back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Romanul s-a nascut poet

 


 
Pagini: << 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 >> Sari la pagina:
 
9am243736

2704 mesaje
Membru din: 19/11/2010
Postat pe: 2 Martie 2011, ora 16:24

De la: _galina_, la data 2011-03-02 16:04:13
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 15:31:23
De la: homeless, la data 2011-03-02 15:21:24
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:43:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 14:27:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:21:43
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 14:09:13
De la: _galina_, la data 2011-03-02 13:45:03
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 13:36:20
De la: _galina_, la data 2011-03-02 13:26:51
De la: _KARPOV, la data 2011-03-02 09:34:00
De la: daniela_iasi, la data 2011-03-02 09:26:02
De la: homeless, la data 2011-03-02 00:20:06
De la: daniela_iasi, la data 2011-03-01 20:44:50se spune ca daca cineva te saruta pe ochi, te vei desparti curand de acea persoana. La mine aceasta superstitie a fost valabila de fiecare data....


Ca sa crezi asta , e nevoie de repetitie , care dupa cate am auzit , e mama invataturii

la mine s-a repetat... e testat 100%


Atunci lasa-l sa te sarute in alta parte !

Puteai fi mai explicit!



gusturile nu se discuta...

Gusturile nu se discuta dar se pot divulga la o adica...


n-ai fost atenta, dar le-am divulgat gusturile la cativa ....

Mea culpa! Dar daca nu le-am gasit? Le mai poti divulga inca odata?


Esential pentru individ este intentionalitatea sa , orientata spre realizarea scopurilor .
Astfel un lucru banal , cum ar fi homosexualitatea , poate capata conotatii aparte . Una e sa te declari alta este sa fii exchibitionist ! A merge pe ideea ca pe cineva il intereseaza orientarea ta , e o mare greseala , de fapt e infantilism pur !

Subtilitatea reflectiilor tale atat de profunde m-a dezorientat in asa fel ca nu stiu daca trebuie sa raspund sau sa tac; sa rad sau sa te iau in serios pentru ca nu descopar farmecul neversificat al gandirii tale!




Din gandirea homosexualului miop !

Gandirea, reflexivitatea, intentionalitatea sunt procese prin care omul 736 se cunoaste pe sine si apar ca elemente primordiale ale acestuia .
In momentul de fata, Eul lui 736 este conceput ca organizator al cunoasterii si ca reglator al conduitei dispunand insa de o puternica baza afectiva-emotionala , cantonata spre o exprimare homosexualista .

Eul lui 736 este un construct sintetic si personal care izvoraste din simtire, urca la reflexie si se exprima in conduita, fiind sustinut permanent afectiv-motivational.

Prin intermediul unui asemenea construct, individul 736 se conceptualizeaza pe sine insusi, se evalueaza si isi anticipa comportamentul homosexual .

Constiinta lui 736 este infrastructura Eului sau personal, in timp ce Eul este suprastructura constiintei; constiinta duce la aparitia Eului, reprezentand una dintre premisele sale FUNDamentale, Eul este creator de o noua constiinta, in sensul ca odata aparut ridica constiinta la un nivel superior de vivacitate, optimalitate si adaptibilitate , transformandu-l pe 736 in timp , intr-un homosexual sadea


hai zi ca te-ai simtit cu musca pe caciula si gata, spunei doamnei ca iti place sa lingi pe altii in c.u.r. si nu o mai da cotita ca nu impresionezi pe nimeni, este plin goagalul de filozofi ca tine...
PS eu-ul tau personal te-a pus sa te descrii si sa te infatisezi asa?

Urat exemplu a dat Basescu imediat dupa alegeri cu acel "ce i-am ciuruit!". Nu e cazul sa-l urmam ! Daca 'homeless' voia sa faca o dizertatie despre acel subiect, nu trebuia sa-l atribuie nimanui. Era parca mai filozofic dar si mai inteles de noi la modul general pentru ca aveam sansa sa alegem cate-o idee pe care credeam ca o gasim in noi! Stiai ca fiecare om are si o minuscula inclinatie spre acelasi sex fara sa i se evidentieze aceasta trasatura intr-o masura care sa-l defineasca? Pentru ca exceptia intareste regula, eu nu am simtit nici cea mai minuscula atractie spre o fata(femeie), niciodata. Am intervenit pentru ca la mijlocul unei fraze va refereati la mine. Eu va respect pe toti si nu trebuie sa iasa nimeni mai infata decat vecinul pentru ca nu vedeti nimic in plus si nici nu vi se ofera ceva de care cei mai din spate nu vor mai beneficia!


de ce crezi ca este un exemplu urat, a castigat o competitie si s-a folosit de expresie ca atare...
despre haules pot sa spun ca nici el nu intelege ce scrie, dar sa mai gasim fiecare cate o idee la tampeniile pe care le debiteaza...
cat priveste inclinatia de care vorbesti tu, este ceva normal, numai ca inclinatia poate imbraca diverse forme: de la respect, admiratie, ... pana la sentimente, sex... daca in prima categorie se pot incadra toti oamenii ( exceptia nu constituie regula), in ultima categorie se incadreaza oamenii bolnavi, psihic, fizic, etc., acesti oameni nu cred ca trebuie popularizati sau incurajati asa cum nici marginalizati nu este solutia ideala...
e bine ca intervii, asta este si rostul discutiilor pe aici, chiar daca nu stiu la ce "referire te referi"...


Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 16:44

De la: 9am243736, la data 2011-03-02 16:24:10
De la: _galina_, la data 2011-03-02 16:04:13
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 15:31:23
De la: homeless, la data 2011-03-02 15:21:24
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:43:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 14:27:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:21:43
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 14:09:13
De la: _galina_, la data 2011-03-02 13:45:03
De la: 9am243736, la data 2011-03-02 13:36:20
De la: _galina_, la data 2011-03-02 13:26:51
De la: _KARPOV, la data 2011-03-02 09:34:00
De la: daniela_iasi, la data 2011-03-02 09:26:02
De la: homeless, la data 2011-03-02 00:20:06
De la: daniela_iasi, la data 2011-03-01 20:44:50se spune ca daca cineva te saruta pe ochi, te vei desparti curand de acea persoana. La mine aceasta superstitie a fost valabila de fiecare data....


Ca sa crezi asta , e nevoie de repetitie , care dupa cate am auzit , e mama invataturii

la mine s-a repetat... e testat 100%


Atunci lasa-l sa te sarute in alta parte !

Puteai fi mai explicit!



gusturile nu se discuta...

Gusturile nu se discuta dar se pot divulga la o adica...


n-ai fost atenta, dar le-am divulgat gusturile la cativa ....

Mea culpa! Dar daca nu le-am gasit? Le mai poti divulga inca odata?


Esential pentru individ este intentionalitatea sa , orientata spre realizarea scopurilor .
Astfel un lucru banal , cum ar fi homosexualitatea , poate capata conotatii aparte . Una e sa te declari alta este sa fii exchibitionist ! A merge pe ideea ca pe cineva il intereseaza orientarea ta , e o mare greseala , de fapt e infantilism pur !

Subtilitatea reflectiilor tale atat de profunde m-a dezorientat in asa fel ca nu stiu daca trebuie sa raspund sau sa tac; sa rad sau sa te iau in serios pentru ca nu descopar farmecul neversificat al gandirii tale!




Din gandirea homosexualului miop !

Gandirea, reflexivitatea, intentionalitatea sunt procese prin care omul 736 se cunoaste pe sine si apar ca elemente primordiale ale acestuia .
In momentul de fata, Eul lui 736 este conceput ca organizator al cunoasterii si ca reglator al conduitei dispunand insa de o puternica baza afectiva-emotionala , cantonata spre o exprimare homosexualista .

Eul lui 736 este un construct sintetic si personal care izvoraste din simtire, urca la reflexie si se exprima in conduita, fiind sustinut permanent afectiv-motivational.

Prin intermediul unui asemenea construct, individul 736 se conceptualizeaza pe sine insusi, se evalueaza si isi anticipa comportamentul homosexual .

Constiinta lui 736 este infrastructura Eului sau personal, in timp ce Eul este suprastructura constiintei; constiinta duce la aparitia Eului, reprezentand una dintre premisele sale FUNDamentale, Eul este creator de o noua constiinta, in sensul ca odata aparut ridica constiinta la un nivel superior de vivacitate, optimalitate si adaptibilitate , transformandu-l pe 736 in timp , intr-un homosexual sadea


hai zi ca te-ai simtit cu musca pe caciula si gata, spunei doamnei ca iti place sa lingi pe altii in c.u.r. si nu o mai da cotita ca nu impresionezi pe nimeni, este plin goagalul de filozofi ca tine...
PS eu-ul tau personal te-a pus sa te descrii si sa te infatisezi asa?

Urat exemplu a dat Basescu imediat dupa alegeri cu acel "ce i-am ciuruit!". Nu e cazul sa-l urmam ! Daca 'homeless' voia sa faca o dizertatie despre acel subiect, nu trebuia sa-l atribuie nimanui. Era parca mai filozofic dar si mai inteles de noi la modul general pentru ca aveam sansa sa alegem cate-o idee pe care credeam ca o gasim in noi! Stiai ca fiecare om are si o minuscula inclinatie spre acelasi sex fara sa i se evidentieze aceasta trasatura intr-o masura care sa-l defineasca? Pentru ca exceptia intareste regula, eu nu am simtit nici cea mai minuscula atractie spre o fata(femeie), niciodata. Am intervenit pentru ca la mijlocul unei fraze va refereati la mine. Eu va respect pe toti si nu trebuie sa iasa nimeni mai infata decat vecinul pentru ca nu vedeti nimic in plus si nici nu vi se ofera ceva de care cei mai din spate nu vor mai beneficia!


de ce crezi ca este un exemplu urat, a castigat o competitie si s-a folosit de expresie ca atare...
despre haules pot sa spun ca nici el nu intelege ce scrie, dar sa mai gasim fiecare cate o idee la tampeniile pe care le debiteaza...
cat priveste inclinatia de care vorbesti tu, este ceva normal, numai ca inclinatia poate imbraca diverse forme: de la respect, admiratie, ... pana la sentimente, sex... daca in prima categorie se pot incadra toti oamenii ( exceptia nu constituie regula), in ultima categorie se incadreaza oamenii bolnavi, psihic, fizic, etc., acesti oameni nu cred ca trebuie popularizati sau incurajati asa cum nici marginalizati nu este solutia ideala...
e bine ca intervii, asta este si rostul discutiilor pe aici, chiar daca nu stiu la ce "referire te referi"...

Aceasta-i "referirea la care ma refer!"
"hai zi ca te-ai simtit cu musca pe caciula si gata, spunei doamnei ca iti place sa lingi pe altii in c.u.r....."
In ceea ce priveste restul discutiei eu m-am referit doar la inclinatii reiesite din contextul lui 'homeless' si nu la celelalte pe care, vorba ta, le admir! Cat priveste expresia lui Basescu, ma asteptam la mai mult de la un presedinte! Daca ne ciuruiam noi intre noi, nimeni nu sesiza nuanta!


Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 18:48

De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:38:36
De la: Tramp, la data 2011-03-02 14:31:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:26:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 08:54:50
De la: _galina_, la data 2011-02-22 17:47:31
De la: emil_pislaru, la data 2011-02-22 17:34:18Si Galina le cloceste;
are ea un stil aparte,
ofuri lungi, indurerate,
cu migala le zideste.

Insa-acum ne vaduveste
de prolifica poezie;
un ou de aur, cum se stie,
nu oricine-l nimereste.

Multumesc Emil! Am postat ceva si probabil era sub orice critica pentru ca nici "virtualul" nu l-a suportat!


Iar te-ai ratacit pe forum sau printre postari sau poate esti in cautarea unui nou sine (avatar )

Nu m-am ratacit ci pur si simplu nu am mai putut intra! Surpriza e ca azi iata-ma-s cu un avatar pe care am vrut mai demult sa-l imortalizez si pentru ca nu am putut am apelat la un "cap" dintr-o fotografie. Cu aceeasi simpatie...

Pisicile-s la putere.............................preferinte-n avatare

Nu de asta am ales-o! Cand am vrut sa-mi schimb avatarul, nimic nu se posta. Am renuntat! Sase zile nu am putut intra pe forum si azi descopar aceasta pisica pe care o probasem la intamplare! Acum n-o mai schimb de teama sa n-o iau de la capat cu necazul!


Ca sa-ti schimbi rapid si sigur avatarul(de fapt numai poza) Incarca o poza dorita cu -adaugare poze- apoi dai click la; -adauga poza la avatar- simplu, altfel nu mai iesi in imbarligaturi.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 19:58

De la: emil_pislaru, la data 2011-03-02 18:48:25
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:38:36
De la: Tramp, la data 2011-03-02 14:31:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:26:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 08:54:50
De la: _galina_, la data 2011-02-22 17:47:31
De la: emil_pislaru, la data 2011-02-22 17:34:18Si Galina le cloceste;
are ea un stil aparte,
ofuri lungi, indurerate,
cu migala le zideste.

Insa-acum ne vaduveste
de prolifica poezie;
un ou de aur, cum se stie,
nu oricine-l nimereste.

Multumesc Emil! Am postat ceva si probabil era sub orice critica pentru ca nici "virtualul" nu l-a suportat!


Iar te-ai ratacit pe forum sau printre postari sau poate esti in cautarea unui nou sine (avatar )

Nu m-am ratacit ci pur si simplu nu am mai putut intra! Surpriza e ca azi iata-ma-s cu un avatar pe care am vrut mai demult sa-l imortalizez si pentru ca nu am putut am apelat la un "cap" dintr-o fotografie. Cu aceeasi simpatie...

Pisicile-s la putere.............................preferinte-n avatare

Nu de asta am ales-o! Cand am vrut sa-mi schimb avatarul, nimic nu se posta. Am renuntat! Sase zile nu am putut intra pe forum si azi descopar aceasta pisica pe care o probasem la intamplare! Acum n-o mai schimb de teama sa n-o iau de la capat cu necazul!


Ca sa-ti schimbi rapid si sigur avatarul(de fapt numai poza) Incarca o poza dorita cu -adaugare poze- apoi dai click la; -adauga poza la avatar- simplu, altfel nu mai iesi in imbarligaturi.

Buna seara Emil! Iti multumesc pentru indicatie, asa o sa procedez. Cu metoda clasica o saptamana nu am mai putut intra deloc pe forum iar azi m-am trezit cu "pisica" pe care o voi pastra de teama ca nu voi mai avea posibilitatea sa-mi desfat imaginatia lecturand frumoasele voastre poezii.

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 20:35

De la: _galina_, la data 2011-03-02 19:58:09
De la: emil_pislaru, la data 2011-03-02 18:48:25
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:38:36
De la: Tramp, la data 2011-03-02 14:31:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:26:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 08:54:50
De la: _galina_, la data 2011-02-22 17:47:31
De la: emil_pislaru, la data 2011-02-22 17:34:18Si Galina le cloceste;
are ea un stil aparte,
ofuri lungi, indurerate,
cu migala le zideste.

Insa-acum ne vaduveste
de prolifica poezie;
un ou de aur, cum se stie,
nu oricine-l nimereste.

Multumesc Emil! Am postat ceva si probabil era sub orice critica pentru ca nici "virtualul" nu l-a suportat!


Iar te-ai ratacit pe forum sau printre postari sau poate esti in cautarea unui nou sine (avatar )

Nu m-am ratacit ci pur si simplu nu am mai putut intra! Surpriza e ca azi iata-ma-s cu un avatar pe care am vrut mai demult sa-l imortalizez si pentru ca nu am putut am apelat la un "cap" dintr-o fotografie. Cu aceeasi simpatie...

Pisicile-s la putere.............................preferinte-n avatare

Nu de asta am ales-o! Cand am vrut sa-mi schimb avatarul, nimic nu se posta. Am renuntat! Sase zile nu am putut intra pe forum si azi descopar aceasta pisica pe care o probasem la intamplare! Acum n-o mai schimb de teama sa n-o iau de la capat cu necazul!


Ca sa-ti schimbi rapid si sigur avatarul(de fapt numai poza) Incarca o poza dorita cu -adaugare poze- apoi dai click la; -adauga poza la avatar- simplu, altfel nu mai iesi in imbarligaturi.

Buna seara Emil! Iti multumesc pentru indicatie, asa o sa procedez. Cu metoda clasica o saptamana nu am mai putut intra deloc pe forum iar azi m-am trezit cu "pisica" pe care o voi pastra de teama ca nu voi mai avea posibilitatea sa-mi desfat imaginatia lecturand frumoasele voastre poezii.


Sarut mana. Nustiu daca ai incercat deja, dar nu-ti mai pune felina aia zburlita, ma sperie..
puneti una dragalasa, care sa stie sa-ti toarca versurile in album(adica sa bata la tastatura, am vazut una la filme fanny).

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 23:10

De la: emil_pislaru, la data 2011-03-02 20:35:50
De la: _galina_, la data 2011-03-02 19:58:09
De la: emil_pislaru, la data 2011-03-02 18:48:25
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:38:36
De la: Tramp, la data 2011-03-02 14:31:45
De la: _galina_, la data 2011-03-02 14:26:44
De la: homeless, la data 2011-03-02 08:54:50
De la: _galina_, la data 2011-02-22 17:47:31
De la: emil_pislaru, la data 2011-02-22 17:34:18Si Galina le cloceste;
are ea un stil aparte,
ofuri lungi, indurerate,
cu migala le zideste.

Insa-acum ne vaduveste
de prolifica poezie;
un ou de aur, cum se stie,
nu oricine-l nimereste.

Multumesc Emil! Am postat ceva si probabil era sub orice critica pentru ca nici "virtualul" nu l-a suportat!


Iar te-ai ratacit pe forum sau printre postari sau poate esti in cautarea unui nou sine (avatar )

Nu m-am ratacit ci pur si simplu nu am mai putut intra! Surpriza e ca azi iata-ma-s cu un avatar pe care am vrut mai demult sa-l imortalizez si pentru ca nu am putut am apelat la un "cap" dintr-o fotografie. Cu aceeasi simpatie...

Pisicile-s la putere.............................preferinte-n avatare

Nu de asta am ales-o! Cand am vrut sa-mi schimb avatarul, nimic nu se posta. Am renuntat! Sase zile nu am putut intra pe forum si azi descopar aceasta pisica pe care o probasem la intamplare! Acum n-o mai schimb de teama sa n-o iau de la capat cu necazul!


Ca sa-ti schimbi rapid si sigur avatarul(de fapt numai poza) Incarca o poza dorita cu -adaugare poze- apoi dai click la; -adauga poza la avatar- simplu, altfel nu mai iesi in imbarligaturi.

Buna seara Emil! Iti multumesc pentru indicatie, asa o sa procedez. Cu metoda clasica o saptamana nu am mai putut intra deloc pe forum iar azi m-am trezit cu "pisica" pe care o voi pastra de teama ca nu voi mai avea posibilitatea sa-mi desfat imaginatia lecturand frumoasele voastre poezii.


Sarut mana. Nustiu daca ai incercat deja, dar nu-ti mai pune felina aia zburlita, ma sperie..
puneti una dragalasa, care sa stie sa-ti toarca versurile in album(adica sa bata la tastatura, am vazut una la filme fanny).

Imediat am incercat si mi-a reusit! MUUUUULTUMEEESC mult!

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 2 Martie 2011, ora 23:15

Pentru Emil_Paslaru:
Ninsoare.
Cnd neaua peste tot s-a pus
i nu m prea mbii pe-afar
Gndesc la anul ce s-a scurs
i la o noua primvar.
Mai este mult i tiu prea bine
C s-ar putea s n-o mai prind
De-aceea vreau zile senine;
Dar gndurile m cuprind
i m apas i m doare
i nu mai pot s m destind
Cnd vd atta ninsoare!
Acum n-a vrea s m mai schimb
Dar ca rsplat parc-a vrea
Pe cer s-apar doar un nimb
nvemntnd o nou stea.
i a mai vrea ca-n curtea mea
La fel s se desfete vara
Cu trandafiri roii ca para
i s-i admire steaua mea!
(Ultimele patru versuri... asta e! Ma refer la "impierechere!)

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 08:03

O poarta inchisa,
un sumbru spectacol!
N-o sa-mi sterg rostul
printr-un miracol!
Cand stiu ca nimic n-o sa revina
scriu un recviem:
ciudata parere
undeva, in neant, cuvantul e vrere
si-un ecou mai rasuna
intr-un clip de lumina!

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

10086 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 3 Martie 2011, ora 09:39



Stranii labirinturi

Miracolul vieii... Iubirea reprezint fibrele fericirii n armonie.
Reprezint ritm, micare, Reprezint emoie, tremur sub trup.
Are via de sine... iubirea este dansul!
Legea nemuririi de dorina binelui... iubirea este sngele fierbinte ce arde inima, zvcnete n lumin. Iubirea strfulger venic viei, schimb sensuri raionale.
Poart vin, scap nefericire... hrnete suflet.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 09:59

De la: _KARPOV, la data 2011-03-03 09:39:35

Stranii labirinturi

Miracolul vieii... Iubirea reprezint fibrele fericirii n armonie.
Reprezint ritm, micare, Reprezint emoie, tremur sub trup.
Are via de sine... iubirea este dansul!
Legea nemuririi de dorina binelui... iubirea este sngele fierbinte ce arde inima, zvcnete n lumin. Iubirea strfulger venic viei, schimb sensuri raionale.
Poart vin, scap nefericire... hrnete suflet.

Prea fericite '_Karpov', ai stiut sa condensezi rostul vietii in cateva "trasaturi de condei" pentru ca un tanar asa simte si asa e frumos si e profund! Mai vino pe aici!

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 15:25

De la: _galina_, la data 2011-03-02 23:15:59Pentru Emil_Paslaru:
Ninsoare.
Cnd neaua peste tot s-a pus
i nu m prea mbii pe-afar
Gndesc la anul ce s-a scurs
i la o noua primvar.
Mai este mult i tiu prea bine
C s-ar putea s n-o mai prind
De-aceea vreau zile senine;
Dar gndurile m cuprind
i m apas i m doare
i nu mai pot s m destind
Cnd vd atta ninsoare!
Acum n-a vrea s m mai schimb
Dar ca rsplat parc-a vrea
Pe cer s-apar doar un nimb
nvemntnd o nou stea.
i a mai vrea ca-n curtea mea
La fel s se desfete vara
Cu trandafiri roii ca para
i s-i admire steaua mea!
(Ultimele patru versuri... asta e! Ma refer la "impierechere!)






Nu de poezie rad, ea e buna, comunica nostalgia si dorinta pentru o primavara cu frumosii trandafiri, ideile curg spontan, rima imperechiata in ultima strofa.
Ai scris lapidar: "Ma refer la "imperechiere"" care poate avea alta conotatie, alt subinteles pentru
unii. Tot n-ai schimbat pisica...


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 15:46


Suflet pribeag

Suflete pribeag, natang,
plangi ca pasarea in crang,
cantand a singuratate,
pe strune dezacordate.
Te framanta care ganduri?
Ce tristeti te prind pe randuri,
de-ti lasa pustiu si vid
si te face agurid?
Care stari incrancenate
lasa visuri dezmembrate,
in noianuri te apuca,
te doboara, te usuca?
Ce dorinti neimplinite,
cate doruri ofilite
s-au infipt asa ca spinii
si te chinuie hainii?
Intristarea las-o solo,
de necazuri fugi cat colo,
afara da-le pe poarta,
nu mai sta lovit de soarta!
Carui sufletul ii plange
inima mai rau se strange.
Te descarca! Razi ori plangi,
bucuriile sa-ti strangi!
Lacrimile-s mangaiere,
te viondeca de durere,
rasul sterge intristarea
si-ti aduce alinarea.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 16:33


Viata, viata.
Inima de foc si para
parjolita asa crunt,
abatuta-n primavara,
cumpana batuta-n vant.
Ce buriana te pandeste,
te sufoca din pamant?
Care dor te ofileste,
care patima, ce gand?
Tot mereu stai pe oftate,
tii durerile in vrac,
da-le-ncolo de pacate!
Doar iubirea-ti este leac.
Viata, viata fir de ata,
care Parce te desira si te toarce
fir subtire rasucit?
Cu ce ganduri te-a menit?
Te-a insirat pe un fus
cu naduf apoi te-a pus
in tenebrele lumesti.
Deodata cand nu gandesti
se opreste din urzeala,
rupe firul la iuteala.
Viata, viata calatoare,
o corabie pe mare,
bantuita de furtuni,
ratacesti prin care lumi?

Care soarta, in mare parte,
te-a ursit doar cu pacate?
Ca pe val soarta te curma
si nu lasi nimic in urma,
doar un timp de consolare
si apoi numai uitare.













Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

377 mesaje
Membru din: 4/12/2010
Oras: Iasi

Postat pe: 3 Martie 2011, ora 21:07

De la: emil_pislaru, la data 2011-03-03 16:33:52
Viata, viata.
Inima de foc si para
parjolita asa crunt,
abatuta-n primavara,
cumpana batuta-n vant.
Ce buriana te pandeste,
te sufoca din pamant?
Care dor te ofileste,
care patima, ce gand?
Tot mereu stai pe oftate,
tii durerile in vrac,
da-le-ncolo de pacate!
Doar iubirea-ti este leac.
Viata, viata fir de ata,
care Parce te desira si te toarce
fir subtire rasucit?
Cu ce ganduri te-a menit?
Te-a insirat pe un fus
cu naduf apoi te-a pus
in tenebrele lumesti.
Deodata cand nu gandesti
se opreste din urzeala,
rupe firul la iuteala.
Viata, viata calatoare,
o corabie pe mare,
bantuita de furtuni,
ratacesti prin care lumi?

Care soarta, in mare parte,
te-a ursit doar cu pacate?
Ca pe val soarta te curma
si nu lasi nimic in urma,
doar un timp de consolare
si apoi numai uitare.
<
Pacat de vreri necautate
De ganduri doar abia nascute
Ce mor rostind:"fatalitate"!
O, timpuri cum va stiu pierdute!

Raporteaza abuz de limbaj
Nimic nu e imposibil pn nu devine imposibil! Galina
Fosta membra 9am.ro

520 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 9 Martie 2011, ora 14:02





Mi-e dor de tine zvelta mea femeie,
De gura ta de orhidee,
De snul tu cu bumbi de dude,
De buzele-i crnoase, dulci i ude,
Mi-e dor de tot ce se ascunde,
De oldurile tale tari, rotunde,
De genunchii ti mi-e dor,
S-mi strng capul nluntrul lor.
D-mi pe limb s le bea
Balele tale calde, mult iubita mea,
Femeia mea, durerea mea i viaa mea.

Tu nu tii, c la ru i bine,
Inima, gndul meu, lipite snt de tine,
Ca iedera te nfoar
Sufletul meu, cu frunza lui uoar.
Tulpina ta se-nal pn la stele
Strns de vrejul gndurilor mele.
Tu nu tii c eti totul pentru mine,
Lumina mea i zrile senine,
Vzduhul nalt i apa ce o sorb,
Sufletul meu fr de tine-i orb,
Mna tnjete, mintea se-nconvoaie
Ca spicul de scar fr ploaie.
Pmntul meu te cere, cerul meu,
n care-aud optind pe Dumnezeu.
Grdina mea cu poame delicate,
Fntna mea cu ape ridicate
nind n sus n soare
i-aductoare de rcoare.

Vino, femeia mea, s te mngi
De-a lungul pn la clci
Cu buzele, cu ochii, cu visarea.
M uit la tine, te frmni ca marea,
Din spume de dantele, din talaze,
Cu peruzele, cu zmaralde i topaze.
Strecoar-te subt luntrea mea i lin
Du-mi-o-n adnc i n lumin.

Te cnt ca un copil btrn,
Las-m s mi te-adorm pe sn,
Las-te-ntreag s i leagn moale
n luntre farmecele tale
i frumuseile tcute.
Bijuteria mea cu pietre netiute
Dect de robul tu care te cnt,
Vino ncet i m-nvemnt
Cu sufletul, cu carnea ta,
Pe care nu o pot uita.
Tu eti iubita mea,
Stpna mea,
Durerea mea i bucuria mea.
Noi sntem unul amndoi
Ca un altoi lng un alt altoi
i-n lumea toat suntem numai noi,
Ca dou cri legate ntr-o carte,
De-a pururi, zi cu zi, pn la moarte.
S nu mai tiu de nimeni, de nimic,
Puiule mic,
Nufrul meu deschis
Plin de parfume rare i de vis.
Vino grdino,
Vino senino.
Vino ncet ca zborul tiptil de rndunea
Iubita mea, femeia mea.

| Tudor Arghezi

-----------------------------------

DO, RE, MI, FA, SI, LA, SOL,
daca sufletul ti-e gol,,
atunci; DO, RE, MI, SI, LA,
sa nu-ti planga inima.
Strange in ea iubire si
canta dragostea asa:
pe strune; DO, RE, MI, FA!
Serenade-n DO, RE, MI,
atat cat mai poti iubi.
Nu silabisi DO, RE!
Suna fals ca sunt stinghere.
Repetand numai DO,DO,
te trezesti ca ramai solo.
Bucura-te si ia seama,
canta-n viata toata gama!



Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

80 mesaje
Membru din: 4/10/2010
Postat pe: 9 Martie 2011, ora 17:00

Saruta-mi ochii plinsi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Las-o sa moara
Iubirea de-o vara,
Sa arda total, pina-i scrum,
Nu vreau sa mai culeg sperante din drum.

Saruta-mi ochii tristi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Ma chemi, ma dezmierzi,
In iluzii m-asezi
Inca o data si inca o data.
Destin ratacit in placeri si dureri,
Ma-mprastii, m-aduni, ca nisipul din mari.

Saruta-mi ochii verzi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
E un timp pentru toate,
E atit de departe
Iubirea din noi.
Inima nu vrea sa mai mearga, 'nainte-napoi,
Singereaza, ranita de iarna din noi.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2011, ora 04:26

De la: emil_pislaru, la data 2011-03-09 14:02:23



Mi-e dor de tine zvelta mea femeie,
De gura ta de orhidee,
De snul tu cu bumbi de dude,
De buzele-i crnoase, dulci i ude,
Mi-e dor de tot ce se ascunde,
De oldurile tale tari, rotunde,
De genunchii ti mi-e dor,
S-mi strng capul nluntrul lor.
D-mi pe limb s le bea
Balele tale calde, mult iubita mea,
Femeia mea, durerea mea i viaa mea.

Tu nu tii, c la ru i bine,
Inima, gndul meu, lipite snt de tine,
Ca iedera te nfoar
Sufletul meu, cu frunza lui uoar.
Tulpina ta se-nal pn la stele
Strns de vrejul gndurilor mele.
Tu nu tii c eti totul pentru mine,
Lumina mea i zrile senine,
Vzduhul nalt i apa ce o sorb,
Sufletul meu fr de tine-i orb,
Mna tnjete, mintea se-nconvoaie
Ca spicul de scar fr ploaie.
Pmntul meu te cere, cerul meu,
n care-aud optind pe Dumnezeu.
Grdina mea cu poame delicate,
Fntna mea cu ape ridicate
nind n sus n soare
i-aductoare de rcoare.

Vino, femeia mea, s te mngi
De-a lungul pn la clci
Cu buzele, cu ochii, cu visarea.
M uit la tine, te frmni ca marea,
Din spume de dantele, din talaze,
Cu peruzele, cu zmaralde i topaze.
Strecoar-te subt luntrea mea i lin
Du-mi-o-n adnc i n lumin.

Te cnt ca un copil btrn,
Las-m s mi te-adorm pe sn,
Las-te-ntreag s i leagn moale
n luntre farmecele tale
i frumuseile tcute.
Bijuteria mea cu pietre netiute
Dect de robul tu care te cnt,
Vino ncet i m-nvemnt
Cu sufletul, cu carnea ta,
Pe care nu o pot uita.
Tu eti iubita mea,
Stpna mea,
Durerea mea i bucuria mea.
Noi sntem unul amndoi
Ca un altoi lng un alt altoi
i-n lumea toat suntem numai noi,
Ca dou cri legate ntr-o carte,
De-a pururi, zi cu zi, pn la moarte.
S nu mai tiu de nimeni, de nimic,
Puiule mic,
Nufrul meu deschis
Plin de parfume rare i de vis.
Vino grdino,
Vino senino.
Vino ncet ca zborul tiptil de rndunea
Iubita mea, femeia mea.

| Tudor Arghezi

-----------------------------------





Minunata..m-a socat si prima data cuvantul ,,bale" in acest context...mi-a trecut prin maini prin anii 74-75...nu mai stiu exact, o editare foarte frumoasa de poezie de dragoste de Arghezi, avea doua parti ,,Mirele" si,,Mireasa" si era ilustrata de Sabin Balasa cu niste desene in sepia parca...era a altcuiva si n-am gasit-o niciodata sa mi-o cumpar/

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2011, ora 04:40

De la: lenacata, la data 2011-03-09 17:00:19Saruta-mi ochii plinsi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Las-o sa moara
Iubirea de-o vara,
Sa arda total, pina-i scrum,
Nu vreau sa mai culeg sperante din drum.

Saruta-mi ochii tristi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Ma chemi, ma dezmierzi,
In iluzii m-asezi
Inca o data si inca o data.
Destin ratacit in placeri si dureri,
Ma-mprastii, m-aduni, ca nisipul din mari.

Saruta-mi ochii verzi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
E un timp pentru toate,
E atit de departe
Iubirea din noi.
Inima nu vrea sa mai mearga, 'nainte-napoi,
Singereaza, ranita de iarna din noi.



......dureroasa cerere de despartire, de plecare dintr-o iubire istovitoare... recent am aflat si eu ca sarutul pe ochi duce la despartire

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2011, ora 04:43

De la: Ingrid, la data 2011-03-10 04:40:15
De la: lenacata, la data 2011-03-09 17:00:19Saruta-mi ochii plinsi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Las-o sa moara
Iubirea de-o vara,
Sa arda total, pina-i scrum,
Nu vreau sa mai culeg sperante din drum.

Saruta-mi ochii tristi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Ma chemi, ma dezmierzi,
In iluzii m-asezi
Inca o data si inca o data.
Destin ratacit in placeri si dureri,
Ma-mprastii, m-aduni, ca nisipul din mari.

Saruta-mi ochii verzi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
E un timp pentru toate,
E atit de departe
Iubirea din noi.
Inima nu vrea sa mai mearga, 'nainte-napoi,
Singereaza, ranita de iarna din noi.



......dureroasa cerere de despartire, de plecare dintr-o iubire istovitoare... recent am aflat si eu ca sarutul pe ochi duce la despartire

Dar pe frunte?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 Martie 2011, ora 04:49

De la: nastasemihail, la data 2011-03-10 04:43:47
De la: Ingrid, la data 2011-03-10 04:40:15
De la: lenacata, la data 2011-03-09 17:00:19Saruta-mi ochii plinsi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Las-o sa moara
Iubirea de-o vara,
Sa arda total, pina-i scrum,
Nu vreau sa mai culeg sperante din drum.

Saruta-mi ochii tristi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Ma chemi, ma dezmierzi,
In iluzii m-asezi
Inca o data si inca o data.
Destin ratacit in placeri si dureri,
Ma-mprastii, m-aduni, ca nisipul din mari.

Saruta-mi ochii verzi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
E un timp pentru toate,
E atit de departe
Iubirea din noi.
Inima nu vrea sa mai mearga, 'nainte-napoi,
Singereaza, ranita de iarna din noi.



......dureroasa cerere de despartire, de plecare dintr-o iubire istovitoare... recent am aflat si eu ca sarutul pe ochi duce la despartire

Dar pe frunte?
pe frunte e matern...ati trecut de pasiune .

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 13 Martie 2011, ora 18:55

De la: lenacata, la data 2011-03-09 17:00:19Saruta-mi ochii plinsi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Las-o sa moara
Iubirea de-o vara,
Sa arda total, pina-i scrum,
Nu vreau sa mai culeg sperante din drum.

Saruta-mi ochii tristi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
Ma chemi, ma dezmierzi,
In iluzii m-asezi
Inca o data si inca o data.
Destin ratacit in placeri si dureri,
Ma-mprastii, m-aduni, ca nisipul din mari.

Saruta-mi ochii verzi, de ramas bun,
Nu ma intoarce iar si iar din drum,
E un timp pentru toate,
E atit de departe
Iubirea din noi.
Inima nu vrea sa mai mearga, 'nainte-napoi,
Singereaza, ranita de iarna din noi.


ah......m-ai transpus !!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Martie 2011, ora 21:55

Catargul czut

n marea din lacrima ta, am vzut
Un vas sfrmat i catargul czut,
Ce poate cndva, ridica triumfal
Pe pnza-i curat, blazonul regal.

Luptndu-te-n valuri, ca bravii eroi,
Refluxul lsata-i doar paii-n noroi.
E doar o epav de vise acum.
Sperane de-o via s-au dus, ca un fum.

Cndva, orizontul era un temei.
Acum eti departe de lumea ce-o vrei.
Trieti doar din vise, nebun marinar.
Cnd ceaa-i prea deas, nu vezi niciun far

ncearc s faci ce mai e de fcut,
Adun-i din nou echipajul pierdut,
Din tot ce gaseti i din ce-a mai rmas,
Pornete construcia noului vas.

Fii sigur ca iar vei putea naviga
Cu pnzele albe n inima ta.
Cu ochii curai, vei putea s priveti
Spre lumea cea nou pe care-o doreti !


Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 14 Martie 2011, ora 21:59

De la: emil_pislaru, la data 2011-03-02 11:09:02
De la: daniela_iasi, la data 2011-03-01 21:27:46Spui te iubesc

Spui te iubesc oricnd i-e bine
i-oricui te face fericit o clip.
Tot dai mereu ceva din tine;
Dar pn cnd ai s mai faci risip?

Tu nu te temi c poate-odat
Aceste vorbe vor prea banale,
Sau o formul demodat?
Refrenul din discursurile tale!

Dar cine nu-i dorete oare
S-aud c-i iubit, ca o speran
Ce-aduce patos, nerbdare,
ndemn, putere, cutezan

S-auzi c i iubete pasul,
Parfumul, prul, mldierea,
C-i place rsul tu i glasul,
i buzele i gndul, i tcerea

Nu-s oare doar o-nchipuire
Create din nevoia de-a nvinge?
Cnd spui iubesc este iubire
Sau doar ncerci sa vezi ca poi convinge?

Nu sunt eu lumea tinuit
Printre comorile de dup lact,
O amintire plnuit
Pe care o vei scormoni n treacat?

Dei-mi doresc ca pe-o magie
Aceast dulce oapt ce-nfioar,
Nu cred c-mi este dat mie,
Ci unei muze care st s moar.




Frumoase, muzicale si sensibile ambele poezii. Tainicele regrete ce nu se vor reprosuri, raman
ca mireasma fumului de tamaie intr-o rugaciune sacra care ne vindeca.

Eu sunt enigma marilor iubiri

Eu nu sunt fructul de uzura
cu care sa-ti astamperi foamea,
acel mister dat de natura
cand plictisit sa-ti umpli vremea.

Eu sunt intregul de rostiri,
cald anotimp de primavara,
enigma marilor iubiri,
cantate-n strune pe vioara.

In mine sta ingemanarea
dintre lumina si simtire,
in suflet port ades iertarea
si tot in el marea iubire.

Sunt daruire insa si refuz.
Nu ma privi ca pe-o icoana,
nici ca pe un obiect de uz!
Tandretea ta sa-mi fie hrana!

Deschide-mi sufletul ca la o floare
cand apa-i torni la radacina,
iar de iubesti, iubeste cu candoare!
Trairea mea va fi deplina.


porti ades iertarea......... si iubirea......... iertarea mai rar...?


glumesc...
versurile sunt minunate !!!!!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

17703 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Martie 2011, ora 16:07

Cerul din ochii ti



M-am ntrebat ce tain se ascunde

n dosul cerului din ochii ti,

Un eafod cu aizeci de cli,

Sau roua de la primele secunde?



Credeam c pot descoperi secrete,

Subtile veti din lumea unei stri,

Dar m-am izbit de-un zid fr intrri,

Prea slab s m lupt cu un perete.



ngenunchiat, fr vreo mndrie,

Ca ultim dorin de prisos,

Am srutat pe-ascuns un vis frumos

i-am zis: att a fost s fie!

Raporteaza abuz de limbaj
Daniela
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Martie 2011, ora 23:37

Dana, de ce nu le publici? sunt foarte frumoase poeziile tale, sensibile si echilibrate...mi-ar parea rau sa le stearga o fatuta de pe aici.

Raporteaza abuz de limbaj
Nu te teme ca ai prea mult bun simt
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 19 Martie 2011, ora 00:11

De la: daniela_iasi, la data 2011-03-18 16:07:12Cerul din ochii ti



M-am ntrebat ce tain se ascunde

n dosul cerului din ochii ti,

Un eafod cu aizeci de cli,

Sau roua de la primele secunde?



Credeam c pot descoperi secrete,

Subtile veti din lumea unei stri,

Dar m-am izbit de-un zid fr intrri,

Prea slab s m lupt cu un perete.



ngenunchiat, fr vreo mndrie,

Ca ultim dorin de prisos,

Am srutat pe-ascuns un vis frumos

i-am zis: att a fost s fie!
Sublim,este putin!

Raporteaza abuz de limbaj
?
Fosta membra 9am.ro

1670 mesaje
Membru din: 8/08/2010
Postat pe: 19 Martie 2011, ora 02:04

Da! Uite, eu, cind vorbesc,
Numa-n versuri o pornesc!

Bolnav de poetita!
Proza, e pe versuri, acum pornita.

Primavara e devina!
Spus-a o vecina.

Cred ca ADN-ul
A facut poet, romanul

Gena mare, spiralata
La poeti data!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 19 Martie 2011, ora 02:38

De la: Will, la data 2011-03-19 02:04:47Da! Uite, eu, cind vorbesc,
Numa-n versuri o pornesc!

Bolnav de poetita!
Proza, e pe versuri, acum pornita.

Primavara e devina!
Spus-a o vecina.

Cred ca ADN-ul
A facut poet, romanul

Gena mare, spiralata
La poeti data!
original

Raporteaza abuz de limbaj
?
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Martie 2011, ora 03:12

Eu m-am nascut prozaic.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

2008 mesaje
Membru din: 31/10/2010
Oras: Alexandria

Postat pe: 19 Martie 2011, ora 03:19

De la: nastasemihail, la data 2011-03-19 03:12:38Eu m-am nascut prozaic.

Raporteaza abuz de limbaj
?
Pagini: << 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului ROMANUL S-A NASCUT POET
Mergi la: