea multi cei care nu-si platesc darile la stat si prea bogati... oricum ma bucur ca ideea in sine iti place, credeam ca nu mai sunt analisti in tara....
Raporteaza abuz de limbaj |
|
gabriel_petrica 4 mesaje Membru din: 30/11/-0001 Oras: Brasov |
Postat pe: 19 Mai 2010, ora 14:17
Eu sper sa creasca si TVA si restul de taxe. E singura modalitate pentru crearea unei mase critice de oameni disperati pe bune, care sa numai aibe nimica de pierdut,si sa faca o curatenie radicala. Eu decat sa mor de foame pe la colturi cu siguranta as prefera sa mor de gat cu unul din papagalii astia care au impresia ca au fost pusi acolo ca sa ne saraceasca !
Raporteaza abuz de limbaj |
|
nastasemihail 47672 mesaje Membru din: 3/11/2008 Oras: BUCURESTI |
Postat pe: 21 Mai 2010, ora 01:47
TVA oricum va prelua toate impozitele. Nu stiu daca si cele sociale, de pensie. Dar va trebui redus la cele actuale. Adica scoase complet ptr simplificare. Probabil va ajunge pe la 45%. Oricum inteleg ca fiscalitatea statului e de 40-50%. In total. Dar daca se pastreaza si impozitele toate si tva din ce in ce mai mare, va fi de rau.
Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
|
|
Fosta membra 9am.ro 1276 mesaje Membru din: 7/07/2009 Oras: ALTA LOCALITATE |
Postat pe: 21 Mai 2010, ora 02:01
De la: nastasemihail, la data 2010-05-21 01:47:32TVA oricum va prelua toate impozitele. Nu stiu daca si cele sociale, de pensie. Dar va trebui redus la cele actuale. Adica scoase complet ptr simplificare. Probabil va ajunge pe la 45%. Oricum inteleg ca fiscalitatea statului e de 40-50%. In total. Dar daca se pastreaza si impozitele toate si tva din ce in ce mai mare, va fi de rau. S-ar putea sa scada contributiile la pensii si la alte retineri salariale.Era un zvon. Dar ma uimesti..de unde stii tu toate astea?
Raporteaza abuz de limbaj |
|
9am188568 17 mesaje Membru din: 25/05/2010 |
Postat pe: 25 Mai 2010, ora 15:38
Ofer consultanta in vederea deschiderii unui studio de videochat cu un buget de doar 5000E
Vechimea in activitatea de videochat pe care o am este de 4 ani. Oferta are pretul de 500E(pretul nu este piperat deoarece prin aceasta oferta economisiti multi bani si timp)! Pentru cei care se pricep cat de cat in domeniu si nu vor lista de mai jos completa, putem taia din lista de servicii pe care le ofer, pretul scazand. Contact: chat_fete (Yahoo Messenger) Oferta include: 1. Sfaturi despre locatia unde ar trebui amplasat studioul si despre cum trebuie negociat cu proprietarul pt acordul de a face studio de videochat(in cazul in care nu aveti inca o locatie). 2. Persoana de contact pt mobila(paturi, noptiere si masuta) la comanda, preturi foarte avantajoase cu montaj gratuit. 3. Persoana de contact pt achizitia saltelelor pt paturi la preturi reduse.(deplasarea mea persoanala cu dvs la locatie daca doriti) 4. Locatie de unde puteti cumpara draperii pt a imprejmui paturile la preturi mult mai convenabile decat in magazinele mari.(deplasarea mea personala cu dvs la locatie daca doriti) 5. Persoana de contact(in cazul in care vreti ca decor draperii) pt a monta pe tavan sinele pt sustinerea draperiilor. 6. Magazin online renumit pe piata IT pt achizitionarea PC`urilor, monitoarelor si a unei imprimante cu scanner, bineinteles la preturi mici.(pot plasa eu comanda si pot ridica eu comanda de la sediul magazinului daca doriti deoarece se afla la cativa zeci de m de mine dupa care aduc produsele la dvs) 7. Persoana de contact pt instalarea Windows-ului pe PC`uri + ultima versiune de Antivirus NOD 32 cu licenta. La cerere si alte programe. 8. Persoana de contact pt achizitionarea camerelor web SONY EVI D30 speciale pt videochat. Preturile oscileaza dar pretul maxim este de 300E. Calitatea este foarte buna deoarece de la aceeasi persoana mi-am luat si eu camerele si sunt foarte multumit de ele. 9. Persoana de contact pt servicii de webdesign si de promovare web la preturi foarte bune. 10. Sfaturi legate despre ce tip de abonament la internet aveti nevoie si ce companii de internet de pe piata sunt bune in functie de cate pc`uri vreti sa puneti in activitate. 11. Programe de supravegheat oricand doriti activitatea modelelor cu tot cu serial number nu versiuni demo.(pot veni eu personal sa le instalez si sa le configurez) 12. Pot deschide conturi de studio sau model pt 200E/buc la cerere.(consider ca pretul este ok deoarece suma platita o puteti recupera in maxim o luna - o luna jumate) 13. Va pot da un model de Regulament de Studio complet si corect pe care modelele sa-l semneze la inceperea activitatii. 14. Va pot da o lista cu primele 128 siteuri de anunturi pe net si primele 59 siteuri de joburi pe net pt a va promova afacerea. 15. Sfaturi despre cum sa va promovati businessul, despre cum sa va purtati cu viitoarele modele care vor lucra la dvs si cum sa le motivati sau orice alta nelamurire pe care o aveti. IMPORTANT: Bugetul de 500E la care fac referire nu include si pretul conturilor de studio sau de model! Site-urile pe care pot deschide conturi de studio si de model sunt: LiveJasmin, XLove, StreamRay, ImLive, Webcams si MFC(MyFreeCams). Raporteaza abuz de limbaj |
|
|
|

Te-ai prins?
Promisiuni peste promisiuni si cand e ceva de facut nici un rezultat. Fratilor ne-am votat propria moarte, scapi de dracu si dai de masa. Noi platim si noi tragem din greu pt. bani umili, suportam toate consecintele, ca ministrii sa traiasca ca boierii
RUSINE SA LE FIE.