back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Experiente neplacute cu asiguratorii auto

 


 
 
silena

30 mesaje
Membru din: 3/07/2008
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 23:41

Voi ati avut probleme cu asiguratorul auto?

Raporteaza abuz de limbaj
sonyxman2002

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Februarie 2009, ora 12:03

In afara de perioada cand am avut nevoie de ei, NU


tom_20034

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Galati

Postat pe: 12 Martie 2009, ora 15:37

Probleme cu asiguratorii auto? Din plin. Am si lucrat pentru vreo cativa. Asa ca daca e cineva la stramtoare si doreste un sfat voi raspunde cu placere la intrebari.


adiereapadurii

28 mesaje
Membru din: 18/08/2009
Postat pe: 18 August 2009, ora 23:04

De la: silena, la data 2009-02-09 23:41:17Voi ati avut probleme cu asiguratorul auto?
Nu faceti asigurari la CITY INSURANCE ,ESTE TEPARA


9am045432

3 mesaje
Membru din: 5/05/2009
Postat pe: 19 August 2009, ora 07:05

Da am avut probleme cu B.T.Asigurari. In 30.04.2009 am fost implicat intr-un accident rutier. Cu 20-25m inaintea unei intersectii dirijate prin indicatoare de reglementare a prioritatii (cedeaza trecerea ) si marcaj discontinuu,auto.dinaintea mea nesemnalizand nimic,ma asigur,semnalizez si incep efectuarea depasirii.Aproximativ de centrul intersectiei,fiind in manevra de depasire,celalalt auto.vireaza stanga,lovindu-ma in portiera fata si spate dreapta.Asig.m-a dus la locul accidentului pt.foto.,a facut cateva foto,i-am sugerat sa scoata in evidenta marcajul discontinuu si indicatorul de cedeaza trecere care face ca intersectia sa fie dirijata,depasirea fiind evident permisa,acesata a considerat ca nu sunt relevante.In 22.05.2009 auto.este reparat,intre 22.05.-28.05.2009 merg la asig.pt.a-mi semna acceptul de plata.(Celalalt auto.,un TV vechi,nu a avut daune grave,(bara din fata putin julita)l-am vazut circuland de a 2 zi)in aceasta perioada asig.imi spune in fiecare zi altceva;l-a sunat pe mosul cu TV ,nu stia daca si cand a depus contestatie,parca contestatia a depus-o baba(sotia lui),a doua zi a sunat-o pe baba,a depus ea contestatia,ba a trimis-o prin posta,ba a depus-o la politie.Sa avem rabdare sa-si aduca aminte !Deabia in data de 28.05.2009 asig.,dupa atata insistenta din partea mea,binevoieste sa trimita cate o adresa la judecatorie si politie,pentru a verifica existenta contestatiei.In 02.06.2009 politia tulcea raspunde ca exista o contestatie pe numele mosului si va fi inaintata la judecatorie.Pe data de 14.06. mosul a venit cu intampinare,s-a dat termen pe 04.07.cand nu s-a prezentat nimeni (asig.,politia,mosu ) eu fiind prezent,s-a dat un nou termen pe 07,08. cand judecatoria a reprogramat din cauza grevei lor,pe 22.09.2009.Vazand ca se ingroasa gluma,a-m mers la asig.meu omniasig(rca.si casco)pe 20.07.09,le-am explicat situatia rugandu-i sa preia dosarul de dauna de la b.t.asig.,intradeva pe 29.07.putand sa ridic auto.reparat din data de 22.05.09,pe asig.mea casco.La faza asta m-am inregistrat eu cu dauna,chiar daca p.v.de constatare a contraventiei l-a sanctionat pe cond.auto. cu tv.pt.neasigurare in momentul efectuarii viraj stanga.Daca ar fi cineva dispus sa dezvoltam discutia si sa ne spunem parerile,v-as fi recunoscator.La buna vedere !


fatiklara

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 16:08

Feriti-va de Astra ! Au aruncat pe piata RCA ieftin , si-au atras o gramada de clienti si acum nu vor sa scoata bani din buzunar. Inspectorii de daune se misca in reluare, astfel incat ii descurajeaza pe cei mai slabi de inger, de ex. eu am umblat 4 zile pana mi-au facut un dosar de dauna, sa nu mai amintesc faptul ca atitudinea si comportamentul lor lasa mult de dorit.

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 22:38

Astra uniqa:
14 octombrie 2009 - gasesc masina sparta pe o strada in Bucuresti, cf contractului de asigurare, anunt politia si societatea de asigurare in cel mult 48 de ore de la producerea evenimentului ( in cazul de fata politia in minutul 1 si asigurarile a doua zi). Sun la leasing si imi spun ca nu-mi trebuie constatare de la politie din moment ce am casco si anunt asigurarile. exact asa fac, insa la Braila inspectorul are o alta lege, trebuei neaparat, am sunat si la Bucuresti si mi-au spus contrariul, insa ei nu au ce face. Nu mai zic de faptul ca mi-au impus un service anume, altul decat Renault
23 octombrie, cu constatarea de la Politie, cu factura si chitanta de la geam ( ca mi l-am pus pe banii mei) ma duc la asigurari sa depun dosarul de dauna.
7 ianuarie 2010 - nici acum nu am primit banii, desi am fost de multe ori pe la ei iar inspectorul gaseste vinovati pe cei de al centrala, el tot imi arata ca trimite atentionare dar nimic. Mai astept pana la terminarea sesiunii cand daca nici pana atunci nu-mi dau banii, m-as duce la CSA ( comisia de supravehere) dar sper sa nu bat un drum degeaba. Alte solutii am?


Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Ianuarie 2010, ora 22:43

De la: Sandel, la data 2010-01-07 22:38:31Astra uniqa:
14 octombrie 2009 - gasesc masina sparta pe o strada in Bucuresti, cf contractului de asigurare, anunt politia si societatea de asigurare in cel mult 48 de ore de la producerea evenimentului ( in cazul de fata politia in minutul 1 si asigurarile a doua zi). Sun la leasing si imi spun ca nu-mi trebuie constatare de la politie din moment ce am casco si anunt asigurarile. exact asa fac, insa la Braila inspectorul are o alta lege, trebuei neaparat, am sunat si la Bucuresti si mi-au spus contrariul, insa ei nu au ce face. Nu mai zic de faptul ca mi-au impus un service anume, altul decat Renault
23 octombrie, cu constatarea de la Politie, cu factura si chitanta de la geam ( ca mi l-am pus pe banii mei) ma duc la asigurari sa depun dosarul de dauna.
7 ianuarie 2010 - nici acum nu am primit banii, desi am fost de multe ori pe la ei iar inspectorul gaseste vinovati pe cei de al centrala, el tot imi arata ca trimite atentionare dar nimic. Mai astept pana la terminarea sesiunii cand daca nici pana atunci nu-mi dau banii, m-as duce la CSA ( comisia de supravehere) dar sper sa nu bat un drum degeaba. Alte solutii am?

Sa scrii pe geam "mi l-am pus singur, nu...societatea respectiva". Si sa nu se ia. filmeaza, da pe un tv sau mai multe. Si vezi rezultatul. Daca nu e nimic, sint pe duca.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
dicumrs

20 mesaje
Membru din: 15/08/2008
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 13 Februarie 2010, ora 22:25

nici un asigurator nu face treaba. nu-i unu mai bun ca altul si mi se pare o jegmaneala ce se intimpla la noi anul trcut am platit jumatate rca fata de anu acesta iar in caz (doamne fereste) de ceva nu vezi nimic caci pina faci dosarul si asa mai departe ramii fara masina!!!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Februarie 2010, ora 00:05

Saptamana trecuta, fiind in vacanta ma duc sa rezolv cu despagubirea pt geam. Inspectorul de daune iar ridica din umeri, ca ce s amai faca ca nici el nu mai stie, sa-i zic eu etc etc vaicareli d=astea de om prost. Dupa ce ii zic ca e culmea chiar dupa atata timp nu-mi vin banii, imi da o lista cu 3 persoane din centrala care se ocupau de despagubiri la societatile de leasing si o sun pe cea care era cu a mea. sun la dna respectiva si ii spun ce s-a intamplat la care incepe sa rada, mi-a spus ca nu a fost un impediment in acordarea despagubirii, confirmarea daca e valabila polita. Ca de tot dosarul se ocupa inspectorul, el avand nevoie doar de confirmare ca e valabila, insa el nu mi-a spus asta ( eu credeam ca dupa depunerea dosarului , totul rezolva centrala). Eu ii aratasem boului polita (am un an gratuit casco) si cum naiba sa nu fie valabila cand era de 4 luni facuta.Pana la urma a primit sfanta confirmare. I-am lasat iban ul, si acum astept sa-mi vireze banii. Ei aveau obligatia sa-mi acorde despagubirea in 15 zile de la depunerea ultimului act la dosar, i-am iertat pt asta ( ca nu eram in situatia in care unii nu-si puteau ridica masina din service) dar daca vor intarzia cu plata mai mult de 15 zile , sper sa am castig de cauza la anularea contractului unilateral.
Sfatul meu pt cei care au casco la Astra e sa incheie contractul cat mai rapid. Eu as fi vrut la Omniasig, cu toate ca era mai scump, dar leasing ul alege varianta cea mai ieftina de pe piata ( si cea mai proasta).
Pt cunoscatori am o intrebare, jantele daca la schimb pe casco trebuir sa fie deformate amandoua pe aceeasi parte?

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
Fosta membra 9am.ro

127 mesaje
Membru din: 21/10/2008
Postat pe: 20 Februarie 2010, ora 00:05

asirom si generali in conflict pe buzunarul meu super tare

Raporteaza abuz de limbaj
romy_asd

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Februarie 2010, ora 10:47

RCA oare cat de prosti ne cred tovarasii conducatori? capacitate cilindrica, marca de masina, daca va lovesc masina cu o dacie din 1970 sunteti mai veseli decat daca v-o lovesc cu mercedes? unu cu salriu nesimti 630 de lei

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Februarie 2010, ora 03:07

Exact cum am banuit. Tot ce e obligatoriu, ajunge in mocirla. Si se ajunge la abuzuri.
Stiam ca se va ajunge la probleme cu asigurarile obligatorii.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Martie 2010, ora 00:46

De la: romy_asd, la data 2010-02-20 10:47:59RCA oare cat de prosti ne cred tovarasii conducatori? capacitate cilindrica, marca de masina, daca va lovesc masina cu o dacie din 1970 sunteti mai veseli decat daca v-o lovesc cu mercedes? unu cu salriu nesimti 630 de lei

Romy, zici ca rca ul la dacie ar trebui sa fie la fel cu cel al mercedesului , nu? o explicatie simpla si fara alte analize amanuntite, cu cat ai capacitate cilindrica mai mare, implicit CP mai multi, esti mai predispus la accidente decat unul cu putere mai mica. Iar de model logic ca tre sa depinda, doarece fiecare afecteaza individual celelalte autoturisme. Altfel e construit mertanul si altfel dacia , daca e sa luam mai bine diferenta dintre un jeep si un aveo, daca intra jeep ul in aveo il face praf, iar invers, jeep ul nu va suferi atata dauna cat aveo. Calculele astea sunt facute la probabilitati de genul 0,0045% , nu sunt luate cum ia un elev un referat de pe referat.ro sau wikipedia.

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Martie 2010, ora 00:48

Care ati avut sau aveti asigurare la Astra, in cazul Casco cu decontare directa (o tampenie care poate va fi reglementata odata de CSA) cat dureaza acceptul de plata? Ca acceptabil as zice ca a doua zi dupa ce masina e gata , ca intre timp au cand sa verifice dosarul etc etc

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Martie 2010, ora 21:18

S-a intamplat o mare minune. Astra mi-a virat banii pt incidentul cu geamul. Incredibil!!! Nu-mi venea sa cred ochilor.

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
Fosta membra 9am.ro

127 mesaje
Membru din: 21/10/2008
Postat pe: 31 Martie 2010, ora 19:19

dar nu a fost si varianta cash pentru despagubire??? inca ceva ::; intrebai de jante daca si cum s a fie lovite raspunsul este unul singur ::::::sa fie lovite cu cap eu mam togmit cu cei de la omniasig dar desi ma costat initial a iesit ca mine
din ce am vazut nu sant mari experti asa ca ......cautama pe privat dreptatea daca este va fii de partea ta

Raporteaza abuz de limbaj
Catalin_Ghimici_1

1 mesaj
Membru din: 18/05/2014
Postat pe: 18 Mai 2014, ora 20:10

buna am o problema si am citit ca ai lucrat in domeniul de asigurari. sotului meu ia lovit masina la semafor, o doamna neatenta nu a observant ca el era oprit la rosu si a intrat direct in el . I s-a dat asigurarea la city insurance si inspectorul de daune de acolo ce o fi scris el in dosar ca ia dat dauna totala. masina are stopul spart si tot portbagajul este indoit. daca poti te rog din suflet sa ma ajuti sa ma inveti ce tr sa fac.

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Experiente neplacute cu asiguratorii auto
Mergi la: