back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Credeti ca in functie de banii care i dati la preoti sunteti mantuiti?, argumente pt iertarea pacatelor

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1276 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Septembrie 2009, ora 21:39

Liturghia a devenit ...sport national.. asta e topicul:Nimic din sport"

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 17:40

Sport...sport...sport...sport...


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Octombrie 2009, ora 17:44

De la: nastasemihail, la data 2009-10-04 17:40:44Sport...sport...sport...sport...
miscare,miscare si iar miscare


Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Octombrie 2009, ora 02:30

Un lucru e clar...banii dati la orice, se duc de la tine la...orice.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1276 mesaje
Membru din: 7/07/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Octombrie 2009, ora 22:32

De la: nastasemihail, la data 2009-10-06 02:30:19Un lucru e clar...banii dati la orice, se duc de la tine la...orice.

Si un lucru e neclar... ..de la cine?..


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Octombrie 2009, ora 02:40

De la: serena, la data 2009-10-06 22:32:54
De la: nastasemihail, la data 2009-10-06 02:30:19Un lucru e clar...banii dati la orice, se duc de la tine la...orice.

Si un lucru e neclar... ..de la cine?..
Cind dai bani, ma refer, pe un serviciu sau produs.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
67iul

26 mesaje
Membru din: 3/10/2009
Postat pe: 18 Octombrie 2009, ora 19:36

nu neaparat gay...si femei cu probleme care nu mai au incredere in preoti....DE CE?
Sa crezi in DUMNEZEU e una dar nu in preot


Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 26 Octombrie 2009, ora 13:33

De la: Shlomo_Mire_Ivan, la data 2009-07-18 20:04:34Dorintele se vor implini sau nu.In acelasi timp,e normal ca popa sa se uite la ochiu dracului,sa nu cumva sa puna geana pe enorias...Mai sunt altii care-i trateaza pe cei mai smeriti cu ochiu' maro...

Dar pe la dvs. cum mai stati cu zeciuiala si cu dajdia ?


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
Fosta membra 9am.ro

5243 mesaje
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 30 Octombrie 2009, ora 20:56



NU -mi trecea prin minte pe unde...alearga preotii-nu credeam sa-i gasesc pe forumul de sport !
O fi vreo explicatie -isi fac conditie fizica -vor sa fie pregatiti pentru cand vor fugi ca dracu de tamaie !



9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 30 Octombrie 2009, ora 21:47

despre proti???vai nu vreau sa aud
fatarnici fratilor
vor sa para miere ,dar ce zace in ei greu de crezut
eu cred ca sunt categoria care umbla cel mai mult dupa bani
le plac banii si se fac preoti



9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 30 Octombrie 2009, ora 21:48

cei mai afaceristi, oportunisti sunt POPII


9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 30 Octombrie 2009, ora 21:55

NU VB NIMENI AICI?


Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 08:47

De la: 9am001312, la data 2009-10-30 21:48:12cei mai afaceristi, oportunisti sunt POPII

Dupa cum ai spus in raspunsul tau anterior acestuia pe care l-am citat,unii oameni ahtiati dupa bani se fac popi .
Asta e in contradictie cu afirmatia ta ca "cei mai afaceristi,oportunisti sunt popii" deoareca inainte de a deveni popi sunt niste simpli oameni ahtiati dupa bani .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
georgyion

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 11:52

Fratilor nu spun ca nu aveti dreptate despre preoti, dar cine sunteti voi sa judecati? De ce cand va duceti in supermarket-uri nu va intereseaza cat dati pe produsul X sau Y, in schimb va uitati la banii pe care ii dati pe un acatist?! Refuz sa cred ca preotul iti pune un tarif la acatist, iar daca este asa prefer sa nu dau. Oricum Dumnezeu stie puterea financiara a fiecaruia. Si degeaba dai nu stiu cate milioane ca sa ti se ierte pacatele daca tu atunci cand ajungi intr-o biserica nu te rogi lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor cu smerenie,din tot sufletul si sa nu le mai faci. Iar pentru mantuire avem foarte mult de lucrat inafara de post, rugaciune, sa facem cat mai multa milostenie si sa ne iubim aproapele, sa nu mai judecam pentru ca se va judeca cu aceeasi masura. In concluzie : PREOTUL ESTE SLUJITORUL DOMNULUI, EI AU PUTEREA DE A SE DEZLEGA FATA DE NOI, IAR LA JUDECATA DE APOI EI AU O JUDECATA APARTE. PENTRU CA, DACA ATUNCI FIECARE VA DA SOCOTEALA PENTRU PACATELE LUI PREOTII VOR DA SOCOTEALA MULT MAI MULT DECAT NOI ASA CA DUMNEZEU SA NE CALAUZEASCA PE CALEA CEA DREAPTA.


9am161376

5 mesaje
Membru din: 24/10/2009
Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 13:30

Cand daruim un ban bisericii, este drept, ca noi ne-am facut datoria, sau am facut ce am simptit
Ca banii ajung in alta parte nu mai este problema noastra , Domnul Nostru stie mai bine ce este de facut
Nu mai fiti asa de critici, nu este momentul


Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 13/09/2009
Oras: Arad

Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 14:19

PE DUMNEZEU NU IL CUMPERI CU BANI.


9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 18:46

Popiii iau bani degeaba


Niste hoti mizerabili
au si salar si se mai bucura de banutul amaratei si al vaduvei


9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 22:11

naspa cu preotii
dupa bani, dupa bani


9am001312

19 mesaje
Membru din: 28/02/2009
Oras: Suceava

Postat pe: 31 Octombrie 2009, ora 22:48

care-i problema? ce nu intelegi si und ema contrazic?
nu ma contrazic deloc
sunt nebuni dupa bani,da?
oki sunt nebuni dupa bani
sunt oportunisti?sunt


britanikkus

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 04:46

A da bani la preot, e ca si cum ai da spaga lui "Doamne, Doamne...", pentru un locusor mai caldut, in Rai! Pai, nu stiu cum sa spun, dar si acolo merge cu spaga, frate?!?... Parca incercau sa-mi spuna ca acolo e bine, toti egali, blah, blah, blah... , ce mai, un fel de comunism de ala super, de reclama! Asa ca eu nu dau nici un sfant la preoti. Sint bugetari, bani nu le trebuie ca e ochiul dreaq (si eu nu vreau sa-i ispitesc!), ba pe deasupra biserica e cel mai mare proprietar de pamint de pe planeta asta! Asa ca au de unde trai, nu trebuie sa fie mijlocitori de spaga intre mine si Sf. Petru (parca asta sta la Poarta Raiului, nu-i asa?), pentru o cazare pe termen lung!


vdtoth

35 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pitesti

Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 09:36

Uitati-va in literatura. Dincele mai vechi timpuri cum erau considerati popii:
1. popa Belciug din romaul "IOn" de Liviu Rebreanu se folosea de informatiile de la spovedanie in viata particulara;
2. Ion Creanga in "Amintiri din copilarie" spunea ca popa "mananca si dupa viu si dupa mort"
3. Mihai Emineescu in poezia "Preot si filozof" spune:
Caci n-avem sfintii vostrii, voi ne mustrati, preoti,
Desi de-a voastra tagma suntem si noi cu toti.....
..................................................................
4. Mihai Margineanu are o melodie ce canta despre popi....................
plus ca aceasta "meserie" se mosteneste in familie (e afacere de familie!).


Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 09:45

De la: vdtoth, la data 2009-11-01 09:36:33Uitati-va in literatura. Dincele mai vechi timpuri cum erau considerati popii:
1. popa Belciug din romaul "IOn" de Liviu Rebreanu se folosea de informatiile de la spovedanie in viata particulara;
2. Ion Creanga in "Amintiri din copilarie" spunea ca popa "mananca si dupa viu si dupa mort"
3. Mihai Emineescu in poezia "Preot si filozof" spune:
Caci n-avem sfintii vostrii, voi ne mustrati, preoti,
Desi de-a voastra tagma suntem si noi cu toti.....
..................................................................
4. Mihai Margineanu are o melodie ce canta despre popi....................
plus ca aceasta "meserie" se mosteneste in familie (e afacere de familie!).

Nu trebuie bagati toti in aceeasi oala .
Idea pe care multi nu o sesizeaza e ca sunt unii sarlatani care sa fac preoti din considerente pecuniare .
Trebuie aratat ca inainte de a deveni preoti sunt sarlatani .
In plus,pe vremea comunismului, securitatea si partidul au avut grija sa-si infiltreze o multime de slugi in randul preotilor .


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
kond

11 mesaje
Membru din: 2/09/2009
Postat pe: 1 Noiembrie 2009, ora 11:23

Cu bani nu poti cumpara iertarea pacatelor,cu banii aceia contribui numai la o masinuta,o viluta,pentru DOM PARINTE


paulete_16

6 mesaje
Membru din: 6/03/2009
Postat pe: 2 Noiembrie 2009, ora 11:35

Argumente pentru iertarea pacatelor? Cate s-ar putea spune.Dar pentru inceput cu banii dati la preoti nu suntem mantuiti.Este nevoie de rugaciuni si de un bun duhovnic.Fiecare ar trebui sa se gandeasca mai serios la viata de dupa apoi si sa actioneze in aceasta privinta.SI inca ceva:oare mai exista persoane nenumarate care duc o viata ortodoxa autentica?


Voy_con_Dios

6 mesaje
Membru din: 14/09/2009
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 16 Noiembrie 2009, ora 22:07

Nici pe departe nu cred asta. Las bani la preot sau in cutia milei cu gandul ca vor fi intrebuintati pentru intretinerea bisericii, preotul stie ce sa faca cu ei.Banii dati pt mantuire doar catolicii ii cereau, se numeau indulgente. Asta a fost si una din cauzele in care biserica ortodoxa s-a despartit de cea catolica. Iar pt cei care ii judeca pe preoti ca sunt pretentiosi la bani, ii sfatuiesc sa se abtina. Cine nu vrea sa dea bani la biserica, cauta motive de a-i judeca pe preoti sau calugari. Toti ne apropiem de biserica atunci cand patim ceva rau, in schimb cand o ducem bine uitam de ea. Poate oricine sa-si faca rugaciunea singur tot timpul si nu treb sa mai dea bani pt acatiste,dar oamenii comozi prefera mai bine sa dea niste bani si sa se roage preotul pt ei.


ion00

367 mesaje
Membru din: 23/03/2009
Postat pe: 27 Noiembrie 2009, ora 13:40

Nimanui nu trebuie sa platim nimic pentru iertarea pacatelor noastre. Aceasta deoarece Hristos
a platit pe cruce plata pacatului nosrtu,a intregii omeniri prin sangele Sau,prin Jertfa Sa.

8. Cãci în har sunteþi mântuiþi, prin credinþã, ºi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;
9. Nu din fapte, ca sã nu se laude nimeni.
10. Pentru cã a Lui fãpturã suntem, zidiþi în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gãtit mai înainte, ca sã umblãm întru ele.

1. Fericiþi cãrora s-au iertat fãrãdelegile ºi cãrora s-au acoperit pãcatele.
2. Fericit bãrbatul, cãruia nu-i va socoti Domnul pãcatul, nici nu este în gura lui vicleºug.
3. Cã am tãcut, îmbãtrânit-au oasele mele, când strigam toatã ziua.
4. Cã ziua ºi noaptea s-a îngreunat peste mine mâna Ta ºi am cãzut în suferinþã când ghimpele Tãu mã împungea.
5. Pãcatul meu l-am cunoscut ºi fãrãdelegea mea n-am ascuns-o, împotriva mea.
6. Zis-am: "Mãrturisi-voi fãrãdelegea mea Domnului"; ºi Tu ai iertat nelegiuirea pãcatului meu.


Fosta membra 9am.ro

1671 mesaje
Membru din: 26/09/2009
Postat pe: 27 Noiembrie 2009, ora 18:56

De la: ion00, la data 2009-11-27 13:40:32Nimanui nu trebuie sa platim nimic pentru iertarea pacatelor noastre. Aceasta deoarece Hristos
a platit pe cruce plata pacatului nosrtu,a intregii omeniri prin sangele Sau,prin Jertfa Sa.

8. Cãci în har sunteþi mântuiþi, prin credinþã, ºi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;
9. Nu din fapte, ca sã nu se laude nimeni.
10. Pentru cã a Lui fãpturã suntem, zidiþi în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gãtit mai înainte, ca sã umblãm întru ele.

1. Fericiþi cãrora s-au iertat fãrãdelegile ºi cãrora s-au acoperit pãcatele.
2. Fericit bãrbatul, cãruia nu-i va socoti Domnul pãcatul, nici nu este în gura lui vicleºug.
3. Cã am tãcut, îmbãtrânit-au oasele mele, când strigam toatã ziua.
4. Cã ziua ºi noaptea s-a îngreunat peste mine mâna Ta ºi am cãzut în suferinþã când ghimpele Tãu mã împungea.
5. Pãcatul meu l-am cunoscut ºi fãrãdelegea mea n-am ascuns-o, împotriva mea.
6. Zis-am: "Mãrturisi-voi fãrãdelegea mea Domnului"; ºi Tu ai iertat nelegiuirea pãcatului meu.

Cred ca ati uitat de banul vaduvei ...


Ioan 8 ,32. ªi veþi cunoaºte adevãrul, iar adevãrul vã va face liberi.
kolos

4 mesaje
Membru din: 29/11/2009
Postat pe: 29 Noiembrie 2009, ora 15:15

De la: cassandra, la data 2009-08-04 15:14:09Cine spune faptul ca religia a fost o unealta de manipulare pentru crestini,se amageste singur...inseamna ca traieste intr-o singuratate absoluta.Din pacate anumiti preoti reduc credinta doar la acest lucru.Dar nu e in puterea noastra de a judeca.Cine crede ca Dumnezeu e o iluzie implementata de preoti se inseala.Dar banii nici lui Isus nu i-au placut...da a spus,,dati Cezarului ce-i a Cezarului''.Probabil va venii vremea cand nu va mai fi nevoie de bani.Dumnezeu are grija si de asta.


Nu trebuie sa spuna nimeni este PE FATA!!!
nu exista dumnezeu dupa ce mori nu mergi nicaieri nu a existat isus , trebuie sa realizati chestiile astea si sa va reveniti naibii odata
omenirea imediat ajunge pe marte si voi va rugati la dumnezei si prostii in ciuda descoperirilor si a tot ce s-a intamplat
in romania lumea o sa poata sa admita aceste lucruri mai greu dar macar se fac progrese in alte parti


kolos

4 mesaje
Membru din: 29/11/2009
Postat pe: 29 Noiembrie 2009, ora 15:15

De la: cassandra, la data 2009-08-04 15:14:09Cine spune faptul ca religia a fost o unealta de manipulare pentru crestini,se amageste singur...inseamna ca traieste intr-o singuratate absoluta.Din pacate anumiti preoti reduc credinta doar la acest lucru.Dar nu e in puterea noastra de a judeca.Cine crede ca Dumnezeu e o iluzie implementata de preoti se inseala.Dar banii nici lui Isus nu i-au placut...da a spus,,dati Cezarului ce-i a Cezarului''.Probabil va venii vremea cand nu va mai fi nevoie de bani.Dumnezeu are grija si de asta.


Nu trebuie sa spuna nimeni este PE FATA!!!
nu exista dumnezeu dupa ce mori nu mergi nicaieri nu a existat isus , trebuie sa realizati chestiile astea si sa va reveniti naibii odata
omenirea imediat ajunge pe marte si voi va rugati la dumnezei si prostii in ciuda descoperirilor si a tot ce s-a intamplat
in romania lumea o sa poata sa admita aceste lucruri mai greu dar macar se fac progrese in alte parti


ion00

367 mesaje
Membru din: 23/03/2009
Postat pe: 3 Decembrie 2009, ora 14:34

De la: tutenes, la data 2009-11-27 18:56:14
De la: ion00, la data 2009-11-27 13:40:32Nimanui nu trebuie sa platim nimic pentru iertarea pacatelor noastre. Aceasta deoarece Hristos
a platit pe cruce plata pacatului nosrtu,a intregii omeniri prin sangele Sau,prin Jertfa Sa.

8. Cãci în har sunteþi mântuiþi, prin credinþã, ºi aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;
9. Nu din fapte, ca sã nu se laude nimeni.
10. Pentru cã a Lui fãpturã suntem, zidiþi în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gãtit mai înainte, ca sã umblãm întru ele.

1. Fericiþi cãrora s-au iertat fãrãdelegile ºi cãrora s-au acoperit pãcatele.
2. Fericit bãrbatul, cãruia nu-i va socoti Domnul pãcatul, nici nu este în gura lui vicleºug.
3. Cã am tãcut, îmbãtrânit-au oasele mele, când strigam toatã ziua.
4. Cã ziua ºi noaptea s-a îngreunat peste mine mâna Ta ºi am cãzut în suferinþã când ghimpele Tãu mã împungea.
5. Pãcatul meu l-am cunoscut ºi fãrãdelegea mea n-am ascuns-o, împotriva mea.
6. Zis-am: "Mãrturisi-voi fãrãdelegea mea Domnului"; ºi Tu ai iertat nelegiuirea pãcatului meu.

Cred ca ati uitat de banul vaduvei ...


Nu am uitat de banul vaduvei!

Sa nu uitam ca vaduva a dat in Templu. Banii din Templu erau doar pentru preotii evrei,din neamul levitilor
Acestor preoti Dumnezeu,le-a randuit sa traiasca doar din darurile de la Templu intradevar.
In Noul testament,crestinilor,Dumnezeu a stabilit ca cei ce propovaduiesc Evanghelia sa traiasca din Evan
-ghelie. Nu toti s-au folosit de acest drept,iar din diferite motive au lucrat cu mainile lor pentru a se
putea intretine.

A da bani ,alte bunuri pentru mantuirea noastra inseamna oare ca jertfa de de cruce a
Mantuitorului nu este completa? Cum, mai trebuie oare sa contribuim si noi cu ceva la jertfa Mantuitorului?
Este total exclus asa ceva! EL Hristos a facut totul pe Golgota pentru a mantui tot neamul omenesc!
Caci sacrificiul Sau, jertfa SA nu au echivalent. Caci Dumnezeu a dat pentru noi ce A avut mai scump
pe Isus.
Una este mantuire,si alta este rasplata.
Mantuirea ne este data in dar si fara plata de catre Dumnezeu,prin credinta noastra In Isus Hristos
Rasplata ne va fi data in Imparatia cerurilor,pentru faptele noastre bune facute de noi aici pe pamant.

www.youtube.com/watch?v=oEpScXDYb74




Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului credeti ca in functie de banii care i dati la preoti sunteti mantuiti?, argumente pt iertarea pacatelor
Mergi la: