back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce parere aveti despre problema "gainilor stresate"?

 


 
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
 
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 06:02

De la: iovulmovul, la data 2010-04-27 16:12:46voi aici va credeti pe messenger sau cum? aveti emoticonuri colorate, nebunii, faceti glume despre ouale clocite, cred ca v-ati si abonat sa primiti rely ca sa mai spuneti voi o gluma de-asta puerila :)
daca erati pe un site-forum exclusiv, ramaneati cu contl suspndat imediiat

Raspundeti ce parere aveti despre gainile stresate si gata!
ADICA GAINILE CARE STAU INGHESUITE IN PROPRIILE FECALE, hranite numai cu chimice, care nu-si pot intinde aripile si ale caror produse noi le consumam, inclusiv carnea lor, ulterior!

Pina una alta, adevaratele oua proaste sint cele stricate, vechi. In rest povesti de adormit copii. Si copii stiu mai bine ce e rau si bun. Daca ti-e frica de oua, incearca cu un ciine sau pisica. Daca il maninca, maninca si tu ce mai tamine. Sau altul. Decit sa ne faci noua morala ptr un subiect de tot risul (ma refer la cei care lanseaza pe piata aceasta informatie, nu pe forum), mai bine pune-ti tu mintea la Alergat si nu mai jigni.
Mai bine ti-ar fi mila de oamenii care stau inghesuiti, decit de niste animale pe care tot unii pseudomilosi le-au inghesuit prin crescatorii ca sa faca oamenii bani.
Vorba unuia. Unii arunca pe piata aberatii si altii o tot mesteca informatia. Si nu numai atit, vin altii sa discutam ontopic pe asa ceva.
Na ca mi s-a tocit de tot mausul.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

11272 mesaje
Membru din: 21/11/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 06:16

De la: nastasemihail, la data 2010-04-28 06:02:16
De la: iovulmovul, la data 2010-04-27 16:12:46voi aici va credeti pe messenger sau cum? aveti emoticonuri colorate, nebunii, faceti glume despre ouale clocite, cred ca v-ati si abonat sa primiti rely ca sa mai spuneti voi o gluma de-asta puerila :)
daca erati pe un site-forum exclusiv, ramaneati cu contl suspndat imediiat

Raspundeti ce parere aveti despre gainile stresate si gata!
ADICA GAINILE CARE STAU INGHESUITE IN PROPRIILE FECALE, hranite numai cu chimice, care nu-si pot intinde aripile si ale caror produse noi le consumam, inclusiv carnea lor, ulterior!

Pina una alta, adevaratele oua proaste sint cele stricate, vechi. In rest povesti de adormit copii. Si copii stiu mai bine ce e rau si bun. Daca ti-e frica de oua, incearca cu un ciine sau pisica. Daca il maninca, maninca si tu ce mai tamine. Sau altul. Decit sa ne faci noua morala ptr un subiect de tot risul (ma refer la cei care lanseaza pe piata aceasta informatie, nu pe forum), mai bine pune-ti tu mintea la Alergat si nu mai jigni.
Mai bine ti-ar fi mila de oamenii care stau inghesuiti, decit de niste animale pe care tot unii pseudomilosi le-au inghesuit prin crescatorii ca sa faca oamenii bani.
Vorba unuia. Unii arunca pe piata aberatii si altii o tot mesteca informatia. Si nu numai atit, vin altii sa discutam ontopic pe asa ceva.
Na ca mi s-a tocit de tot mausul.
ZI-LE MIHAITA


toti avem dreptate,toti aveti dreptate,toti stim adevarul,toti stiti adevarul,fiecare are dreptate,fiecare cunoaste adevarul,FIECARE ARE DREPTATEA SI ADEVARUL SAU- TRAIASCA DREPTATEA si ADEVARUL !!! Nu scuipa niciodata in oglinda!!! Intotdeauna poti face mai mult decat ai facut pana acum,niciodata nu e prea tarziu !!! Tot mai multi oameni ne vor binele,d'aia ne merge rau !!! "Orice adevar trece prin 3 faze:mai intai este ridiculizat, apoi trezeste o opozitie violenta,si in sfarsit este acceptat ca fiind evident de la sine"-Avicena. Daca nu stiu ca nu stiu, atunci mi se pare ca stiu. ANUNT UMANITAR :Rog Prostii si Cretinii,sa stea departe de mine !!! “Nu poti sa tratezi ochiul fara sa tii cont de cap, nu poti sa tratezi capul fara sa tii cont de minte si nu poti sa tratezi mintea fara sa tii cont de sufletul si spiritul omului.” (Zamolxe) http://www.youtube.com/watch?v=tNu44XzTnLY Sunt doua feluri de a-ti trai viata... Unul - de a crede ca nu exista miracole. Altul - de a crede ca totul este un miracol. Albert Einstein DACA N-AM AVEA DEFECTE,NU NE-AR FACE PLACERE SA LE VEDEM PE ALE CELORLALTI,TOTI SUNTEM DEFECTI DESI NOI NE VEDEM NUMAI CALITATILE ....Barbatii conduc lumea. Femeile ii conduc pe barbati.....Caracterul fara inteligenta poate mult, dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. (CICERO )...Un om singur nu are nici o putere,puterea i-o dau cei care-l sustin...Vorba multa,saracia omului...Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost ...Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permitea inteligenta.....Este bine sa lasi bautura....insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.....
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 09:32

De la: Dorulet, la data 2010-04-28 00:38:24
De la: iovulmovul, la data 2010-04-27 16:12:46voi aici va credeti pe messenger sau cum? aveti emoticonuri colorate, nebunii, faceti glume despre ouale clocite, cred ca v-ati si abonat sa primiti rely ca sa mai spuneti voi o gluma de-asta puerila :)
daca erati pe un site-forum exclusiv, ramaneati cu contl suspndat imediiat

Raspundeti ce parere aveti despre gainile stresate si gata!
ADICA GAINILE CARE STAU INGHESUITE IN PROPRIILE FECALE, hranite numai cu chimice, care nu-si pot intinde aripile si ale caror produse noi le consumam, inclusiv carnea lor, ulterior!


Foarte interesant te crezi ...nu?! Este treaba ta sã faci ordine ºi curãþenie pe topicuri? Cu ce te deranjeazã ceilalþi useri.?..este un forum PUBLIC unde fiecare scrie ce vrea ºi când vrea!
Am vãzut ºi eu filmul acela despre animale...ºi...sunt animale...la ce te aºteptai?! Poate cã eºti ºi tu unul dintre cei care sar de 10 metri în sus cã prefectul vrea sã eutanasieze toate javrele fãrã stãpân!
Trebuie sã-þi aduc eu aminte cã omul este omnivor ºi cã mãnâncã toate cele patru grupe de alimente?
Normal cã mã umflã râsul când aud poveºti de adormit copiii...auzi acolo subiect important GÃINI STRESATE....pãi cum naiba sã nu râzi ºi cu dosul! Nu mai ºtiu uni ce sã inventeze sã-ºi dea importanþã...cum naiba sã fie gãinile (care fie vorba între noi sunt mai mult fãrã creier decât cu)... stresate??? Cã-s înghesuite...da...ºi?? Eu nu am vãzut sã-ºi mãnânce gãinaþul.....ºi nici nu mã deranjeazã sã mãnânc din carnea lor...deºi prefer carnea de porc... îmi place mai mult!
Dacã ouãle vi se par toxice...pãi nu le mâncaþi fraþilor, dar vedeþi-vã de "iarba voastrã" !


foarte bine spus Dorulet
poate este el un cocosel stresat


Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 2/07/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 14:11

ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa

Raporteaza abuz de limbaj
Rosalie

225 mesaje
Membru din: 9/07/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 14:29

De la: iovulmovul, la data 2010-04-28 14:11:32ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa


ce iti par tie a fi raspunsuri puerile, pentru ceilalti pot fi utilie....
La asta te-ai gandit?

restul nu am mai citit...parea cam pueril (sa folosesc un cuvant cu care esti familiarizat) ...ceva cu o banca in fata blocului, cu descoperit net etc, etc .. ...si m-am plictisit , am mai auzit texte d'astea...

Anyway, esti invitat sa-ti spui parerea oricare ar fi ea, e dreptul nostru , al tuturor....REMEBER?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:38

De la: Rosalie, la data 2010-04-28 14:29:13
De la: iovulmovul, la data 2010-04-28 14:11:32ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa


ce iti par tie a fi raspunsuri puerile, pentru ceilalti pot fi utilie....
La asta te-ai gandit?

a VRUT SA vindA castraveti la gradinAR
restul nu am mai citit...parea cam pueril (sa folosesc un cuvant cu care esti familiarizat) ...ceva cu o banca in fata blocului, cu descoperit net etc, etc .. ...si m-am plictisit , am mai auzit texte d'astea...

Anyway, esti invitat sa-ti spui parerea oricare ar fi ea, e dreptul nostru , al tuturor....REMEBER?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:39

ESTE STRESAT RAU MOVUL

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4462 mesaje
Membru din: 27/02/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:43

De la: iovulmovul, la data 2010-04-28 14:11:32ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa


parca ziceai ca pleci, bre ovul mov, si io tocmai ma pregateam sa plang...


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 16:45

De la: iovulmovul, la data 2010-04-28 14:11:32ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa
Si acum jignesti la greu pe mai toti, cocosel mov. Asa....
N-ai gaina? Sau n-ai oua?


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 28 Aprilie 2010, ora 23:27

De la: nastasemihail, la data 2010-04-28 16:45:26
De la: iovulmovul, la data 2010-04-28 14:11:32ce-mi place ca va sustineti unul pe altul cand e vorba sa tratati cu superficialitate.
nu v-a jignit nimeni, copiii pamantului, incercam doar sa sugerez ca decat sa pierdeti vremea cu raspunsuri puerile, mai bine faceti ceva util.
stii tu ca sunt pseodomilos? si daca sunt animale si n-au creier, ce? convietuim si nu suntem doar noi pe pamant.
ia ca m-am plictisit de voi, oricum, respirati degeaba aerul daca asta e tot ce puteti rasunde voi. pesemne ca toti cercetatorii astia au innebunit , iar voi sunteti niste destepti.
adios 9am, nu mai e loc de sarantoci care cand au dat de net, parca au gasit o banca noua in fata blocului unde sa mai palavrageasca.
exista si alte comunitati mult mai tari ca aceasta, cu oameni de calitate, si unde voi nu va veti integra niciodata, de aia si sunteti aici. eu doar mi-am dat cu parerea si am facut un apel sa vorbiti pe subiect,
haidi pa
Si acum jignesti la greu pe mai toti, cocosel mov. Asa....
N-ai gaina? Sau n-ai oua?




Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
MANELISTUL

271 mesaje
Membru din: 16/01/2010
Oras: Constanta

Postat pe: 29 Aprilie 2010, ora 03:48

De la: redactor9AM, la data 2010-04-21 14:18:29Sunt putin in dubiu in ceea ce priveste acest subiect. Voi ce credeti? Ouale acelea sunt bune sau chiar sunt toxice pentru organism? Si gainile.... mor cand aud cum sunt tratate... Ce ar trebui facut?[/quoteSa le manelizam si pe ele ca asa place poporului suveran !

Raporteaza abuz de limbaj
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Aprilie 2010, ora 14:59



Hei, cei care ati intrat pe topicul asta sa va distrati si sa jigniti OAMENII CARE STIU SUBIECTUL SI IL DISCUTA, ce dracu, n-aveti ce face?
E o vorba "Daca taceai, filosof ramaneai! ". Macar daca nu scriati nimic, asa noi cei care stim despre ce e vorba credeam ca aveti altceva de facut, dar asa v-ati dat de gol ca NU ATI INTELES NIMIC!

POATE CAND O SA VA TREZITI CU UN CANCER VENIT DIN SENIN, POATE VA VETI INTREBA DE LA CE PROVINE. PANA ATUNCI NU CRED CA AVETI VREO SANSA SA VA TREZITI LA REALITATE!

Somn usor!

Raporteaza abuz de limbaj
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 29 Aprilie 2010, ora 15:21


In mod normal pentru asigurarea sanatatii produselor si pentru optimizarea preturilor, conditiile in care gainile ( si toate animalele de altfel ) trebuie crescute sunt foarte importante. Acestea e necesar sa asigure dezvoltarea lor normala, sa prelungeasca pe cat posibil durata de viata ( NU sa o scurteze ) si sa asigure o productie cat mai generoasa.

Conditiile de crestere a animalelor trebuie sa fie:
1. SPATIU CURAT SI DESTUL DE MARE ( sa zicem cel mult 2-3 gaini/ m2 ) pentru ca acestea sa se poata misca si sa se simta in stare de autocontrol
2. MANCARE ORGANICA, adica absolut naturala fara chimicale si alte substante toxice
3. CONTROL PERIODIC de verificare a starii de sanatate astfel incat sa se poata depista prezenta bolii sau a accidentelor ce pot cauza moarte sau neproductivitate adecvata


Animalele care sunt crescute tocmai pentru noi oamenii sa avem mancare, ele MERITA CONDITII PRIELNICE DE DEZVOLTARE TOCMAI DIN SIMPLUL MOTIV CA NOI SUNTEM RESPONSABILI DE ELE SI DE PROPRIA NOASTRA SANATATE LA CONSUMAREA PRODUSELOR PROVENITE DE LA ACESTEA.

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 03:32

Eu maninc mai mult cruditati, nu ma trag de sireturi cu cocoseii, pardon gainile. Deci nu am treaba cu bolile grave. Sa luati aminte.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 03:34

Saracele gaini. Noroc ca nu stiu sa citeasca ca s-ar stresa si mai tare de la cititul, postarilor omenosilor.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 30 Aprilie 2010, ora 17:08

De la: nastasemihail, la data 2010-04-30 03:34:51Saracele gaini. Noroc ca nu stiu sa citeasca ca s-ar stresa si mai tare de la cititul, postarilor omenosilor.

dar unelea stiu sa scrie


NoName

94 mesaje
Membru din: 24/04/2010
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Mai 2010, ora 19:21

De la: 9am045616, la data 2010-04-30 17:08:44
De la: nastasemihail, la data 2010-04-30 03:34:51Saracele gaini. Noroc ca nu stiu sa citeasca ca s-ar stresa si mai tare de la cititul, postarilor omenosilor.

dar unelea stiu sa scrie


..altii (cocosi) se prefac ca nu stiu..

Raporteaza abuz de limbaj
redactor9AM

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2010, ora 00:13

De la: dagaio, la data 2010-04-29 15:21:45
In mod normal pentru asigurarea sanatatii produselor si pentru optimizarea preturilor, conditiile in care gainile ( si toate animalele de altfel ) trebuie crescute sunt foarte importante. Acestea e necesar sa asigure dezvoltarea lor normala, sa prelungeasca pe cat posibil durata de viata ( NU sa o scurteze ) si sa asigure o productie cat mai generoasa.

Conditiile de crestere a animalelor trebuie sa fie:
1. SPATIU CURAT SI DESTUL DE MARE ( sa zicem cel mult 2-3 gaini/ m2 ) pentru ca acestea sa se poata misca si sa se simta in stare de autocontrol
2. MANCARE ORGANICA, adica absolut naturala fara chimicale si alte substante toxice
3. CONTROL PERIODIC de verificare a starii de sanatate astfel incat sa se poata depista prezenta bolii sau a accidentelor ce pot cauza moarte sau neproductivitate adecvata


Animalele care sunt crescute tocmai pentru noi oamenii sa avem mancare, ele MERITA CONDITII PRIELNICE DE DEZVOLTARE TOCMAI DIN SIMPLUL MOTIV CA NOI SUNTEM RESPONSABILI DE ELE SI DE PROPRIA NOASTRA SANATATE LA CONSUMAREA PRODUSELOR PROVENITE DE LA ACESTEA.


In primul rand vreau sa le multumesc mult celor care au comentat (la obiect) subiectul si care au postat link-uri catre acele documentare si catre articolul de pe 9am. O parte din aceste materiale e stiam si eu, o parte nu... Ceea ce ma supara, pe mine ca persoana, este faptul ca afland toate aceste lucruri imi este greu sa trec la un meniu exclusiv vegetarian. Sugestii pentru cum pot reusi asta?

In al doilea rand, trebuie sa constat, din pacate, ca la acest topic au comentat aiurea numeroase "gaini" (marimea creierului pe care il detin nu indica altceva), insa asta e, gradina domnului este maaaaare si prostia/ignoranta la nivel global in continua crestere. Voua va doresc mult succes si limpezime mentala in momentul in care peste cateva zeci de ani va veti trezi cu diferite boli mai grave sau nu, efectul comportamentului alimentar si social din prezent.

Raporteaza abuz de limbaj
dagaio

1073 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Mai 2010, ora 04:40

De la: redactor9AM, la data 2010-05-03 00:13:34
De la: dagaio, la data 2010-04-29 15:21:45
In mod normal pentru asigurarea sanatatii produselor si pentru optimizarea preturilor, conditiile in care gainile ( si toate animalele de altfel ) trebuie crescute sunt foarte importante. Acestea e necesar sa asigure dezvoltarea lor normala, sa prelungeasca pe cat posibil durata de viata ( NU sa o scurteze ) si sa asigure o productie cat mai generoasa.

Conditiile de crestere a animalelor trebuie sa fie:
1. SPATIU CURAT SI DESTUL DE MARE ( sa zicem cel mult 2-3 gaini/ m2 ) pentru ca acestea sa se poata misca si sa se simta in stare de autocontrol
2. MANCARE ORGANICA, adica absolut naturala fara chimicale si alte substante toxice
3. CONTROL PERIODIC de verificare a starii de sanatate astfel incat sa se poata depista prezenta bolii sau a accidentelor ce pot cauza moarte sau neproductivitate adecvata


Animalele care sunt crescute tocmai pentru noi oamenii sa avem mancare, ele MERITA CONDITII PRIELNICE DE DEZVOLTARE TOCMAI DIN SIMPLUL MOTIV CA NOI SUNTEM RESPONSABILI DE ELE SI DE PROPRIA NOASTRA SANATATE LA CONSUMAREA PRODUSELOR PROVENITE DE LA ACESTEA.


In primul rand vreau sa le multumesc mult celor care au comentat (la obiect) subiectul si care au postat link-uri catre acele documentare si catre articolul de pe 9am. O parte din aceste materiale e stiam si eu, o parte nu... Ceea ce ma supara, pe mine ca persoana, este faptul ca afland toate aceste lucruri imi este greu sa trec la un meniu exclusiv vegetarian. Sugestii pentru cum pot reusi asta?

In al doilea rand, trebuie sa constat, din pacate, ca la acest topic au comentat aiurea numeroase "gaini" (marimea creierului pe care il detin nu indica altceva), insa asta e, gradina domnului este maaaaare si prostia/ignoranta la nivel global in continua crestere. Voua va doresc mult succes si limpezime mentala in momentul in care peste cateva zeci de ani va veti trezi cu diferite boli mai grave sau nu, efectul comportamentului alimentar si social din prezent.



Draga redactor9am,

multumesc!

Te-ai intrebat care ar putea fi motivele pentru care ti-e greu sa treci la un meniu exclusiv vegetarian?
Unii spun ca mancarea nu e destul de satioasa fara carne, sau ca le place carnea prea mult, sau ca legumele nu contin destule proteine sau acele "bune" proteine ca si carnea.

Noi (eu si sotul meu) nu am fost niciodata foarte iubitori de carne si am preferat sa consumam doar pui si peste. Dar dupa ce am vazut Earthlings, ( eu am plans aproape tot filmul si mi-a fost sila de faptul ca sunt om ) amandoi am renuntat brusc si definitiv la consumul de carne. Niciodata nu mi-am facut probleme ca nu am ce pune pe masa, ca mancarea nu ar putea fi absolut delicioasa ori ca nu ne-am putea satura. Pentru noi carnea inseamna un animal pe care il iubim, inseamna violenta si chinul animalului, inseamna crima, inseamna boala, inseamna inuman. Carnea si produsele din carne sunt scarboase pentru noi, sunt anormalitati cu care nu ar trebui sa ne mandrim.

Exista mii de retete vegetariene si nu ma refer la garnituri ci la feluri de mancare absolut delicioase, aspectoase, hranitoare, sanatoase, unele chiar delicatese care NU sunt mai scumpe decat cele ce contin carne.

Exista o gramada de legume foarte sanatoase si toate sunt pline de vitamine, minerale, proteine, aminoacizi si unele contin si "grasimi bune". Carnea nu va contine niciodata atatea cate contin fiecare leguma.

Exemple legume: conopida, cartofi, ciuperci, vinete, broccoli, spanac, dovlecel, varza, salata, morcovi, patrunjel alb sau pastarnac, masline, ardei, praz, ceapa, usturoi, fasole, soia, mazare, ridichi, telina, castraveti, sparanghel, linte, dovleac, etc.

Exemple de fructe: rosii si avocado ( care se folosesc ca si legume ), mere, pere, banane, capsuni, piersici, caise, toate citricele, cirese, visine, corcoduse, gutui, toate fructele de padure, toate fructele uscate, struguri, ananas, cocos, pepene rosu, pepene galben, maciese, agrese, kiwi, papaya, mango, prune, nuci, etc.

Exemple de mancaruri vegetariene: tempura de legume ( mancare japoneza), sufleu de legume, mancare de vinete, tarta de dovlecel, clatite cu ciuperci la cuptor, quiche cu broccoli sau cu spanac ( mancare franceza ), spaghette cu sos rosu si ciuperci, pizza vegetariana, lasagna cu spanac sau lasagna cu legume, tocanita de ciuperci cu mamaliguta, pachetele de primavara ( umplutura de legume )(mancare chinezeasca), rulouri de primavara ( legume in foi de orez) ( mancare japoneza), paste de orez cu legume in sos chinezesc, sushi vegetarian ( mancare japoneza), cartofi piure cu sote de legume si mujdei de usturoi, varza calita cu ciuperci pe gratar, ciorba de fasole verde, ciorba de fasole boabe, ciorba de varza, ciorba de salata, supa de rosii, supa de legume cu smantana si usturoi, ghiveci de legume, sarmale cu ciuperci si pasat, salata de vinete, salata de conopida, sufleu de conopida la cuptor, mamaliga cu branza si smantana, orez cu legume si sos de soia ( mancare chinezeasca), vinete pe gratar cu mujdei de usturoi, placinta cu varza, placinta cu ciuperci, placinta cu sos de branza-smantana-usturoi, salata greceasca, etc.

Pofta buna!

Cred ca intai trebuie sa incepi sa fii ovo-lacto-vegetarian, apoi lacto-vegetarian si daca vrei poti sa treci la vegan.


Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Mai 2010, ora 12:18

Exista o metoda radicala s-o termini cu regimul carnivor. Fiindca obiceiul de a cumpara carne e ca un viciu, si aterizeaza in sacosa (crnea), fara sa pui mina pe ea. O arunci la catelusi pe starda. Dupa ce iti trece plinsul dupa ea, treci pe legume.si fructe.
Dar asta e ptr cei mai cu bani. Ptr cei mai saracuti problema asta cu plinsul se rezolva. Pling dupa banii lor care nu-i au, supermarketurile.
Ma scuzati dar m-a podidit plinsul....o fi de la creierul lipsa?

Si se rezolva si cu bietele gaini. Le dati drumul in peisaj. Nu mai e nevoie sa stea inchise.
Vedeti ce rezolvare va da un stresat mental.

Sa stiti ca nu am prea glumit. Cititi printer ironii si vedeti si voi care e problema stresului atit la gaini cit si la oameni. Lipsa de libertate sau mincat prea mult la ei...la noi de catre unii omenosi.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

5843 mesaje
Membru din: 6/05/2009
Postat pe: 3 Mai 2010, ora 16:39

De la: 9am186307, la data 2010-05-02 19:21:03
De la: 9am045616, la data 2010-04-30 17:08:44
De la: nastasemihail, la data 2010-04-30 03:34:51Saracele gaini. Noroc ca nu stiu sa citeasca ca s-ar stresa si mai tare de la cititul, postarilor omenosilor.

dar unelea stiu sa scrie


..altii (cocosi) se prefac ca nu stiu..

De la mine pentru tine

Raporteaza abuz de limbaj
9am126042

88 mesaje
Membru din: 31/08/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Mai 2010, ora 02:38

MAFIA PDL CONDUSÃ DE BÃSESCU – BERCEANU ADUCE ATINGERE GRAVÃ SIGURANȚEI NAȚIONALE. FALIMENTAREA CFR MARFÃ DISTRUGE STATUL ROMÂN, IAR ECONOMIA E DEJA SUBMINATÃ DE FIRME CÃPUȘE

Analiza datelor si informatiilor obtinute de catre cadre oneste din SRI pun în evidenta fapte de o gravitate extrema în legatura cu activitatea lui Radu Berceanu, actualul ministru al Transporturilor, si Traian Basescu (fost ministru al Transporturilor), fapte care au adus si aduc atingere Sigurantei Nationale, fara ca nimeni pâna în prezent sa se sesizeze si sa întreprinda masurile legale de tragere la raspundere. Specialistii din SRI apreciaza ca “lipsa unor planuri concrete pentru rentabilizarea societatilor de cai ferate detinute de stat stimuleaza clanurile-capusa, care îsi împart, prin influenta, functii banoase si afaceri sustinute cu bani publici”. Basescu, Videanu si Berceanu continua sa gîndeasca în sens negativ pentru România, actiunile lor astfel concepute fiind de natura sa prejudicieze grav interesele statului în perioada urmatoare. Ei pun în prezent la cale privatizarea Companiei CFR Marfa, dar nu oricum, ci prin falimentare, astfel încît cei care o vor cumpara sa dea cît mai putini bani. În timp ce conducerea berceniana a Ministerului Transporturilor „negociaza” cu sindicatele disponibilizari si amînari la plata salariilor din CFR iar nesimtirea basesciana vorbeste de criza, sute de milioane de euro se scurg spre cîteva companii care „modernizeaza” vagoane de calatori fabricate în anii 60, desi acestea nu mai au mai mult de un an de viata.




Familii întregi, cu conexiuni la tandemul Basescu-Berceanu, s-au lipit pe langa bugetele de investitii directionate de la centru spre mediul privat. Fie ca este vorba de companii ale rudelor celor care activeaza în CFR sau beneficii personale ale unor sefi, toate aduc prejudicii bugetului public. Lista intereselor ce graviteaza în jurul Cailor Ferate Române pare fara sfîrsit si pleaca de la vîrful sistemului”. În timp ce conducerea berceniana a Ministerului Transporturilor „negociaza” cu sindicatele disponibilizari si amînari la plata salariilor din CFR iar nesimtirea basesciana vorbeste de criza, sute de milioane de euro se scurg spre cîteva companii care modernizeaza vagoane de calatori fabricate în anii 60, desi acestea nu mai au mai mult de un an de viata. Ministerul Transporturilor pune astfel umarul la întarirea concurentei private din România printr-o manevra denumita „asociere”. Astfel, vagoane si locomotive, care sînt declarate ca fiind în plus pentru CFR Marfa, sînt împinse la înaintare, în ajunul anuntatei privatizari a companiei. Singurele cîstigatoare sînt doua grupuri private în jurul carora s-a tesut un veritabil paienjenis politic. Privatizarea singurei companii feroviare românesti profitabile din portofoliul Ministerului Transporturilor, CFR Marfa, miscare pe care o tot anunta ministrul de resort de cîteva luni, este prefatata de o serie de manevre suspecte.



Concret, o parte însemnata a locomotivelor si vagoanelor societatii este înstrainata prin metoda asocierii companiei publice cu cei doi operatori privati ai pietei, ambii dovedind de-a lungul timpului sustinere politica pîna la vîrf (inca de pe vremea cand Basescu era cel care conducea Ministerul Transporturilor): Grup Feroviar Român si Servtrans Invest SA. Manevrele suspecte sînt menite sa mascheze o serie de incompatibilitati si ilegalitati în favoarea unei mîini de afaceristi. Astfel, Ministerul Transporturilor va privatiza CFR Marfa prin licitatie deschisa, metoda prin care va vinde integral participatia statului la compania de transport feroviar de marfa. CFR Marfa are un capital social de 205,16 milioane RON, detinut integral de stat, prin Ministerul Transporturilor. Compania, specializata în transporturi de marfa pe caile ferate, detinea, în 2006, circa 90% din piata de transport feroviar si 35%-40% din segmentul general de transport din România.


În 2007 (cand ministru era acelasi Berceanu), CFR Marfa a mai pierdut din pozitia de piata în favoarea operatorilor privati, piata estimata ca fiind un sfert din cerere. În intervalul 2004-2007, Compania detinuta de Ministerul Transporturilor a raportat cifre de afaceri relativ apropiate: 1,85 miliarde de lei în 2004; 1,83 miliarde de lei în 2005; 1,78 miliarde lei în 2006; 1,83 miliarde de lei în 2007; 1,723 miliarde de lei în 2008. Ceea ce frapeaza este evolutia profitului: 33,97 milioane de lei în 2004, 23,85 milioane de lei în 2005, 28,94 milioane de lei în 2006 (adica peste 8 milioane de euro) si numai 4,73 milioane de lei în 2007, pentru ca 2008 sa aduca pierderi de circa 170 de milioane. Mai mult, desi în 2007 cea mai mare cota de piata o detinea înca CFR Marfa, iar la nivelul cifrei de afaceri anuale, compania de stat avea un avans mai mare de peste sase ori (550 milioane de euro în 2007 - cifra de afaceri a CFR Marfa) fata de transportatorul privat, respectiv Grup Feroviar Român, acesta din urma a raportat un profit net superior la nivelul lui 2007, respectiv 10 milioane de euro, fata de circa 1,4 milioane de euro în cazul CFR Marfa.


Explicatia ar putea consta în cele ce urmeaza. Asa cum aratam mai sus, pîna acum 2 ani compania publica CFR Marfa detinea aproape monopol asupra acestei activitati. În 2007 s-au ridicat din neant doi actori privati: Grampet Grup Feroviar Român si Servtrans Invest – International Railway Systems. Cele doua societati s-au impus, preluînd active si angajati ai CFR Marfa si adunînd în jurul lor societati de reparare si întretinere a materialului rulant, pe care le-au preluat din portofoliul statului la preturi derizorii si nu de multe ori în urma unor proceduri care au ridicat semne de întrebare. A urmat ceea ce se viza din start, adica asocierea. Astfel, în decembrie 2007, CFR Marfa s-a asociat deja cu Grup Feroviar Român, punînd la bataie o parte din vagoanele si din locomotivele pe care le detine si a anuntat ca urmeaza aceeasi procedura si cu Servtrans Invest SA. Potrivit directorului CFR Marfa, „asocierea s-a facut cu scopul valorificarii unui excedent de material rulant”. În pregatire, CFR Marfa publicase în noiembrie 2007, pe site-ul propriu, un anunt cu privire la viitoare asocieri în vederea scoaterii din parcul rece a unui material rulant (vagoane si locomotive) excedentar. O luna mai tîrziu, CFR Marfa a intrat în parteneriat cu Grup Feroviar Român, asocierea ducînd la aparitia Rolling Stock Company SA. Nou-înfiintata firma este detinuta de Societatea Nationala de Transport Feroviar de Marfa, CFR Marfa SA, Grup Feroviar Român (GFR), Raiffeisen Bank SA si doua persoane fizice: Vasile Didila si Viorel Negrut. Cooptarea bancii în aceasta afacere nu este întîmplatoare, Raiffeisen fiind semnalata si în afacerile PSD pe filiera fostului director al bancii Ionut Costea, cumnatul lui Mircea Geoana. CFR Marfa a contribuit la asocierea cu GFR cu 6.400 de vagoane si cu 100 de locomotive, ceilalsi doi parteneri trebuind sa asigure banii necesari pentru repararea acestora. Capitalul social al Rolling Stock Company SA declarat la Oficiul National al Registrului Comertului este de 100 milioane de euro, aportul societatii publice fiind de 45 milioane de euro. Aceasta evaluare a celor 6.400 de vagoane si 100 de locomotive dovedeste ca ele au fost înscrise în capitalul societatii nascute din aceasta asociere la pret de fier vechi, ceea ce reprezinta numai una dintre nereguli. În primul rînd, CFR Marfa nu avea calitatea de a face asocieri. Societatea de stat s-a nascut în 1998 prin reorganizarea Societatii Nationale a Cailor Ferate. Cînd compania-mamut de stat a fost împartita, au aparut 5 societati, printre care si Societatea de Administrare Active Feroviare SAAF SA. Aceasta din urma este instrumentul prin care Ministerul Transportului ar fi putut recurge la valorificarea activelor de care CFR Marfa nu ar mai fi avut nevoie. SAAF a fost înfiintata exclusiv cu acest scop. În articolul 6 al Hotarîrii de Guvern nr. 582/1998, prin care s-a înfiintat CFR Marfa, se arata ca, în vederea atingerii scopului sau, ea are dreptul sa se asocieze, cu exceptia societatilor comerciale rezultate din reorganizarea Societatii Nationale a Cailor Ferate Române. În conditiile din 1998, cînd firmele private de profil existau doar la nivel de intentie, legislativul a limitat libertatea CFR Marfa de a se asocia. Deci, daca Ministerul Transporturilor ar fi decis valorificarea unui surplus de vagoane si locomotive, atunci SAAF ar fi trebuit sa fie implicata.



Operatiunile circumscrise asocierilor CFR Marfa ar fi trebuit sa se faca transparent. Astfel, s-ar fi impus publicarea intentiei societatii de a se implica într-o asociere si oferirea de date cît mai complete cu privire la întreaga operatiune, evidentiindu-se clar cu ce participa statul în societatea nou-înfiintata. CFR Marfa, de fapt Societatea de Administrare Active Feroviare, trebuia sa publice anunturi în vederea primirii unor oferte de asociere, inclusiv în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (Monitorul Oficial al UE), atît pentru ca sîntem stat membru, cît si din cauza valorii mari a participarii societatii de stat. Nu trebuie uitat ca mai multe companii internationale s-au aratat interesate de privatizarea CFR Marfa si, evident, acestea ar fi fost de asemenea interesate de o astfel de asociere. Nu în ultimul rînd, asocierea ar fi trebuit decisa în urma unei licitatii sau macar a unei selectii de oferte.


În schimb, pe cînd nici nu se uscase bine cerneala pe documentele de înfiintare a societatii Rolling Stock Company, conducerea CFR Marfa a decis deja asocierea cu un alt operator privat (concurent pe piata): Servtrans Invest SA, acelasi operator care fusese dat ca viitor asociat înca din noiembrie 2007.



Seria de „neconcordante si ciudatenii”continua cu Ordinul ministrului Transportului nr. 756 din 2007, care a fost indicat de catre Liviu Bobar, fostul director al CFR marfa ca actul care ar fi stat la baza procedurii de asociere a CFR Marfa cu GFR. De fapt, Ordinul 756/2007 nu are nici o legatura cu aceasta asociere, ci face referire la numirea unei comisii în vederea unei licitatii publice.



Despre cei doi asociati ai CFR Marfa, Grupul Feroviar Român (GFR) – Grampet si Servtrans Invest International Railway Systems, favoriti pentru afaceri cu banii publici, oricine ar fi la putere, se cunosc o serie de lucruri cît se poate de relevante. Ambele au început sa functioneze primind serioase dovezi de deschidere din partea societatii concurente CFR Marfa: vagoane si locomotive la preturi foarte mici, concesiuni de cai ferate si de rute, dublate ulterior de favorizarea la achizitia de societati cu activitati conexe.



International Railway Systems, firma cu sediul în Luxemburg, detinuta de Cristian Burci, are, pe lînga Servtrans Invest SA, si alte companii care actioneaza în domeniu: MEVA SA Drobeta-Turnu Severin, Romvag Caracal, specializate în constructia, repararea si modernizarea vagoanelor. Lor li se adauga si Severnav, tot din Drobeta-Turnu Severin. Burci, un apropiat al PSD, acum al PDL, a devenit celebru pentru contractele cu statul.


Si structura Grampet SA este una asemanatoare: un operator de cale ferata, Grup Feroviar Român (GFR), societati de întretinere a materialului rulant: REMAR SA Pascani si REVA SA Simeria, precum si alte cîteva firme cu activitate conexa. Grampet SA este o adunatura de societati roind în jurul a doi cetateni: Vasile Didila si Gruia Stoica. Acestia sînt originari din Toflea, judetul Galati, localitate cunoscuta drept capitala neoficiala a romilor din România. De altfel, la Toflea îsi au sediul multe societati detinute de ei. Este cunoscut ca debutul în afaceri al celor doi, Didila si Gruia, l-a reprezentat comertul de fier vechi. Cei doi sînt considerati mogulii locali din Toflea, o comuna unde palatele cu turnulete sînt evaluate (chiar si cele mai modeste) la preturi comparative cu cele platite de Didila si Gruia pentru cîte o societate de stat dintre cele care fac acum parte din grupul Grampet. De exemplu, REMAR SA a fost achizitionata de Grampet SA cu mai putin de 700.000 de euro, iar ministerul a sters toate datoriile întreprinderii.


Iata cum functioneaza lucrurile dupa asociere. Un exemplu îl reprezinta un contract de reparatii încheiat în ianuarie anul acesta de Rolling Stock SA pentru 1.075 de vagoane. Partea cea mai consistenta a contractului, în valoare de un milion de euro, a ajuns la Reva Simeria, adica o firma din grupul Grampet, acelasi din care face parte si GFR. De asemenea, tot la începutul anului 2009, au fost semnate doua contracte de închiriere cu Bulgarian Railways LTD si Train Hungary, doua societasi care fac si ele parte din grupul Grampet. Practic, materialul rulant al CFR Marfa a fost folosit pentru cresterea cifrei de afaceri a Reva Simeria si apoi extinderea cotei de piata a grupului Grampet, care are acum cu ce sa intre pe piata externa de transport feroviar de marfa. În plus, Raiffeisen a iesit între timp din afacere, astfel ca GFR a ajuns sa detina 51% din actiunile Rolling Stock, iar CFR restul. Urmarea logica a acestor actiuni o reprezinta niste mariri de capital succesive care vor aduce statul român în pozitia de actionar minoritar în afacere, pentru ca în final sa renunte complet la actiunile detinute. De altfel, Adrian Andon, directorul de exploatare al GFR, a anuntat deja ca firma în conducerea careia se afla este interesata de preluarea integrala a CFR Marfa la preconizata privatizare.


Basescu, Videanu si Berceanu continua sa gîndeasca în sens negativ pentru România, actiunile lor astfel concepute fiind de natura sa prejudicieze grav interesele statului în perioada urmatoare. Ei pune în prezent la cale privatizarea Companiei CFR Marfa, dar nu oricum, ci prin falimentare, astfel încît cei care o vor cumpara sa dea cît mai putini bani. Cum se poate explica altfel faptul ca, dintr-o companie aflata pe profit cu numai 2 ani în urma, aceasta a ajuns sa intre în colaps, pentru ca în prezent sa nu mai aiba nici bani de salarii? Acest lucru nu este posibil decît cu sprijinul factorului decizional aflat în vîrful piramidei, respectiv Radu Berceanu. Informatiile existente aduc în atentie faptul ca ministrul respectiv actioneaza cu buna-stiinta pentru falimentarea companiei si împingera ei spre un operator privat care contribuie în acest fel la punga partidului sau a sa personala. Felul în care a anuntat privatizarea companiei, fara sa încerce, nici macar de fatada, redresarea economica a acesteia, a ridicat deja mari semne de întrebare în legatura cu onestitatea operatiunii în sine. Procesul de privatizare a companiei maghiare similare celei românesti, MAV Cargo, se pare ca l-ar fi încurajat pe ministru sa reia tema privatizarii. Trebuie spus ca, în urma unor suspiciuni de coruptie, autoritatile maghiare au demarat deja o ampla ancheta cu privire la aceasta privatizare, iar Comisia Europeana a luat si ea la puricat tranzactia.



Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce parere aveti despre problema "gainilor stresate"?
Mergi la: