back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Verificati-va cunostintele de cultura generala

 


 
Pagini: << 455 456 457 458 459 460 >> Sari la pagina:
 
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 11:37


https://www.scribd.com/document/317429749/Boala-Lui-Calache
Aneto?" "Păi cum să nu mă închin, omule? Boala asta a lui Calache e boală grea, dacă vrei să mă
-
nțelegi." "Ei bine, să facem puțină liniște, văd că s
-
au oprit în fața magazinului." Don Calache se coboară tacticos se oprește și adună pe toți muzicanții cu instrumentele într
-
o singură trăsură. Pe ceilalți îi plătește cu câte doi poli de parale și
-
și ia rămas bun; oamenii pleacă mulțumiți, de

afacere și de câștig. Ciufu, Fufu, zburlitul și toboșarul s
-
au grupat și au cântat tot timpul până Don Calache a
descuiat magazinul, a ridicat obloanele, a deschis geamurile: I-
a plătit onorabil luându
-
și

rămas bun de la ei. Cu lacrimi în ochi, muzicanții au încercat din toate puterile să cânte marșul din opera "Trubadurul" de răsuna tot Lipscaniu. Că doar unu
-i Don Calache!
Despre această ciudățenie a lui

Don Calache, se auzise în toate colțurile și cartierele Bucureștiului. "Tu nu vezi, maică, cum se ține acesta scai după fata lui Dumitrache? De, o fi având boala lui Calache!" Orice viciu, orice pasiune, orice slăbiciune era taxată cu boala lui Calache.

Se răspândise așa de mult această vorbă încât pătrunsese în toate mediile la oraș și la țară. Dacă a
veai un fix pentru

ceva și te urmărea o idee sigur aveai boala lui Calache. Despre episodul sosirii sale cu șase trăsuri se discutau fel de fel de scenarii.

Liniștit, calm și imperturbabil Don

Calache a început să se organizeze
pentru bunul mers al magazinului.
Discret, cu poftă de lucru, nu discuta nimic de viața

sa particulară. Unii din vecini îl încercau să
-
l ispitească despre dispariția lui de o lună.

Însă Don Calache ocolea totdeauna întrebările și aborda alte subiecte.

Enigmatic și tăcut își trăia viața în felul său intim, hrănindu
-se cu
trecutele amintiri. Nu permitea nimănui să
-i

pătrundă în teritoriul sfânt și sacru al inimii sale. Evenimentul domnului Calache se stingea în momentul apariției altor noutăți.

Oamenii, dornici de senzații tari, gustau toate zvonurile și întâmplările care erau proaspete pe piață. Totuși porecla care a prins cel mai bine și a dăinuit cel mai mult a fost "Boala lui Calache".

Această apreciere adresată, unor persoane, era privită ca o constatare negativă. Și după război

am auzit persoane în vârstă folosind epitetul:
"Tu nu-
l vezi? Cred că e lovit de
boala lui Calache
... Umblă teleleu, pleacă lipsește câte o lună, două, apoi

revine acasă, năuc și buimac. Ăștia cu boala lui Calache vorbesc puțin, sunt retrași, timizi."

O
pagină de viață! Un personaj ciudat și straniu, care făcea pe oameni să țese tot felul de glume, snoave și zâmbete în

acea perioadă liniștită de viață înainte de începutul celui de al doilea război. Dorința de a râde, de a imita, de a face farse și fel de

fel, de șotii pe seama prietenilor era un mod de distracție și bucurie. Această stare a

fost întreruptă într
-
o bună zi de sirenele și ordinul de mobilizare, care a
chemat

la datorie pe toți bărbații de la vârsta de 18 și până la 60 de ani să
-
și apere patria și hotarele țării. Cursul istoriei s
-a schimbat mult,
începând cu anii 40
-
41. Și Don Calache a plecat cu unitatea sa până dincolo de Sevastopol; iar într
-
o noapte toată această unitate a fost decimată. Strada Lipscani a fost văduvită de acest personaj

plin de
culoare și de pitoresc. Despre conu Iorgu de la "3 coceni", nu am putut afla nimic, parcă
-
l înghițise pământul. Dar viața îți

oferă și multe surprize. Într
-
o seară, sorbind o halbă la
Carul cu Bere,

pe cine credeți că văd? Ciufu și Fufu scârțiau din vechile lor viori melodii de jale și de dor. În jurul lor, bărbați care

scăpase de pe front. Aceștia își vărsau în pahare câte o lacrimă pentru cei pierduți în vâltoarea frontului și a bombardamentelor. "Măi, baragladine
,
toată lumea pe front și voi stați aciuați la
Carul cu Bere
?"
"Ce să facem conașule? E oameni mulți necăjiți și au nevoie de noi, să
le
alinăm durerile!"

"Dar matale, conașule nu ne poți

avansa cu un pol ca să
-
ți cântăm o cântare pentru gagica lu' matale?"

"Bine, măi, luați un pol că

nu mă pot supăra pe voi.

Totuși îmi sunteți

simpatici!" "Sărutăm mâna, conașule și să fie de sufletul lui conaș Calache; strașnic om, să
-
i fie țărâna ușoară dacă a
murit pe front. Amin." "Nea Fane-
e, măi Nea Fane, măi !" "Ho, mă, ce strigi așa, Fufule,
ce arde, ce s-a

aprins?" "Dă
-
te mai la gard, să
-
ți spun o veste care să te dea pe spate 3 zile." "Ce veste așa strașnică, măi
Fufule?"
"Nea Fane, să știi

că a venit conaș Calache de pe front din război; l
-am
văzut cu ochii mei!"

"Taci mă,

că nu te cred; parcă s
-
auzise că a murit.

Cum a apărut așa dintr
-
o dată? Și unde anume l
-
ai văzut? Cum arată și cu cine mai era?" "Uite cum a fost Nea Fane: eu cu Ciufu ne făceam
programul artistic la
Caru' cu Bere
. Deodată, cine crezi că apare în local? Conaș Calache cu

o damă la braț
.
M-am uitat
,
m-
am șters la ochi, să văd dacă nu visez și, adevărat, era conașu' cu
dama
."
"Măi, Fufule, lămurește
-
mă cine era
dama

și ce înseamnă
damă
." "Păi,
Nea Fane,
damă

înseamnă că nu

ești nici doamnă, nici muncitoare. Un
fel de ames
tecătură între cocoană și slugă."

"Bine, bine și ce au spus, nu i
-
ai întrebat?" "Conașu' a spus că dama este soția lui, o cheamă

Raisa și este din satul Voroșilovca, nu departe de orașul Harcov. În acest sat unitatea militară a lui Conașu fusese cazată pentru refacere în urma unei lupte crâncene. Aici soarta și
destinul i-a scos-
o pe Raisa în cale, la gospodarul unde fusese cazat.

Focoasă, cu ochi calzi pătrunzători, cu

părul blond numai inele, l
-a dat
gata pe conașu și în 3 săptămâni au făcut și cununia. Borșurile ucrainene, colțunașii cu brânză, plăcinte moi pufoase și mângâierile
Raisei l-
au făcut pe conașu s
-
o roage să vină cu el în România. Raisa a consimțit că
-
l iubea cu adevărat."

"Au sosit în țară

cu trupele
Tudor Vladimirescu
. I-
am întrebat de magazinul de pe Lipscani!" "Ce să fie," a răspuns, oftând, conașu', "și Lipscanii a fost pisat de câteva ori de escadrilele de avioane. Totul este șters și măturat; nimic nu se cunoaște din ce a fost!" "Și cum vă gândiți să vă descurcați mai departe conașule?" l
-
am întrebat. Cu delicatețe și blândețe în glas a intervenit Raisa: "O să ne descurcăm
bine.

Chiar mâine plecăm la Băilești, lângă Caracal, în județul Olt. Acolo Calache al meu are două pogoane de pămât, le vindem și încropim un magazin de mărunțișuri chiar în Băilești. Peste două luni voi da naștere
unui
fecior ca să aibă Calache al

meu și un moștenitor, apoi câți vor fi de
la Dumnezeu.Eu m-
am hotărât să deschid un atelier de croitorie, că
nimeni n-
o să mă întreacă în toată Olten
ia.
Am învățat meserie de la o româncă, măritată cu un căpitan rus. Maestră, domnule, nu altceva!

Veneau cocoanele tocmai de la Kiev să
-
și coase rochii și costume fel de fel. De la căpităneasa asta am prins drag de români. Vorbea numai românește cu mine și mă învăța de toate ca o mamă! Cine știe pe

unde or fi acum, Dumnezeu să
-
i păzească și să
-i
ocrotească de toate relele!" Harnică, iubitoare și

sufletistă, Raisa a devenit în scurt timp cea mai respectată femeie din Băilești.

Bună gospodină, bună soție,

bună mamă și mai cu seamă croitoreasă de lux din tot județul Olt. Calache a progresat și a prosperat lângă Raisa, bucurându
-
se amândoi de respectul tuturor cetățenilor din Băilești. "Ascultă

dragule, uite ce mi-
a spus o clientă săptămâna trecută. Că la
Bu
curești, pe strada Lipscani, era unu', Calache, care avea un magazin mare de coloniale. Acest Calache avea o boală a lui numită
boala lui Calache
. Nu cumva tu erai acela și poate aveai o boală anume da care
mie nu mi-
ai spus?" "Ba da, Raisa, eu am fost ăla." Pasiunea, povestită sincer de Calache soției sale o fost gustată și apreciată. "S
-
a făcut târziu, dar înainte de culcare te rog să
-
mi promiți că în vacanță vom merge și noi la București, să căutăm cârciuma
3 Coceni
a lui Nea Iorgu

Sprâncenatu." În drum spre Slatina vă poftim și pe la noi, la Băilești. Croitoreasă de lux ca Raisa lui Calache nu găsești în tot județu. O firmă luminoasă chiar în centru orașului:
La Calache
aduce aminte locuitorilor

mai în vârstă, pisălogi și insistenți, într
-
o idee de zicală: "Lasă
-
l maică, o fi având
Boala lui Calache
".


Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 12:08


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 12:10

Istorie secretă: Nicolae Iorga despre familia Hohenzollern

Din arhivele S.R.I.: Nicolae Iorga despre familia Hohenzollern Nicolae Iorga – Dinastia Hohenzollern = Evrei! Evreii […]


Din arhivele S.R.I.: Nicolae Iorga despre familia Hohenzollern
Nicolae Iorga – Dinastia Hohenzollern = Evrei!

www.justitiarul.ro/8769-2/

Evreii din Capitală și ȋn special membrii Lojei desființate a Marelui Orient, comentează în toate împrejurările, cu tendința de a se difuza în cercuri cât mai largi, următoarele:
Consilierul Regal N. Iorga ar fi adus grave ofense Suveranului într-o ședință a Academiei, când președintele acestei înalte instituții propusese ca toți academicienii să se înscrie în bloc în „Frontul Renașterii > Naționale” (înființat de Carol al II-lea la 16 decembrie 1938, în locul partidelor politice declarate clandestine). În acel moment, N. Iorga s-a ridicat, spunând că îl surprinde ca tocmai președintele să facă o atare propunere adunării, ca și cum aceasta ar fi o breaslă de bărbieri, tinichigii sau o asociație de funcționari comerciali. „Nu, domnule președinte – a spus în continuare, noi nu suntem o turmă de mameluci, fiecare dintre noi are puterea de discernământ necesară și prin nimic nu am putea fi constrânși, ori măcar ademeniți să comitem un asemenea act. Eu cel puțin, declar de la început, că nu m-aș putea înscrie niciodată în asemenea condițiuni.”
La strigătele de „destul”, „stai jos!” ale academicienilor, N. Iorga s-a ridicat din nou și a mai spus că nu vorbește numai în calitate de academician, ci și de istoric și că dacă este vorba să facă istorie, apoi să mai aștepte puțin, domnii colegi, că vor afla lucruri interesante.
Cu toate protestele asistentei și fiind des întrerupt de academicieni, N. Iorga a început prin a aminti că: „În Evul Mediu existau în Germania trei orașe libere: Hamburg, Lubeck și Bremen. În Lubeck, printre diferitele familii de evrei conlocuitoare se găseau unele care se numeau „Zollern”, adică familiile din deal, și spre a nu se confunda cu cele din vale își ziceau „Hohenzollern”. Acești Hohenzollerni, prin camătă și tot felul de mijloace specific evreiești, devenind extrem de bogați, au ajuns mai târziu stăpâni ai castelului și domeniilor de la Sigmaringen, fiind mai târziu înnobilați de Margraful Bavariei. Din acești Hohenzollerni se trage actuala noastră dinastie, care după cum este și firesc, poartă nu numai stigmatele rasei evreiești, dar mai suferă și de anumite tare care se transmit pe calea ereditară și periodic din patru în patru generații.”
Deși des întrerupt de asistență, N. Iorga a continuat totuși, arătând cum în calitatea sa de istoric, a putut stabili c㠄printre alte boli ale acestei familii se află și nebunia transmisă invariabil din patru în patru generații și că păcatele au căzut tocmai pe M.S. Regele ca să fie din generația celor nebuni Regele Ferdinand a fost deplin sănătos la minte, după cum a fost sănătos și Regele Carol I, ca și fratele său, tatăl Regelui Ferdinand. Deși părintele Regelui Carol și bunicul Regelui Ferdinand au fost sănătoși, bunicul Regelui Carol I a fost totuși nebun, nebunie transmisă astăzi după a patra generație, Regelui Carol II. Mai mult încă: toți acești regi ori prinți nebuni, atunci când au simțit că puterea de vitalitate a sângelui evreesc din vinele lor scade, din cauza rezultatelor încrucișării cu prințese de sânge arian, au căutat să-și reconforteze virusul iudaic, prin căsătorii cu evreice.
Așa a făcut și străbunicul lui Carol II, care l-a precedat cu patru generații și așa a făcut și actualul Rege al României, căsătorit – după cum se știe, a mai adăugat N. Iorga – cu d-na Lupescu.” Suveranul, informat de propunerea ce urma a fi făcută de președintele Academiei, pentru înscrierea în bloc a academicienilor în „Frontul Renașterii Naționale”, asculta la microfon (n.n. difuzor) dezbaterile din sala de ședințe a Academiei.
Auzind cele spuse de N. Iorga, regele l-a trimis la Academie pe colonelul Urdăreanu, ca să-l împiedice de a vorbi mai departe.
Intrând în sala de ședințe, dl. Urdăreanu s-a dus direct la Iorga pe care l-a amenințat, spunându-i că toate cele declarate acolo fuseseră auzite de Suveran.
Acesta a spus d-lui colonel Urdăreanu următoarele: „Du-te și spune stăpânului tău, că profesorul Iorga nu se teme de nimeni, chiar dacă Regele ar porunci să fie ucis și că toate cele spuse acum la Academie se vor învăța în viitor în cărțile de școală. Chiar dacă voi fi suprimat, cele spuse se vor cunoaște totuși în lumea întreagă, deoarece am avut grijă să le trimit mai înainte la Londra, Roma, Paris și Berlin.” Toate aceste insinuări fac obiectul de discuție prin toate lojile masonice, loji în care s-ar fi hotărât detronarea Suveranului României.
Tot masonii mai pretind că, pentru ca opinia publică să nu dea crezare celor care s-ar comenta, (Regele) a îmbunat pe N. Iorga, iar la serbarea și recepția membrilor Ordinului „Ferdinand”, Suveranul s-a fotografiat întreținându-se cordial cu acesta.
Arhiva SRI, fond D, dosar 11382, vol. ÎI, f. 181-184.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 12:34

O carte veche de 1.000 de ani, păstrată la Budapesta, răstoarnă toate teoriile istorice despre cultura strămoșilor noștri
www.justitiarul.ro/o-carte-veche-de-1-000-de-ani-pastrata-la-bud...
Dacii scriau de la dreapta la stânga, iar citirea se făcea de jos în sus De la daci nu au […]
Dacii scriau de la dreapta la stânga, iar citirea se făcea de jos în sus

De la daci nu au rămas izvoare scrise. Prea puține se știau despre locuitorii zonei carpato-dunărene, după retragerea romanilor. O carte veche de aproape 1.000 de ani, păstrată la Budapesta, răstoarnă teoriile istoricilor. Manuscrisul cuprinde primele documente scrise în această perioadă istorică. A fost scrisă cu caractere dacice, de la dreapta la stânga, și se citește de jos în sus. Vorbește despre despre vlahi și regatul lor. Mulți au încercat să descifreze Codexul Rohonczi, dar n-au putut. Arheologul Viorica Enachiuc a tradus, în premieră, filele misteriosului manuscris. Dăruită de un grof În 1982, Viorica Enachiuc a aflat dintr-o revistă publicată în Ungaria de existența în arhivele Academiei Ungare a Codexului Rohonczi. Se spunea că e redactat într-o limbă necunoscută. A facut rost de o copie. Timp de 20 de ani, a muncit ca să-i descifreze tainele. Manuscrisul se afla în Arhivele Academiei de Științe a Republicii Ungaria. E o carte legată în piele. A fost păstrată în localitatea Rohonczi până în anul 1907. Groful Batthyany Gusytav a dăruit-o Academiei de Științe a Ungariei, în 1838. Nu se știe prin câte mâini a trecut de-a lungul secolelor. „Scriere secret㔠După Al Doilea Razboi Mondial, doctorul Vajda Joysef, preot misionar, îi scria cercetătorului Otto Gyurk, în legatura cu Codexul: „Se găsește în Arhivele Academiei de Științe a Ungariei o carte rară, Codexul Rohonczi. Acest Codex este scris cu o scriere secretă, pe care nimeni n-a reusit s-o descifreze până acum. Și eu am Încercat. Literele sunt asemănătoare scrierii grecești. M-am gândit că seamănă și cu literele feniciene, apoi am încercat pe baza vechii scrieri ungurești, dar n-a mers. Toate încercările le-am aruncat în foc”. După ce a studiat Codexul, cercetătorul Otto Gyurk a publicat, în 1970, o parte din observațiile sale într-un articol, în care a încercat să identifice acele semne din manuscris care ar putea semnifica cifre.
Alfabet dacic cu 150 de caractere

Viorica Enachiuc a descoperit că textele Codexului au fost redactate în secolele XI si XII, într-o limbă latină vulgară (daco-romana), cu caractere moștenite de la daci. „Sunt semne care au aparținut alfabetului dacic, ce cuprindea aproximativ 150 de caractere, cu legăturile respective. Textele din Rohonczi au fost redactate în latina vulgară, dar într-un alfabet dacic, în care dominante sunt străvechile semne utilizate de indo-europeni în epoca bronzului”, spune aceasta. Solii și cântece ale vlahilor Codexul are 448 de pagini, fiecare cu circa 9-14 șiruri. În text sunt intercalate miniaturi cu scene laice și religioase. E scris cu cerneală violet. Cuprinde o culegere de discursuri, solii, cântece și rugăciuni, care include 86 de miniaturi. Consemnează înființarea statului centralizat blak (vlah), sub conducerea domnitorului Vlad, între anii 1064 si 1101. „Sunt informații despre organizarea administrativă și militară a țării ce se numea Dacia. Avea hotarele de la Tisa la Nistru și mare, de la Dunăre spre nord până la izvoarele Nistrului. Mitropolia blakilor avea sediul la Ticina – cetatea din insula Pacuiul lui Soare”, a descoperit Viorica Enachiuc. „Jurământul tinerilor blaki” Codexul conține și versurile unui cântec de luptă, numit „Jurământul tinerilor blaki”, care a fost tradus în felul următor:

„O viață, tăciunele Șarpelui, puternic veghetor,/
Înșelator, să nu primești a te uni/
Cu prorocirile Șarpelui, anuale, pentru că lovit/
Vei fi/ Cântecul cetății aud îndelung/
Mergeți vioi, jurați pe caciulă, pe puternica caciulă!/
Să juri cu maturitate și cu convingere!/
Să fiu ție putere vie, trăiesc, în luptă să fiu!/
Alesul jurământ prețuiește șoimul tău, mergi cu jurământ puternic!”

Notă: Codexul Rohonczi (grafii alternative: Codicele și Rohonczy sau Rohonc, în toate combinațiile) este un document controversat al cărui sistem de scriere este inedit și încă nedescifrat în mod convingător. Este numit după orășelul Rohonc (Rohoncz e grafia maghiară veche; pe germană Rechnitz, pe croată Rohunac), aflat astăzi în provincia Burgenland din estul Austriei. Membra UNESCO Viorica Enachiuc e absolventă a Facultății de Filologie, secția Română-Istorie, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, promoția 1963. Lucrarea de licență și-a luat-o în arheologie. E membră UNESCO din 1983. Mulți ani a condus șantiere arheologice în Oltenia, Muntenia și Moldova. A cercetat scrierile vechi din neoliticul mijlociu și epoca dacică. Și-a prezentat lucrările la conferințe în țară și în străinătate: Austria, Franța, Germania, Italia, Israel. Burse de studiu a primit în Italia, pe probleme de arheologie, și in Danemarca, unde a studiat scrierea runică. Aceste fapte nu sunt secrete.

Dar mă întreb și vă întreb: de ce tac autoritățile politice și științifice de la noi? Sau mass media. Pentru că sunt mai importante furturile, violurile sau accidentele auto sau se „vând” mai bine? Incompetenți nu sunt. Sau au primit ordin să tacă?
Dacia

M-am întrebat de multe ori care este motorul schimbărilor pozitive într-o societate și trebuie să recunosc că de cele mai multe ori sunt tinerii, care refuză să accepte un adevăr relativ, mincinos, contestabil. Ei sunt cei ce nu sunt legați de interese politice ori religioase de moment, ei sunt cei ce caută un adevăr absolut. Deci pe ei îi îndemn să-și întrebe profesorii de istorie și de limba română:

– Cât la sută din Dacia a fost cucerită de romani? Și dacă profesorul știe răspunsul: 14 % din teritoriul Daciei (care se întindea de la vest la est, de la lacul Constanța-Elveția de azi și până dincolo de Nipru).

Urmează altă întrebare:

– Câți ani au ocupat romanii acei 14% din teritoriul Daciei? Și dacă profesorul va răspunde: numai 164 ani, atunci puteți merge la următoarea întrebare:

– Soldații „romani” chiar veneau de la Roma și chiar erau fluenți în limba latină ? Aici le va fi și mai greu să vă răspundă, căci acei soldați „romani” vorbeau orice limbă numai latina nu!

Cohortele aflate pe pământul Daciei cuprindeau soldați din diferite părți ale imperiului roman, uneori foarte îndepărtate. Găsim Britani din Anglia de azi, Asturi și Lusitanieni din peninsula Iberică, Bosporeni din nordul Mării Negre, Antiocheni din regiunile Antiochiei, Ubi de la Rin , din părțile Coloniei, Batavi de la gurile acestui fluviu, Gali din Galia, Reți din părțile Austriei și Germaniei sudice de azi, Comageni din Siria, până și Numizi și Mauri din nordul Africii (C.C..Giurescu, Istoria Romanilor, I, 1942,p.130).

Și ultima întrebare:

– Cum a fost posibil ca într-un așa de scurt interval istoric TOATĂ populația Daciei să-și uite limba și să învețe o limbă nouă, limba latină , de la niște soldați „romani” care nici ei nu o vorbeau?

Când toate popoarele civilizate din lume inițiază, desfășoară și promovează valorile istorice care le îndreptățesc să fie mândre de înaintașii lor, găsim opinia unor astfel de „adevărați români”, care, nici mai mult, nici mai puțin, spun despre formarea poporului daco-român: „soldații romani au adus femeile și fetele dace în paturile lor și așa s-au născut generații de copii, care învățau numai limba latină de la tatăl lor, soldatul „roman”…

Cum or fi venit ele din Moldova de azi, din Basarabia, de pe Nistru, Bug și de pe Nipru, acele soții și fete de traco-geți și carpi, de la sute și sute de kilometri depărtare ca să fie „fecundate” de soldații „romani”?

După părerea stimabililor, femeile daco-gete erau și „curve”, ba chiar și mute, nefiind în stare să-și transmită limba strămoșească copiilor lor! Cât despre noi, urmașii lor, cum ne-am putea numi altfel decât „copii din flori” apăruți dintr-o aventură amoroasă a întregii populații feminine daco-gete, la care masculii autohtoni priveau cu „mândrie”, așteptând apariția „sâmburilor” noului popor și grăbindu-se, între timp, să învețe cât mai repede și mai bine noua limbă, limba latină , când de la soții, când de la fiicele lor (iubite ale soldaților romani cuceritori) ba chiar și direct, de la soldații romani năvălitori ce le-au înjosit căminele.

La Centrul Cultural Român [din New York], pe data de 26 octombrie 1999, am aflat de la o altă somitate, de origine română, prof.dr. în arheologie Ioan Pisso, că dacii au învățat latina , de la romani, prin băile de la Sarmisegetuza lui Traian! De ce prin băile romane și de la niște soldați cam fără haine pe ei?

De fapt tot dânșii ne spun că ne tragem din „doi bărbați cu… brațe tari”! Astfel de declarații „istorice” te fac să-ți dorești să fii orice, numai român nu!

Domnilor , Dacia a fost cotropită de romani în proporție de numai 14% și pentru o perioadă istorică foarte scurtă, de 164 de ani. 86% din teritoriul Daciei nu a fost călcat de picior de legionar roman. Este greu de crezut că într-o așa de scurtă perioadă istorică, dacii să fi învățat latina , fără ca pe 86% din teritoriul lor să-i fi întâlnit pe soldații romani. Dar dacă nu de la romani au învățat dacii latina , atunci de la cine? – se întreabă aceiași demni urmași ai lui Traian?

Herodot ne spune că cel mai numeros neam din lume după indieni erau tracii. Dio Casius ne spune și el: „să nu uităm că Traian a fost un trac veritabil. Luptele dintre Traian și Decebal au fost războaie fratricide, iar Tracii au fost Daci”. Faptul că dacii vorbeau „latina vulgară”, este „un secret” pe care nu-l știu numai cei ce refuză să-l știe.

„Când sub Traian romanii au cucerit pe daci la Sarmisegetuza n-au trebuit tălmaci, afirmă Densușianu și asta schimbă totul. Deci dacii și romanii vorbeau aceeași limbă!” Dacă astăzi se consideră că 95% din cunoștințele acumulate de omenire sunt obținute în ultimii 50 de ani, să vedem cum și noțiunile noastre despre istoria poporului daco-român pot evolua. Când nu de mult s-a publicat teoria evoluției speciei umane în funcție de vechimea cromozomală, s-a ajuns la concluzia c㠄prima femeie” a apărut în sud-estul Africii.

Următorul pas uriaș a fost în nordul Egiptului, iar de aici, în Peninsula Balcanică. Când profesoara de arheologie lingvistică Marija Gimbutas, de la Universitatea din Los Angeles , California , a început să vorbească despre spațiul Carpato-dunărean ca despre vatra vechii Europe, locul de unde Europa a început să existe, am fost plăcut surprins și m-am așteptat ca și istoricii noștri să reacționeze la fel. Dar, din partea lor am auzit numai tăcere. Când profesorii Leon E. Stover și Bruce Kraig în partea „The Indo-European heritage”, apărută la Nelson-Hall Inc., Publishers , 325 West Jack son Boulevard, Chicago , Illinois 60606 , vorbesc la pagina 25 despre Vechea Europă a mileniului 5 î.d.H., care-și avea

locul în centrul României de azi, să nu fim mândri? Când studiile de arheologie moleculară ne îndreptățesc să ne situăm pe primul plan în Europa ca vechime, nu-mi este ușor să le răspund unor persoane care nu citesc nici ceea ce spun inteligent alții despre noi și nici măcar ce scriu eu. Studii impecabile cromozomale, la nivel de mitocondrie, folosind PCR (polimerase chain reaction), pot determina originea maternă a unor mumii vechi de sute și mii de ani.

Teoria genoamelor situează spațiul carpato-dunărean ca fiind, nici mai mult nici mai puțin decât, locul de unde a început Europa să existe, locul unde acum 44.000 de ani sosiseră primele 3 Eve și primul Adam. Când am scris „Epopeea Poporului Carpato-dunărean” și volumele „Noi nu suntem urmașii Romei”, „În căutarea istoriei pierdute” și „Călătorie în Dacia – țara Zeilor”, m-am bazat pe astfel de cercetări, dar și pe cartea unei somități în domeniul preistoriei Europei, D-l V. Gordon Childe, profesor la Universitatea din Oxford , Anglia , căruia i se publica, în anul 1993, la Barnes&Noble Books, New York , „The History of Civilization” , „The Aryans”. El explorează într-un mod fascinant originea și difuzarea limbilor în Europa preistorică. Între paginile 176-177 publică și o hartă arătând leagănul aryenilor în timpul primei lor apariții; și minune mare, spațial Carpatodunărean este cel vizat! Când roata, plugul, jugul, căruța cu două, trei și patru roți apar pentru prima dată în lume pe teritoriul nostru, dacic, când primul mesaj scris din istoria omenirii se găsește tot pe teritoriul nostru, la Tartaria, când primii fermieri din Europa sunt descriși pe același spațiu, într-o perioadă când Anglia abia se separa de continent și din peninsulă devenea insul㠖 6,500 î.d.H.,

(vezi John North, „A new interpretation of prehistoric man and the cosmos”, 1996, Harper Collins Publishers, 1230 Avenue of Americas , New York , 10020, Chronology), nu-ți vine a crede că tocmai cei pentru care aduni aceste informații formidabile despre poporul și spațiul pe care îl ocupa țara noastră, te decepționează!

Nu de mult, la Primul Congres Internațional de Dacologie, București, hotel Intercontinental, domnul profesor doctor în istorie Augustin Deac ne vorbea despre „Codex Rohonczy”, o cronică daco-românească, însumând 448 pagini, scrisă în limba română arhaică, „latina vulgară”, cu alfabet geto-dac.. Pe fiecare pagină se aflau scrise circa 9-14 rânduri. În text sunt intercalate 86 de miniaturi executate cu pana, care prezintă diferite scene laice și religioase. Direcția scrierii este de la dreapta la stânga și textul se citește de jos în sus. Descoperim că în bisericile vechi, daco-românești, cultul ortodox se exercita în limba „latina vulgară”, chiar până în secolele XII-XIII, când s-a trecut la oficierea cultului în limbile greacă și slavonă. Codexul cuprinde mai multe texte, ca „Jurământul tinerilor vlahi”, diferite discursuri rostite în fata ostașilor vlahi înaintea luptelor cu migratorii pecenegi, cumani, unguri, o cronică privind viața voievodului Vlad, care a condus Vlahia între anii 1046-1091, imnul victoriei vlahilor, conduși de Vlad asupra pecenegilor, însoțit de note muzicale etc. Atunci se miră și se întreabă, pe bună dreptate, domnul profesor doctor în istorie Augustin Deac: „de ce institutele de specialitate ale Academiei Române au rămas pasive la descoperirea și descifrarea acestui document istoric, scris în limba dacoromână, latina dunăreană, într-un alfabet geto-dacic existent de milenii, cu mult înaintea celui latin al romanilor?” Dar, după orientarea ideologică ce o au, cei sus amintiți ar fi preferat ca acest diamant să nu se fi descoperit. Academia Română ar fi trebuit să organizeze o mare sesiune științifică cu caracter nu numai național, cât mai ales internațional. Dar și ei, la fel ca și „românii adevărați”, vajnici urmași ai lui Traian, vor să arate om enirii ce înseamnă să fii umil și să-ți disprețuiești strămoșii, trecutul și neamul…

Faptul că NOI, Românii, suntem strămoșii tuturor popoarelor latine și nicidecum o rudă marginală a latinității, ar trebui să ne facă să ne mândrim și nicidecum să căutam contra argumente, precum cei lipsiți de înțelepciune care își taie cu sârg craca de sub picioare…

Ion ENACHE

Sursa: www.worldwideromania.com/



Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 12:35

Daci și numele Decebal în Anglia

În ruinele unui fort roman, situat la Birdoswald, în Marea Britanie, au fost descoperite vestigii ce arată că aici a […]

În ruinele unui fort roman, situat la Birdoswald, în Marea Britanie, au fost descoperite vestigii ce arată că aici a staționat inițial o cohortă de soldați daci, recrutați după înfrângerea dacilor de către romani și încorporați în armata romană, iar apoi alți militari daci, fie urmași ai celor dintâi, fie noi recruți din Dacia.



Fortul roman Birdoswald

Cohorta a fost constituită curând după cucerirea Daciei – în vremea împăratului Traian, în anul 106 e.n -., iar soldații au fost transferați în provincia romană Britania, unde urme ale prezenței lor apar curând după anul 120 e.n.

Inscripțiile găsite arată că soldații daci au ajutat la construirea Zidului lui Hadrian (imaginea de mai jos), iar ulterior au staționat la fortul de la Birdoswald, unul dintre punctele fortificate de pe traseul zidului.

zidul lui Hadrian

Zidul lui Hadrian

În două inscripții apare reprezentat un falx – sabia curbată caracteristică dacilor, care apare și pe Columna lui Traian.

inscriptie cu sica

Inscriptie cu falx

Este impresionant felul în care soldații daci din Britania romană își păstrau cultura: la peste 200 de ani de la înfrângerea lui Decebal și la aproape 2000 km depărtare de Dacia, încă mai reprezentau falxul pe inscripțiile lor și dădeau copiilor nume dacice, inclusiv pe cel de Decebal. O piatră de mormânt descoperită la Birdoswald comemorează moartea a doi băieți cu nume dacice, unul numit chiar Decebalus, care a trăit numai câteva zile, și altul cu numele de Blaesus, mort la vârsta de 10 ani.

www.justitiarul.ro/daci-si-numele-decebal-in-anglia/

Sursa: English Heritage

Via: Descopera.ro

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 13:55

Răscoala Țărănească din 1888
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Răscoala Țărănească din 1888
Informații generale
Perioadă 20 martie - mai 1888
Locație Regatul României
Beligeranți
România Armata Română țărani răsculați
Conducători
România Carol I al României
Pierderi
necunoscute, minore peste 1.000 de țărani morți sau răniți
mii de arestați
Modifică date / text Consultați documentația formatului

Răscoala țărănească din 1888 a început în data de 20 martie 1888 în Urziceni, Ialomița și s-a răspândit, în perioada următoare, în toată țara. Răscoala a fost înfrântă de guvern, reprimarea ei de către armată soldându-se cu peste 1.000 de țărani morți sau răniți și alte câteva mii de arestați.[1] Principala cauză a fost nemulțumirea țăranilor legată de lipsa de pământ și de menținerea unor relații de tip feudal în satele României.

Cuprins

1 Cauze
2 Desfășurare
3 Note
4 Bibliografie

Cauze

Principala cauză a răscoalei o reprezenta lipsa de pământ și condițiile grele de trai ale țăranilor. Reforma agrară din 1864 nu-i împroprietărise cu pământ pe toți țăranii, iar în cei peste douăzeci de ani unii țărani își pierduseră pământul obținut din cauza problemelor economice grele ale țării. În primăvara anului 1888 s-a zvonit că urmează să se realizeze o nouă împroprietărire, dar autoritățile blocaseră punerea în aplicare a legii.[1]
Desfășurare

Răscoala a început la 20 martie 1888 la Urziceni și s-a extins repede către satele din județele limitrofe: Ilfov, Dâmbovița, Prahova și Vlașca. La jumătatea lunii aprilie, răscoalele din acele zone începuseră să fie reprimate, dar au izbucnit alte răscoale în județele Buzău, Râmnicu Sărat, Muscel, Brăila, Teleorman, Olt, Romanați și Dolj și s-au extins apoi către unele județe din Moldova (Putna, Tecuci, Iași, Neamț, Covurlui și Suceava), ajungând în luna mai și în județele Vaslui, Roman și Botoșani.[1]

Principala revendicare a țărănimii era realizarea unei noi împroprietăriri. Țăranii au atacat în unele sate conacele boierești și i-au alungat pe boieri și pe arendați, au ocupat moșiile boierești și le-au împărțit între ei în loturi egale, au atacat autoritățile comunale și au distrus registrele de învoieli agricole. Răsculații s-au îndreptat în unele locuri spre orașele reședință de județ, iar guvernul a chemat armata pentru a apăra barierele de intrare. În ciuda rezistenței armatei, unele grupuri de țărani au pătruns în București, Galați și Botoșani, cerând în mod pașnic satisfacerea revendicărilor.[1]

Armata a intervenit cu brutalitate și a reprimat răscoala, trăgând în răsculați. Peste 1.000 de țărani au fost uciși sau răniți, iar alte câteva mii au fost arestați și judecați ulterior. De asemenea, soldații care au fraternizat cu răsculații au fost trimiși în fața curților marțiale și condamnați.[1]

Răscoala țăranilor de la 1888 a fost sprijinită de unii intelectuali de stânga și de unele cercuri muncitorești.[1]
Note

^ a b c d e f Acad. prof. Ștefan Pascu (red. resp. și coord.), Istoria României. Manual pentru liceu de cultură generală și de specialitate, Editura didactică și pedagogică, București, 1977, p. 233.

Bibliografie

Constantin Corbu, Țărănimea din România între 1864 și 1888, Editura Științifică, București, 1970, 303 p.
Constantin Corbu, Răscoala țăranilor de la 1888, Editura Științifică și Enciclopedică, București, 1978, 233 p.
Academia Republicii Populare Române, Documente și mărturii privind istoria Republicii Populare Române îngrijite de acad. Mihail Roller, Răscoala țăranilor din 1888, Editura Academiei Republicii Populare Române, București, 1950, 562 p.

[ascunde]
v • d • m
Revolte, proteste și tulburări civile în România
Sec. XIX

Republica de la Ploiești (1870) • Răscoala Țărănească din 1888
Sec. XX

Răscoala Țărănească din 1907 • Răscoala de la Hotin (1919) • Răscoala de la Tighina (1919) • Greva generală din România din 1920 • Răscoala de la Tatarbunar (1924) • Greva de la Lupeni, 1929 • Greva de la Atelierele CFR Grivița (1933) • Rebeliunea legionară (1941) • Mișcările studențești din București din 1956 • Greva minerilor din Valea Jiului din 1977 • Revolta minerilor de la Motru din 1981 • Revolta de la Brașov (1987) • Revoluția Română din 1989 • Conflictul interetnic de la Târgu Mureș (1990) • Manifestațiile din Piața Universității (1990) • Mineriada din iunie 1990 • Mineriada din 1991 • Ciocnirile de la Hădăreni (1993) • Mineriada din ianuarie 1999
Sec. XXI

Revolta din Ferentari (2006) • Protestele din România din 2012 • Protestele sociale din România din 2013 • Protestele din 2013 împotriva Proiectului Roșia Montan㠕 Revolta de la Pungești • Protestele din România din 2015

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 13:56

Revolta din Ferentari
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Revolta din Ferentari a avut loc pe 14 și 15 noiembrie 2006 în cartierul Ferentari din București, România. Revolta a izbucnit după ce reprezentanții Electrica au debranșat de la rețeaua de energie electrică numeroase familii de țigani care se branșaseră ilegal sau care nu-și achitaseră datoriile.

Protestatarii în număr de la 300[1] la 500[2] au blocat Bulevardul Pieptănari și au incendiat anvelope și diverse bunuri, deasemenea au spart geamurile unei autospeciale de pompieri care sosiseră în zonă pentru a stinge incendierile provocate de protestatari[3].

Electrica Muntenia Sud reluaseră, în aceeași seară (14 noiembrie), furnizarea de energie către locuitorii cartierului, fără însă a exclude o nouă întrerupere a electricității, în cazul unor noi conectări ilegale[4].
Note

^ Revoltă în Ferentari 14.11.2006
^ Revoltă în Ferentari: 500 de protestatari s-au bătut cu jandarmii și pompierii după ce au fost debranșați de la rețeaua electrică 15.11.2006
^ Revoltă în Ferentari 15.11.2006
^ Revoltă în Ferentari. kappa.ro 14.11.2006

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 13:57


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Ianuarie 2017, ora 13:57

Mineriada din timpul lui Carol I (13-15 martie 1888)



"Într-o lume, în care se ciocneau apucaturi retrograde, cu idei înaintate, în acest haos al vietii sociale si politice din anii din urma ai domniei lui Cuza Voda, apare deodata pe scena vietii românesti un om de o inteligenta impunatoare, de o comprehensiune atotcuprinzatoare, de o cinste materiala si morala scoasa parca din Evanghelie... Îl chema Petre Carp". Lui îi dedica C. Gane cartea P.P. Carp si locul sau în istoria politica a tarii, aparuta, în 1936, la Editura ziarului Universul, din care vom reproduce un fragment:

Întrunirea de la "Orfeu"

În lipsa regelui din tara toata lumea statea linistita. Dar, chiar în ziua întoarcerei sale de la Berlin, Duminica, la 13 Martie 1888, opozitia unita se întruni în sala Orfeu, tinând acolo o sedinta "de rasturnare", de altfel deosebit de sgomotoasa. La esirea din sala, multimea, cu Nicolae Fleva în frunte, manifesteaza în fata Casei Primului-Ministru, strigând "Jos guvernul, Jos Bratianu, Jos tâlharii!"

Întâmplarile de la 14 Martie

A doua zi, Luni 14 Martie, toata lumea aceasta cât o fi fost, 150 sau 1.500 sau 3-4 mii de oameni vrea sa se întruneasca din nou la Orfeu, dar gaseste sala ocupata de... soldati, zice Maiorescu, iar Bacalbasa zice ca de politie si de batausi. Gonit de la intrare, publicul acesta patrunde în strada Academiei, Blarenberg si Vernescu, se urca în cupeul lui Fleva, dar sunt siliti dupa câteva clipe sa se coboare si s'o ia la fuga, pe jos, caci "cetatenii indignati" ai politiei deshamasera caii si sparsera geamurile trasurei. Se produce o nemaipomenita învalmaseala, armata sarjeaza si publicul, din strada Academiei, patrunde în Piata Palatului. Djuvara si Mortun, în picioare într-o birja, tin pe Calea Victoriei discursuri multimei, iar Lascar Catargi, Dumitru Bratianu si Gheorghe Vernescu urca scarile Palatului "pentru a cere schimbarea guvernului". Delegatia nu este primita, si publicul îndârjit da navala în curtea Palatului, care pe vremea aceea nu era împrejmuita.

Regele Carol si Lascar Catargi

În timpul acesta, regele, de la o fereastra, privea linistit spectacolul. Regele Carol, sus la o fereastra deschisa si Lascar Catargi jos pe peron, în fata unei usi închise!
1871 - 1888!
O pagina de psihologie, mai mult înca decât o pagina de istorie.
Dar multimea creste. Ea striga: "Traiasca Regele, jos Bratianu!"

Agresiunea de la Palat

Carol I saluta cu un deget si pleaca de la fereastra - iar dupa cinci minute, deodata se aude un ropot de cai si escadronul de Jandarmi calari intra în curte, cu sabia scoasa, sarjând multimea. Se aude o detunatura de pistol, venita nu se stie de unde, lumea striga, fuge, se înghesuie, si în învalmaseala, împinsa de sarja, navaleste pe scara Palatului, spargând geamurile de la usa de intrare. Cioburile lor ranesc câtiva oameni, sângele curge. Cavaleria e gata sa sarjeze a doua oara, când în sfârsit un general iese din Palat strigând maiorului Fanuta, comandantul escadronului, sa procedeze mai întâi la formele legale. Vine atunci, de undeva, si un procuror, care porunceste sa se faca somatiunile prescrise de lege. Trâmbita suna de doua ori, somatiunile sunt facute, escadronul înainteaza la pas, si în mai putin de 5 minute toata multimea aceea este împrastiata.

Dar ea ramâne, noaptea târziu, pe Calea Victoriei între Bulevard si Episcopie. Se plimba mai ales morocanoasa, prin fata Teatrului National, ale carui ferestre erau iluminate si ale carui împrejurari erau pazite de un cordon de jandarmi. Caci înlauntru comerciantii capitalei sarbatoreau, printr-un ospat cu nesfârsite discursuri, pe Ion C. Bratianu, înca prim-ministru.

Atitudinea lui Carp în timpul acestor întâmplari

Carp, în timpul acestor turburari, se afla si el în curtea Palatului, dar cu totul în alte împrejurari decât în noaptea de 11 Februarie 1866. Tinându-se la o parte de framântarile opozitiei, el nu fusese la întrunirile de la Orfeu si nu stia ce se întâmplase acolo. Mergea deci linistit de acasa, de pe strada Doamnei, la club sa-si faca partida de poker. Ajuns în Piata Teatrului el vazu acolo, cam la vre-o 150 de oameni, care "nu faceau absolut nimic, nici nu sbierau, nici nu urlau, nimic". Întâlnind un prieten, îl întreaba ce vrea multimea aceea acolo, iar acesta îi raspunse pe frantuzeste:
"On a sabré le peuple en sortant, -de la réunion sans somation préalable, et les deputés de l'oposition sont allé se plaindre au palais".

"Atunci mi-am zis: daca deputatii sunt la Palat, sa ma duc si eu sa vad. Si atât de putina lume era pe Piata, încât am putut strabate lesne distanta, ajungând pe treptele scarii Palatului. Atunci pe la ceasul 7œ, recunosc ca lumea aceea din 5 în 5 minute, striga: Uraa! Traiasca Regele! Jos Bratianu! Deodata se aude un tropot de cai..."

Si sarja începe fara somatie, ceiace în mintea omului de stat si de ordine ce era Carp, era o abatere de la cea mai elementara datorie a guvernului, pe care i-o reprosa mai apoi în Camera, aratând ca asemenea greseli se platesc cu imediata parasire a puterii.

Aspectele prin care sunt vazute evenimentele de oameni sunt în deobste deosebit de interesante. Am aratat, culese din stirile vremii, cum s'au desfasurat ele în zilele de 13 si 14 Martie. Am aratat cum le-a vazut viitorul ministru al Afacerilor straine, Petre Carp. Sa aratam acum felul cum le-a privit, sau în tot cazul cum le-a povestit, capul statului.

Înfasurat în demnitatea sa regeasca, el noteaza, laconic, pentru posteritate:
"1 Martie. Majestatile lor Regele si Regina pleaca la Berlin pentru a asista la înmormântarea Împaratului Wilhelm I".

"3 Martie. Majestatile lor Regele si Regina sosesc la Berlin, unde sunt primiti de Principele Imperial al Germaniei. Ei iau parte la prânzul familiei imperiale".
"4 Martie. La Charlottenburg se face înmormântarea Împaratului Wilhelm".
"5-8 Martie. Majestatea Sa Regina pleaca la Neu-Wied, Majestatea Sa Regele pleaca de la Berlin la Viena".

"9 Martie. Majestatea Sa Regele soseste la Viena unde e primit în gara de Împarat".
"10 Martie. Majestatea Sa Regina soseste la Viena unde e primita în gara de Împarat". "13 Martie. Majestatea lor Regele si Regina sosesc la Bucuresti. Opozitiunea-unita tine o întrunire publica, care adopta rezolutiunea sa ceara Majestatei Sale Regelui, printr'o deputatiune, demisia Ministerului. Dupa întrunire se fac manifestatiuni pe strada".

"14 martie. Manifestatiunile pe strada continua. Manifestantii sunt opriti de jandarmi ca sa treaca la Palat. Jandarmii calari curata curtea Palatului de manifestantii cari patrunsera acolo".
Atât! Majestati, regi, împarati... si o ceata maturata! Dar ziua cea mare a fost Marti, la 15 Martie.

Manifestul opozitiei-unite de la 15 martie 1888

Opozitia-unita ticlueste un manifest, care se împarte publicului în toate unghiurile orasului. Se vorbeste în el de un "popor macelarit pe ulite, în timp ce îmbuibatii regimului, beti de sânge si de trufie, sarbatoreau la teatru gloria sefului lor".

Manifestul poarta 53 de iscalituri, printre care, fireste, Lascar Catargi, Dimitrie Bratianu, Fleva, Panu, Mârzescu... dar si Take Ionescu si Nicu Filipescu, chiar Iacob Negruzzi si Alexandru Marghiloman. Carp nu-l iscaleste.Deputatii opozitiunei iau hotarârea a merge la Camera în convoi, încet, cu capetele descoperite, ca la o înmormântare "în semn de doliu pentru sângele nevinovat varsat eri de guvern".Vom reproduce aici trei versiuni povestite de martori oculari.

Versiunea Maiorescu

Pe la amiaza, procesiunea anuntata începe a se misca încet. Putin numeroasa pâna la strada Carol, ea creste de la podul Dâmbovitei încolo si ajunge în gramada compacta la bolta de sub turnul Mitropoliei. Aici se vede oprita de sergenti si de Vânatori, cu un procuror înaintea lor. Numai deputatii sunt lasati sa patrunda. Se produce o mare învalmaseala. O companie de vânatori înainteaza din cealalta parte a Mitropoliei si ocupa curtea dealungul intrarilor Camerei.

În momentul în care N. Fleva urca treptele dinaintea usii rezervate deputatilor, se aud tunaturi de pusca si de revolver. Alaturi de ele, un usier al Camerei, lovit de glontul unui soldat, cade mort; peste sângele lui, împroscat în tinda, trebuie sa treaca deputatii cari mai sosesc. În fata cadavrului, Carp apostrofeaza pe ministrul Sturdza cu o violenta, care pentru mult timp le-a întrerupt relatiile personale. În chiar sala sedintelor o scena nemaipomenita: printre deputatii emotionati la culme, sub strigatele de spaima ale doamnelor de la tribuna, înainteaza deodata procurori si judecatorii de instructie si încep sa caute dupa arme în buzunarele mandatarilor natiunii, banuiti de guvern. Prezidentul Camerei, generalul Lecca, precum chemase armata în curtea Mitropoliei, îngaduise si profanarea Adunarei. Deputatii Flepa si Filipescu se vad arestati sub pretext de flagrant delict si condusi în temnita de la Vacaresti. Era vorba sa se arunce asupra lor vina omorului".

Versiunea Bacalbasa

Spectacolul procesiunei era impresionant. În fruntea ei mergeau, descoperiti, Dimitrie Bratianu, Lascar Catargi si Gheorghe Vernescu. Eu ma aflam în cel din urma rând alaturi de Panu. Pe strada, pâna la Mitropolie, n'a fost nici o manifestatie, caci afara de circulatia obisnuita n'a fost nici un om mai mult. Dar când ajunseram la Dâmbovita, multimea era foarte mare. Portiunea din strada Bibescu, amândoua dealurile si strada gemeau de lume".

"Gândul clopotnitei era ocupat de un detasament de vânatori care nu lasa sa treaca decât pe acei care se legitimau ca erau deputati. Atunci o împinsatura fu data de catre cei de la spate si cordonul fu spart".
"Împins de multime ajung în curtea Mitropoliei. Alaturi de mine vad pe Nicu Filipescu care lupta cu un soldat ca sa-i smulga arma. Lumea alerga din toate partile, un mare numar de Vânatori esi din corpul de garda si goana dupa civili începu prin curte. Avocatul Sfetescu tinut de guler de doi vânatori si ghiontit... dar un foc de pusca rasuna. Se aude un svon: L-au omorât pe Fleva. Ma apropii de intrarea Camerei si vad un om întins pe jos, dar nu era Fleva; era un usier, cazut, nenorocitul, victima unei erori. Glontele îl lovise în cap".

"Versiunea ce a circulat atunci era urmatoarea: trebuia asasinat Fleva. Pentru executarea hotarârei, fusese postat, într'unul din turnurile Mitropoliei, sergentul major de gardisti Silaghi. Acesta, în clipa când a vazut pe Fleva, trase asupra lui, dar emotiunea facându-l sa-i tremure bratul, el gresi lovitura".
"În Camera agitatia a cuprins pe toata lumea. Membrii parchetului, prefectul Politiei, comandantul Pietei, fura chemati în graba. Multi din deputatii opozitiei venisera înarmati cu revolvere spre a se apara în caz ca vor fi atacati de batausi. Faptul fiind cunoscut de Politie, procurorul anunta ca va proceda la perchezitia corporala. Atunci Take Ionescu, Alexandru Djuvara si altii trec revolverele sotiilor, care se aflau în tribuna doamnelor - caci în ziua aceia tribuna era, ca nici odata, garnisita de o multime de femei din elita sociala, care nu voisera sa piarda un spectacol senzational. Perchezitia dadu astfel un rezultat negativ. Catre seara fura totusi arestati si trimisi la Vacaresti deputatii Nicolae Fleva si Nicolae Filipescu".

Versiunea presei

Comitetul opozitiei-unite se adunase seara târziu la Vernescu acasa, discutând în cea mai mare turburare: ce era de facut? Fleva, teatral ca totdeauna, propune ca, în fata cruzimilor autoritatilor, comitetul opozitiei sa se puna a doua zi în fruntea poporului si sa mearga în procesiune la Camera, facând ca clopotele bisericilor sa sune a înmormântare..."

"Ziua de 15 Martie era splendida, calda, senina, frumoasa, luminoasa. Manifestantii plecara pe jos de la clubul Opozitiei-Unite de pe Bulevardul Elisabeta înspre Adunarea Deputatilor, în frunte cu Fleva, Filipescu, Djuvara, Lecca si altii. Dimitrie Bratianu urma în trasura. În vreme ce cortegiul înainta încet spre Mitropolie, marindu-se la fiecare pas cu valuri noi de partizani si de curiosi, în interiorul Camerei era liniste mare. Ion Bratianu nu venise, Dimitrie Sturdza conferea în cabinetul Primului-Ministru cu generalul Lecca, presedintele Camerei; curtea Mitropoliei era goala de tot, caci soldatii comandati pe acea zi, erau tinuti ascunsi... De vreme ce unul dintre secretari citea la tribuna comunicarile zilei cu glas slab si monoton ca o litanie, deodata se auzi o împuscatura în curte si la toti li se strânse inima. Ca o scânteie electrica trecu prin capul celor de fata ideia: s'a comis o crima! Dupa câteva secunde, se aud mai multe focuri de pusca, dar deputatii ce erau în Camera, se reped la usile Adunarei si vad cu groaza în mijlocul vestibulului un cadavru zacând într'o balta de sânge".
"În întâiele momente de emotie, nimeni nu stie cine este cel împuscat. Unii cred ca e Fleva, altii ca e Epurescu, si abia mai târziu îsi dau seama ca este Nicolae, un usier al Camerei, strain sarmanul de luptele si pasiunile partidelor politice".

"Scena ce urma acum în Adunare este indescriptibila. Deputatii care veneau la Camera alearga prin curte spre usa intrarei de frica pustilor soldatilor, sar peste cadavrul lui Nicolae, calcând prin sânge si navalesc în sala sedintelor. Gheorghe Pruncu, apucat de un tremur nervos, tipa ca nebun cât îl tineau puterile: Misu Marghiloman, palid cu cravata desfacuta, cu palaria strivita, se izbeste de Nicu Constantinescu care-l înjura. Furios, Marghiloman îi da doua palme, iar Constantinescu se repede, apuca o sticla de apa din mânele unui servitor si o asvârle în capul lui Marghiloman; Vulturescu, strigând, acuza pe Nicu Filipescu, care tinea un revolver în mâna ca el a omorât pe usier, iar Filipescu, apuca pe Vulturescu de piept, îl sgâltâe, vrea sa-l trânteasca la pamânt si abia izbutesc câtiva deputati sa-i desparta. Petre Carp înhata de guler pe Dimitrie Sturdza, care se cobora de la telegraf unde daduse ordin sa vie si Jandarmii, îl aduce cu putere înaintea cadavrului si-i striga: "
Si dupa toate aceste, iarasi senina versiune a regelui:

"15 Martie. Manifestatiile de strada continua. Militia opreste multimea de a intra în curtea Mitropoliei si de a patrunde în sala sedintelor Camerei. Jandarmii calari fac o sarja pe strada Bibescu. Usierul Camerei, N. Popovici, e lovit de un glonte de revolver. Domnii N. Fleva si N. Filipescu sunt arestati".
Usierul e lovit de un glonte de revolver! E versiunea guvernamentala, oficiala, pentru a pune omorul în spinarea opozitiei!

Si soarele apune peste ziua de 15 Martie, dar Ion Bratianu n'a demisionat înca.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Iulie 2017, ora 15:28


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 8 Iunie 2018, ora 09:08


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2018, ora 08:24

curiozitati interesante despre artificii. Stiati ca exista oameni care au fobie de ele?
Artificiile se folosesc - cu precautie - in cadrul multor evenimente festive, fiind un element important cand vine vorba despre inaugurari, onomastice, petreceri, concerte sau pur si simplu ca distractie. Spectacolele pirotehnice (cuvantul artificii vine din alaturarea a doi termeni grecesti "pyro" si "teknikos"; inseamna arta focului) din prezent au atins un nivel calitativ uimitor. Explozii de culori si forme cat mai variate, artificiile nu au fost dintotdeauna asa cum le stim noi. Daca esti curios cand au aparut artificiile, cum au evoluat si alte curiozitati despre ele, citeste acest articol.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iunie 2018, ora 08:26


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Iunie 2018, ora 13:34

De la: Fl_Orion999, la data 2018-06-22 08:26:09https://yuppy.9am.ro/top/Yuppy/Entertainment/317176/artificiile-...]


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 28 Iulie 2018, ora 13:58

nu mai bea cafeaua expirata din Cafenea, ca te loveste damblaua , dai rateuri si vorbesti prostii !

Raporteaza abuz de limbaj
NicioLaeAen

337 mesaje
Membru din: 21/03/2018
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iulie 2018, ora 22:41

De la: gabigabi2, la data 2018-07-28 13:58:36 nu mai bea cafeaua expirata din Cafenea, ca te loveste damblaua , dai rateuri si vorbesti prostii !

Incerca s-o mai gasesti la maternitate pe mamica ta si roag-o sa te primeasca inapoi.

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Ianuarie 2019, ora 22:48

Legitima Aparare este la Tribunalul Olt.
9 ore · Slatina - Vidoclip la adresa - www.facebook.com/1042338062478350/videos/542845232891012.
Acum 22- 01- 2019 ,ora 8.45, Tribunalul Olt , Slatina.
Sentința a rămas Ăźn pronunțare pentru data de 29 Ianuarie 2019.
CAZUL NADĂȘ SE APROPIE RAPID DE APOGEUL LUPTEI PENTRU PĂMÂNTUL STRĂMOȘESC.
Doamne, ajută!

Vă rog să distribuiĆŁi sau să copiaĆŁi Ɵi să repostaĆŁi de la voi cĂąt de mult se poate acum. La primul termen din 13 noiembrie 2018 mafioĆŁii au recuzat completul de judecata și separat au Ăźncercat strămutarea dosarului de la Tribunalul Olt, nota bene, acest dosar a fost deja strămutat cu un an Ăźn urmă la cererea sătenilor de la Judecătoria Ineu la Judecătoria Balș. Recuzarea a fost respinsă de Tribunalul Olt iar strămutarea a fost respinsă pe 14 noiembrie 2018 de către ICCJ. Faptul ca mafioĆŁii au Ăźncercat Ăźn disperare să fugă de acest complet de judecată este un indiciu favorabil dar nimic mai mult, doar atĂąt: un indiciu.

Pe 08 ianuarie 2019 la al doilea termen, mafioții au cerut să ia act de concluziile depuse prin poștă de Consiliul Județean Arad și Consiliul Local Tauț. Judecătorii nu au avut nici o opțiune decĂąt să mai dea un termen dar au dat unul scurt, logic și de bun simț.

Dacă judecătorii vor respecta legea chiar numai 1%, vor respinge recursul mafioĆŁilor internaĆŁionali, astfel că, retrocedarea ilegală din 2006 se va anula definitiv Ɵi satul va fi salvat definitiv, rămĂąne la romĂąni, la săteni ai căror strămoși au murit pentru acest pămĂąnt unde ei s-au născut și pe care l-au Ăźngrijit de secole.

Desigur rămĂąne Ɵi posibilitatea că judecătorii, care să nu uităm că hotărăsc Ăźn numele Statului RomĂąn, să admită recursul mafioĆŁilor ceea ce s-ar putea face numai cu Ăźncălcarea Ɵi Ăźmpotriva legilor, Ăźmpotriva principiilor de drept, a dreptăƣii Ɵi adevărului. Acest procedeu a devenit foarte frecvent Ăźn recurs ĂźntrucĂąt hotărĂąrea devine definitivă Ɵi nu mai poate fi schimbată deoarece nu mai exista nici un instrument juridic de a obliga justiĆŁia să respecte legea de cĂąnd a fost desfiinĆŁat Recursul Ăźn anulare Ăźn 2003 rămĂąnĂąnd numai CEDO care nu a hotărĂąt nimic niciodată Ăźn favoarea Poporului RomĂąn. Unicul procedeu ramas la dispoziția poporului ar fi plĂąngerea penală pentru abuz Ăźn serviciu Ɵi fals intelectual Ăźmpotriva judecătorilor dar Ăźn ultimii 29 de ani nici un procuror sau judecător nu a instrumentat vreun caz de abuz Ăźn serviciu Ɵi fals intelectual Ăźmpotriva altui procuror sau judecător astfel că procurorii sau judecătorii sunt liberi să comită nelimitat orice abuz Ăźn serviciu Ɵi alte infracĆŁiuni care favorizează Mafia InternaĆŁională fără să fie opriți și o fac Ăźn majoritatea cazurile cu efect patrimonial puternic. În fapt, agenĆŁii Mafiei InternaĆŁionale strecurați Ăźn sistemul juridic (corupția și legile de răspundere a judecătorilor sunt diversiuni cu scop de a oculta procedeul de infiltrare) se protejează unii pe alții prin intermediul instrumentelor Statului pentru a transfera averea romĂąnilor la Ɵefii Mafiei InternaĆŁionale pe căi ilegale cu scopul final de a extermina romĂąnii din RomĂąnia.

ÎN CAZ CĂ RECURSUL MAFIEI INTERNAĆąIONALE VA FI ADMIS, SE VA DOVEDI FĂRĂ ECHIVOC CĂ STATUL ROMÂN ESTE ÎN ÎNTREGIME ƞI DEFINITIV INSTRUMENT DE TÂLHĂRIRE ƞI DISTRUGERE A POPORULUI ROMÂN. ÎN MOD CONCRET VA FI DECLARAĆąIA DE RĂZBOI IREFUTABILA A STATULUI „ROMÂN” ÎMPOTRIVA POPORULUI ROMÂN. Lupta va continua Ɵi va fi escaladată și va depăƟi cu mult spaĆŁiul juridic.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Ianuarie 2019, ora 22:48

De la: NicioLaeAen, la data 2018-07-30 22:41:54
De la: gabigabi2, la data 2018-07-28 13:58:36 nu mai bea cafeaua expirata din Cafenea, ca te loveste damblaua , dai rateuri si vorbesti prostii !

Incerca s-o mai gasesti la maternitate pe mamica ta si roag-o sa te primeasca inapoi.


cumetras, esti o persoana cam toxica

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 23 Ianuarie 2019, ora 14:53

De la: Fl_Orion999, la data 2019-01-22 22:48:06Legitima Aparare este la Tribunalul Olt.
9 ore · Slatina - Vidoclip la adresa - www.facebook.com/1042338062478350/videos/542845232891012.
Acum 22- 01- 2019 ,ora 8.45, Tribunalul Olt , Slatina.
Sentința a rămas Ăźn pronunțare pentru data de 29 Ianuarie 2019.
CAZUL NADĂȘ SE APROPIE RAPID DE APOGEUL LUPTEI PENTRU PĂMÂNTUL STRĂMOȘESC.
Doamne, ajută!

Vă rog să distribuiĆŁi sau să copiaĆŁi Ɵi să repostaĆŁi de la voi cĂąt de mult se poate acum. La primul termen din 13 noiembrie 2018 mafioĆŁii au recuzat completul de judecata și separat au Ăźncercat strămutarea dosarului de la Tribunalul Olt, nota bene, acest dosar a fost deja strămutat cu un an Ăźn urmă la cererea sătenilor de la Judecătoria Ineu la Judecătoria Balș. Recuzarea a fost respinsă de Tribunalul Olt iar strămutarea a fost respinsă pe 14 noiembrie 2018 de către ICCJ. Faptul ca mafioĆŁii au Ăźncercat Ăźn disperare să fugă de acest complet de judecată este un indiciu favorabil dar nimic mai mult, doar atĂąt: un indiciu.

Pe 08 ianuarie 2019 la al doilea termen, mafioții au cerut să ia act de concluziile depuse prin poștă de Consiliul Județean Arad și Consiliul Local Tauț. Judecătorii nu au avut nici o opțiune decĂąt să mai dea un termen dar au dat unul scurt, logic și de bun simț.

Dacă judecătorii vor respecta legea chiar numai 1%, vor respinge recursul mafioĆŁilor internaĆŁionali, astfel că, retrocedarea ilegală din 2006 se va anula definitiv Ɵi satul va fi salvat definitiv, rămĂąne la romĂąni, la săteni ai căror strămoși au murit pentru acest pămĂąnt unde ei s-au născut și pe care l-au Ăźngrijit de secole.

Desigur rămĂąne Ɵi posibilitatea că judecătorii, care să nu uităm că hotărăsc Ăźn numele Statului RomĂąn, să admită recursul mafioĆŁilor ceea ce s-ar putea face numai cu Ăźncălcarea Ɵi Ăźmpotriva legilor, Ăźmpotriva principiilor de drept, a dreptăƣii Ɵi adevărului. Acest procedeu a devenit foarte frecvent Ăźn recurs ĂźntrucĂąt hotărĂąrea devine definitivă Ɵi nu mai poate fi schimbată deoarece nu mai exista nici un instrument juridic de a obliga justiĆŁia să respecte legea de cĂąnd a fost desfiinĆŁat Recursul Ăźn anulare Ăźn 2003 rămĂąnĂąnd numai CEDO care nu a hotărĂąt nimic niciodată Ăźn favoarea Poporului RomĂąn. Unicul procedeu ramas la dispoziția poporului ar fi plĂąngerea penală pentru abuz Ăźn serviciu Ɵi fals intelectual Ăźmpotriva judecătorilor dar Ăźn ultimii 29 de ani nici un procuror sau judecător nu a instrumentat vreun caz de abuz Ăźn serviciu Ɵi fals intelectual Ăźmpotriva altui procuror sau judecător astfel că procurorii sau judecătorii sunt liberi să comită nelimitat orice abuz Ăźn serviciu Ɵi alte infracĆŁiuni care favorizează Mafia InternaĆŁională fără să fie opriți și o fac Ăźn majoritatea cazurile cu efect patrimonial puternic. În fapt, agenĆŁii Mafiei InternaĆŁionale strecurați Ăźn sistemul juridic (corupția și legile de răspundere a judecătorilor sunt diversiuni cu scop de a oculta procedeul de infiltrare) se protejează unii pe alții prin intermediul instrumentelor Statului pentru a transfera averea romĂąnilor la Ɵefii Mafiei InternaĆŁionale pe căi ilegale cu scopul final de a extermina romĂąnii din RomĂąnia.

ÎN CAZ CĂ RECURSUL MAFIEI INTERNAĆąIONALE VA FI ADMIS, SE VA DOVEDI FĂRĂ ECHIVOC CĂ STATUL ROMÂN ESTE ÎN ÎNTREGIME ƞI DEFINITIV INSTRUMENT DE TÂLHĂRIRE ƞI DISTRUGERE A POPORULUI ROMÂN. ÎN MOD CONCRET VA FI DECLARAĆąIA DE RĂZBOI IREFUTABILA A STATULUI „ROMÂN” ÎMPOTRIVA POPORULUI ROMÂN. Lupta va continua Ɵi va fi escaladată și va depăƟi cu mult spaĆŁiul juridic.


ei, hai sa vedem, desi pina acum Statul Roman - prin toti care l-au condus - a fost cel mai mare hot , dar si cea mai proasta kurva, caci s-a furat singura !

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Ianuarie 2019, ora 14:03

LECȚIA DE ISTORIE - 24 ianuarie: Unirea Principatelor RomĂąne.
La 24 ianuarie 1859 a avut loc Unirea Principatelor RomĂąne, adică a vechilor state Moldova și Țara RomĂąnească, această unire fiind strĂąns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza și alegerea sa ca domnitor al ambelor țări romĂąnești. Amintesc că această unire a fost posibilă datorită deciziilor adoptate Ăźn Tratatul de Pace de la Paris din 1856, ce prevedea intrarea Principatelor RomĂąne sub garanția colectivă a marilor puteri europene concomitent cu Ăźnființarea așa numitelor „Adunări ad-hoc”, care să exprime dorința romĂąnilor referitor la unire. Aceste Adunări ad-hoc, care Ăźn expresie latină avea sensul de „pentru aceasta” sau „făcut anume pentru acest scop”, aveau un caracter consultativ, scopul lor fiind acela de a se pronunța asupra organizării viitoare a celor două țări, potrivit dorinței poporului. Însă alegerile pentru Divanurile celor două principate nu au deloc fost pașnice, ba chiar au fost marcate de unele tensiuni ce au sporit considerabil incertitudinea privind . Astfel, dacă Ăźn Țara RomĂąnească majoritatea opiniei publice susținea ideea Unirii, Ăźn schimb, Ăźn Moldova lucrurile au fost mult mai complicate, deoarece unioniștii reprezentați de personalități precum Alexandru Ioan Cuza ori Mihail Kogălniceanu, aveau ca opozanți personalități precum Gheorghe Asachi și Costache Negruzzi, ce doreau menținerea separării celor două țări, motivĂąndu-și opțiunea prin posibila decădere a Moldovei, odată ce va accepta unirea cu Țara RomĂąnească. La acestea s-a mai adăugat scandalul iscat de caimacanul Nicolae Vogoride, adică locțiitorul marelui vizir otoman ce răspundea de Moldova, locțiitor care era sprijinit de importante autorități ale Imperiului Otoman și care Ăźi promisese lui Vogoride domnia dacă Unirea nu se va realiza. Astfel, acesta a falsificat listele electorale de reprezentare Ăźn Divanul Ad-hoc al Moldovei, anunÈ›Ăąnd pe reprezentanții Marilor Puteri că poporul moldovean, nu dorește unirea cu Țara RomĂąnească. Șansa a făcut Ăźnsă ca Vogoride să se destăinuie prin scrisori, fratelui său din Constantinopol, iar corespondența sa să cadă Ăźn mĂąinile unioniștilor moldoveni și publicată imediat Ăźn presa europeană. Descoperirea fraudei a iscat un amplu scandal diplomatic la nivel european, mai ales după ce Marile Puteri au rupt relațiile cu Imperiul Otoman și au acuzat autoritățile turcești de implicare Ăźn fraudarea referendumului din Moldova. Pentru calmarea spiritelor și la insistența opiniei publice și a Marilor Puteri, falsele alegeri din Moldova au fost anulate și s-au organizat noi alegeri prin care s-a văzut că toți aleșii moldoveni și-au
dat acordul pentru unirea cu Țara RomĂąnească. Dar cu toate acestea, Marile Puteri nu au acceptat unirea deplină, ci numai varianta unei uniri parțiale a Principatelor, acestea urmĂąnd a avea Ăźn continuare doi domni, două guverne și două Adunări Legislative , avĂąnd Ăźnsă Ăźn comun Armata, Înalta Curte de Casație și Justiție și o Comisie Centrală la Focșani, care avea să se ocupe cu elaborarea legilor de interes comun Ăźn ambele principate. Aceste detalii fiind stabilite, au urmat alegerile pentru Adunările Elective, care urmau să Ăźi desemneze pe cei doi domnitori de la Iași și București. Astfel, la data de 5 ianuarie 1859, liderul unionist Alexandru Ioan Cuza, reprezentantul „Partidei Naționale”,din Moldova a fost ales cu unanimitatea deputaților, drept domnitor al țării. S-a așteptat apoi să fie desemnat alesul și Ăźn Țara RomĂąnească, numai că Ăźntr-o ședință secretă a Adunării Elective de la București, la data de 24 ianuarie 1859, a fost ales Ăźn unanimitate, tot Alexandru Ioan Cuza, această alegere uimind atĂąt pe alegătorii moldoveni cĂąt și pe reprezentanții Marilor Puteri care s-au văzut puși Ăźn postura de acceptare a „faptului Ăźmplinit”. Astfel, prin dubla alegere a lui Cuza, s-a făcut primul pas către definitivarea unirii depline a Principatelor, RomĂąne ,act istoric de o deosebită importanță pentru Ăźnfăptuirea statului național romĂąn. Devenit domnitor, Alexandru Ioan Cuza a dus o susținută activitate politică și diplomatică pentru recunoașterea Unirii Moldovei și Țării RomĂąnești de către Puterile Garante, iar apoi pentru desăvĂąrșirea unității constituționale și administrative, lucru care s-a realizat Ăźn 1862, cĂąnd cele doua principate romĂąne ce formau un stat unitar, au adoptat oficial numele de RomĂąnia.

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 24 Ianuarie 2019, ora 15:46


Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Mai 2019, ora 15:47

De la: gabigabi2, la data 2019-01-24 15:46:41


Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 13 Mai 2019, ora 16:04

aaaa, salut ! ma duc in Cafenea sa vad daca ai " sudat " vreo cafeluta cu dichis pe acolo !

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 Mai 2019, ora 17:19

De la: gabigabi2, la data 2019-05-13 16:04:19aaaa, salut ! ma duc in Cafenea sa vad daca ai " sudat " vreo cafeluta cu dichis pe acolo !


facui cate-un ness rapid si dulce

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 14 Mai 2019, ora 15:33

mersic ! m-am delectat !

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Mai 2019, ora 14:20

De la: gabigabi2, la data 2019-05-14 15:33:21mersic ! m-am delectat !



acum urmeazA CACAO

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 15 Mai 2019, ora 15:18

musai cu frisca si inghetata, da ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Mai 2019, ora 06:07

De la: gabigabi2, la data 2019-05-15 15:18:46musai cu frisca si inghetata, da ?


cacao fara frisca , fara inghetata

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 16 Mai 2019, ora 15:56

da' macar cu o 100 gr de zahar , da ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fl_Orion999

15216 mesaje
Membru din: 2/06/2013
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 20 Mai 2019, ora 09:15

De la: gabigabi2, la data 2019-05-16 15:56:20da' macar cu o 100 gr de zahar , da ?


hai 50 de grame

Raporteaza abuz de limbaj
Singura religie pe care o accept si o propovaduiesc este.....RELIGIA IUBIRII , a FERICIRII si a PROSPERITATII.... --------DUMNEZEU sa binecuvanteze ROMANIA.... *** ,,Fii om, fii drept ïżœi recunoaïżœte cïżœ, pe deasupra ambiïżœiilor, intrigilor ïżœi urilor, este Patria, este veïżœnicia neamului, ïżœi cïżœ acolo trebuie sïżœ ne ïżœntïżœlnim totdeauna, chiar dacïżœ nu ne ïżœnïżœelegem de fiecare datïżœ."(Ion Antonescu) *** ,,ïżœn ziua de azi, pentru a stïżœpïżœni cïżœt mai mulïżœi oameni, nu se mai cuceresc teritorii, ci sufletele acelor oameni. Odatïżœ ce ai sufletul, ai omul; iar cïżœnd ai omul, teritoriul vine de la sine." (contele de Marenches) ***,,Putem avea fie democratie in aceasta tara , fie putem avea mari bogatii concentrate in mainile a putini oameni, dar nu le putem avea pe ambele'' [Louis Brandeis---membru al Curtii Supreme de Justitie a S.U.A. ]***
Pagini: << 455 456 457 458 459 460 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului verificati-va cunostintele de cultura generala
Mergi la: